UPDATE Atentat dejucat in Targu Secuiesc. Membru al unei organizatii nationalist-extremiste ungare, arestat preventiv pentru 30 de zile. Acesta ar fi intentionat sa detoneze in public un dispozitiv exploziv improvizat

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2015, 16:02 Actualitate | Esenţial

Beke Istvan Attila
Foto: Agerpres
Procurorii DIICOT au retinut marti, pentru 24 de ore, un "membru marcant al extensiei in Romania" a structurii nationalist-extremiste "Miscarea de Tineret 64 de Comitate" - HVIM din Ungaria, pentru ca intentiona sa detoneze in public un dispozitiv exploziv improvizat, pe raza localitatii Targu Secuiesc din judetul Covasna, pe parcursul desfasurarii manifestatiei prilejuite de sarbatorirea zilei de 1 Decembrie, informeaza un comunicat transmis de DIICOT si citat de Agerpres.


00:10 Curtea de Apel Bucuresti a decis marti arestarea preventiva pentru 30 de zile a lui Beke Istvan Attila, cetateanul roman de etnie maghiara retinut de procurorii DIICOT in legatura cu intentia de a detona un dispozitiv exploziv improvizat la manifestatia de 1 Decembrie de la Targu Secuiesc, potrivit Agerpres.

Decizia nu este definitiva, insa este executorie, astfel incat Beke Istvan Attila va fi dus in arest.

22:45 Beke Istvan, dus la Curtea de Apel Bucuresti cu propunere de arestare.

Beke Istvan Attila, retinut de DIICOT pentru ca ar fi intentionat sa confectioneze un dispozitiv exploziv improvizat, pe care sa-l detoneze in public, marti, la manifestarile de Ziua Nationala organizate la Targu Secuiesc, a fost dus la Curtea de Apel Bucuresti cu propunere de arestare, potrivit Mediafax.

Un judecator de drepturi si libertati de la Curtea de Apel Bucuresti va decide daca va admite propunerea procurorilor Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism (DIICOT) si va dispune arestarea preventiva pentru 30 de zile a lui Beke Istvan Attila.

17.18
Suspectul de terorism fusese anchetat de Politie pentru ca ar fi arborat anul trecut drapele negre de 1 Decembrie

17.10 Suspectul de terorism din Covasna, adus la sediul DIICOT Bucuresti pentru a fi audiat
 
Cetateanul roman de etnie maghiara retinut, marti, de procurorii DIICOT in legatura cu intentia de a detona un dispozitiv exploziv improvizat la manifestatia de 1 Decembrie de la Targu Secuiesc a fost adus la sediul DIICOT Bucuresti, pentru a fi audiat, anunta Agerpres.

17.07
SRI: Suspectul din Covasna a fost tot timpul in atentia noastra; nu a fost in pericol viata cetatenilor

16.20 Persoana retinuta de DIICOT este Beke Istvan Attila, cetatean roman de etnie maghiara
    
Persoana retinuta de catre procurorii DIICOT in legatura cu intentia de a detona un dispozitiv exploziv improvizat la manifestatia de 1 Decembrie de la Targu Secuiesc se numeste Beke Istvan Attila, fiind vorba de un cetatean roman de etnie maghiara, au declarat pentru Agerpres surse judiciare.

Potrivit surselor mentionate, la perchezitiile efectuate de catre autoritatile judiciare in legatura cu acest caz au fost gasite la un poligon de antrenament air soft de langa Covasna unele materiale pirotehnice si electronice care asamblate au capacitatea de producere a unor dezastre si care sunt interzise pentru detinere.

Astfel, au fost gasite 400 materiale pirotehnice de categoria III si categoria II, dispozitive electronice de initiere temporizare a impulsurilor electronice, precum si dispozitive militare pentru vedere pe timp de noapte si amplificator de imagine, de asemenea interzise pentru detinere, au mai mentionat sursele respective.

__________

"La data de 1 decembrie, procurorii DIICOT au dispus retinerea pentru o perioada de 24 de ore a inculpatului B. I. A. sub aspectul savarsirii infractiunilor de tentativa la infractiunea de actiuni impotriva ordinii constitutionale (...) si nerespectarea regimului materiilor explozive (...) privind prevenirea si combaterea terorismului", se arata in comunicatul Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism.

Potrivit anchetatorilor, exista date ca inculpatul, membru marcant al extensiei in Romania a structurii nationalist-extremiste HVIM Ungaria, ce are ca obiective revizionist-separatiste, printre care realizarea, inclusiv prin acte de violenta indreptate impotriva cetatenilor romani si a bunurilor acestora, dezideratului de ingreunare si impiedicare a autoritatilor romane in actul de exercitare a puterii de stat in zona asa-zisului "Tinut Secuiesc", si-a asumat, si ulterior a procurat mijloacele si instrumentele necesare confectionarii unui dispozitiv exploziv improvizat pe care intentiona sa-l detoneze in public, pe raza localitatii Targu Secuiesc, pe parcursul desfasurarii manifestatiei prilejuite de sarbatorirea zilei de 1 Decembrie.

"Materialele si dispozitivele ridicate la perchezitiile efectuate ar fi fost apte sa puna in pericol cetatenii romani si bunurile acestora, actiunile inculpatului fiind stopate prin masurile legale dispuse de catre procurorii DIICOT cu sprijinul Serviciului Roman de Informatii", se arata in comunicat.

Actiunea a fost efectuata impreuna cu ofiteri de politie judiciara din cadrul Directiei de Combatere a Criminalitatii Organizate.

Suportul tehnic si informativ a fost asigurat de catre Serviciul Roman de Informatii, iar suportul de specialitate a fost asigurat de catre Directia de Informatii si Protectie Interna.

Actiunea a fost efectuata cu sprijinul IPJ Covasna si Jandarmeriei Brasov


Citeste mai multe despre   









36365 vizualizari
  • -16 (56 voturi)    
    Asta e ungur islamist (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:09)

    Mr. Big [anonim]

    Ar trebui coranul interzis la noi numai belele poate produce cartea asta
    • +15 (31 voturi)    
      ... (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:48)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Mr. Big

      Nici macar titlul nu l-ai citit si ai sarit repede sa comentezi. Eu as zice sa interzicem prostia caracteristica tie, dar imi este frica ca am ramane apoi prea putini.
      • +22 (30 voturi)    
        O lecție pentru Franța (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:57)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        Așa se întâmplă atunci când serviciile secrete își fac treaba: atentatorii wannabe sunt reținuți înainte de a trece la fapte.
      • -4 (34 voturi)    
        Eu ma tem si de altceva: (Marţi, 1 decembrie 2015, 23:20)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        Ma tem ca, daca cei care intreprind cercetarile vor ingrosa vina respectivului, inseamna ca se joaca cu focul. Dovezile ca urma ca o bomba sa fie detonata in mijlocul romanilor de 1 Decembrie trebuie sa fie absolut temeinice, fara nicio urma de indoiala.
        • -5 (13 voturi)    
          Foarte tare... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 11:07)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

          "Beke Istvan Attila, retinut de DIICOT pentru ca ar fi intentionat sa confectioneze un dispozitiv exploziv improvizat, pe care sa-l detoneze in public"

          Nu e o dovada destul de temeinica? Ca AR fi intentionat SA CONFECTIONEZE UN DISPOZITIV. Deci dupa titlurile cu care ne-am obisnuit, aflam ca dispozitivul nici nu a fost confectionat. Exista doar banuiala ca AR fi intentionat sa il confectioneze si AR fi intentionat sa il foloseasca, PROBABIL pe 1 dec..

          N-am inteles exact care era legatura intre suspect si clubul de airsoft. Nici care era u EXACT materialele pirotehnice. Poate erau niste artificii.

          Materiale " care asamblate au capacitatea de producere a unor dezastre" pot sa fie si o bricheta si o sticla cu benzina.
          • +9 (11 voturi)    
            Pai, hai sa mai citim o data (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:14)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

            "materiale pirotehnice si electronice care asamblate au capacitatea de producere a unor dezastre si care sunt interzise pentru detinere. Astfel, au fost gasite 400 materiale pirotehnice de categoria III si categoria II, dispozitive electronice de initiere temporizare a impulsurilor electronice, precum si dispozitive militare pentru vedere pe timp de noapte si amplificator de imagine, de asemenea interzise pentru detinere".
            Intai observ cuvantul "interzise" care ne spune clar ca baiatul ala NU TREBUIA sa aiba asa ceva. Apoi observ categoria II si III care inseamna putere medie si peste medie (in comert gasesti doar categoria I), adica pot provoca rani grave daca sint detonate mai multe simultan si la mica distanta. Gandeste-te la cazurile de membre amputate sau ochi scosi dupa accidente de Sarbatori si inmulteste cu vreo 400, cate avea baiatul asta. Mai pune si temporizatorul si daca nici acum nu ti-e clara imaginea, cred ca problema e la tine.
        • +1 (1 vot)    
          Te inseli ! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 21:04)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

          Daca prostul ar-fii detonat acel exploziv <fiindca nimeni nu stie ce a fost acel ceva >in afara organelor competente . probleme or-fi avut minoritatile mai bine zis vorbitorii de limba maghiara ! Fiinca in acel oras sunt prea putini vorbitori de limba romana !
  • +11 (57 voturi)    
    Cum era aia? (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:13)

