"Country Reports on Human Rights Practices for 2014":

Departamentul de Stat al SUA: Agentiile media detinute de Dan Voiculescu si Sebastian Ghita au atacat verbal in mod repetat jurnalistii/Sebastian Ghita l-a amenintat pe Dan Tapalaga/ Victor Ponta si Mirel Palada au denigrat in mod public jurnalisti

de I. Baias, V. Moraru     HotNews.ro
Joi, 25 iunie 2015, 23:34 Actualitate | Esenţial

Sebastian Ghita in studioul HotNews
Foto: Hotnews
Raportul Departamentul de Stat al SUA "Human Rights Practices for 2014" pentru Romania, vorbeste in capitolul privind libertatea presei despre abuzurile si presiunile facute asupra jurnalistilor romani de catre lideri politici si patroni de presa.

"Agentiile media detinute de politicieni precum Dan Voiculescu (Partidul Conservator) si Sebastian Ghita (Partidul Social-Democrat) au atacat verbal in mod repetat autori ce au intocmit raporturi jurnalistice referitoare la afacerile controlate de acestia sau la activitatea guvernului. Analistul portalului online de stiri Hotnews, Dan Tapalaga, a raportat o serie de declaratii facute de Sebastian Ghita, pe care el si familia lui le-au considerat intimidante... Tapalaga si HotNews.ro au scris in mod repetat despre contractele dintre companiile lui Sebastian Ghita si institutiile statului", se arata in raportul de stat al SUA.

Raportul face referinta la interviul realizat de Dan Tapalaga cu Sebastian Ghita si publicat pe HotNews pe 29 mai 2014. In acel interviu, Dan Tapalaga i-a reprosat lui Ghita ca l-a amenintat cu dezvaluiri despre familie daca mai scrie de afacerile lui. Tapalaga a povestit episodul respectiv pe Facebook. Ghita s-a eschivat spunand ca nu a amenintat ci doar a zis "ca-l enerveaza uneori" Dan Tapalaga.  (vezi fragmentul incriminat in raport la finalul articolului).

Raportul ii incrimineaza clar atat pe premierul Victor Ponta, cat si fostul sau purtator de cuvant, Mirel Palada, acuzati ca au denigrat in mod public jurnalisti ce scriau pentru publicatii ce criticau politicile guvernului. "Atat Primul Ministru Victor Ponta, cat si fostul sau purtator de cuvant, Mirel Palada, au denigrat in mod public jurnalisti ce scriau pentru publicatii ce criticau politicile guvernului. In iulie, Ponta s-a referit la reporterii agentiei de stiri Mediafax numindu-i "mujahadini" si "Talibani". In august, Palada a scris despre jurnalisti pe pagina sa de Facebook, numindu-i "ticalosi", adaugand ca ¬ii facea placere sa-i execute electronic.". Atat presa cat si ONG-urile au considerat faptul ca Victor Ponta si Mirel Palada intentionau sa intimideze reporteri. Postarile lui Palada au dus la destituirea sa din functia de purtator de cuvant al prim-ministrul", se arata in raport.

La subcapitolul "Violente si acte de hartuire", raportul Departamentului de Stat constata ca "politicieni si cetateni au insultat sau au hartuit, in unele situatii, jurnalisti". "In august 2014, trei jurnalisti au fost agresati in cursul unui miting organizat de postul tv Antena 3 ca protest fata de condamnarea patronului, Dan Voiculescu, la zece ani de inchisoare pentru fraude estimate la valoarea de 60 de milioane de euro (75 de milioane dolari). Mai multe ONG-uri si institutii media au acuzat politia ca nu a intervenit pentru oprirea violentelor", mentioneaza raportul.

