Cazul "fusta cu floricele": Elevii din Constanta ii cer inspectoratului sa o dea afara pe directoare si fac apel la Corpul de control al ministrului Educatiei

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:07 Actualitate | Esenţial

Uniforme de pioner si soim
Foto: Agerpres
Elevii din Constanta reactioneaza dupa ce directoarea unei scoli a trimis-o acasa de la ore pe o eleva de 11 ani, pentru ca avea fusta cu flori si nu simpla, asa cum cerea regulamentul. Mama fetei a facut reclamatie la inspectorat, pentru ca fata a traversat astfel nesupravegheata o cale ferata si un drum european, de la scoala spre casa. Asociatia Elevilor din Constanta aminteste ca nicio scoala nu poate conditiona participarea la ore de tinuta, avand in vedere ca dreptul la educatie este garantat de Consitutie. "Solicitam Inspectoratului Scolar Judetean eliberarea imediata din functie a directoarei", spun elevii.

Asociatia Elevilor din Constanta (AEC) "condamna evenimentele petrecute si considera drept incalificabila atitudinea doamnei Elena Preda, directorul Scolii gimnaziale nr. 2 'Viceamiral Ioan Murgescu'. Atragem atentia asupra faptului ca unitatea de invatamant nu poate conditiona participarea la actul de educatie de o anumita tinuta impusa, dreptul la educatie fiind un drept inalienabil, garantat de Consitutia Romaniei. Totodata, conform Legii nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, in cadrul procesului instructiv-educativ tratamentele degradante sunt interzise", anunta elevii, intr-un comunicat remis HotNews.ro.
"Solicitam Inspectoratului Scolar Judetean eliberarea imediata din functie a directoarei Scolii gimnaziale nr. 2 'Viceamiral Ioan Murgescu', deoarece actiunile acesteia au pus in pericol integritatea fizica a elevei si au adus atingere demnitatii acesteia. Pana la finalul saptamanii, vom sesiza Corpului de control al ministrului educatiei si vom solicita derularea unei anchete in cadrul unitatii de invatamant. De asemenea, luam in calcul si aducerea acestui caz in atentia Parchetului de pe langa Judecatoria Constanta, in vederea derularii unei anchete penale", anunta Asociatia Elevilor din Constanta.
 
Constantin-Alexandru Manda, presedintele Asociatiei Elevilor din Constanta, sustine ca "este de neacceptat ca aceste lucruri sa se intample in anul 2015 intr-o institutie de invatamant. Doamna director a recunoscut intamplarea, dar s-a prevalat de prevederile regulamentului intern. Aceste prevederi sunt nelegale, scoala neputand sa conditioneze participarea elevului la procesul instructiv-educativ de o anumita tinuta vestimentara. Mama elevei ne-a adus la cunostinta mai multe abuzuri petrecute in cadrul institutiei. Am dat curs sesizarii, vom verifica informatiile si vom sesiza organele abilitate. Destituirea doamnei director Preda este imperioasa, deoarece astfel de evenimente nu pot fi tolerate."

Ce spune directoarea scolii

Dupa ce o eleva de clasa a VI-a de la Scoala nr. 2 din Valu lui Traian, judetul Constanta, a fost data afara din scoala de directoare pe motiv ca fusta fetei nu era cum scria la regulament, de culoare negru simplu, mama fetei s-a dus la scoala pentru a reclama situatia.

Sorina Spilcea, mama fetei, a inregistrat discutia pe care a purtat-o in scoala chiar cu directoarea Elena Preda, care i-a trimis fata acasa in timpul programului scolar, relateaza Pro TV.

Sorina Spilcea, mama fetei: Cum va permiteti sa faceti copilul meu prost? L-ati facut dumneavoastra?
Elena Preda, directoarea scolii: Nesimtita. Am intrebat-o: esti proasta?
Sorina Spilcea, mama fetei: Da, ati facut-o proasta si nesimtita, da?
Elena Preda, directoarea scolii: Nesimtita am facut-o.
Sorina Spilcea, mama fetei: De ce, doamna? Ati crescut-o dumneavoastra? V-ati chinuit dumneavoastra sa o faceti pana acum, sa o cresteti?
Elena Preda, directoarea scolii: Nu, doamna, dar nu trebuie sa tipati la mine ca m-ati deranjat. 
Sorina Spilcea, mama fetei: Nu era in pantaloni, nu era in niciun fel altfel. Avea pur si simplu niste floricele albe pe fusta, atat.
Elena Preda, directoarea scolii: Doamna! Doamna!
Sorina Spilcea, mama fetei: Ce, era o crima?
(...)
Elena Preda, directoarea scolii: Copilul nu are ce cauta in scoala in acele conditii. Nu stiu cum de a intrat. Scrie 'fusta nea-gra'.
Sorina Spilcea, mama fetei: Si daca are ceva alb inseamna ca trebuie sa gonim copilul acasa sa treaca o cale ferata?
Elena Preda, directoarea scolii: Nimic. Nu, ma ascultati? Fata asta are bleumarin [ridica in picioare o fetita din clasa - n.red.] Am acceptat.
Sorina Spilcea, mama fetei: Asa, bleumarin avem voie, n-ati trimis-o acasa.
Elena Preda, directoarea scolii: Nu, ca n-are floricele.
(...)
Elena Preda, directoarea scolii: Va rog frumos sa parasiti, eu am ora acum. Gata. Afara!