    EduardPopa [anonim]

    Cum era aia cu toti teroristii sunt musulmani? Ce ar fi daca, in loc sa purtam de grija altora, sa avem grija de propria noastra ograda?
    • +20 (40 voturi)    
      Ai dreptate... (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:04)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      De aceea nu avem nevoie si de teroristii islamisti, ne ajung astia de ii avem. Daca totusi vom primi acele cote obligatorii de islamisti, propun sa fie instalati in "tinutul secuiesc". Asfel, teroristii vor putea fi supravegheati mai bine. O singura enclava terorista e mai usor de supravegheat.
    • +21 (31 voturi)    
      Da ghici cine a zis-o! (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:27)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      Victor Orban: "Toti teroristii sunt migranti!"

      http://www.politico.eu/article/viktor-orban-interview-terrorists-migrants-eu-russia-putin-borders-schengen/

      Cum facem sa-l anuntam ca unii teroristi sunt cetateni maghiari?
      • +4 (4 voturi)    
        Papagalul asta (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:01)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        nu e cetatean maghiar ;)
  • -73 (99 voturi)    
    ERA DE ASTEPTAT (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:15)

    Tirol [anonim]

    Era de asteptat sa se ajunga si la acest scenariu.
    Este unul nedorit dar daca statul roman n-a inteles in 97 de ani ca secuii vor (pentru ca aveau de secole) autonomie, atunci iata ca acum se mira de ce se poate intampla.
    Ar trebui sa fie politicul mai atent la doleantele oamenilor de acolo si atunci nebunii (extremistii) nu ar mai avea sanse de izbanda (sau nu ar mai fi ascultati de nimeni, nu ar mai avea influenta).
    Dar asa, daca statul se preface ca Secuimea nu exista, cine stie ce surprize o sa aiba :)
    • +25 (37 voturi)    
      De 15 martie... (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:58)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui Tirol

      ...zona va fi plina de romani, ca sa va simtiti bagati in seama. Acolo este ROMANIA, sa va intre bine in capetele alea seci.
    • +28 (44 voturi)    
      serios? (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:04)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui Tirol

      Ar trebui ca SRI-ul sa te urmareasca si pe tine, postacule. Daca tu consideri justificat gestul aluia poate il repeti. Asa ca ar trebui sa te urmareasca si pe tine.
    • +40 (46 voturi)    
      Ciudata logica (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:21)

      iulianiv [utilizator] i-a raspuns lui Tirol

      Dupa tine daca statul nu-ti asculta doleantele e ok sa bombardezi oamnei nevinovati? De unde esti?
    • +16 (22 voturi)    
      poate si cu vize (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:21)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Tirol

      de intrare si iesire din teritoriu
    • +34 (38 voturi)    
      Unde aveau mai Tirol secuii autonomie? (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:43)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Tirol

      Ia zi si mie cum se numea regiunea aia autonoma din Imperiul Austro-Ungar care a existat pana la 1918? Eu stiu ca existau comitate unguresti si atat.
    • +18 (28 voturi)    
      secui/ungur (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:45)

      vichimal [anonim] i-a raspuns lui Tirol

      daca ar fi vorba de secui poate s-ar putea discuta de o autonomie administrativa in zona in care s-au fixat demult secuii, doar pe proprietatile lor nu pe intreg teritoriul judetelor, dar cei ce au pretentii acum sint unguri, alta natie cu nici-un drept in acea zona; imi aduc aminte ca in perioada pina la revolutie daca unui secui i-ai fi spus ca e ungur era cea mai mare jignire
      • -2 (10 voturi)    
        Secui vs.maghiari (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:59)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui vichimal

        Cei din Harghita și Covasna sunt secui, cei din Bihor și Sălaj sunt maghiari. Unguri sunt și unii și ceilalți.
    • +31 (43 voturi)    
      bati campiii! (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:24)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Tirol

      Cum nu exista secuimea, cand UDMR a facut parte din aproape toate guvernele post'89?!
      Cand aveti drept la vot si va alegeti reprezentantii dintre partidele voastre?!
      Cand maghiarii din judetele Har-Cov au invatamant exclusiiv in lb maghiara, iar lb romana e predata ca lb straina, cum nu exista secuime cand avem Primar secui, Antal Arpad, cand toate institutiile din judet, Consiliul Judetean si toate institutiile publice deconcentrate cu exceptia Politiei sunt conduse de UDMRisti, cum nu exista secuime cand aveti sute de organizatii si paraorganizatii politice si culturale si paramilitare, mai multe decat romanii din toata Romania?!
      Cum nu exista secuime, cand votati si ani de zile functii de Vicepremieri si Ministri ai Romaniei au fost de la UDMR?!
      Cum nu exista secuime cand UDMR a decis ani de zile politica in Romania fiind partidul-balama care decidea caderea unui guvern pana a aparut UNPR!!?!
      Cum puteti minti asa, cand an de an tabere paramilitare se organizeaza in Transilvania, uneori din bani publici, primarii din secuime sponsorizeaza cu bani publici Jobbikul sau Garda maghiara, ca vezi Doamne le aduce turisti?!

      Greseala majora apartine STATULUI roman care permite astfel de manifestari, fara sa le pedepseasca exemplar, care permite ca Primarul Antal Arpad din Sf Gheorghe sa nu participe la Ziua nationala a Romaniei(numind-o zi de doliu!), Primar care isi permite sa nu poarte banderola tricolora romaneasca la manifestari oficiale!
      In ce tara din lume i s-ar permite asa ceva, sa insulte pratic insemnele statului respectiv?!
      In Ungaria i s-ar pemite unui primar roman?!
      Sper ca autoritatile statului roman sa faca ceva pana nu e prea traziu... sa schimbe legislatia, sa analizeze lucrurile astea, asa incat extremistii maghiari sa nu mai isi permita sa umble prin Romania ca-n tara nimanui...
    • +22 (38 voturi)    
      mutati-va (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:30)

      CocoMuc1 [anonim] i-a raspuns lui Tirol

      in Ungaria sau in Paris daca nu va convin drepturile
      • +13 (19 voturi)    
        Sint profund convins (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:21)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

        Ca odata ajunsi la Paris o sa aiba toate drepturile din Romania
        Placutze bilingve scoli in limba materna (franceza)
        ma abtin de la ale comentarii
    • +22 (30 voturi)    
      referitor la asteptari (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:36)

      român (román) [anonim] i-a raspuns lui Tirol

      este de asteptat ca un cetatean roman( indiferent de nume sau minoritate) sa respecte legea. asta ar fi unul din motivele pentru care exista legi.
      este dorit ca orice membru al oricarei minoritati sa respecte legea.
      megérteni ?

      autonomie inseamna sa NU respecti legea asa cum arata acum si asa cum este scrisa acum constitutia tarii numita Romania , tara in care traieste astazi minoritatea maghiara si minoritatea secuiasca.

      nu exista nici un tinut secuiesc in prezent, acum.
      el este prezent in forma imaginara doar in capul unora care sunt romani prin cetatenie , acolo unde ( conform legii) exista doar judetul Harghita si doar judetul Covasna.
      nu exista tinut secuiesc conform legii administratiei.

      exista autonomie locala in intelesul legii administratiei publice locale(215/2001).


      ar fi de dorit schimbarea legii si sa se aplice urmatoarele:

      - oricare cetatean roman care este dovedit desfasoara activitati teroriste pe teritoriul romanesc, sa fie condamnat in procedura de urgenta la inchisoarea pe viata fara posibilitatea eliberarii conditionate. niciodata.

      - cei care stiu sau au stiut dinainte ca acel cetatean intentioneaza sa desfasoare activitati teroriste si nu anunta autoritatile ( si se stabileste ca au stiut dinainte de pregatirea si comiterea faptei) ar trebui sa isi piarda drepturile conferite de lege si sa ramina fara drepturi pe o perioada de timp nedeterminata.

      politicieni, nu asteptati sa se intample evenimente cu urmari dramatice ( data asta a fost vigilent cine trebuia sa fie , cinste lor si respect pentru tot ceea ce fac ), ci treceti si votati schimbarea legii pentru a proteja populatia in fata amenintarilor !
    • +26 (42 voturi)    
      Cati secui sunt in Romania (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:39)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Tirol

      La recensamant s-au inregistrat vreo 300. Sunt o masa de manevra pentru Ungaria. Se declara unguri, ca sa poate Ungaria sustine ca are mai multi unguri in Transilvania decat de fapt are. Mai sunt si vreo 400.000 de tigani care se declara unguri, tigani autentici, care au muncit pe mosiile grofilor si au comunicat in maghiara. Judetul Covasna are cca 200.000 de locuitori din care cca 60% maghiari. Harghita are cam la fel din care cca 80% maghiari. Iar in Mures sunt sub 40%. Toti secuii pot fi pusi intr-un oras de marimea Brasovului, deja in Ploiesti sau Constanta mai ramane loc si pentru altii. Sa ai pretentia sa formezi un stat este deja o nesimtire. Dar ma rog, in prostia lor ei nu-si dau seama ca sustin interesele unui stat revizionist, de sorginte asiatica, strain, in ciuda unor eforturi de aproape 1000 de ani de a se integra in Europa.
      • 0 (10 voturi)    
        offtopic (Miercuri, 2 decembrie 2015, 7:19)

        fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Fara nici o legatura cu subiectul: ce naiba megalopolis ai impresia ca e Ploiestiul? E mai mic decat Brasovul si ca suprafata si ca populatie.
    • +18 (24 voturi)    
      Huh... (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:00)

