Procurorul general, Tiberiu Nitu, ar fi beneficiat de 700 de deplasari cu coloana oficiala, o medie de doua pe zi - surse

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:36 Actualitate | Esenţial

Coloana oficiala in Bucuresti
Foto: Agerpres
Procurorul general Tiberiu Nitu ar fi beneficiat de aproximativ 700 de deplasari insotit de coloana oficiala, din aprilie 2014 pana in octombrie-noiembrie 2015, au declarat marti pentru Agerpres, surse judiciare. 

Potrivit surselor citate, media deplasarilor procurorului general ar fi de doua pe zi. 

Cititi si Sfarsit de cariera pentru procurorul general cu girofar

Una dintre cele doua infractiuni de abuz in serviciu de care este acuzat Gabriel Oprea, fost viceprim-ministru pentru Securitate Nationala si ministru al Afacerilor Interne, are legatura cu incheierea unui protocol in baza caruia procurorul general ar fi beneficiat in mod nelegal de coloana oficiala. 

Protocolul privind cooperarea in domeniul circulatiei rutiere, incheiat cu Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, a fost inregistrat pe 4 aprilie 2014 la Ministerul Afacerilor Interne, potrivit DNA. 

Ministerul Afacerilor Interne a fost reprezentat la incheierea protocolului de ministrul Gabriel Oprea, documentul avand ca obiect cooperarea dintre cele doua institutii in scopul insotirii autovehiculului utilizat de catre procurorul general cu echipaje ale politiei rutiere. 

"Temeiurile legale invocate in fundamentarea protocolului au fost Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice si Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin HG nr. 1391/2006, desi niciunul din cele doua acte normative nu include procurorul general printre persoanele indreptatite a beneficia de insotire cu echipaje ale politiei rutiere. Procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie beneficiaza, la randul sau, de protectie asigurata de Serviciul de Protectie si Paza, deplasarile fiind realizate cu un autovehicul al acestei institutii care are un regim de circulatie prioritara", precizeaza DNA. 

Procurorii au constatat ca protocolul a reprezentat temeiul in baza caruia, incepand cu luna aprilie 2014, procurorului general i s-a asigurat, cu caracter permanent, insotirea deplasarilor efectuate in municipiul Bucuresti. 

"In conditiile in care procurorul general nu era indreptatit sa beneficieze de insotire cu echipaje ale politiei rutiere potrivit prevederilor HG nr. 1391/2006, fapta ministrului a produs o vatamare a intereselor legitime si un prejudiciu material Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti, precum si un folos necuvenit procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie", arata DNA. 


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8249 vizualizari
  • +28 (32 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:40)

    M. G. [utilizator]

    Si la puscarie! Pam-pam!
    • +19 (21 voturi)    
      pana acasa si indarat (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:05)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      in interes de serviciu bineinteles
      • +6 (8 voturi)    
        Nu (Marţi, 26 ianuarie 2016, 18:40)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        La masa de pranz si la cea de seara.
    • +19 (23 voturi)    
      la ce poti sa te astepti (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:08)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      de la securistul care a tras la revolutie in fata televiziunii si, drept rasplata, a primit certificat de revolutionar, indemnizatie, terenuri si o gramada de drepturi. Un individ fara morala odata ramane fara morala o viata. Repetentul asta n-a facut si nu va face in toata viata lui nimic folostor pentru Romania. Dar asta este modelul pe care-l promoveaza gasca de mafioti de stat care l-a promovat si pe ponta. Trebuie scos afara din functie cu suturi in fund !!!!!!
    • +11 (15 voturi)    
      vai de tara asta.... (Marţi, 26 ianuarie 2016, 19:08)

      lili [anonim] i-a raspuns lui M. G.

