Acord politic pe Codul Fiscal. Liviu Dragnea: TVA de 20% la 1 ianuarie 2016, 19% din 2017 / Supra-acciza pe carburanti si taxa pe stalp vor fi eliminate in 2017

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2015, 10:22 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: AGERPRES
(Articol actualizat) Coalitia de guvernare si opozitia au convenit joi ca legea privind Codul Fiscal sa ramana in aceeasi forma care a fost adoptata initial, dar o serie de prevederi sa fie aplicate etapizat, a anuntat liderul PSD, Liviu Dragnea. Astfel, TVA va scadea la 20% de la inceputul anului viitor, iar din 2017 va fi redusa la 19%. Supra-acciza pe carburanti va fi eliminata din 2017, la fel ca si taxa pe stalp, cu exceptia constructiilor speciale din Agricultura.

De asemenea, impozitul pe constructiile speciale - Taxa pe stalp - va fi eliminat din 2017, cu exceptia celui aplicat constructiilor speciale din agricultura, pentru care taxa se elimina de la 1 ianuarie 2016.

Liviu Dragnea a precizat ca, potrivit acordului dintre opozitie si putere, deficitul pentru 2016 sa fie sub 2% - "1,7 si ceva".

Liviu Dragnea a subliniat ca mentinerea deficitului sub 2% va reprezenta si un semnal pentru partenerii internationali ai Romaniei, "pentru a usura negocierile pe care guvernul sigur le va avea cu acestia".

Plafonarea CAS la 5 venituri medii brute pe economie va fi aplicata tot din 1 ianuarie 2017, ca si reducerea impozitului pe dividente.

Puterea si opozitia au convenit ca cererea de reexaminare a presedintelui Klaus Iohannis asupra Codului Fiscal sa primeasca un vot final pana la sfarsitul saptamanii viitoare.

Despre legea bugetului de stat
  • Am convenit ca guvernul sa prezinte proiectul de buget pana la 15 noiembrie
  • Am convenit cu opozitia ca si pe marginea legii bugetului sa lucram dupa acelasi model folosit la discutia pe Codul Fiscal
  • Ne intereseaza foarte mult sa stimulam investitiile si sa ajustam cat de mult se poate cheltuielile bugetare
  • Fiecare ministru trebuie sa se uite cu maxima atentie daca gaseste in buget capitole pentru care poate solicita sume mai mici, cheltuieli care nu sunt obligatorii
Despre legea salarizarii unice
  • Asteptam finalizarea negocierilor cu partenerii sociali
  • Vom lucra si pentru legea salarizarii cu opozitia dupa acelasi model
  • Temele majore ale Romaniei trebuie discutate in cadrul unui consens. Si noi si colegii din opozitie avem aceasta abordare, un climat politic bazat pe dialog
  • Discutia pe ordonanta salariilor demnitarilor va fi facuta odata cu eventualul proiect de lege al salarizarii
UPDATE 10.33“A fost foarte buna intalnirea”, a declarat liderul UNPR Gabriel Oprea, primul iesit de la negocieri. “Veti fi surprinsi placut”, a declarat Oprea, subliniind ca “este un dialog constructiv, lucrurile se armonizeaza, ceea ce e in interesul Romaniei”. Liderul UNPR nu a vrut sa dea mai multe detalii despre deciziile convenite, urmand ca ceilalti participanti sa le anunte.

Liderii partidelor parlamentare s-au reunit, joi, la Parlament, pentru a discuta pe tema noului Cod fiscal, in incercarea de a ajunge la un consens, informeaza Agerpres.

Participa presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, liderii PNL, Alina Gorghiu si Vasile Blaga, presedintele UNPR, Gabriel Oprea, liderii ALDE, Calin Popescu Tariceanu si Daniel Constantin, presedintele UDMR, Kelemen Hunor, precum si presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea.

Liderii s-au intalnit mai intai in cabinetul presedintelui Camerei Deputatilor.

 Liviu Dragnea, presedintele PSD, a declarat luni ca propune pentru joi, 27 august, o intalnire intre liderii partidelor parlamentare pentru o decizie politica finala privind Codul Fiscal. Dragnea a mai spus ca asteapta ca o decizie politica finala si un vot final pe Codul Fiscal sa fie date in sesiunea ordinara a Parlamentului, ceea ce inseamna aminarea votului pentru luna septembrie. 

