UE va solicita Romaniei sa primeasca 4.646 refugiati - presa europeana

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2015, 13:22 Actualitate | Esenţial

El Pais: Cotele de imigranti stabilite de UE
Foto: Twitter @OpenEurope
Uniunea Europeana va propune Romaniei sa primeasca 4.646 refugiati, rezulta dintr-un tabel realizat de El Pais, si prezentat de think-thank-ul Open Europe, in care sunt prezentat cotele de imigranti pregatite de Comisia Europeana. Potrivit repartitiei celor 120.000 de imigranti din Ungaria, Grecia si Italia prevazute de Comisia Europeana, Germania, Franta si Spania au urma sa preia, cumulat, 60% din totalul lor.

Acesti 4.646 refugiati se adauga celor 1.705 imigranti prevazuti in proiectul comisie din luna mai, ceea ce ar ridica numarul total al imigrantilor pe care Romania ar uma sa ii primeasca la 6.351, noteaza Reuters.

In tabel este redat si numarul imigrantilor pe care ar urma sa ii primeasca, in viziunea UE, Germania si Franta, 31.443 si, respectiv, 24.031 de refugiati pentru a ajuta tarile europene aflate in prima linie a valului de migranti (Italia, Grecia si Ungaria), a declarat pentru AFP o sursa europeana.

Cifra de 24.000 de refugiati pentru Franta a fost confirmata de presedintele Francois Hollande intr-o conferinta de presa sustinuta la Paris.

Publicatia olandeza De Volkskrant reda cifre asemanatoare.

Potrivit datelor prezentate de presa europeana, Germaniei ar urma sa ii revina 31.443 (26,2%) refugiati, Frantei - 24.031 (20,0%) iar Spaniei 14.931 (12,4%).

Urmeaza Polonia cu 9.287 (7,7%), Olanda cu 7.214 (6,0%) si Romania cu 4.646 (3,9%).

Belgia ar urma sa primeasca, potrivit cotelor pregatite de UE, 4.564 refugiati (3,8%), Suedia - 4.469 (3,7%) si Austria - 3,640 (3,0%).

Urmeaza, in ordine:

Portugalia - 3.074
Republica Ceha - 2.978
Finlanda - 2.398
Bulgaria - 1.600
Slovacia - 1,502
Croatia - 1.064
Lituania - 780
Slovenia - 631
Letonia - 526
Luvembourg - 440
Estonia - 373
Cipru - 274
Malta - 133

Formula de distribuire a refugiatilor folosita de Comisie are in vedere urmatoarele elemente: 40% venitul national al tarii gazda, 40% p0pulatie, 10% rata somajului si 10% numarul de refugiati primiti pana acum de tara gazda, inainte de izbucnirea crizei imigrantilor anul acesta, precizeaza Reuters.

Cei 120.000 de refugiati care urmeaza sa fie repartizati in mai multe tari europene se afla la ora actuala in Ungaria (54.000), Grecia (50.400) si Italia (15.600).

Marea Britanie beneficiaza de o scutire in cadrul politicii UE de acordare de azil, informeaza Reuters. In aceeasi situatia se afla Irlanda si Danemarca. Dublinul s-a oferit sa primeasca 600 de persoane in cadrul unei scheme anterioare  de relocare a 40.000 de refugiati.

Premierul Victor Ponta declarase luni ca Romania poate sa primeasca refugiati in limita a 1500 de locuri, dintre care circa 200 au fost deja ocupate.

Ponta a precizat ca va expune pozitia guvernului pe acest subiect intr-un CSAT care va avea loc, probabil, saptamana viitoare, urmand ca acolo sa fie luata o decizie in aceasta privinta.

"CSAT va decide. Opinia mea v-am spus-o: nu putem primi mai mult decat suntem pregatiti, adica 1.500", a declarat Ponta.

Premierul ungar Viktor Orban a reactionat si el imediat afirmand ca dezbaterea privind cote de repartitie sunt premature atat timp cat fluxul de migranti nu va fi pus sub control.

"Atat timp cat nu ne vom putea proteja granitele externe ale Europei, nu are sens sa discutam numarul de persoane pe care le putem primi", a declarat el, la o reuniune a ambasadorilor ungari, la Budapesta.

"Sistemul cotelor isi propune sa trateze efectele inaintea cauzei imigratiei, respectiv ca nu controlam granitele externe", a subliniat Orban, un partizan al unei linii dure impotriva migrantilor si la revenirea la prerogativele nationale in acest domeniu.










18893 vizualizari
  • +6 (82 voturi)    
    prostii (Luni, 7 septembrie 2015, 13:29)

    James Bond [utilizator]

    Romania NU ARE nicio obligativitate sa primeasca musulmani slinosi!! Romania are si drepturi (vezi aderarea la spatiul Schengen), nu doar obligatii!!
    Bina de Polonia ar accepta 1500 (potentiali teroristi), iar Romania este obligata sa ia 4600!!

    Nimeni nu poate obliga Romania sa ia asemenea decizii...
    • -7 (67 voturi)    
      Ba da (Luni, 7 septembrie 2015, 13:45)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Are obligativitate sa preia la fel ca restul. Suntem membri UE si avem aceleasi drepturi si obligatii ca restul.

      Cat despre Schengen, vezi ce faci cu MCV-ul, si apoi discutam.

      "Musulmani slinosi" - bravo romane. Am auzit ca romanii sunt cu totii niste cersetori ciorditori tigani. E pe bune ?
      • +15 (29 voturi)    
        asa e (Luni, 7 septembrie 2015, 14:17)

        @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Corect romani au uitat ca pana mai ieri erau batjocura Europei din cauza unor stereotipuri
        • +2 (2 voturi)    
          Mie mi se pare interesant... (Luni, 7 septembrie 2015, 20:51)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

          Ca atunci cind vine vorba de dezvoltare economica, Romania e intotdeauna pe penultimul loc in topul UE. Dar calculele astea (care au in calcul 40% veniturile tarii si 10% somaj) arata cum ca noi de fapt sintem in fruntea topului, pe locul 6 din 27 de tari. Pai cum asa? Ori sintem inapoiati ori sintem bogati.
      • +8 (20 voturi)    
        Da? (Luni, 7 septembrie 2015, 15:02)

        JohnDoe [anonim] i-a raspuns lui HP

        Cine stabileste aceasta obligativitate?Este o situatie exceptionala nu e legiferata la nivel UE aceasta obligativitate in acest moment.Ca asa vrea Merkel sau Hollande?Sa le curatam noi mizeria pe care au facut-o ei in Orient?Noi suntem buni doar la obligativitati cand e vorba de drepturi suntem tigani in Europa si nu avem nici un drept.
        • -6 (24 voturi)    
          Mizeria din Orient (Luni, 7 septembrie 2015, 15:58)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui JohnDoe

          Mizeria din Orient e cauzata si de Romania, stat NATO cu drepturi depline.