(dialogul este redat din inregistrarea publicata de Pro TV)

Directoarea Elena Preda este cercetata disciplinar de Inspectoratul Scolar Judetean (ISJ) Constanta, scrie Agerpres.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
15639 vizualizari
  • +20 (28 voturi)    
    mi se pare firesc... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:15)

    lili [anonim]

    Floricelele afecteaza sistemul de educatie, pai ce educvatie faci unei eleve cu fusta cu floricele mici?!
    Bravo, tovarasa directoare, bravo!
    Scoala romaneasca a cazut in ridicol, e jale!!
    Jale!!
    • +4 (6 voturi)    
      Demisia (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:36)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Zici că fetița avea o centura de dinamită pe ea de a fost dată afară din școală. Sa întâmplat ceva foarte grav fetița singură și speriată a umblat prin niște locuri foarte foarte periculoase, cred ca dacă eram tatăl o strângeam de gât pe dna directoare.
      • +8 (8 voturi)    
        Mr si Ms Vucea (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:52)

        adro [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

        Sunt doua fapte grave comise de directoare in raport cu o relatie normala profesor-elev.

        1. In momentul in care a semnalat o incalcare de regulament ar fi trebuit cel mult sa o retraga pe fata de la ore, dar sa nu ii permita sa paraseasca incinta scolii. Ar fi trebuit sa anunte imediat parintii, astazi oricine are un telefon mobil. Regulamentele trebuiesc discutate si cu parintii, dar pana la clarificarea situatiei scoala era responsabila pentru securitatea copilului. Ma intreb daca regulamentul nu trateaza si acest tip de problema, iar daca nu, atunci de ce? Pana si in codul muncii exista responsabilitati ale angajatorilor pentru securitatea angajatilor (majori) in drumul spre si de la serviciu. Cu atat mai mult ar trebui clarificate niste responsabilitati cand e vorba de drumul spre scoala al unui copil! Cunosc cazul unei fetite din clasele primare, accidentata in recreatie de un camion in timp ce traversa o sosea chiar langa scoala. Iar drumul pana acasa e de obicei mai lung.

        2. Mentalitatea de inregimentare a copilului din Epoca de Aur nu s-a stins in scoala romaneasca. Ma refer la violenta unor profesori, in special violenta de limbaj. Un profesor care ii spune unui copil "prostule" (si probabil ii repeta asta ori de cate ori are ocazia) comite un abuz psihologic asupra lui, lucru care il poate marca pe copil pe viata. Un asemenea abuz poate fi mai grav chiar decat violenta fizica. Sunt profesori care nu vor intelege niciodata asta. Locul lor nu este in invatamant! E nevoie de consiliere si evaluare psihologica perodica pentru educatori / invatatori / profesori. E nevoie de mai multa vigilenta din partea parintilor asupra comportamentului profesorilor. Din pacate, multi parinti nu sunt deranjati. Sunt doar bucurosi ca pot transfera cateva ore sarcina de educare a copilului lor asupra altcuiva. Nu conteaza prea mult asupra cui si nici ce fel de calitati umane trebuie sa aiba pedagogul. Consecintele se vor vedea peste ani de zile asupra copilului si nu numai. >
      • +2 (2 voturi)    
        Mr si Ms Vucea - continuare (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:54)

        adro [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

        In literatura romana exista doua portrete clasice si antitetice de dascali, atat de bine realizate: "Domnul Trandafir" si "Domnul Vucea". E atat de trist si ironic faptul ca multi profesori au parti din caracterul dispretuitor al ultimului, desi cele doua texte literare se studiaza chiar in scolile in care profesorii nostri activeaza. (In treacat fie spus nici Sadoveanu, care a facut un portret admirabil domului Trandafir, nu s-a lasat influentat prea mult in viata de acest caracter frumos, ba dimpotriva.)

        Citind comentariile de mai jos am observat ca unele sunt scrise de profesori care sunt tentati sa-si apere colegii, probabil dintr-un spirit de breasla. Nu vreau sa spun ca in viata reala ar avea neaparat acelasi comportament cu al directoarei cu pricina, dar m-ar bucura sa vad mai multe comentarii impartiale de la ei.