Premierul Victor Ponta a afirmat ieri afirma ca "datele neoficiale" ale ANAF arata ca sumele prevazute a fi incasate la buget pentru luna in curs au fost realizate inca de miercuri, 26 august.  

"Deci in urmatoarele 5 zile vom avea iar incasari excedentare (chiar cu scaderea TVA la 9% la alimente si alte asemenea masuri)!", a scris Ponta, pe contul lui de Facebook.  

Primul ministru afirma ca aceste cifre sunt binevenit in contextul discutiilor despre Codul Fiscal in conditiile in care arata "foarte clar": "combinatia magica - taxe mai mici si mai putine si ANAF mai eficient si performant in colectare si combaterea evaziunii".










14052 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Discutii "tencice"pe ciolan !! (Joi, 27 august 2015, 10:45)

    deval [utilizator]

    Prea-cinstitul dragnea (denumit asa de BOR) nu a lasat pe oprea si pnl sa-si traga meritele pentru consensul pe polimerul numit Codul fiscal aratandu-ne tuturor cine e seful ! Ar mai trebui sa intelegem si daca iubirea vesnica si "tehnica" a lui oprea pentru fonta se muta tot vesnic, o luna doua, la dragnea ...
    • +3 (11 voturi)    
      TOTI Politicienii din Parlament/Guvern (Joi, 27 august 2015, 12:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui deval

      fie ca sunt p$d, penele, pece,iudemere...TOTI sunt INCONSTIENTI...trebuie dizolvat Parlamentul si alegeri anticipate ! Romani TREBUIE sa iesim in Strada ! http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg110
    • +10 (16 voturi)    
      ne gandim doar la comert (Joi, 27 august 2015, 12:30)

      jescu [anonim] i-a raspuns lui deval

      TVA 20% inseamna beneficii pentru firmele de comert, care au si facut loby puternic, cum ca noul cod fiscal e ceva fara de care nu se poate trai. In realitate trebuie sprijiniti cei care produc in Romania si nu cei care vand in Romania produse din afara. Comerciantii nu sunt afectati de nimic, ei doar actualizeaza pretul la cursul dolarului sau euro si fac profit oricum. Mai bine lasau TVA-ul in pace si faceau infrastructura in aproprierea autostrazilor ca sa se instaleze usor firmele care vor sa produca. Asa fac chinezii, statul niveleaza terenul, pune gardul, aduce curentul, aduce gazele, si firmele care vor sa produca, vin si se instaleaza in cateva luni. Si chinezii au mii de site-uri din astea gata pregatite, cu infrastructura de acces analizata dinainte pe toate partile, nu haos ca la noi.
      • +1 (1 vot)    
        TVA e unlucru, autostrazile sunt altceva (Joi, 27 august 2015, 14:10)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        TVA este o taxa platita de cosnumatorii finali, ea se retine la comerciantti si producatori. Nu vad de ce comerciatii ar fi mai avantajati decat producatorii de scaderea tacei? Eu sunt producator si vreau o taxa mai mica, pentru ca automat produsele mele vor fi mai ieftine si poate creste consumul lor. Ma rog, eu profit deja de micsorarea de TVA la 9% la produsele mele, vanzarile au crescut usor in ultimele doua luni, desi ma asteptam la o scadere specifica si obisnuita in alti ani perioadei de concedii/vara.
        Mai trebuie notat ca Romania are al treilea cel mai mare TVA din UE in acest moment, o scadere este benefica pentru toate lumea, populatie, comercianti, producatori, buget de stat(prin scaderea evaziunii). Se stie ca taxele mari duc la evaziune mare.

