Ministrul Justitiei: Voi discuta astazi cu procurorul general Nitu despre coloana oficiala. Iau in calcul orice instrument pus la dispozitie de lege, exista posibilitatea mentinerii cum exista si posibilitatea revocarii

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:23 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei Raluca Pruna a declarat miercuri ca nu a discutat deocamdata cu procurorul general Tiberiu Nitu cu privire la informatiile facute publice luni de Directia Nationala Anticoruptie din care reiese ca acesta ar fi beneficiat in mod ilegal de coloana oficiala in urma unui protocol incheiat cu Ministerul de Interne, pe cand era condus de Gabriel Oprea, dar ca urmeaza sa discute in cursul zilei de astazi, urmand sa faca mai apoi declaratii, daca este cazul. La insistentele jurnalistilor, care au intrebat daca intentioneaza sa ceara revocarea procurorului general, ministrul Pruna a afirmat ca nu exclude nicio varianta prevazuta de lege.

UPDATE 15:47 Procurorul general Tiberiu Nitu a ajuns la Ministerul Justitiei unde urmeaza sa se intalneasca cu ministrul Pruna.

"Nu, nu am discutat cu procurorul general. Vorbesc astazi. Imi rezerv dreptul sa fac declaratii dupa, daca consider necesar", a declarat Raluca Pruna.

"Nu am facut o analiza preliminara (referitor la situatia lui Nitu - n.red.) pe care sa o pot transmite presei", a aratat ministrul, adaugand ca zilele acestea a fost plecata la Consilul JAI (Justitie si Afaceri Interne).

"Riigoarea ne cere sa discutam cu acea pesoana (inainte de a face declaratii pe subiect - n.red.)", a adaugat ministrul Pruna, ca raspuns la intrebarile insitente privind gestionarea situatiei in cazul procurorului general.

"Un sistem judiciar nu inseamna doar procurorul general. Exista procurori si judecatori care au facut posibile rezulatele pe care le vedem in raportul de tara MCV dar si in fiecare zi. Nu am ezitari sa sustin ca oamenii profesionisti din sistem isi fac treaba. Exista oameni profesionisti si oameni mai putin profesionisti", a completat ministru.

Intrebata daca ia in calcul sa propuna Consiliului Superior al Magistraturii si presedintelui Klaus Iohannis revocarea lui Tiberiu Nitu din funstie de procuror general, Raluca Pruna a raspuns: "Nu exclud nicio varianta pentru ca legea prevede asta. Iau in calcul orice instrument pus la dispozitie de lege."

"Exista posibilitatea mentinerii cum exista si posibilitatea revocarii", a aratat Raluca Pruna.

Directia Nationala Anticoruptie a cerut luni incuviintarea urmaririi penale a fostului ministru de Interne Gabriel Oprea, sub acuzatia de abuz in serviciu, in dosarul sau aparand si numele procurorului general Tiberiu Nitu. Fostul ministru este acuzat, printre altele, ca ar fi incheiat un protocol in baza caruia procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie Tiberiu Nitu ar fi beneficiat de insotirea deplasarilor efectuate cu echipaje ale politiei rutiere, primind astfel "un folos necuvenit".

Tiberiu Nitu s-a abtinut de la solutionarea solicitarii Directiei Nationale Anticoruptie in cazul lui Gabriel Oprea, aceasta fiind in cele din urma semnata de adjunctul procurorului general Codrut Olaru.

Procurorul general Tiberiu Nitu ar fi beneficiat de aproximativ 700 de deplasari insotit de coloana oficiala, din aprilie 2014 pana in octombrie-noiembrie 2015, au declarat marti pentru Agerpres, surse judiciare. Potrivit surselor citate, media deplasarilor procurorului general ar fi de doua pe zi.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2373 vizualizari
  • +1 (13 voturi)    
    mereu in urma (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:30)

    DSS [utilizator]

    doamna ministru mereu pare ramasa in urma, mereu e nepregatita, mereu reactioneaza foarte greu.
    Eu inteleg ca a afost obisnuita cu o viata usoara la Bruxelles, dar poate in al 11-lea ceas se trezeste si dumneaiei si se pune serios cu burta pe munca.
    Reactia asta trebuia sa vina de vreo 2 zile, si pana acum Nitu ori sa fi demisionat, ori in proces de revocare.
  • +5 (7 voturi)    
    Asa ! (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:43)

    cu5clase [utilizator]

    Sa-l dea afara si din magistratura, eventual un bulau de 60 de zile, si apoi sa-i taie pensia speciala de nesimtit ne-contribuitor. Sa se face pe plac paturii sociale, mancate de molii.

    Chiar asa, procurorul general, protejat de SPP, a indraznit la foloase necuvenite: antemergator cu girofar.

