FOTO Proteste de cartier: Zeci de persoane au iesit "la plimbare" impotriva interdictiei de a mai parca pe Soseaua Iancului din Bucuresti

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 10:55 Actualitate | Esenţial

Protest pe soseaua Iancului
Foto: Hotnews
Mai multe zeci de persoane luau parte sambata dimineata la o manifestatie sub foma unei "plimbari", pe Soseaua Iancului din Bucuresti, impotriva interdictiei impuse de Primaria Generala de a mai parca pe aceasta artera importanta din Capitala. 

UPDATE 11.31 La aceasta ora exista un grup mare de circa 100 de persoane la intersectia cu Magura Vulturului, iar mai multe grupulete se plimba de-a lungul Soselei Iancului.

Aceasta a doua "plimbare a inceput la 11.00.

Aproximativ 10 jandarmi, inclusiv un negociator, erau de fata la manifestatia de sambata dimineata care s-a desfasurat la intersectia dintre Iancului si strada Magura Vulturului.  

A doua "plimbare", mult mai popularizata - inclusiv pe Facebook - a inceput la ora 11.00 aproape de intersectia Iancului cu Pantelimon. 

Toata zona este plina de afise de popularizare a reamenajarii soselei, afise pe care apare numele primarului Razvan Sava. 

Unele dintre aceste afise a fost lipite chiar peste oamenii erau chemati la "plimbarile de azi". 



Primaria Capitalei a terminat modernizarea Soselei Iancului, dar locuitorii din zona sunt revoltati ca artera nu are prevazute locuri de parcare pe margine, iar Primaria Capitalei nu a construit nici cele doua parcari etajate in spatele blocurilor, anuntate in cadrul proiectului. 


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Expozitie la Muzeul National de Istorie: obiecte vechi de sute de ani au fost replicate cu ajutorul capacelor de plastic

Mii de capace de plastic care in mod normal ajung la gunoi au fost transformate in exponate la Muzeul National de Istorie. Dupa topire, prin intermediul tehnologiei 3D, plasticul a copiat piese vechi de mii de ani.
9099 vizualizari
  • +19 (51 voturi)    
    sa nu mai parcheze. blocau traficul (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 11:02)

    coloneze [utilizator]

    lasati arterele libere
    • +1 (27 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 12:20)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui coloneze

      Sa se invarta cu masina in cercuri toata noaptea in jurul blocului, asa nu vor mai bloca traficul.
      • +5 (7 voturi)    
        daca nu gasesc loc de parcare (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:29)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        ...romanii au dreptul sa parcheze unde vor ei, sau muschii lor. Daca blocheaza un tramvai, autobuz, intersectie, garaj, acces sau daca iau locul altuia nu este problema lor, ci problema autoritatilor ca nu le asigura conditii normale de munca, de viata si de parcare. Romanii sunt singurul popor din lume care atunci cand conditiile o impun pot incalca legea fara sa suporte nicio consecinta.
    • +3 (25 voturi)    
      Nu-i simplu (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 12:45)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      Cunosti zona? Acolo sunt multe blocuri de > 10 etaje. Asta înseamna o densitate mare a locuitorilor si, în consecinta, sunt multe masini in zona.
      Unde pot sa-si parcheze oamenii masinile?
      In Sectorul 2, Primaria pune cam peste tot semne cu oprirea interzisa, chiar si pe strazi unde masinile parcate nu ar deranja pe nimeni.
      Ar trebui sa vii cu o solutie utilizabila, nu cu aberatii.
      • 0 (8 voturi)    
        solutia utilizabila exista deja (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        au acolo metrou, tramvai si autobuz. o zona foarte bine conectata.
        problema este ca vor mai mult decat le poate oferi zona. da, sunt blocuri inalte si inghesuiala. deci nu e loc de parcari (decat daca s-ar fi construit blocurile cu parcari la subsol). deci nu e loc de masini! sunt destule orase in Europa care au astfel de cartiere cu densitate mare a populatie, dar fara masini. asta este solutia.. vrei sa locuiesti acolo, renunti la masina. nu-ti convine? te muti.
      • -1 (1 vot)    
        sa se mute mai nene in alt cartier (Luni, 8 februarie 2016, 8:09)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        care are locuri de parcare la greu... ce naiba nu iesim din logica asta tampita ca cineva trebuie sa sufere ca tu sa te simti bine... auzi frate e datoare primaria sa faca la fiecare scara de bloc cam cate 200 de masini... adica 2 masini la apartament ... eu am schimbat pana la 32 de ani 3 orase si ma pregatesc sa il schimb si pe asta in care stau... pt ca am cautat ceva mai bun mereu...
    • -3 (21 voturi)    
      și locuitorii ce face? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 12:54)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      Își parchează mașinile în casă?
    • +3 (25 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:34)