        Nico legatura intre marimea TVA si cosntructia autostrazilor, utilitatilor.
    • +11 (13 voturi)    
      Hotnews, news-urile voastre nu sunt HOT deloc (Joi, 27 august 2015, 12:43)

      darkdragon [utilizator] i-a raspuns lui deval

      de la "concurenta":
      - reducerea impozitului pe dividende de la 16% la 5% se va aplica de la 1 ianuarie 2017.
      - plafonarea contributiilor la asigurările de sănătate va fi aplicată incepând cu 1 ianuarie 2017

      + faptul ca dividendelor li se vor retine CASS, inseamna ca dividendele se vor impozita cu 16% + 5.5% (doar cota angajat) -> masurile binefacatoare mediului de afaceri inseamna o taxare cu 21.5% a dividendelor

      URA, traiasca partidul!
      • +5 (7 voturi)    
        din pacate este adevarat ce spui (Joi, 27 august 2015, 13:26)

        JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui darkdragon

        Deci de la forma initiala in care impozitul pe dividente era eliminat, s-a ajuns la o crestere efectiva la 21.5%. Nu-mi vine sa cred ce se intampla. Va rog, mai expicati-mi odata de ce a facut Klaus bine ca nu a promulgat codul fiscal in forma in care era ! Intram iarasi in retorica stupida in care in vreme de posibila criza tre sa crestem taxele ca nu cumva asistatii sa simta o scadere a nivelului de trai. Si prin asistati ma refer la politicieni si toate rebedeniile si firmele lor puternic conectate la ciolan ! Nu exista un lucru pe care sa il regret mai mult decat faptul ca l-am votat pe Klaus, este singurul vinovat, decizia a fost in mainile lui.
      • -1 (1 vot)    
        unde ai gasit? (Joi, 27 august 2015, 14:00)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui darkdragon

        caut pe net si nu vad nicaeri ce spui ref la dividende
        • 0 (4 voturi)    
          RTV (Joi, 27 august 2015, 15:42)

          darkdragon [utilizator] i-a raspuns lui minos

          RTV
          • +1 (5 voturi)    
            rtv??? (Joi, 27 august 2015, 16:34)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui darkdragon

            adica televiziunea prietenului mincinosului tonta e o televiziune credibila?
            oricum, credibile vor fi doar informatiile publicate in monitorul oficial, ca urmare a promulgarii legii noului cod fiscal.
            informatie hot, ca sa va folosesc expresia, mi se pare insa, ignorarea de tot spectrul politic, in frunte cu dragnea, a lui tonta, plecat in republica vecina mai mult ca sa aiba de unde se intoarce.
            asta e semnalul care precede asteptata demisie a mitomanului, cred eu si posibila inlocuire cu cineva obedient teleormaneanului. un fel de pereche psd-ista boc-basescu.
            • 0 (2 voturi)    
              .... (Joi, 27 august 2015, 17:15)

              darkdragon [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              aici nu e vb de politica, au fost primii care au pus cele doua fraze in stire
          • 0 (4 voturi)    
            ce tampenie (Joi, 27 august 2015, 16:39)

            minos [utilizator] i-a raspuns lui darkdragon

            are dreptate Johnny Boy ref la Klaus, dar el este doar manipulat de consilierul lui economic stupid si de baietii de la BNR. Nu stiu care este scopul lor, dar sigur nu unul benefic. Odata in 25 ani de la revolutie, se pun partidele de acord in mod pozitiv si vine Isarescu, il influenteaza pe presedinte si strica treaba. Este pentru prima data dupa 2000, cand il dezaprob pe guvernator, cat despre Klaus, el nu se pricepe la economie, a fost influentat, dar a jucat si politic prost, doar partidul sau a votat codul.
        • +1 (1 vot)    
          In noul cod fiscal (Vineri, 28 august 2015, 8:29)

          bfc [utilizator] i-a raspuns lui minos

          Trebuie citit si inteles.
          Si eu am calculat ceva similar acuma doua saptamani cand am vazut reclama cu cei 5%, dar nimic despre CASS (si se pare ca nu se doreste a se clarifica).
          Este sobolanul pregatit de P$D pentru a se "razbuna" pe cei care nu ii voteaza, iar opnentii lor sunt atat de dezinteresati incat nu se va scoate la iveala sobolanul :)

          Vorba multimii: "nu conteaza, de ce sa faca patronul mai multi bani ca mine care lucreaza pentru firma"; gandire brevetata P$D.

