Un nou protest pe terenul pentru moschee - peste 200 de oameni au infipt acolo 500 de cruci

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:20 Actualitate | Esenţial

Nou protest pe terenul pentru moschee, oamenii au infipt 500 de cruci
Foto: Mediafax
Un nou protest a avut loc, sambata seara, pe terenul alocat de Guvern constructiei unei moschei, unde peste 200 de persoane au mers si au infipt 500 de cruci in cadrul unei procesiuni religioase, relateaza Mediafax.

Initiatorul acestei manifestari, Catalin Berenghi, imbracat in port popular, a declarat pentru Mediafax ca a organizat evenimentul alaturi de Catalin Ioan Gornic si ca au achizitionat crucile, in valoare de 6.000 de lei, din fonduri proprii, dar si cu ajutorul unei sponsorizari din America.

Ei au mai organizat un astfel de eveniment si luni seara, cand au fost sfintite si infipte 100 de cruci pe acelasi teren. Berenghi a spus ca unele dintre aceste cruci au fost scoase din pamant si chiar vandalizate sau furate, precizand ca a depus o plangere penala la Sectia 2 de Politie pentru pentru profanarea unui simbol crestin, furt si distrugere.

Cele 500 de cruci au fost aduse, sambata seara, intr-o duba, iar oamenii au inceput sa se adune dupa ora 18.00 pentru procesiunea anuntata pe Facebook de Berenghi.

El a sustinut ca, prin ridicarea unei moschei, pe acest teren, care ar fi apartinut martirilor Brancoveni, este umbrita jertfa voievozilor romani care au luptat impotriva otomanilor.

"Romanii fac acest gest pentru ca ambasadorul Turciei a dat o declaratie prin care spunea ca daca poporul nu doresste aceasta mega-moscheea ea nu se va mai face. Dupa cum bine vedeti poporul nu doreste. (...) Nu este un real pericol, dar noi nu avem nevoie de aceasta super moschee aici in centrul Bucurestilui, intre SNSPA, caminele de la Agronmie, Romano-Americana. Chiar nu avem nevoie. Da, suntem de acord, cele 17 (moschei) care sunt sa se renoveze, sa fie functionale, sa intre in legalitate si cu asta basta, nimic mai mult", a spus Berenghi.

La manifestare au fost prezenti trei preoti si oameni de toate varstele, unii veniti cu copiii, imbracati in costumase traditionale.

Una dintre mamele prezente, care a venit cu fetita ei de un an si patru luni, a declarat ca Ridicarea mega moscheii in capitala este "usor periculoasa" pentru ca "este riscant sa se adune 1000 - 2000 de musulmani pe-aici".

"Va dati seama, e de-ajuns sa-i supere cineva si riscam sa ne trezim cu tot felul de chestii, mai stiu eu ce atentate sau nu stiu ce", a spus femeia, adaugand ca o astfel constructie n-ar trebui ridicata pe pamant romanesc.

Un barbat prezent la eveniment, care s-a recomandat drept profesor doctor Daniel Mihai de la Colegiul National de Arte "Regina Maria" din Constanta, a interpretat la vioara "Balada" lui Ciprian Porumbescu.

Oamenii au rostit apoi in cor "Tatal nostru", tinand fiecare cate o cruce, iar preotii au oficiat o slujba.

Unul dintre ei, care s-a recomandat drept monahul Timotei, a spus ca ar trebui sa ia atitudine inaltii prelati ai BOR, de la patriarh si pana la ultimul monah si frate.

"Patriarhul, dimpotriva, a respins aceasta actiune. Pentru ca este partas la asa ceva. Aceeasi chestiune se intampla si cu cardurile biometrice, buletine cu cip, Acesti ierarhi nu sunt adevaratii slujitori ai lui Hristos, ci slujitori ai masoneriei", a spus preotul.

Un alt participant la manifestare, Florin Sandru, care a spus ca este doctor in istorie si lucreaza la Institutul National pentru Studiul Totalitarismului, a spus ca "sunt moschei destule la noi in tara iar noua nu ne trebuie moschei si scoli islamiste aici".

"Inseamna islamizarea. Vrei sa faci biserica cea mai mare, tinerii pleaca din tara, apoi aduci...n-o sa mai fie tara romanilor, va fi un conglomerat. Nu se poate. Am optat sa fim un stat national!", a spus barbatul.

100 de cruci de lemn au fost sfintite si montate pe teren si luni, 14 septembrie
Foto: Mediafax
Patriarhia Romana a transmis in acesta saptamana un comunicat, dupa manifestarea similara de luni seara, in care a aratat ca "actiunea provocatoare organizata luni seara contravine disciplinei canonice a clerului Bisericii Ortodoxe si Legii Cultelor 489/2006 care stipuleaza ca in Romania sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau actiuni de defaimare si invrajbire religioasa, precum si ofensa publica adusa simbolurilor religioase".

Patriarhia a mai precizat ca cei trei preoti care au luat parte si atunci la eveniment nu au statut canonic, fiind vorba de un preot pensionat din Bucuresti, prezent acolo fara binecuvantarea Bisericii (care va fi cercetat pentru incalcarea regulamentelor bisericesti), precum si doi monahi, unul exclus din obstea manastirii Petru Voda, judetul Neamt, iar celalalt, din judetul Vaslui.

In luna august, Catalin Berenghi a initiat o alta actiune de protest: mai multe persoane au adus, pe acelasi teren, sapte purcei vii vopsiti cu rosu, galben si albastru, precum si doua carcase de porci congelate, pe care le-au ingropat acolo, in ideea ca astfel, potrivit legii musulmane, moscheea nu se va mai construi.

Guvernul a adoptat, in 27 mai, o hotarare in care a prevazut sa ofere Muftiatului cultului musulmanilor un teren de peste 11.000 de metri patrati in Bucuresti, pe o perioada de 49 de ani, pentru construirea unei moschei de mari dimensiuni, cu o capacitate de 2.000 de persoane. Terenul respectiv este situat langa Centrul Expozitional Romexpo, iar valoarea sa ar fi estimata la patru milioane de euro.

