Dacian Ciolos, despre cazul Antena 3: Sustin in continuare fondul interventiei ANAF, regret modul in care a actionat

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 22:21 Actualitate | Esenţial

Premierul Dacian Ciolos a adus miercuri seara o serie de precizari cu privire la pozitia sa in cazul Antena 3 - ANAF. Ciolos afirma ca sustine in continuare "fondul interventie ANAF", atat in cazul Antena 3 cat si in general, dar ca regreta modul in care a actionat ANAF in acest caz, "prin descindere in forta care poate fi interpretata ca intimidare".

Intr-o postare pe pagina de Facebook, miercuri seara, premierul Dacian Ciolos precizeaza ca mesajul pe care a "dorit sa-l transmita astazi in Senat are trei puncte principale", enumerand ca:

"1) Am salutat, sustinut si sustin in continuare fondul interventiei ANAF, atat in acest caz despre care discutam, cat si in general, cand interventia este justificata pe deplin de aplicarea legii si nu se lasa intimidata de presiuni de orice fel in a-si face treaba. Am comunicat direct fiscului sprijinul meu integral pentru tot ceea ce face ca sa aplice legea.

2) Regret MODUL in care a actionat ANAF in acest caz si in altele, prin descindere in forta care poate fi interpretata ca intimidare. Nu sunt de acord cu acest mod de actiune nici in acest caz, nici in general, fata de firme sau simpli cetateni contribuabili. Le-am solicitat sa aplice legea fara a utiliza astfel de practici, care risca sa discrediteze imaginea de institutie in slujba cetateanului. Acest gen de comportament ar trebui sa se schimbe. ANAF poate fi eficienta si respectata si fara sa creeze panica sau teama, aratand respect si fermitate fata de cei pe care ii controleaza.

3) Abordarea ANAF trebuie sa fie orientata pe aplicarea legii care sa nu lase impresia intentiei de a intrerupe activitatea entitatilor respective ci de a recupera bunurile sau resursele care apartin sau sunt datorate statului. Scopul, in aplicarea legii, nu este de a inchide firma, ci de a rezolva problema legala (care, in acest caz, este recuperarea imobilului)".

Citeste si: Dacian Ciolos, mesaje contradictorii la Senat despre cazul ANAF/Antena3: ANAF a actionat legal. Nu este vizata activitatea jurnalistilor, posturile nu isi pierd licentele de emisie vs. Condamn modul in care a actionat ANAF

Mesajul pe care am dorit să-l transmit astăzi în Senat are trei puncte principale.1) Am salutat, susținut și susțin în...

Posted by Dacian Cioloş on Wednesday, 17 February 2016


Citeste mai multe despre   









2707 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Cel mai echilibrat premier (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:53)

    Arh. [utilizator]

    Simplu, limpede, clar, in spiritul legii si al bunului simt.
  • +5 (5 voturi)    
    mai bine mai tarziu... (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:55)

    Eugenn [utilizator]

    Dupa mine, e salutara clarificarea.
  • +1 (7 voturi)    
    A dres-o (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:59)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ce mai conteaza acum, mister Ciolos? Vrei s-o dregi....dar deja, prin alocutiunea de astazi din parlament, le-ai dat antenistilor munitie pentru luni de zile.

    Sa fii fost insa, Ciolos, doar un bun actor, de dragul de a nu-i supara pe parlamentari? Eu unul sper ca da, si sper ca dupa acest episod ANAF si celelalte autoritati sa execute averea lui Voiculescu asa cum scrie la lege, indiferent ca-s Antene sau nu la mijloc...
  • -5 (7 voturi)    
    QED (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:42)

    Heruvim [utilizator]

    Cred ca imi racesc gura degeaba comentand pe hotnews. Prea multe capete infierbantate care au cazut intr-o capcana abjecta intinsa de Zeghe Voiculescu & co cu perticiparea unei institutii de forta (reprimare?) a statului - ANAF

    Pana cand nu vad un articol care sa investigheze cauzele actiunii deplasate a ANAF nu mai comentez.

    Pace.
  • +1 (1 vot)    
    Ciolose, e o TELEVIZIUNE doar, de propaganda (Miercuri, 17 februarie 2016, 23:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    Una extrem de toxica si unealta Soparlei Uriase, un parnaias. Nu e treaba ta ca PM si nici a lui Iphanis ca Presedinte sa interveniti in aceasta situatie. E decizie judecatoreasca definitiva. Ce-au facut toti latrinistii intre timp??? Ceva stiu ei, daca primii doi oameni in stat intervin acum...e grav. Te intrebi daca Romania e stat UE sau mai degraba Burkina Fasso a Europei, hmmm poate e cazul sa schibati moneda.
  • +4 (4 voturi)    
    Oricum ar fi actionat (Joi, 18 februarie 2016, 0:02)

    CristiC. [utilizator]

    Sacalii tot se victimizau.

    Haideti sa nu ne mai fie rusine ca legile trebuie respectate de toata lumea. Dupa ce ca parlamentarii nu pot fi arestati, acum aflam si ca televiziunile nu pot fi scoase din sediile statului. Maine-poimaine o sa le si dati salariile din bugetului de stat.

    Asta este altfel de politica?
  • -5 (7 voturi)    
    las-o moarta (Joi, 18 februarie 2016, 2:22)

    revo [utilizator]

    Acum o dai, timid, la-ntors. Prea tarziu, ti-a zburat porumbelul din gura. Si tie, si lui ciolanis-grivco.
  • +1 (1 vot)    
    Mai cred in voi cand se recupereaza prejudiciu (Joi, 18 februarie 2016, 8:50)

    andreesanu [utilizator]

    Puteti sa declarati orce ,dar pina nu-i recuperat prejudiciul eu nu mai cred in nici un reprezentant al guvernului ,al ANAFului.
  • 0 (2 voturi)    
    clarificare (Joi, 18 februarie 2016, 10:18)

    GigiIo [anonim]

    E bine ca a clarificat.
    Unele hiene au si sarit in sus sa il manance pe Ciolos care, chipurile, s-ar fi contrazis. Poate Ciolos, nu a fost destul de clar, de acord, dar de aici, pana la a-l numi "las" e cale lunga, nu este asa Domnule Tapalaga?
  • +1 (3 voturi)    
    actiune in forta (Joi, 18 februarie 2016, 11:04)

    revo [utilizator]

    Serios, condamni actiunea "in forta" a ANAF?
    Asta-vara, cand au plecat in coloana de 50 de masini pe autostrada, spre Litoral, cu girofarurile si sirenele aprinse, ca sa-i scuture pe amaratii aia care vand carnati pe plaja, atunci a fost bine, nu-i asa?
    Cand au inchis o firma pentru o diferenta de 38 de bani, a fost excelent - dovada supremei intransigente si corectitudini, nu-i asa?
    Alea n-au fost actiuni de intimidare, nuuu, atunci erau buni profesionisti!