          Numai bine si hai la munca, trebuie sa strangem bani pentru viitorul intunecat care se arata.
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Joi, 27 august 2015, 10:56)

    Sarmis [utilizator]

    De fiecare data suntem placut surprinsi. Atat de surprinsi incat 4 milioane au plecat deja din tara.
    • +1 (1 vot)    
      care pe care? (Joi, 27 august 2015, 19:32)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Sarmis

      fiecare participant la "consens" e convins ca l-a tzepuit pe celalalt.
      Vai de capul celui ce va trebui sa echilibreze bugetul in 2016 si mai ales in 2017.
      Investitii? Banc prost si rasuflat!
  • +15 (17 voturi)    
    llucrurile se armonizeaza dar birocratia ramane (Joi, 27 august 2015, 11:13)

    daady [anonim]

    Reduceti fratilor birocratia.Ce rost au registre de controale cand normal ar fi ca ei sa isi tina o evidenta si nu contribuabilul.Ce sintem in dictatura ANAFului? Ba mai mult registrele trebuiesc numerotate si pe spate sa se scrie nr de coli, stapila si semnatura-Asa era in armata daca a facut-o careva dintre voi.Toate registrele din armata erau ca la ANAF. Pai nu e si asta o dovada de militarizare(ingradire a individului) in defavoarea unei normalitati care sa ajute mediul de afaceri si sa dea un confort psihic contribuabilului?
    In ce tara din UE mai gasim atatea registre dar si birocrtia de la noi?
  • +2 (4 voturi)    
    mai crește prețul carburanților, gazelor și a RATB (Joi, 27 august 2015, 11:53)

    visio [anonim]

    adică a transportului cu BUS-ul, etc; să nu uităm și de majorarea prețului călătoriei la CFR!
    încă mai credeți că avem de unde majora salariile bugetarilor și putem scădea TVA? Pe bune?
    după 25 de ani de minciuni, ani în care am văzut de toate: mineriadă, autostrăzi suspendate, etc, e timpul să ne maturizăm!
    • +3 (7 voturi)    
      TVA reprezintă 8,3% din PIB, (Joi, 27 august 2015, 12:07)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui visio

      evaziunea este undeva la 16% din PIB, deci sunt resurse să elimini cu totul TVA și bugetul să iasă pe plus. Nu este nicio minciună, guvernul poate crește salariile și reduce TVA-ul în același timp prin simpla diminuare a evaziunii undeva sub 12% din PIB.
      • +1 (1 vot)    
        Ce ar fi evaziune 0% (Vineri, 28 august 2015, 8:33)

        bfc [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        De ce sa scada sub 12%?
        De ce sa nu fie 0%?

        Legile evaziunii ar trebui inasprite si aplicate.
        Binenteles ca actualul aparat fiscal nu nprea are competenta sa faca acest lucru, dar eu propun sa nu mai facem compromisuri si sa incepem sa corectam comportamentul asta.
        Evazionistii trebuiesc p[edepsiti dupa suma creata; nu la cel cu 100 lei ii dai 10 ani puscarie si la cel cu 100 mil euro ii dai 3 luni cu suspendare.
  • -3 (9 voturi)    
    Supra-acciza pe carburanti (Joi, 27 august 2015, 12:10)

    vindicomvs [anonim]

    NU trebuie eliminata cat timp nivelul pretului petrolului este atat de jos. Ponta a avut un mare noroc, dupa introducerea accizei pretul carburantului s-a ieftinit.

    Veniturile din supra-acciza trebuie colectate intr-un cont special si complet transparent dedicat dezvoltarii retelei de autostrazi.
    • +3 (3 voturi)    
      stimate vindicomvs (Joi, 27 august 2015, 13:36)

      danright [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Aveti cumva impresia ca lucrurile se intampla macar comparabil cu ce spuneti dvs? Citez "Veniturile din supra-acciza trebuie colectate intr-un cont special si complet transparent dedicat dezvoltarii retelei de autostrazi".
      Banii aceia s-au colectat deja si s-au sifonat nimeni nu stie pe unde.
      Ceea ce fac acum guvernantii e o amestecatura de populism gretos cu neghiobie. Pastreaza un nivel inalt al taxarii muncii si productiei, si reduc taxarea consumului. In loc sa producem noi ceva mai usor, suntem incurajati sa importam.
      • 0 (2 voturi)    
        pai da (Joi, 27 august 2015, 14:54)

        vindicomvs [anonim] i-a raspuns lui danright

        Exact asta e problema. Acum banii sunt colectati dar sunt cheltuiti complet netransparent si in mod evident nu in constructia de autostrazi.

