Inscrierea in scoli si gradinite se va face doar cu aviz de la medicul de familie, fara analize medicale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 19:33 Actualitate | Esenţial

Analize inutile
Foto: 123rf.com
Ministerele Sanatatii si Educatiei pregatesc un ordin comun care va stabili ca scolile si gradinitele nu vor mai solicita analize bacteriologice pentru intrarea copiilor in colectivitate, ci doar adeverinta de la medicul de familie, a declarat miercuri secretarul de stat Dorel Sandesc, citat de Mediafax.

"Pregatim un ordin comun al Ministerului Sanatatii si Ministerului Educatiei pentru a prezenta explicit conditiile medicale necesare inscrierii copiilor in unitatile de invatamant, la inceputul anului scolar. Incepand din anul scolar 2015-2016, elevii vor prezenta o adeverinta de la medicul de familie prin care se atesta faptul ca respectivul copil sau elev este clinic sanatos si nu sufera de o boala contagioasa", a spus Dorel Sandesc.

Secretarul de stat din Ministerul Sanatatii a precizat ca, de fapt, nici actualele reglementari nu obligau la efectuarea exudatului faringian sau al coproculturii, insa, intr-un vechi obicei, care dateaza de multi ani in urma, multe unitati de invatamant mai solicita, obligatoriu, prezentarea acestor analize bacteriologice.

In cazul in care medicul de familie considera necesara realizarea acestor analize, intrucat suspecteaza o anumita boala, cu certitudine acesta va trimite copilul sa faca analizele bacteorologice, dupa care va putea elibera avizul medical pentru intrarea in colectivitate, a adaugat Sandesc.

Reactia vine dupa ce HotNews.ro a aratat ca sute de mii de copii de gradinita sunt testati inutil in fiecare an.


Astfel, majoritatea gradinitelor din Romania solicita, sub conditie obligatorie, ca atunci cand parintele isi inscrie/reinscrie copilul la gradinita, acesta sa aduca, pe langa avizul epidemiologic de la medicul de familie, si rezultatele a trei analize: exsudatul nazal, exsudatul faringian si coprocultura. Toate testeaza prezenta unor bacterii pe mucoasele copilului si, desigur, nu sunt gratuite.

Fiind vorba de sute de mii de analize, toate efectuate in aceeasi perioada a anului ¬ luna septembrie -, marile lanturi de laboratoare de analize sunt foarte interesate sa atraga astfel de clienti. Multe dintre ele ofera pachete promotionale, purtand denumiri dragute, special pentru ¬inscrierea copilului la gradinita¬. Preturile variaza, intre 40 si 70 de lei (pot fi prinse si in costul asigurarii de stat sau a abonamentului privat), dar sunt bani putini pentru un parinte firesc atent la sanatatea copilului sau.

Citeste restul articolului aici










8618 vizualizari
  • +2 (18 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:59)

    tirolez [utilizator]

    De ce nu e utila coprocultura in conditiile in care folosesc aceeasi toaleta?
    Si-asa ii aduceau bolnavi la gradinita, acum sa vezi. Sunt unele mamici care ii dau dimineata educatoarei medicamentele + hartiuta cu orele de administrare. Eu inteleg ca nu ai cu cine lasa copilul, dar ne batem joc si de copiii altora cu o seninatate de speriat. Unii mai au si frati de varste foarte mici acasa sau bunici care se imbolnavesc si ei , iar pentru aceste categorii e si mai dificil.
    • +2 (14 voturi)    
      Chiar așa.. (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:02)

      max# [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cum ar fi să se ceară coprocultura peste tot unde se folosesc toalete comune? Restaurante, baruri, aeroporturi, avioane, locuri de joacă pentru copii, chiar și în pădure. N-ai coprocultura la tine, faci în pungă...
      • +1 (7 voturi)    
        .... (Joi, 30 iulie 2015, 0:00)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui max#

        Ma referam strict la gradinite, care sunt comunitati inchise, rar vin copii noi in timpul anului. Ca adult poti sa iei niste masuri de precautie daca esti nevoit sa mergi la toalete publice.
        Dvs. va trimiteti singur copilul de 3 ani la toaleta din aeroport si il lasati fara nicio grija sa se aseze cu fundul pe wc? De obicei parintii ii insotesc la toaleta si pe cat posibil (ma refer la copii prescolari) ii ajuta.
        • +4 (8 voturi)    
          De acord. (Joi, 30 iulie 2015, 9:11)

          Vasea [anonim] i-a raspuns lui tirolez

          Din punctul meu de vedere gradinita/scala este locul de munca al celor mici.

          Exercitiu de imaginatie:
          Va rog sa va imaginati ca angajatorul dumneavoastra v-ar cere aceleasi analize cind mergeti la munca asa cum se cer copiilor cind merg la scoala/gradinita.

          Acolo unde pentru copii se cer analizele parintilor, considerati ca ar trebui ca dumneavoastra sa aduceti analizele copiilor.

          Daca sunteti purtator de "aureus" fuguta acasa in concediu farta plata.

          Cum ar fi ?

          Mai sus ati intrebat:
          "Dvs. va trimiteti singur copilul de 3 ani la toaleta din aeroport si il lasati fara nicio grija sa se aseze cu fundul pe wc?" sa inteleg ca il invatati sa se comporte ca Spiderman ? (sa se urce cu picioarele pe WC)
          • -1 (3 voturi)    
            :) (Joi, 30 iulie 2015, 11:10)

            pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Vasea

            Exista si alte solutii decat comportamentul de tip Spiderman.
            De exemplu, se poate pune hartie igienica pe colac.

