Anchetatorii au ridicat documente de la Primaria Sectorului 4

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:41 Actualitate | Esenţial


Anchetatorii au ridicat duminica documente de la mai multe institutii publice in cadrul anchetei privind incendiul de la clubul Colectiv, printre care se afla Primaria Sectorului 4 si Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM), informeaza Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Parchetului General, politistii Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti au ridicat de la sediile mai multor institutii publice si private documentele apreciate ca fiind utile solutionarii cauzei. 

Primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, a declarat sambata, ca, din punctul de vedere al institutiei pe care o conduce, au fost indeplinite toate formele legale de eliberare a acordului de functionare a clubului unde s-a produs in noaptea de vineri spre sambata, un incendiu puternic care s-a soldat cu 30 de morti si peste 180 de raniti. 

"Din punct de vedere al atributiilor pe care le are Primaria Sectorului 4, pentru emiterea acordului de functionare avem la dosar indeplinite toate formele legale de eliberarea acordului de functionare", a precizat Popescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3360 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    cum? (Duminică, 1 noiembrie 2015, 18:47)

    millenium [anonim]

    Nu se baga DNA,SRI,CIA,KGB pai e nasol.
    Repede cereti demisii cat mai multe,Piedone,Ponta ,Oprea,antena 3, vrem demisii multe multe .
    Sa fie demisi si primarii din Brasov ,cluj,Iasi ca stiu ei de ce ,macar preventiv.
    Sa fie format repede repede "guvernul meu".
    • +6 (6 voturi)    
      Foarte bine! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:03)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui millenium

      Poate afla cum a fost posibil ca in acelasi club sa fie organizate concerte ce faceau parte din Maximum Rock Festival. Sau au folosit doar 80 de locuri pe scaune pt un festival rock?
      Baieti ati zbircit-o rau! se stia sigur ca acolo intrau regulat mai mult de 80 de persoane.
      Reusiti sa va faceti ca habar nu aveati? Atunci ce naiba cautati in posturile alea daca nu sinteti in stare sa faceti ce trebuie!
      DEMISIA!!!!!!
      • -3 (3 voturi)    
        e foarte grav un anumit aspect (Duminică, 1 noiembrie 2015, 22:22)

        Resf [anonim] i-a raspuns lui CetateanulRoman

        Si aceasta tragedie, la fel ca si anterioara se politizeaza in mod abject, cautandu-se vinovatii numai in zona politica.
        Ca si cum cei care au organizat concertul si chiar spectatorii insisi nu ar avea nicio vina. Toaate aceste localuri de joasa speta, pe care eu insumi le-am frecventat sunt adevarate focare de droguri, alcool, prostitutie, samd. Dar asta e ce vor oamenii. Orice aviz de la orice institutie a statului nu te poate feri de propria prostie. Cand patronul da liber la 500 de oameni in local, cand el e autorizat pt 80, oare nu el e principalul vinovat? Cand tu ca persoana majora intri intr-o asemenea cloaca (se vede cu ochiul liber) iti asumi anumite riscuri. Nu esti oare vinovat? Pt distractia unor oameni s-au cheltuit milioane de euro, din banii mei, ai contribuabilului. Acesti tineri nu au nicio responsabilitate pentru felul riscant in care se distreaza? Sau parintii celor minori care i-au lasat liberi acolo?
        • +2 (2 voturi)    
          mortul e de vina, sigur ca da (Luni, 2 noiembrie 2015, 7:32)

          FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Resf

          Evident, mortii sunt de vina. Ca sa nu stricam imaginea marelui primar Piedone, vai draga. Rusine, ma postaci piedonisti.
        • +1 (1 vot)    
          De acord! (Luni, 2 noiembrie 2015, 15:28)

          CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Resf

          nimeni nu e vinovat 100% de ceva. E statistic imposibil. Vina e impatita. Cei ce intrau in hruba aia isi suspendau capacitatea de cenzura din motive de vanitate, de a fi pe "feisbuc", de a da up-load la fotografia cu stilpul arzind inloc sa iasa civilizat sai sa ii ajute si pe altii sa iasa. Dar de platit trebuie sa plateasca patronii. Administratia. Toti cei ce au construit aceasta capcana mortala
  • +7 (7 voturi)    
    Dubios Piedone (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:05)

    geag [utilizator]