        Dar taxa este buna si ar trebui mentinuta iar efortul indreptat in obtinerea unui consens politic asupa modului de cheltuire si transparentizare.
  • +9 (9 voturi)    
    Noul cod fiscal (Joi, 27 august 2015, 12:12)

    hopshio [utilizator]

    Pentru un SRL mic cu un administrator care si munceste va fi un impozit in plus de 500 lei pe luna (echivalentul unui impozit pe un salar minim). Si cum sunt multe SRL-uri, cel putin, in domeniul de prestari servicii, vom vedea multi oameni relaxati... dar nu fiscal.Inca un sut in fund pentru cei care muncesc si platesc salariile nesimtitilor din Parlament.
  • +8 (10 voturi)    
    Acciza pe carburant (Joi, 27 august 2015, 12:35)

    ladybug [utilizator]

    o intrebare pt. DNA: cand o sa fie verificat guvernul pentru aceasta acciza care imi este imputata mie cetateanului de rand pentru a fi folosita in constructia de autostrazi si drumuri si vad ca nu am nici autostrazi nici drumuri. Unde se duc acesti bani, in ce sunt ei folositi? Daca au fost destinati unui scop si vedem ca nu sunt folositi in acel scop poate ca se finanteaza cu ei campaniile electorale sau poate intra in buzunarul unei persoane nu stiu, orice... Cand se va verifica destinatia accizei??
    • -1 (3 voturi)    
      NU TE-AI LAMURIT INCA... (Joi, 27 august 2015, 13:27)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ladybug

      Ca DNA-ul este o institutie in subordinea guvernului si a palamentului? O institutie de tot handelul!
  • +9 (9 voturi)    
    Hotarare . (Joi, 27 august 2015, 12:54)

    Marx [anonim]

    Abia astept alegerile viitoare cand , cred ca privatii le vor scoate politica din cap liberalilor . Si ii vor arata o mare pisica lui Johanis care ne-a pacalit . Acesta s-a hotarat sa vada lumea pe banii nostri si sa devina un mare boem .
  • +5 (9 voturi)    
    Impresie (Joi, 27 august 2015, 12:59)

    ploiesteanu [utilizator]

    nu eliminați supraacciza pe benzina și taxa de stâlp dar măriți taxele pentru SRL-uri. Iar TVA-ul îl scădeți cu doar 4%. Sfatul meu, lăsați codul fiscal vechi. Vreți doar să faceți impresie artistică și nimic mai mult.
    • +1 (1 vot)    
      Cuma asa? (Joi, 27 august 2015, 15:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Si ei de unde sa fure? Ca altceva nu stiu
  • +1 (9 voturi)    
    Am inteles... (Joi, 27 august 2015, 13:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Deci varianta initiala a PSD (cel putin in privinta TVA) era mai buna. Bravo noului PDL! :D
    • +4 (8 voturi)    
      nimic nu e bun de la P$D (Joi, 27 august 2015, 13:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      doar ca cei de la Penele au mestecat fara sa guste !...recunosc ca P$D la "alba neagra" sunt priceputi !
      • +3 (7 voturi)    
        varianta intiala a PSD (Joi, 27 august 2015, 13:32)

        JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        era infinit mai buna din orice punct de vedere. Este evident ca pentru PNL si PDL singura doctrina este cresterea taxelor si atat. Chiar sunt irelevante toate comentariile, o sa o spun cu subiect si predicat: Ponta a propus un cod fiscal super OK, Klaus i-a dat raus, acesta este adevarul gol-golut.
        • +1 (1 vot)    
          ti am dat un PLUS pentru Text (Joi, 27 august 2015, 14:23)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