      Vladislav [anonim] i-a raspuns lui Tirol

      Bre, daca matale iti inchipui ca scenariul Tirol de acum cateva decenii se poate repeta in anul de gratie 2015, inseamna ca, fara suparare, ai calti in cap in loc de creier. Astazi, cand inamicul mondial numarul 1 e terorismul, o data lipita eticheta de terorist pe frunte, nimeni din lumea civilizata n-o sa-ti mai dea buna-ziua pe strada, bre. Pana si ETA sau IRA o sa treaca pe partea ailalta a strazii cand o sa dea cu ochii de voi. Crezi c-o sa mai stea careva sa va asculte pasurile cand aude c-ati pus la cale acte teroriste sau o sa va puna in aceeasi oala cu, ai ghicit, Daesh? Iar daca cumva, cumva zic, guvernul de la Budapesta e prins cu rata-n gura, respectiv dovedit c-a finantat o organizatie care pune la cale acte teroriste, cine crezi c-o sa se mai uite in gura lui Viktor Orban cand o sa povesteasca cum e cu autonomia ungurilor de prin Romania sau Slovacia, bre? Asa ca nu te bucura degeaba,bre. Tocmai ati reusit sa va impuscati in picior. Iar daca CIA si-a bagat si ea codita nitel (ca nu-l suspectez pe Coldea de inteligenta), glontul a ricosat si-n piciorul lui Viktoras. Felicitari. :)
  • +30 (42 voturi)    
    Perfect! (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:21)

    Coco [anonim]

    Foarte bine;sa fie razii,descinderi,interogatorii!
    Toti teroristii sa stie ca Romania se poate apara de orice amenintare terorista.Cu toata forta pe ei.
  • +46 (58 voturi)    
    ce face statul? (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:22)

    sampras [anonim]

    zona Harghita-Covasna e o bomba cu ceas, pe care statu nu se grabeste sa o dezamorseze.
    O politica idioata a lasat aceasta zona sa se enclavizeze. Ar trebui sa duca o campanie serioasa in care sa le explice oamenilor de acolo ca e important pt copiii lor, daca vor sa aiba sansa in viata mai mult decat sa fie padurari, sa invete limba romana. Ar trebui sa aduca profesori de limba romana acolo. Ar trebui sa creeze drumuri de acces facil dinspre si inspre Moldova cu regiunea aia si sa aduca investitori mari atat in Harghita si Covasna cat si in Suceava, Bacau, Neamt sau Vrancea. De ce? Pt ca un investitor mare in Bacau va atrage si oameni din Harghita acolo, specializati pe domeniul de activitate al investitorului respectiv. La fel cum un investitor mare in Harghita nu va gasi suficienti oameni specializati in Harghita, si automat va atrage oameni din Bacau sau Neamt sau Suceava...
    • +12 (20 voturi)    
      adevarul e (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:38)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      UNGA yRIA e responsabila moral pentru asta pentru ca varsa constant bani in schimbarea tinerilor in extremisti - la fel cum quatarul si arabia saudita sunt responsabile pe ce se intampla cu scursurile umane din daesh , insa rebuie sa aiba grija sa nu deranjeze balaurul de sub carpati ca o sa fie vai de mama lor de tara de pusta . e un scenariu in care consecintele s ar putea sa nu egaleze beneficiile.
    • +2 (12 voturi)    
      urss (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:45)

      roberttm [anonim] i-a raspuns lui sampras

      Solutia ta cam seamana cu ce a facut URSS in Republica Moldova , eu zic mai bine Romania sa se tina de declaratia de la Alba Iulia de acum 97 de ani
      "Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său"
      Cu infrastructura si cu o campanie din bani publici de informare asupra avantajelor de a stapanii limba romana sunt perfect de acord , ideal ar fii daca cei care duc campania respectiva sunt si vb de limba maghiara.
      • +8 (12 voturi)    
        gresit. (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:53)

        sampras [anonim] i-a raspuns lui roberttm

        URSS a facut cu forta lucrurile, nu cu capul. Solutia seamana mai degraba cu...modul in care au ajuns secuii aici. Pe avantaje economice. Deci e perfect moral ca tot pe avantaje economice sa ajunga si mai multi romani in zone, sau tot pe avantaje economice sa mai si plece din ungurii din zona catre alte zone din tara. Ar fi exact acelasi lucru cu ceea ce s-a intamplat cand au fost adusi aici, deci nu poti sa contesti moralitatea solutiei.
    • -16 (36 voturi)    
      szekelyfold (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:01)

      gybe [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      Practica nu-i tot una cu teoria. Tinutul Secuiesc a fost de la infiintarea lui o enclava, cu statut aparte in fiecare administratie pina la comunisti. Iar daca te obisnuiesi istoric ca asta-i normal, atunci nu-i usor sa-ti scoti din cap asta fara argumente viabile, care din pacate nu exista decit in teorie.

      800 de ani de autonomie, pe care i-o iei. N-au trecut decit 70 de ani si lumea nu uita usor.

      Dar se pare ca astea-s concepte complicate pentru majoritatea romanilor, care nu-s in stare sa proceseze ideea de stat descentralizat sau de autonomie regionala pentru toate regiunile in parte.
      • +14 (20 voturi)    
        aiurea (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:38)

        sampras [anonim] i-a raspuns lui gybe

        adevarul e ca janos asta care facea pe teroristul s-a nascut autonom, e foarte obisnuit cu asta si nu poate uita.
        Stii ca sute de ani in Franta majoritatea populatiei nu vorbea franceza? Si asta era valabil si acum 200 de ani. Dar statul a fost destept si a rezolvat problema. Acum toti francezii sunt mandri de limba lor, au uitat rapid de dialectele pe care le vorbeau pana la 1800. Dar pt asta trebuie o politica de stat.
        "În timpul Revoluţiei Franceze, 75% din cetăţeni francezi nu vorbeau franceza ca limbă maternă.
        Perioada anilor 1789-1799, a fost una agitată şi una de schimbari de regimuri în Franţa. Până la această periodă nu exista o limbă unică franceză, erau numeroase dialecte şi limbi regionale. La debutul Revoluţiei franceze condnducătorii au promovat o politică lingvistică tolerantă faţă de de numeroasele dialecte şi limbi regionale. În contextul răspândirii ideiilor revoluţionare, părea firesc de a le promva într-un limbaj înţeles de oameni. Republica se vedea ca una multilinguă.Însă mai târziu „les patois” (dialectele) au devenit un obiect al atacurilor, al revoluţionarilor burghezi care vedeau în ele un obstacol în promovarea ideilor lor. Astfel la Convenţia naţională în aprilie 1793, Bertrand Barère membru al guvernului revoluţionar, a declanşat o luptă veritabilă în favoarea existenţei unei limbi naţionale. Care declara că :
        La un popor liber, limba trebu să fie una pentru toţi



        Read more: http://inbors.com/curiozitati-despre-franta/#ixzz3t5kWqZtY
        • -9 (19 voturi)    
          aia ti-e sursa? hahaha (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:12)

          gybe [utilizator] i-a raspuns lui sampras

          Statul care a "rezolvat problema" a fost o mina de dictatori. Stii ce o mai rezolvat baietii? Anul de 10 luni, ziua de 10 ore, ora de 100 de minute si cite si mai cite, nu numai in baza zece. Standardizarea francezei si scoaterea in afara legii a occitanei a fost o miscare extrem de proasta, regretata si azi. Sa nu mai vorbim de alte uniformizari la fel de vizibile, ca restaurarile de secol 19 in care si-au uniformizat si deformat patrimoniul de se chinuie ani de zila sa inlatura plombele alea oribile de pe cladiri.