      rocknum [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      e usor sa vorbesti nu?
      Si unde se vor duce masinile alea?
      Chiar iti doresc sa fii si tu intr-o situatie asemanatoare sa nu ai unde lasa masina noaptea.
      • -1 (7 voturi)    
        Poate e cazul sa intelegem care sunt criteriile (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:25)

        mbm [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        ... dupa care ne alegem locuinta: scoala de cartier, parcul din zona, locurile de parcare s.a

        Dar nu e cazul la noi: ne mutam in zona cu blocuri mai noi, sau aproape de parinti, sau unde ne pica

        Apoi ne tezim ca nu avem unde parca si ne miram ca linia de tramvai e repusa in functiune, iar politia pretinde ca prima (uneori si a doua) banda nu sunt pt parcari!

        Iar cand avem copiii incepem sa mergem cu masina pana in parc, ca-n excursie. Iar langa parc blocam intrarea, pt ca aberantii astia nu au facut parcare ca la mall in buza parcului.

        Cand mai cresc copiii, ii ducem la"scoli bune" in partea cealalta de Bucuresti, pt care facem mutatii fictive pe bani. Si iarasi ne enervam ca aberantii astia la scoala nu au luat in calcul aparitia a inca 5 clase noi de pregatitoare anul asta, si aduc invatatoare pensionare si ne baga prin laboratoare sa invatam.
        Plus ca nici scoala nu are parcare ca la mall, sa poata toti "imigrantii" din afara zonei arondate sa isi lase masinile, cand isi conduc copiii la poarta scolii!

        PS: in SUA imi spunea o ruda ca poti plati si 100$ in plus la chirie fata de partea opusa a strazii, daca aici esti arondat la o scoala mai buna.
        Despre parcat aiurea nu e cazul sa vorbim, din motive evidente!
        • +3 (5 voturi)    
          Și ce simplu era! (Duminică, 7 februarie 2016, 13:06)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mbm

          Cât au fost lucrări pe bulevardul Iancului,a fost plin de mașini parcate.Ce simplu era să le numere cineva de la primăria lui Onțanu.Așa știau ce problemă de parcare vor apare.Era normal că interzicând parcarea pe bulevard(normal,sa dat în funcțiune)să apară probleme cu mașinile parcate acolo.Normal pentru noi,nu și pentru Onțanu care crede că de aia este primar.Să-i crească burta,gușa și punga.În rest nu-i pasă.El are unde parca.
      • +1 (9 voturi)    
        Daca o lasi la 200m ... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:35)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        .. rangul si reputatia ta vor fi vesnic patate. Trebuie in fata blocului sau la maxim 50m. Cand ti-au luat apartament acolo si masina (sau masini) te-ai gandit unde le vei parca ? Santieru' pe Ianculuil este de 3 ani, ai intrebat la primarie sau alte autoritati ce se va intampla cand va incepe sa circule tranvaiul ? Care e solutia voastra, sa parcati unde vreti si traficul sa fie un dezastru.... nu ajunge ca au aparut vreo 4 semafoare suplimentare....
        • -1 (3 voturi)    
          sa se dea amenzi (Luni, 8 februarie 2016, 8:16)

          eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          pt parcat ilegal.. nici mai mici nici mai mari ca acum.. 200 de lei e perfect... de fiecare data cand parchezi aiurea... sa vezi civilizatie nenica... sa vezi ce te gandesti de 100 de ori inainte sa o urci pe o bordurica... mai bine gasesti ceva pe la marginea orasului, o parcare ceva, o cunostinta, o lasi acolo in timpul saptamanii si o iei cand pleci din oras... in rest transport in comun...

          hai ca e simplu... se poate.. la fel ca si cu tigarile... mai greu sa incepi de undeva
      • +2 (4 voturi)    
        întreg sectorul 2 are problema asta (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:50)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        Alde Onțnu și ceilalți doar au tras niște linii cu vopsea pe sau lângă trotuare și iau taxă pentru aceste parcări care, de fapt, sunt spațiu public. De aici ies discuții între ceilalți oameni și ”proprietarii” locului de parcare (care, de fapt, sunt complici la un abuz al primăriei în detrimentul tuturor celorlalți care au aceeași nevoie de a-și parca mașinile și același drept la o parcare).
        Toate astea pentru că suntem conduși de hoți (vezi Oprescu și gașca) care nu fac parcări deși învârtesc un miliard de euro pe an.În schimb plantează panseluțe, dar devastează arborii sub pretextul toaletărilor care sunt niște ciuntiri oribile ce dovedesc retardul celor care le execută. Avem parte doar de lucruri de acest fel. Dacă nu ne unim să-i forțăm să-și facă datoria, hoții ne vor călări mai departe, iar dacă nu facem partide noi, cu oameni cinstiți ca să-i trimitem la ceea ce se procep să facă (de ex fierar-betoniști), rămâne la fel.
      • +3 (7 voturi)    
        e foarte usor (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:55)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        eu sunt posesor de masina. imi imaginez situatia in care m-as muta acolo. una din probleme ar fi ca nu am loc de parcare. cred ca m-as gandi de 10 ori ce fac cu masina si nu as alege sa o parchez pe linia de tramvai in speranta ca primaria o sa demoleze ceva pe acolo ca sa am eu loc de parcare.
        ca sa-ti raspund la intrebare, masinile alea ar trebui sa se duca exact acolo unde s-au gandit proprietarii ca le vor parca legal cand le-au cumparat. Daca nu au gandit-o.. ghinion, prostia se plateste.
      • +1 (1 vot)    
        eu as lasa masina intr-o parcare (Luni, 8 februarie 2016, 8:11)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

        la marginea orasului... si dimineata as lua tramvaiul ala frumos pana la munca... ca nu ne facem de ras daca mergem cu sarantocii... ce zici?

        asa se intampla in multe orase europene. lasi masina la margine... de ce? pt ca locurile in oras sunt limitate si pt ca fiind limitate sunt f scumpe si pt ca nu se poate parca aiurea...
  • +29 (45 voturi)    
    ma intreb cand vor incepe..... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 11:07)

    gigiN [utilizator]

    ....protestele impotriva parcarii in mijlocul intersectiei !!
    • +9 (27 voturi)    
      impotriva sau pentru? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 14:06)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      astia sunt berbecii care au parcat 3 ani pe linia de tramvai si acum se plang ca se da iar in folosinta linia. practic, nu au avut niciodata un loc de parcare, locuiesc pe o strada suficient de ingusta incat nu se pot amenaja parcari la bordura, dar cand si-au luat masini nu le-a pasat. acum trebuie sa plateasca altcineva pentru locul lor de parcare? sper ca nu..
  • -1 (3 voturi)    
    et voila (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 11:17)

    sobolan [utilizator]

    on-topic: citiți și minunați-vă cum un puști înțelege de N ori mai mult decât un adult proprietar de 4 roți :)

