Ambasadorul Marii Britanii foloseste cuvintele premierului britanic pentru a trimite o sageata catre cel roman: Coruptia este cancerul din inima atator probleme pe care le infruntam in toata lumea 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 10:00 Actualitate | Esenţial

Paul Brummell, ambasadorul Marii Britanii in Romania
Foto: Ambasada Marii Britanii
Ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Paul Brummell, a postat pe Twitter o trimitere catre articol despre coruptie postat de premierul David Cameron pe blogul Huffington Post, comentand ca acesta "rezoneaza in Romania, ca oriunde altundeva”.  

“Primul ministru Cameron despre amenintarea coruptiei la adresa prosperitatii si securitatii”, scrie ambasadorul pe Twitter, alaturi de trimiterea la articolul premierului britanic, intitulat “Coruptia este cancerul din inima atator probleme pe care le infruntam in toata lumea”.  

In textul lui David Cameron se vorbeste in principal despre scandalul de coruptie din cadrul FIFA, dar si despre acest in flagel in general si despre planul anti-coruptie al guvernului sau.  

Premierul Victor Ponta s-a prezentat vineri dimineata la DNA, iar procurorii au anuntat printr-un comunicat oficial ca "au dispus efectuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel". 

Procurorii DNA il acuza pe Ponta de urmatoarele infractiuni: fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni); complicitate la evaziune fiscala in forma continuata; spalarea banilor. De asemenea, "procurorii au constatat ca se impune continuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel si sub aspectul savarsirii a trei infractiuni de conflict de interese, dintre care una in forma continuata (doua acte materiale) fapte aflate in legatura cu functia sa de prim-ministru al Romaniei".










8673 vizualizari
  • -40 (40 voturi)    
    ambasadele străine reacționează... (Luni, 8 iunie 2015, 10:09)

    Mazeta [utilizator]

    ... la corupția din Elveția. Acu, deh, poate fi o aluzie și la Mircea Sandu sau la Ponta sau la Băsescu, dar cine știe?!
    • +15 (17 voturi)    
      Aluzia poate fi chiar si la Ceausescu , Iliescu (Luni, 8 iunie 2015, 10:34)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      s.a.m.d. Dar ce să vezi , zilele astea nu Băsescu , Mircea Sandu sunt urmăriti penal de DNA si nici măcar nu conduc România . Asa că marsh la sediu să iti ridici solda , partidul iti e recunoscător .
      • +3 (3 voturi)    
        . (Luni, 8 iunie 2015, 12:07)

        CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        http://www.cronicipebune.ro/prima-pagina/ultima-cuvantarea-a-tovarasului-victor-ponta-de-la-balconul-palatului-victoria/
      • +3 (3 voturi)    
        super (Luni, 8 iunie 2015, 14:24)

        cris64 [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        Pacat ca nu pot sa-ti dau 100 de plusuri pentru acest raspuns al tau dat mazetei - ce bine i se potriveste numele !
        Beton raspunsul. Felicitari !
    • +4 (8 voturi)    
      pai Oleg Magiunov doarme... (Luni, 8 iunie 2015, 10:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cineva trebuia sa spuna daca Dottore isi vede de lungul nasului..sau devine Pinochio
    • +6 (8 voturi)    
      Ei, nah! Nu te preface prost... (Luni, 8 iunie 2015, 10:46)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar stii bine ca e "directa" catre Ponta. Ce treaba are ambasadorul cu FIFA in timpul serviciului. Crezi ca face ca plagiatorul cind era cochilot in loc sa fie la Palatul Victoria?
    • +4 (8 voturi)    
      Gradinita de mazete? (Luni, 8 iunie 2015, 11:03)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bre, te crezi la gradinita?