Extrase din Raport

  • In timp ce presa independenta e activa si isi exprima pozitia referitoare la o mare varietate de probleme fara restrictii, inafara ce cele reglementate de CNA, politicienii si persoanele aflate in legaturi apropiate cu politicienii fie detin, fie controleaza indirect numeroase agentii media la nivel local si national. Stirile si tonul editorialelor acestor agentii reflecta perspectiva patronilor lor. Au existat de asemenea declaratii cum ca patronii au cenzurat articole care se aflau in contradictie cu interesele lor sau in care i-au amenintat pe autorii acestor articole.
  • Agentiile media detinute de politicieni precum Dan Voiculescu (Partidul Conservator) si Sebastian Ghita (Partidul Social-Democrat) au atacat verbal in mod repetat autori ce au intocmit raporturi jurnalistice referitoare la afacerile controlate de acestia sau la activitatea guvernului. Analistul portalului online de stiri Hotnews, Dan Tapalaga, a raportat o serie de declaratii facute de Sebastian Ghita, pe care el si familia lui le-au considerat intimidante. Ghita a raspuns sustinand ca nu l-a amenintat pe Tapalaga, spunand doar ca reporterul l-a deranjat prin declaratiile sale.
  • Tapalaga si HotNews.ro au scris in mod repetat despre contractele dintre companiile lui Sebastian Ghita si institutiile statului.
  • In august, trei jurnalisti au fost asaltati in timpul unei demonstratii organizate de Antena 3 impotriva sentintei primite de fondatorul sau, Dan Voiculescu, la 10 ani de inchisoare pentru frauda estimata la 60 de milioane de euro. Mai multe ONG-uri si ziare s-au plans de faptul ca politia nu a intervenit pentru a opri violentele.
  • Atat Primul Ministru Victor Ponta, cat si fostul sau purtator de cuvant, Mirel Palada, au denigrat in mod public jurnalisti ce scriau pentru publicatii ce criticau politicile guvernului.
  • In iulie, Ponta s-a referit la reporterii agentiei de stiri Mediafax numindu-i "mujahadini" si "Talibani". In august, Palada a scris despre jurnalisti pe pagina sa de Facebook, numindu-i "ticalosi", adaugand ca ¬ii facea placere sa-i execute electronic.". Atat presa cat si ONG-urile au considerat faptul ca Victor Ponta si Mirel Palada intentionau sa intimideze reporteri. Postarile lui Palada au dus la destituirea sa din functia de purtator de cuvant al prim-ministrului.

Interviu HotNews cu Sebastian Ghita, 29 mai 2014 -fragmente

DT: M-au intrebat unii colegi din presa cum de v-am invitat din moment ce m-ati amenintat. Le-am spus ca invitatia e veche, n-ati venit ca nu va place de persoana mea ca jurnalist.
SG:
Consider ca sunteti exagerat uneori. Si ca uneori aveti pareri intr-o singura directie, adica nu tot timpul cred ca priviti pe toata lumea echilibrat.

DT: Sunt asumat un jurnalist de drepata, nu sunt de stanga. Nu sustin oameni si politicieni, sustin cat pot aceste valori de dreapta. Si uneori, da, cred ca o fac in mod excesiv, crezand ca doar asa pot sa atrag atentia cand se intampla ceva rau si uneori gresesc. Asa cum gresiti si dvs de pilda cand transmiteti de amenintare.
SG:
Eu am o relatie, un corespondent, pe Robert, caruia ii si spun intr-un fel prieten, asa-i si spun, am si eu un prieten la Hotnews. Caruia i-am spus daca imi aduca bine aminte, si spune-i lui Tapalaga ca ma enerveaza sau ceva de genul asta. Nu vad o amenintare in chestiunea asta. Ati interpretat lucrurile intr-un fel asa, gresit. Nici prin cap nu mi-a trecut sa va amenint. N-as avea de ce sa o fac.

DT: Paparazzi trimiteti pe urmele unora si altora? Aveti divizia asta de omuleti?
SG:
Exista divizia asta de paparazzi la Romania TV, care incearca sa obtina si ei conform meseriei lor tot felul de lucruri, in general compromitatoare despre personalitati.

DT: Si in perioada asta cand va enervam ati trimis paparazzi?
SG:
Fiind un jurnalist de dreapta si eu aparand ideile stangii, la nivel ideologic ma enervati tot timpul. Asta nu inseamna ca trimitem paparazi sau ma gandesc vreodata ca o chestiune agresiva...Dar daca paparazi va vor prinde cu o chestiune gresita eu n-o sa intervin sa va ajut.

DT: De multe ori i-am vazut dupa mine, destul de neprofesionisti.
SG:
Faceti-le reclamatie, suntati-i si spuneti-le, bai paparazi, actionati prost, va vad.

DT: Va spun dvs, ca sunt ai dvs.
SG:
Nu sunt ai mei. Sunt niste jurnalisti si ei care-si fac meseria. Dar nu cred ca cei de la Romania TV v-au urmarit pe dvs sau daca au facut-o au facut-o cum alearga tot timpul prin oras.


