Cazul "fusta cu floricele": Directoarea scolii a fost eliberata din functie, dar preda in continuare

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:29 Actualitate | Esenţial

Elevi la scoala
Foto: Agerpres
Directoarea care a trimis acasa in timpul programului scolar o eleva de clasa a VI-a pentru ca avea fusta cu floricele, si nu una neagra simpla asa cum spunea regulamentul, a fost eliberata din functie. Ea preda, insa, in continuare la scoala, a declarat pentru HotNews.ro Zoia Bucovala, inspectorul scolar general din Constanta. "Atat poate face Inspectoratul", a afirmat aceasta. Pe de alta parte, Alexandru Bajdechi, student in anul II la Drept, a afirmat pentru HotNews.ro ca "Consiliul de Administratie al scolii trebuie sa raspunda pentru ca a aprobat un asemenea regulament, iar Ministerul Educatiei trebuie sa raspunda pentru (...) ca a permis unitatilor de invatamant sa aiba aceasta conduita".
  • Amintim ca directoarea unei scoli a trimis-o acasa de la ore, in timpul programului scolar, pe o eleva de 11 ani, pe motiv ca avea fusta cu flori si nu simpla - asa cum cerea regulamentul.
  • Mama fetei a facut reclamatie la inspectorat, pentru ca fata a traversat astfel nesupravegheata o cale ferata si un drum european, de la scoala spre casa.
  • In discutia mama-directoare, aceasta din urma arata ca accepta incalcarea regulamentului de catre o alta eleva, cu fusta bleumarin
Inspectoratul Scolar Judetean Constanta (ISJ) a decis sa o elibereze din functia de director de scoala pe profesoara Elena Preda, de la Scoala Gimnaziala nr. 2 'Viceamiral Ioan Murgescu' din localitatea Valu lui Traian, judetul Constanta.

Gabriela Bucovala
Foto: isjcta.ro
Zoia Gabriela Bucovala, inspector general, a anuntat ca "au fost investigate acuzatiile formulate de catre mama elevei, Consiliul de administratie al ISJ a decis incetarea detasarii profesoarei Elena Preda in functia de director al Scolii gimnaziale Nr. 2 din Valu lui Traian, pentru erori manageriale si comportament neadecvat, pentru statutul de cadru didactic. In afara de faptul ca doamna profesoara nu a dat dovada de comportament managerial adecvat in acest conflict, ea a si folosit un limbaj cel putin inadecvat pentru un cadru didactic, utilizand cuvinte jignitoare", relateaza Agerpres.

Contactata de HotNews.ro, Zoia Bucovala a declarat ca Elena Preda nu mai este director de scoala, insa le preda in continuare elevilor. Intrebata cine le poate garanta parintilor ca profesoara nu va trimite astazi un alt copil acasa, din timpul programului scolar, sau ca nu va folosi in continuare un limbaj neadecvat cu elevii, inspectoarea scolara generala a afirmat ca, "daca se intampla acest lucru, atunci in urma unei sesizari scrise scoala poate incepe cercetarea".

La nivel de inspectorat, masura de eliminare din functia de director este maxima, "atat poate face inspectoratul scolar judetean", a declarat pentru HotNews.ro Zoia Gabriela Bucovala.

Aceasta a adaugat ca "cercetarea disciplinara se poate face numai si numai la nivelul unitatii de invatamant. Este vorba despre un contract de munca. Orice sanctiune este stabilita de scoala".

Inspectorul scolar a afirmat ca nu stie daca scoala desfasoara o astfel de cercetare, in acest caz.

De cealalta parte, profesoara Elena Preda, data afara din functia de director de scoala, a anuntat ca va merge in instanta cu decizia ISJ, relateaza Agerpres.

Alexandru Bajdechi
Foto: Facebook
Alexandru Bajdechi, student in anul II la Drept, a declarat pentru HotNews.ro ca problema este generata de Regulamentul de organizare si functionare a unitatilor de invatamant preuniversitar (ROFUIP), aprobat prin Ordin de ministru si care adauga elemente care nu sunt continute de legea educatiei, cum ar fi conditionarea participarii la actul educational.

"Directoarea trebuie sa raspunda si penal pentru rele tratamente aplicate minorului. S-ar putea ca Parchetul sa se poata autosesiza, pentru ca este vorba despre un minor, dar oricum Asociatia Elevilor din Constanta (AEC) va depune sesizare. Consiliul de Administratie al scolii trebuie sa raspunda pentru ca a aprobat un asemenea regulament, iar Ministerul Educatiei trebuie sa raspunda pentru acest ROFUIP, pentru ca a permis unitatilor de invatamant sa aiba aceasta conduita", a sustinut Alexandru Bajdechi.

Potrivit acestuia, "directoarea a respectat regulamentul de ordine interioara. Daca acest regulament este act administrativ, directorul este obligat sa il respecte. Daca este act civil, atunci ce putere are scoala sa vina spuna, in baza acestui act, ca elevii trebuie sa vina cu fusta?"

Ce s-a intamplat la scoala: dialogul mama-directoare

Profesoara Elena Preda, directoare a Scolii Gimnaziale Nr. 2 'Viceamiral Ioan Murgescu' din Valu lui Traian, judetul Constanta, a dat afara de la ora de Biologie, pe 8 octombrie 2015, o eleva de 11 ani, pe motiv ca a venit cu o fusta neagra cu floricele, nu neagra simpla, deci ca a incalcat regulamentul scolii, scrie Agerpres. Directoarea a trimis-o pe eleva inapoi acasa, iar la intoarcerea la scoala eleva a venit cu mama sa, care a filmat discutia pe care a purtat-o cu directoarea.

Sorina Spilcea, mama fetei, a inregistrat discutia pe care a purtat-o in scoala cu directoarea Elena Preda, relateaza si Pro TV.

Sorina Spilcea, mama fetei: Cum va permiteti sa faceti copilul meu prost? L-ati facut dumneavoastra?
Elena Preda, directoarea scolii: Nesimtita. Am intrebat-o: esti proasta?
Sorina Spilcea, mama fetei: Da, ati facut-o proasta si nesimtita, da?
Elena Preda, directoarea scolii: Nesimtita am facut-o.
Sorina Spilcea, mama fetei: De ce, doamna? Ati crescut-o dumneavoastra? V-ati chinuit dumneavoastra sa o faceti pana acum, sa o cresteti?
Elena Preda, directoarea scolii: Nu, doamna, dar nu trebuie sa tipati la mine ca m-ati deranjat. 
Sorina Spilcea, mama fetei: Nu era in pantaloni, nu era in niciun fel altfel. Avea pur si simplu niste floricele albe pe fusta, atat.
Elena Preda, directoarea scolii: Doamna! Doamna!
Sorina Spilcea, mama fetei: Ce, era o crima?
(...)
Elena Preda, directoarea scolii: Copilul nu are ce cauta in scoala in acele conditii. Nu stiu cum de a intrat. Scrie 'fusta nea-gra'.
Sorina Spilcea, mama fetei: Si daca are ceva alb inseamna ca trebuie sa gonim copilul acasa sa treaca o cale ferata?
Elena Preda, directoarea scolii: Nimic. Nu, ma ascultati? Fata asta are bleumarin [ridica in picioare o fetita din clasa - n.red.] Am acceptat.
Sorina Spilcea, mama fetei: Asa, bleumarin avem voie, n-ati trimis-o acasa.
Elena Preda, directoarea scolii: Nu, ca n-are floricele.
(...)
Elena Preda, directoarea scolii: Va rog frumos sa parasiti, eu am ora acum. Gata. Afara!

(dialogul este redat din inregistrarea publicata de Pro TV)

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
22256 vizualizari
  • 0 (40 voturi)    
    Probabil ati vrut sa ziceti clasa a-IV-a (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:40)

    Gaetano73 [utilizator]

    La 11 ani nu cred ca e intr-a sasea.
    Va dati seama acum ce se va razbuna pe biata fata. Nesimtita de profesoara!! Sigur e bolnava cu nervii. La tratament !!
    • +3 (59 voturi)    
      sa nu exageram (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:55)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      mi se pare ca se exagereaza si asta face ca odraslele de azi sa fie cam prost crescute. Pe vremea mea (ca sa incep cu un cliseu) nu se comenta, nu erai in uniforma erai dat afara, nimeni nu contesta. Ok, nu mai e directoare, dar nu e motiv sa nu mai fie profesoara.
      • +12 (24 voturi)    
        nu-i chiar asha (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:50)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Dat afara in clasele primare? Eventual dat afara din clasa, da' nu lasat sa iesi din scoala. Plus ca atunci nu erau masin i pe strada decit dimineata si seara.

        Inteleg sa pedepsesti copilul daca nu respecta regulile, dar nu sa-l trimit acasa. Daca o calca o masina, directoarea raspundea penal.

