Un nou protest inedit pe locul destinat constructiei unei moschei in Bucuresti: 100 de cruci de lemn au fost sfintite si montate pe teren

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2015, 14:24 Actualitate | Esenţial

100 de cruci pe terenul viitoarei moschei
Foto: Facebook.com
Aproape 200 de persoane au participat, luni, la Bucuresti, la o slujba de sfintire a o suta de cruci de lemn, slujba avand loc pe terenul pe care Guvernul l-a alocat Cultului Musulman pentru constructia unei moschei, anunta Mediafax. Cele 100 de cruci au fost sfintite si apoi montate pe terenul respectiv, ca o forma de protest fata de construirea unei moschei de catre Muftiatul Cultului Musulman in Romania.

Acesta este cel de-a treilea protest organizat in ultimele saptamani pe terenul unde ar urma sa fie ridicata moscheea. La sfarsitul lunii august, cateva persoane au adus sapte purcei vii vopsiti cu rosu, galben si albastru pe terenul  din Bulevardul Expozitiei. De asemenea, doua carcase de porci congelate au fost ingropate pe acel teren.

Actiunea din august a fost filmata, iar inregistrarea a fost postata pe Facebook de unul dintre protestatari, Catalin Berenghi, sub titlul "Adio Mega Moschee pe Bulevardul Expozitiei!". Inregistrarea video era insotita de mai multe fotografii, iar postarea s-a bucurat de sute de like-uri si comentarii. "Am recurs la acest demers deoarece poporul ROMAN nu a fost intrebat daca doreste Mega Moschee, de asemeni noi, la randul nostru, am recurs la acest gest, fara sa intrebam vreun politician...", a scris protestatarul pe Facebook.

Protestul din luna august a fost intens mediatizat, iar Muftiul Murat Iusuf, seful Cultului Musulman din Romania, s-a declarat "intristat si jignit".

Pe 1 septembrie, Catalin Berenghi a organizat un nou protest: cateva persoane au montat o cruce din piatra inalta de 2,20 metri, explicand ca au vrut sa sfinteasca locul.










10681 vizualizari
  • -7 (41 voturi)    
    pfff...plina lumea de nerozi (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:38)

    si eu [anonim]

    dar ce sa le faci... ca nu te poti cobora la mintea lor ca te vor dobora cu experienta lor...
    • +7 (25 voturi)    
      Sec.21 va fi unul religios sau nu va fi (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:22)

      Nerod Houellebecq [anonim] i-a raspuns lui si eu

      O fraza pe care Malraux ar fi pronuntat-o intr-o conversatie cu un eseist francez catolic, transmisa papei Ioan Paul al II-lea, care a citat-o in public.

      Occidentul a nascut filosofii dominante, scientism, mari teorii sociale, lupte de emancipare, toate urmarind in final eliberarea de prejudecati si autoritate morala religioasa.

      Si Occidentul a reusit destul de bine, noua religie laica, consumerismul, impunandu-se treptat. O majoritate de indivizi isi ignora radacinile istorice, culturale, nu sunt interesati de Istorie si traiesc doar pentru timpul prezent, e la ei un continuu "An Zero", o obsesie pentru tinerete fara batranete, pentru un "carpe diem" de supermarket.

      "Dumnezeu a murit", triumfau unii. "Ideologiile au murit", ziceau altii. Ba unul a spus ca si "Istoria a murit", teoretizand despre societatile occidentale "post-istorice".

      Numai ca Natura are oroare de vid si locul a ceea ce dispare tinde sa fie luat repede de altceva pe masura. Si e important de precizat "pe masura". Consumerismul poate eventual inlocui vreo religie fosilizata, netraitoare, mumificata intre ziduri reci de catedrale.
      Dar nu poate inlocui sentimentul religios, care este intrinsec fiintarii omului (si va rog sa cititi recente studii din neurostiinte care confirma asta).

      In Europa occidentala, acolo unde crestinismul e calcat in picioare de la revolutia franceza incoace, vidul lasat de retractia catolicismului si protestantismului tinde sa fie reumplut.
      De aceeasi nevoie de sentiment religios, dar sub alta forma. Si cum Islamul e intr-o expansiune mondiala agresiva, la propriu, iata ca avem populatii care inunda spatiul european cu noua religie, o inunda demografic si ideatic.

