Incendiul din Colectiv: Primarul Piedone spune ca nu are ce sa-si reproseze - Clubul functiona legal

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:07 Actualitate | Esenţial


Autorizatia de functionare a clubului Colectiv
Foto: Facebook
Primarului Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, spune ca nu are ce sa-si reproseze si ca din punctul de vedere al primariei Clubul Colectiv, unde s-a produs tragedia in care 27 de oameni au murit, iar aproximativ 200 au fost raniti, a functionat legal, in ciuda faptului ca nu exista autorizatie de la ISU, potrivit Mediafax.

Primarul a declarat sambata, in fata clubului Colectiv, ca localul nu detinea autorizatii de la ISU pentru ca avea o declaratie pe propria raspundere, care este cuprinsa intr-un acord de functionare.

Cristian Popescu a spus ca nu are ce sa-si reproseze din punct de vedere legal si ca. din punctul de vedere al Primariei, clubulul a functionat legal.

"Avem la dosar toate actele, am indeplinit toate normele legale de eliberare a acordului de functionare (...) Legea Politiei locale spune ca pentru eliberarea acordului de functionare trebuie sa avem acordul locatarului, contractul de inchiriere, titlul de proprietate, datele de identificare de la Registrul Comertului. Locatarul da declaratie pe proprie raspundere despre ce activitatea pe care trebuie sa o desfasoare. Acordul de functionare insumeaza toate acordurile de la toate instititutiile", a sustinut primarul Sectorului 4, unde se afla Clubul Colectiv.

Secretarul de stat in MAI Raed Arafat a declarat, sambata dimineata, ca la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta nu exista niciun document de autorizare pentru activitatile din Clubul Colectiv.

"La nivelul Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta nu exista nicio solicitare, niciun document ca ar fi fost emisa vreo autorizatie pentru desfasurarea activitatilor in locatia respectiva", a spus Arafat.

Clubul Colectiv era autorizat sa functioneze din ianuarie, iar ultimul control la local a avut loc pe 21 octombrie, ocazie cu care s-a constatat lipsa personalului calificat.

Clubul avea autorizatie de functionare de la Primaria Sectorului 4 din 14 ianuarie 2015, potrivit reprezentantilor primariei, iar Politia Locala a efectuat ultima oara un control la local pe 21 octombrie, ocazie cu care agentii au intocmit un proces-verbal pentru lipsa calificare personal.

Clubul Colectiv se afla in subsolul fostei fabrici Pionierul, o cladire de patru etaje, de pe strada Tabacarilor, nr. 7. Actionarul principal al firmei care detine Clubul Colectiv din Capitala este Alin Anastasescu, acesta mai avand alti doi asociati.

Vineri seara, clubul gazduia un concert al trupei Goodbye to Gravity, pentru lansarea unui nou album - "Mantras of war". Intrarea la acest concert a fost libera, iar accesul in club s-a facut incepand cu ora 20.30.

Trupa Goodbye To Gravity care a concertat in clubul Colectiv este formata din cinci tineri, evenimentul fiind anuntat pe pagina de Facebook a localului drept "un show de lumini customizat, precum si de efecte pirotehnice".

Martori aflati in club au declarat pentru MEDIAFAX ca incendiul a fost provocat de artificiile din timpul spectacolului, buretele fonic de pe un stalp al cladirii aprinzandu-se, iar ulterior focul s-a propagat la tavan. Bucati din plafon, care era capitonat si el cu burete fonic, s-au desprins si au cazut peste oameni.

Potrivit celor aflati la spectacol, un agent de paza a luat un stingator de incendii, insa nu a apucat sa intervina inainte ca focul sa ajunga la tavan si sa se extinda cu repeziciune. In momentul cand tavanul a luat foc, cele aproximativ 250 de persoane din club au fost cuprinse de panica si s-au imbulzit spre iesire, creandu-se busculada, deoarece doar una dintre usile de la intrare s-a deschis de la inceputul incendiului. Ulterior, si cea de-a doua usa a fost deschisa, lumea a navalit afara, dar deja erau pe podea multe persoane care aveau arsuri sau se aflau in stop cardio-respirator. Martorii au mai relatat ca un fum greu, innecacios, se adunase in club, acesta "iesind in valuri" pe usa de la intrare.

