Klaus Iohannis, intrebat cum va mai coabita cu Victor Ponta: E buna intrebarea. Inca nu am un raspuns

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2015, 14:45 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a declarat luni, intrebat cum va mai coabita cu premierul Victor Ponta, in conditiile in care nu il informeaza in ceea ce priveste politica externa, un atribut exclusiv al Presedintiei, ca nu are deocamdata un raspuns. Seful statului  a precizat ca a aflat de vizita premierului la Baku din surse, dupa ce a plecat si ca nu a vorbit cu acesta in ultimele doua zile.

Klaus Iohannis, a sustinut o declaratie de presa la Aeroportul International "Henri Coanda" din Otopeni, inaintea vizitei oficiale in Republica Croatia.

Premierul Victor Ponta a ajuns, vineri dupa-amiaza, in Azerbaidjan, pentru a asista la ceremonia organizata la deschiderea Jocurilor Europene de la Baku, relateaza site-ul de stiri Azertag.az. La coborarea din avion pe Aeroportul international "Heidar Aliev" din apropiere de Baku, Ponta a fost intampinat de oficiali din cadrul Ministerului azer de Externe si de reprezentanti ai Comitetului de organizare a Jocurilor Europene 2015. In imaginile transmise de la ceremonie, Ponta poate fi vazut in spatele presedintelui Rusiei, Vladimir Putin, la deschiderea Jocurilor Olimpice.
  • Declaratia sustinuta de Klaus Iohannis (sursa: Administratia Prezidentiala)
Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Buna ziua. In aceasta dupa-amiaza voi efectua o vizita oficiala in Republica Croatia, la invitatia Presedintelui tarii, doamna Kolinda Grabar-Kitarovic. Voi avea convorbiri oficiale cu seful statului, cu prim-ministrul Zoran Milanovic si cu presedintele Parlamentului, Josip Leko. Este prima mea vizita in calitate de Presedinte al Romaniei in regiunea Balcanilor, este prima vizita a unui sef de stat din Romania care se face in Croatia, dupa ce Croatia a devenit membra a Uniunii Europene. Continui, astfel, seria contactelor europene, de data aceasta cu un stat din regiunea Balcanilor de Vest, care pentru Romania are o mare importanta. Exista de ambele parti dorinta de a da, de la cel mai inalt nivel, un nou impuls dialogului si relatiilor bilaterale. In egala masura, suntem interesati de o cooperare stransa, care vizeaza consolidarea perspectivei europene a statelor din regiunea Balcanilor.

Relatiile bilaterale dintre Romania si Croatia s-au dezvoltat constant in ultimii ani, in special dupa aderarea Croatiei la Uniunea Europeana. Romania si Croatia au multe obiective comune pe care le pot realiza mai bine impreuna: cooperarea in cadrul Uniunii Europene, unde avem interese si pozitii similare sau apropiate, intensificarea legaturilor economice, cooperarea in cadrul regiunii Dunarii, valorificarea oportunitatilor oferite in acest sens de Strategia Uniunii Europene pentru regiunea Dunarii. Discutiile la Zagreb se vor axa pe aceste teme, dar vom avea si un schimb de opinii privind evolutiile din vecinatatea Uniunii Europene si alte teme internationale de actualitate. Voi transmite interlocutorilor din Croatia dorinta noastra pentru o cooperare regionala mai stransa, care sa contribuie la asigurarea securitatii si prosperitatii in regiunea Balcanilor si a vecinatatii estice a Uniunii Europene. Doua-trei intrebari, daca aveti.

Intrebare: Cand si de la cine ati aflat ca premierul Victor Ponta va pleca in Azerbaidjan la Baku?

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Faptul ca prim-ministrul s-a dus la Baku, l-am aflat, cum ziceti dumneavoastra, din surse, dupa ce a plecat.

Intrebare: Si ati mai vorbit cu dumnealui in ultimele doua zile?

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Nu.

Intrebare: Asadar, nu v-a sunat sa va spuna "La multi ani" sau sa va spuna ca pleaca la Istanbul sa se opereze.

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Nici Baku, nici "La multi ani", nici Turcia, nu m-a sunat.

Intrebare: Si atunci cum veti mai coabita cu el, in conditiile in care nu va informeaza in ceea ce priveste politica externa, un atribut exclusiv al dumneavoastra?