        Am sa fac eu pe impartialul (nu sunt profesor) si sa spun ca exista si cealata fata a problemei: lipsa autoritatii profesorilor in fata anumitor elevi recalcitranti, pe care unii din profesori inteleg sa o suplineasca adoptand un comportament dur si abuziv. Filmuletele care atesta felul in care sunt umiliti profesorii circula pe net si le cunoasteti. Este injositor, iar asemenea situatii nu ar trebui sa se perpetueze. Probabil e si o consecinta a invatamantului obligatoriu si gratuit, dar cum sa-l faci facultativ si contra cost cand si asa educatia in Romania lasa mult de dorit?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:02)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Si mie mi se pare firesc.
      Unde mai pui ca nici macar nu ne-au informat ce fel de floricele erau.
      Ca una e sa fi fost fusta cu papadii si parca altfel e o fusta cu liliac.
      hi hi hi hi hi
      • +4 (4 voturi)    
        poate a avut floricele galbene ori portocalii.... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:39)

        lili [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Iar tovarasa directoare prefera floricelele rosii, mai stii?!
    • -6 (12 voturi)    
      mi se pare normal (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:01)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui lili

      prea multa democratie in scoala dupa 90. Toti derbedeii isi permit sa injure profesorii, sa-i ia peste picior, sa-i bata, si multe altele.
      Toti am avut uniforme in comunism si uite ca au iesit oameni seriosi, dupa 90 a fost bataie pe inginerii nostri, medici samd, educati in acel sistem mai strict.
      Uniforma ar trebui reintrodusa obligatoriu peste tot. Sunt atatea scoli si universitati si in vest care fac treaba asta, si nu se mai plange nimeni.
      • +2 (4 voturi)    
        si inainte nu-i injurau sau luau peste picior? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:45)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        o faceau si inainte, asat nu tine des sistem, dar inainte nu aveau cu ce inregistra si nici un internet ca sa-si incarce filmuletele. Imi amintesc de profesori de care se radea si i in acei ani, chiar noi, care eram o clasa buna, mai radeam de cate unul, de exemplu profesorul de istorie. Saracu', era total depasit. Asta se intampla in 82-86. In alte licee mai slabe era si mai rau.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu erau derbedei 100% (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:25)

        Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        Din câte spune bursa zvonurilor, prin liceele în care ajungeau derbedeii (cele de pe lângă întreprinderi) unele conflicte cu profii se mai rezolvau şi seara, în gang, cu pumnul.
      • 0 (0 voturi)    
        d-le comunist (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:42)

        misha [anonim] i-a raspuns lui gelu

        Daca eu stiu ca fata mea e la scoala, adica in siguranta, si matale o dai afara ca ti-a casunat pe fusta ei si apoi singura pe strada pana ajunge acasa, iti fac reclamatii si dosare la toate institutiile la care ma pot gandi si te las fara paine, fira-i tu de comunista fara creier ce esti!
        Profesorii raspund de copii cat sunt la scoala!
        Nu-ti convine cum e imbracata? Suna-ma si anunta-ma nu trimiti copila aiurea!
        Inconstientilor ce sunteti!
        • 0 (0 voturi)    
          dar responsabilitatea dvs de parinti unde e? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:00)

          gelu [anonim] i-a raspuns lui misha

          cand iti trimiti copilul la scoala in tinuta necorespunzatoare, in raport cu regulile scolii? Fiecare vrem ca altii sa-si asume responsabilitati, dar noi nu.
          De ce nu te-ai gandit la asta inainte sa-ti bati joc de o institutie publica nerespectand regulamentul?
      • +1 (1 vot)    
        Regulamentul scolii... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:17)

        lili [anonim] i-a raspuns lui gelu

        Ce zice Regulamentul incalcat de fetita cu fusta cu floricele, care a deranjat-o tare pe tovarasa Directoare?!
        Zice s-o dea afara de la ore?!
        Ma indoiesc!
        O abatere de la un Regulament se sanctioneaza la inceput cu ceva mai usor, apoi urmeaza sanctiuni mai severe, gradual, nu vi se pare firesc?!
        O atentionare ca nu a respectat Regulamentul scolii nu era mai potrivita?!
        Si eu am avut uniforma la scoala, acum muulti ani, depinde ce zice Regulamentul scolii(si-mi amintesc ce mandra am fost, mama spune ca nu voiam sa ma dezbrac, atat de mult mi-a placut uniforma din anii '60!!!), cu asta sunt de acord!
        Deci: ce sanctiune prevede Regulamentul in cazul in care fusta fetitei nu era conforma prevederilor ?!
        • -1 (1 vot)    
          cine sunteti dvs sa interpretati regulamentul, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:04)

          gelu [anonim] i-a raspuns lui lili

          si sanctiunile ce ar trebui luate?
          Daca ar fi dupa voi ati vrea sa furati si sa primiti doar un avertisment, si o palma pe umar.
          De aia a ajuns societatea unde a ajuns ,ca toti asa zisii parinti isi protejeaza bolnavicios odraslele pe modelul Goe, si ies de multe ori niste derbedei.