Potrivit acestora, primele ambulante au sosit dupa aproximativ un sfert de ora. La fata locului au venit ulterior zeci de ambulante, unii dintre raniti fiind preluati si dusi la mai multe spitale din Bucuresti. Unora dintre cei raniti li s-a acordat primul ajutor pe caldaram. Interventia a fost ingreunata de accesul dificil al ambulantelor in curtea clubului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14704 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:11)

    Adi [anonim]

    Intr-o tara normala, isi dadea demisia... La noi "nu are ce sa isi reproseze"...
    • +7 (9 voturi)    
      jenant (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 15:46)

      jet li [anonim] i-a raspuns lui Adi

      1. autorizatia de functionare este emisa in baza unei hotariri de consiliu local inexistenta.
      HCL 20 nu este din 14.01.2015 ci din 29.01.2015.
      ca sa fie si mai edificator, HCL 20 se refera la locuri de parcare ,nu la spatii comerciale ?!?!

      se poate verifica pe site-ul sectorului 4, la hotariri de consiliu local
      sursa:http://www.ps4.ro/consiliul-local/hotarari/11.html

      am parerea ca autorizatia de functionare este un pic gresita ( cea indicata in poza pe site-ul Hotnews), ca sa nu zic alte chestii mai grele.

      DNA? SRI?

      2.in data de 29.02.2015 nu a fost emisa nici o HCL ( sau asa spune site-ul primariei s4, nicidecum asa cum scrie pe asa -zisa autorizatie de functionare).

      3.autorizatia aia trebuia sa aiba in spatele ei cel putin 17 documente(avize) , de curiozitate pot fi vazute aici:

      http://www.picant.net/acte-si-autorizatii-pentru-deschiderea-unui-restaurant.html
      evident, la sectorul 4 nu se cer cele de mai sus , ci doar cateva chestii pe linga subiect , link mai jos:
      http://www.ps4.ro/documente-utile/autorizari-comerciale.html

      4.nici primaria generala nu indica ( de pe timpul lui videanu, altceva) deci este posibil ca ceea ce a fost aseara sa se mai repete( fara aviz ISU,fara sa indice clar ce documente trebuie ci paseaza la sectoare raspunderea):
      http://www4.pmb.ro/wwwt/l52/docs/28_02_2007.pdf


      jenant si criminal in acelasi timp.
      • +6 (6 voturi)    
        corectura (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 16:22)

        jet li [anonim] i-a raspuns lui jet li

        hcl 20 din 29.02.2012 exista ( faceam confuzie cu 2015) si face referire la o completare a unei hcl 42 din iulie 2007 , care nu exista pe site ( intre martie si noiembrie 2007 sunt lipsa).
        oricum, nici una nici alta nu indica nici un fel de aviz ISU si niciunul din cele 17 avize/documente care se cer in mod normal in astfel de situatii.
  • +26 (30 voturi)    
    Piedone... (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:17)

    dandra [utilizator]

    te paste puscaria, impreuna cu angajatii tai. Abia astept! Cineva trebuie sa mearga la puscarie, iar tu esti candidatul perfect, cu autorizatia ta perfecta penru un club de 500 de oameni cu o singura iesire, fara aerisire. Esti bazat, ce pot sa spun!
    • +2 (2 voturi)    
      urat tare (Duminică, 1 noiembrie 2015, 10:47)

      I am groot [anonim] i-a raspuns lui dandra

      ce nu inteleg eu este ca daca a avut inspectori de la un organism anume in control, aia daca au vazut ceva gresit de care se ocupau alti inspectori au inchis ochii?
      ce fel de oameni sunt aia ?
      pentru ce sa nu anunti alti colegi din primarie cand vezi ca ceva nu e in regula ,chiar daca ar fi vorba de alt aviz?

      daca esti de la aviz sanepid si vezi ca acolo e o bomba , nu suni macar din bun simt la colegii de la ISU sa le spui ca acolo e o bomba cu efect intarziat?

      invata ceva din ceea ce s-a intamplat, sau peste trei luni totul va fi pe fast-forward si in acelasi mod isi vor duce existenta mizera?
    • 0 (0 voturi)    
      Civilizație şi responsabilitate (Duminică, 1 noiembrie 2015, 11:37)