          In Irak am avut a doua cea mai numeroasa forta de lupta, dupa SUA, si am ramas printre ultimii.

          Oriunde e NATO sau SUA, noi, ca aliati strategici, suntem prin zona, cu forte combative sau de mentinere a pacii.

          Cat despre tiganii din Europa, ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.

          Asa cum te considerau toti cersetor, desi erai medic sau inginer, doar pentru ca alti cetateni romani faceau probleme, asa consideri si tu acum toti refugiatii ca teroristi.
      • +5 (13 voturi)    
        Tot din cauza (Luni, 7 septembrie 2015, 15:22)

        Alor [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Tot din cauza MCV-ului, Romania nu este pregatita sa primeasca nici emigranti. Pai vor muri de foame si frig pentru ca la noi este coruptie generalizata.
      • +7 (7 voturi)    
        nu prea (Luni, 7 septembrie 2015, 15:33)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Regulile UE (conventia de la Dublin -2013) spun ca imigrantii raman in tara membra prin care au intrat in UE. Degeaba se da Orban lovit de soarta.. nu l-a obligat nimeni sa-i primeasca in Ungaria, nu-l obliga nimeni sa le accepte cererile de azil.
        Romania este partial protejata de Dunare, dar nu este exclus sa ne trezim si noi in curand cu cateva sute sau mii de refugiati la grantia. Imigrantii se feresc insa de noi pentru ca in termenii conventiei de la Dublin, daca o tara UE le refuza cererea de azil, nu mai au dreptul sa depuna o noua cerere in alta tara UE.
        • +3 (9 voturi)    
          Nu (Luni, 7 septembrie 2015, 16:01)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          In conventia de la Dublin spune ca refugiatii cer azil in prima tara in care au intrat.

          A cerut vreun refugiat azil in Grecia ? Nu. Toti vor cere in Germania, Franta, Ungaria, Romania si pe unde vor mai fi repartizati.

          In plus, acordul de la Dublin nu a fost respectat, asa cum nu a fost respectat nici Schengen-ul.
          • +2 (4 voturi)    
            Cum? (Luni, 7 septembrie 2015, 17:28)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Dreptul la libera circulatie in spatiul Schengen este pentru cetatenii UE si pentru cetateni straini cu viza Schengen. Exceptand cazul in are refugiatii sirieni au primit in mod exceptional vizele Schenge, Ungaria incalca o gramada de norme UE daca le da pur si simplu voie sa mearga mai departe.
            Pana acum nu a mai existat un caz atat de controversat, altfel nici nu ai fi auzit de ei.. in fiecare an mii de azilanti raman blocati in tarile prin care au intrat in spatiul UE.
            • +1 (5 voturi)    
              Da (Luni, 7 septembrie 2015, 18:07)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Grecia, Macedonia, Serbia, Ungaria - nu au respectat acordul de la Dublin.

              Asta este, faptul e implinit.

              La fel si cu Schengen.

              Vor fi lasati sa ajunga in tarile unde doresc sa devina azilanti, pana cand tarile respective implinesc numarul asumat.

              Ce e peste, se redistribuie catre restul tarilor UE, in functie de numarul de locuitori.

              Ca ne convine sau nu, asta e intelegerea.
              • 0 (4 voturi)    
                Da (Luni, 7 septembrie 2015, 18:49)

                Nu [anonim] i-a raspuns lui HP

                Din cate stiu eu, Macedonia si Serbia nu sunt in UE ;)
              • 0 (4 voturi)    
                ia o harta.. (Luni, 7 septembrie 2015, 19:09)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Singura tara care incalca acordurile este Ungaria, care are granita Schengen. Macedonia si Serbia nu sunt in UE, iar Grecia nu le-a pus la dispozitie trenuri pana in Germania fara viza. Cand au iesit din Grecia, au iesit din UE.
                • -2 (4 voturi)    
                  Lol (Luni, 7 septembrie 2015, 21:36)

                  HP [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                  Nu am ce harta sa iau, ca nu am spus ca Grecia, Macedonia sau Serbia sunt in Schengen. Citeste ce am scris.

                  Toate au incalcat acordurile. Dublin spune ca prima tara unde intri esti obligat sa depui cerere de azil.

                  Grecia i-a lasat sa mearga mai departe. Ungaria a incalcat si Dublin, si Schengen.

                  Asta e, si Dublin si Schengen au fost incalcate, cu permisiunea tacita a tuturor tarilor UE, incat refugiatii sa poata ajunge unde isi doresc.
      • +4 (6 voturi)    
        costul este 4.788 lei de persoană pe lună (Luni, 7 septembrie 2015, 15:41)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Aprox 13.000 de euro (57.460 lei) de persoană este costul anual al preluării refugiaţilor de către municipalităţi, sumă în care este inclusă găzduirea în timpul examinării cererii de azil, hrana, asistenţa medicală şi suma lunară de aprov 143 euro (635 lei), reprezentând bani de buzunar. Lunar, revine 4.788 lei de persoană.

        Per total ar fi necesar să fie alocați de la buget 60,4 milioane euro (13.000 euro x 4646 imigranți)
      • +2 (4 voturi)    
        la fel credeam si eu... (Luni, 7 septembrie 2015, 17:07)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Oamenii sunt oameni nu?
        Pana cand am avut curiozitatea de a da o tura cu masina la marginea Parisului (undeva nord sau nod est) si am vazut ce inseamna...
        Sunt convins ca oricare dintre oamenii astia este o persoana perfect normala si adaptata atat timp cat traieste intre multi "bastinasi".
        Dar atunci cand sunt multi si se aduna intr-un cartier in majoritate, este catastrofa.
        Germania are exemplul fericit al turcilor. Dar ei veneau dintr-o societate deja laica, neabrutizati si fara filme anti sioniste in cap.
        Ne jucam nu numai cu componenta etnica si culturala a continentului dar si cu cresterea necontrolata a partidelor de extrema dreapta reactionara.
    • -3 (47 voturi)    
      Ochelarii (Luni, 7 septembrie 2015, 14:01)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Esti chior, mestere? Scrie clar in tabel ca Poloniei ii revin 9287.
      O tara care a exportat 3000000 de cetateni crede ca este peste puterile sale sa primeasca 4600, adica 0.0015% din cati a trimis in vest.
      Sunt convins ca Spania, Italia sau Germania ar accepta sa preia ei pe cei 4600, daca in schimb sutele de mii de romani s-ar intoarce sa faca foamea in Romania.
      • +11 (23 voturi)    
        Aia 3 milioane (Luni, 7 septembrie 2015, 14:14)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Au plecat cu acte in regula. Nu au fortat frontiera.
        • -3 (21 voturi)    
          da? (Luni, 7 septembrie 2015, 15:12)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ac