        Si lasand asta la o parte, atitudinea asta de tsoapa superioara nu prea are legatura cu educatia. Putea sa-i spuna fetei sa nu mai vina imbracata cu fusta cu floricele; sa-i dea un avertisment atit timp cit nu era nerespectare a normelor in forma continuata; daca voia s-o faca pe dura, sa-i scada nota la purtare. Da' nu s-o faca nesimtita si proasta. Asemenea comportament nu prea are legatura cu educatia.
        • -1 (5 voturi)    
          are legatura (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:30)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          doar cu spitalu' de nebuni
          tipa aia trebuie trimisa de urgenta la studii obligatorii acolo
          Daca dupa 5 ani reuseste sa ia examenul psihologic pe bune si dovedeste ca are caracter de pedaog poate mai vorbim
          auxi se duce sa dea in judecata decizia
          fata mamii daca ti s-a urat cu binele du te
          o sa ti dea voie babau sa te intorci pe post de director dupa astfel de comportament
          Trebuie indeplinite ceva conditii sa fii director?
          In regulamentu ala scrie negru pe alb ca ARE voie sa foloseasca astfel de cuvinte cind vorbeste cu un minor?
          Are voie sa o trimita pe saraca fata acasa nesupravegheata?
          Protectia copilului nu ia nici o masura?
          Fata asta batrana ar trebui trimisa la completari de studii obligatorii de alea cu executare poate se invata minte
          CINE II DA DREPTUL sa vorbeasca si sa se comporte asa?
          Ce regulament ce lege?
          Vai si amar
          Procuratura nu se autosesizeaza?
          Ok Inspectoratul a luat masura la indemana
          Dar exista legi in aceasta tara ?
          Cine le aplica?
          Halal comportament
          PROCURATURA? AUTOSESIZARE?
          Discriminare minori?
          Halal tara!
          Mi e rusine ca traiesc sa aud asa ceva
          Ca asa ceva este posibil intr-o tara cu pretentii de tara civilizata
      • +5 (29 voturi)    
        Ba da! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:54)

        COSANZEANA [anonim] i-a raspuns lui andimi

        Ba da, felul in care s-a purtat si a vorbit atat cu parintele fetei cat si in fata clasei, este un motiv pentru a fi data afara din invatamant, nu numai din functia de director de scoala.
        • +1 (3 voturi)    
          Pe ea pe mama ei (Joi, 15 octombrie 2015, 13:28)

          tepes [utilizator] i-a raspuns lui COSANZEANA

          Afara cu ea,la puscarie,cum isi permite un cadru didactic sa apostrofeze un elev sa respecte regulamentul ?Ce regulament,da-l dracului,ce disciplina,aiurea noi facem ce vrem,de asta este democratie nu-i asa? Ce sa mai spun ,studentul de-la drept in anul 2 mai avea putin si cerea sa o spanzure pe profesoara..Se pare studentasule ca ai facut 2 ani deageaba.Legea se respecta nu se negociaza punct.
      • -6 (26 voturi)    
        Da, pe vremea noastra Invatamantul era altfel (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:05)

        v_sile [anonim] i-a raspuns lui andimi

        Taica, minunat system, ordine si disciplina.

        Dar ma uit cum ai ajuns sa gandesti si incep sa am dubii ca sistemul ala a fost unul de succes.

        Eu credeam ca am depasit sistemul "puscarie" de pe vremea scolii in perioada comunista. Sistemul ala care forma omul nou si prost, ala care tine tot timpul capul in pamant si nu deschide gura, sa nu pateasca ceva. Dar e disciplinat, bine crescut si face ce I se spune. Minunata educatie!

        Si, la subiect: la asa abatere din partea elevei era suficienta o observatie verbala, eventual chiar un bilet trimis parintelui. Caci nu am citit niciunde de abateri repetate si de atentionari repetate pe care parintele le-a ignorat. Nu dai afara copilul din scoala la 11 ani, ca ai tu draci in ziua aia si vezi niste floricele albe.

        Zici ca profesoara a procedat correct? Pai atunci poate trebuia procedat la fel si cu ea: afara din scoala la prima abatere, nici nu conteaza cat e de mica.

        Evident ca exagerez, eu unul sunt de accord cu solutia de penalizare, adica eliminarea din functia de director si un avertisment, sa aiba grija pe viitor.

        Dar ceva imi spune ca persoana asta nu e facuta pentru meseria asta, poate ar trebui sa isi caute de lucru in alta parte. Dar depinde de cat de mare e pila la inspectorat.

        Greu ne schimbam.
        • +9 (21 voturi)    
          stai fara grija (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:28)

          andimi [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

          nu ma plinge tu, stai linistit, am ajuns bine, daca nu stii, de ce comentezi? Nu te cunosc, nu ma refer la tine personal. In mesajul meu ma refer la faptul ca prea i-am invatat pe copii ca totul e negociabil, ca nu exista reguli! Stai sa vezi cind vor creste aceste generatii, nici nu vreau sa ma gindesc (mai ales in conditiile in care in tara ramin doar cei mediocri).
      • +4 (10 voturi)    
        Total de acord (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:17)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Singura problema este trimiterea copilului acasa.

        In rest e perfect romanesc.

        Exista un regulament (purtarea uniformei) si el nu se respecta.
        Cand se incearca respectarea se face spectacol in presa.

        "Directoarea trebuie sa raspunda si penal pentru rele tratamente aplicate minorului."
        Daca copilul patea ceva, profesorul (conform legii) raspundea penal.

        Ce zice Alexandru Bajdechi mi se pare deplasat, raspundere penala pentru ce anume?
        Ca a spus copilului ca e nesimtit ? (nu a zis ce trebuie dar nici asa...)

        Atitudinea mamei cu "L-ati facut dumneavoastra" ma face sa fiu din noi fericit pentru parintii pe care ii am.
        Aceasta atitudine cu 'eu l-am facut' ... ma voi abtine sa o comentez mai mult.

        Din nou: copilul minor nu se trimite acasa, poate se suna parintele sa vina sa il ia dar sa il trimiti acasa e o incalcare majora a regulamentelor si bunului simt.
        • +2 (6 voturi)    
          Femeia de serviciu de la Drept, pe cand? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 22:53)

          Michelangelo [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Cred ca Bajdechi asta are proptele serioase la Hotnews. Altfel e greu de presupus ca i s-ar solicita opinia despre diverse incadrari juridice unui student in anul 2 la Drept. Presimt ca, daca se continua in directia asta, in 2-3 ani vom citi opiniile avizate ale femeii de serviciu de la Facultatea de Drept.
      • 0 (8 voturi)    
        Daca (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:30)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Daca tot si inceput cu "pe vremea mea" pot sa adaug ca manca-i bataie la greu de la profesori, aveam tablou cu Ceusescu pe perete in fiecare clasa si cantam Ceausescu Romania, tara mea de glorie, tara mea de vis ... nu cred ca vrei sa te intorci la vremurile alea.
        Ce a facut profesoara asta e inacceptabil !
      • 0 (4 voturi)    
        Pe vremea mea (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:43)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        exista un singur fel de uniforma si era obligatorie. Arata nasol (ca dracu) dar era f f ieftina.
        Parintii mei erau f. saraci (refugiati de razboi din Basarabia) si erau singurele haine care puteau sa mi le cumpere (mai am 3 surori).
        Pt mine era o binefacere uniforma aceea pt ca eram la fel ca ceilalti, nu conta cat eram de prapadit. Am absolvit o facultate f buna, acum am un salariu de 5,7K € intr-o tara din Europa (traiesc din munca si acum, dar bine la pretentiile mele) si cand voi iesi la pensie visez sa ma intorc acasa!
      • 0 (2 voturi)    
        nnn (Joi, 15 octombrie 2015, 13:04)

        alex [anonim] i-a raspuns lui andimi

        pai dc vorbim de vremurile fiecaruia......si pe vremea lu nea vlad tepes dc se supara iti lua capul....deci esti un bou...stai in casa....nu poti sa trimiti acasa si sa te comporti cu un copil de 6 ani asa niciodata....doar esti dascal, nu??parca asa se zicea pe vremea ta la profesor.
    • +6 (38 voturi)    
      Nu este nicidecum un caz izolat (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:13)

      GK [anonim] i-a raspuns lui Gaetano73

      ci foarte raspandit. Ce nu inteleg profesorii si alti functionari publici este ca sunt in slujba noastra, platiti din banii nostri. Abuzuri de genul acesta sunt la ordinea zilei in orice scoala.

      Am intrat in secretariatul scolii mele si am asteptat peste 5 min ca individa aia numita secretara sa isi termine conversatia privata de la telefon pe care si-o ducea in tihna aruncandu-mi din cand in cand priviri crunte....

      Asemenea specimene ar trebui sa stea acasa. Sunt destui tineri care ar avea chef de munca si nu au unde lucra....
      • -1 (31 voturi)    
        Sunt platiti din banii nostri, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:11)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui GK

        de parca numai asta ar conta, dar...
        Nu sunt slugi si pana una alta face ceva ce dumneasta nu poti sau nu ai caderea sa faci: invata un copil CARTE!
        Asta nu inseamna ca dau dreptate profesoarei, dar de aici si pana la "Asemenea specimene ar trebui sa stea acasa" e cale lunga. Nu uitati ca tinerii de carer vorbito sunt semi-analfabeti, au diplome luate la spiru, au cate 6-7 examene date intr/o singura zi pe net, ...
        De obicei trebuie sa existe intelegere, nu excludere!
        Ori dumneavoastra exact asta faceti, daca dati bani trebuie sa fiti servit(a). Dumneavoastra pe cine serviti, va rog? Doar sunteti platit(a) de cineva, nu?
        • +6 (24 voturi)    
          Acei tineri cum au devenit analfabeti? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:36)

          CCC [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Au devenit analfabeti pentru ca au avut asemenea profesori, pe care i-a interesat mai mult cu ce sunt imbracati si daca stau drepti in clasa, decat ce au in cap. Rezultatele se vad peste tot, si mare parte din vina e exact la asemenea "specimene", care nu au ce cauta in invatamant!
          • -1 (13 voturi)    
            Nu, mai baiete (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:06)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui CCC

            Nu, mai baiete

            "Au devenit analfabeti", asa cum sunteti din ce in ce mai multi in tara aia, pentru ca toate valorile pe care le cultivati sunt cu fundul in sus.