      AdinaCiurea [anonim] i-a raspuns lui dandra

      Clubul amenajat într-un subsol şi transformat într-o capcană a morții n-are cum să-i dea coşmaruri primarului devenit milionar din şpăgi. La urma urmei, nu cere nimeni dinte pentru dinte, n-o să fie ars pe rug, că doar trăim într-o țară civilizată, europeană! Păi nu?
  • +23 (27 voturi)    
    Logic. Mortii este de vina! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:21)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ei nu au nicio raspundere. Niciun regret. In privirile lor (porcine) nu straluceste constiinta. Sau simtul datoriei. Vinovati or sa fie scosi doar patronii, formatia si victimele, o sa vedeti. Pentru ca...romania (cu r mic de data asta!)
  • +22 (26 voturi)    
    clubul functiona LEGAL, actele in regula.. (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:25)

    lili [anonim]

    DE ce au murit copiii aia nevinovtai, mai Piedone ?!
    Daca totul era in regula si LEGAL, de ce au murit?!

    "Acordul de functionare insumeaza toate acordurile de la toate instititutiile", a sustinut primarul Sectorului 4, unde se afla Clubul Colectiv.

    De la ISU a existat acord, mai Piedone?!
    Nu v-a trecut niciodata prin minte cand eliberati astfel de Autorizatii si Acorduri ca este NECESAR(oare NU este si OBLIGATORIU?! cred ca conform LEGII asa ar trebui sa fie!) ACORDUL de la ISU, in special de la Pompieri?!

    Autorizatiile si acordurile de functionare astea se dau din birourile Primariei de catre niste functionari habarnisti, politruci de-ai primarului sau de la partide!
    Rezultatul?!
    Ceea ce vedem, toate actele in regula, zeci de morti si sute de raniti, unii foarte grav!
    Sila, incompetentilor, mor oamenii si voi spuneti ca nu aveti ce sa va reprosati!
    Rusine!
    • +3 (7 voturi)    
      accidente legale (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:56)

      Charles-Louis-de-Secondat [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Imi pare rau sa spun dar nu este intotdeauna cineva vinovat pentru toate accidentele de pe lumea asta. Insa Piedone nu trebuie crezut pe cuvant, si cineva trebuie sa investigheze actele de legalitate in amanunt. Dar daca ajung la aceiasi concluzie, atunci as spune sumbru ca nu este nimeni de vina.
  • +13 (17 voturi)    
    A fost ocupat cu tonetele!! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Ce vreti sa mai faca si el, saracu, e tot timpul ocupat cu televiziunile dupa el sa se razboiasca cu taranii de la tarabele din piete si cu covrigarii din tonete! Cum sa mai aiba timp sa intre si in cluburi (poate doar asa, de relaxare dupa luptele televizate intense cu mafiotii vanzatori de patrunjel si si infractorii ce vand covrigi)?
    Aveti si voi intelegere, ca era si este singur in tot S4. Cand si cum sa mai aiba timp sa se asigure ca are o resursa umana de calitate in subordinea lui, care sa isi faca treaba si sa se faca inspectiile de la autorizare si controalele cu simt?! E in campanie non-stop, ca Ponta, pe "sticla".
  • +9 (13 voturi)    
    Declaratie pe propria raspundere... (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:38)

    banel [utilizator]

    Te doare mintea, adica nu-ti trebuie autorizatie de la ISU daca declari pe propria raspundere ca totul e in ordine? Pai in cazul asta era doar o chestiune de timp pana ca o asemenea tragedie sa se intample.

    Acum sunt curios cum e cu propria raspundere pentru ca e clar faptul ca acea declaratie s-a dat la misto.
    • +4 (8 voturi)    
      corect. (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 15:41)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui banel

      a semnat ca “primaru”. demisia incompetentului!
  • +7 (13 voturi)    
    //Adevărul lui Piedone//. (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:38)

    vali47 [utilizator]

    Vina este la autoritățile locale din sectorul 4.Piedone putea să tacă.A preferat să spună prostii și merită să ajungă la închisoare,sa acuzat singur spunând că totul este legal.
  • +11 (15 voturi)    
    p... (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:52)

    anonimicus [utilizator]