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Da, e buna intrebarea. Inca nu am un raspuns.

Intrebare: Domnule Presedinte, am o intrebare tot legata de domnul premier Victor Ponta, care s-a declarat dezamagit de dumneavoastra, intr-un interviu acordat unui cotidian francez. A spus ca in ultimele zile nu ati mai jucat rolul de arbitru, ca ati fost de partea unui singur partid, a partidului dumneavoastra, PNL si ca cel mai probabil, se fac presiuni mari asupra dumneavoastra din partea anturajului. Cum ii raspundeti?

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Da, probabil, dumnealui a inteles ca asteptarile pe care le are electoratul de la mine sunt un fel de presiuni. Nu stiu daca asa o fi, dar intr-adevar ma simt foarte obligat fata de romani sa am grija ca in Romania coruptia sa fie pe cat se poate de mult eradicata.

Intrebare: Motiunea de cenzura a PNL a picat la vot in Parlament. Cum vedeti modul in care s-au mobilizat liberalii? Au fost putin peste 20 de voturi in plus fata de cat avea partidul.

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Acesta a fost nivelul de mobilizare la care s-a putut ajunge, mai mult nu cred ca am ce sa spun aici.

Intrebare Vedeti vreo sansa in viitorul apropiat ca PNL sa se mobilizeze mai bine pentru a darama Guvernul Ponta?

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Eu intotdeauna sper in mai bine.

Intrebare: Daca-mi permiteti...

Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis: Astea au fost deja trei intrebari, multumesc! Va doresc o zi buna, la revedere!










10097 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    Dottore e Masochist (Luni, 15 iunie 2015, 14:58)

    un domn [utilizator]

    il vrea pe Base inapoi....macar de la Base a invata cate ceva..MTO )))))
    • +14 (14 voturi)    
      Dottore e o fasole scapata (Luni, 15 iunie 2015, 15:49)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      din oala cu presiune...o sa crape curand.
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule Presedinte (Luni, 15 iunie 2015, 20:28)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      atita timp cit pm in functie incalca linia politica externa a Romaniei, linia politica a Uniunii Europene si hotaririle aliatilor nostri din NATO oare asta nu se numeste Inalta Tradare?
      E posibil ca jocurile acestui pm sa fie mult mai grave decit se vede, cine stie ce informatii a divulgat acolo.
      Avem o reactie din partea dumneavoastra si a serviciilor?
      Multumesc
  • +13 (13 voturi)    
    Jurnaliști (?!) (Luni, 15 iunie 2015, 15:08)

    Haralambie [anonim]

    Indiferent ce face sau ce zice președintele, pe ei doar can-can-ul îi interesează. N-ar fi rău dacă i-ar mai și tria puțin pe cei care adresează întrebări, nu de alta, dar or mai fi și alții, nu la fel de înfigăreți ca ei, care ar putea pune întrebări cu adevărat de interes general/național.

    Nu vă e clar, tuturor, ce fel de om [ ha-ha OM :-) ] e Ponta?!
    Concentrați-vă pe ceva util/folositor.

    O zâ bună! (oare așa s-o scrie corect?!)
    • +7 (9 voturi)    
      nea haralambie... (Luni, 15 iunie 2015, 16:54)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui Haralambie

      Cine e zurbagiul bre, căci până acum ziceați că Băse e conflictual, e turbulent. Ficusul a stat cu plăgiuță la masă s-au pupat pe gingii, iar acum derbedeul pleacă teleleu prin lume și nu zice nici pâs. Oare escapadele lui dottore nu aduc atingere siguranței naționale prin afișarea mitocanului infractor cu șefi de stat nefrecventabile, țări în care drepturile omului se află sub șenilele tancurilor???
      • -2 (2 voturi)    
        politic (Marţi, 16 iunie 2015, 12:42)