            (Si eu cred ca trebuia luata o masura impotriva profesoarei, dar datorita dialogului purtat cu parintele copilului, nu datoritafaptului ca a respectat regulamentul) .
            Mesajele pe care le dati societatii sunt contorsionate, strambe; chiar daca la origine au avut ceva pozitiv, le-ati intors cu 180 de grade. Cum e acest neica-nimeni intens promovat de HN care se comporta ca intreg ministerul invatamantului de cand era prin clasa a zecea. D'aia modelele elevilor sunt nu stiu ce siliconate la moda pe sticla. D'aia puneti ministru pe unul care si-a luat Bacul la 28 de ani si apoi, pana la 34 a facut si facultatea si doctoratul (caz real, in guvernul Boc). D'aia absolviti cate doua facultati si jumatate si nu sunteti in stare sa scrieti in limba romana, vezi spre exemplu, sefa de partid, Alina Gorghiu. D'aia va talibanizati pe zi ce trece si va mandriti ca v-ati intors pe vremea cruciadelor. Si cate si mai cate !
            E rau acum? Stai sa vezi ce va fi in alti 25 de ani, dupa ce orele de gramatica vor fi inlocuite cu ore de educatie sexuala si orele de fizica cu ore de religie, cand invatamantul va fi condus de Asociatia elevilor ABECEDARIZATI"
          • +6 (8 voturi)    
            E o discutie lunga! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:12)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui CCC

            Aici vina este impartita; intre profesorii care au generat profesori ce au dus la profesori slabi si... tineri care nu vor sa invete dearece parintii lor... platesc si este normal sa ia note mari.
            Exista un echilibru intre educatie si disciplina; ce au in cap este educatie; ceea ce au voie sa poarte este... disciplina.
            Repet, este o discutie lunga.
            Cu riscul de a lua minusi, aici se pune accent pe imagine si nu pe calitate. Nu sunt un nostalgic si nu voi fi niciodata dar... De ce pe vremea lui ceasca se facea carte si acum se fac... discutii despre cum ar trebui sa se faca invatamant? Si ala era cismar!
            • +6 (6 voturi)    
              Incorect (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:31)

              VictorS [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

              Profesorii slabi sunt generati de conditiile execrabile din invatamant (deci administratia tarii a fost defectuoasa).

              Observ ca profesorii, precum doctorii, sunt desconsiderati aici, va garantez insa ca am avut (poate mai avem cativa) profesori de exceptie.
              Din pacate, dupa 90, din cauza conditiilor penibile oferite profesorilor (probabil si al acestui imens 'respect') multi au 'esuat' in aceasta profesie, si nu au ales-o din vreo chemare.

              Oricum, nu suntem singuri, mare parte din planeta trateaza invatamantul gratuit (atentie, ca merita atentie sa subliniem gratuit) mai superficial decat orice alta institutie.

              Din pacate rezultate sunt clare. Unde parintii nu isi fac treaba, nu are cine sa salveze situatia (decat in cazuri rare).
              • +3 (3 voturi)    
                Ca si tine (Miercuri, 14 octombrie 2015, 21:33)

                , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

                am o mare admiratie pentru profesori si doctori si... mai sunt.
                Dar admiratia se opreste doar la cei care sunt profesori cu vocatie, nu ca meserie.
                Aici este marea problema; avem profesori care sunt mentori si altii au note de 2-3-4 la titularizare; devin profesori suplinitori si apoi ... plin.
                Adica un analfabet genereaza analfabei pentru ca asa vrea abramburica, marga, si alte... lepre comuniste!
                Asta este insa o consideratie care poate fi dezbatuta cu alta ocazie!
        • +6 (12 voturi)    
          Pai de ce cale lunga? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:55)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Un profesor respectabil, in prima zi i-ar fi atras atentia elevei sa nu mai vina imbracata asha, a doua zi ar fi amenintat-o cu scaderea notei la purtare, a 3-a zi ar fi convocat parintii la scoala sau i-ar fi sunat sa le expuna problema.

          Daca tie ti se pare normal ca un profesor sa se comporte asha cu o eleva de 11 ani, s-o faca nesimtita si proasta in public si s-o trimita acasa... inseamna ca ai o problema. Asta e orice vrei tu, da' nu educatie...

          Si da, eu "servesc" o firma, fiind platit de aceasta. Si daca as avea asemenea artitudini tsopirlanesti, as primi poate prima oara un avertisment, iar la prima abatere as fi zburat afara cu litera i.
          • 0 (6 voturi)    
            Ai dreptate dar revenim la (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:16)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ... este platit din banii nostri.
            Si atunci cand banul vorbeste, disciplina sufera... ajustari, inchideri de ochi, ... las ca merge si asa.
            Nu e normalk ce a facut profesorul dar daca se stia ca NU E VOIE ASA, de ce sa se faca o derogare?
            Sa inteleg ca mama elevei a avut un comportament tzoparlanesc?
            Despre ce vorbim aici?
            Daca tu nu respectai ceea ce a cerut patronul (profesorul) ai fi fost dat afara cu litera "i". Deci prfesoara a avut dreptate?
            Nu inteleg!
            • 0 (4 voturi)    
              Disciplina asta trebuie impemmentata cu cap (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:51)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

              Scoala nu e unitate militara, sa ajungi la carcera la prima abatere. In lumea civilizata, cind cineva greseste, beneficiaza de clementa intial. I se atrage antetia ca a gresit, i se cere sa nu mai repete greseala, nu i se da un par in cap. Educarea unui copil nu presupune tipete si injuraturici sfaturi, atentionari, pedepse gindite sa educe, nu sa jigneasca.

              In orice tara civilizata, intr-o astfel de situatie profesorul reactiona ca un dascal, nu ca un sergent cu militarii in termen....

              Iar aici problema e profesoara, nu mama fetei. Mama fetei are deptate sa-i ceara socoteala tsoapei pentru ca i-a trimis copilul acasa in timpul orelor.

              Cit despre dat afara, n-ai inteles nimic. As fi dat afara daca as avea comportament jignitor si superior precum profesoara, nu daca as fi incalcat o data codul vestimentar. Iar faptul ca nu intelegi gravitatea situatiei spune multe despre stilul de comportament cu care esti obisnuit.
    • -8 (14 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:20)

      Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      Ar fi trebuit s-o întrebe: "doamnă, sigur nu eraţi puţin pilită când aţi făcut scandal pe tema fustei?"

      Un personaj d-ăsta pe care l-am avut pe vremea liceului venea mangă la ore şi ne explica de ce nu trebuie s-o apucăm pe calea vodcii în viitor :P :D
    • +1 (9 voturi)    
      .... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:15)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      Cum sa nu poata fi a 6-a? Copilul meu va implini cand va fi clasa a 6-a 12 ani in primavara respectiva. 14 ani intr-a 8-a, adica. Noi am vb. cu profesorul de sport sa nu-i mai dea afara de la ora drept pedeapsa. Ce idee e asta sa dai copii de clasele 1-4afara in timpul orei. Poate se dau pe balustrada pana jos(au fost cazuri in pauza). Si sa stiti ca de multe ori nu se gasesc haine cum vor ei. La clasa zero am cautat o gramada tricou alb simplu pana ne-am prins pe unde se gasesc. De obicei astea super-simple, albe, negre etc. sunt si mai greu de gasit si sunt si mai scumpe decat "omoloagele" cu scris pe ele, sclipici, floricele etc. Poate n-au avut oamenii bani si purta fusta asta si cu alte ocazii. Sa faci copilul nesimtit in fara clasei si sa-l dai afara pentru asa ceva?
    • +2 (28 voturi)    
      Masa e de vina (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:22)

      Vicent [anonim] i-a raspuns lui Gaetano73

      Daca a semnat un regulament, trebuia sa se tina de el.
      • +2 (8 voturi)    
        corectie (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:02)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Vicent

        masaua
      • +2 (10 voturi)    
        regulament? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:10)

        tild [utilizator] i-a raspuns lui Vicent

        adica numai copilul si mama trebuie sa respecte regulamentul??? directoarea nu??? Pe de alta parte nici cu sanctiunile impotriva directoarei nu trebuie exagerat. A gresit, a fost sanctionata, e suficient.
      • +7 (15 voturi)    
        Gramatica e de vina (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:10)

        v_sile [anonim] i-a raspuns lui Vicent

        Pentru ca nu stiti cum sa folositi cratima o sa fiti condamnat la 14 ani de puscarie.

        Mergeti la cea mai apropiata sectie de politie si predati-va!

        Macar acum intelegeti ca masura profesoarei trebuia corelata cu gravitatea faptei?