      Estul Europei a avut alt parcurs, decrestinarea a luat alte forme, mai represive. Si succesul a fost mult mai mic.
      Polonezii, ungurii, romanii, slovacii, etc. raman majoritar profund atasati crestinismului ortodox, catolic, reformat.

      Si acum se vede si in dezbaterile oficiale ale UE despre valul migrator.
      • 0 (0 voturi)    
        chiar ca ai dreptate (Marţi, 15 septembrie 2015, 23:33)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Nerod Houellebecq

        Malraux ăsta a uitat să specifice religia ...
    • 0 (0 voturi)    
      ;) (Miercuri, 16 septembrie 2015, 19:19)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui si eu

      https://www.facebook.com/OfficialBritainFirst/videos/643065442505387/
  • -12 (40 voturi)    
    Pentru a mia oara (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:40)

    sile [anonim]

    De-aia ne plac noua, romanilor ortodocsi, teroristii arabi: avem aceeasi intoleranta in sange. Daca nu am trai asa aproape de lumea civilizata, probabil i-am bate si noi cu pietre pe cei diferiti.

    Si ma refer aici strict la protest. Habar n-am daca e necesara sau oportuna contruirea unei mega-moschei in Bucuresti. Pentru ca nimeni nu a dezbatut subiectul.
    • +22 (30 voturi)    
      Nu-mi plac teroristii arabi (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:26)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui sile

      sau de orice natie... si totusi sint roman ortodox. Nu stiu daca e bine sa generalizezi ca ortodocsii (si numai ei) sint intoleranti si nici nu vad baza in situatia data.
      Imi pare un protest inedit al unor oameni care nu au fost consultati pe un subiect important pt ei. Militantele Femen se dezbraca, Greenpeace blocheaza vapoare, oamenii astia au infipt cruci. E neobisnuit, dar vor doar sa atraga atentia. Nimeni n-a dat cu pietre cum afirmi tu. Unde-i lipsa de civilizatie!?
      Si e foarte rau ca nu te-ai informat pe subiect. Poate chiar descoperi ca esti de aceeasi parere cu oamenii care protesteaza.
  • -3 (35 voturi)    
    popor redus (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:41)

    pringles [anonim]

    dar oare ne-a intrebat cineva de marea catedrala a mantuirii? sau de multe alte lucruri care sunt cu adevarat important, nu niste cladiri in care se speculeaza oamenii?
    • +14 (22 voturi)    
      Discutabil cine e redus (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:56)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui pringles

      daca e sa ma uit la ortografie (litere mici la inceput), gramatica (dezacord la important) si constructia frazei (stil prolix).
      Ca sa-ti raspund totusi la comentariu, o diferenta ar fi faptul ca respectiva catedrala se construieste pentru cetateni romani (majoritar ortodocsi), in timp ce respectiva moschee e pentru cetatenii altor tari, turci, arabi, iranieni cu invarteli prin Bucuresti, care s-au inmultit de dau cu masina peste politisti si care refuza (o fi intoleranta!?) sa accepte lacase crestine in contrapartida in tara lor.
  • +8 (32 voturi)    
    De la un abator de porci (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:42)

    falcoind [utilizator]

    strângeți tot sângele de la tăieri și apoi sa se arunce acolo, dat cu multa apa sa se infiltreze bine sa vedem mai au chef de moscheie.
    • -4 (16 voturi)    
      asa, si? (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:40)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      poti sa ingropi acolo si un camion de biblii si sangele menstrual a 1,000 de fecioare si vor avea acelasi efect: zero barat.
  • -8 (30 voturi)    
    pai n-au autorizatie! (Marţi, 15 septembrie 2015, 14:54)

    Codruta N [utilizator]

    Daca eu vreau sa-mi pun acolo un panou mic cu ceva, ma amendeaza!
    Sa faca bine autoritatile si sa-si faca treaba pentru care sunt PLATITE: sa-i amendeze pe cei care le-au pus si sa scoata crucile de acolo (iar costurile pentru scoaterea de acolo sa fie recuperate TOT de la cei care le-au pus) :P
    Apropo: daca cel care le-a "sfintit" stia la ce urmeaza sa fie folosite, sa-l amendeze si pe el!
    • +12 (22 voturi)    
      Multumim Ponta pentru moschee (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:35)

      Memet Crucescu [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      De ce ar trebui o megamoschee in Romania asta saraca si dispretuita de imigrantii musulmani care "se tem" sa nu fie trimisi pe aici pe la noi ?