          nu si pentru mesajul textului. Admite... ca NU P$D a construit codul fiscal ci alti oameni..Manolescu..etc...care nu au treaba cu P$D ul...apoi te rog sa vezi ca taierile de procente la TVA...au automat cresteri la altele...sau mentineri...implicit "principiul vaselor comunicante" functioneaza si aici. Te rog gandeshte te la urmatoarele
          1 ce ar fi sa scoatem TVA definitive din Cod ?
          2 ce ar fi daca impozitele ar fi unitare si structurate in max 3 taxe pentru Companii ?
          si doua taxe pentru Cetateni ?
          3 ce ar fi daca deducerile fiscal ar fi clare si enumerate dupa criteria simple ?
          Tot carpim codul fiscal cu diverse artificii insa baza..temeiul fiscalizarii nu se modifica...taiem aici sa fie bine anul viitor in alegeri...dar...din pacate trebuie crescut in alta parte pentru a compensa lista costurilor publice....aaa..nu mai vorbim..de ce in codul fiscal nu sunt si norme privind valorificarea banilor sechestrati de DNA si Instante ? codul fiscal nu e un nomenclatro de taxe/impozite, e necesar sa vem si proceduri atat pentru IN cat si pentru OUT..or de 25 de ani NU avem sau nu se vrea asa ceva...
          • +1 (1 vot)    
            ai dreptate total (Joi, 27 august 2015, 15:51)

            JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            din acest motiv am fost foarte atent la exprimare cand am spus ca Ponta "a propus" si nu a creat, gandit sau conceput codul fiscal, habar nu am care a fost contributia lui pe text dar ideea este ca si l-a asumat. Varianta initiala a codului ar fi lasat mai multi bani in mainile privatilor, bani care ar fi fost cu siguranta mai bine folositi decat daca se duc in visteria statului, dovedit un excelent manager de resurse. La modul cum au evoluat lucrurile la negocieri, nici nu mai pot sa ii pun pe Ponta si PSD in aceeasi oala, iar Klaus si PNL reprezinta cea mai mai mare dezamagire, ca sa nu spun tzeapa, din ultimii 25 ani. Nu vreau sa transmit nici un mesaj,nu simpatizez nici un partid, ci vreau doar sa imi exprim dezamagirea pe care o simt in acest moment.
        • 0 (0 voturi)    
          TZEAPA (Vineri, 28 august 2015, 13:04)

          Revoltat. [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBoy

          Mama lor de hoti imputiti, nu e suficient ca v-ati dat seama dragi compatrioti ca in loc de 0% vom plati 21,5% numai la dividende pe SRL -urile noastre amarate, puneti mana si iesiti in strada, altfel o sa ajungem cu totii salariati la multinationale....
      • -1 (3 voturi)    
        :D (Joi, 27 august 2015, 15:08)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ti-a placut 10 ani sai iei de la Basescu acum ia putin si de la PSD.
        • +2 (2 voturi)    
          discurs specific Latrina 3 (Joi, 27 august 2015, 15:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          te rog argumente nu..paronoia cu base...merci pentru intelegere !
          • +1 (1 vot)    
            Iotete... (Joi, 27 august 2015, 16:44)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Vrea argumente. Flori nu vrei?

            Si nu e paranoia. Ci se cheama "alternanta la guvernare". Democratie, chestii, socoteli.
    • +1 (1 vot)    
      n-ai inteles (Joi, 27 august 2015, 15:02)

      cichicean [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      de unde stii ca varianta initiala a PSD era mai buna? ai calatorit in viitor sau ai citit in cafea? toate variantele politicienilor sunt bune pana ne trezim ca le pun in aplicare
  • -7 (9 voturi)    
    cu exceptia neocon-ilor bnr... (Joi, 27 august 2015, 13:11)

    demaGOGU [anonim]

    ...toata lumea saluta scaderea taxelor!
  • +3 (3 voturi)    
    Avantajos pt mediul de afaceri??? (Joi, 27 august 2015, 14:18)

    mit1 [utilizator]

    Nu e era vorba ca noul cod va fi avantajos pt mediul de afaceri??
    Prin ce e? Prin amanarea renuntarii la supraaccize? Prin amanacarea scaderii impozitului pe dividende, si a introducerii contrbutiei la sanatate pt dividende (deci per total cresterea impozitul pe dividende)? Prin amanare scoaterii taxei pe stalp?
    Astea is avantajoasa pt mediul de afaceri? Astia de la PNL cum pot accepta asa ceva?? Chiar au tampit?
    Bine ca scad TVA-ul, care oricum nu va fi simtit de nimeni, ca vor umfla preturile.
  • 0 (2 voturi)    
    suna mai bine, parca... (Joi, 27 august 2015, 14:18)

    lili [anonim]