        Nu putea sa ii dea un avertisment verbal? Nu putea sa ii scrie un bilet parintelui?
    • +2 (2 voturi)    
      la sapoca (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:58)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Gaetano73

      cu ea!nebuna dreacului!

      acum serios:personal,iau contact cu multe profesoare/directoare de scoli.nivelul de stres este foarte mare,multe ajungand in pragul rabdarii.
      insa nu cred ca le putem cadorisi cu asemenea diagnostic
  • -4 (20 voturi)    
    penal (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:52)

    Jaj [utilizator]

    Ar trebuii sa depuna si plangere penala pentru expunerea la periocal, vorbim despre minor (fara buletin chiar).
  • +18 (30 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:05)

    CosminMaricari [utilizator]

    Sper doar că de data asta comentariile nu se vor axa pe subiectul „uniforme”. NU despre asta e vorba.

    Ci despre faptul că un cadru didactic a scos un copil de 11 ani din școală. Golden rule: părinții trebuie să știe mereu unde le este copilul. Întotdeauna, fără excepții. Pentru asta trebuie pedepsită profesoara respectivă, nu pentru că are o abordare fixistă a regulilor școlii. Și cazul cred că ar impune o pedeapsă mai aspră, respectiv eliminarea dumneaei din învățămând, întrucât este evident că nu înțelege nici cele mai elementare lucruri despre cum se abordează siguranța copiilor.
    • +5 (15 voturi)    
      Nu numai (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:02)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Asta e cel mai grav, ca a dat afara copilul. Dar nici pentru comportamentul tsopirlanesc nu trebuie sa scape nepedepsita.Nu e OK sa te comporti asha cu o fata de 11 ani, so faci proasta si nesimtita, doar pentru ca fusta nu e conform regulamentului. Atitudinea asta violent badaraneasca e acceptabila la noi. In tarile cu apa calda, dupa un asemenea incident, tsoapa respectiva isi cauta de munca prin alte domenii.
    • 0 (4 voturi)    
      Propun (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:43)

      baibars [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

      ca si parintii care-si trimit copii singuri si nesupraveghiati la scoala sa fie decazuti din drepturi. E drept ca ingerasul a fost trimis acasa desi cred ca nu chiar era cazul dar tare as vrea sa stiu spre scoala mamicuta si-a condus copila sau la dus a fost ca si la-ntors cu calea ferata si DN-ul. Dupa cum am vazut-o nu cred ca a abandonat ultimul episod din Suleiman doar pentru asa un fleac. Responsabilitatea scolii este intotdeauna sub cea a familiei. Cu pretentiile stam bine, cu prestatiile stam mai prost. Presa ca de obicei de partea prostimii nu a corectitudinii. Astept emisiunea cu scolaritele de-a aIXa cu buricu' gol trimise de o profesoara nebuna acasa.
  • +10 (16 voturi)    
    Opinie (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:12)

    Adrian Popescu [anonim]

    Buna cuviinta si respectul nu se mai invata acasa , la parinti . Parintii au alte preocupari . Iar in invatamint sint o gramada de neaveniti care nu au habar de pedagogie . Nu trebuiesc depasite limitele nici de o parte nici de cealalta. Mai multa modestie nu ar strica ; nici parintilor , nici copiilor , nici educatorilor .
  • -1 (19 voturi)    
    Rusine, rusine! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:21)

    corina [anonim]

    Acesta femeie este bolnava numita "Directoare" este bolnava si nu are ce cauta in scoala sa predea , cu atat mai mult sa fie manager.
    La asa Ministru al Invatamantului asa cadre didactice, ce fac de rusine acesta categorie profesionala.
    Rusine d-le Ministru ca nu doriti un invatamant adaptat pentru secolul in care traim ci ati ramas fidel invatamantului anilor '50.
    Cum este posibil sa permiti ca un copil minor sa paraseasca scoala in lipsa unui parinte ?
    Pentru ca inspectoratul scolar nu v-a lua nici o masura concreta cu acesta "profesoara" bolnava cu nervii, ar trebui sa i se faca plangere penala pentru rele tratamente aplicate minorului si pentru ca i -a pus viata in pericol copilului minor.
  • -6 (20 voturi)    
    Sa le dam 15% la salariu (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:40)

    wasabi [utilizator]

    sa le dam 15% la salariu de la 1 dec 2015. MERITA! ca doamna asta directoare sunt sute....mii de dascali....care profeseaza..si acum primesc 15%..si poate la anul eu stiu?! 50%?!....ca deh ...MERITA frate! halal educatie.
    Societatea romaneasca este oglinda scolii romanesti. Nu va mai amagiti. Puteti sa le cresteti salariul si cu 1000%...ca tot acelasi sistem se mosteneste.
  • +5 (7 voturi)    
    comportament gresit (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:42)

    mihai [anonim]

    am fost si eu profesor si comportamentul daomeni director e clar din scurta conversatie cu mama. O conversatie normala profesor-parinte: "Doamna va rog frumos sa ma scuzati dar acum sunt in timpul orei de curs. Va rog sa continuam aceasta discutie in pauza, intr-un loc retras, nu de fata cu copiii" si gata!
    • 0 (4 voturi)    
      Pai (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Daca asta ar fi fost reactia in prezenta mamei, probabil ca nici nu ar fi facut-o pe fii-s proasta si nesimtita in public, si nu ar fi dat-o afara de la ora pe asemenea motiv. Comportamentul violent si superior care reiese din inregistrare arata caracterul si nivelul de civilizatie al respectivei.
  • -2 (16 voturi)    
    am si eu 2 intrebari, 1 cu 2 subpct. (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:19)

    paraschiv [anonim]

    1. parintele a semnat regulemantul? au nu ?
    1'. in regulement scrie ca e dat afara de la ore, au nu ?
    2. dupa ce termina orele,in drumul catre casa, nu mai traversa o linie CFR si 1 drum E... ?
    • +2 (6 voturi)    
      Bre (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:33)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui paraschiv

      Tu ai lasa un copil de 11 ani sa plece singur la scoala, si sa se intoarca tot singur?

      Eu imi duc copilul zilnic, si il iau la finalul orelor. Deci rationamentul tau este fals ... ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie ... o lobotomie ...
      • 0 (2 voturi)    
        E bine (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:49)

        baibars [anonim] i-a raspuns lui Unu din multime

        sa stii pe ce lume esti . Du-te la tara si vezi cati copii sunt dusi la scoala de parinti. DIGI sa traiasca fratioare si "ajutoarele". La tara a fi "fara venit" e o mandrie.
    • +4 (8 voturi)    
      Esti pe langa (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:38)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui paraschiv

      Da a semnat regulamentul, unde se precizeaza uniforma..DAR a da un elev afara de la ore este ilegal, prin lege, nu au voie! Deci sigur si precis pedeapsa cu datul afara de la ore, nu exista inr egulament, si daca exista regulamentul e in contradictie cu legea.

      Poti da alta sanctiune, si poti aplica regulamentul fara sa il faci pe elev prost si nesimtit.

      Doi la mana, una e ca parintele sa isi stie copilul la scoala, ca dupa sa se trezeasca cu el acasa in mijlocul zilei, si alta e sa stie ca urmeaza sa plece de la scoala si e in drum spre casa. Asta sa nu mai zic ca e foarte posibil fata sa fi fost luata de la scoala de parinti la finalul zilei.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu cred ca scrie in regulament... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:40)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui paraschiv

      ca un copil trebuie dat afara de la ore daca nu vine in uniforma. Daca scrie asa ceva, este ilegal, si atunci si inspectoarea ar trebui sa-si dea demisia pentru ca a acceptat asemenea regulamente pe tarlaua ei.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paraschiv

      1. nu stiu, n-are relevanta
    • +3 (7 voturi)    
      raspuns 2 (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui paraschiv

      1'. Nu poate scrie asha ceva, ca e ilegal.
      2. Dupa ce termina orele, copilul ori merge singur, ori e asteptat de cineva din familie, in functie de virsta, periculozitatea, zonelor prin care trebuie sa treaca, distanta fata de casa, etc. Sesizezi diferenta?

      Si in plus, e nepermis pentru un cadru didactic sa aiba comportamentul asta badaranesc fata de un copil de 11 ani.
    • +4 (6 voturi)    
      Cine sa va raspunda? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:18)

      v_sile [anonim] i-a raspuns lui paraschiv

      Dar nu puteti gandi cu propriul cap?

      As vrea sa vad si eu regulamentul ala scolar in care se spuna ca un copil de 11 ani e dat afara din soala in timpul orelor, fara macar ca parintii sa fie anuntati. Si nu pentru ca are cu el droguri sau arme albe, ci pentru ca are o fusta neagra cu niste floricele albe pe ea.

      Vad ca regimul trecut ne-a cam bagat in cap niste tampenii si ne-a spus ca aia inseamna educatie: ordine si disciplina, invatat prin memorare si, mai ales, ciocul mic.
  • -2 (22 voturi)    
    Reguli (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:22)

    red.herring [utilizator]

    Care va sa zica, mama fetei STIA clar ca incalca regulamentul scolii trimitindu-si fata la scoala in fusta inflorata, dar, nu doar ca i se filfiia, ba mai si filmeaza, inregistreaza, merge la ProTV sa bata cimpii cu povestea ei despre iresponsabilitatea nu a ei, ci a profesoarei.