Singura conditie pe care a impus-o Guvernul este ca lucrarile de constructie a moscheii sa inceapa in trei ani. Fondurile pentru constructie vor fi asigurate de catre statul turc.










14398 vizualizari
  • +49 (63 voturi)    
    Bine zice , cine zice : (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:29)

    titiacs [utilizator]

    They're not happy in Gaza ..
    They're not happy in Egypt ..
    They're not happy in Libya ..
    They're not happy in Morocco ..
    They're not happy in Iran .. ...
    They're not happy in Iraq ..
    They're not happy in Yemen ...
    They're not happy in Afghanistan ...
    They're not happy in Pakistan ..
    They're not happy in Syria ..
    They're not happy in Lebanon ...
    SO.. WHERE ARE THEY HAPPY?
    They're happy in Australia ..
    They're happy in Canada ..
    They're happy in England ..
    They're happy in France ..
    They're happy in Italy ..
    They're happy in Germany ..
    They're happy in Sweden ..
    They're happy in the USA ..
    They're happy in Norway ..
    They're happy in Holland ..
    They're happy in Denmark ...
    Basically, they're happy in every country that is not Muslim and unhappy in every country that is!
    AND WHO DO THEY BLAME?
    Not Islam.
    Not their leadership.
    Not themselves
    THEY BLAME THE COUNTRIES THEY ARE HAPPY IN !
    AND THEN- They want to change those countries to be like, THE COUNTRY THEY CAME FROM WHERE THEY WERE UNHAPPY!
    Excuse me, but I can't help wondering...
    How frigging dumb can you get?
    Everyone seems to be wondering why Muslim Terrorists are so quick to commit suicide.
    • +24 (28 voturi)    
      Hehe (Duminică, 20 septembrie 2015, 4:27)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

      Elvetienii au fost mult mai invetivi.

      In 2011, s-au dus si au inundat un teren destinat construirii unei moschei cu sange de porc si au ingropat acolo resturi de porc.

      http://www.cnn.com/2011/11/12/world/europe/switzerland-mosque/
    • +2 (22 voturi)    
      noi ... (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:56)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui titiacs

      nu vrem mega catedrala ! Bine lasa ca in schimb va facem mega moschee ! Astia cred ca si-au gasit prostii !
      • -1 (1 vot)    
        Diferenta (Luni, 21 septembrie 2015, 11:54)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        Catedrala e facuta cu bani de la buget, o nimica toata, oricum nu aveam ce face cu cele 200 de milioane de euro, moscheea e facuta cu bani privati.

        Tara pupatorilor de moaste, ce pretentii poti sa ai ?
    • +2 (4 voturi)    
      oricum ar spune-o... (Duminică, 20 septembrie 2015, 20:34)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

      ...musulmanii radicali se joaca cu focul: nu au invatat nimic din istoria radicalismului... !!!

      Ungaria a procedat correct: daca nu ii sunt respectate legile, e correct sa intervina cu armata.. un stat are dreptul sa se apere in fata unor invadatori care nu ii respecta legile!

      Tineti minte: STATUL = OAMENII CARE IL COMPUN! STATUL nu e Guvernul..aceia sunt Alesii Statului in calitate de reprezentanti: In cazul nostru sunt alesi ciumpalaci in govern, Parlament, ciumpalaci ajungem si noi..intr-un copac, sau mai multi copaci.. dupa caz!!
  • -41 (77 voturi)    
    ................ (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:46)

    Andu101 [utilizator]

    cruci si vadim zilele astea. va mai trebuie un gard de sarma ghimpata a la magyarország sa tineti toti nebunii din bucuresti la un loc si sa iesiti in "provincie" numai pe baza de chemare. amuzanti bucurestenii asa tiganizati cum sunt.
    • +33 (37 voturi)    
      clar (Duminică, 20 septembrie 2015, 0:03)

      shakin_the_tree [utilizator] i-a raspuns lui Andu101

      Bine ma, te-ai luat de niste xenofobi fiind intre timp rasist, excelent.
    • +5 (27 voturi)    
      Si ce ai dovedit... (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:43)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Andu101

      Ca nu esti cu nimic mai diferit decat 'bucurestenii astia tiganizati'. Cel putin limbajul este exact ca a unui tigan mahalagiu. Oi fi si tu un ardelean din asta cu complex de superioritate... ce sa-ti povestesc...
      • +3 (19 voturi)    
        Nici vorba de ardelean (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:42)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        Pe asta nu-l cheama Andu ci Abdullah.
        Nici macar tzigan nu e.
        Repede mai punem botul sa ne injuram unul pe altul la haraielile strainilor (valabil si pt Anges)
        • +3 (3 voturi)    
          Cred ca ai inteles gresit (Duminică, 20 septembrie 2015, 20:29)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          ...mie mesajul lui Anges mi se pare exact pe invers, unificator, ca bucurestenii sint din toata tara. Adevaru' e ca la Buc sint mai multi ardeleni decat la CJ si mai multi moldoveni decat la IS. Eu i-am dat +.
    • +19 (25 voturi)    
      Sintem din provincie (Duminică, 20 septembrie 2015, 9:09)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Andu101

      pt ca Bucurestiul a adunat oameni din toata tara si nu vrem decat ce ar trebui sa vrea toata tara: sa fim consultanti atunci cand se iau decizii, indiferent ca e vorba de construirea unei moschei, foraj pt gaz de sist sau decantare cu cianuri.
      Cat despre tiganizare, ultima oara cand am verificat cea mai mare concentrare era in Mures, iar curtea imperiala era la Sibiu. Nu ca asta ar spune neaparat ceva despre oamenii de acolo; strict informativ.
      • -14 (20 voturi)    
        Musulmani, gaze de sist si cianuri (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:05)

