Antena 3 cere in justitie ordonanta presedintiala pentru stoparea procesului de evacuare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2016, 12:36 Actualitate | Esenţial

ANAF, la Antena 3
Foto: captura Antena 3
Antena 3 SA a depus in justitie o cerere pentru emiterea unei ordonante presedintiale care sa anuleze procesul de evacuare, inceput prin notificarea ANAF de evacuare a sediului in termen de 5 zile, potrivit unui anunt postat pe portalul instantelor de judecata.

Cererea a fost depusa miercuri, 17 februarie.

Reamintim ca marti Antena 3 a depus in instanta o plangere impotriva incheierii de carte funciara  in ceea ce priveste sediul sau din soseaua Bucuresti - Ploiesti, nr. 25 - 27, potrivit informatiilor disponibile pe portalul instantelor de judecata.

Luni, ANAF a notificat luni Antena 3 si Antena 1 sa evacueze sediul din soseaua Bucuresti - Ploiesti in termen de cinci zile lucratoare.

Justitia a dispus in 2014, prin sentinta definitiva in dosarul ICA in care Dan Voiculescu a fost condamnat la zece ani de inchisoare, confiscarea imobilului situat in soseaua Bucuresti - Ploiesti, nr. 25 - 27, adica exact imobilul in care functioneaza Antena 3. De asemenea, Curtea a dispus confiscarea imobilului din Strada Girlei, acolo unde are sediul holdingul Grivco, fondat de Dan Voiculescu si cedat fiicelor sale.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
8179 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    Latrina si Echipa Lui (Joi, 18 februarie 2016, 12:37)

    un domn [utilizator]

    Cascadorii rasului..Strada Ii va Evacua !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Glumesti (Vineri, 19 februarie 2016, 12:34)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Adevarata Forta a Stazii o s-o vezi in Piata Constitutiei intre 15-17. Si nu se stie pe cine va evacua.
  • +17 (21 voturi)    
    mda (Joi, 18 februarie 2016, 12:44)

    SoulSearcher [utilizator]

    o cerere la obama si la putin inca nu s-a trimis ?

    adica mi se pare de bun simt, avand in vedere ca antena3 este centrul universului si toate celelalte televiziuni se invart in jurul antenei3
  • +12 (22 voturi)    
    curios (Joi, 18 februarie 2016, 12:45)

    tenere [utilizator]

    cat de departe merge ingnoranta si prostia lui iohanis, pt ca de latrine stim ca ei nu au limite

    nici o ordonanta prezidentiala, nici vreun ordin al regelui nu se substituie legii

    dar in tara lui antena imparat orice e posibil si inca o data probabil ca cetateanul va fi umilit, asa cum se intampla deja din '45 incoace
    • +6 (6 voturi)    
      Este vb de o ordonanta presedintiala (Joi, 18 februarie 2016, 13:57)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      , nu prezidentiala.
      Ordonanta presedintiala nu are absolut nimic de-a face cu presedintele statului.
      • -3 (9 voturi)    
        Nu ai cui explica, (Joi, 18 februarie 2016, 17:05)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        pentru ei ura contra antenelor este prea mare,le umbreste putina minte pe care o mai au!!!
    • +5 (5 voturi)    
      ordonanta presedintiala (Joi, 18 februarie 2016, 14:03)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      nu are legatura cu presedintele. E data de un judecator.
  • +12 (14 voturi)    
    Te-au tradat ai tai :))) (Joi, 18 februarie 2016, 12:46)

    IonelVaidianu1 [anonim]

    Si Voiculescu asta mare magar..... cum sa il pui sa arate ca e doar un escroc pus pe post de marioneta? asa pe fata....?

    "Saracul" Klauss... nu mai doarme la nopate...
  • -15 (17 voturi)    
    acu sa il vedem pe KJ (Joi, 18 februarie 2016, 12:47)

    radiola31 [utilizator]

    Cat e de corect normal ar fi sa dea ordonanta de blocare a evacuarii.
    • +6 (8 voturi)    
      ei as... (Joi, 18 februarie 2016, 13:35)

      AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Normal ar fi ca analfabetismul, circul si prostia sa nu mai fie promovate, in toate media din Romania. Normal ar fi ca legea sa nu fie negociata sau aplicatata in functie de cati gologani ai in buzunar. Normal ar fi ca lumea oripilata de ce se intampla in Romania sa iasa in strada sa ii "calce pe gat" pe cei ce isi bat joc te toata societatea romaneasca. Asta este normalitate prietene si nu un presedinte moale care este aproape sa creeze un precedent prin actiuni de subminarea economiei in stat!
  • +15 (17 voturi)    
    judecatorii care ar aproba devin infractori (Joi, 18 februarie 2016, 12:50)

    mnicku [utilizator]

    sa vedem care-i judecatorul.