          Iti trimiti copilul la scoala sa iasa om, sa invete carte, nu sa faca parada modei in fata colegilor, incalcand regulamentul scolii.

          Mergi la scoli americane cu atitudinea asta, sa vezi ce-o sa patesti. In Romania toti se trezesc vorbind, ca inca e gratis.
  • +17 (25 voturi)    
    oare (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:15)

    gogu [anonim]

    sunt curios in ce partid are d-na direttore rude. e o rusine invatamantul romanesc
    • +7 (9 voturi)    
      Ghici! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:29)

      LadyDi [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Pai daca presedintele Consiliului Judetean este PSD-ist, cam ce culoare politica ( rosie ) crezi ca au toti directorii din judet? Iar in ceea ce priveste culoarea judetului, locuitorii se bucura de ce-au votat!
  • +25 (25 voturi)    
    Pantaloni (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:17)

    doina [anonim]

    Nu inteleg: le este interzis fetelor sa vina si in pantaloni? Pana acolo s-a ajuns?
    • +9 (9 voturi)    
      Da (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:31)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui doina

      Mai ales cand regulamentul este interpretat dupa plac de fiecare profesoras si directoras cu pretentii de zmei.
    • +10 (10 voturi)    
      Răspuns corect: (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:12)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui doina

      Evident că nu are voie, dar se practică.

      Pe vremea mea (primii ani după 2000), diriginta le obliga pe colege să vină în fuste în funcție de cum aprecia ea caracterul adecvat al vremii de afară. Putea face asta, deoarece era „bazată” (prietenă cu directoarea, care la rândul ei avea relații în politică* etc., aceleași povești).

      Șantajele pentru meditații și colegi exmatriculați pur și simplu pentru mărunte certuri dintre dirigintă și părinți sunt alte amintiri din școala românească.

      *Amândouă au fost foarte supărate când a pierdut Năstase alegerile :))
    • 0 (0 voturi)    
      Rectificare (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:13)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui doina

      La mesajul anterior am dorit să spun că nu este voie să se interzică. M-am repezit.
    • +1 (1 vot)    
      poate va aparea o initiativa legislativa!! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:21)

      lili [anonim] i-a raspuns lui doina

      Tovarasa directoare o avea argumente, mai stii?!
      La ce legislatie are Romania, ar mira pe cineva??!!!
  • -19 (27 voturi)    
    !bun bun (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:19)

    io [anonim]

    ..Dar tot acest angrenaj de presa o fi deontologic..etic..!?
    Cine permite sa apara inregistrarea nelegala.. cuiva in presa!?
    Este o treaba de oameni seriosi sau un can-can!?
    • +5 (5 voturi)    
      tara arde (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:35)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui io

      si baba se piaptana ... e important cum a aparut inregistrarea sau ce a facut aproape omul Elena Preda?
    • +10 (12 voturi)    
      inregistrare nelegala (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:36)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui io

      Io draga, inregistrarea aia nu are nimic nelegal/ilegal whatever. Oricare dintre noi putem sa inregistram ambiental sau telefonic conversatiile in care suntem noi implicati. Punct. Asa ca lasa textele, ca oricum probabil esti doamna directoare sau ceva interpus de-al dansei.
    • +1 (1 vot)    
      fapta conteaza (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:47)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui io

      este legal sa-ti inregistrezi propria discutie. Si tu ce problema iti pui, parca esti de la Antena 3, adica problema este cum a fost prinsa, nu fapta ei?
  • +20 (22 voturi)    
    Politruci în funcții (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:27)

    Nume [anonim]

    Afară cu politrucii numiți politic. Reflexe comunistoide..
  • +4 (6 voturi)    
    Reguli si oameni (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:30)

    Martinezu [utilizator]

    Trecind peste faptul ca fiecare are proriile reguli, celellalte , ale comunitatii fiind facultative , este de semnalat o mare problema, valabila peste tot in tara asta.
    O clasa de copii poate fi distrusa de un singur elev.
    Sa zicem ca asa cum e cazul clasei in care invata baiatul meu, exista 1-2 elevi care vin la scoala doar si in exclusivitate pentru a face din scoala o mizerie.
    E o lista lunga de probleme de la galagie in clasa, injuraturi cetre profi, infundarea voita a toaletei etc etc.
    Raspunsul scolii la sesizarile parintilor????
    NU putem face nimic, nu avem nici macar voie s aii dam afara de la ore.
    rezultatul? 25 de copiii indura umilinta si pierd timpul degeaba pt niste scursuri. Politia ridica din umeri.
    Asta e ordinea in sclolile noastre.
    faradelegea din strada a ajuns la ore.
    regulile sunt pentru prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      exmatriculare (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:12)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Mare problema, ce sa zic...
  • -4 (12 voturi)    
    Elena + Sorina = love (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:32)

    mmmircea [utilizator]