        George [anonim] i-a raspuns lui timp tamp

        Ce atingere d-le aduce sigurantei nationale vizita lui Ponta acolo unde sportivii nostri concureaza? Daca asa crezi dumneata atunci ce cauta spotivii nostri acolo,Ponta s-a dus sa-i incurajeze si mai terminati odata ca noi trebuie sa facem asa cum ne canta europa.
  • +12 (12 voturi)    
    si... (Luni, 15 iunie 2015, 15:08)

    liviu_ [utilizator]

    psd s-au asigurat (in era basescu) ca daca au majoritatea sunt zeu....
    chiar nu exista nici o modalitate (inafara de revolta) de a-l da jos pe ponta?!
    este bataie de joc... este tot un fel de comunism si acum
    • +5 (5 voturi)    
      ai grijă... (Luni, 15 iunie 2015, 16:56)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Plăgiuță te reclamă la parchetul lui nițu irevoluționaru pentru folosirea cuvântului: stradă
  • -11 (15 voturi)    
    nu-l mai deranjati, el inca mai cugeta ... (Luni, 15 iunie 2015, 15:11)

    mnicku [utilizator]

    din noiembrie nu stie concret ce sa faca .............. decit sa se plimbe

    Exact ca in bancul cu un reporter si ciobanul sprijinit in toiag.
    Ce faci bade? sezi si cugeti?
    Nu, numai sed.
  • -10 (16 voturi)    
    fudulii à la basescu (Luni, 15 iunie 2015, 15:28)

    Pandele [anonim]

    Da' ce, seful Guvernului Romaniei este carpa de sters pantofii? Ce-s ifosele astea de stab? Trebuie sa se etaleze la TV la discutii cu PM, la fel ca Base cu tot circul aferent?!

    Herr Klaus Werner Johannis a fost ocupat cu petrecerea de ziua lui de nastere la Neptun (alles Gute zum Geburtstag!), cu croatii... Noua ne-a spus ceva? Nici pe noi nu ne-a informat, nici macar pe facebook...
  • +5 (5 voturi)    
    papusarii (Luni, 15 iunie 2015, 15:55)

    stefan [anonim]

    herr johannis,nu are raspuns la intrebarea cu "colaborarea"?
    dupa mine e simplu,iar ne-au tras clapa.
    papusarii o sa traga sforile,iar noi ponoasele.
    pleaca ai nostrii,vin ai nostrii,noi ramanaem tot ca prosti!
    • +1 (1 vot)    
      Of of of --- Mary X-mas (Luni, 15 iunie 2015, 18:26)

      Haralambie [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Inversează i-urile:

      Pleacă-ai noștri, vin ai noștri, noi rămânem tot ca proștii!
    • -2 (2 voturi)    
      politic (Marţi, 16 iunie 2015, 12:33)

      George [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Dar cum ai vrut sa ramai?
  • +2 (4 voturi)    
    Iohannis (Luni, 15 iunie 2015, 16:13)

    nimrod [utilizator]

    Cum spuneam, cu decenţă, Adormirea Maicii Domnului.
  • -2 (6 voturi)    
    hai pa.....! (Luni, 15 iunie 2015, 16:45)

    timp tamp [utilizator]

    După ce a fost salvat de mafia pisidistă, plăgiuță a zis hai pa ficusule, eu am treburile mele... ne vedem de Santa Klaus.
    Te las pe mâna hoțomanilor din parlament, la întoarcere sper să te găsesc pe la Bălăceanca...
  • +3 (3 voturi)    
    inca nu am un raspuns (Luni, 15 iunie 2015, 17:06)

    nash pandelica [utilizator]

    ma ..voi ...mai ..gandi.
    voi...consulta..consiglierii...si...partidele..parlamentare
  • +2 (2 voturi)    
    S-a grabit Iohannis cu strategia de aparare (Luni, 15 iunie 2015, 17:32)

    ty [utilizator]

    din care a eliminat campaniile de presa ca o vulnerabilitate.
  • +2 (2 voturi)    
    creier (Luni, 15 iunie 2015, 17:41)

    mititica [utilizator]

    poate il opereaza pe creier pe ponta turcii......sau poate a trecut la islam
  • +2 (2 voturi)    
    joaca slab Presedintele... (Luni, 15 iunie 2015, 17:54)

    ..13 [utilizator]

    Sa ii suflu lui JK niste solutii ca Primul Mincinos sa nu mai iasa la plimbare fara sa stie seful statului???
  • +3 (3 voturi)    
    melc, melc, codobelc ! (Marţi, 16 iunie 2015, 2:10)

    onose nicusor [anonim]

    La cat de rapid poate rasponde iohannis, trebuiue sa ne inarmam, cu rabdare. Raspunsul poate veni dupa ce i-si termina mandatul.