    Piedone
    primărie
    pacoste
    puşcărie
  • +8 (12 voturi)    
    Legea e strimba (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 14:59)

    Ruxandra Ionascu [utilizator]

    Ar tb ca autorizatiile sa fie eliberate doar dupa ce se obtine avizul de la pompieri.
    • +4 (4 voturi)    
      Legea nu se aplică. (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 20:59)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Ruxandra Ionascu

      Autoritățile locale găsesc tot felul de scuze că nu aplică legea,sau o aplică după //caz//.
    • +2 (2 voturi)    
      D-na Anca Geogescu (Duminică, 1 noiembrie 2015, 9:07)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Ruxandra Ionascu

      in vederea inceperii unei activitati, indiferent care, conform legii esti obligat sa obtii de la primarie, Certificatul de Urbanism, document in baza caruia poti sa incepi operatiunea de obtinere a Autorizatiei de Constructie, la care specific activitatii pe care vrei sa faci, esti obligat sa obtii avizile necesare,de la:
      Electrica, Romtelecom, Mediu, Pompieri, Sanepid, acceptul celor din zona(ca nu poti organiza un botez in scara blocului) si cred ca mai sunt tocatori de hirtie dar uite ca este nevie de ei numai sa-si faca treaba conform legilor in vigoare, bune rele cum sunt, dupa costrucie toti cei implicati trebuie sa-si dea aprobarea pentru Autorizatia de Functionare eliberata de primarie respectiv sector 4, cam aceasta este cale pentru obtinerea autorizatiei de functionare, nu comentati daca nu stiti,
  • +10 (12 voturi)    
    Piedone: INCOMPETENTA MAXIMA ! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 15:22)

    Velma Kelly [utilizator]

    Asta au locuitorii din Sectorul 4: o NULITATE la primarie !
  • +5 (7 voturi)    
    Demisia! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 15:38)

    ouyang [utilizator]

    Neglijenta criminala!
  • +1 (3 voturi)    
    Cum adica (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 17:44)

    io [anonim]

    Cum adica "declaratie pe propria raspundere"?!?!? WHAT THE FUCK!?
  • +4 (4 voturi)    
    Autorizatia de constructie neste legala, (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 18:18)

    vasile [anonim]

    cum este si permisul tau, de conducator auto,(nu sofer profesionist) luat la SRL Pitesti biroul permise pe detasare in judet,
    felicitari celor din sectorul 4, ca au ales asemenea specimen,
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 19:58)

    Natasa [utilizator]

    Pana cand angajatii din primarie nu vor face puscarie pentru avizele criminale date celor care isi permit spaga, vor continua sa faca ce stiu mai bine! Ati vazut blocurile noi construite la jumatate de metru de blocuri noi, pe alei in care nu intra o masina de pompieri? Ati vazut cum sunt restaurantele si cluburile din centrul vechi? Cand se va intampla o nenorocire acolo (si e doar o chestiune de timp sa se intample), tot asa vor aparea toti cioclii astia politici sa spuna cat de rau le pare? Tot asa vor aparea habotnicii nostri de serviciu sa ne spuna ca meritau sa moara cei care au iesit sa bea o bere in oras?? Maine ar trebui sa iasa zeci de mii de oameni in tara la marsul anti-oprea, si nu atat impotriva unui om prost si ajuns la putere cat impotriva unei intregi clase politice si a indolentei care ne inconjoara!
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 20:45)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    unepere pe foc! (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 22:29)

    anaerobik [anonim]

    Ni se confirma cum enteresul nationale e tinut in miini de niste gascari nenorociti: Oprea, Piedone, Ontanu, Michi Spaga, Chereches, orori politice si umane. Eroarea e ca ne pisam pe noi cind ii vedem imbracati in uniforme de parada, si aici nu ma gindesc la costume militare neaparat. Totul e de parada, pina si doctoratele si diplomele.
  • +5 (5 voturi)    
    porkul (Sâmbătă, 31 octombrie 2015, 23:39)

    Ady [anonim]