        MVM [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Aha, deci mesajele clasice de la Moscova: gaze, cianuri si, acum, musulmani.
        Locuiesc in Bucuresti si nu am vazut aici nici exploatari cu cianuri, nici gaze de sist si nici prea multi musulmani (doar cativa turci, tatari, de demult, si cativa imigranti mai recenti, dintre care multi doctori - Raed Arafat, de exemplu - si, desigur, comercianti).
        In schimb, in Bucuresti, prostitutia a ajuns pana in centrul urbei, in Piata Universitatii, in plina strada iar manelele sunt slagare prezente pana si la televiziunile muzicale.
        Nu ati vrea sa fiti consultati si cu privire la aceste aspecte + desfiintare spatii verzi + lipsa locuri parcare si parcagii ilegali peste tot?
        Niste fleacuri, fata de "invazia" maura!
      • -10 (14 voturi)    
        Dvs. (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:24)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        acolo, la provincie, ne consultati pe noi, cand faceti cate ceva?
      • -1 (1 vot)    
        Sau... (Luni, 21 septembrie 2015, 10:17)

        GigiIonescu [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        construirea unei boraturi de catedrala de prost gust... pe banii statului
      • -1 (1 vot)    
        Pe bune (Luni, 21 septembrie 2015, 11:56)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Pe bune ? Te-a consultat guvernul cand a bagat 200 de milioane de euro in catedrala prostimii neamului ? Te-a consultat guvernul cand a alocat milioane de lei din fondul de urgenta al guvernului bisericilor ?
        Te-a intrebat daca esti de accord cu construirea celei de 18.001 biserica din fonduri publice ?
  • +50 (70 voturi)    
    Ponta e o lifta pagana si un tradator de tara (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:51)

    George [anonim]

    Va mai amintiti de superortodoxul care se dadea Victor Ponta? Ei bine, acest personaj infect este autorul acestui act antinational care inseamna constructia unei mega-moschei in inima Bucurestiului....
    • -18 (38 voturi)    
      oh noes (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui George

      Ce treaba are ortodoxia sau islamul cu natiunea?
      Daca eu cred ca si crestinismul si islamul sunt niste abureli pentru tampiti, inseamna ca nu mai sunt roman?
      • +10 (12 voturi)    
        Nu, esti doar (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:41)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        mucifleduri, cum bine te definesti (autodenumesti)
    • +16 (20 voturi)    
      Protest și la guvern. (Duminică, 20 septembrie 2015, 8:52)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Crucile înfipte undeva lui Ponta.
    • +18 (18 voturi)    
      Ponta nu e crestin ortodox (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:46)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui George

      Bunicu-sau e originar din Albania (i-a vizitat satul la vizita of. in Albania) deci cel m probabil musulman!
      Asta explica multe.
    • +1 (3 voturi)    
      hahaha (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:51)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui George

      aceasta este razbunarea marmotei roshii care se rasfrange asupra BOR pentru ratarea alegerilor, referendumurilor si a celor care are sa vina !
  • -20 (38 voturi)    
    romanii au un cretin...cruciat (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:53)

    cruceaplus [anonim]

    va dati seama ce nebun e jegul ala de roman? a plantat cruci pe un teren proprietatea aluia si dementul are tupeul sa mearga la politie si sa anunte vandalizarea crucilor! Romanii au prostalaul numarul 1, pe asta nu il intrece nimeni!
    • +8 (18 voturi)    
      Terenul e proprietatea Statului Roman. (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:57)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui cruceaplus

      Daca tu ai tupeul ca in Romania sa folosesti expresia "jeg de roman" atunci marsh le tine acasa javra, pt ca esti numai o javra care musca mana care il hraneste!
      • -1 (1 vot)    
        Gresit (Luni, 21 septembrie 2015, 11:58)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Nu toti suntem asistati sociali sau angajati la stat degeaba ! Pe multi dintre noi nu ne hraneste statul roman, NOI HRANIM statul roman sa arunce cu milioane de euro in biserici, catedrale si popi infecti !
  • +32 (42 voturi)    
    Ar trebui blamati, criticati si chiar acuzati ... (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 22:55)

    JG [utilizator]

    Ar trebui blamati, criticati si chiar acuzati guvernantii care au permis si AU DAT/concesionat terenul FARA NICIO compensatie IDENTICA, IN MIJLOCUL ISTANBULULUI.
    Pentru lipsa reciprocitatii, "cineva" ar trebui sa fie acuzat de TRADARE (de neam).
    • -9 (19 voturi)    
      cum adica reciprocitate? (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:45)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Pe mine nu ma intereseaza daca se construieste o mega moschee in Bucale, atata timp cat nu e pe banii mei. Dar cu siguranta nu imi trebuie o mega biserica in centrul Istanbulului. Pe banii mei.
      • 0 (0 voturi)    
        E posibil ca BOR-ului sa-i surada (Luni, 21 septembrie 2015, 7:32)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        sa-si mareasca averea cu orice (un loc de pelerinaj) la Istambul dar de vreme ce acel orice/ceva nu reprezinta o utilitate pentru cetateni/enoriasi rezulta ca cedarea terenului din Bucuresti ne costa de fapt pe toti ! E ca si cum in schimb am primi un teren pe Luna sa construim un motel -adica nici constructia de la Bucuresti nici cea de la Istambul nu are legatura cu cetatenii romani si nici romani/muslumani...
    • -17 (23 voturi)    
      pai nu l-au dat Turciei! (Duminică, 20 septembrie 2015, 3:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Terenul l-au dat unor cetateni ROMANI - doar ca de alta nationalitate si de cult musulman!
      Promovezi confuzia asta constient si cu intentie? Sau pentru ca stai mai prost cu logica ori pentru ca iti place sa canti in cor?
      • +15 (21 voturi)    
        Bordel (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:19)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Asa cum nu faci bordel langa biserica, tot asa nu faci mega moschee in centrul unui oras crestin.
      • -4 (6 voturi)    
        pe langa ca faci confuzie de termeni (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:39)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        esti si pe langa subiect.
        nationalitatea( vine de la natiune) nu poate fi decat romana daca ai cetatenia romana. poti fi cetatean roman dar de alta etnie, care, bineinteles poate fi de alta religie, musulman ca ex.
        terenul a fost cedat(concesionat) Turciei, care la schimb AR fi trebui sa permita constructia unei biserici ortodoxe.
        fanaticii religiosi sunt de ambele parti, de ce nu au protestat si cand s-a inceput constructia moscheii ortodoxe patronate de bosul daniel ?
      • +6 (6 voturi)    
        Da, da cetateni romani din parti (Duminică, 20 septembrie 2015, 20:42)