    BNR chiar a salutat ca varianta convenita tine cont de deficitul bugetar si de opiniile partenerilor internationali, mai mult, vad ca Dragnea ii da clasa ca manager lui Ponta figurantul si populistul!
    Dragnea are stil de conducator, dincolo de multele bube pe care le are ca membru corupt de PSD corupt...
    Zi de zi ii da cate un sut lui Ponta... "colaborarea cu opozitia pe teme majore", de care NU am auzit la Ponta in 4 ani.... la Ponta in afara de mistocareli de om needucat nu auzeai nimic altceva....
  • +4 (4 voturi)    
    Inteleg. (Joi, 27 august 2015, 14:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Deci in loc sa lase Codul fiscal asa cum era, cleptocratii au marit impozitul pe profit. (La impozitul pe dividende au adaugat 5.5% - CAS).
    Stiu clar ce nu voi vota de acum inainte: PSD, PC, ALDE, PNL, UDMR.
  • +6 (6 voturi)    
    Deci, impozit pe dividende? (Joi, 27 august 2015, 14:57)

    RaduMischie [utilizator]

    Acum avem 16% impozit pe dividende.
    Varianta de Cod Fiscal aprobata de Parlament prevedea 5% impozit pe dividende, dar iti mai baga 5,5% contributie de sanatate. Ajungeai la o rata de 10,5%, oricum mai putin decat 16%.
    Acum, inteleg ca nu mai scadem la 5%, deci impozitul ramane 16%. Dar nu se vorbeste nimic despre contributia de sanatate de 5,5%, ceea ce ar insemna ca ea ramane. Deci ajungem la o rata de 21,5%? Ce relaxare fiscala e asta?
    • 0 (2 voturi)    
      Asta vine peste impozitul pe profit (Joi, 27 august 2015, 16:39)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Ca sa poata sa dea dividende, o companie trebuie sa aiba intai profit. Iar la profit se ajunge dupa plata TVA pe serviciile sau produsele vandute. Peste asta, compania va plati impozit pe profit 16%.
  • +3 (3 voturi)    
    HOTII (Joi, 27 august 2015, 15:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafiotii din toate partidele si-au dt mina ca sa poate fura a la longue. Moa'sa a fost penalul sef Dragnea, tata la toti hotii din PSD si hot electoral. ZIdul de la Torgoviste e singura solutie pentru acesti TOCALOSI NESIMTITI!
  • -1 (1 vot)    
    Ma prapadesc de ras (Joi, 27 august 2015, 16:28)

    Ythings [anonim]

    Cand a fost intors codul fiscal inapoi de presedinte, toata lumea a sarit in sus, ca "puterile straine"/marea conspiratie nu vor scaderea TVA, vor sa o ducem rau etc.
    Acum reduc TVA, si lumea zice, "TVA nu e important, de ce nu ati scos/redus taxele."

    Eu am zis de la inceput, "problema" vechiului cod fiscal nu era numai TVA redus, ci o serie de masuri care impactau prea mult bugetul/incasarile.

    Acum ce au facut magnificii nostri conducatori: putem zice ca au taiat din nou de la investitii (nu au micsorat /eliminat taxele care impactau mai mult firmele si care ar fi putur genera venit pe termen lung) si au dat la populatie (scazut TVA).

    E an electoral ce naiba :D

    Peste doi ani vine un nou guvern si o sa cresca TVA-ul ca nu au bani, si am mai pierdut 5 ani degeaba :)
  • 0 (2 voturi)    
    niste muisti (Joi, 27 august 2015, 16:37)

    Razvan_M [utilizator]

    S-au tiganit 2 luni ca nu-i bine sa scada TVA de la 24 la 19, da' au reusit sa "negocieze" sa-l scada la 20 :)
    Este bine ca am avut discutii, dar era mai bine daca aveau loc inainte de votarea initiala a legii in Parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 27 august 2015, 18:03)

    Sarmis [utilizator]