    Piedone asta, care nu a fost in stare sa-si ia nici macar permisul de conducere pe bune, ci s-a dus la Pitesti si a luat toate categoriile in aceeasi zi, e un gargaragiu de 2 lei si un semianalfabet, nu stie ce-i ala locator, pentru el ambele parti din contract sunt locatari...felicitari celor din Sectorul 4 care l-au ales...
  • +2 (2 voturi)    
    PIEDONE LA PUSCARIE ! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 1:51)

    MARCU [anonim]

    Piedone nu se poate ascunde in spatele "declaratiei pe proprie raspundere", aia e valabila numai ca sa-ti inregistreze Registrul Comertului punctul de lucru (inutil, desigur). Autorizatia de functionare nu se poate elibera daca nu exista toate avizele, altfel nu ar mai avea nici un rost. Nu este admisibil ca o institutie a statului sa elibereze autorizatii pentru care incaseaza taxe iar apoi sa spuna ca nu are nicio raspundere si sa ne arunce praf in ochi. Patronii localului sunt niste criminali si sper ca vor infunda puscaria. Dar daca vrem sa nu se mai repete, Piedone trebuie sa fie langa ei. Asta daca nu cumva Piedone este chiar patronul clubului, nu m-ar mira !
  • +2 (2 voturi)    
    Piedone = O rusine (Duminică, 1 noiembrie 2015, 3:03)

    Eddy [anonim]

    Ce asteptare sa ai de la un corupt care s-a imbogatit pe spatele celor din sectorul 4 cu abuzurile de la ridicari auto, sau cu autorizatia de constructie pentru blocurile din parcul tinererului si oraselul copiilor, si sa nu mai spunem de alte ilegalitati. PERSONAL, VREAU SA IL VAD LA PUSCARIE!
  • +4 (4 voturi)    
    Si lagarele de exterminare (Duminică, 1 noiembrie 2015, 8:08)

    John M. [utilizator]

    functionau legal.
    N-am vazut niciodata vreun politician sa iasa-n fata si sa zica:"Da, domnilor, recunosc. Sunt incompetent si maine la prima ora aveti demisia mea".
    In loc, se pune placa:"comisii de ancheta, inspectie la sange, vinovatii vor plati, trebuie legislatie noua, nu sunt fonduri, autoritatile si-au facut datoria, natiunea plange," etc
    Cea mai cinica decizie:"Nu va mai jupuim. Celor morti le dam locuri de veci gratis". Incredibila nesimtire!
    Desteapta-te, romane !
  • +2 (2 voturi)    
    avize (Duminică, 1 noiembrie 2015, 8:16)

    Nuth [anonim]

    http://brasovromania.net/2015/10/fost-viceprimar-al-brasovului-catre-administratia-din-bucuresti-bai-nesimtitilor-macar-nu-incercati-sa-mintiti-in-fata-intregii-tari-primaria-trebuia-sa-dea-acordul-de-functionare/
  • +3 (3 voturi)    
    Spagarii (Duminică, 1 noiembrie 2015, 8:19)

    Adri70 [utilizator]

    ...pai tocmai pentru ca functiona legal, ar trebui sa intre porcii din primarie, la puscarie! Si autorizatia asta, ca multe altele, a fost data pe spaga! Spaga face legea in primarii!
  • +1 (1 vot)    
    Actele alea sa le folosesti la WC (Duminică, 1 noiembrie 2015, 11:58)

    mihai [anonim]

    Numai primarie nu e asta. E un cuib de spagari de ultima speta.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce sunt lucrurile de-a indoaselea 1 (Duminică, 1 noiembrie 2015, 12:14)

    Leon [anonim]

    De ce sunt lucrurile de-a indoaselea la noi !