Ce scria Dan Tapalaga pe contul sau de Facebook pe 24 ianuarie 2014:

"Un mogul recent imi transmite prin interpusi niste mesaje simpatice. Ele se incadreaza lejer la tentativa de santaj, amenintare, incercare de intimidare. Stie ca nu tine, dar incearca. Poate, poate, cu putin tupeu, reuseste sa opreasca publicarea unor articole. Nu merge. Daca put, n-avem ce face. Vom scrie despre toate contractele lui de zeci si zeci de milioane, bani publici mulsi de la statul condus de amicii si colegii sai de partid. Apropo, poate trimite niste paparazi mai putini idioti dupa mine decat astia pe care-i tot prind cand ma intalnesc cu unii, altii prin oras. Unii spun ca are obiceiul asta prost sa faca fotografii la vedere, ostentativ, la intimidare, ca mafiotii. Iarasi nu e bine".













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6863 vizualizari
  • +13 (19 voturi)    
    Pai da, (Joi, 25 iunie 2015, 23:58)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    astia sunt din P$D, daca nu sunt tiranici si aroganti atunci ce sunt?

    Oameni normali sigur n-au fost niciodata, intotdeauna au fost narcisisti.

    Si n-avem nevoie de rapoarte de tara ca sa ne dam seama de asta.
  • +14 (20 voturi)    
    Stau si ma intreb (Vineri, 26 iunie 2015, 0:15)

    Procuratorul [utilizator]

    Ghitza asta ce credea, ca daca se da cu SRI, astia or sa il lase in pace si ii vor sterge pacatele?
    Avantajul in Romania e ca atunci cand vecinii te stiu ca furi, te urasc de moarte, te toarna pe unde pot si te sapa pana te ingroapa de viu.
    Sper ca sfarsitul lui Ghitza sa fie exemplu pt toti.
    • 0 (0 voturi)    
      Comportamentul ăsta egoist (Vineri, 26 iunie 2015, 21:07)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Procuratorul

      se poate rectifica. Dacă împarți cât de puțin din pradă cu vecinii vei fi protejat, nu turnat.
  • +15 (21 voturi)    
    Americanii pun punctul pe i (Vineri, 26 iunie 2015, 0:17)

    andreitr [utilizator]

    Intrebarea este insa ce sa facem daca mafiotii au putere politica si trusturi de presa? Avand bani isi permit sa plateasca sau sa ameninte jurnalistii care nu le convin. La noi mafia este la guvernare si in parlament. Sa speram ca la urmatoarele alegeri n-o sa mai fie asa.
    • -6 (8 voturi)    
      totuși (Vineri, 26 iunie 2015, 10:28)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Văd că americanii nu menționează nicăieri „rehidratarea rectală” aplicată unor deținuți pe teritoriul României, o gravă abatere de la drepturile omului.
      • +3 (3 voturi)    
        Harasho Moskow Mazeto.Oхуели (oheli)? (Vineri, 26 iunie 2015, 15:17)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ghita era protejat in cazul „Siveco”, unde firma Eurovip spala bani pentru societatile celor doi. (Cand cei de la Eurovip au fost chemati la DNA pentru declaratii, s-a constatat ca erau niste doamne cu fuste lungi si clos, salbe de galbeni la gat si cu un accent tiganesc, superb. Ele erau subcontractantele in servicii de soft pentru Siveco si Ghita. Niste profesioniste desavarsite, cu o singura carenta in pregatire: nu stiau sa deschida computerul.)
  • +19 (21 voturi)    
    n-ai ce face ! (Vineri, 26 iunie 2015, 0:20)

    moby dick [utilizator]

    Niste basisti si americanii astia.
  • +10 (16 voturi)    
    Le-a aratat buzduganul (Vineri, 26 iunie 2015, 0:29)

    Marcel Ionita [utilizator]

    Si uite asa, baietilor li s-a transmis clar ca Licuriciul nu e multumit cu prestatia lor. Ghita crede ca daca IFC-ul are 25% din Teamnet, le-a cumparat bunavointa. Eu zic ca se inseala. Principiile sunt principii, mai ales acum, in contextul conflictului est-ucrainean.