      Dacă Procurorul General al unei țări încalcă senin legile, împreună cu Ministrul de Interne, în loc să vegheze la respectarea lor, ce se poate spune despre acea țară?
      Asteptam urmatorul MCV.
    • +10 (12 voturi)    
      Sa se duca la puscarie (Marţi, 26 ianuarie 2016, 19:33)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      cu coloana.
      ACOLO VOR AVEA AIA GRIJA SA I SE INDOAIE COLOANA. La ce de aplecari va face, o sa/i iasa justitia pe nas! Si o sai intre pe fund!
    • +3 (3 voturi)    
      sa mai si recuperam (Marţi, 26 ianuarie 2016, 21:43)

      sandu gheorghe [anonim] i-a raspuns lui M. G.

      sa ne restituie tot ce s-a cheltuit cu coloanele astea la care nu avea drept prin lege ; daca le-a folosit fara drept inseamna ca le-a furat ; a luat ce nu era al lui ; al luat din banii nostri si trebuie sa ni-i restituie amin.
  • +18 (22 voturi)    
    Demisia ASAP. (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:47)

    ouyang [utilizator]

    Trebuie inceputa urmarire penala si in cazul astuia.
  • +19 (23 voturi)    
    Abia astept... (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:49)

    valy_74 [utilizator]

    ..sa anunte parchetul suma care le va fi imputata ca abuz si foloase necuvenite.... Asa, frugal, 200eur x 600 spre 120k eur . Cu discounturi sa tot fie 100k. Si asta e pt mutulica, ca la interesul national e aproape de 3x mai mult . Cica coloane cu cate 27 de insotitori!?! Poi 3 coloane si politia din Bucuresti cu tot cu Ilfov e paralizata.
    • +2 (2 voturi)    
      Un calcul corect se face asa: (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 8:33)

      kok [anonim] i-a raspuns lui valy_74

      La o coloana care participa 20-30 de politisti (adica vreo10 motociclete si vreo 5 masini - medie) plata la ora a acestor oameni + benzina + uzura resurselor costul serviciului privat duce de 3000Euro ca popa.
      3000 * 600 = 1.800.000 Euro numai pt mascariciul asta.
  • +13 (17 voturi)    
    deci (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:53)

    Gicu_007 [utilizator]

    si asta mergea si la veceu cu coloana oficiala. Pai sa plateasca acu tot ce a consumat bai nene, pana la ultimul gram de benzina sau ceva de genu' asta. Jos cu hotzii. (punct)
  • -14 (26 voturi)    
    Abuz in serviciu ? (Marţi, 26 ianuarie 2016, 16:59)

    serban [anonim]

    A "uitat" ca nu e la el "cheia puscariei" si a inceput dosare privindu-l pe Basescu si in special privind modul cum a fost invalidat de CCR referendumul din 2012, fara solicitarea sau chiar impotriva deciziei ambasadei USA
    • +4 (4 voturi)    
      Ia explica tu .. (Marţi, 26 ianuarie 2016, 21:01)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui serban

      ..cum nu a fost validat referendumul. Ce trebuia sa faca CCR in cazul acela?
      • 0 (0 voturi)    
        Le-au spus altii la timpul potrivit (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 7:15)

        serban [anonim] i-a raspuns lui Alius

        Le-au spus doamnele Nuland si Merkel ce sa faca
        • 0 (0 voturi)    
          Spune-ne tu acum. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 14:35)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui serban

          ..lasa-le pe doamnele respective. Trebuia sa ce? sa minta, sa modifice dupa alegeri numarul de alegatori? Sau ce? Hai, curaj: minciuna, impostura si nesimtirea nu trebuie sa fie un motiv pentru tine de a nu explica. Expune-le pe toate trei, printr-un comentariu.
      • +1 (1 vot)    
        Cum ce trebuia sa faca, (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 7:16)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        mai trebuia sa dea 2-3 erate,c-asa-i sta bine unei CCR serioase!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Deci, nu trebuia sa dea erata.. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 14:32)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          .ci trebuia sa lase asa cum a schimbat coada de topor. Am inteles. Aveti tupeu, nu gluma.
        • 0 (0 voturi)    
          Inca o data.. (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 14:51)

          lius [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          ...situatia explicata. Poate ca unii cred ca s-a uitat ce a fost in 2012, acei unii fiind frati cu minciuna si hotia si care tooot dau din gura cu Nuland si Merkel:


          http://www.contributors.ro/reactie-rapida/cateva-erate-la-referendumul-din-2012-pentru-uzul-dlui-procuror-%C8%99ef-ni%C8%9Bu/
  • +12 (14 voturi)    
    Aro (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:11)

    Amoredivino [utilizator]