      De ar trebui sa fie taman in mijlocul Bucurestiului si pe un teren public ? Ca e vorba de o practica religioasa ultraminoritara in Romania, nu vorbim de milioane de credinciosi.

      Se pot face donatii private, de la atatia patroni musulmani de la noi care au facut bani pe seama romanilor si Romaniei, doar fac destula evaziune fiscala, sigur au niste bani pusi deoparte pentru a plati locul in paradis.

      Am indoieli ca moscheea aceea se va face, acolo. Mai ales in contextul european actual.

      O tara precum Elvetia, data ca exemplu de democratie directa si toleranta, interzice prin lege orice fel de constructie de minaret pe motiv ca "degradeaza peisajul traditional elvetian".

      Daca elvetienii au niste indoieli cu privire la oportunitatea constructiei de moschei cu minarete, ei care au mai multi musulmani decat noi si o mai veche traditie de "multikulti", de ce romanii s-ar priva sa dezbata despre necesitatea constructiei unei moschei uriase in capitala lor ?! Ba chiar au si dreptul sa protesteze, e un drept legal si legitim intr-o democratie, fie ea si firava.
      • -7 (19 voturi)    
        pai de ce? (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:59)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Memet Crucescu

        De CE a trebuit si megacatedraloiu, situat MULT mai "in buricul targului" si care, ca veni vorba, costa vreo juma de miliard, bani PUBLICI (adica si de la musulmanii din Romania)?!!
        Macar musulmanii astia isi fac cladirea pe banii LOR!

        Cat despre "peisajul traditional" - pai CARE e "peisajul traditional romanesc"? campurile cu gunoaie? muntzii chelitzi de paduri? MIZERIILE de asa-zise "statiuni turistice" de pe la Predeal, Straja, Arieseni? CARE e "peisajul traditional" in Bucuresti? blocurile alea urate de la Casa Presei? Mormanele de coji de seminte? Zona Maria Rossetti / Armeneasca / Mosilor, COMPLET aberanta urbanistic? Parcul de o ingrozitoare uratzenie si de un oribil prost-gist al lui Piedone? Ruinele de pe splai? Or uat??!!

        ???
        • +8 (12 voturi)    
          I-am raspuns deja lui pringles (Marţi, 15 septembrie 2015, 16:53)

          Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Nu e pentru cetatenii romani de religie musulmana. Nu e pe banii musulmanilor, ca statul roman vine cu terenul.
          Catedrala Mantuirii e pe banii credinciosilor, fie direct, prin donatii catre biserica, fie indirect, prin impozite platite statului de cei 90% din romani care sint crestini ortodocsi.
          E normal sa se construiasca biserici, desi nu toti sint crestini, la fel cum e normal sa se constuiasca stadioane (vezi Arena Nationala), desi nu toata lumea agreaza fotbalul.
          Nu inteleg care e legatura cu muntii, Predealul si ruinele de pe Splai (probabil zona Bisericii Anton, dar care arata foarte bine), insa e deja "semnatura" ta, din cate vad prin comentarii, sa spui lucruri fara logica.
          • -1 (9 voturi)    
            NU e "pe banii credinciosilor"!! (Marţi, 15 septembrie 2015, 18:24)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Iomen

            Pe mine nu m-a intrebat NIMENI daca vreau spitale imputite si copii care invata in scoli neautorizate sanitar in timp ce banii MEI trebuie sa mearga in magaoaie!!
            Iar in Romania sunt SI cetateni musulmani, care sunt fortati sa dea SI EI bani pentru Magaoaia Mantuirii Neamului Prost! Ei DE CE trebuie sa dea bani pentru o chestie PRIVATA si care NU e a lor??!! Asta e pur si simplu JAF institutionalizat! Sa TU banii TAI pentru magaoaie, daca-ti place - eu as prefera sa-i dau la niste scoli de la tzara!
            Terenul pentru magaoaie TOT "de la stat" este, asa ca e TOT "pe banii lor" (ca si ai mei!)!