        idsoc [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Vezi sa nu construiasca guvernul Turciei moschee pt cetateni romani. E pt toti Abdulah Atasii care au impanzit Bucurestiul dupa Revolutie. In Buc sint conform recensamant 2011vreo 400 de tatari si 2.300 de turci cetateni romani, cam cat o comuna, care de obicei are doar o biserica, si exista deja pt ei o moschee la Pieptanari. Mai informeaza-te si tu inainte sa vorbesti Codruta.
  • +32 (46 voturi)    
    Multumesc (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:20)

    aniod [utilizator]

    celor ce au participat la protest.
    Nu avem nevoie de aceasta moschee in Bucuresti.
    • +4 (8 voturi)    
      Mai multi ar trebui (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:13)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Corectitudinea politica a massmediei.. imediat se grabesc sa atace acuzand xenofobie.

      Media este in mare parte prea corupta.
  • +28 (42 voturi)    
    afara islamul (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:38)

    nicu [anonim]

    Nu permiteti nimic in Romania. Afara Islamul, afara cei care practica si sustin Islamul!
    • +12 (24 voturi)    
      nu avem nevoie de islam (Duminică, 20 septembrie 2015, 5:32)

      myrella [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Islamul a deveit pericol imediat asupra Europei.Este o invazie, mascata sub induiosari gen "femei, copii". La musulmani arunca bombe inclusiv fiintele astea gingase
  • +18 (30 voturi)    
    moschee? (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:38)

    Cip [anonim]

    O fi poate nevoie de o moschee in Bucuresti, ca sa demonstram cat de "afiliati" suntem principiului multi-culturalismului (desi personal nu cred ca un stabiliment de genul asta de 1000-2000 de locuri e necesar). Dar serios acum, ce cauta langa Romexpo? E nevoie de in acea zona de "sunete de muezini"? E nevoie de asa aglomerare de musulmani acolo? (si nu, nu ma gandesc la bombe in rucsac). De ce nu se poate construi undeva la periferie?
    • -21 (27 voturi)    
      ba e f. bine pusa acolo! (Duminică, 20 septembrie 2015, 3:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cip

      Nu e o zona cu densitate mare de locuinte (mai exact, locuintele sunt chiar la oarecare distanta) - deci eventualele zgomote nu ar deranja prea tare.
      Pe de alta parte, cand am dormit in babadag sau in Constanta, langa moschee, chiar nu m-a deranjat muezinul deloc - sunt mult mai "discreti" decat clopotele din oras de la mine, care se aud peste 3 strazi >:
      • +5 (7 voturi)    
        alone the neurons are (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:08)

        samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        codruta , tu gandesti mult inainte sa scoti ineptiile alea ?
        • +6 (6 voturi)    
          Nu prea (Duminică, 20 septembrie 2015, 20:46)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

          De fiecare data cand vad vreo postare a Codrutei ma termin de ras. :)
    • +8 (8 voturi)    
      Sa se faca la periferie in Sahara sau in (Duminică, 20 septembrie 2015, 12:27)

      hopsinoi [utilizator] i-a raspuns lui Cip

      Istambul.
  • +15 (31 voturi)    
    Vorba romanului totusi (Sâmbătă, 19 septembrie 2015, 23:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu e nici moschee, sa nu fie nici mitropolie (+Catedrala neamului, insemnul imbuibarii BOR)
    • +3 (5 voturi)    
      vorba unora..absenta bunului simt (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:13)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      prietene - putem face si o catedrala romano catolica sau un lacas de cult protestant langa catedrala Ortodoxa a Neamului, nu e nevoie sa ne demonstrezi cat de suparat esti ca mai pot sa existe si alte culte crestine afara de cel de care tii . Stii e normal... Sau esti un papagal din ala care ii uraste si pe catolici ?
  • +33 (47 voturi)    
    e mult mai grav decat pare (Duminică, 20 septembrie 2015, 0:13)

    revo [utilizator]

    B1TV difuzeaza un documentar despre fenomenul islamizarii europei occidentale. Este inspaimantator. Ar trebui preluat de toate canalele, inclusiv de KanalD (adica Kanalul de Dejectii; de mai mult timp am observant ca acest canal are o politica aparte, peste care noi trecem cu usurinta, indolenta si iresponsabilitatea care ne caracterizeaza).
    Revenind la documentar - pot spune ca noi, romanii, am trait si traim intr-un cocon, suntem de-o ignoranta cutremuratoare, nu stim nimic, iar mintea noastra nici nu poate concepe grozaviile care se petrec deja in occident si situatia absurda si necontrolabila cu care statele se confrunta. Practic, sunt executate cu propriile legi, care au instituit o toleranta absolut idioata; politia, jandarmeria, pompierii si serviciile de urgenta nu mai pot patrunde in cartiere sau localitati intregi in care organele statului au fost inlocuite de imami iar legile statului au fost inlocuite cu sharia(800 numai in Franta), iar legislatia a inglobat deja prevederi din sharia. Perceptele islamice spun ca tot ce apartine necredinciosilor, bunuri, oameni si chiar tara intreaga, sunt de drept ale musulmanilor, pentru ca insusi Allah le-a daruit lor!?
    Ponta este dusmanul Romaniei! Daca mai exista vreo structura normala de securitate in tara, una care sa fie interesata cat negru sub unghie de aceasta tara, trebuie sa initieze o ancheta si sa mearga pana la capat cu ea: cine l-a platit, pentru cine lucreaza PONTA, cu cine si ce afaceri are in Turcia, Emirate, Dubai si nu numai !! Sa nu uitam ca prin nastere este alogen si nu este ortodox, iar intreaga lui activitate si toate declaratiile arata ca este iresponsabil si avid de bani.
    Trebuie retrasa autorizatia pentru construirea moscheii si inchise granitele!!! FARA MUSULMANI!!!
    • -19 (37 voturi)    
      Stai linistit..... (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:04)