            Sau, daca esti tare-n genunchi, poti adopta pozitia piticului extraterestru verde... ;)
  • +3 (5 voturi)    
    bravo (Miercuri, 29 iulie 2015, 21:29)

    amanda13 [utilizator]

    Vlad Mixich!
  • +1 (1 vot)    
    serios? (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:00)

    DanOprea [utilizator]

    La cresa e ok ?
  • +2 (10 voturi)    
    Se stie cum dau avize (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:08)

    Alfabetix [utilizator]

    medicii de familie!
    Era un mod de a verifica sanatatea copiilor care pana pe la 7 ani au imunitatea mai scazuta si prind usor microbi si paraziti..
    In scoala gimnaziala de stat a copiilor mei au fost mai multe cazuri de scarlatina cauzata de un microb nedescoperit la timp. A trebuit inchisa scoala cateva zile, dezinfectata, copiii internati... Dar na! daca au zis Hotnews si ministerele ca e scump si nu merita, nu mai facem analize ca traim intr-o tara exemplar de curata si sterila, chiar daca nu sunt sapun si hartie igienica nici in spitale nici in scoli!
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Unii nici macar nu anunta ca au scarlatina, am avut un caz. In martie a venit o fetita cu varicela. Dupa vreo cateva zile si-a dat seama doamna si a intrebat-o ce are si a zis "am putina varicela". Putina? A sunat-o dna pe mamica si a rugat-o sa nu mai trimita copilul la scoala. Cu ocazia asta s-au imunizat si cei care nu facusera pana atunci. Intre care si o mama care a facut o forma mai grava. Le-a facut un bine in fond, de ce tot protestam? Sa pateasca la fel ca mamica de care vorbeam pe la 30-40 de ani?
      • +3 (5 voturi)    
        Q.E.D (Joi, 30 iulie 2015, 1:30)

        Cutezatorii2013 [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        tocmai ati demonstrat ca analizele la inceput de an sunt *absolut* inutile si nu fac altceva decat sa transfere banii in buzunarele laboratoarelor private.
    • +8 (10 voturi)    
      imunitate scazuta (Joi, 30 iulie 2015, 6:09)

      ardeleanu_ion123 [anonim] i-a raspuns lui Alfabetix

      au imunitate scazuta din cauza parintilor care ii tin inchisi in casa cu tableta sau telefonul in mana, la 30 de grade si toarna antibiotice cu nemiluita in ei si ii duc la Mall la sf. de saptamana si-i indoapa la fastfooooood.
      • +1 (1 vot)    
        Crezi (Joi, 30 iulie 2015, 12:06)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

        Sau imunitatea e scazuta datorita bagajului genetic ?

        Am impresia ca mentalitatea romanului se aplica si aici: ti s-a imbolnavit copilul pt ca al meu colcaie de toate bolile posibile dar continui sa il trimit la scoala /gradinita, copilul tau e de vina in final ca are imunitatea scazuta din cauza tabletei si AC-ului.
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:26)

    pathfinder [utilizator]

    Felicitari domnule Vlad Mixich!
  • +2 (4 voturi)    
    e bine (Joi, 30 iulie 2015, 9:24)

    MoemBius [utilizator]

    ca ati reusit sa declansati ceva bun
    Dar sa nu asteptati sa vi se ridice statuie
    ca e cimentul scump
    Eventual VA impaiaza
    :)
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo Hotnews and Vlad Mixich (Joi, 30 iulie 2015, 10:59)

    justitiarul_politic [utilizator]

    Inca o data ati demonstrat ca daca se vrea si cu perseverenta se poate.

    Acum ar trebui inceputa si o campanie de informare a parintilor. Ar trebuie sa stie exact ca un copil bolnav adus la gradinita ,nu va face decat sa ii inbolnaveasca si pe ceilalti.Stiu ca se pune problema serviciului, dar sunt sigur ca se va gasi o solutie de compromis .Zic doar ca ideie.
  • 0 (0 voturi)    
    Sezon deschis (Joi, 30 iulie 2015, 12:09)

    tudor74 [utilizator]

    Sezon deschis de adus la gradinita / scoala copii care colcaie de toate bolile posibile.
    Doctorii astia, ce stiu ei !

    Lasa ca daca se imbolnaveste copilul ii dau zeama de varza si il duc la popa .. ce nevoie avem de medici si controalelor lor sataniste.

    Romanistan te iubesc !
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai murit inca (Miercuri, 19 august 2015, 0:54)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      nu cred
  • 0 (0 voturi)    
    Deci Mixich a avut un pont? (Joi, 30 iulie 2015, 14:53)

    Ana [anonim]

    Intreb si eu: Mixich a avut un pont de la cineva din minister cand a scris articolul cu analizele de gradinita?
    Prea rapida reactia Ministerului Sanatatii, lucru neobisnuit pentru ai nostri.
    Din propria experienta, insa, (sunt mama si nu doctor, deci vorbim doar de un caz particular) coprocultura obligatorie pentru gradinita mi-a venit cu surpriza unui rezultat pozitiv de giardia. Fara obligativitatea acestor analize, habar nu as fi avut ...
  • 0 (0 voturi)    
    autolauda? (Sâmbătă, 1 august 2015, 17:56)

    Antoniu [anonim]

    de fapt "reactia" era ceva pregatit mai demult, VMixici a scris articolul cand deja era clar ce urmeaza, haideti sa fim sinceri.
  • 0 (0 voturi)    
    a aparut ordinul ? (Miercuri, 26 august 2015, 14:25)

    Mihai [anonim]

    stie cineva daca a aparut ordinul si care este numarul lui ?