    Si, interesant, toata lumea ii da ei dreptate, ca vezi doamne, ce cretini si idioti sint profesorii si directorii scolilor din ziua de azi, ca au pretentia ca elevii sa respecte regulamentul interior al scolii.

    Dati-mi voie sa cred ca fata aia nu era handicapata, si ca putea, la 11 ani, sa traverseze si o cale ferata si un drum european. Dati-mi voie si sa intreb de ce mama fetei e asa de convinsa ca, in cazul copilului ei bot-de-aur, e permisa incalcarea regulamentului scolar.

    Parca vad ca parte din cei care se inflameaza pe aici impotriva profesoarei, sint cei care se inflameaza, in alte locuri, cerind adoptarea uniformelor in scoli, pe motiv ca nu toti copiii au aceleasi conditii materiale acasa, si e mai bine sa existe uniforme ale scolii, ca se mai reduc din frustrarile copiilor. Dar na, mama fetei a vrut cu tot dinadinsul sa arate lumii fustita inflorata a fetei. Vrem egalitate, dar copilul meu trebuie neaparat sa fie mai egal ca ceilalti.

    Iar peste citiva ani, vazind cu ce succes de media a fost intimpinata devierea ei de acum, fata o sa vrea sa mearga in pantaloni scurti, sau in blugi taiati, si profesorii nu o sa mai indrazneasca sa zica nimic, ca uite ce a patit saraca profesoara care a indraznit sa incerce sa apere regulamentul.

    Bravos natiune, de halal sa-ti fie!
    • +3 (11 voturi)    
      Hah! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:30)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      Ce nume potrivit pentru cineva care a ratat cu totul subiectul știrii. Bine, nici presa nu e făr' de vină... ”cazul fustei înflorate”, de zici că-i povestire cu Sherlock Holmes. Fusta aia e fix un hering roșu.

      Cum am spus deja, problema nu este că fata a fost admonestată (oricât de aspru) pentru că nu a respectat regulamentul școlii, ci faptul că o profesoară a scos un elev din școală, fără a înștința părinții respectivului elev. ”Săraca profesoară” a expus copilul unor potențiale pericole, iar copilul ”nehandicapat” rămâne totuși un copil. Dacă pățea ceva pe drumul spre casă, cine era responsabil?
    • +6 (14 voturi)    
      De obicei (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:31)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      Ma rezum a jigni oameni care posteaza pe forumuri. Prefer sa ma abti, dar in cazul de fata nu pot rabda. Amice, esti oribil de prost!

      Putea foarte bine sa scoata fata din clasa, si sa o duca in birou/cancelarie/ etc, sa puna mana pe telefon si sa ii cheme parintii.

      Nu sa o trimita in suturi acasa.

      Cu gandire ca a ta, clar ca halal natiune, lobotomie va trebuie, sau control al inmultirii pe baza de un minim IQ ...
    • +2 (4 voturi)    
      Na, fiecare dupa cum e obisnuit (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      1. putea sa scoata copilul din clasa si sa-l duca in cancelarie, biblioteca, etc. Desi a reactiona asha la prima abatere e dovada de drustrare personala. Era suficient ca la prima abatere sa-i atraga doar atentia. Asha se face in lumea civilizata. Prima oara cind nu respecti o regula ti se atrage politicos atentia, a doar oara esti avertizat sa nu se mai intimple, iar a 3-a oara se discuta cu parintii.

      2. A scoate cu copil de 11 ani in fata clasei si a-l face nesimtit si porst e un comportament inacceptabil pentru persoane civilizate. Dar pentru unii se pare ca asta e modul uzual de a-si exprima parerea despre ceilalti.
    • +1 (5 voturi)    
      Amestecati lucruile (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:27)

      v_sile [anonim] i-a raspuns lui red.herring

      Foarte pe scurt, ca am obosit.

      1. Limbajul profesoarei fata de copil: mizerabil

      2. Pedeapsa fata de eleva e total exagerata fata de gravitatea faptei: putea sa ii dea un avertisment, sa ii scrie un bilet catre parinti, sa ii dea un telefon de la secretariat. Nu dai afara din scoala un copil de 11 ani fara sa ii anunti macar parintii, pe principiul "nu e handicapat, se poate duce singur acasa". Si asta pentru ca are niste flori albe pe fusta.
  • +3 (15 voturi)    
    profesoara a fost eliberata din functie (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:24)

    jackalphonse [utilizator]

    pentru o reactie cam exagerata cand a fost incalcat "regulamentul". Mai mult, are "nesimtirea" sa predea in continuare!
    Nu vi se pare ca suntem noi exagerati? Da, profa incauza a avut o reactie exagerata, dar i se pregateste o sanctiune exagerata. In alte ordine de idei, daca esti director de "firma de stat" sau ministru nu esti eliberat din functie nici daca esti cercetat penal si acum ne-am transformat cu totii in luptatorii dreptatii care au in sfarsit o reactie civica, care a lipsit cu desavarsire in momentele cheie.
    Profesoara poate fi sanctionata altfel sau cel mult admonestata, dar sa o eliberezi din functie si sa ai pretentia sa nu mai predea, mi se pare absolut exagerat.
    In articol scrie cu sens peiorativ "ea preda inca in scoala". De ce n-ar mai preda? A batut copiii, a abuzat sexual? Dreptul de practica intr-o meserie in care ai consumat tineretea ca sa obtii competente nu trebuie luat decat pentru greseli foarte mari. In fine...
    • +7 (11 voturi)    
      Partial de acord (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:46)

      bfc [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Persoana (fosta directoare, actual profesor) ar trebui sa fie sanctionata intr-un fel pentru ca a pus in pericol un minor.
      Cand un copil este la scoala, cadrele didactice devin responsabili in fata legii de acestia.
      Eu cand faceam prostii (si am facut multe) prin liceu (in perioada anilor 90) era scos de la ora, fie in sala de lectura, daca era libera, fie pe terenul de sport, unde intram automat in supravegherea unui alt profesor; niciodata nu am fost lasat "teleleu, gura-casca" prin oras, chiar daca era ultima ora din ziua respectiva.

      Totodata sunt de acord ca este un pic cam exagerat sa se interzica profesoarei sa isi practice meseria; practic o condamnan la o viata grea.

      O sanctiune justa este punerea sub supravechere si urmarea unor cursuri de psihologie pentru minori cu examinare la sfarsit. Consider ca este o sanctiune justa, unde in loc sa taiem capul persoanei, contribuim la imbunatatirea acesteia si viitorul copiilor :)
    • +1 (11 voturi)    
      Este pe langa subiect (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:05)

      gigi.grosu [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      N-ai inteles nimic. E foarte grav tot ce s-a intamplat. Fata aia putea sa pateasca orice in drum spre casa, si raspunzatoare direct pentru orice nenorocire era profesoara/directoarea. Si ridiculizarea unor copii prin jigniri de genul celor folosite de individa asta ("nesimtita", "proasta") e doar un mod de a ii teroriza. Asta nu este pedagogie, unui asemenea specimen trebuie sa i se interzica sa predea. La scoala nu vii sa iti versi frustrarile pe niste copii, indiferent cat de mult te chinuie, si nici nu vii sa aplici standard dublu (fusta bleumarin permisa iar fusta inflorata nu)
    • 0 (10 voturi)    
      nu e deloc exagerat (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Individa respectiva are un comportament violent si un limbaj badaranesc, trasaturi de caracter total incompatibile cu posturi de conducere. Plus inconstienta de a trmite un copil de 11 ani acasa in timpul orelor. Daca fetita, nervoasa si frustrata, nu era atenta cum trece strada si o accidenta o masina? Deci eliberarea din functia de director e absolut necesara.

      Cit despre functia de profesor, nu stiu cum esti tu, dar eu nu as fi tare bucuros cu un profesor care are un comportament atit de violent si un limbaj atit de colorat. Ce invata copilul de la o astfel de profesoara?
  • +8 (14 voturi)    
    Regulile nu trebuie încălcate. (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:35)

    vali47 [utilizator]

    Copii trebuie învățați că regulile nu trebuie încălcate și în această privință directoarea nu greșit.Greșit este tot cadrul legislativ făcut de profesori care văd elevul ca pe un adult și ca pe o pușculiță de bani,onoruri și diplome universitare pentru o anumită mafie politică și nu ca un mod de clădi un viitor pentru toți.Eleva trebuia trimisă acasă însoțită de un cadru didactic,sau chemați părinții la școală imediat.Văd zilnic zeci de elevi chiulind,stând grămadă cu un pahar de cafea și o țigară,majoritatea fete și care folosesc un vocabular vulgar.Părinții nu se întreabă cum vor fi când vor crește mari?
    • +3 (3 voturi)    
      Regulile nu trebuie încălcate (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:16)

      v_sile [anonim] i-a raspuns lui vali47

      Dumneavoastra ati fost copil? Ati fost elev? Puteti jura cu mana pe inima ca nu ati incalcat regulile? Ca nu ati chiulit niciodata, de exemplu?