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1021073337954402&set=o.1013999328641756&type=3&theater
  • +15 (27 voturi)    
    observatii (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 11:26)

    math_2 [utilizator]

    1. Intersectia Vatra Luminoasa cu Sos. Iancului nu exista. Sunt doua strazi paralele. Probabil nici aceasta manifestatie aberanta.
    2. Dreptul la libertate al poporului este intangibil. Noi suntem romani. parcam unde vrem si nu vom accepta niciodata parcari subterane sau supraterane unde sa platim. Democratie inseamna sa ai masini si sa le folosesti cum vrei. Daca din trei benzi de circulatie ramane numai UNA si se fac cozi de 20 de minute, nu este problema noastra. Noi oprim acolo unde avem nevoie si stam cat vrem. Masinile nu se mai pot ridica, pentru asta au luptat stramosii nostri. De amenzi putem scapa. Traiasca libertatea ! Parcam unde vrem si GRATIS.
    • -1 (7 voturi)    
      in zona (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:05)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      nu exista parcari, nici supra, nici subterane. Asa ca hipsteresti degeaba.
      • +4 (8 voturi)    
        imediat ce pleaca masinile de politie (Duminică, 7 februarie 2016, 2:27)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui bec

        ...vei parca din nou in fata blocului pe Sos Iancului. Esti un roman adevarat si hotarat, nimeni nu te poate opri. Dreptul sa ai masina si parcare este sfant. Traficul va fi un dezastru dar nu te intereseaza.
        Legile sunt proaste, semnele de circulatie la fel. Nu trebuie respectate. Din acest motiv Romania va ramane pe locuri fruntase in orice domeniu, inca multi ani.
  • +14 (18 voturi)    
    Trebuia să o facă mai de mult. (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 12:56)

    asavreau [utilizator]

    De la începutul lucrărilor trebuia să ceară și locuri de parcare.Zona este foarte aglomerată în privința parcărilor și Onțanu nu a făcut nimic,cu toate că are multe mandate la activ.Poate se gândesc locuitorii că Onțanu nu a fost,nu este și nici nu va fi o soluție pentru rezolvarea problemelor din zonă.Acum oamenii sar în capul lui Sava,dar problema este la Onțanu.Este normal și civilizat să nu parchezi pe banda demers a unui bulevard.Onțanu,când a făcut termoizolația la blocuri în zonă ,putea să facă și niște locuri de parcare,cu aceiași constructori.
    • +1 (1 vot)    
      Un politruc semidoct (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:37)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ...nu este niciodata o solutie. Chiar daca da pentru popor mici, fasole sau bancute....
  • +9 (25 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 12:56)

    B.Dan [utilizator]

    S-au suparat meltenii ca nu mai pot parca la buza blocului, eventual chiar in scara blocului. Ah, ce trauma... Acum trebuie sa mearga vreo suta, doua de m pe jos. Ce, le e teama ca le scade burta?
    Hai cu interzicerea parcarii pe toate arterele principale, ca asa ne civilizam si noi! Si cu amenzi... multe amenzi date nesimtitilor!
    Masinile parcate ilegal sunt unul dintre cele mai mari motive ale traficului infernal din Bucuresti. Astia 100 de oameni care au iesit in strada au ceva in cap?
  • +2 (16 voturi)    
    . (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:37)

    batmen [utilizator]

    Sa nu-si mai cumpere masini. Restul cetatenilor nu avem cheful sa inhalam noxele acestora.
  • +1 (21 voturi)    
    Votati Calul Troian! (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 13:40)

    Trojan.H [utilizator]