      jas [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ca Romanica va fi ocolita de refugiati. Nu strica nimic o moschee fata de zecile de turnuri capitaliste ridicate fara noima.
    • -10 (16 voturi)    
      phiiii.... (Duminică, 20 septembrie 2015, 3:10)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Zici ca ar fi pãn Ferentari... sau in vreo 2 cartiere din orasul meu...!
      Sau eventual prin zona Pietei Dorobanti, unde nu se baga politia DE FEL cand se fac curse de masini sau de motociclate noaptea! :P
      Ori prin Centrul Vechi, unde, tot asa: nu se baga Politia la scandaluri nici picata cu ceara - sau doar cand ii cheama cei care au "protectie" >:)

      Hai ca m-ai si speriat - cre' ca n-am sa dorm la noapte, de grija...! :))))))))))))))
    • +10 (16 voturi)    
      europa e amenintata (Duminică, 20 septembrie 2015, 5:36)

      myrella [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Este perfet adevarat.Noi falfaim toleranta si perceptele europene, si ne vom pomeni in propria tara sub papucul Islamului-cea mai infricosatoare religie.Nu-mi pasa ce propovaduieste din moment ce sub ideologia asta sunt cele mai totalitare, opresive si agresive tari din lume
      • -9 (11 voturi)    
        Deci Coreea de Nord este musulmana (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:51)

        MVM [utilizator] i-a raspuns lui myrella

        In clasamentul tarilor opresive -Amnesty International - cele mai opresive tari sunt Coreea de Nord si Myanmar (Brimania). Sunt, desigur, si tari majoritar musulmane.
        Paradoxul este ca fara toleranta si perceptele europene, am fi exact ca aceste tari cu regimuri opresive. Toleranta este exact cea care face diferenta, in conditiile in care suntem cu totii diferiti, din multe punct de vedere. Nu suntem o armata de roboti, perfecti si identici.
        • +4 (4 voturi)    
          Nu, e un stat ateu comunist (Duminică, 20 septembrie 2015, 20:56)

          idsoc [utilizator] i-a raspuns lui MVM

          ...desi mi se pare pe jumatate pleonasm.
    • +9 (11 voturi)    
      bine ca am luptat cu musulmani (Duminică, 20 septembrie 2015, 7:46)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui revo

      cum poti tu sa aprobi asa ceva .Acest ponta trebuie judecat si pt asta .ca sa fi tu preten cu erdogan si sa te poti opera in turcia tu tradezi tara
    • -5 (11 voturi)    
      Va rog cititi asta (Duminică, 20 septembrie 2015, 8:53)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui revo

      http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-01-14/debunking-the-muslim-nogo-zone-myth
    • -11 (17 voturi)    
      Adica occidentalii sunt prosti si noi destepti? (Duminică, 20 septembrie 2015, 9:28)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui revo

      I-auzi domnule! Adica, astia din Occident sunt prosti, beti sau ceva de genul asta, ca ei nu vad nicio islamizare, dar o vedem noi, din Romanica, de aici, unde oamenii nici macar nu se pot numi crestini, la cat de mult si de multi merg la biserica.
      De facto, Romania este o tara de atei, isterizati insa de pericole inexistente - dar discret si constant sustinute de trolii Moscovei.
      • +5 (13 voturi)    
        Moskova (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:26)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui MVM

        O vedeti cam mult. Cum nu-ti place ceva la EU, ti se pune eticheta: esti KGB, cum nu-ti place un furt de pamant de catre musulmani- caci asta este: furtul unui pamant romanesc- ti se pune eticheta: esti pro-rus .
        Ca Ponta a luat spaga pt moschee vi se pare logic? Sau vi se pare imposibil?
        • -2 (6 voturi)    
          Pescuit in ape tulburi (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:41)

          MVM [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Nu este nicio eticheta. Rusia are nevoie de ape tulburi, in care apoi sa pescuiasca. Se mai zice si "Cooloana a V-a" si este evident ceea ce faceti, profitand de libertatea de exprimare din Romania.
          Care "furt de teren"? Daca va ganditi la Basarabia, nordul Bucovinei si tinutul Herta, da, acolo a avut loc furt de teren pe scara mare. Furt care, pana in prezent, a ramas nepedepsit.
          • +2 (2 voturi)    
            Nu, (Duminică, 20 septembrie 2015, 14:43)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui MVM

            Cand asezi o mega moschee in Bucuresti, se cheama ca furi pamantul de la bucuresteni.
            Este un furt de teren. Un "schimb" la fel de echitabil ca si altele
          • 0 (0 voturi)    
            Cititi si aici (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:34)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui MVM

            Apropos de rusi si de cruci:

            https://en.wikipedia.org/wiki/Hill_of_Crosses
        • -3 (3 voturi)    
          Nu e logic si nimic nu e imposibil (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:58)