      Si sunteti inca in libertate? Nu v-au condamnat la inchisoare pe viata? ;)

      Cred ca am ajuns sa ne gandim la educatie ca la sistem militar sovietic: ordine si disciplina. Daca avem asta, avem totul. Avem un sistem de invatamant de calitate superioara, pentru ca elevi asculta de profesori si vin in uniforme!

      Da, copiii trebuie invatati ca regulile nu trebuie incalcate si ca, daca le incalca, or sa fie repercursiuni.

      Dar repercursiunile trebuie sa fie PROPORTIONALE cu gravitatea faptei.

      Profesoara aia a luat-o pe aratura. Limbaj mizerabil, masura complet dispoportionata fata de gravitatea faptei.

      Poate ca acum 30 de ani profesoara asta era numai buna pentru sistemul de educatie. In lumea de astazi, nu!
  • +3 (13 voturi)    
    aberant! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:43)

    Natasa [utilizator]

    Nicio institutie scolara de stat nu are dreptul sa iti dea copilul minor AFARA din scoala indiferent de motiv, cu atat mai putin pe motiv ca nu ai respectat o inventie imbecila ca doar fustele negre(!!!!) sunt permise. Intre orele 08:00- 13:00 siguranta scolarului este raspunderea scolii!!! Aici nu e vorba de floricele pe fusta, e vorba ca o cretina a confundat scoala in care e angajata cu ograda proprie si si-a permis sa dea afara pe strada un minor! Pentru asta ar trebui sa fie sanctionata dur, daca fetita aia ajungea sub rotile unei masini ce faceau, ii taiau directoarei 10% din salariu?
    Si pentru ca tot se ia in discutie uniforma, aceasta nu poate fi obligatorie decat daca statul (ca vorbim de scoli de stat) stabileste aceeasi regula pentru toate scolile iar uniformele se gasesc in magazine si sunt ceva accesibil pentru orice om! Altfel, o uniforma facuta din materiale execrabile si produsa de cine trebuie cu relatii in scoala respectiva produce niste gunoaie la pret de magazine gen Okaidi sau Beneton! Doamne fereste sa vrei sa-ti trimiti baietlul la scoala in blugi si cu o camasa la Scoala 10, nu se poate decat cu pantalonul de stofa, cu dunga, doar 100 de lei bucata (evident nu ajunge o pereche), plus vesta dungata -50 de lei si camasa musai alba! Costa mult, copiii arata prost imbracati, dar ce conteaza, buzunarul lor sa creasca!
    Si sa nu dati exemplele scolilor din Marea Britanie care au uniforme traditionale! Le au, sigur, dar asta inseamna multi bani, la uniforma traditionala vine asortat pantoful traditional, plus paltonasul aferent si totul arata ca in reviste! Copiii nostri imbracati cu un fals costum elegant poarta pe deasupra geaca de fas si in picioare pantofi urati si prosti sau adidasi la pantofi de stofa! Asta inseamna sa faci din rahat bici! Si proful de sport din aceeasi scoala isi permite sa ii spuna unui baietel care avea pantofi un pic mai sport la pantaloni cu dunga: "ce vii incaltat ca un taran?"
  • +6 (12 voturi)    
    ce pute a PSD acolo (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:55)

    dani [anonim]

    Romania, din rau in mai rau. Am ajuns ca daca nu esti membru de partid, nu poti fi numit nicaieri in institutiile statului. NICAIERI.
    Rusine fara limite.
    Explicati asta prin USA sau in Olanda. Cand va mai intanliti cu starini, explicati-le cum sta treaba asta si o sa inteleaga adevarata coruptie a societatii romanesti
  • +1 (15 voturi)    
    trist (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:57)

    Natasa [utilizator]

    Iar cei care incep cu "pe vremea mea purtam o uniforma urata si uite ca n-am murit" le spun ca asta e numai frustrarea ca au dus-o prost si ar vrea ca si alte generatii sa treaca prin acealeasi mizerii ca nu cumva sa fi fost si singurii umiliti si chinuiti! Asa auzi si femei oribil de rele cu alte femei tinere (gravide, cu copii in brate etc)- lasa ca si noua ne-a fost greu, asa vezi batrani dusmanosi de-a dreptul cu orice om tanar si vesel! exact asa sunteti si voi, ce conteaza ca o tantica frustrata a facut un regulament (intern) absurd, da-i incolo de copii, sa-l respecte ca d'aia a fost facut! Decenta unei tinute nu are nimic de-a face cu bentita de pe cap si fusta neagra si urata pe care o vrea directoarea!
  • +3 (17 voturi)    
    reguli si rgulamente (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:11)

    Mr.X [anonim]

    Sa invete si copiii de mici ca regulile si regulamntele nu trebuie respectate.
    Ca "jmecherii se descurca" chiar si peste regulamente si legi !
  • +3 (3 voturi)    
    cati ca ei (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:36)

    zarzarea [utilizator]

    Din pacate multi nu sunt facut pentru meseria de pedagogi, indiferent cat de bine cunoscut o materie sau alta. La noi nu se pune aproape deloc accentul pe evaluarea pedagocica a cadrului didactic.

    Inteleg ca sunt prost platiti, inteleg ca sunt marginalizati astfel, inteleg ca este o meserie deosebit de grea, insa, inteleg si ca sunt parinte si uneori ma intreb ce naiba cauta in invatamant niste oameni.

    Nu ma intelegeti gresit, nu agreez nici atitudinea unora dintre parinti care dau nas odraslelor in fel si chip. Insa, asta este alta poveste care merge spre radacina mentalitatii noastre ca popor.

    Una peste alta, probabil ca vor trece ani buni pana se va schimba ceva cu adevarat in sistemul nostru de invatamant. Parca se face un pas inainte si zece inapoi. Mi se pare ca este singurul domeniu in care avem evolutie mai mult decat negativa. Cu un corn si cu o sticla de lapte nu se face primavara.

    In privinta regulamentelor de ordine interioara, trebuie sa se faca ceva la nivel legislativ, pentru ca am vazut unele aberatii greu de inchiput, chiar si pentru un sistem de invatamint praf, cum e al nostru. Inteleg sa lasi loc de optiuni la nivelul unitatilor scolare, dar nu-i lasa sa debiteze tot felul de aberatii. Nu ma refer la subiectul uniforma scolara, caci acest subiect este unul deja tabu, ma refer la altele care incalca flagrant legile tarii.
  • +1 (5 voturi)    
    vitejii ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:52)

    gogu [anonim]

    este clar , directoarea este vinovata prin hotararea luata ( avea posibilitatea ca sa spuna "de maine numaivii cu aceasta fusta ,,,) si vinovata fata de comportamentul in continuare -- dar ! de ce comentati faptul ca trebuie sa vina in uniforma ?????? este valabila aceasta masura in toate tarile civilizate ale lumii - chiar si launele institutii de invatamant superior -- nu va puteti fi constienti ca rigoarea si disciplina sunt primele reguli ale vietii >>>! nu vreti sa intelegeti ca educatia este implementata pentru toatab viata de scoala cu ajutorul nemijlocit al parintilor ????? de ce trebuie iesit in evidenta prin frizura , imbracaminte , bijuterii ????!!!! asa se intelege inteligenta si educatioa copilului meu???!!! destupatimintea incetosata si dati copilului educatia necesara fara : stridenta , fara a fistrident , fara a fi marlan , fara a face dovada golanelilor , fara sa copieze parinti ingamfati si parveniti care nu isi mai vad lungul nasului si cred ca daca copilul lor este impbracat in rahatsi profereaza cele mai josnice cuvinte adresate colegilor si profesorilor sunt mari sitari ---- mai cititi ,mai medidati - poate sunteti cei mai vinovati --------
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:01)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Tu în ce clasă erai când te-au scos afară din școală? Dar, mai important, de ce nu te-ai mai dus înapoi?
      • 0 (2 voturi)    
        Trebuia neaparat sa va dovediti marlania? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 21:23)

        @CosminMaricari [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Ati comis o mojicie gratuita, confundand greseli de tastare (comentariul era probabil trimis in graba de pe telefon) cu greseli ortografice. Sunteti intruchiparea perfecta a celui tocmai descris in comentariul de care credeti ca v-ati batut joc.
      • 0 (0 voturi)    
        vitejii neamului (Joi, 15 octombrie 2015, 9:47)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

        ranai un prost ! nu ai inteles nimic la felsicei care au votat cu plus - asta probabil ca este si motivul pentru care se cere la bacalaureat "citit text la prima vedere " mai scrie mai sus un prost ca nu crede ca educatia este prioritara ca in regimul comunist .................mai cititi!
  • +1 (7 voturi)    
    eu nu inteleg un lucru (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:03)

    stefan2008 [utilizator]

    In loc sa fim decenti si sa-i exmatriculam frumos pe elevii care nu respecta regulamentul scolii, de ce trebuie sa ne tiganim profesori cu elevi si parinti?
    Trebuia sa-i dea frumos o scrisoare elevei prin care parintii iau la cunostinta ca sunt avertizati cu privire la incalcarea regulamentului si pe care sa o semneze de primire si sa o returneze scolii.
    Daca fac scandal cand o returneaza, se cheama frumos politia ca sa-i scoata afara, se exmatriculeaza elevul si i se interzice intrarea in scoala pe viitor. Intrarea, nu iesirea. De iesit se iese doar cu Politia. Toate astea folosind un limbaj decent, frumos, pac pac pac...
    Si gata.
  • +4 (4 voturi)    
    reguli (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:11)

    AlexRatoi [utilizator]

    Regulamentul cere fusta neagra (da?) atunci nici fata cu bleumarin nu trebuia tratata altfel. Alta intrebare, doamna profesoara de ce nu poarta fusta neagra? asa cum cere regulamentul. Sa fie data afara din scoala, este nesimtita sau proasta? Regulile sunt pentru toti, apropo. Altfel avem gandirea ca cine este sus (profesorul, parlamentarii, ministrii) fac reguli dupa bunul plac pentru cei de jos, dar dumnealor sunt exceptati de a le respecta. Nu e asa, traim in democratie si egalitate, obisnuitiva!