      Tu pe post de 'educatoare'?
    • +1 (1 vot)    
      subtilitati cu nesimtitul roman (Luni, 8 iunie 2015, 13:05)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      poti sa-l si scuipi, el se face ca ploua.
  • +8 (10 voturi)    
    Astept (Luni, 8 iunie 2015, 10:44)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    si o luare de pozitie a Ambasadei SUA. Fara ajutorul Puterilor interesate de evolutia Romaniei ma tem ca vom avea mari dificultati in lupta pentru alungarea din Palatul Victoria a premierului corupt, sustinut de armata de corupti din jurul lui.
    • -6 (10 voturi)    
      huh (Luni, 8 iunie 2015, 11:43)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Păi e constituțional ca „Puterile interesate” să alunge premierul României? Firește, mă refer la Constituția României, nu a SUA.
      • +6 (6 voturi)    
        sa il alunge in Albania (Luni, 8 iunie 2015, 13:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        sau Mujicia ?
      • +1 (1 vot)    
        Nu e constitutional (Luni, 8 iunie 2015, 19:38)

        RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        dar daca un nebun nu intelege ca trebuie sa treaca strada atunci e necesar sa il ajute altii sa constientizeze ce are de facut! Si asta se poate face fara sa trebuiasca sa se incalce constitutia, nu-i asa?!?
    • -6 (8 voturi)    
      Pai asta e... (Luni, 8 iunie 2015, 12:21)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ca SUA e jenata de inscenarea judiciara, pe care de aceea nici n-o poate sustine. De-aia totul e un mare fas...
    • +3 (3 voturi)    
      fara straini ramanem corupti ? (Luni, 8 iunie 2015, 13:02)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      e trist ca trebuie (iarasi) sa apelam la influenta occidentala ca sa scapam de coruptie.
      Asta spune ceva despre Romania.
  • +7 (9 voturi)    
    Ponta Inceputuri (Luni, 8 iunie 2015, 10:47)

    Casargoz [utilizator]

    Un fel de Batmat si ponta asta se lupta cu sistemul ticalosit. Pentru binele si fericierea noastra, a tuturor.
    Exista mai noi si o noua specie de ponStaci.
    La fel ca la Viktor Orban.
    Ambasadele vor reactiona, iar Ponta cu nesimtirea caracteristica oricarui politician, le va talmaci intr-un mesaj antibasist.
    Si vor reactiona indifferent de cate dis-likeuri se vor da pe net :)
  • +7 (7 voturi)    
    Ambasador GB (Luni, 8 iunie 2015, 11:00)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Bate seaua, ca sa priceapa ..sotul!
    • 0 (4 voturi)    
      Cred (Luni, 8 iunie 2015, 12:25)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Stimabilul face aluzie cred la cetatenii englezi care taie capete la tv in calitate de membrii ISIS. Foarte jenant pentru UK si totusi nu destul incat sa retraga sprijinul acestei nobile organizatii. Rusine stimabile.
  • -13 (15 voturi)    
    Niste carnati (Luni, 8 iunie 2015, 11:12)

    tepesvoda [anonim]

    Niste cranati cum spune Banciu. Toti niste carnati începând ca Ponta si terminând cu Kovesi. Ne arunca niste idioti in criza ca vor ei ciolanul.Cel mai sifonat va iesi tara dar si procurorul de caz. daca se termina cu bine pentru Ponta domnulJean de 26 de ani va fi sacrificat. De ce nu s-au "bagat" la acest caz procurori cu vechime si experinenta din DNA? Au pus un copil care risca totul. Daca e de rau Kovesi va spune ca ea nu poate interveni in dosarele pe care le instrumenteaza procurori, Johaniss la fel va spune ca a fost dus in eroare de DNA iar restul caranatilor din politica vor arata cu degetul spre DNA respectiv spre tanarul Jean de la Craiova. Nu mai nominalizarea lui pentru a instrumenta cazul te pune pe ganduri. Nu spun ca nu e ok din punct de vedere al pregatirii procurorul de caz dar traind in Romania am vazut de multe ori tineri sacrificati.e pus sa scoat castanele din foc.
    • +5 (5 voturi)    
      ....pregatirea procurorului, (Luni, 8 iunie 2015, 11:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