          Francezii incearca sa-si protejeze micile diferente regionale. Daca nu ma crezi, uita-te cum tin la produsele aoc si cite au inregistrate, recunoscute si protejate.
          • +6 (12 voturi)    
            dictatori zici? (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:17)

            sampras [anonim] i-a raspuns lui gybe

            dictatori zici? in toata Europa erau numai dictatori atunci, daca judecam dupa standardele de azi. dar ideea e ca Franta de azi e omogena pt ca Franta de ieri a avut un plan in sensul asta.
            Si inca ceva: daca contesti o posibila masura economica, prin care sa se schimbe structura etnica a zonei, atunci contesti chiar legitimitatea prezentei secuilor acolo. Ei au fost adusi prin motivare economica. Daca asta nu e o solutie morala, atunci moral nu au dreptul sa fie aici. Daca e o solutie morala avem dreptul sa o aplicam sa aducem romani in zona.
            • -4 (10 voturi)    
              delicat mai esti (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:43)

              gybe [utilizator] i-a raspuns lui sampras

              francezii insisi ii judeca drept dictatori, nu cred ca au nevoie de panseurile lu gigel de Romania.

              cred ca vrei sa zici ca franceza de azi e omogena pentru ca Franta de ieri a avut un plan in sensul asta.

              ii cam greu sa te intorci inapoi la lucruri care nu mai exista, nu-i ca la ctrl+z.

              ungurii ar fi adus pe oricine in zona sa le apere granitele. oricine descurcaret si autonom, i.e. sa se descurce singur, fara suport de la centru. ca sunt omogeni etnic nu conta la vremea respectiva pentru nimeni, nationalismele au aparut citeva secole mai tirziu.

              vezi ca nu ti se leaga silogismele la moralitate, n-ai nici macar o za intreaga.

              iar cu adusul, mai incet, ca nu-i comunism. nu mai merge sa plantezi moldoveni mai exotici ca palmierii intre unguri din salaj si cluj, cu singurul merit ca erau romani si ortodocsi.
              • +8 (10 voturi)    
                din contra (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:30)

                sampras [anonim] i-a raspuns lui gybe

                e chiar mai simplu acum, trebuie doar un plan. peste tot in europa a crescut mobilitatea populatiei. inainte trebuia sa-i duci cu forta, acum e simplu sa creezi bunastare intr-o zona si pleaca singuri acolo. trebuie doar ca statul sa se asigure ca janos invata si romana, si apoi sa vezi cum pleaca singuri in cautare de un loc mai bun de munca. vreti sau nu tendinta e exact pe dos. omogenizarea se produce si la nivel european, si la nivel local. Daca statul isi va impune punctul de vedere, daca vor invata romana, va fi o chestiune de timp. Nici nu vor simti cand se vor intampla lucrurile. Vor pleca unul cate unul. Iar daca statul va atrage apoi cativa mari investitori...vor veni si romani sa ocupe posturile ca vreti ca nu vreti. Nu ai cum sa-i opresti. P.S. La Cluj si Salaj a functionat? Pai daca a functionat acolo va functiona si in Covasna, doa ca metodele sunt altele acum. Atunci cu forta, acum cu capul. In rest...voi puteti sa visati cat vrei. Mereu invingatorii au scris istoria cum au vrut, mai devreme sau mai tarziu. ca tot pomeneai mai devreme de argentinieni ...si bastinasi sud-americani credeau ca la un momentdat vor scapa de sub jugul europenilor. Au sfarsit prin a disparea. Pt ca, in ciuda spreantelor desarte ale unora, istoria e mereu scrisa de invingatori
              • +9 (11 voturi)    
                integrare (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:39)

                sampras [anonim] i-a raspuns lui gybe

                iar faptul ca etnicii maghiari trebuie sa stie limba romana e o chestiune imposibil de contestat. In zilele noastre Germania are aceeasi pozitie fata de etnicii turci, care sunt tot vreo 5% din populatie, ca si ungurii din Romania.
                Deci e perfect normal ca o tara sa aiba pretentia ca toti cetatenii sa stie limba tarii respective.
                "La fel precum Germania are şcoli în alte state precum Turcia, şi Turcia poate avea şcoli în Germania ... dar nu este acceptabil ca cineva să trăiască în Germania fără a vorbi germana," arăta aceasta la o conferinţă de presă comună cu Erdogan.
                Învăţarea germanei este o condiţie obligatorie pentru oricine trăieşte în Germania, a subliniat Merkel .

                Declaraţiile sale vin pe fondul controversei creată de oferta lui Erdogan de a crea şcoli turceşti în Germania, care are cea mai mare populaţie turcă din afara statului natal.
                Iniţial, propunerea a fost respinsă de cancelarul german.


                "Nu cred că aceasta ne duce mai departe, deoarece consider că elevii şi copiii turci ar trebui să meargă la şcoli germane. Nu apreciez prea mult ideea ca elevii turci să meargă la şcoli turceşti," arăta Merkel înainte de vizita la Ankara.

                În timpul conferinţei de presă însă, oficialul german subllinia că "învăţarea limbii societăţii în care cineva trăieşte este precondiţia integrării. Aceasta nu este asimilare" .
      • +13 (25 voturi)    
        hai nu zau! (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:50)

        hehe [anonim] i-a raspuns lui gybe

        nu exista tinut secuiesc, vorbesti prostii.
        a avut statut aparte in capul vostru, in mintea si povestile voastre , nu in realitate.
        in realitate exista doua judete.
        Harghita si Covasna.

        treziti-va.

        e o inchipuire cu care va prostesc chiar reprezentantii maghiari alesi de voi sau reprezentantii maghiari veniti de peste granita.

        nu e nimic complicat aici.e doar dezinformare.

        daca stau in fostul tinut Arges si am pierdut 500 de ani de autonomie ar trebui sa ne apucam sa cerem acum autonomie pentru argeseni ? ce diferenta este intre ceangai si secui?intre olteni si munteni?intre bucovineni si dobrogeni?
        • -14 (26 voturi)    
          cred ca glumesti (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:17)

          gybe [utilizator] i-a raspuns lui hehe

          nu-s nici ungur, nici secui. imi cunosc arborele genealogic destul de bine pentru ultimii 200 de ani si te pot asigura ca nici stramosii mei nu-s.

          daca argesul a pierdut 500 de ani de autonomie, da, eu as fi de acord cu autonomia argeseana. sunt de acord oricind, daca au sau n-au drept istoric.

          diferentele nu-s extraordinare, dar exista si nu pot fi ignorate. care-s diferentele intre chileeni si argentinieni? sau intre chinezi si taiwanezi? iti zic eu, mai mici decit intre ardeleni si moldoveni.
          • +12 (18 voturi)    
            bati campii (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:35)

            sampras [anonim] i-a raspuns lui gybe

            bati campii la fiecare postare. diferentele dintre chilieni si argentinieni sunt destul de mari. peste 90% dintre argentinieni au origini europene. doar 50% dintre chilieni au origini europene, ceilalti fiind de origine metisa. tu habar n-ai istorie, dar vi sa pozezi in mare cunoscator al istoriei.
            • -8 (14 voturi)    
              asta e parerea ta (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:28)

              gybe [utilizator] i-a raspuns lui sampras

              nu vin sa pozez in nimic, discut si incerc sa argumentez. ai trecut la atac la persoana? acuma sa ma iau de tine ca nu stii ortografie si sa deduc din asta ca n-ai dreptate?


              de acord cu argentina si chile. pot da oricare exemplu care sa fie mai omogen si sa se potriveasca mult mai bine. vad ca ramii cu sechelele etnice. uite: austria si germania, rusia si bielorusia, libia si egipt, bolivia si ecuador, costa rica si honduras, fiji si vanuatu etc etc.

              nu e vorba doar de origini, e vorba de diferente culturale, care sunt mai mici decit intre ardeleni si moldoveni si traiesc in doua tari separate bine mersi.
      • +18 (26 voturi)    
        Tinutul Secuiesc o inventie revizionista (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:15)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui gybe

        Ce exceptia perioadei in care Stalin a vrut sa creeze o enclava in inima Romaniei nu a existat autonomie teritoriala dupa 1918. Pe vremea Imperiului Austro-Ungar zona era impartita in comitate administrate centralizat de la Budapesta.
        Tot ce a fost, inainte de austrieci, pe vremea Principatului Transilvaniei era o autonomie administrativa, in sensul in care secuii se organizau si se judecau singuri, dar nu a existat o autonomie teritoriala la fel cum nu a existat nici pentru obstile romanesti.
        Mai inainte de unguri era ducatul lui Kean, mai inainte erau dacii si romanii. Deci unde sint aia 800 de ani de autonomie?
        • -9 (15 voturi)    
          de acord (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:34)

          gybe [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          nici nu am zis ca au avut autonomie teritoriala.

          vorbeam de principiu, de revendicarea istoricei autonomii. nu am datele la fel de de-a gata ca si tine, dar parca se renuntase la serviciile militarest inca de pe vremea principatului.