    Eu as interzice parcarea tuturor masinilor si confiscarea lor definitiva. Cui nu-i convine sa plece din oras si din tara. As mai interzice mersul pe strada pentru mai mult de 3 persoane si as desfiinta toate parcurile. In plus, simbata si duminica toata lumea iese la munca in folosul comunitatii de la 8 la 14. Si pentru ca sunt suficient de borfas si am tupeu cu carul sunt sigur ca am sanse mari sa cistig primaria capitalei sau macar una de sector.
    Votati Calul Troian!
    P.S.
    Cine are propuneri pe masura sa le scrie aici, il iau consilier si facem juma-juma.
  • +4 (6 voturi)    
    Eu ce va ziceam acum cateva zile ?? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 14:00)

    Carcalete [utilizator]

    Puteam sa pun pariu ca asa se va intampla.
    :-))
  • +7 (21 voturi)    
    cam multe masini (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 14:34)

    goguduru [utilizator]

    Adica se manifesteaza ca sa puna lumea masini pe mijlocul bulevardului?

    Sau n-am inteles?

    Zona este semicentrala cu autobuze, tramvaie, trolee si METROU. Putine cartiere din Bcucuresti sunt conectate atat pe bine la transportul in comun.

    Basca taxiul cred ca e 6-7 lei pana la Universitate.

    As baga taxa de 1000 euro pe an pentru a 2 a masina pe apartament.

    Cred ca se elibereaza rapid 2-300 de locuri.
  • +5 (17 voturi)    
    parcari resedinta (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 15:28)

    edx [utilizator]

    Locul de parcare nu este un drept, ci se plateste.
    Odata asta clarificata aici situatia este mai delicata. Vorbim de un cartier rezidential nu de centrul orasului, si discutam de parcari de resedinta nu de parcari orare. Acestea, in mod normal, trebuiau asigurate de catre investitorii in locuintele respective si cumparate/asigurate odata cu respectivul apartament. Sau stipulat clar ca nu se asigura loc de parcare si cumparatorul este comstient ca nu isi va putea cumpara masina fara a isi asigura singur locul de parcare.
    Blocurile de acolo le-a facut statul si a lasat locuri de parcare la sol pe artere. Acum vine si elimina locurile de parcare de pe artera principala sustinand ca va asigura acele locuri in parcari etajate in spatele blocurilor, parcari care evident nu au mai fost construite. Este absolut normal atunci ca oamenii sa se revolte.
    • +3 (17 voturi)    
      Nu se pot face parcari (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:17)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui edx

      E o zona construita pe vremea cand nu erau masini, fara parcari. Acum nu se pot face parcari decat demoland blocurile si contruind altele cu parcari la subsol, dar nu am vazut nici o manifestatie pentru demolat blocurile. Exista insa transport in comun destul de bun, nu e nevoie de masini.
    • +5 (15 voturi)    
      parcare pe artere??? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui edx

      cum adica "a lasat locuri de parcare la sol pe artere"?? Ai vazut tu pe Soseaua Iancului marcaj de parcari pe prima banda inainte de '89? Niciodata nu a existat asa ceva. Mai exact, in Bucuresti nu s-au amenajat astfel de parcari nicaieri inainte de '89. Blocurile alea au avut din constructie 5-10 locuri de parcare fiecare. Arhisuficiente la vremea respectiva. Azi vor mai multe? Sa scoata banul si sa-si faca parcari subterane. Sau sa se mute intr-un bloc cu parcare amenajata. Daca nu aveau loc de parcare cand si-au cumparat masina, nu au nici un drept acum sa ceara asa ceva. Spatiul public este al tuturor, nu doar al soferilor.
      • -1 (7 voturi)    
        Spatiul public este al tuturor, SI al soferilor (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:37)

        Pardel007 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        In 2011 cand m-am mutat eu in Iancului, pe partea cu blocurile era parcare 'la liber' de-a lungul intregului bulevard (exceptie, evident, in zona intersectiilor si a trecerilor de pietoni). Tot din 2011 am cerere la ADP2 pentru loc de parcare.

        Indicatoarele au fost schimbate vara trecuta in oprirea interzisa, peste noapte.