    Reprezentative ambele doamne, prima pentru starea jalnica in care a ajuns corpul profesoral, a doua pentru modelul parintelui din ziua de azi care vede doar drepturi si pentru care un regulament e doar obiect de negociere ca la piata.
  • +3 (5 voturi)    
    SUPER! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:34)

    N [anonim]

    avem copy ponta avem comunism acum se vede in mentalitatea tovarasilor directori care isi au scaunul de la guvern! si platim taxe sa jicneasca un copil! asta da educatie!asa da exemplu! tot inainte TOVARASI!
  • -6 (12 voturi)    
    Ne americanizam periculos de mult ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 11:42)

    Otilia Calinescu [anonim]

    De ce trebuie facut atata am-tam ? doar pentru ca sunt nesatioase media romanesti copiate dupa modelul "fa cat mai mult scandal" american ?

    Nu e placut ce s-a intamplat, dar de aici pana a da afara o directoare pentru ca aplicat corect un regulament intern care se dovedeste a fi in ofsaid fata de constitutie ????
    Pai ce, profesorii sunt experti in drept constitutional ?

    De ce nu se poate proceda normal, sa se amendeze regulamentul, se gaseste un compromis si cu asta basta.

    Iar scolilor ar trebui sa li se permita sa sanctioneze reaua credinta a parintilor sau a elevilor.
    Nu corespunzi o data, de doua ori, de trei ori, a parta oara suporti cnsecintele !
    Iar in cazuri din acestea, scoala ar trebui sa sune parintele sa-i spuna " aveti 20 de minute sa venit sa il luati. Daca nu copilul nu va mai fi in paza noastra juridica si dvs veti suporta orice consecinta".

    Sa vezi cum se responsabilizeaza parintii in acest caz .
    • +8 (8 voturi)    
      Unii nu stiu decat de frica presei (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:40)

      Gaetano73 [utilizator] i-a raspuns lui Otilia Calinescu

      NU trebuia trimis acasa neinsotit copilul!! Asta e suficient pentru a i se rupe capul directoarei!! Daca ea ca si directoare are o astfel de atitudine, ce sa putem presupune despre restul sau o parte din cadrele didactice din acea scoala?
      Daca o lovea trenul pe fata, de vina era mortul, nu-I asa? S-ar fi spus ca a chiulit. Ca oricum nu se putea apara.
    • +8 (8 voturi)    
      regulamentul ala e vreo lege, ceva ? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:50)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Otilia Calinescu

      daca eram mama fetei muream cu directoarea de gat: copilul sa traverseze linia ferata cand ar trebui sa fie la scoala?
      plangere penala din prima !!!
      • -1 (1 vot)    
        unde scrie ca profesorul e bodyguard? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:08)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui dana eugenia

        Parintii au vreo vina ca le pleaca odraslele aiurea de la scoala? E un invatator la 30 de elevi, nu poti fi tot timpul cu ochii pe ei. Anumite comportamente se invata acasa, dar cine sa-i invete, astfel de parinti, care-i cauta in coarne pe elevi?
    • 0 (0 voturi)    
      Responsabilizare? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:49)

      PepeManole [anonim] i-a raspuns lui Otilia Calinescu

      Corpul profesoral este cel care trebuie, cu precadere, responsabilizat. Acelasi care nu are solutii pentru elevii care prezinta grave probleme comportamentale, a gasit solutia asta absolut cretina in responsabilizarea elevei care a tras alta fusta pe ea - decat ii permite "regulamentul". Acelasi regulament care nu le permite profesorilor sa dea afara din clasa elevii recalcitranti, le permite sa ii dea afara pe poarta scolii pe cei docili dar imbracati necorespunzator. Profesori, copiii va vor tine minte toata viata, si din pacate se vor purta ca atare. Cum i-ati invatat.
  • -8 (14 voturi)    
    halal (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:07)

    Rusinatul [anonim]

    Pai cum sa cerem seriozitate, daca nou promovam cum se lupta o fitoasa cu regulile unei scoli.
    Pai de aia sunt reguli, ca sa fie aplicate. Daca nu-ti place n-ai decat sa te duci la alta scoala.
    Rusine pentru cei care promoveaza asemenea subiect in media
    • +2 (4 voturi)    
      De ce rusine? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:24)

      Gaetano73 [utilizator] i-a raspuns lui Rusinatul

      Ca nu e vreun viol, vreo crima ceva scandal cu niste curve, pardon vedete de pe Dambovita??!! Ca nu s-a dezbracat nimeni? Ca nu e nici macar Basescu in peisaj??!!
      Nasol e ca nu s-a inteles mesajul acestui semnal de alarma: cum sunt copiii la mana si frustrarile unor dascali care isi depasesc cu mult atributiile.
      Despre asta e vorba, nu de lupta vreunei fitoase cu scoala. Ce v-a sugerat in stire ca e fitoasa.??!! Pot sa fie reguli tampite care trebuie schimbate!! De ce sa nu luptam pentru normalitate si bun simt?? De ce sa plecam capul ( sa plecam la alta scoala ), dar ce e cofetarie: nu-mi place merg in alta parte si poimaine in alta parte, samd???
  • +6 (8 voturi)    
    Frustrata (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:19)

    Je__ [utilizator]

    Probabil la viata ei a fost o stearsa in fuste negre, si acum se razbuna pe niste bieti copii.