    Ponta, mai baga o vizita in SUA sa mai lingi niste pantofi.
    • +9 (9 voturi)    
      Ponta, (Vineri, 26 iunie 2015, 7:36)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

      Se simte jignit acum si nu mai vorbeste cu amercanii.
      ....Oricum data trecuta a jucat baschetbal in America. La Merkel a stat cinci minute in birou. Acum nu mai vorbeste nici cu presedintele Johannis. Interesele lui personale sunt peste interesele Romaniei. Viata lui e cladita doar pe hotie si minciuna, deci pe o ruina care se v-a darama curand.
  • +6 (12 voturi)    
    au (Vineri, 26 iunie 2015, 0:49)

    AnderT [utilizator]

    mai bine ramane in exil Monta, ca se impute treaba peste tot si "rampolii" societatiii noastre se demonstreaza adevarate javre...

    Mi-e scarba de voi ba tineri impinsi de la spate de monstrii comunismului, de aia fica-mea e nascuta in diaspora animalelor....
  • +17 (21 voturi)    
    comentariul (Vineri, 26 iunie 2015, 1:11)

    was [anonim]

    la "interviul realizat de Dan Tapalaga cu Sebastian Ghita"

    " Ce papagal ???!!! (Joi, 29 mai 2014, 12:21)

    MariusNi [anonim]
    Daca asta e om de afaceri de succes, atunci Vantu si Voiculescu sunt clar mult mai buni.
    Cateva observatii :
    1. Omul a facut aproape toti banii prin afaceri cu statul deci se incadreaza clar in categoria oligarhilor gen Nicolae, Voiculescu, Vantu. Si stim toti cat de curate sunt aceste contracte (PCR- pile , cunostinte, relatii)
    2. Are un tupeu iesit din comun , mintind pe fata cum ca ar fi cedat toate firmele unor prieteni, asociati. El e in spatele tuturor. Daca te uiti la cine sunt cei care conduc firmele lui, realizezi ca aia sunt acolo doar prin bunavointa stapanului. Luati exemplul TeamNet (o firma de software care are 90% din contracte cu statul). Are un CEO de 35 de ani care debiteaza niste ineptii specifice unor parveniti fara niciun fel de experienta.
    3. Este genul de om care se pliaza perfect pe gandirea si mentalitatea lui Ponta (si a celor dinaintea lui din PSD) : sa controlam tot, sa-i cumparam pe toti.
    4. Omul este extrem de periculos prin tupeul si nesimtirea de care da dovada imaginandu-si probabil ca este foarte destept, un fel de geniu si ca el poate conduce totul. Asa credea si Patriciu, alt papagal care a furat banii statului.
    5. Cred ca tot business-ul lui se va prabusi ca un castel de nisip in momentul in care niste investigatii serioase ale DNA s-ar pune in miscare (nu ale Procuraturii ca aia nu misca nimic). Este imposibil sa fi facut ei atatia bani cu statul fara sa mituiasca in stanga si in dreapta. "

    Toata stima mea domnule MariusNi
  • +12 (16 voturi)    
    Faceti diferenta (Vineri, 26 iunie 2015, 1:57)

    Clop [utilizator]

    Mogulul este o persoană foarte importantă, cu puteri discreționare... Hm... mmmm!

    Nu exista grad de comparatie intre Ghita - omul care sifoneaza comisioane din sistemul politic mafiotizat si jurnalistul Dan Tapalaga. Sunt doua personaje incongruente daca le punem impreuna, Ghita are background de mogul de mucava, Tapalaga background de freeman.

    Asta e tot.
  • +5 (7 voturi)    
    Viorel redivivus cu"democratia"bagata-n "doctorat (Vineri, 26 iunie 2015, 6:25)

    Plagarus [utilizator]

    Cam tarziu, la cat sunteti de penali sa va luati tzara inapoi si sa reinstaurati democratia penalilor intangibili
  • -5 (9 voturi)    
    DA????????????????? (Vineri, 26 iunie 2015, 6:42)

    TEODOR [anonim]

    Americanii sunt jandarmii lumii ?Toată ziua ne dau lecţii şi ne trag de urechi ?Ne-au plictisit deja ............................................
    • 0 (2 voturi)    
      Noroc cu ei... (Vineri, 26 iunie 2015, 12:47)

      Carcotel [anonim] i-a raspuns lui TEODOR

      Ca altfel tropaiu rusnacii si pe aici.
      Nu iti convine??? Romania e o tara libera, pot sa pleci unde vrei. Chiar si la rusi...
  • -5 (9 voturi)    
    Bine,bine... (Vineri, 26 iunie 2015, 7:21)