          Ai idee cati au plecat 'in excursie', inainte de 2007, si apoi au uitat sa se intoarca?
          Cati dintre cersetori, hoti si curve au contracte de munca?
          Iar legile de care vorbesti nu sunt date de Dumnezeu, ci tarile respective au acceptat imigranti economici dintr-o tara saraca din fundul Europei.
          Acum ca situatia e alta, ca altii sunt mai napastuiti decat au fost vreodata Romanii, umblati cu coada in sus. Voua nu va trebuie 'slinosii' si 'lenesii' de musulmani, in schimb va ofuscati cand se spune ca romanii sunt hoti si curve.
          E perfect acceptabil sa plecati de la coada vacii in tari civilizate, in schimb sunteti prea elevati pentru taranii aia care fug din calea razboiului.
          • +2 (4 voturi)    
            Si? (Marţi, 8 septembrie 2015, 9:22)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            Romanii sint hoti si curve? Scuze, nu eu le-am dat drumul la frontiera. In 2000 eram la ambasada Italiei patru oameni, chemati de firma mama, cu acte de la ministerul muncii din Italia. Ghici ce? Toti hotii si curvele stateau 5 minute si primeau voie, pe noi ne-au tinut de luni la ora 6.00 pina vineri la ora 15.30, si era sa nu putem pleca.

            Taranii aia care fug din calea razboiului aud ca dadeau 13.000 de euro (sau fie, 1500 la "ghid") ca sa vina ILEGAL pe aici. Suma de bani pe care 90% din populatia Romaniei NU o are. Sa nu comentam cine e napastuit si cine e elevat.
            Pina la urma, totusi Romania e un stat suveran, si daca decide ca nu primeste pe nimeni, o fi urit, o fi neplacut, dar e legal. Nu rasucesti mina la spate: daca vrei sa intri, ceri voie si vii pe usa din fata. Razboi in Libia si Orientul mijlociu e de N de ani. Si s-au trezit de-abia de 2-3 ani incoace ca nu se mai poate? Sa se stringa in piata si sa-l impuste pe ala. In Romania asa s-a intimplat, cu toate pacatele.
        • -7 (11 voturi)    
          Daca Romania face o ilegalitate (Luni, 7 septembrie 2015, 15:46)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui ac

          poate si Europa sa faca una, sa retraga dreptul de munca tuturor romanilor, sa limiteze fondurile de cc 40.000.000.000 euro si alte nimicuri...
          Imi place ca suntem primii la cerut si cand e de pus osul la treaba ne comportam ca tiganii, ne dam la fund.
          Halal natie!! Halal principii.
          Personal imi e rusine de acei oameni ce vor incapea pe mainile functionarilor romani ce sunt cred sub demnitatea necesara procesului.
          • +3 (3 voturi)    
            Serios? (Marţi, 8 septembrie 2015, 9:25)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Dreptul de munca nu poate fi retras unilateral; e un drept. Fortarea frontierei si venitul ILEGAL nu sint drepturi. Nu-mi aduc aminte ca oamenii aia sa fi venit cu trenul sau avionul si cu pasaportul in mina. Nu, au venit pe cimp, cu "ghizi" ilegali, ca sa ne puna in fata faptului implinit.
            Primii la cerut? Bati cimpii. Dupa cite fonduri europene avem, cred ca sintem ultimii. Mai exact, ce-am cerut pe degeaba? Sau crezi ca intrarea noastra in UE a fost gratis?
            Functionarii romani? Ei se poarta prost si cu romanii. Aici nu e nici o diferenta.

            Deci, care e legea pe care o incalca Romania? Legea obligativitatii primirii unui numar arbitrar de cetateni care nu au facut demersurile necesare pentru intrarea temporara sau permanenta?
      • -1 (9 voturi)    
        nu vad Ungaria in lista (Luni, 7 septembrie 2015, 15:14)

        jehsu [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        se pare ca Orban a fost extrem de eficient. Bravo lui. Se pare ca noi suntem prostii europei.
        • -4 (8 voturi)    
          eh (Luni, 7 septembrie 2015, 16:04)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui jehsu

          Tu sigur esti unul dintre ei.
      • +5 (9 voturi)    
        Polonia declară că acceptă numai 2000! (Luni, 7 septembrie 2015, 15:27)

        zizin [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Foreign minister Grzegorz Schetyna has said that Poland maintains its commitment to accept 2,000 foreign migrants.

        sursa: http://goo.gl/HEQGS0
    • -8 (22 voturi)    
      E acceptabil (Luni, 7 septembrie 2015, 14:15)

      joshua [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      Avem nevoie de forță de munca, romanii au dat bir cu fugiți în lume și nici măcar război nu e.
      • -3 (7 voturi)    
        corect (Luni, 7 septembrie 2015, 15:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui joshua

        in plus, daca facem cum zice Merkel, adica ii imprastiem prin toata tara, nu ii lasam sa-si faca enclava lor, religia nu va fi o problema. pana cand vor ajunge sa se stranga destui intr-o singura localitate ca sa-si construiasa o moschee, vor mai trece zeci de ani.
      • +11 (17 voturi)    
        Naivule (Luni, 7 septembrie 2015, 16:04)

        Samuel [anonim] i-a raspuns lui joshua

        Alooo... trezeste-te, unde te crezi, "refugiatii " teleghidati nu vin sa munceasca ci sa incaseze Ajutoarele de Refugiati Politic. Esti dus cu pluta, crezi ca vin in Romania sa isi depuna CV-uri si sa se inscrie la Fortele de munca?
        NAIVU-LE!!!!
        Trezirea tataie sau mamaie!
        Macar curvele romance presteza adica muncesc pe branci nu stau acasa sa toarne plozi si sa suga alocatia oamenilor muncitori din respectivele tari.
        Sa iesim la REFERENDUM!
        • +1 (5 voturi)    
          durere maxima.. (Luni, 7 septembrie 2015, 19:12)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Samuel

          pe toti pomanagii din Romania, adica majoritatea, ca vin cateva sute de sirieni sa le ia painea nemuncita de la gura.
    • -6 (18 voturi)    
      ... (Luni, 7 septembrie 2015, 14:16)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Avem unii cetateni mai slinosi decat refugiatii sirieni.
    • +16 (30 voturi)    
      perfect de acord (Luni, 7 septembrie 2015, 14:24)

      horea [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      Cand e vorba de drepturi nu am fost niciodata pe locul 6 in UE, am fost mereu la coada. Cand e vorba de obligatii vad ca suntem fruntasi. Daca acceptam asa ceva doresc iesirea tarii din UE, cu toate consecintele.
      • +4 (4 voturi)    
        corect. (Luni, 7 septembrie 2015, 21:51)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui horea

        Conform articolelor din media straina din vest, noi sintem varza, mai exact sintem penultima tara din UE la toate, dar culmea la primit imigranti sintem fruntasi, pe locul 6.