    Deja celebrul Radio Erevan,

    Firmelor nu li s-a dat ci li s-a luat :):)):
  • +2 (2 voturi)    
    'Marele USL' traieste!,'Jos Basescu'! (Vineri, 28 august 2015, 6:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca se mai indoia cineva de valabiitatea vigoarei sloganului 'USL traieste', acum s-a facut o clarificare totala : USL s-a intrunit in forma sa largita, de acum (PNL a inghitit si PDL!) si a hotarat, in unanimitate,ca asa trebue sa faca de acum inainte - sa conduca tara impreuna, intr-un 'alt fel', sa faca abstractie de prostiile doctrinare de 'stil vachi', sa joace cum hotarase 'marele jucator Klaus Werner', intrun alt fel de a juca al unui presedinte statuie, conform cu preceptele emise de marele strateg al tarii - Domnia Sa Domnul Mihalache.
    Acum iese la iveala marele folos pentru intreaga tara, ca Domnia Sa Domnul Mihalache a fost format, multi ani, in scoala PSD, sub indicatiile celui mai mare politician si presedinte-conducator al Romaniei, din toata istoria sa - Ion Iliescu.
    Sa ii dea sanatate Dumnezeu celui care l-a infiltrat pe Domnul Mihalache in mintea statuii Klaus.
    Au trait impreuna marele vis (cei din USL), din 2012, de a distruge PDL din radacini si de a-i resapa toti membrii, de a le scoate din minte prostia pe care o strigau toti atunci, ca USL a dat o 'lovitura de stat', ca Traian Basescu ar fi facut ceva bun pentru tara, in toti anii in care a inrobit poporul, in care a spalat creerele celor care si-au irosit viata, in jugul 'Traian Basescu', cel care le-a calcat in picioare demnitatea de politicieni.
    Poporului ii este dor, vrea sa vada de cateva ori pe an, macar lunar, cate un miting, pe marele stadion national, la care 85.000 de romani sa strige in cor 'Jos Basescu!', mitinguri organizate de catre Domnul Mihalache, personal, ca sa se asigure neinfiltrarea nociva a vreubui 'deviationist', de la linia politica generala a tarii, sub simbolul 'Marele USL traieste si va trai in vecii vecilor'
    In tribuna de onoare a mitingurilor trebue, prin grija Domnului Mihalache, sa se afle, in primul rand, la brat cu ilustrii Gorghiu, Mihalache, Klaus, liberalul barbos, care sa fluture permanent imensul drapel national.
    Se va infiinta sediul comun 'Marele USL'
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo PNL! Sa ne traiesti! (Vineri, 28 august 2015, 9:37)

    dinica [anonim]

    In mod cu totul de asteptat, PNL a lovit in firmele mici.
    Pe multinationale nu-i intereseaza CASS si impozit pe profit. Profitul il externalizeaza brut, iar CASS e mizilic.
    Dar firmele mici... Deci:
    CASS ramane cum era . Mare. Bravo PNL.
    CASS la impozitul pe dividende>? Deci 21,5 %? Bravo PNL.
    Taxa de stalp. Bravo PNL.
    Impozitul pe locuintele sediu pentru firmele de familie? Marit? Bravo PNL!
    Pentru ca sa aveti cu ce sa va laudati ca reduceti in 2018, ne omorati in 2017! Bravo PNL.
    Nu-nteleg de loc cum un partid de stanga vine cu masuri de dreapta, iar PNL zice niet, sa-i spargem pe micuti! Bravo PNL!
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo PNL (Vineri, 28 august 2015, 9:47)

      dinica [anonim] i-a raspuns lui dinica

      Am uitat de supraacciza. Bravo PNL.
      • +1 (1 vot)    
        e un tandem acolo andreea&alina (Vineri, 28 august 2015, 11:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dinica

        care au gandit...cu cratitza...nu cu capul !!!
  • 0 (0 voturi)    
    gospodarirea tarii continua (Vineri, 28 august 2015, 21:01)

    nedumeritul [utilizator]

    deci : la rata de aparitie a modificarilor de legislatie si deoarece
    practic pentru urmatoarele 6 luni aceasta lege nu schimba nimic , este echivalenta cu o lege destinata mileniului 4,adica vorba in vant.....
    Se continua guvernarea si administrarea tarii cu ordonante scrise si ordine verbale.....