    VasileTache1 [anonim]

    ...dar atasatul de presa al ambasadei si ONG-urile apropiate cum relateaza ca onor DTapalaga gratuleaza,in masa! cu apelativul...borfasilor! pe toti cei care nu le apara interesele! Ca sa nu mai scriu de BORFASUL SEF! Inca un raport politic al Dep de stat!
  • -2 (4 voturi)    
    pe langa Presa...CORUPTIA guvernamentala... (Vineri, 26 iunie 2015, 8:38)

    lili [anonim]

    "Raport DUR al SUA: Corupţia guvernamentală, o problemă MAJORĂ în România

    Corupţia la nivel guvernamental a rămas o problema răspândită în România, care a afectat toate sectoarele societăţii, în anul 2014, arată raportul anual al ambasadei SUA privind drepturile omului în România, publicat, joi, pe site-ul romania.usembassy.gov.

    Astfel, în Raport se precizează că la alegerile prezidențiale din 2 noiembrie si 16 decembrie, observatorii electorali au constatat nereguli la cele două tururi de scrutin, inclusiv existenţa unui număr insuficient de secţii de votare pentru numărul mare de români din diaspora.
    În ceea ce privește corupţia demnitarilor şi lipsa transparenţei guvernamentale, raportul notează că, deşi legislaţia prevede pedepse penale pentru demnitarii vinovaţi de corupţie, guvernul nu a aplicat legea eficient.

    ”Deşi legislaţia prevede pedepse penale pentru demnitarii vinovaţi de corupţie, guvernul nu a aplicat legea eficient, în mare parte din cauza problemelor din sistemul judiciar, iar în unele cazuri demnitarii implicaţi în acte de corupţie nu au fost pedepsiţi. Indicatorii Băncii Mondiale cu privire la corupţie au evidenţiat faptul că această reprezintă o problema. În 2007, că parte a acordului de aderare a României la UE, Comisia Europeană a instituit Mecanismul de Cooperare şi Verificare (MCV) în vederea monitorizării progreselor înregistrate de această ţară în reformarea sistemului judiciar şi în lupta împotriva corupţiei”, se arată în raportul menționat.

    Raportul mai subliniază că DNA a continuat anchetarea în ritm constant a cazurilor de corupţie la nivel mediu şi înalt pe parcursul anului. Anchetele au inclus politicieni, membri ai sistemului judiciar şi funcţionari administrativi."

    http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/raportul-sua-privind-drepturile-omului--hartuirea-romilor-de-catre-politie--o-problema-majora-in-romania-383422
  • -4 (10 voturi)    
    Saracii jurnalisti, (Vineri, 26 iunie 2015, 8:49)

    xrogo [utilizator]

    au fost denigrati in public,ei cand denigreaza pe cineva fac presa,dau o stire,fac o investigatie,ei nu denigreaza ei sunt deontologi!!!
  • 0 (6 voturi)    
    nimic (Vineri, 26 iunie 2015, 9:24)

    xanti [utilizator]

    De ofiterii acoperiti?
  • +1 (3 voturi)    
    dan tapalaga (Vineri, 26 iunie 2015, 11:29)

    gicu [anonim]

    dl Tapalaga a vrut la un moment dat sa fie obiectiv si l-a criticat pe fostul presedinte, care i-a zis "vreo doua" de "l-a linistit"....asa ca...
  • -1 (1 vot)    
    . (Vineri, 26 iunie 2015, 12:11)

    Marius Muntean [utilizator]

    De ce credeti ca i-a fost interzis lui Ghita exercitarea dreptului democratic de parlamentar?
    Parerea mea? Ca sa i se blocheze accesul in comisia de control a SRI, comisie din care Ghita este membru.
    Iar Zegreanu de la CCR a fost speriat zilele trecute cu dosarul referendumului tocmai ca sa taca din gura in cazul Ghita.
  • 0 (2 voturi)    
    Doar... (Vineri, 26 iunie 2015, 16:07)

    vitan.sandu [utilizator]

    ... scarba si lehamite! A zis guru (DS) ca asa este, musai sa fie asa! Parca m-e dor de ceasca, avea o ala demnitate imbecila, dar o avea. Astia sunt in genunchi in fata marelui licurici.