    Sper sa o zboare din sistem!
    • +3 (3 voturi)    
      corectie ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:51)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui Je__

      ... o frustrate stersa, in fuste negre, transformata acum intr-o baba comunista ne-exorcizata :)
  • +5 (5 voturi)    
    Rusinos (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:29)

    Cristian [anonim]

    Si asta nu e tot.L a scoala Nicolaie Tonitza,directoarea scolii ,impune fetelor de clasa a 8-a sa vina cu parul strans mai rau ca in comunism.Cu parul facut coc.ba mai mult,umileste copiii dupa ce parintii au facut cateva intrebari legate de activitatea domniei sale.In timp ce este directoare,este si profesoara de limba Romana.Normal ca ajunge foarte rar la ore.Ori copiii de a 8-a au examene anul acesta la aceasta materie.Doar cei care sunt meditati de domnia sa au ''ceva'' atentie din partea ei.Mai bine in CONGO.Zau!!!!Tara lui Mazare
  • -1 (7 voturi)    
    pe bani (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:31)

    cristian [anonim]

    Relatia dintre elev si profesor este TOTAL disfunctionala, pt elevul are numai drepturi si profesorul numai obligatii. Pana cand nu se pun cele 2 pozitii pe picior de egalitate nu o sa fie liniste in scoala romaneasca.
    Si legat de faptul ca parintii nu raspund in niciun fel de faptele copiilor lor: fiecare greseala a copilului sa coste 1punct, de valoare 100euro, platibili in lei. La 10puncte cumulate mai platesti un bonus de 500euro. Ia sa vezi atunci ce parinti responsabili fata de copii lor o sa existe, cand o sa tb sa plateasca amenda ca urmasul lor scuipa /injura /bate profesorul.
    Dar nu se doreste regulizarea /normalizarea lucrurilor, se doreste doar o stare de conflict perpetua in societatea noastra, ca toata lumea sa fie mereu nemultumita si deci mai usor de manipulat, de azmutit asupra unei gaini care cade la un moment dat.
  • -4 (8 voturi)    
    nu prea e in regula nimic (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:46)

    radu [anonim]

    Da, noi suntem romani si pentru noi orice lege/regula e optionala. Daca spunea regulamentul ca nu are voie cu flori pe fusta, de ce s-a dus asa la scoala?

    Eu cred ca parintii trebuie sa fie atenti sa nu apara regulamente de genul "ras in cap" dar o data ce a intrat acest regulament in vigoare, el trebuie ori respectat de toti ori desfiintat.

    Despre penalitate nu sunt in masura sa ma pronunt daca a fost sau nu exagerata. Cati ani are fata? E prima data cand se intoarce neinsotita de la scoala, de ce nu are mijloace de comunicare cu parintii samd? Poate ca e exagerata, poate ca nu.
  • -6 (10 voturi)    
    unde e lege nu e tocmeala (Miercuri, 14 octombrie 2015, 12:53)

    tepesvoda [anonim]

    In legea invatamintului scrie " scolile pot adopta o uniforma" In cazul dat scoala este acoperita prin lege a adoptat o uniforma. Dialogul nu este complet redat, directoarea a atentionat si cu o zi inainte pe eleva. A gresi e omeneste a persevera in greseala e prostie. Cand vom intelege ca in societate trebuie sa respectam legile inca de mici. Vrem sa avem o tara ca Germania dar sa nu respectam legile. Germani sunt unde sunt pentru ca au respectat legile si regulile. Am fost la Berlin si nu am vazut nici un pieton sau masina sa treaca pe culoarea rosie. Voi cati ati vazut in Bucuresti zilnic trecand pe rosu? Fara numar.Sunt sigur ca la inceputul scoli parinti si elevi au semnat un document prin care stiau ca elevi trebuie sa vina imbracati dupa anumite reguli. Vrem ca legea sa se aplice in Romania dar nu pentru noi.
    • +4 (6 voturi)    
      legea nu e sfanta (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:30)