        Ca o mica paranteza, nu sintem chiar asa de varza in UE, precum ni se baga pe git. Daca va uitati in rapoartele FMI, la GDP sintem pe locul 17, iar la datorii sintem pe locul 6 in topul tarilor cu cele mai mici datorii din UE. Cu toate acestea, cind vine vorba de salarii, noi sintem pe locul 26. De ce oare cind totusi economia noastra e pe locul 17? De ce alte tari ne-o iau in fata cind vine vorba de salarii? Probabil din cauza ca ne conformam sa fim sclavii Uniunii si toti sa ne catalogheze ca 2nd class european citizens si sa le inghitim toate rahaturile?

        Francezii in continuare ne trimit tiganii inapoi. Ati uitat ca nemtii vroiau sa ne ia amprentele acu' 1 an?

        Macar slovacii si sper eu si alte tari din estul uniunii sint de aceeasi parere cu noi. Ministrul de interne slovac chiar ne ia apararea in mod direct:

        "Interior Minister Robert Kaliňák described the Commissions proposal as “insincere and hypocritical”, because of the EU´s refusal to accept Bulgaria and Romania into Schengen due to a “fear of Roma migration”. “We will not let Bulgarian and Romanian Roma to Europe but we don’t have problems with North African migrants?”"
    • +7 (9 voturi)    
      46000=0 (Luni, 7 septembrie 2015, 14:35)

      _MaG_ [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Ăștia din prima zi în care își i-au documentele de refugiați o și întind "legal" din Romania, spre vest, ca doar nu au bătut atât drum pentru "raiul" de la noi. Fondurile primite de la UE, pentru ei, o sa fie "distribuite inteligent" de băieții deștepți. Ca na, avem o grămada de doctori în hoție.
      • +4 (8 voturi)    
        mai greu (Luni, 7 septembrie 2015, 15:37)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui _MaG_

        vor fi refugiati, nu cetateni ai Romaniei, deci nu vor primi drept de libera circulatie si nu vor putea sa se angajeze in afara granitelor. pot fi pusi sub control judiciar daca este nevoie.
    • -6 (20 voturi)    
      james Bont (Luni, 7 septembrie 2015, 14:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      Tipic romanesc...
      1. Poloniei ii sunt repartizati in documetul ala 9700, nu 1500.
      2. ai o gindire tipic romaneasca, nu vezi dincolo de interesul imediat. musulmani slinosi zici? Atunci gemtii sau francezii cum ar trebui sa-i numeasca pe zecile-sutele de mii de romani care cersesc necontenit prin marile lor orase? oare ar mai trebui sa primeasca romani in tarile lor?
      3. N-a obligat nimeni pe nimeni sa faca nimic, e doar un punct de pornire a unor negocieri bazate pe populatie si situatie economica. Oricum parlamentul CSAT-ul ia decizia, dar reactia ta arata cit de mic poate fi spiritul unui roman.
    • +7 (7 voturi)    
      eu zic sa lasam si rusii sa invadeze europa (Luni, 7 septembrie 2015, 15:03)

      charlie [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      ca si la ei e saracie, cu noile sanctiuni, cu razboiul.. Pe ei de ce sa nu-i primim ? Suntem oameni, nu? Si, pe deasupra, rusii oricum sunt europeni de-ai nostri, mult mai civilizati decat jihadistii astia care tin ostatecii in custi de fier, si-i decapiteaza.
    • +3 (7 voturi)    
      ...voi... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:26)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      ...cei care ati dat minusuri la ac postare,luati musulmanii in nume personal,ducetii acasa si la trintorul de la Cotroceni in cele 6 case...la fel ducetii si la casele lui Ponta si in casele tuturor parlamentarilor ce au mai mult de o (1) casa...si insusuti-va si intretinerea lor...
  • +16 (38 voturi)    
    Doar dupa ce intram in Schengen! (Luni, 7 septembrie 2015, 13:29)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca tot ne bucuram de atata apreciere si suntem considerati responsabili si aliati, intrarea in Schengen, sa ramana o problema nerezolvata intre prieteni?
    • -8 (12 voturi)    
      ... (Luni, 7 septembrie 2015, 14:19)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Vom intra in Schengen daca ne luam cota de refugiati.
      • +1 (7 voturi)    
        Nici atunci (Luni, 7 septembrie 2015, 15:06)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        ...
      • -1 (5 voturi)    
        Daca tratam refugiuatii ca pe maidanezi <=> ii (Luni, 7 septembrie 2015, 16:53)

        nick the dick [anonim] i-a raspuns lui dragos234

        infometam pe bani multi, s-ar putea sa mai batem la Schengen vreo 50 de ani!!

        Sa speram ca politicienii se vor purta cu refugiatii mai corect si mai bine decat cu diaspora romana!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Eu sper... (Luni, 7 septembrie 2015, 21:53)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Ca niciodata.

      Asa fiind in afara Schengen, ne controlam granitele mult mai bine. Daca am fi in Schengen, ne-ar intra in tara toti teroristii din vest fara nici un fel de verificare.
  • +12 (18 voturi)    
    propune dar nu obliga! (Luni, 7 septembrie 2015, 13:32)

    And [anonim]

    Acum se pune problema legala daca Romania are sau nu dreptul sa refuze!? Eu din ce am lecturat constitutia si dupa cate cunosc despre cum functioneaza mecanismul UE cred ca are tot dreptul...dar cu niste costuri (sanctiuni?)
    • -2 (10 voturi)    
      De ce ar refuza Ro emigrantii atata timp cat ne (Luni, 7 septembrie 2015, 15:16)

      nick the dick [anonim] i-a raspuns lui And

      mandrim ca avem una din cele mai mari cresteri economice din Europa??

      O tara de 20.000.000 oameni, in plina ascensiune economica, poate fi perturbata de 4000 de imigranti??
  • +8 (24 voturi)    
    manipulare prin omisiune... (Luni, 7 septembrie 2015, 13:32)

    demaGOGU [anonim]

    ...4.646 in plus fata de cei aprox 1.700 agreati deja in Mai!