        Asa e, masinile de pe sinele de tramvai trebuiau inlaturate, si nu aveau ce cauta acolo de la inceput; dar sa desfiinteze si restul locurilor de parcare, si asa putine...

        Daca as avea vreo parcare in zona, mi-as face abonament pentru un pret decent - dar cea mai aproape e la Obor. In zona Iancului la o distanta decenta chiar nu ai nici o optiune - de asta si reactia oamenilor.
        • +3 (7 voturi)    
          nu exista parcare "la liber".. (Duminică, 7 februarie 2016, 2:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

          parcarea, conform codului rutier, implica spatiu special amenajat. acolo nu a fost niciodata amenajata o banda de parcare la bordura. in lipsa lor, este permisa
          semnele de oprire interzisa nu au aparut nici alea peste noapte. apar si in imaginile StreetView din 2014.. nu ca ar fi ceva neobisnuit. daca citesti regulamentul de aplicare al codului rutier, vei afla ca stationarea este interzisa la mai putin de 25 de metri de intersectii si statii de transport in comun sau pe drumuri mai inguste de 6 metri.. cum banda de tramvai nu face parte din calea de rulare a masinilor, cu foarte mare indulgenta as zice ca gasesti cateva zeci de metri pe toata Soseaua Iancului unde poti amenaja parcari la bordura respectand legislatia.
          dupa cum chiar tu ai spus, cand te-ai mutat parcai aiurea pe strada. deci stiai ca nu ai loc de parcare de cand te-ai hotarat sa te muti. ti-ai asumat riscul. acum vrei sa-ti rezervi 10 metri patrati din spatiul public? dai la schimb 10 metri patrati din apartamentul tau?..
  • +3 (9 voturi)    
    capul lui Motoc vrem (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:01)

    iuliusd [utilizator]

    niste cifre, niste nimeni in drum.
    supararea lor e ca nu mai pot sa-si parcheze de-aiurea masinile pe carosabil.
    daca aveau ceva in cap, ieseau in strada sa ceara parcari si nu acum ci in 2007 cand a crescut exponential numarul masinilor.
  • +3 (9 voturi)    
    Nesimtire (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:03)

    goguduru [utilizator]

    Mai e si un pic de nesimtire sa ai pretentia sa parchezi pe Iancului.

    Mai in spate e un cartier de cel putin 100.000 de oameni (Pantelimon) pentru care cel mai bun drum sa iasa in oras e pe Iancului.
  • -1 (11 voturi)    
    Fara masini in orase (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:17)

    Robert M [utilizator]

    Nu le-as da nimic acestor indivizi. Sa isi vanda masinile in Moldova si sa circule cu transportul public.
    Ei polueaza si blocheaza transportul public si mai au tupeul sa ceara parcari gratuite.
    Au tramvai super civilizat in fata blocurilor pe care il pot folosi.
    • +2 (8 voturi)    
      Iarasi tu? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:46)

      Pardel007 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Omule, eu nu te inteleg. De ce esti asa inversunat? Si cu ce drept te iei tu de dreptul la proprietate al altora?

      Daca vrei sa fi bio/eco/whatever, ajuta-ne sa facem niste parcari in zona, si asa sa curatam strazile de masini - ca acum doar sunt toate inghesuite pe stradute.

      Desteptii astia tot vorbesc de parcari in centru - dar in cartierele dormitor nu ar face, unde chiar e nevoie.
      • +3 (7 voturi)    
        nevoie sau lux? (Duminică, 7 februarie 2016, 2:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

        masina in centrul unui oras mare este un lux. la Piata Iancului ai metrou, autobuz, tramvai.. daca ai nevoie, nevoia este acoperita. daca vrei lux, plateste... daca platesti suficient, sigur gasesti pe cineva dispus sa-ti inchirieze o bucata de curte pe la casele de vis-a-vis. primaria tot pe bani ar face parcarile, dar le-ar face si pe banii celor care nu au masina. mie nu mi se pare corect sa plateasca pentru tine si vecinul care merge cu metroul.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce proprietate prietene? (Duminică, 7 februarie 2016, 15:29)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

        Poate nu stii dar nu exista asa ceva ca "dreptul" la proprietate. Daca nu ma crezi te invit sa ma contrazici citand articolul din Conventia Drepturilor Omului unde scrie ceva de dreptul la proprietate.