      laura [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

      Intre "scolile pot adopta o uniforma"si "scolile pot impune o uniforma altfel esti dat afara din clasa" este o diferenta de la cer la pamant. Eu nu sunt impotriva regulilor scolii (indiferent cat de cretine sunt, daca au fost acceptate si doptate, ar trebui respectate), dar atitudinea fata de un copil de 11 ani este de neiertat. Daca acelui copil i se intampla ceva in drum spre casa, cine era tras la raspundere? De ce era atat de greu sa se ia legatura cu parintii respectivei si sa ii invite la o discutie? Ca sa nu mai zic de umilinta la care a supus un copil de 11 ani adresandu-i cuvinte urate probabil si in fata colegilor, si nici macar nu era persoana care ar fi trebuit trasa la raspundere.
      Haideti sa nu respectam reguli orbeste fara sa tinem cont de fiintle umane din jurul nostru.
    • -1 (5 voturi)    
      multumesc (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:33)

      tepesvoda [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

      Multumesc pentru cel care a votat cu minus. Tipule doresti ca legile sa nu fie respectate? Sa iti dea unul in cap si sa nu fie pedepsit? Felicitari asta e tara in care traim " lasa ca mergea asa" iar legile sunt facultative pentru multi. Ar fi timpul sa respectam legile. Spunea Banciu intr-o poezie ca atat timp cat cetateni nu vor fi corecti nici cei care ne conduc nu vor fi corecti.In ce priveste elevi din Constanta ar trebui mai intii sa isi vada de scoala sa invete ca rata promvabilitati la BAC e a 7 de la coada la nivel national.Cum spunea cineva ciocul mic si burta pe carte ca sunteti la coada clasamentului. iar in privinta absentelor O situaţie a Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Constanţa arată că în anul şcolar 2012 - 2013 s-au acumulat nici mai mult, nici mai puţin decât 2.877.748 de absenţe, raportat la cei peste 110.000 de elevi înregistraţi la nivelul judeţului şi la 178 de zile lucrătoare. Cu alte cuvinte, fiecare elev ar fi trebuit să acumuleze 26 de absenţe pentru a se ajunge la această cifră impresionantă. Asa ca nu prea va rupeti cu munca. Cand veti avea rezultate atunci sa vorbiti in rest spor la invata si mai putin la chiul si parade modei.
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:54)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

        Legea spune ca un copil la scoala este in grija scolii. Legea asta s-a respectat?
      • 0 (0 voturi)    
        Faci o multime de confuzii (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:20)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

        In primul rand e vorba de un regulament NU DE O LEGE, deci din start nu are caracter si putere de lege! Apoi e vorba de cum a fost adus la cunostiinta acest regulament: a semnat eleva si tutorele sau legal (fiind minora) de luare la cunostiinta si de obligatia de a-l respecta? Nu prea cred asta. Si nu in ultimul rand, cum este facut acest regulament? Respecta in totalitate legile si Constitutia, prevede pedepse clare in caz de nerespectare? Iarasi nu cred, dovada ca eleva a fost trimisa acasa de la ore. Daca nu poti raspuinde afirmativ LA AMBELE puncte, regulamentul e nul de drept si NU TREBIUE respectat.
      • 0 (0 voturi)    
        Efectul de bumerang (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:47)

        adro [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

        "Spunea Banciu intr-o poezie ca atat timp cat cetateni nu vor fi corecti nici cei care ne conduc nu vor fi corecti."

        Asa e, numai ca in invatamant e invers: profesorul e modelul, iar elevul, aflat in perioada de formare ca om, e educat dupa modelul de caracter al profesorului, bun sau rau.

        Daca profesorul ia mita pentru a permite cuiva sa copieze sau sa treaca examenul, elevii sai ii vor urma exemplul si vor incorpora in caracterul lor trasaturi de hoti si plagiatori.

        Daca profesorul nu-si da silinta, nici elevii n-o vor face.

        Daca profesorul e dispretuitor fata de elevi sau chiar violent verbal sau fizic, asa ii va forma si pe ei: sa se dispretuiasca reciproc si sa-i dispretuiasca pe cei mai slabi.

        Asa ca atentie ce fel de profesor esti, asa iti
        vei foma elevii! Vei trai la batranete in mijlocul unei societati la al carei caracter ai contribuit si tu prin caractrerul tau: bun sau rau. E un efect de bumerang!
        • 0 (0 voturi)    
          Imi pare rau dar ce spune Banciu (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:07)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adro

          si vad ca tepesvoda sustine e o prostie imensa! In nici o societate curenta reala cetatenii nu vor fi TOTI corecti, vor exista totdeauna si criminali si hoti. Asa ca de ce politicienii sa fie la fel? Eu consider ca politicienii, persoanele publice in general TREBUIE sa fie corecte tocmai pentru ca reprezinta exemple pentru cetatenii de rand. Asa ca e tocmai invers: ce pretentii sa ai de la un om simplu daca ai un prim-ministru hot, presedintele si fostul presedinte al celui mai mare partid condamnati penal, parlamentari care-si dau legi favorizante numai pentru ei si multi altii in situatii similare? Iar tepesvoda sustine ca legea trebuie respectata dar chiar el sustine nerespectarea ei prin sustinerea acelui regulament care incalca legea si Constitutia. Dar de la asa un om ce pretentii poti avea?
          • 0 (0 voturi)    
            . (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:14)

            adro [anonim] i-a raspuns lui LiviuX

            Mai degraba e un un cerc vicios aici: exista politicieni cinstiti, care ar putea deveni un model pentru popor, dar nu sunt votati pentru ca cinstea nu e o trasatura prea populara.