    total: aprox 7.500 migranti/2015, not bad for a start
    • -1 (13 voturi)    
      ... (Luni, 7 septembrie 2015, 13:53)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      eu zic sa ii primim ca mai apoi sa ii trimitem inapoi la casele lor! 7500 de imigranti mai putin in europa!!
    • +16 (24 voturi)    
      vitorul suna bine (Luni, 7 septembrie 2015, 14:43)

      dax [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Si uite cum Marea Moschee a Neamului capata sens. In curand vor umple cele 10.000 locuri doar cu "imigranti"
      Bun cap de pod pentru invazia islmica; la media lor de 5 copii de familie si la a noastra de 0.5 de familie in curand vor depasi UDMR la locuri in parlament
      Macar ne vor scapa de cel mai alunecos partid din istoria postdecembrista :))
      • -2 (4 voturi)    
        Eu as zice (Luni, 7 septembrie 2015, 15:07)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui dax

        sa-ti pastrezi UDMR-ul
      • +2 (10 voturi)    
        aici se vede premeditarea (Luni, 7 septembrie 2015, 15:07)

        boborul [anonim] i-a raspuns lui dax

        prin faptul ca s-au asigurat intai de moschee, apoi au dat drumul invaziei. E clar ca sunt dirijati de jihadisti. In asemenea conditii Stefan ar fi adunat armata la lupta. Astia de azi dau fuga la supermarket sa le cumpere flori si ciocolata.
    • -3 (5 voturi)    
      7.500 migranti/2015 (Luni, 7 septembrie 2015, 16:42)

      nick the dick [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      In medie peste 100.000 de romani au ales să plece anual peste hotare după 1989, reiese din datele Institutului Naţional de Statistică (INS).

      Va mai sperie 7500 de oameni???


      "Pe parcursul perioadei 1989-2012 populaţia stabilă a României s-a redus cu peste 3,1 milioane de locuitori. Mai mult de 77% din sporul negativ al populaţiei rezidente (stabile) din această perioadă a fost determinat de emigraţie", se arată într-un raport al Statisticii.
      • +4 (4 voturi)    
        un moment (Luni, 7 septembrie 2015, 17:57)

        enio [anonim] i-a raspuns lui nick the dick

        romanii n-au invadat in masa, au plecat la munca cu forme legale, respectand legile UE. Astia nu respecta nicio lege, legea lor e haosul si teroarea.

        Apoi, cine dicteaza targetul de populatie al unei tari? Uneori ai spor demografic, alteori declin. Nu e nicio problema, aia care suntem sa traim civilizat.
  • +16 (26 voturi)    
    Acum e momentul.... (Luni, 7 septembrie 2015, 13:33)

    ac [utilizator]

    ... incorect sau nu, sa le intoarcem favoarea cu spatiul Schengen. Inteleg ca avem probleme, si nu mici, dar totusi nu de nivelul celor din Orientul mijlociu.
  • +20 (36 voturi)    
    hai nu serios (Luni, 7 septembrie 2015, 13:38)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Cine ii vrea, ii cheama prin toata presa sa-i si ia! Ce e cu cotele astea? Asta e URSS sau ce a ajuns UE?
  • +17 (39 voturi)    
    despăgubiri de război (Luni, 7 septembrie 2015, 13:38)

    Mazeta [utilizator]

    României i se cere să primească de cca 3 ori mai mulți refugiați decât primește SUA.
    • +2 (2 voturi)    
      sincer, inainte sa-ti vad numele.. (Luni, 7 septembrie 2015, 17:08)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      am ras cand am citit ce-ai scris.
      Si era sa-ti dau un plus doar pentru asta.
      Apoi am vazut cine a scris si mi-am dat seama ca ai "uitat" de China, Japonia, etc. (nu mai vorbim de Rusia)
      Si votez consecvent. ;)
  • -16 (28 voturi)    
    Daca vin (Luni, 7 septembrie 2015, 13:39)

    Doru [anonim]

    Vor fi pogromuri, românii se pricep la ele... le-au facut si ei... numai ca azi au uitat...

    Adica se pregatesc tapii ispasitori de maine.

    Cam asta spun reactiile sincere de pe forumuri.
    • +11 (23 voturi)    
      sincer (Luni, 7 septembrie 2015, 13:54)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Doru

      eu ma ofer voluntar sa-i "pogromez" cu ... un bilet dus spre damasc!
  • +31 (39 voturi)    
    E o nesimtire din partea UE (Luni, 7 septembrie 2015, 13:44)

    Mai mult decat Austria si Belgia ?! [anonim]

    Pe tabelul prezentat Romania ar fi obligata sa primeasca mai multi refugiati decat Austria, Suedia sau Belgia, tari cu mult mai bogate, cu o infrastructura superioara.

    Si asta fara sa fim primiti in spatiul Schengen sau macar sa ni se ofere o data limita !
    Noi, ca cetateni UE, suntem discriminati in continuare in ce priveste libera circulatie in UE, iar orice imigrant ilegal venit de la mii de km de UE care sare gardul e primit cu ajutoare, bani si promisiuni de mai bine.

    Cred ca o astfel de "strategie" a UE fata de o parte a propriilor cetateni e una care trebuie combatuta prin toate mijloacele juridice, politice si diplomatice. Pentru ca feedback-ul va fi negativ pentru UE.

    Romania face net mai multe eforturi anti-coruptie decat majoritatea statelor vestice care tot descopera fisiere cu cetateni de-ai lor care fraudeaza de ani de zile cu conturi prin Elvetia si Lichtenstein.
    Asa ca poveste cu "coruptia" e doar un pretext jalnic al unor lideri politici total depasiti de evenimente, iresponsabili si incapabili sa faca ordine la ei acasa, dar cu pretentia de a ne arata noua cum se face democratie si multiculturalism (da, ala mort de care vorbea Merkel in 2012).

    Vom primi doar cat vom putea, atat, iar Franta si tarile care au intervenit militar si au adus haos intre barbarii din Orientul Mijlociu sa isi ia portia de raspundere.
    La fel si tarile de ghiftuiti din Golf, care alimenteaza cu bani, arme si ideologie extremista razboiul civil musulman din Siria si Irak.
    • -5 (13 voturi)    
      mai citeste (Luni, 7 septembrie 2015, 14:54)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui Mai mult decat Austria si Belgia ?!

      Nu stiu de restul tarilor, dar mai bine te-ai uita cati a primit Suedia pana acum, inainte sa deschizi gura. Mai ales in conditiile in care jumatate de tara e nelocuibila (vezi nordul),
    • -7 (15 voturi)    
      Suedia? (Luni, 7 septembrie 2015, 14:56)

      Joey [anonim] i-a raspuns lui Mai mult decat Austria si Belgia ?!