          MVM [utilizator] i-a raspuns lui aniod

          Ca sa va raspund:
          - nu, nu e logic ca Ponta a luat spaga: logica inseamna sa deduci un fapt necunoscut plecand de la un fapt cunoscut - care este faptul cunoscut?
          - o intrebare de maestru al manipularii, ajuns totusi in pana: "nu este imposibil"!! Asa este si tot la fel se poate spune ca nu este imposibil sa fiti "trol" al Moscovei. Este acelasi grad de probabilitate.
          PS: am remarcat ca ati scris corect numele capitalei Rusiei. Poate sunteti "trol", poate doar raspandac, dar cu siguranta sunteti util armatei de propagandisti cu care Rusia se mandreste si despre care ambasadorul Rusiei la UE declara saptamana aceasta ca "a castigat razboiul informational cu Occidentul". Occidentul naiv, desigur.
          • +4 (6 voturi)    
            Ape tulburi (Duminică, 20 septembrie 2015, 14:45)

            aniod [utilizator] i-a raspuns lui MVM

            Moskova doreste multe.
            Noi, ca romani, de ce nu suntem clari cu anumite lucruri?
            Vrem noi moschee?
            Nu! Atunci cum de se da autorizatie sa se construiasca?
            Unde este apa tulbure?
            Este clar OTRAVITA. O mega moschee in Bucuresti, est otrava.
      • +3 (5 voturi)    
        nu prosti, doar slabi (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:12)

        Man [anonim] i-a raspuns lui MVM

        si condusi de politicieni creduli

        https://youtu.be/KVWAIKoatWM
      • +4 (4 voturi)    
        Este (Duminică, 20 septembrie 2015, 16:04)

        baibars [anonim] i-a raspuns lui MVM

        vorba de islamizare si lucrul asta este vazut clar si sesizat de mintile vii ale Occidentuilui.Am calatorit mult si trebuie sa-ti spun ca societatea occidentala a fost de mult indepartata de religia crestina de traditii si de tot ceea ce inseamna elementele de civilizatie crestina. Pana la urma oricum o intorci Europa se aseaza pe trei piloni de necontestat: dreptul roman, civilizatia greco-romana si religia crestina. Fara acestia trei simultan nu putem vorbi de cultura creativitatea si spiritul european. El a stat la baza civilizatiei si dezvoltarii umane fie ca vorbim de Europa , America de Nord, de America de Sud. Rolul crestinismului este incontestabil. Invadata de islamul agresiv si primitiv lumea europeana lipsita de valorile ei milenare se clatina. Islamul nu se adreseaza spirituluyi ci instinctelor el nu este practic o religia ci un set de reguli ce dirijeaza infailibil viata omului. Nimeni nu poate sa stie care va fi finalul insa auspuciile sunt intunecate iar cred eu nadejdea este tot in lumea ortodoxa. Catolicismul se pare este deja sterilizat. Doamne ajuta!
  • -19 (35 voturi)    
    vai ce problema (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:14)

    evoque [utilizator]

    o sa treaca de la arsenie boca la cultu nonizlamizarii:), daca ii intrebi pe cei care fac acest spectacol nu stiu nici unul crezul si poate nici tatal nostru, insa sunt mari aparatori ai credintei :)
    • 0 (0 voturi)    
      ooooooooo (Luni, 21 septembrie 2015, 9:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      ai fost in concediu?
      sa stii ca nu ne lipseau ineptiile tale.
  • +20 (30 voturi)    
    Ce frumos.. (Duminică, 20 septembrie 2015, 1:23)

    CetateanulRoman [utilizator]

    bor e aliniata politically correct ca sa poata face bani in liniste...

    Urecheaza preotii fiindca au luat parte la rugaciuni si procesiuni fara aprobare. Daca vreodata va da prin cap sa va rugati acasa sau invocati divinitatea verificati inainte daca e permis. Poate bor are si cartele preplatite.... Sau 50% din moscheie, mai sti!
    • +1 (3 voturi)    
      Nu le pasa (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:14)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      Banul e interesul unic.
    • +1 (3 voturi)    
      cetateanu antiroman (Duminică, 20 septembrie 2015, 16:50)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      cetateanul abrutizat , se pare curentul autist de care apartii are din ce in ce mai prostuti adepti - felicitari -m- am chinuit sa citesc sa vad daca gasesc macar ceva inteligibil , dar nu ai spus nimic inteligent si macar argumentat - numai trackuri de patefon preinvatate. ce religie ai prietene, martor iehovist importat din ala care nu face nimic ?
  • -6 (16 voturi)    
    comentariul meu : (Duminică, 20 septembrie 2015, 5:14)

    exilatul [utilizator]

    "mare e gradina lui...d-zeu"...in rom...pacat ca prostia nu doare...si e cam multa ...
  • -5 (17 voturi)    
    dacii verzi (Duminică, 20 septembrie 2015, 7:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    bine ca nu a venit si stegarul dac , daca va mai prinde muftiul pe acolo va da cu semiluna in cap si va baga crucile in c...!
  • +11 (21 voturi)    
    Cred ca decizia e o infractiune ! (Duminică, 20 septembrie 2015, 7:54)

    deval [utilizator]

    Eu cred ca atentia trebuie mutata catre :
    -cum si-a permis plagiatorul-infractor sa ia aceasta decizie fara sa consulte parlamentul (pe care il invoca ca pe fusta mamei doar cand vrea sa se ascunda de raspundere), alte culte , comunitatea muslumana din Romania si nu muftiul (care e ales din 4 in 4 ani si nu are capacitatea sa garanteze nimic).Muslumanii romani sunt masati in alte 6 zone din Romania decat Bucuresti. Nu vreau sa cred ca trebuie sa facem moschee pentru facatorii de shaorma ("investitorii") din Bucuresti...
    -nu cred ca trebuie sa opunem ortodoxia, cat de credinciosi suntem (...) acestei decizii ci faptul ca ea a fost luata de un infractor, probabil in interes personal caci ea nu serveste nici macar cetatenilor romani muslumani ! Smecheria cu reciprocitatea (pe langa ca e o minciuna) nu tine, caci nu am auzit de vre-o comunitate de origine romana care ofteaza ca nu are biserica la Istambul ! Cred ca decizia e o infractiune ! Si poate ar ajunge o reclamatie la DNA si o intrebare publica catre psd, parlament, alianta de guvernare si presedinte -daca sustin decizia !! Si daca nu, cum, cine si cand o anuleaza !!!
  • -9 (15 voturi)    
    As fi de acord cu ei (Duminică, 20 septembrie 2015, 8:52)