    Anunta ca functionarii PS4 au aplicat sanctiuni la clubul respectiv pt probleme de personal.F. bine ! Dar sa va spun doua probleme de personal din PS4:
    1.In biroul unde se elibereaza Acordul de Functionare pt societati comerciale lucreaza d-na Vagii.Cind ii dau documentatia pt.eliberarea acordului o rasfoieste fara sa se uite la documente dar se uita intrebator la mine parca asteapta sa vada si "altceva" decit documente.Am dezamagit-o !
    2.La directia Urbanism si Amenajarea Teritoriului(adica unde se dau autorizatii de construire) lucreaza dl.Ilie. Poate credeti ca este arhitect sau inginer constructor.Va inselati este inginer de aeronave.Cred ca din punct de vedere profesional nici el nu stie ce cauta acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      Erata (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:50)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui geag

      Văd că m-a întrebat cineva mai jos d-na Văgîi
  • +3 (3 voturi)    
    ani grei de puscarie... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 20:06)

    lili [anonim]

    "Val de ilegalităţi comise la primăria sectorului 4

    Piedone, oamenii săi şi patronii de la Colectiv, pasibili de ani grei de închisoare
    Patronii de la Colectiv NU au solicitat autorizaţii pentru concerte.
    Piedone şi oamenii lui au dat autorizaţii în lipsa unor avize esenţiale.
    Colectiv, o bombă cu ceas despre care se ştia.
    Tragedia de la clubul „Colectiv” are la bază un şir imens de încălcări ale legii, iar principalii protagonişti sunt, primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, o serie de subordonaţi – şeful poliţiei locale sector 4, şeful ISU sector 4, consilierii locali, şi cei 3 acţionari. Nu este vorba de nicio neglijenţă din partea celor mai sus nominalizaţi ci pur şi simplu de acte clare de încălcare a legii.
    Nu putem să afirmăm câte şpăgi şi cine le-a luat – este treaba procurorilor, dar în baza documentelor oficiale, putem reconstitui vinovăţiile tuturor, vinovăţii care au ca finalitate infracţiunea de omor calificat deosebit de grav.
    Când Popescu Piedone a declarat că nu „îşi poate reproşa nimic” şi că „avem la dosar toate actele, am îndeplinit toate normele legale de eliberare a acordului de funcţionare” i-a prostit pe români în faţă.
    Ilegalităţi criminale legate de autorizaţia şi acordul de funcţionare.

    Acţionarii clubului au solicitat autorizaţie de funcţionare şi acord de funcţionare pe data de 6 noiembrie 2014, doar pentru domeniul de activitate reglementat de codul CAEN 5630. Activităţile stabilite de CAEN 5630 sunt: „Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor. Această clasă include activitatea de pregătire şi servire a băuturilor pentru consumul imediat în incintă. Această clasă include: baruri, bodegi, saloane de servit cocktail-uri, discoteci (unde servirea băuturilor este predominantă), berării, cafenele, baruri care servesc sucuri de fructe, standuri mobile de vânzare a băuturilor”.
    Atenţie, codul CAEN 5.630 NU prevede activităţi privind organizarea de concerte."
    http://www.cotidianul.ro/piedone-oamenii-sai-si-patronii-de-la-
  • +2 (2 voturi)    
    Cine este d-na Vagii? (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:03)

    Popa [anonim]

    D-lui Piedone, ii dedic un sut in cur !
    Intelege si romaneste ?
    • +3 (3 voturi)    
      ERATA (Duminică, 1 noiembrie 2015, 21:47)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui Popa

      D-na Văgîi
  • +2 (2 voturi)    
    PIEDONE iar EROU ( cu B trebuia) (Luni, 2 noiembrie 2015, 9:54)

    vig [anonim]

    primarul Piedone, cel care in aceeasi zi si-a luat carnet de conducere la vreo doua categorii si a inmatriculat si vreo doua masinei zice ca e mama corectitudinii
    asta e Romania lui si cea in care traimim
    degeaba avem un imn
    Desteapta-te romane!