    Când îl porecleam pe bombonel Aro (arogantul) credeam că nimeni nu-l va întrece vreodată în aroganțe.
    Uite că niciodată a venit foarte repede. 700 de coloane oficiale a avut nulitate ăsta.
    • +2 (2 voturi)    
      BOmbonel (Marţi, 26 ianuarie 2016, 18:40)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Amoredivino

      barem are si valoare intrinseca.
  • +12 (12 voturi)    
    Tiii-taaa,tiii-taaa vine Nițu,pleacă Nițu. (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:11)

    mircea [anonim]

    Tiberiu Nițu venea la serviciu și pleca de la serviciu cu coloana oficială!Să audă lumea că trece Nițu,că despre ceva realizări ca procuror general nu sa afirmat.Tiberiu Nițu a făcut nimic și a cheltuit mult,iar acum câte-va zile încerca să ne explice câtă economie a făcut cu închiderea unor dosare,permițându-și să judece în locul judecătorilor.
  • +8 (8 voturi)    
    cred ca (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:13)

    nocomment [utilizator]

    din noiembrie s-a oprit sa mai foloseasca "facilitatiile" statului. deci se simtea cu musca pe caciula.
  • +9 (9 voturi)    
    tara sub asediu (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:21)

    codo [utilizator]

    Dupa ce ca se circula in mod stand pe loc, mai trebuie sa iti bagi si unghia in gat cand trec barosanii. Si nu o data pe luna ci de cateva ori pe zi pentru fiecare partas la sistem. Iti dau coloana, imi dai NUPuri. Fain deal.
  • -14 (20 voturi)    
    - (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:25)

    Vlad [anonim]

    Faptul ca procurorul sef al tarii s-a plimbat cu colana ficiala este un lucru grav atata vreme cat este ilegal.Oragnele in drept trebuie insa sa stabileasca asta.Mult mai grava este insa manipularea pe aceasta tema.Brusc Codruta s-a trezit sa ceara anchetarea colegului sau.Intamplator in contextul in care Codruta isi termina mandatul foarte curand si e disperata sa mai obtina unul.Si cum sa nu mentii in functie pe cineva neiertator cum e Codruta chiar si atunci cand vine vorba despre colegul ei.Cererea ei nu este insa o problema,daca n-ar fi absolut intamplator sincronizata de un moment care coincide cu un interes pur personal.
    • +4 (4 voturi)    
      datoria (Marţi, 26 ianuarie 2016, 21:48)

      gheorghe sandu [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      adica ce vroiai domnule ? sa puna mana la ochi si sa zica ca nu vede ? las-o sa-si faca datoria ca pentru asta o platim ; sa-si faca datoria indiferent de hot chiar daca il cheama nitu
      • +1 (1 vot)    
        Daca era asa de justitiara,Luluta (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 7:19)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe sandu

        trebuia sa faca asta de la primele deplasari,dar nu,ea l-a lasat pe Nitu sa faca taman 700,si cand a venit interesu,pac si justitiara,curat murdar!!!
    • +5 (5 voturi)    
      coincidenta (Marţi, 26 ianuarie 2016, 23:17)

      Withdrawal [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      si moartea politistului e tot coincidenta relativa la sfarsitul de mandat al lui Kovesi ?

      Incerci sa sugerezi ca inaintea mandatului sa nu se ia Codruta de parlamentari, senatori , sa nu cumva sa fie interpretat ca sincronizare?

      tu citesti ce scrii ???
  • +13 (13 voturi)    
    700 de deplasarii ilegale cu coloana oficiala ! (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:31)

    Sa plateasca FACTURA in mod personal !!! [anonim]

    700 de deplasari ilegale cu coloana oficiala - BRAVO PSD -Bravo Dn General Gabriel Oprea !

    first :

    DEMISIE !


    second :

    Dosar Penal pentru abuz grosolan !

    third :

    MAE formuleaza si trimite FACTURA direct la Tiberius Nitu pentru 700 de deplasari inclusiv costul personalului luat ilegal in folosinta .

    at least :

    Gabriel Oprea sa plateasca la fel FACTURA !!!
  • +7 (9 voturi)    
    tre calcule... (Marţi, 26 ianuarie 2016, 17:45)

    ecm [utilizator]

    cu km...adicatelea se merge acasa apoi echipajul se intoarce inapoi....deci sunt curse in gol...asadar 700X2 deplasari....consumul e dublu deci....sau se mergea cu maxi uneori?
  • +7 (7 voturi)    
    NITU JUDECAT! (Marţi, 26 ianuarie 2016, 18:14)