    Canache [utilizator]

    daca nu s-ar fi virit popii si crucile pe acolo.
    Asa pare ca nu vrem 'islamul' vostru, vrem 'islamul' nostru.
    O zi buna va doresc
  • -2 (10 voturi)    
    Mda.. (Duminică, 20 septembrie 2015, 8:53)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Am citit pana la fraza cand abera ala cu "cardurile biometrice", "buletine cu cip" si "masonerie"... dupa care mi-am dat seama de bullshit.
  • -8 (14 voturi)    
    fundamentalismul ortodox (Duminică, 20 septembrie 2015, 8:59)

    adi [anonim]

    fundamentalismul ortodox se consolideaza, musulmanii confirma acest lucru ocolindu-ne.Principiile fundamentalismului ortodox se aseamana foarte mult cu cele ale islamismului.
    • +5 (9 voturi)    
      Ati vazut (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:20)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui adi

      multi oameni biciuiti in piata publica in Bucuresti?
    • +3 (3 voturi)    
      chiar asa (Duminică, 20 septembrie 2015, 15:17)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui adi

      gen ? oameni decapitati in suburbiile londrei , femei albe violate ca nu sunt mulsulmane ca in birmingham ???? pai mai tantalalule aici iti dau de pomana si te invata sa titi iubesti fratele
  • +10 (16 voturi)    
    bravo lui (Duminică, 20 septembrie 2015, 9:20)

    gabic [anonim]

    Romanul ala care a pus crucile o fi el nebun dar e dreptul lui sa faca asta pentru ca e un teren al statului roman, iar moscheea nu are legatura cu statul roman si nici cu traditiile romanilor, deci omul isi apara traditiile (poate sa fie si ateu nu are importanta, aici e vorba de obiceiurile locului pe care nu le vrea schimbate).
    Cei care scriu pro moschee nu sunt romani.
    • -7 (9 voturi)    
      Eu decid cine este roman (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:45)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui gabic

      Deci: "Cine scrie post-moschee nu e roman". Am zis! Nimeni nu are voie sa ma contrazica! Noi stim tot (asta este o axioma)!
      Mai tarziu, va fi asa:
      - "Cine este pro-unguri, nu e roman"
      - "Cine scrie pro-tigani, nu e roman"
      - "Cine scrie pro- evrei, nu e roman"
      Etc, etc
      • +2 (2 voturi)    
        Context (Duminică, 20 septembrie 2015, 14:56)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui MVM

        depinde de context.
        Daca esti la o nunta inter-etnica, poti fi pro-de toate.
        In cazul de fata, cu moscheea, trebuie luata o singura atitudine, nu trebuie bajbait.
  • +7 (11 voturi)    
    BOR si birocratia (Duminică, 20 septembrie 2015, 9:56)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    "cei trei preoti care au luat parte si atunci la eveniment nu au statut canonic"

    Adica astia daca spun rugaciuni, Doamne Doamne isi pune mainile pe urechi?

    Care anume este capacitatea lor de a produce rezultate? Ca asta ma intereseaza, rezultatele. Ce efect au binecuvantarile lor? Te apara de ceva sau sunt o pierdere de timp ca si la preotii "cu statut canonic"?

    Si cum functioneaza Dumnezeu, are cumva un clipboard cu o lista cu preoti si daca unul cu statut spune o rugaciune il asculta, daca nu, nu?

    Religia mi se pare un mare circ pentru fraieri, in toate formele ei. Poate daca am renunta cu totii, in lume, la religie am avea mai multa pace mai mult timp.
  • +9 (11 voturi)    
    . (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:06)

    I [utilizator]

    sa mearga cu crucile la Ponta ca el a fost in vizita in Turcia si s-a intors de acolo cu idei crete!
    • +5 (7 voturi)    
      Tratament (Duminică, 20 septembrie 2015, 10:49)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui I

      El a fost la tratament, nu in vizita. Poate are mai multe datorii sau conturi bancare pe acolo. Nu se stie.
    • +5 (7 voturi)    
      oare cati din astia cu crucile (Duminică, 20 septembrie 2015, 12:00)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui I

      au votat ponta? dar probabil ei nu fac legatura...
  • +13 (15 voturi)    
    islamul sa ramana la el acasa!! (Duminică, 20 septembrie 2015, 11:46)

    gheorghev [anonim]

    treziti-va pina cand nu va fi prea tirziu! vedeti ce fac acesti nenorociti in Franta,Germania, Olanda , Belgia, Spania, Italia si toate tarile unde au ajuns!!
    Sunt la fel ca tiganii nostri, dar au mai mult tupeu si furie!!
    De ce nu este luat la intrebari Ponta pentru manaria cu moscheea! in schibul unor avantaje penale vrea sa introduca pe fata islamul intr-o tara eminamente ortodoxa!!
    ce spui marite patriarh asa zis aparator al ortodoxiei romanesti!!?/
  • +9 (13 voturi)    
    Plagiatorul ponta turcitul PSD nu are valori (Duminică, 20 septembrie 2015, 12:16)

    Vasile [anonim]

    nu vrem o noua moschee in Romania.
  • +9 (11 voturi)    
    patriarhul Daniel pe cine reprezinta si ce (Duminică, 20 septembrie 2015, 12:36)

    hopsinoi [utilizator]

    valori are?
    • +1 (3 voturi)    
      securitatea (Duminică, 20 septembrie 2015, 14:02)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      nea Danut este securist din frageda tinerete, altfel nu era trimis sa faca, vezi, Doamne, doctoratul in strainatate, pe vremea lui Ceasca-daramatorul de biserici, si nici nu ajungea in varful piramidei.
      Paraziti si lichele, profitori, organele statului in sutana.
  • -5 (5 voturi)    
    ultra-ortodocsii nostri... (Duminică, 20 septembrie 2015, 13:17)

    demaGOGU [anonim]