      Suedia este obligata sa primeasca "doar" 4000 refugiati din Ungaria si Grecia din cauza ca ea oricum duce greul impreuna cu Germania in ceea ce priveste imigratia in UE. In caz ca nu stiai, Suedia primeste voluntar in jur de 70-80.000 azilanti anual, din toata lumea, fara sa o forteze nimeni. Daca vreti ca Romania sa fie respectata la nivel european ar fi bine sa intelegeti ce eforturi depun si alti membri.
      • +2 (2 voturi)    
        pai... (Luni, 7 septembrie 2015, 21:57)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Joey

        Daca sint fraieri... Ce, trebuie sa fim si noi fraieri ca ei?
  • +16 (18 voturi)    
    N-o sa fie 8000, (Luni, 7 septembrie 2015, 13:51)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    ca oricum vor fugi spre Germania, cand vad ce "conditii de trai" sunt in RO.
  • +19 (29 voturi)    
    cota de prostie (Luni, 7 septembrie 2015, 13:59)

    revo [utilizator]

    ”Avem suficienți sclavi ca aceștia”. Aceasta a fost replica lui Tamim ben Hamad Al Thani, după ce a fost întrebat de o jurnalistă de la BBC în legătură cu posibilitatea de a primi în Qatar refugiați sirieni - este o informatie preluata de pe un site de stiri.
    Deci pentru arabetii musulmani nu se mai pune problema solidaritatii, umanitatii, drepturilor omului etc. ONU nu le fixeaza cote obligatorii iar UE nici nu s-a gandit sa apeleze la ei.
    Doar prostii trebuie sa poarte povara politicilor marilor puteri. Americanii sustin ISIS din umbra pentru a rasturna regimul sirian, Rusia profita de presiunea creata asupra UE, Germania isi completeaza septelul numai cu exemplare exceptionale, pe alese - iar opincarii trebuie sa duca tot razboiul, pentru totdeauna.
    • -2 (6 voturi)    
      Lol (Luni, 7 septembrie 2015, 16:13)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Minciuni. Vreau sa vad si eu interviul ala, sau macar o stenograma. Toate site-urile romanesti au preluat de pe o panarama de site frantuzesc, care nu a specificat nicio sursa, doar a dat-o ca la Bucuresti, ca sa dai din pix e gratis.

      Iar pun botul romanii la alde Nasul.tv.
  • +22 (30 voturi)    
    poftim?! (Luni, 7 septembrie 2015, 13:59)

    liviu_ [utilizator]

    adica peste belgia, austria si altele!?!?!?!
    si in schengen ne dati un sut in fund?!
    prost om fi daca facem asta! din pacate suntem :(
  • -6 (34 voturi)    
    Refugiatii (ar trebui) sa fie bineveniti in Ro (Luni, 7 septembrie 2015, 14:03)

    buncrestin [utilizator]

    Daca vrem sa fim realisti, la cati romani suntem in tara - peste 90% - ne cam iese pe nas nationalismul asta de secolul 19. Nu ne face deloc bine. Iar capacitatea reala a Romaniei este de peste 50.000 de imigranti, acum, pe loc. Distribuiti in marile orase nici nu s-ar simti prezenta lor pentru ca oricum nu calca picior de strain prin tara noastra. Si in plus nici nu trebuie sa le dam altceva decat locurile de munca neocupate, de care avem cu miile, in ciuda retoricii paguboase cu "vrem locuri de munca". Locurile alea pe care asistatii din judetele sarace le refuza in schimbul pomenilor de la stat. Centrele economice puternice au nevoie de forta de munca, iar in interiorul tarii somerii foarte greu accepta sa plece sa lucreze in alta parte. Or oamenii astia vin de la mii de km departare, insa numai sa accepte sa vina in la noi. Hai sa trecem peste vadimisme si sa gandim pragmatic: daca am reusi sa aducem macar cateva zeci de mii ar fi o mare oportunitate pentru tara noastra, nicidecum un cost sau un pericol.
    • -9 (13 voturi)    
      chapeau! (Luni, 7 septembrie 2015, 14:21)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      este ultimul val de imigratie "buna", pe urma va trebui sa acceptam chinezi si mongoloizi.

      dincolo de retorica politicianista, Ro are nevoie de o forta de munca tanara, motivata si, surprise, surprise, majoritar calificata!
      • +6 (8 voturi)    
        imigratie buna? (Luni, 7 septembrie 2015, 15:10)

        nicusor [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

        eu zic ca mai buni sunt rusii, modovenii, ucrainienii. Si la ei e razboi, si nu au navalit in Europa, cu toate ca sunt mult mai indreptatiti sa o faca. A, ei nu sunt musulmani, si nu ajuta la jihad, am inteles...
    • +12 (20 voturi)    
      Buncrestin (Luni, 7 septembrie 2015, 14:54)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Vad ca esti un bun crestin si vrei musulmani in Romania.

      Cei care sunt buni musulmani vor sa-ti taie capul, ca asa scrie in Coran, asa le zice Allah.

      Nu-i asa ca te convertesti la islam, la nevoie?

      "Capul plecat sabia nu-l taie", corect? Gresit, s-a vazut ca nu ajuta nici asta.
      • -5 (11 voturi)    
        Documentare (Luni, 7 septembrie 2015, 15:49)

        Iulian [anonim] i-a raspuns lui smc

        Nu vreau să abordez tematica refugiaților și cifrele din articol, doar mi-a atras atenția o afirmație de-a dumneavoastră.

        Nu scrie nicăieri în Coran de tăiat capete. Coran-ul, ca și carte de căpătâi a musulmanilor, îndemnă la iubire, ca și Biblia dumneavoastră. Chiar există un pasaj ce spune că acel ce ia viața unui om este la fel de vinovat ca și cum ar fi omorât toată omenirea.

        Documentați-vă puțin asupra altor religii înainte să ale aplicați stigmate, extremiști sunt peste tot, inclusiv în creștinism, dar asta nu dă dreptul nimănui la generalizare.
        • +3 (3 voturi)    
          prietene jihadist (Luni, 7 septembrie 2015, 17:12)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Iulian

          nu mai dezinforma. Coranul indeamna din 5 in 5 pagini la uciderea necredinciosilor. Necredinciosi sunt numiti in multe locuri cei ce cred ca Dumnezeu are un Fiu. Jihadul este datoria islamistilor, altfel esti considerat tot un necredincios.. concluzia o trage fiecare.
    • +1 (11 voturi)    
      buncrestin sau iresponsabil? (Luni, 7 septembrie 2015, 15:03)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      tu elimini DIN START pericolul.asta face din voi,fiindca nu esti singurul trompetist,adevarati dusmani ai Tarii!si inca un sfat:nu-i mai numi refugiati fiindca nu sunt.
    • +5 (7 voturi)    
      sa fim, sa fim dar inainte de toate...rationali! (Luni, 7 septembrie 2015, 15:11)

      And [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Pai domnule, inainte de toate trebuie sa si gandim putin. O fi o problema cu locurile de munca si solutia dumneavoastra aproape ca suna bine dar sunt cateva probleme:

      1. Acesti oameni pana se vor integra, vor trebui sustinuti financiar (mancare, adapost, igiena etc).

      2. Chiar si asa va trebui investit in scolarizarea lor (sa invete limba inainte de toate si apoi calificari) si daca vor vrea pentru ca nu ai cum sa ii olbligi.

      3. Daca totul decurge cum trebuie apoi se pune problema de angajare pentru ca nu ai cum sa ii obligi sa munceasca moka (sclavie).