    Tara asta trebuie invadata din nou.
    • +6 (6 voturi)    
      Nitu blocheaza de ani buni (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:17)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      Inceperea urmaririi penale a lui ion ilici iliescu pentru mineriade.
      • -3 (3 voturi)    
        Stii (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:27)

        cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        tu si nu ai facut nimic in directia asta ?! :))))
    • +3 (3 voturi)    
      A mers la intalnirea cu ministrul cu girofar ???? (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:54)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      Eu i-as mai aproba sa mai mearga odata cu coloana si antemergator: la beciul domnesc, cu cat mai repede cu atat mai bine.
  • 0 (4 voturi)    
    Asa ! (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 15:43)

    cu5clase [utilizator]

    Sa-l dea afara si din magistratura, eventual un bulau de 60 de zile, si apoi sa-i taie pensia speciala de nesimtit ne-contribuitor. Sa se face pe plac paturii sociale, mancate de molii.

    Chiar asa, procurorul general, protejat de SPP, a indraznit la foloase necuvenite: antemergator cu girofar.

    Tara asta trebuie invadata din nou.
    • +4 (4 voturi)    
      Ar avea ceva de platit.... (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:11)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui cu5clase

      Nu stiu cu cat sunt platiti politisti pe ora, dar la 700 de deplasari ale lui Nitu se aduna ceva bani pt plata a 4-5 politisti, benzina, uzura masinilor, samd.
  • +2 (6 voturi)    
    greu la deal (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:05)

    sfarsitul2012 [utilizator]

    foarte tarzie reactia dnei pruna, toata tara vorbeste de asta, dansa probabil a avut alte treburi, cum ar fi: alinierea pixurilor pe birou, stergerea ecranului, incarcarea capsatorului, dezinfectarea mouseului. dupa ce se termina aranjatul biroului, poate primi pe oricine. si probabil ca il va ruga frumos - hai, domnule nitu, nu vreti sa plecati, sa scap si eu de latratorii astia?
    si el zice:
    cum sa plec, doamna, pai uite la oprescu, a intrat in sala de operatii de la universitar, e gata sa opereze iar pe bani. nu ma las, scaunul mi-e drag, nu si nu.
    • -2 (2 voturi)    
      Cata imaginatie! (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 16:47)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui sfarsitul2012

      Impresionanta puterea dumneavoastra de a va imagina dialoguri intre personaje. V-ati gandit vreodata sa va construiti o cariera de scriitor de romane de anticipatie? Deasemenea observ o meticuloasa si bogata punere in scena. Aranjatul biroticii va desconspira ca fiind un geniu nestiut. Felul in care utilizati virgula ca mod de a exprima vizual enumerarea, de altfel fada, a unor banale obiecte va pune deasupra unor mari regizori. Copola e mic copil pe langa dumneavoastra, va rog sa ma credeti. Initial, la o prima citire, recunosc cu rusine, oarecum superficiala, v-am judecat gresit. Am crezut pur si simplu ca poate nu v-ati luat medicamentele la timp. Ulterior, la a 7-8-a recitire a comentariului dumneavoastra mi-am dat seama de grava greseala in care ma aflam. Cumva, virgulele alea folosite atat de inspirat mi-au schimbat opinia. Jos palaria!
      • -1 (5 voturi)    
        Hagi (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 17:59)

        red.herring [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        Acuma degeaba va suparati, dar doamna ministreasa nu e la prima cuvintare de genul "puteam sa si cistigam, puteam sa si pierdem".
        Prima oara (nu mai retin contextul, cred ca a fost vorba de schimbarea componentilor din Consiliul Superior al Magistraturii) mi-am zis ca e noua doamna, trebuie sa prinda curaj pina sa aiba o atitudine transanta. Dupa aceea, am observat ca toate iesirile ei la rampa sint din categoria Hagi: sa facem sa fie bine, ca sa nu fie rau.
        Nu spun prin asta ca are IQul lui Hagi, ci spun ca, de prea mult political correctness invatat la Bruxelles, ea nu pare sa aiba o parere formata despre nimic, mereu are nevoie sa analizeze, sa discute, sa nu excluda nici o varianta, sa verifice toate punctele de vedere. Nu ar fi nimic rau in asta, ar putea chiar sa reflecte profesionalism - dar mie imi pare mai degraba ca ii este frica sa aiba vreo parere, mereu e in asteptare de instructiuni - de la cine, nu stiu.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 21:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    camarada pruna e la fel de ''atenta si preocupata'' ca ciolanis. Adica nitu e invinuit clar si cu documente, dar ea spune ca exista si posibilitatea mentinerii. O matracuca oarecare, habar nu are de legi, sa nu mai zic de conduita.