    ...sunt mai buni decat fundamentalistii lor?
  • -1 (3 voturi)    
    Intrebarea este foarte simpla (Duminică, 20 septembrie 2015, 13:29)

    RaduMischie [utilizator]

    Ce preferati la voi in tara?
    1. Asa-zisul fundamentalism ortodox, pe care il stim deja: cu enoriasi manipulabili, multi preoti imbuibati (dar si multi cu har si dedicati comunitatii, de care nu vorbeste nimeni) si biserici care se construiesc mai des decat scoli si spitale?
    sau
    2. Fundamentalismul islamic, pe care il vedem la televizor?
  • -3 (5 voturi)    
    circ mioritc (Duminică, 20 septembrie 2015, 16:06)

    mihai [anonim]

    Citesc comentariile si ma ingrozesc de numarul mare al incultilor spalati pe creier de pe acest site despre care credeam ca are cititori ceva mai inteligenti decat genunchiul broastei. Asa de slabi sunteti in credinta voastra ortodoxa ca va temeti de niste ziduri si un acoperis?! Care este diferenta dintre voi si ayatollahul Khomeini care se temea de o carte a lui Rushdie? Cum ramane ortodocsilor cu " iubiţi pe vrăjmaşii voştri şi faceţi bine şi daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi nimic în schimb, şi răsplata voastră va fi multă şi veţi fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulţumitori şi răi ".?Sau voi credeti in Iisus doar cand va serveste interesele, fariseilor?! Ati auzit de Dobrogea unde musulmanii traiesc de sute de ani si regele Carol I le-a facut moschee, sau habar nu aveti in ce tara traiti?Cei doua sute de spalati pe creier nu s-au grabit sa care cruci si la capataiul soldatilor romani morti in razboaie si ingropati in gropi comune! Nu, ca noua ne place circul care nu are nimic in comun, nici cu ortodoxia si nici cu islamul.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai cu cine (Luni, 21 septembrie 2015, 11:16)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Si inafara de asta, nu vede nimeni ca invazia e organizata de CIA.
  • -2 (4 voturi)    
    Pura curiozitate (Duminică, 20 septembrie 2015, 16:13)

    silmix [utilizator]

    Atat cei care comenteaza p-aici cat si aia de s-au dus sa planteze cruci..
    In Bucuresti sunt cel putin 5 moschei , a protestat cineva in fata astora ca de ce s-au construit?

    Acum daca le trage o moschee de 10 ori mai mare brusc creste puterea dinamitei sau devin mult mai fanatici?
    Au deja in Bucuresti vreo 10 centre "culturale" suficiente cat sa ii spele de vreo 5 ori pe creier.

    Ce va face in plus moscheea asta?
    Raul s-a produs demult si nu prin construirea de moschei , iar cu plantat de cruci o sa rezolvati 0 barat.
  • +2 (2 voturi)    
    nici mi e nu imi trebuie.. (Duminică, 20 septembrie 2015, 20:29)

    akillies [utilizator]

    ..moschee si agitatie inutila in Romania si in acest teritoriu al tarii...

    ganditi-va numai: la nord de Dunare nu a fost moschee construita niciodata.., dar niciodata...
    Iar pentru asta au curs rauri de sange si ne-am castigat respectul in tot Islamul..

    De ce tocmai acum..si de ce acest ponta isi face de cap in Turcia atat?!?!?

    Nu imi trebuie moschee mare si nici mod de control al musulmanilor din Romania: msulmanii din Romania suntomaeni pasnici si prcticanti ai Islamului.. Aia de vin din oriental apropiat, sunt radicali, extremist si alti fanatici de genul radicalilor: nici crestinismul nu duce lipsa de ei,insa pt a ma apara de exremisti platesc destul de multi bani serviciilor si armatei... ce mia trebuie sa le fac si moschee in Bucuresti?!?!
    Greseala e la reprezentantii statului, si trebuie sa plateasca pana la ultimul pentru mizeria asta!!!
  • -1 (3 voturi)    
    cum aparam valorile crestine ??? (Duminică, 20 septembrie 2015, 21:01)

    ioan [anonim]

    ce parere are popa daniel fata de indoctrinarea la lupta anti crestina si antiordodoxa o predica imamii si muftii in aceste locasuri anti-crestine?
    sau e si el platit din fondurile cruciadei anti-crestine?!
    cat despre ponta turcitul, nu nare rost sa ne mai intrebam in barca cui este!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Sumar (Luni, 21 septembrie 2015, 1:15)

    George [anonim]

    Exista un singur cuvant care sumarizeaza tot ce vad scris aici "xenofobie". Incredibil
  • +1 (1 vot)    
    n-ati vrut catedrala, lua-ti moschee (cu paine) (Luni, 21 septembrie 2015, 10:54)

    jackalphonse [utilizator]

    Cand o sa se inteleaga ca noile razboaie sunt economice si de "cultura"? Impunerea culturii si mentalitatii unui stat, face mai usor de acceptat orice hartie igienica folosita oferita acelui stat la pret de coli albe si lucioase.
    Valorile istorice si de traditie nu sunt niste mofturi pentru tocilari, sunt testamente. Asa se face ca Tara Romaneasca este atestata prima data prin prezenta unor biserici vechi....
  • -1 (1 vot)    
    au dreptate (Marţi, 22 septembrie 2015, 5:29)

    valentin [anonim]

    oamenii astia au dreptate.
    noi romanii am avut p Stefan cel Mare care a stat tare in credinta-ortodoxa si i-a biruit pe vrajmasii lui Hristos !