          800 de ani de autonomie, in diferite forme, din secolul 11 pina in 1876 cind imi zice google ca ungurii au retrasat comitatele peste scaunele secuiesti.
          • +10 (10 voturi)    
            Eu nu cred ca zice asa google (Miercuri, 2 decembrie 2015, 8:11)

            Iomen [utilizator] i-a raspuns lui gybe

            Inainte de 1876, incepand cu 1849, Transilvania era impartita in 6 districte, care apoi au devenit 5, conduse de cate un comandant militar si unul civil numiti de imparat. Si mai inainte, de pe la 1780, erau 11 comitate, care au devenit 10, conduse de un comisar imperial numit direct de imparat. Nici comitatele, nici districtele nu avea autonomie, aceasta fiind in fapt politica habsburgilor.
            Putem trece prin toata istoria administrativa a Transilvaniei, da' vorba lu' Anges, unde sint aia 800 de ani de autonomie, cand dinainte de Revolutia franceza, fie c-au fost romani, unguri sau austrieci la putere zona Harghita-Covasna facea parte din simple diviziuni administrative?
      • +15 (19 voturi)    
        Complet gresit si tendentios (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:59)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gybe

        Autonomia v-a fost luata dupa infiintarea imperiului austro-ungar, asta-i mare durere a secuilor. Deci cu 50 de ani inainte de marea unire. Nu v-a luat-o romanii, v-au luat-o ungurii vostrii iubiti acum. Nu mai mistifica istoria. Si inca o idiotenie a statului roman. Secuii nu au avut niciodata in istorie drept de proprietate asupra terenurilor si padurilor organizate in composesorate. Au avut drept de folosinta iar in schimb trebuia sa pazeasca granitele. Dar idiotul de iliescu i-a improprietarit cu aceste terenuri pe secuii din cele doua judete. Dupa ce v-ati trezit improprietariti pe nedrept cu terenuri care nu v-au apatinut niciodata, acum tot voi sunteti cei care nu sunteti loiali statului roman. Rusine.
        • -7 (13 voturi)    
          cu cine vorbesti? (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:34)

          gybe [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          ca eu nu-s secui. sunt roman, ardelean. romanii verzi, adevarati si experti la problema secuiasca par ca sunt intotdeauna din alte regiuni. ai vazut un secui la fata, rumin neaos, tuca-te mamuca? no, mai ti frica? vai, are doua miini, doua picioare, arata ca orice om normal? mai ti frica de el atunci? no vezi ca nu trebe sa mai shii suparat?
    • +10 (10 voturi)    
      statul RO doarme, asta face de 25 de ani (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:24)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui sampras

      doarme intr-una, parca-i prost. SRI parca-i maica Tereza. Cu noroc l-au prins inainte sa fuda la buda-pesta

      RO permite tabere militare de antrenament unguresti, culmea finantate de statul RO prin tot felul de ONG-uri - udemereu- adica ale UDMR-ului - udmereul se face ca nu mai recunoaste nimic.
      Permite pe teritoriul RO " scolile de vara " unguresti , locuri de propagare a ideologiei iredentiste, soviniste indreptate tocmai impotriva statului RO
      ...samd
      Statul RO ar trebui sa dea un exemplu macar acum ca nu glumeste cu astfel de manifestari.
      Bagati-l pe bezmeticul asta vre-o 64 de ani in inchisoare sa se racoreasca -
      ia bagatii la puscarie pe toti cei care vin sa faca antrenamente paramiltare in RO
      ia interziceti scolile de vara de la din harcov
      dupa toate astea sa vedeti ce liniste va fi in RO
      ia opriti discriminarea romanilor din harcov .
      Cum e posibil ca de ziua nationala sa se arboreze drapelul negru, cum o fata nu poate purta in harcov o bentita tricolora pt altii se simt ofensati. Daca nu le convine RO sa mearga in ungaria.

      STOP PRIVILEGIILOR , aplicati modelul slovac
    • +1 (1 vot)    
      nu prea (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:07)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui sampras

      nu prea e bomba cu ceas, politiienii sulfa in taciuni pentru a cistiga capital electoral. se convietuieste bine mersi de sute de ani. probabil guvernul adopta politica "don't feed the trolls" si cred ca are dreptate.
  • +22 (28 voturi)    
    Incepe deci si la noi... (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:23)

    ktalin [anonim]

    .. boala care afecteaza Europa, terorismul individual, idependent.
    Ce credea ilustrul terorist, ca va ataca cei 10 romani din Tg Secuiesc?
    Aar fi fost o bomba asupra relatiilor mixte, bine ca a fost tradat chiar de ai lui.
    • +2 (2 voturi)    
      terorismul pfa. (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:00)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ktalin

      nebuni.
  • -39 (57 voturi)    
    trist (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:32)

    eucomentez [utilizator]

    E destul de evident ca din Bucuresti se urmareste criminalizarea minoritatii maghiare din transilvania. Sunt cam multe evenimente bizare in preajma sarbatorii nationale in ultimii ani: steaguri care apar dispar, placute bilingve, bentite tricolore, proteste extremiste cu noua dreapta, samd.
    • +3 (5 voturi)    
      aha (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:03)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Si varianta logica e ca se politizeaza de la Bucuresti...lol.
    • +4 (6 voturi)    
      care ar fi sensul? (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:22)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      De ce ar dori 'Bucurestiul' un astfel de lucru?
      • 0 (0 voturi)    
        electorale? ;) (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:33)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Pentru ca vin alegeri? Pentru ca s-a gasit un ciumete sa ocupe nisha extremista lasata libera de Vadim? ;)
        Care ciumete, "intamplator", a avut vreo 10 ani relatii stranse cu diverse "servicii"/ >:
    • +9 (13 voturi)    
      art1 (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:25)

      je [anonim] i-a raspuns lui eucomentez

      (1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.
  • +21 (29 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:34)

    Ioizu [utilizator]

    Dar daca se cunosc membrii acestor structuri si se stie ca au obiective extremiste, de ce mai sint in libertate? De ce mai functioneaza inca aceste structuri? Sint cumva revizionismul si terorismul principii europene si ne e teama sa nu le incalcam?
    • +6 (12 voturi)    
      ii stiu (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:40)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Ioizu

      pai pe unul in cheama laszlo tolkes - si eu ma intreb de ce nu e in acceasi celula cu marocanii aia pentru ca e la fel de inregimentat si de nebun.
  • +34 (44 voturi)    
    mda... (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:37)

    marvelT [anonim]

    de ani de zile astia fac politica pasilor marunti; mai o papusa arsa in public, mai o declaratie nelalocul ei, si daca vad ca tine magaria pluseaza de la un an la altul. Si uite asa ajugem aici.

    Se stie ca se antreneaza prin paduri pt o eventuala "eliberare"; se izoleaza tot mai mult in ceea ce devine o enclava extremista care nu mai are legatura cu Romania. Sponsorul lor principal e Budapesta.
    Autoritatea publica e doar maghiara, romanii sunt tot mai izolati si impinsi sa plece (nu gasesti de munca daca nu vorbesti maghiara etc).

    Momentul de actiune al politicienilor a trecut de mult.
    Ei sunt departe si politca stutului echivaleaza cu tradarea.
    E vremea pt SRI, DIICOT, armata, procuratura sa isi faca treaba.

    Ne furam caciula singuri amagindu-ne ca sunt doar cativa extremisti: sa nu uitam ce s-a intamplat la Targu Mures cativa extremisti devin mii gata sa verse sange; astia sunt indoctrinati de zeci de ani ca au fost asupriti de "cotropitorii romani" si singurul lor crez e "eliberarea".

    Dar, in fine, din alta parte a tarii (Bucuresti, Iasi, Constanta etc) totul se vede roz si trecem asta la categoria "incident regretabil".

    O sa va treziti cand va fi prea tarziu. Astepti o "noapte a cutitelor lungi" si proclamarea unei independente de facto a mizeriei asteia numita "Tinut secuiesc"?
    • -3 (11 voturi)    
      Ihi (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui marvelT

      Adevaru-i ca sunt multe republici care si-au declarat independenta in interiorul unei tari. Are o foarte mare logica o astfel de actiune.

      Pericolul vine tocmai de la veseli ca tine, gata sa ia parul in mana si sa trozneasca in cap, pe unul diferit.
      Lansezi petarde la fel ca si tembelii unguri similari.
      Si tu si ei chemati la actiune. Propun sa-ti iei gasca de romani verzi, sa va intalniti in padure, cu ungurii verzi, si sa va bateti ca niste ultrasi fara creier ce sunteti.
    • -3 (9 voturi)    
      tg mures (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:51)

      roberttm [anonim] i-a raspuns lui marvelT

      Vezi ca la Tg mures au iesit initial ungurii sa-si ceara dreptul la educatie in limba maghiara, cea ce e normal avind in vedere ca chiar si in URSS , Moldova a fost lasata sa aiba educatie in limba romana.
      PSD si Iliescu din interes electoral au adus oameni cu camioane din sate de romani, explicindu-le ca ungurii vor sa le ia pamantul si de abia atunci a inceput bataia.
      • +5 (7 voturi)    
        te contrazici (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:27)

        Cryogen [anonim] i-a raspuns lui roberttm

        "chiar si in URSS , Moldova a fost lasata sa aiba educatie in limba romana. ", iar mai sus (si mai devreme), la 17:45 (urss) zici: "Solutia ta [adica sa se invete limba romana in Secuime] cam seamana cu ce a facut URSS in Republica Moldova". Pai, URSS ori i-a lasat pe moldoveni sa invete in limba romana (de fapt un mare neadevar, nici vorba de asa ceva, limba romana nici macar nu era recunoscuta acolo ca atare), ori le-a impus sa invete limba rusa. Ca sa clarificam: invatamantul in Rep. Moldova (de fapt RSS Moldoveneasca pe timpul URSS) se desfasura in limba rusa, inca de la clasele primare!
    • -1 (1 vot)    
      mdea... (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:36)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui marvelT

      La Targu Mures au fost "cativa extremisti"... agitatori cu ochi albastri, carora TOCMAI li se incheiau cele 3 luni in care li se plateau salariile "din oficiu" (institutia fiind "suspendata") si care... naaaa... trebuiau si ei sa-si reinfiinteze institutia, adica sa-i dea un subiect "de lucru"! :P
  • +31 (39 voturi)    
    Bravo SRI (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:50)

    dimu [anonim]