    DreptateDeSus [utilizator]

    Procurorul CORUPT Tiberiu Nitu a inchis dosarul Revolutiei pentru moartea a 1000 de oameni si adevarul unui POPOR INTREG cu atat mai mult va incerca sa inchida dosarul pentru un singur om, mai ales ca Oprea a fost bodyguardul CRIMINALULUI COZMA de la Mineriade : http://www.cotidianul.ro/miron-cozma-nu-eu-am-fost-subalternul-lui-oprea-ci-el-era-subalternul-meu-264000/ !
  • +6 (6 voturi)    
    LA PUSCARIE (Marţi, 26 ianuarie 2016, 18:20)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu tot mafiotii!
  • +6 (6 voturi)    
    La locul de inmormantare al carierei, (Marţi, 26 ianuarie 2016, 18:22)

    Susufler0 [utilizator]

    TOT CU GIROFAR !
    Nitu, nu o sa-si dea demisia, in speranta bezmetica de a depasi situatia, prin scurgerea timpului, pana in martie cand, oricum, i se incheie mandatul. Apoi, crede ca procurorii, fostii lui subalterni, dar totodata si "colegii" lui, vor avea intelepciunea necesara de a-l trata ca pe un fost "pilon" al Justitiei, pe care nu e bine sa-l dobori. Nu e bine pt imaginea Justitiei in sine. Ce uita el, e faptul ca procurorii DNA, care il vor cerceta, nu i-au fost niciodata nici "colegi" si nici "subalterni". Procurorii DNA nu au cunoscut decat un sef , pe Codruta Kovesi, care la nevoie le-a fost si "colega". Nitu, in limitarea sa, nu a inteles un fapt esential. DNA, in cadrul sistemului Parchetelor din Romania este ca unitatea de elita pe care oare obligatoriu orice armata din lumea asta, diferita de grosul acesteia prin pregatire, mentalitate, vitejie , spirit de sacrificiu si care, intre a se supune Comandantului suprem si a se supune comandantului ei, il va alege intotdeauna pe cel din urma. Tocmai din aceasta cauza, daca Nitu va fi inculpat, DNA o sa sfartece cu o pofta din el, mama,mama !
  • -4 (6 voturi)    
    700 ca 700 (Marţi, 26 ianuarie 2016, 19:43)

    MoemBius [utilizator]

    da in ce perioada de timp?
    daca au fost in interes de serviciu asta e
    da daca nu au fost e bataie de joc
  • +8 (8 voturi)    
    Sa i se mai dea o coloana oficiala, (Marţi, 26 ianuarie 2016, 19:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    pana la Rahova.
  • +2 (2 voturi)    
    Astia-s (Marţi, 26 ianuarie 2016, 21:27)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Dumnezeii Romaniei ..evident ca papusarii sunt in umbra
  • 0 (0 voturi)    
    Puscarii,puscarii... (Miercuri, 27 ianuarie 2016, 9:28)

    Troncota [anonim]

    Asa baieti, la puscarie. O sa ajungem sa muncim sa sa-i tinem pe astia si pe altii in puscarie pana nu va mai fi nici o diferenta intre viata din puscarie si cea de afara, vorbesc ca nivel de trai.
    Nu mai bine platesc de doua ori prejudiciul financiar si-i lasi sa produca sa plateasca taxe si impozite la stat.
    Daca nu au invatat din prima ca legea e lege si calca stramb inca o data atunci da, puscarie, sa se invete minte. Face cineva socoteala cat ne costa puscariasii, cate locuri de munca si afaceri se pierd, nu mai vorbesc de vieti distruse. Daca vrem sa-i distrugem mai bine-i impuscam si am rezolvat problema simplu. As vrea sa faca cineva un studiu care sunt avantajele economice, pt. ca din asta traim, a tinutului in puscarii a mii de insi, excluzand faptele cu violenta si recidivistii. Ies ei mai buni, cu alt apetit pentru contributia la binele societatii? Nu, si atunci care-i businessul societatii, deci al nostru?