    In plus, cred ca este un lucru bun umplerea scolilor de o groaza de reguli, nu cred ca disciplina este scopul educatiei, nu mai suntem intr-o tara comunista in care sa fie nevoie de obedienta. Este nevoie de reguli mai putine, de bun simt si aplicate pentru toti. Sistemele educative de success sunt bazate pe aptitudinile elevilor, pe gandirea lor critica de a chestiona regulile si motivatia din libertatea de alegere (cititi educatia montessori).
    • +4 (4 voturi)    
      Da (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:29)

      stiuca [utilizator] i-a raspuns lui AlexRatoi

      In sfarsit un comentariu pertinent! Bravo!
      Scoala este un loc al dezvoltarii personale nu doar al ingurgitarii de informatie !

      In ultimul timp multi adolescenti si tineri sunt din ce in ce mai dezamagiti de scoala si are loc o mutatie de la polul pregatirii universitare sau scolar-profesionala ca succes social in directia castigului cat mai rapid al unei competente castigate ca sa asigure venituri importante si scurtarea duratei de scolarizare care duce la abandon, esec scolar. Din acest punct de vedere avem de a face cu un esec al sistemului de invatamant alaturi de al intregii societati care in tranzitie impune exigenta adaptarii rapide si a supravietuirii. Tinerii isi schimba valorile forta. Conjunctura economica a adus confuzie in randul lor. Criza societatii conduce la criza adolescentilor. Scoala nu mai aduce nici o garantie a integrarii profesionale ulterioare. Atitudinile se schimba, liberalizarea pietii si a ocupatiilor stimuleaza independenta financiara si initiativa economica. Aceasta este o forma moderna si atragatoare de castig social si prestigiu.
      In plus este interzis prin lege sa trimiti acasa un copil in timpul orelor de program. Iar ce nu inteleg limitatii astia de 'directori' este ca legea bate regulamentul intern. Se comporta ca si cum institutiile publice ar fi mosia lor!
  • +5 (5 voturi)    
    Abuz de putere (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:39)

    European [utilizator]

    Copilul a fost abuzat de catre directoare. Chiar daca am incerca sa ignoram aspectul moral ( sub nici o forma un adult responsabil nu poate insulta/umili/agresa un copil sub pretext "educativ") este imposibil de ignorat aspectul LEGAL.
    Concret : Un elev a incalcat un articol din regulamentul de ordine interioara a scolii la care invata "Art. 76. Elevii vor patrunde in scoala cu cel mult 10 minute inainte de inceperea cursurilor, fiind imbracati in uniforma stabilita de conducerea scolii si de Consiliul reprezentativ al parintilor sau de invatatori / diriginti cu acordul parintilor (pantalon negru pentru baieti / fusta neagra pentru fete[...]."

    Conform aceluiasi regulament si in conformitate cu prevederile legii:
    Art. 152. –(1) Elevii din sistemul de invatamant de stat autorizat/acreditat, care savarsesc fapte prin care se incalca dispozitiile legale in vigoare, inclusiv regulamentele scolare, vor fi sanctiona si in functie de gravitatea acestora.
    (2) Sanctiunile care se pot aplica sunt urmatoarele:
    a) observatia;
    b) avertismentul;
    c) mustrare scrisa;
    d) retragerea temporara sau definitiva a bursei;
    e) eliminarea de la cursuri pe o perioada de 3-5 zile;
    f) mutarea disciplinara la o clasa paralela, din aceeasi unitate de invatamant sau la o alta unitate de invatamant;
    (3) Cu exceptia observatiei si a avertismentului, toate sanctiunile aplicate elevilor sunt comunicate, in scris, parintilor, tutorilor sau sustinatorilor legali si elevului major.

    http://scoli.didactic.ro/detalii/rules/scoala-gimnaziala-viceamiral-ioan-murgescu-

    Pentru cei care bat din picior ca un copil de 11 ani ( varsta la care inca nu au discernamant) merita ORICE pedeapsa pentru o abatere regulamentara, priviti si reversul medaliei si constatati masura abuziva a profesorului. Cu exceptia observatiei si avertismentului ( indicate in cazul de fata, dar neaplicate) orice alta pedeapsa trebuie notificata in scris parintilor. O incalcare a regulamentului nu poate fi corectata printr-o alta abatere.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Joi, 15 octombrie 2015, 0:09)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui European

      Regulamentul trebuie aplicat. Iar daca nu este eficient, trebuie schimbat.
      Eu nu as lucra ca profesor/educator nici sa-mi dea salariul de parlamentar european. In ziua de azi profesorii nu mai sunt respectati cum era pe vremuri. In ziua de azi merg parintii la scoala sa faca circ cu profesorii, nu sa crape de rusine ca le fac copiii numai prostii.
      Cu toate astea, comportamentul de genul directoarei asteia nu-si are nicio justificare. Ea trebuia sa aplice cu strictete regulamentul.
  • -1 (1 vot)    
    Si nu e un caz izolat in Constanta (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:50)

    cristia [anonim]

    Dar la scoala generala Nicolaie Tonitza stiti ce se intampla??Sa nu credeti ca este un caz izolat.....Acesti directorasi,pisi politic sau in functie de cat de sexy esti,ne calca in picioare copiii si demnitatea umana.Alo....inspectoratul.Vedeti ce se intampla in ograda voastra.Parintilor le este frica de aceasta fosta amanta a lui Mazare(senator)nu primar.
  • -1 (1 vot)    
    PROFESORII ISI MERITA SALARIILE RUSINOS DE MICI (Miercuri, 14 octombrie 2015, 20:07)

    Malo [anonim]

    Comportamentul acestui animal, care ocupa functia de director este INACCEPTABIL! Daca se intampla Doamne fereste un accident, daca fetita era lovita de o masina sau rapita, cine raspundea? Si ce mai conta cine raspunde intr-un astfel de caz...cand un copil putea fi nenorocit pe viata pentru ca avea floricele pe fustita! WTF? In ce lume traim??? Tot grupul de profesori de la unitatea respectiva de invatamant isi merita soarta, sa traiasca pe salarii de rahat pentru ca nu au curaj sa faca dreptate si o acopera pe scorpia asta! Sa fi fost copilul meu, o calcam in picioare sa compensez o parte din tratamentul aplicat copilului sa vada si ea cum este cretina!
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Miercuri, 14 octombrie 2015, 23:44)

    Xorciser [utilizator]

    Ce imi plac mie astia care dau citate din legi, regulamente samd. Se aseamana cu directoarea asta (fosta), nu?

    Treaba e mult mai simpla, in conditii de abandon scolar in crestere si de salarii mizere (corelate si cu numarul de elevi si cu performantele scolare etc) probabil ca metodele de invatamant ar trebui sa fie altele decat cele din comunism cand nu misca nici musca in front. Cam cand eram de varsta fetei aleia venea profesoara in clasa, dadea cu degetu pe catedra- daca era cea mai mica urma de praf elevu de serviciu isi lua bataie la palma cu rigla. Si multe altele. Au trecut vremurile alea.

    Legat de uniforma insa, parintii au fost cei care au cerut-o- nu? Mult timp nu a fost uniforma (dupa 89), abia in ultimii 5-10 ani s-au reintrodus, parintii fiind oripilati de "brambureala vestimentara" din clase.

    Problema sociala de ansamblu e mai grava decat episodul asta. Oameni isterizati, stresati care izbucnesc in fata copiilor. Se poate intampla multora, si e pacat ca se tot intampla si copiii au de suferit. Ar trebui sa ne dea de gandit.