    Felicitari SRI ! Acum justitia ar trebui sa-fi faca datoria si sa-l pedepseacsa aspru pe acest individ si pe acolitii sai. !
    • -1 (9 voturi)    
      sau... (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:25)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dimu

      Justitia ar trebui sa isi faca datoria si sa decida daca probele sunt concludente si individul vinovat.
      Datoria sa pedepseasca o aveau judecatorii doar pe timpul comunistilor. Sper ca intre timp au evoluat.
      Pana cand justitia nu il declara vinovat, individul trebuie sa beneficieze de prezumtia de nevinovatie.
  • -19 (49 voturi)    
    E doar inceputul! (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:51)

    T. Bucur [anonim]

    Daca nu vom face astfel incat etnicii maghiari sa se simta toti ca fiind ACASA aici in Romania, escaladarea violentei nu va mai putea fi oprita.
    ACASA, pentru ei, inseamna revenirea la promisiunile cuprinse in Declaratia de la Alba-Iulia.
    Si mai inseamna oprirea rrromanilor de teapa senatorului Serban Niculaie de a mai asmuti romanii impotriva lor. Iar CNA sa in masurile care se impun cand se exibeaza pe la L3.
    • +4 (12 voturi)    
      Dar de jobik si altii ca ei... (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:11)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui T. Bucur

      ...nu zici nimic. Astia nu asmut impotriva romanilor?
      Daca nu respectati legile romanesti si pe romani, plecati, nu va opreste nimeni.
    • +2 (10 voturi)    
      Mai...!!! (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:16)

      Trahanache [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

      Cum sa-ti citim numete?
      T. Bucur sau Te-am Ungure!
    • +6 (10 voturi)    
      de acord cu un amendament (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:21)

      verdeata [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

      de acord cu respectarea promisiunilor din Declaratia de la Alba Iulia cu amendamentl ca, la randul lor sa respecte drepturile minoritatii romane de acolo. Romanii din acele zone au fost dislocati de secuii adusi de unguri pentru a le pazi granita (nu sunt aceeasi etnie). Inaintasii mei din urma cu trei generatii au fost alungati de acolo (au populat toata Valea Trotusului si au mai intemeiat sate pe Valea Siretului dincolo de Adjud - ultima localitate 16km nord). De aceea pe Valea Trotusului se vorbeste limba romana fara accent moldovenesc.
      Dupa trei generatii nu mai pot avea ceva cu ungurii, dar cer ca aceleasi drepturi care li se acorda sa le acorde si ei romanilor ramasi acolo. Da, sunt de acord sa facem in asa fel ca sa se simta la ei acasa in tara comuna. Asta a fost istoria, dar cine o zgandare doar se afla in solda smecherilor nationalisti, mai ales ai lor, dar nici cu ai mei nu imi este rusine (chiar daca nu am avea, ar invia un Vadim - daca reusea atentatul ar fi aparut pe loc).
    • +3 (5 voturi)    
      corect zis ca acasa (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:24)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui T. Bucur

      dar ca acasa in Romania nu in Ungaria
      • -2 (6 voturi)    
        Acasa, nu CA acasa (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:29)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Spre deosebire de toate celelalte nationalitati din Romania, care au venit aici in cautarea unei situatii mai bune pentru ei, maghiarii au fost PRELUATI de noi cu pamantul lor cu tot, ca urmare a prevederilor Tratatului de la Trianon, incheiat in urma invingerii in razboi a Ungariei. Noi trebuie sa avem grija ca ei sa nu se simta desradacinati de la tara mama a lor.
    • 0 (0 voturi)    
      .. acelea semnate de ... (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:01)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui T. Bucur

      ... Alexandru Vaida- Voevod.
    • -1 (11 voturi)    
      pai (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:18)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui T. Bucur

      daca nu se simt acasa sa plece, nu ii tine nimeni si nimic legati in Romania, mergeti in patria muma ungaria sau acolo sinteti tratati ca tigani si nu este ok, vreti o tara a voastra, ei bine o puteti avea oriunde in alta parte dar nu in Romania, vedeti-va de treburile voastra ca si pina acum ca aveti mai multe drepturi decit un roman
    • +2 (10 voturi)    
      Nu inteleg... (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:24)

      Droopy [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

      de ce ti-a dat lumea minusuri... Declaratia cu pricina a fost semnata de Romania, care si-a infaptuit un ideal national milenar.In nici un caz contra cuiva sau sa oprime pe cineva, desigur sa intelegerea trebuie respectata. Oare le place romanilor de Serban Nicolae? Eu cred/sper ca nu-i reprezinta, pe mine nu, in orice caz. Eu nu cred ca trebuie sa-i romanizam pe maghiari, in sens etnic, dimpotriva sa le respectam cultura. Desigur, toti suntem cetateni ai Romaniei si respectam legile ei, avem libertatea sa le schimbam daca nu ne plac, pe cale democratica.
      • -1 (9 voturi)    
        Ma bucur (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:36)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

        sa mai vad pe cineva care gandeste corect!
        Dupa cum vedeti, niciun etnic maghiar nu posteaza pe aici. Si au dreptate sa considere ca nu prea gasesc aici parteneri demni de discutie.
    • +11 (15 voturi)    
      De acord, insa mie mi se pare ca ungurii (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:33)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

      sunt o natie cu multi hateri cu idei fixe. Sau mai exact o idee fixa, Ungaria Mare. Sa nu uitam cum s-au comportat suporterii unguri la noi, faptul ca ungurii nu se inteleg cu nici un popor vecin datorita himerelor cu care traiesc. Noi de ex, cand mergem in strainatate la un meci ne comportam admirabil insa ei s-au comportat ca niste vandali.

      Enclavizarea ungurilor din Romania este tot alegerea lor. Inteleg si admit cu profunda rusine ca politica lui Ceausescu a fost extrem de nedreapta cu minoritatile, insa dupa 89 au avut sanse sa isi castige drepturi pe care chiar daca noi romanii nu le-am fi recunoscut asa cum inca ne acuza, tot le-ar fi obtinut cu ajutorul UE. Dar au primit destule oricum si probabil cu rabdare ar mai fi primit si alte drepturi. In schimb, eu au tinut-o una si buna, autonomie si atat, de parca autonomia le rezolva lor toate problemele.
      Autonomia sa fie clar, nu este neaparat necesara pentru a le fi mai bine ci pentru a ne intoarce spatele. Economic vorbind, Hargita si Covasna sunt cele mai sarace judete si au nevoie de noi romanii. Toti acesti 25 de ani nu au facut decat sa ne discrediteze pe unde au putut si sa ne irite. Ba cu drapelul, ba cu Avram Iancu, manevre care nu sadesc decat iritare in randul nostru, al celor cu care teoretic ar trebui sa coexiste si pe care ne urasc visceral, pentru ca le-am furat tara chipurile. Pentru ca ei au fost primii, ca si cum noi ar trebui sa ii uram pe bulgari fiindca se stie, existau triburi tracice la sud de Dunare inainte sa vina bulgarii. Deschideti orice forum in care isi dau cu parerea ungurii despre romani. Din tigani nu ne scot, de parca Ungaria nu ar avea nici unul si nu vreau sa ma gandesc ce soarta ar avea tiganii daca nu le-ar fi frica de opinia publica internationala...
      • +1 (7 voturi)    
        Corect. (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:53)

        Droopy [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Chestiunea e ca nu trebuie sa-i lasam pe acei hateri sa dicteze relatiile dintre cele doua popoare sau chiar cele 2 tari, Romania si Ungaria. Vremea ideilor iredentiste a apus de mult.

        Ideea autonomiei e una fixa, dar e cu doua taisuri.Daca o dam ni se pare ca am pierdut ceva-desi era parte din intelegerea de la Marea Unire- daca nu o dam cream frustrare si dam apa la moara celor care tocmai sustin ca autonomia va rezolva toate problemele. Modele exista in Europa si nu-i rusine sa ceri ajutor cum au facut altii, poate chiar la prietenii italieni.
        Conflictul acesta latent este alimentat din afara,mi se pare, de forte interesate ca cele doua popoare sa fie tot timpul ocupate, sa se anihileze reciproc si astfel sa balteasca in loc sa aiba o voce in Europa.Si sa profite altii, mai prin centrul Europei. Cred ca realizeaza si aliati americani ca Romania trebuie sa fie eliberata de sabloane istorice ca sa se poate ridica la statutul de putere medie si foarte utila lor.
        • +4 (6 voturi)    
          Din pacate haterii dicteaza (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:49)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Droopy