    din pacate pt latrinele in cauza nici parlamentul nu poate da legi contrare hot de confiscare a averii motanului.
  • +8 (8 voturi)    
    Hotarire definitiva din 2014! un fapt judecat !!! (Joi, 18 februarie 2016, 13:08)

    andreesanu [utilizator]

    Cat timp exista o HOTARIRE DEFINITIVA !!!,exista un fapt judecat orce instanta ar accepta aceasta cerere nu face decat sa devina partasa.
    Cat timp statul nu intra in posesia bunurilor confiscate datorita impotrivirii celor de la antene se pot cere daune suplimentare calculate de stat .
    Gasca antenelor daca vor sa emita au toata libertatea ,o pot face din carele de reportaj ,nu le pune nimeni pumnul in gura .
    Sa-si mute tot calabalicul la INAV !!!.Pentru cei cu pluta care n-au habar antenele au o locatie la INAV !!!.
    ANAFul se aude ???,au inafara de care de reportaj de unde pot emite si locatia din INAV !!!
    • +7 (7 voturi)    
      pentru habarnisti si zombi, vreau sa adaug: (Joi, 18 februarie 2016, 13:59)

      AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      "In platourile de la Romexpo se filmează unele dintre cele mai îndragite producții de la Antena 1 și Antena Stars precum show-urile “Next Star” cu Dan Negru sau “Agentul VIP” cu Cristi Brancu."

      Locatia INAV "În aceasta locație își au sediul Romantic FM, Intact Media Academy, Intact Production și Open Media Network."

      "La studiourile Excelsior se filmează matinalul de la Antena 1 “Neatza cu Răzvan și Dani” și “Sinteza Zilei” cu Mihai Gâdea."

      Deci unde este problema? Functioneaza intact in continuare dupa eliberarea sediului grivco? DA!!! Ii inchide careva? NU!!! Pastreaza licenta de transmisie sa poata vomita "breaking news" toata ziua? DA!! Despre ce vorbim?

      a, si.. apropo.. 5 zile.. au dat cam mult.. caci sunt 5 zile lucratoare.. asta inseamna 7 zile!
      • -7 (9 voturi)    
        Mai nea stiutorule, (Joi, 18 februarie 2016, 17:09)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui AdriEu

        una-i una,alta-i alta,una-i sa ai niste studiouri si alta sa ai partea de ridicare pe satelit care este intesata de aparatura si ridica toate posturile antenelor pe satelie,asta nu se poate muta cum zici tu!!!
        • +5 (7 voturi)    
          bunurile sunt cumarate din banii (Joi, 18 februarie 2016, 18:26)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Romaniiei, adica CRESCENT !
        • -1 (1 vot)    
          Gelu de la gaze (Joi, 18 februarie 2016, 23:20)

          AdriEu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          asta esti tu! daca tot te bagasi in discutie, trebuia sa dai dovada ca si gandesti. Stiai tu oare ca urcarea pe satelit in cazul Intactului nu este facuta doar din Grivco? de fibra optica pana la distribuitori ai auzit? de backup link ai auzit? unai alta, altai una.. dar intre urechi nu ai nimic.
  • +6 (8 voturi)    
    Sper să nu obțină. (Joi, 18 februarie 2016, 13:09)

    asavreau [utilizator]

    Au avut 19 luni și nu au făcut nimic.De ce să-i credem că o vor face acum.Eu zic să li se socotească cheltuielile neplătite în 19 luni,să plătească imediat tot și să li se mai permită 5 ore.
  • +10 (10 voturi)    
    ordonanta presedintiala (Joi, 18 februarie 2016, 13:25)

    ImmKant [anonim]

    Inainte sa ne apucam sa comentam ar trebui sa ne informam sau macar sa stim despre ce vorbim. "Ordonanta presedintiala" nu este vreun "ordin" dat de Presedintie (ori de presedintele Romaniei), ci procedura civila reglementata de Codul de Procedura Civila.
    Definitie: In domeniul procedurii civile, instanta va putea sa ordone masuri vremelnice in cazuri grabnice, pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere, pentru prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara, precum si pentru inlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executari.
    Pe fond: pozitia presedintelui este o mare dezamagire, intr-un ocean de dezamagiri legate de prestatia lui Iohannis.De Antena 3 nu sunt dezamagit (pentru ca nu am fost niciodata "amagit" ) sunt insa profund scarbit de ura si intolerenta de care dau dovada angajatii si colaboratorii postului "zi de zi de zi"... E trist ca sunt oameni in tara asta care nu vad/percep manipularile ordinare ale acestui trust care seamana mai degraba cu un grup mafiot.
  • +7 (7 voturi)    
    Antena Trinitate (Joi, 18 februarie 2016, 13:27)