      Deci inainte de toate sa fim RATIONALI. Cam multe presupuneri pentru un rezultat pozitiv, prea multe dupa parerea mea ca sa merite riscul si investitia. ATENTIE: RISC SI INVESTITIE!
  • -6 (16 voturi)    
    Fotbal (Luni, 7 septembrie 2015, 14:03)

    Trojan.H [utilizator]

    Cam cit numarul de spectatori de la o partida Petrolul-FCSB.
  • +11 (15 voturi)    
    Nedumerire (Luni, 7 septembrie 2015, 14:04)

    ala_bala_banana [utilizator]

    Potrivit repartitiei din tabel, in Ungaria, Italia si Grecia nu va mai exista niciun emigrant?
    • +4 (6 voturi)    
      matematica (Luni, 7 septembrie 2015, 14:34)

      un anonim [utilizator] i-a raspuns lui ala_bala_banana

      Anul asta au ajuns 350 de mii in italia, grecia si ungaria. Doar 120 de mii vor fi repartizati deci raman in continuare 230 de mii in cele trei tari. Plus cei care vin in continuare.
    • 0 (2 voturi)    
      uite de ce :) (Luni, 7 septembrie 2015, 17:13)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui ala_bala_banana

      Italia a ingropt multi, Ungaria a cheltuit cu gardul ira Grecii au fost recent loviti si urmeaza alegeri importante.

      In rest e ca la fotbal: pe loc "fruntas", inaintea altor "puteri" (de ex., inaintea suedezilor cu nivelul lor de trai ridicat ce se pare ca vor sa si-l pastreze).
      O fi contat si pupatul "iconitelor" ....
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 7 septembrie 2015, 14:09)

    dragos234 [utilizator]

    Sa-i trimita pe refugiati dupa ce semneaza fiecare din ei ca vrea sa ceara azil in Romania si nu in Germania. Ca altfel se cheama deportare si vom avea probleme legale.
  • +5 (7 voturi)    
    . (Luni, 7 septembrie 2015, 14:12)

    Natasa [utilizator]

    Italia si-a depasit de mult cota de emigranti, fii pe pace! Au probleme grave de doi ani incoace, dar pana nu au navalit prin toata Europa nu au interesat pe nimeni! Ungaria si Grecia fiind si ele tari de intrare asediate de emigranti presupun ca au alt regim.
  • +15 (19 voturi)    
    120K (Luni, 7 septembrie 2015, 14:39)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Eu nu pricep cum au ajuns la 120 de mii...
    Intra in Europa 10-20000 pe saptamana daca nu mai multi.
    Deci restul in care statistica se regasesc? Primim 4% din oricate milioane vor veni?
    Puteti sa ma numiti xenofob, rasist, orice dar colonizarea fortata a Romaniei cu musulmani nu o voi accepta niciodata. Mai bine salam cu soia si paine de tarate decat Sharia pe strazi. Nici in secolele de ocupatie otomana nu a intraznit nimeni sa faca asa ceva.
    • +4 (6 voturi)    
      asta e repartitia de inceput (Luni, 7 septembrie 2015, 15:11)

      bunicul dan [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      apoi vor veni cu milioanele. Cine mai sta sa-i numere ca au fost 4646? Important e sa accepti invadatori.
  • +7 (11 voturi)    
    migrantii au organizat deja concurs (Luni, 7 septembrie 2015, 14:49)

    doamna diriginta [anonim]

    Similar unui concurs de admitere, imigrantii au oganizat deja o sesiune de examene in urma careia se va stabili tara din Europa unde fiecare este repartizat. Clasamentul va avea in vedere media de la acest examen dar si optiunea fiecaruia.

    Daca niciunul nu va opta pentru Romania, vor fi repartizati cei cu netele cele mai mici.

    In baza unei diplome de absolvire, migrantul va putea intra legal in tara unde a fost repartizat si va primi casa, masa, moschee si femeie.
  • +6 (12 voturi)    
    ! (Luni, 7 septembrie 2015, 14:53)

    Kpriciu [utilizator]

    E momentul să vedem o poziție de spate drept din partea oficialităților romane în fața UE. Să ne mai conducem și noi țara, nu numai UE ori US. Se aude, Iohannis? Să te văd, bărbate!
    • -3 (9 voturi)    
      vei fi dezamagit... (Luni, 7 septembrie 2015, 14:59)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

      ...probabil, sa descoperi ca Iohanis a fost ales cu voie de la stapanire (citeste Germania) deci, niciodata, retine niciodata! nu va musca mana celor care l-au sprijinit sa devina presh.
    • -2 (8 voturi)    
      imigranti (Luni, 7 septembrie 2015, 15:31)

      alin vrin [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

      Iohanis P.......... , ca nu face nimic asta pentu tara , si-a facut doar casele lui pana acum
  • -1 (5 voturi)    
    Lol! De acord! (Luni, 7 septembrie 2015, 14:58)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Problema este ca dupa cateva luni in Absurdistan refugiatii se vor refugia in bratele ISIS: macar aia iti taie capul si s-a terminat chinul!
  • +3 (5 voturi)    
    PIB (Luni, 7 septembrie 2015, 15:05)

    nelu [anonim]

    Propun alocarea be baza PIB-ului fiecarei tari. Sa nu uitam si de SUA; Arabia Saudita, etc.
    Si tarile cu PIB mare sa ia refugiatii fara scoala ca nu trebuie sa le mai creasca PIB-ul prea mult si amaratii sa-i ia pe aia cu scoala sa ii ajute.
    • -5 (5 voturi)    
      Propun... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:32)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      Toti banii sa vina la noi!

      Sa fim bogati, si mai bogati, si mai egoisti si mai bogati... si dupa aia.... putin si mai egoisti dar siiiii foarte bogati!

      Ca... la asta se rezuma totul!
  • +3 (5 voturi)    
    120.000 doar? (Luni, 7 septembrie 2015, 15:22)

    faraNume [anonim]

    tarile care o sa accepte refugiati acuma o sa mai primeasca cel putin cate 10,000 fiecare, sa fim seriosi 120,000 de refugiati ii un numar foarte departe de adevar, sa ne asteptam la 500.000+ in urmatoarele 6luni
    • +3 (5 voturi)    
      120.000 prima fază; probabil 3 milioane final (Luni, 7 septembrie 2015, 16:00)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui faraNume

      Germania a alocat 10 miliarde euro pentru procesarea si integrarea a 800.000 refugiați/imigranți în principal din Siria (nivel de educație bun, majoritate tineri doritori și apți de muncă.

      Dacă 800.000 reprezintă cota Germaniei (26.2%) la final, înseamnă că totalul, la final, va fi peste 3 milioane de refugiați/imigranți!