    Pentru ca in toate functiile publice sunt "puse" persoane slab pregatite sau total neavenite , fara concursuri reale , organizate de experti in domeniu.
    In fapt , partidele , prin mana de trepadusi care isi doresc cu ardoare puterea , fac tot raul , toata nefunctionalitatea sistemului, fara vreo sansa de a ne redresa vreodata, atat timp cat vor exista aceste partide , aceleasi legi care impun functionalitatea statului, aceiasi oameni care predau stafeta neschimbata unor tineri care , altfel, ar fi facut-o in modul lor .
    O spun fara nici un fel de ranchiuna: Este nevoie de o noua forma de guvernare , bazata pe meritocratie , cu elemente noi , care sa aseze lucrurile pe un fagas de normalitate. O echipa de management national , formata din tehnocrati care sa poata reformula o structura noua, fara sa ne dezmembram ca natie. Altfel , indiferent de numele si notorietatea persoanelor care vor succede in actuala forma de organizare , lucrurile nu se vor schimba absolut deloc.
    Multora vi se pare ca sistemul nu are nimic , sau ca e bunisor . Cei care au trait "afara" stiu ce spun. E o diferenta uriasa intre cum stau lucrurile la noi si cum stau in tarile dezvoltate, chiar daca in aparenta seamana.
    Populismul asta indecent , manipularea scarboasa , atragerea unor segmente neinstruite de populatie in jocul democratic , fac ca lucrurile sa continue inspre nicaieri , pierzand in continuare timp si resurse , fara vreo perspectiva sau scop.
    Stiu ca nimeni nu ar ceda puterea de buna voie , ba chiar s-ar declara ofensati de lipsa mea de realism in aprecieri.
    Pe bune, ati fi putut schimba lucrurile de atatea ori , macar sa faceti pasi timizi in acea directie, ati fi putut accepta sa va dati demisia onorabil in momentele care ne-au umplut de jena si v-au dezonorat pe voi , pe partidele si familiile voastre!
    Ar fi fost un semn de acceptare a dorintei de schimbare , un exemplu pentru ceilalti.
  • +2 (2 voturi)    
    piedone (Duminică, 1 noiembrie 2015, 14:47)

    vasile [anonim]

    Sunt de vina oamenii care te-au ales !!
  • +2 (2 voturi)    
    Autorizatie de Constructie (Duminică, 1 noiembrie 2015, 14:59)

    Sara [anonim]

    Prima si cea mai importanta autorizatie eliberata de Primaria Sector4- Primar Cristian Popescu Pidone( nesimtiul care minte pe la tv uri), este AUTORIZATIA de CONSTRUCTIE...acolo sunt prevazute toate avizele , inclusiv cele de la ISU, mediu, sanatate...NU poate avea autorizatie de functionare fara a ceasta Autorizatie de Constructie !!!! Dar primarul Nesimtit si Îmbuibat-Cristian Popescu Piedone, omite intetionat, sa spuna asta, ca sa scape....si tare mi-e teama ca prietenii de partid Ponta si Oprea il vor scoate basma curata...va plati ca de obicei * femeia de serviciu*
  • 0 (0 voturi)    
    NU este sanatos (Luni, 2 noiembrie 2015, 8:00)

    Dan [anonim]

    De cand si-a adaugat si Piedone in acte oficiale, cand el se numeste Popescu Cristian Victor. I s-a "ridicat" functia la cap??????
  • 0 (0 voturi)    
    coruptia la nivelul Primarului si Politiei Locale (Marţi, 3 noiembrie 2015, 16:09)

    forin-florentin [anonim]

    Pericolul intern Romanesc suntem noi, cu mentalitatea noastra de tip medieval.Devenim complici cu si fara voia noastra apreciind-ui pe cei ce se "descurca " si folosind-ui ca model,inclusiv in fata copiilor nostri. Suntem complici cu cei carora le merge bine sperind ca intr-o zi si noi vom fi la fel. Ne este jena sa nu fim catalogati drept "sifoane ,praduitori, turnatori, delatori, fara a observa ca aceasta stare este intretinuta de cei interesati sa nu vorbim, creind prostimi impresia ca sunt un fel de aparatori ai oamenilor care astazi o duc rau, dar miine, cu sprijinul lor si cu ceva noroc ar putea sa o duca mai bine.O astfel de stare sa creat la nivelul sectorului 4 unde o echipa ce o apreciez a fi profesionista, a promovat o lichia politica in persoana lui Popescu Piedone. Pentru cei ce sunt tangenti sau sunt ancorati in realitatile economice ale sectorului 4,nu este un secret ca daca vrei sa maninci o hamsie trebue sa "DONEZI" un rechin. Am multe de spus opiniei publice si autoritatilor ce ancheteaza conducerea Primariei si Politiei Locale a sectorului 4, dar ma limitez la prezenta postare pina la terminarea perioadei de doliu de 40 dezile de la tragicul eveniment intimplat la Club Colectiv.