    Harold [utilizator]

    Sa nu uite de Vatican! Sau poate patriarhul le va da Catedrala!
  • +7 (7 voturi)    
    Sah mat (Joi, 18 februarie 2016, 13:28)

    Adrian_1978 [utilizator]

    Iohannis a pierdut tot. :)
    Daca acccepta pierde tot electoratul care l-a votat, vreo 7 milioane.
    Daca nu accepta va fi tocat zilnic pana la suspendare si revocable.
    Ghinion. :)
    • +9 (9 voturi)    
      nu i bai il schimbam cu Macovei (Joi, 18 februarie 2016, 13:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      pana una alta TREBUIE sa fim alaturi de DNA....cei 600 din clanul ALI BABA ..vor sa confiste Viitorul romaniei !
    • 0 (4 voturi)    
      Ce legatura are (Joi, 18 februarie 2016, 14:04)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1978

      cu presedintele?
      • +3 (5 voturi)    
        Presedinte de Bloc (Joi, 18 februarie 2016, 15:09)

        ImmKant [anonim] i-a raspuns lui Adri4n

        Ordonanata presedintiala nu are legatura cu institutia Presedintele Romaniei ! Este o procedura prevazuta de catre Codul de procedura civila prin care se judeca rapid o anumita cerere. Nu exista doar Presedintia Romaniei, exista si presedinte al completului de judecata,al unei sectii, al unei judecatoriii, tribunal etc ,Ceea ce e important e faptul ca, in anumite cazuri prevazute de lege, o cerere se judeca cu celeritate (rapiditate) pentru a se evita prejudiciile care s-ar crea daca respectiva cerere nu ar fi solutionata rapid.
        Pe fond: Antena 3 se comporta in aceste zile precum un minoritar/majoritar neigienizat ( antena 3 ) care se da cu mult parfum (cereri si actiuni in justitie) pentru a nu mai mirosi urat...Degeaba, cine are ochi sa vada si minte sa priceapa simte mizeria de la mare distanta...
        • +2 (2 voturi)    
          Multumesc de precizari (Joi, 18 februarie 2016, 15:29)

          Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui ImmKant

          dar intrebarea era retorica.
          Intrebarea mea era adresata lui Adrian_1978 care la un articol despre A3 si ordonanta presedintiala se apuca sa comenteze despre presedinte.
          • +2 (2 voturi)    
            mea culpa (Joi, 18 februarie 2016, 16:16)

            ImmKant [anonim] i-a raspuns lui Adri4n

            Nu am fost atent...:)
        • +8 (8 voturi)    
          Latrina se comporta ca de obicei ! (Joi, 18 februarie 2016, 15:48)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ImmKant

          Nicidecum Filosofule. Latrina 3 e mult mai pragmatica decat credem noi. Formuleaza cereri de ordonante presedintiale, contestatii, actiuni in constatare ; apoi, apeluri, recursuri; Elaboreaza in Parlament proiecte de legi cu dedicatie precisa, ca sa ajunga la liman , adica la alegerile parlamentare din toamna, cand sansele sunt in favoarea PSD iar un guvern PSD o sa "rezolve", cum spunea Iohannis, "administrativ" problema.
          PS Asta nu ai inteles tu, ca Latrina 3 vrea sa impuna parfumul care e la moda. Adica, nu ea sa miroasa cum mirosim noi, ci noi sa vrem, sa ne straduim sa putim ca ei.
          • +1 (1 vot)    
            corect... (Joi, 18 februarie 2016, 16:18)

            ImmKant [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

            :)) bine punctat...:)
  • -1 (1 vot)    
    pai daca au? (Joi, 18 februarie 2016, 18:24)

    dan.c [utilizator]

    pai daca au oamenii presedinte?
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Miercuri, 24 februarie 2016, 18:34)

    cetateanm [utilizator]

    Eu nu imi dau seama cu ce motive ar putea argumenta asa o cerere. Suprimarea libertatii de expresie? :))). Pacat ca nu poate fi dezvaluita si cererea in sine.