      120.000 este cifra inițială aruncată de UE ca să nu sperie prea tare lumea. Procentele contează! La un total final de 3 milioane, României cu cota de 3.9% îi vor reveni cca 119.000 de persoane!
      • +2 (2 voturi)    
        Esti haios! (Luni, 7 septembrie 2015, 17:28)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        10% din specialisti sunt analfabeti, 24% au fost in scoala primare (1-4 clase), 10% declara ca au studii superioare, restul se lauda cu diverse calificari .... acte de studii n-au cu ei, asa cum n-au nici documente de identitate.
  • 0 (6 voturi)    
    Petitie (Luni, 7 septembrie 2015, 15:23)

    Radu [anonim]

    Pentru cei care nu sunt de acord cu "deciziile" UE, exista o varianta:

    http://www.petitieonline.com/nu_refugiatilor

    Semnati şi distribuiţi!
    • -3 (7 voturi)    
      Ce ar fii (Luni, 7 septembrie 2015, 16:31)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      ...sa nu fim de acord cu decizia europenilor de a ne lasa liberi sa calatorim, sa studiem, sa traim si muncim in UE ?

      De petititia asta.... ce spui?
      • +1 (3 voturi)    
        logica ta scartaie (Luni, 7 septembrie 2015, 17:14)

        folicu [anonim] i-a raspuns lui midumi

        Romanii nu au invadat pe nimeni. Atata timp cat se respecta cadrul legal, legile UE, e normal sa muncesti unde iti gasesti. Dar huliganii astia ce legi UE respecta?
  • +4 (8 voturi)    
    Franța să ia toți musulmanii; are porturi mai mari (Luni, 7 septembrie 2015, 15:31)

    visio [anonim]

    și vase mai multe deci îi pot trimite înapoi mai repede!
  • -9 (13 voturi)    
    Bravo concetatenii mei.... (Luni, 7 septembrie 2015, 16:03)

    midumi [utilizator]

    La placinte inainte, dar la razboi inapoi!

    Noi, fratii tai, potaie!
    O sa-ti dam o bataie
    Care s-o pomenesti.
    Cunosti tu cine suntem, si ti se cade tie,
    Lichea nerusinata, astfel sa ne vorbesti?"
    - "Dar ziceati..." - "Si ce-ti pasa? Te-ntreb eu ce ziceam?
    Adevarat vorbeam,
    Ca nu iubesc mîndria si ca urasc pe lei,
    Ca voi egalitate, dar nu pentru catei."
    Aceasta între noi adesea o vedem,
    Si numai cu cei mari egalitate vrem.


    Imi este sila de voi, probabil si Europenilor la fel.... !

    Suntem pur si simplu nistre profitori la drumul mare, nimic mai mult!
    • +4 (4 voturi)    
      midumi (Luni, 7 septembrie 2015, 17:01)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      Drept să-ţi spun, şi mie îmi este silă, în contrapartidă, de românii care urmează orbeşte învăţăturile Al Jazeera. Da' nu asta-i problema, ci faptul că tsunami ăsta de migranţi e încadrat cu foarte mulţi bărbaţi în putere, cu două vârste precise: prima e aceea a soldatului, ăla de tre' să moară pentru patrie, iar cea de a doua e aceea a membrului societăţii civile, ăla de tre' să vegheze şi să voteze. Vreau să cred că valul ăsta e de dezertori de ambele speţe, da' am rezerve. Vorba unui clasic, mă tem că au venit ca să lupte şi să voteze aici. Altfel cum să fi ajuns nişte români să pună botul, peste noapte, la Al Jazeera mai rău ca la RIA Novosti, sau Sputnik, cum îi spune mai nou. Aduce a "Les sanglots longs...", dacă înţelegi ce vreau să spun...
  • +9 (11 voturi)    
    cuuummm??? (Luni, 7 septembrie 2015, 16:06)

    vali2 [utilizator]

    Da nu mai bine investim in 4700 de studenti care tot acolo's ca si reufgiatii, tot n-au nimic ce manca, unde sta sau o slujba cand termina facultatea.

    Cu ce-s mai presus sirienii aia??
    NU!
  • -1 (1 vot)    
    Va vrea cineva? (Luni, 7 septembrie 2015, 17:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nimeni nu vrea sa se refugieze intr-o tara de hoti, guvernatat de hoti si cu un parlament de hoti. Toti vor sa plece si sa uite unde s-au nascut. Numai criminalul ILiescu, puscariasul Nastase, plagiatorul Ponuca, Generalul Copy Paste, haita de securisti si hoardele [artidelor mafiote for ramine sa jefuiasca ce mai e de furat. ROMANIA = o rusine.
  • +3 (3 voturi)    
    borcanul cu miere... (Luni, 7 septembrie 2015, 17:05)

    fabrio [anonim]

    In spatiul Schengen nu avem loc, bine ca putem primi refugiati....
    As vrea sa vad un presedinte hotarat cu o decizie inteleapta, dar mi-e teama ca va fi din nou o dezamagire.
    O sa ne trimita nemti "elita" refugiatilor, iar ei o sa-i tina pe cei necalificati fara educatie ori posibili teroristi...
  • +1 (9 voturi)    
    ce mentalitate avem (Luni, 7 septembrie 2015, 17:09)

    Gabriel [anonim]

    -~5000 de musulmani sa ne cotropeasca tara.........vede cineva ca de fapt sunt ~5000 de OAMENI plecati din calea razboiului

    eu sunt de acord cu primirea lor...nr lor nu este asa mare incat sa nu-l putem sustine

    Ai nostri se plang ca avem 1500 de locuri toate......daca vor gasesc cu o investitie nu foarte mare.....cum ar fi atatea spitale inchise(multe nici nu au nevoie de investitii)

    imi place ca noi romanii suntem niste ipocriti innascuti


    --ce nivel de ipocrizie trebuie sa detii incat sa votezi NU refugiatiilor la petitia aia online si sa-ti dai un oras de resedinta in Norvegia

    intre 90-92 au venit cateva mii bune de turci,sirieni,irakieni.....de ce nu ii goniti si pe aia?

    sa-i scoatem si pe nemti,tatari,turci,greci,bulgari,sarbi,maghiari

    Altii sa ne primeasca romanasii cu milioanele....ca nu au plecat ca sirienii la drum fara sa stie o limba straina sau sa cunoasca o meserie( de parca numai la noi se invata meserii)
  • +1 (1 vot)    
    nu vrem refugiati (Marţi, 8 septembrie 2015, 9:44)

    anonim [anonim]

    nu vrem teroristi
    uite ce mutre au unii
    de ce nu lupta pentru drepturi in tara lor
    de ce nu se duc la fratii lor musulmani
    ce sint cainii cu covrigi la noi
    noi nu avem ce manca si nu o ducem prea bine ce o sa facem ?le dam case la astia cand noi nu avem?
    or sa inceapa sa fure,sa violeze sa faca numai nenorociri