    Am spus doar niste chestii generale. Nu stiu sincer ce s-a intamplat intre fata asta si cadrul didactic. Poate profesoara a facut-o nesimtita si proasta. Poate si fata a zis tot felul de prostii. Nu avem de unde sa stim asa ca mai bine nu ne dam cu parerea. Oricum e bine ca oamenii care nu s-au trezit din comunism sa faca pasi.
  • -1 (5 voturi)    
    Eleva cu Fusta cu floricele (Joi, 15 octombrie 2015, 9:30)

    G.Pop [anonim]

    Scoala,directoarea si profesoara nu au nici o vina.Toata vina e a parintilor nenorociti care nu inteleg ca peste tot trebuie sa fie niste reguli,inclusiv in scoala care, care trebuie sa fie respectatesi ca ei-parintii- nu au ce comenta.Ei executa ce zice scoala si regulamentul.In SUA daca elevul nu respecta regulamentul sau numai daca are curajul sa comenteze este trimis pe loc acasa si daca vine parintele sa faca galagie -asa cum fac la noi-e arestat pe loc si face si un pic de puscarie ca sa invete minte ca el-parintele-nu conduce scoala ci face ce zice scoala.La noi Romanii cred ca daca e democratie faci ce vrei. NU,nu faceti ce vreti ci trebuie respectate anumite reguli si regulamente ca altfel se ajunge la anarhie.Asa ca parintii GURA MICA, si lasati voi scoala sa-si faca treaba si voi vo faceti pe a voastra acasa.Voi nu faceti reguli la scoli,voi faceti reguli la voi acasa.
    • +2 (2 voturi)    
      Cu tot respectul (Joi, 15 octombrie 2015, 11:14)

      European [utilizator] i-a raspuns lui G.Pop

      domnule Pop, bateti campii. Am umblat suficient prin lume si stiu cum functioneaza lucrurile prin SUA sau prin diverse tari europene. In SUA, daca un elev face o abatere grava, nu vorbim de fustita cu floricele, este trimis la director , psihologul scolii sau in cel mai rau caz, in detentie, o clasa speciala, sub supravegherea unui profesor. Mai mult decat atat, daca un profesor din SUA ar fi trimis acasa un elev minor, nesupravegheat, ar fi avut foarte mari sanse sa fie chiar el inchis si va pot asigura ca nu doar parintele copilului in cauza ar fi facut scandal, ci si parintii celorlalti copii. Va rog, limitati-va la a face afirmatii cu privire la lucrurile pe care le cunoasteti cu adevarat, nu dezinformati. Exista regulamente in fiecare scoala, prin toate tarile lumii, nu au fost inventate nici de romani si nici de comunisti, dar ele sunt facute pentru a proteja copiii, nu pentru a ii umili sau a ii pune in pericol. Rolul unui profesor nu este de a impune reguli, ci de a ajuta copilul sa primeasca o educatie care sa-l ajute sa-si maximizeze potentialul. In mod evident copiii trebuie sa invete sa respecte regulamentele scolare, este modul prin care invata sa respecte, mai tarziu, legile, dar pentru fiecare greseala exista o repercursiune pe masura faptei. Spre exemplu, pentru faptul ca faceti afirmatii neadevarate cu privire la ce se intampla in SUA, v-am atras doar atentia ca dezinformati, nu v-a arestat nimeni si nu v-a trimis in exil. Pentru faptul ca un copil minor a avut floricele pe fusta, era suficienta o simpla observatie, eventual cateva intrebari pentru a afla de ce nu poarta uniforma obisnuita, nu insulte si nu trimis nesupravegheat. Puteti, desigur, opta pentru gura mica in ce priveste copiii dumneavoastra, daca doriti sa-l invatati ca sistemul are dreptul sa il abuzeze si ca nimeni nu il apara, este felul in care societatea civila romaneasca a ajuns la nivelul de astazi... nu reactioneaza la abuzurile sistemului/politicienilor, functionarilor ...
  • 0 (0 voturi)    
    greu cu regulamentul pe scari... (Joi, 15 octombrie 2015, 10:26)

    21unas [utilizator]

    avem 3 probleme: o profa isterica, o mama neglijenta si un regulamentul prea rigid
    cum le rezolvam?
  • +1 (5 voturi)    
    Unde-i lege.. (Joi, 15 octombrie 2015, 10:29)

    Radu [anonim]

    Unde-i lege nu-i discutie. Daca in scoala regulamentul impune purtarea uniformei, atunci trebuie respectat. Din spusele profesoarei am inteles ca situatia nu era noua iar elevei i se atrasese deja atentia cu o zi inainte. Poate ca directoarea a fost prea aspra dar trebuie intr-un fel sau altul ca regulamentul sa fie aplicat, in caz contrar toti elevii vor veni imbracati dupa pofta inimii.
  • 0 (2 voturi)    
    Un raspuns pentru toate generatiile de... (Joi, 15 octombrie 2015, 13:03)

    toleranta [utilizator]

    parinti si profesori, care au comentat aici:
    Din discutiile voastre am constatat doua lucruri importante:1.cei mai multi mai aveti de invatat gramatica.2. cei mai multi sunteti sub 40 de ani.Adica aveati la "revolutie" pana in 15 ani.
    Eu eram la 11-12 ani (cat are fetita din "povestea" asta), fan Woodstock. Am fost poate o fire rebela, sunt o persoana nonconformista, inteleg generatiile mai tinere, deci ceea ce doresc sa va comunic nu va fi gen "pe vremea mea", dar nici gen " profesoara nu are ce sa mai caute in scoala" ( sa predea ).Este normal ca societatea sa evolueze spre mai bine, dpdvdr tehnologic si social. Desi asta nu inseamna neaparat numai beneficii. Exista o "contra-reactie" in toate ( respectiv poluare si schimbarea climatica, "democratie" inteleasa prost si altele; nu doresc sa divaghez ).
    Din pacate, dupa '89 multe lucruri au evoluat prost in Romania. In primul rand pt ca au ramas comunistii la putere. Iar noi astia "de la baza piramidei" ( nu prostii, ci "naivii" ), ne-am bucurat ca suntem liberi sa iesim din tara, ne-am bucurat ca avem sindicate , care "ne apara drepturile" ( voiam sa fim "capitalisti", dar cu salarii false, mari, pe munca putina ). Noi, parintii. Iar copiii? Da, copiii au fost cei mai fericiti. Mai ales cei mari. Wow, nu vom mai purta uniforme, wow, intram la facultate pe baza de dosar! Si au fost alte asemenea "cadouri" oferite de noul regim in care am intrat cu totii cu speranta de mai bine. Personal nu regret ca am iesit din regimul lui Ceausescu. Insa nu pot sa nu observ ca morala bunului simt a cam disparut, luandu-i locul principiul " esti mai castigat daca ai tupeu si daca "te strecori" - adica fentezi sistemul, eludezi fiscul, iei examene pe spaga si copiat si alte asemenea exemple de imoraliate". Deci, cand zic sa ai conduita civica si morala corecte, nu inseamna nu te imbraci modern sau nonconformist. Dar cred ca trebuie sa respecti reguli de conduita in societate.Continui ideea in urm com,caci aici s-au term caract.:)
  • 0 (2 voturi)    
    in continuarea ideii incepute (Joi, 15 octombrie 2015, 13:47)

    toleranta [utilizator]

    Da, vorbeam de etica si morala.Dupa "revolutie" s-a inteles gresit ideea de libertate si democratie. Desigur, este foarte bine sa lasam copiii sa gandeasca liber, sa se exprime liber, sa nu invete ca pe "vremea comunista".Chiar nu s-a facut nimic in acest sens in sistemul de invatamant.Ce s-a schimbat insa in acest sistem?S-au dat mai multe grade de libertate elevilor, dar nu in sensul modului de a invata sau de a exprima pareri noi, ci in sensul ca "regulamentele unei scoli sunt chestii invechite, de tip comunist".Profesorii au pierdut respectul elevilor si din vina lor, dar si din vina parintilor.Sunt multe de spus in acest sens.Normal este ca o scoala sa aiba un regulament, in conformitate cu legislatia, iar sanctiunile sa fie incluse in acel regulament.Sa existe "proceduri".Si atat elevii cat si profesorii sa le respecte.Iar parintii sa nu vina ca mahalagii sa se certe cu profesorii pt odrasla lor. Mai bine sa participe la educatia lor,atat acasa cat si in afara.Intr-adevar, profesoara a gresit, trimitand eleva acasa.A gresit si cand a adresat cuvinte jignitoare.Dar trebuie judecat totul intr-un context. Voi cei care dati aici verdicte, nu aveti toate informatiile.Poate ca eleva nu era la prima abatere. Este adevarat si ca un elev scos din sala de clasa trebuie supravegheat in continuare.Revin asupra "procedurilor" care nu exista in acea scoala sau nu au fost respectate: sunt de acord cu toti care au afirmat ca trebuia sa se anunte parintii, sa i se vorbeasca frumos, sa se poarte discutii civilizate in general.In concluzie:da, directoarea nu a procedat corect din pdvdr educational si emotional.Asta nu este un motiv de "aruncat la gunoi".Se poate trim la un curs de psihopedagogie si dupa ex sa fie "reintegrata" Ar fi o lectie.Dar pt parintii f bun simt si care nu-si educa acasa copiii, ce lectie tb data? Educatia de acasa si din scoli este o tema care ar trebui dezbatuta in media.Si in loc de religie, mai s-ar preda elevilor cursuri de etica si morala civica.
  • 0 (0 voturi)    
    uniforma nu ar trebui sa existe (Duminică, 18 octombrie 2015, 22:51)

    Ioana [anonim]

    Sunt cadru didactic si consider ca uniforma nu ar trebui sa existe. Pe mine personal nu ma intereseaza cum vin imbracati sau cat de lung au parul . Important este cum se comporta si cat invata. Oricum vad in ultimii ani cum profesorii sunt denigrati mereu....elevii si parintii au mereu dreptate iar profesorii sunt "ultimii oameni"....se vorbeste mereu de drepturile copilului dar de drepturile cadrelor didactice cand se va vorbi? Este o actiune concertata impotriva cadrelor didactice de vreo cativa ani.....cine are interesul?