      ...nu are studii de specialitate, tu ca procuror, n-ai putea sa deosebesti documentele legale de cele ilegale?
      ...cel de la ANI indiferent de pregatire, nu poate constata ca intr-o anumita perioada, tu ai avut mai multe slujbe, fara sa ai dreptul(nu studiile de drept) legal,
      ....in rest GARGARA made banciu si creduli cit incap,
      • -6 (6 voturi)    
        Nu ai inteles nimic (Luni, 8 iunie 2015, 13:04)

        tepesvoda [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Nu ai inteles nimic. Nu am spus ca tanarul procuror nu are pregatire am spus ca e scos pe tava. E sacrificat o sa vedeti.. Procurori vechi de la DNA au mirosit ca ceva nu e corect si nu s-au bagat. e mai usor sa sacrifici unul tanar pentru ca la noi la romani e de când pamintul tinerii sunt sacrificati.
        • +3 (3 voturi)    
          procurorul tanar,.... (Luni, 8 iunie 2015, 18:28)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

          ..., nu este curvit ca ala cu apa, ca cel cu nevasta, ultima judecatoare in tara asta de corupti,
          -dosarele se programeaza aliatoriu, si eu doresc din toata inima ca cei mai mari corupti sa aiba acest ghinion,
          -un procuror tanar, dar nu ponta, care a invatat legile si are cei sapte ani din curtea casei, este viitorul poporului roman,
  • +8 (12 voturi)    
    Penalul Viorel-i pe dric ! (Luni, 8 iunie 2015, 11:20)

    Plagarus [utilizator]

    Operat de urgenta,"dr" Ponta Viorel este tinut deocamdata in viata politica cu " aparatniki " PSDerbedei !
    Alea iacta est / "The die is cast"
  • +6 (6 voturi)    
    Ne face de ras Ponta! (Luni, 8 iunie 2015, 11:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Acum cativa ani se ducea fara mandat la Consiliul Europei. Deja de atunci s-a descalificat. Nimeni din lumea civilizata nu mai doreste sa discute cu el. S-a comportat ca un pitecantrop diplomatic! Pana si Hitler si Stalin erau mai eleganti in domeniul Afacerilor Externe decat foarte, foarte micul nostru Titulescu! Singurii care l-au mai frecventat au fost premierul Chinei si tatona intalniri cu Putin si reprezentatii ISIS!
    Acum, incearca sa reprime manifestatii impotriva lui precum Ceausescu si nu lasa justitia sa il judece pentru infractiunile comise.
    Presedintele Belarusului este mai frecventabil si mai frecventat decat domnul Ponta. Rusine, mare rusine derbedeule!
  • +4 (4 voturi)    
    Este inimaginabil (Luni, 8 iunie 2015, 11:37)

    cinevatus [utilizator]

    Vorbesc cu colegi si nu pot sa creada ca e posibil sa nu isi fi dat demisia inca. Prima reactie a lor este: "Ce rusine!". Apoi imediat: "Dar partidul lui, ce face?".

    Este foarte greu sa le explic si sa-i conving ca tot PSD-ul este corupt si de asta toti s-au solidarizat cu el. Si mai greu este sa le explic ca nu vor pierde mult din sustinerea populatiei.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce mai vreti ? (Luni, 8 iunie 2015, 12:31)

    Mao [anonim]

    Nu a redus el tva-ul la alimente? Nu a mărit alocațiile? Asta era de ajuns pana acum sa-i asigure confortul guvernării fără ca cineva sa se uite la "beneficiile" lui...are susținerea poporului cu deviza "pentru fiecare leu dat pentru voi, eu îmi fac palate noi"...
    • +4 (4 voturi)    
      Romania nu mai este "proasta" penalului "dr" (Luni, 8 iunie 2015, 13:00)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Mao

      In 2015 avem anticorpi si vii si mortii,impotriva imposturi gen Ponta & acolitii PSDerbedei !
  • -5 (7 voturi)    
    raspuns (Luni, 8 iunie 2015, 13:22)

    CrinteaStefan [anonim]

    Da pentru cele doua fregate achizitionate de la fier vechi de catre romania cata spaga s-a dat, pardon cat comision s-a luat?
  • +2 (2 voturi)    
    cancer (Luni, 8 iunie 2015, 17:32)

    mititica [utilizator]

    am vazut cu greata cum burtosii si parasutele din psd. se duceau la sedinta sa-l perie pe ponta....gretos....ei sunt cancerul societatii noastre