        Proprietatea este un privilegiu si nu un drept. De aceea spre exemplu in noua lege anti-fumat statul poate dicta proprietarilor de localuri ce sa faca sau sa nu faca pe proprietatea personala.

        Masinile polueaza aerul pe care il respiram toti. Treuie interzise sau cel putin in prima faza limitate.
      • 0 (0 voturi)    
        Pardel (Luni, 8 februarie 2016, 8:13)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

        Tu nu înțelegi ca daca faci parcări gratuite toată lumea își va lua nu una ci doua mașini? Nu ai cum sa parchezi atâtea mașini, toate resursele se vor duce pe parcări si drumuri.
        Nu asta e soluția; uitati-va unde s-a ajuns in cativa ani in care nu s-a facut nimic in a limita numarul de mașini; orașul e sufocat de trafic si noxe. 80% din timpul de condus in oras se stă în trafic, in cativa ani orașul va fi blocat de mașini, UE ne da amenzi zilnic ca suntem peste nivelul de poluare.
        Tu ai copii, sau te gândești la viitor? E timpul sa vedem dincolo de ziua de azi.
    • 0 (6 voturi)    
      CHIAR CE ESTI... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 21:02)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Idiot!
      Tramvai supercivilizat? Tu unde traiesti babuinule?
      Sa cenzurati si comment-ul asta HN. Si voi suntei la fel ca amicu'Robert (auzi...robert!!).
  • +4 (6 voturi)    
    De ce nu protestează (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:43)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru parcări? Dar nu pe bulevard, subterane.
    Normalitatea nu înseamnă să parchezi unde vrei. Asta cu parcatul oriunde nu scalează; suntem deja sufocați de mașini, gaze de eșapament, rable. E momentul să ne gândim la ceva diferit și mai bun; dacă nu ne duce capul putem să ne uităm la alții. Sau mai simplu: putem chema direct pe alții să facă treaba pentru noi pe banii pe care alții știu doar să îi fure.
  • 0 (0 voturi)    
    Interese. (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:51)

    Spirt [utilizator]

    Cineva are interese mari ca in Bucuresti pe langa chirie, incalzire, sa se plateasca si vreo 1000 de lei pe luna pe parcare.
    S-a incercat intai prin acordarea de locuri nominale. Daca in oras ai 1000 de locuri si 1500 masini nemultumirea va fi de 33%. Daca 1000 de locuri le faci nominale si ai 1500 de masini 500 dintre masini vor fi plecate si ar vrea sa parcheze pe altele goale ale celorlalti 500, plecati la randul lor si nemultumirea e de 100%. Pe fond de nemultumire 100% vii cu solutia "salvatoare": cu 400 de lei pe luna puteti parca toti 1500 unde vreti cand vreti!
    Actiunea e buna, tinta lor trebuie sa fie locurile nominale si sa li se permita conform legii sa parcheze in conditiile in care lasa liber cat este specificat in lege din trotuar!
  • +1 (7 voturi)    
    Tipic romanesc (Duminică, 7 februarie 2016, 1:54)

    termopan [utilizator]

    Sa ai o masina in orice tara normala la cap e un privilegiu. Te-ai gandit cum si unde parchezi cand te-ai bagat la rata la logan?

    Dar nu, la noi ies in strada pentru dreptul lor sa parcheze pe banda 1 sau pe trotuar. Nu este problema nimanui ca nu au ei unde sa parcheze, confortul lor nu conteaza...