          natura relatiilor dintre noi. La noi Tokes a fost unul din ei, despre politicienii de la Budapesta nu mai vorbesc.
          Eu cred ca ungurii de la noi sunt folositi in modul cel mai josnic de catre cei din Budapesta pentru a castiga capital electoral acolo la ei in Ungaria. Probabil ca multi din ungurii de aici inteleg care e situatia, dar cui ii pasa, ei nu voteaza in Ungaria. Asa ca politicienii unguri vin aici, pun gaz pe foc si pleaca... Ungurii de la noi sunt cei mai saraci, dar cui ii pasa ? Pe politicieni ii voteaza ungurii din Ungaria tocmai pt ca i-au dat foc lui Avram Iancu, ungurii din Romania in schimb raman saraci si vai mama lor. Si in plus, sunt incitati la ura impotrica romanilor si viceversa. Cui ii foloseste asta ? Evident ca nu ungurilor din Romania si nici romanilor nu le pica bine.
          E ca si cum s-ar duce un politician de la noi in Basarabia sa arda steagul rusesc si apoi sa vina pe aici si sa spuna ca el apara interesele romanilor de peste Prut...
          Poate noi nu l-am crede, dar ungurii ii cred pe-ai lor. Asta pentru ca sunt indoctrinati si incitati la ura impotriva romanilor dar si altor natii care odinioara le-au fost sclavi.
          Argumentul lor cu "noi am fost primii" este pueril, nu ca istoria romanilor ar fi foarte clara. Dar noi aici am fost majoritari, nu cred sa fi fost un genocid care sa fi rasturnat situatia demografica. Intr-adevar ungurii si mai ales sasii au plecat masiv in timpul lui Ceausescu si dupa. Dar sa nu uitam ca Stalin ne-a dat Ardealul noua dintr-un considerent simplu, romanii erau majoritari. Altfel, la cat de suparat a fost pe noi ca am luptat impotriva lor, sigur nu ni l-ar fi dat, ne-a dat obligat oricum cel mai crunt comunism...
    • +8 (14 voturi)    
      Pasarea malai viseaza (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui T. Bucur

      Cetatenii unui stat trebuie sa fie leali statului in care traiesc. Covasna si Harghita sunt zone care traiesc in momentul de fata din bugetul celorlalti romani. S-au enclavizat de buna voie, sunt agresivi, alunga investitorii. Si platesc la buget mult mai putin decat dau. Care industrias credeti ca vine sa faca fabrica in Harghita cand ii vede pe zaltatii astia pe cai, cu pene la palarie si cu sulite in maini???? Maghiarii ar trebui sa fie cetateni cinstiti si sa traiasca pentru Romania, asa cum in Statele Unite traiesc pentru America. Din nefericire pentru ei, Ungaria, acest stat asiatic, un corp strain in Europa, spera sa-si continue politica de expansiune teritorial prin mijloace medievale. La fel ca Rusia. Nu va reusi. Dar cetatenii maghiari din Romania vor mai suferi inca cateva decenii datorita folosirii lor drept cal troian in Transilvania, de catre ambitiile desarte ale Ungariei.
    • +1 (7 voturi)    
      Desigur... (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:07)

      Vladislav [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

      Sa refacem Fraterna Unio sa se simta mititeii ca ACASA?
      Apropo, cine-a semnat Proclamatia de la Alba Iulia in numele minoritatii maghiare? Stim cine-a semnat-o din partea majotitatii romane si minoritatii sasesti. Cati unguri au fost la Alba Iulia sa consfinteasca unirea Transilvaniei cu Romania, bre?
    • +6 (6 voturi)    
      Declaratia de la Alba Iulia (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:28)

      ty [anonim] i-a raspuns lui T. Bucur

      Cred ca faci referire la: "Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său şi fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare şi la guvernarea ţării în proporţie cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc."
      Apreciez ca noi romanii ne-am tinut de cavant si in cea ce privesc minoritatile. As aprecia daca si tarile in care sunt etnici romani s-ar purta fata de ei asa cum ne purtam noi fata de minoritatile noastre.
      Apreciez ca astfel de actiuni ca cea din cazul de fata nu fac bine nici unui cetatean roamn indiferent de etnia sa.
  • 0 (8 voturi)    
    de ce???? (Marţi, 1 decembrie 2015, 16:56)

    petru [anonim]

    va este frica sa dati numele si alte detalii despre acest nemernic. trebuie pedepsit drastic. cum indrjneste de ziua nationala un ungur sa faca asa ceva.
  • +2 (6 voturi)    
    UDMR ce zice?! (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:01)

    lili [anonim]

    Vreo inscenare, ceva?!
    Nu m-ar mira sa-i aud de vreo inscenare!!!
    Felicitari DIICOT si SRI!
    Cu ochii pe dusmanii declarati dintotdeauna ai poporului romn!
    Cu cat se pedepseste asta in noul Cod penal?!
    • 0 (0 voturi)    
      UDMR (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:48)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui lili

      UDMR e pe felie la aceasta mare manipulare.
  • +1 (9 voturi)    
    "E doar inceputul"... (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:24)

    AKM [utilizator]

    Asa au zis si teroristii de la Paris. Nu aveti dupa ce bea apa sau nu puteti sa va kkti de foame in zona aia si faceti pe nebunii. Ajutoarele sociale din care traiti va sunt platite de catre romani, teroristilor. La fel ca islamistii din occident, va enclavizati, cereti stat in stat si amenintati cu terorism.
  • -1 (13 voturi)    
    Next level (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:29)

    oneman [anonim]

    pana acum ungurii au fost 'doar' "BOZGORI", tradatori, ... de acum insa, din 1 decembrie 2015, sunt si "TERORISTI" care umbla cu centura sub camasa. multumim SRI ca ne-a 'deschis' ochii.
  • +4 (22 voturi)    
    iar bagam putina zizanie (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:44)

    alex [anonim]

    Ce sa zic...ce ne mai apara SRI-ul si DIICOT-ul de unguri. Si cum ii prinde fix in ultimul moment chiar de 1 Decembrie. Extremistul ii extremist, si trebuie oprit , dar daca tot afli de mirsavele comploturi .il aduni naibii de pe strada cu o saptamina inainte, nu fix de ziua nationala, daca vrei sa gestionezi corect situatia. Asa...avem niste "eroi" da la bucale, care ne apara pe noi rominii din ardeal de unguri, avem un terorist (ce ne-am face fara el?) si avem "Breaking news" fix de ziua nationala. Bv SRI/DIICOT...ati mai turnat o galeata de gaz pe foc, ca nu cumva sa scada jarul si sa ne mai gindim la adevaratii nostrii dusmani....da da, aia de prin partide si parlament si glorioasele institutii ale statului securisto-mafiot. E gindita ca sa dea bine in TV si sa ne arate cum ne apara..si sa ne bage isterie cu teroristul ungur in casa, sa ne ocupam intre noi de prostii, in loc sa stam cu ochii pe mai departe pe parlament si jegurile din partide. Cam incepuse - timid- dar incepuse poporul asta sa se mai scuture de imbuibatii ce ne calaresc de 25 de ani- cu tot cu BOR. Acu sar imputiciunile sa ne "salveze
  • +2 (10 voturi)    
    Sa putrezeasca in parnaie pentru terorism (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:51)

    Soim roman [anonim]

    Sa fie declarate ca interzise aceste organizatii straine in Romania, iar membrii lor sa fie inchisi.
    Nu sa umble liberi si sa planuiasca atentate pe teritoriul romanesc.
    Avem dreptul de a ne apara tara de teroristi.
    Unguri sau de orice natie ar fi ei.
  • +2 (14 voturi)    
    ... cam cusut cu atza alba... (Marţi, 1 decembrie 2015, 17:55)

    Observatore [utilizator]

    ... stirea aceasta ( de tam-tamul adaugat nu mai vorbesc ) . La o adica si o scobitoare banala poate fi o arma periculoasa pt ca in miini abile poate orbi o persoana.
  • +9 (13 voturi)    
    Se urmareste (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:09)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    kosovizarea Romaniei,asta e clar! Ne tot provoaca, in speranta ca vom reactiona precum Milosevici, ca sa aibe ocazia sa latre pe urma la ICJ si ONU ca sunt masacrati si sa vina unchiu Sam sa le faca un stat al lor! Vai de capul lor de prosti, ca daca le-am trage gard ar crapa in juma de an de foame! Oricum, de 25 de ani nr. ungurilor e in scadere continua si in maxim 10 ani nici n-o sa mai intre in parlament, ca nu-i mai pacalesc pe oameni! Ar trebui incurajati putinii romani din zona, cu contruirea a cateva scoli si licee exclusiv pt. romani, cu profesori romani, gradinite pt. romani, apoi subventionati pt. facultate sa plece la Cluj, Bucuresti, oriunde, din cloaca aia fara nici un viitor!
  • -2 (12 voturi)    
    Maghiarii (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:21)

    Droopy [anonim]

    Tin minte niste vorbe ale lui Corneliu Coposu. El spunea ca la Marea Unire toate delegatiile etniilor transilvane au fost de acord.Maghiarilor si celorlalti li s-au promis libertati foarte mari, ceva ce noi nici nu ne putem inchipui azi. daca asa a fost si s-a semnat, nu vad de ce ne-am lua cuvantul inapoi. Sa trecem de perioada stalinista, ceausista si sa revenim inmatca istorica normala. Pana la urma, daca modelul de reconciliere italiano-austriac ii face sa se linisteasca pt. totdeauna , sa-l aiba! Nu vad problema sa linistim apele definitiv aici. Si asta conditionat de 2 mari procese.Mai intai eradicarea totala a extremistilor care invenineaza relatiile, gen nebunul asta sau agitatorii ca Tokes. Pe urma, resetarea relatiilor intre Romania si Ungaria, in sensul apropierii, nu uitati ca era o vreme cand se tineau sedinte de guvern comune. Cel putin acum, in problemele refugiatilor, vedem ca suntem mai apropiati decat credeam.
  • +12 (14 voturi)    
    Putin sprijina extremisti maghiari (Marţi, 1 decembrie 2015, 18:49)

    mihaitzateo [utilizator]