            "Legatura" pe care nu o vezi este cu "peisajul traditional" de care ai pomenit - dar probabil e greu sa intelegi logica (doar daca nu cumva scrieti mai multi de pe acelasi cont si nu stie unul ce a scris celalalt) Iar daca tie "Casa Radio" ti se pare ca "arata bine"... pai m-am lamurit!
      • +6 (6 voturi)    
        cum de ce? (Marţi, 15 septembrie 2015, 20:16)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Memet Crucescu

        au negociat moschee de 6000 de locuri, 6000 de islamisti ne distribuie.
    • +9 (13 voturi)    
      Cu oistea-n gard (Marţi, 15 septembrie 2015, 16:08)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Codruta, incercam si noi sa legam ceva logic in comentarii macar de data asta?
      Ce treaba are autorizatia de constructie pentru un panou (constructie permanenta) cu o cruce pe care o pui in pamant si o scoti imediat cu mana!?
      • -3 (7 voturi)    
        ok! (Marţi, 15 septembrie 2015, 18:25)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Pai sa le scoata "autoritatea" cu mana! ;)

        Daca pun in "calaretz" pe trotuar (spatiu PUBLIC) zici tu ca ma lasa? :P
  • +10 (28 voturi)    
    plahiatorul ponta turcitul PSD vinde tara (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:05)

    Vasilica [anonim]

    Iar cei 100 vor s-o salveze. Cinste lor!

    Sunt sigur ca la urmatorul protest o sa fie mai multi participanti

    Romania nu are nevoie de inca o moschee.
  • -3 (19 voturi)    
    tun (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:17)

    un anonim [utilizator]

    Nu intelegeti bre ca asta e tunul imobiliar al lui Ponta? Nu le pasa lor de crucile si de porcii vostri. Oricum nu se construieste nicio moschee acolo. Ati uitat deja de Dracula Park sau de centura Bucuresti sud care n-au facut altceva decat sa creasca preturile terenurilor din jur si sa-i imbogateasca pe cei cativa care le cumparasera inainte de anunt cu 1 euro/mp ?
  • +12 (26 voturi)    
    Degeaba (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:18)

    takadab [anonim]

    Daca vor incepe lucrarile acelei constructii trebuie ca cetatenii Bucurestiului sa protesteze,mitinguri sau blocare a lucrarilor.
    Pentru ca mongolidul care a dat ordin pentru aceasta constructie sa vada ca oamenii nu sunt prosti si imbuibati ca el.
    Nu au reusit turcii aproape 200 ani si reuseste un mongoloid si un imbuibat sa puna constructia asta in mijlocul Bucurestiului.

    Nu avem nevoie de asa ceva:
    https://www.youtube.com/watch?v=xfKq57aBqac
  • -2 (14 voturi)    
    dobitocul ala (Marţi, 15 septembrie 2015, 15:41)

    sisif.sisif [utilizator]

    de ce nu primeste o amenda?
    • +3 (7 voturi)    
      de dottore spui ? (Marţi, 15 septembrie 2015, 17:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      ca le a dat terenul fara sa faca referendum ?
  • +2 (8 voturi)    
    Evul Mediu Tarziu (Marţi, 15 septembrie 2015, 17:51)

    Locke Lamora [utilizator]

    La fel ca in Evul Mediu in Romania prospera astia, pochii, jindarii, militari si logofetii cu neamurile lor.
  • 0 (2 voturi)    
    frumos, noaptea pe furiș! (Marţi, 15 septembrie 2015, 22:08)

    tba [utilizator]

    la fel ca aia care mazgalesc noaptea gardurile cu "Basarabia e Romania"

    acel loc este privat din momentul in care a fost acordat/alocat acelui cult

    cred ca daca muftiul si-ar pune mintea, descreieratiu ala cu porcu, crucea de piatra, etc ar cam ajunge la mititica pentru violare de proprietate, deja n-ar mai fi la prima abatere.
  • 0 (0 voturi)    
    marea moskee (Miercuri, 16 septembrie 2015, 10:34)

    alex [anonim]

    Daca tot se construieste,in fundatia moskeii sa se introduca mult explozibil Plastik C4, pentru ca odata cu inaugurarea noii contructii, alaturi de focurile de artificii ,normale pentru un astfel de eveniment sa se produca si o "mare bubuiala"care sa marcheze daramarea moskeii dedicata asazisului allah(cine-o mai fi asta?)