            Eu cred ca mentalitatea generala a poporului conteaza, determinand-o partial pe cea a politicienilor, care tot din popor provin (si asa sunt formati). Dar mentalitatea populara gresita nu e automat definitorie pentru caracterul unui politician, pentru ca nu e singura care il influenteaza. Mai exista si legea, de care are cunostinta, asa ca incalcarea ei nu e o scuza. Si constiinta proprie.

            Insa in tarile unde politicienii sunt mai putin corupti, un rol important il joaca si mentalitatea diferita de a noastra, in care au crescut si s-au format ca oameni.

            Concluzia e ca raspunzatori sunt si politicienii ca agenti morali liberi si responsabili, dar si poporul care ii formeaza si apoi ii voteaza.
            • 0 (0 voturi)    
              Din pacate ai dreptate (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:59)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adro

              Eu imi pusesem mari sperante in votul uninominal, asa imperfect cum era. Am zis ca e foarte bine, macar asa nu vom mai vedea corupti, hoti, etc. in parlament. Dar (oare?) surpriza: am vazut iesind, si inca detasat, din primul tur, condamnati penali ca Nastase si multi altii. Asa ca intr-adevar, la asa popor asa alesi. Pentru ca acum nu se mai poate da vina ca eu s-a votat o lista si apoi altii au hotarat alesii, ci s-a stiut clar pe cine votezi.
    • +1 (1 vot)    
      AI PIERDUT O BUNA OCAZIE SA NU SCRII ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      Bai, tepesvoda, in primul rand ca nu le ai cu gramatica. Se vede de la o posta ca ai lipsit de la scoala, pe care o aperi prosteste, atunci cand s-a predat "PLURALUL". "Germani", in loc de "Germanii"; "scoli", in loc de "scolii"; "parinti", in loc de "parintii"; "elevi", in loc de "elevii" (de doua ori); Nici cu virgulele nu stai mai bine, uiti (sau nu stii !.) sa le pui. Ti-e frica, datorita nesigurantei, sa folosesti cratima. In concluzie, o aperi prosteste pe directoarea aia de 2 bani, scriind cu greseli mari in limba romana. Stai jos, nota 4.
      • 0 (0 voturi)    
        asa e cand vezi paiul din ochiul altuia (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:19)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        dar barna din ochiul tau n-o vezi.

        In primul rand constructia semantica este ilogica "ai lipsit de la scoala.. pe care o aperi... atunci cand s-a predat pluralul". Care e sensul acestei fraze, ce intelegi tu din ea?

        "Ti-e frica, datorita nesigurantei" - corect "din cauza nesigurantei".

        "..virgulele.. uiti (sau nu stii !.) sa le pui" - vad ca tu nu stii sa pui nici semnul exclamarii, nici punctul.

        Asa se trezesc tot felul de indivizi semidocti care dau lectii profesorilor, si au pretentia sa-i traga la raspundere. Apoi ne miram de ce a ajuns scoala romaneasca unde a ajuns..
        • -1 (1 vot)    
          domnului profesor, cu dragoste ! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 23:16)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

          e bine cand cuiva ii este frica sa nu greseasca, iar in cazul asta, frica venind din nesiguranta, ea este "datorata," nu " cauzata". daca nu pricepi ce.am scris , inseamna ca la scoala romaneasca de care vorbeai, tu esti profesor suplinitor de lucru manual. ps.nu ma mai obosesc sa-ti explic ca esti in eroare in ceea ce priveste felul in care am folosit eu semnul exclamarii in contextul dat. mi-ar lua ceva timp si timpul meu e pretios si nici nu am siguranta ca ai pricepe, "profesore". oricum esti prea ocupat, alaturi de ceilalti "profesori" sa o aparati pe directoarea aia de 2 bani care merita data afara.
  • +5 (7 voturi)    
    Un fenomen larg raspandit. (Miercuri, 14 octombrie 2015, 13:08)

    AntonFieraru [anonim]

    Problema este ca nu a cumparat fusta neagra de la firma agreata de directoare - asta cred eu.
  • 0 (0 voturi)    
    spalarea creierului... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:02)

    Ilie M. [anonim]

    adusa de bolsevici si "implementata" loazelor care acum sunt la carma romaniei, a prins atat de bine incat s-au crucit si sefii lor din mujicistan.
    Aceasta intamplare face parte din "logistica" rusilor folosita pentru a saraci, zapaci si conduce un popor la dezastrul total, cel mai bun exemplu fiind Coreea de N.
    Directoarea psd-ista trebuie DATA AFARA din invatamant pentru ca a incalcat CONTITUTIA.