    Maghiari nu se trag din huni.
    Limba maghiara e o limba ugrica.Din grupul limbilor fino-ugrice.
    Originea maghiarilor,care au venit pe la anul 1000, este de langa muntii Urali,de pe teritoriul actualei Rusii.
    Deci pretentia maghiarilor de a stapani Transilvania nu are vreo justificare.
    Apoi,eu nu am vazut vreun austriac sa zica ca ar vrea ca Austria sa anexeze Cehia,Slovacia si Croatia sa isi refaca Imperiul Habsburgic.
    Omul asta care a incercat sa faca atentatul e deranjat la cap.
  • +8 (10 voturi)    
    legi mai aspre (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:03)

    CRMS [utilizator]

    Astora le trebuie legi mai aspre si bagati imediat la puscarie pentru ceea ce fac: injuraturi, arderea drapelului RO, etc.
    Puscariile de preferat sa fie in Moldova.
  • +3 (13 voturi)    
    Vrajeala (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:19)

    Alxv [anonim]

    Eu e asta nu o cred fara dovezi. „Suspiciuni rezonabile”? „Mijloace si instrumente necesare confectionarii unui dispozitiv”? Bai frate, veniti cu dovezi. De cand toti credem orice fara dovezi?
  • 0 (8 voturi)    
    Comunistii au facilitat din plin saracirea (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:43)

    mary [anonim]

    si enclavizarea Harghitei si Covasnei. Si nici politicienii de dupa revolutie nu au facut mai mult, ba cred ca au continuat poltica asta. Saracie, somaj si frustrare = extremism.
    Daca o s-or mai tina asa se va ajunge probabil si mai grav. Pacat, pentru ca e o regiune asa frumoasa si se pot face asa multe acolo
    • +8 (12 voturi)    
      Principalii vinovati... (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:03)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui mary

      ...pentru enclavizare, sunt chiar localnicii. Cine vine sa investeasca intr-o zona in care vede ca nu este binevenit? Localnicii sunt foarte agresivi cu cine nu vorbeste maghiara, am incercat si in engleza cu ei, dar...nu ai cu cine. Sunt cam batuti in cap si asta li se trage de la extremism.
  • -4 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:04)

    Anonimii [anonim]

    Oamenilor! Cei care mai sunteti! Pentru ca DIICOT, SRI, UDMR v-au spus ca asta-i terorirst, chiar voi ii credeti pe cuvant? Ati uitat ca astia lucreaza impotriva natiei romane? Vi s-au prezentat probe irefutabile ca acest individ este terorist in afara de aceste comunicate? Fara probe evidente, orice persoana acuzata de ceva este libera si independenta. Numai fiti oite in drum spre abator! Trezirea! Guvernul corupt si incompetent va pregateste ceva extrem de brutal!!!
  • -3 (25 voturi)    
    'teroristul' (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:13)

    glasss_cj [utilizator]

    Din cate am aflat din alte surse 'teroristul' era inarmat cu niste artificii, lumanari de tort precum si un binoclu mostenit de la bunicu. Desigur ca nu era in pericol viata cetatenilor (cum brav afirmase SRI) deaorece aceste 'arme' nu prea pot dauna nimanui, eventual daca sunt lansate in cluburi de noapte. Hai sa fim seriosi fratilor si sa lasam isteriile si tatismele deoparte. Nici cutu nu face atentate in locuri ca Tg. Secuiesc.
    • -1 (11 voturi)    
      manipulare de doi bani (Marţi, 1 decembrie 2015, 23:04)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui glasss_cj

      http://www.chilian.ro/atentat-de-1-decembrie-o-manipulare-de-doi-bani-a-sri-si-diicot-beke-istvan-attila-si-atentatul-de-la-targu-secuiesc/
  • +6 (14 voturi)    
    Eu nu cred (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:02)

    cineva [anonim]

    Eu nu cred că este adevărat.
    Cum, doar nu există nicio problemă româno-maghiară în Ardeal, totul e doar o invenţie a miticilor care vor să învrăjbească Ardealul. Doar aşa zice Sabin Gherman şi nu numai. Eu cred că Sabin Gherman e un ardelean de bine care nu minte. Sunt convins că totul e o înscenare securisto-imperialisto-miticească.
    Şi chiar dacă ar fi adevărat numai noi miticii suntem de vină că punem Ardealul să serbeze ziua naţională pe 1 Decembrie şi nu altă zi mai bună precum 15 martie.
    Mi-e silă.
    • +2 (2 voturi)    
      Ori asa, (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:28)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      ori asta cu miticii e o f. buna gaselnita ungureasca.
      Cine citeste documentele vechi o sa afle de ardelenii care ziceau soldatilor romani cand au intrat in Transilvania "nu ne lasati fratilor" si ungurii pe de alte parte care le bateau tricolorul de spate in cuie cand ii prindeau cu el. A trecut timp de atunci si trebuie sa fim toleranti azi, dar nu trebuie sa uitam cum a fost cu adevarat si daca alti frati au nevoie de noi, acum in Harghita si Covasna, nu trebuie sa-i uitam nici pe ei si ca sintem romani de ambele parti ale Carpatilor sau ale Prutului, oricum ar vrea sa ne zica altii.
  • +6 (16 voturi)    
    teroristul (Marţi, 1 decembrie 2015, 23:12)

    sn [utilizator]

    degeaba incearca unii pe aici sa spuna ca nu e terorist sau ca avea doar petarde... nu mai incercati sa-l spalati ca nu va merge. Foarte bine ca l-au arestat si sper sa-i dea ani grei de puscarie
  • +2 (4 voturi)    
    no shit (Miercuri, 2 decembrie 2015, 7:45)

    demaGOGU [utilizator]

    avem si noi teroristii nostri?!?

    not my 1 cent.
  • +6 (10 voturi)    
    Nu am nimic in principiu cu ungurii, (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:15)

    xrogo [utilizator]

    mi-am facut liceul cu jumatate clasa de unguri,dar nu vi se pare ceva curios ca ungurii au de impartit ceva cu toti vecinii lor,cu exceptia Austriei?
    Cred ca din cauza istoriei lor zbuciumate si din cauza caracterului lor revansard sunt toti nemultumiti de impartirea teritoriala rezultata la sfarsitul primului razboi mondial.
  • +5 (9 voturi)    
    Cică au fost artificii de tort (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    tort nu cu lumânări ci cu fitil!
  • +3 (9 voturi)    
    Pepeapsa justa (Miercuri, 2 decembrie 2015, 9:59)

    dandra [utilizator]

    Minim 50 de ani in puscarie!
  • 0 (14 voturi)    
    Ce cuvinte! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 10:06)

    mcv [utilizator]

    "Atentat dejucat". Cum o sa-l numiti pe ala adevarat, cu bombe adevarate, daca pe asta il numiti ATENTAT?
    Si cum veti califica actiunea " institutiilor de forta", daca pe asta o numiti "dejucare"?
    Uite ce-a iesit din faptul ca un smintit a vrut sa se joace cu pocnitori in public! In publicul " lui", ca sa zic asa. Caci in acel public, erau unguri...
    • -1 (7 voturi)    
      hm (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:21)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      ce e cam dubios e ca stirea s-a publicat numai la ora 16 desi perchezitia avusese loc in seara precedenta si probabil dispunerea de retinere s-a data dimineata. ca sa nu agite spiritele/ sa creeze panica la defilarea de la prinz? poate fi o inscenare dar pe de alta parte unora nu le strica un pic de "racoare" ca sa se mai calmeze. as fi curios sa vad filmarea cu mascatii, sa vedem cit de viteaz o fi fost atunci.
    • +5 (9 voturi)    
      Nu sint chiar pocnitori (Miercuri, 2 decembrie 2015, 12:38)

      Ioizu [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Pocnitorile sint materiale pirotehnice clasa 1. Astea erau 2 si 3 si erau vreo 400. Ia da tu foc la vreo 400 d-astea odata si pune o papusa test la 1-2 m de ele. Pe urma sa ne spui ce-a mai ramas din ea.
  • +6 (6 voturi)    
    tot musulman si asta! (Miercuri, 2 decembrie 2015, 11:56)

    airamerica [utilizator]

    Uitati-va la steagul tinutului secuiesc, are semiluna si stea? Deci sunt musulmani si ei! ;)
  • 0 (6 voturi)    
    Se pare ca totul a fost un bluf, (Miercuri, 2 decembrie 2015, 14:02)

    xrogo [utilizator]

    poligonul era de airsoft,bombele erau de fapt artificii,si alte tampenii marca SRI,care se pare ca s-a facut de ras,dar au muscat-o si procurorii!!!