VIDEO Klaus Iohannis: Solicit demisia premierului Victor Ponta

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2015, 12:05 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a solicitat vineri demisia pemierului Victor Ponta ca urmare a faptului ca acesta este invinuit de fapte penale. Potrivit presedintelui, "este o situatie imposibila pentru Romania ca premierul sa fie invinuit de fapte penale" iar o criza politica ar fi cel mai rau lucru pentru Romania in acest moment. Seful statului a precizat ca i-a cerut demisia premierului in cadrul discutiei pe care au avut-o vineri la Cotroceni.

Principalele declaratii ale lui Klaus Iohannis:

  • Astazi DNA a comunicat public ca premierul e invinuti de fapte penale.
  • Dupa pararea mea, este o situatie imposibila pentru Romania ca premierul sa fie invinuit de fapte penale.
  • Pe de alta parte, pentru Romania, cel mai rau lucru care s-ar putea intampla acum e o criza politica.
  • Avand in vedere toate acestea, solicit demisia premierului Victor Ponta.
  • Aceste consideratiuni si solicitarea de demisie le-am comunicat premierului intr-o discutie pe care am avut-o acum cateva minute.
  • Va multumesc.




Posted by Klaus Iohannis on Friday, June 5, 2015


Premierul Victor Ponta a ajuns in jurul orei 12:32 la Cotroceni, potrivit imaginilor difuzate d eposturile de televiziune.

Victor Ponta s-a prezentat vineri dimineata la DNA. Premierul a anuntat la iesirea din sediul DNA ca este "suspect" in dosarul lui Dan Sova, dar procurorii au dat un comunicat oficial in care arata ca "au dispus efectuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel".

Procurorii DNA il acuza pe Ponta de urmatoarele infractiuni: fals in inscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni); complicitate la evaziune fiscala in forma continuata; spalarea banilor. De asemenea, "procurorii au constatat ca se impune continuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel si sub aspectul savarsirii a trei infractiuni de conflict de interese, dintre care una in forma continuata (doua acte materiale) fapte aflate in legatura cu functia sa de prim-ministru al Romaniei".

Ce s-a intamplat astazi:


Citeste mai multe despre   









25943 vizualizari
  • +40 (48 voturi)    
    Da, este clar ! (Vineri, 5 iunie 2015, 12:12)

    NicolaeA [utilizator]

    Ponta va fi suspendat ! Cade guvernul actual. Se va forma un nou guvern, fara mincinos !
    • +23 (37 voturi)    
      :) (Vineri, 5 iunie 2015, 12:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui NicolaeA

      Da, vor fi alti mincinosi :)
      • +19 (19 voturi)    
        mda (Vineri, 5 iunie 2015, 12:53)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Din pacate, de asta ma tem.
        • +3 (5 voturi)    
          este normal ca..... (Vineri, 5 iunie 2015, 13:58)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          ......intr-un sistem politic ticalos, in care minciuna electorala nepedepsita este insasi baza, sa avem un parlament si un guvern plin de mincinosi si conform traditiei de 25 de ani, de fiecare data, scapam de dracu' si dam de tat'su.
          Asa ca, daca stie cineva un politician din PSD mai bun ca plagiatorul mincinos, care sa ii ia locul ca PM, sa n-il spuna si noua.

          Dar stati linistiti. Parlamentarii vor face zid in apararea "doctorului" mincinos si nu il vor da pe mana justitiei.
          I-au scapat ei pe Vosganian si pe Borbeli, niste nimeni dar acum, cand insasi seful PSD este chemat sa dea cu subsemnatul....

          Asta este "democratia parlamentara", in fapt, o dictatura cleptocratica de cea mai joasa speta.
          • 0 (0 voturi)    
            dictatura cleptocratica (Luni, 8 iunie 2015, 0:42)

            marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui novator

            Ai putea numi un altul din afara PSD care sa nu fie suspect de o infratiune? Inainte sa dai un raspuns sincer priveste in oglinda
    • +36 (40 voturi)    
      proteste (Vineri, 5 iunie 2015, 12:43)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      banuiesc ca daca nu il suspenda, chiar ajungem in strada..
      • +22 (24 voturi)    
        e necesar sa iesim in strada (Vineri, 5 iunie 2015, 13:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

        p$d si Idolii sai penali ..nu se tem de ceva anume..se tem de strada !!!!! pe ei pe..mm lor !
      • +13 (15 voturi)    
        Eu vin! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:22)

        Patrula10000 [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

        Da, da...eu vin!!!
      • +8 (10 voturi)    
        Strada (Vineri, 5 iunie 2015, 13:23)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui semperfidelis

        Daca escrocul de talie internationala nu va vrea sa plece de bunavoie palatul Victoria si Parlamentul vor fi in flacari. Parerea mea.
        • 0 (0 voturi)    
          discutie simpla de bun gust (Luni, 8 iunie 2015, 0:28)

          marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          Spuneti despre marlaniile lui Ponta? Oare e un singur om curat in politica de azi? Inclusiv Marele Iohannis nu a lamurit deloc dosarele sale. Avem pe cine pune azi in locul lui Victor Ponta. Gorghiu si Blaga au umbre grele in spatele lor deci sunt la fel de murdari daca nu chiar mai murdari. Si actualul presedinte avea dosare nefinalizate si nu a fost o problema. Si marele Basescu avea dosare nerezolvate si a fost ales. Bunul simt pe care il am ma face sa fiu constient de adevarul zilelor noastre si nu arunc inspre adversari cu noroi. Daca Gorghiu si Blaga sunt capabil sa raspunda la o simpla dilema atunci mai discutam dar daca nu stiu sa raspunda atunci sa stie ca nu e bine sa sape groapa altuia.
          Intrebarea e simpla:
          Daca se pune un strop de apa murdara intr-o galeata cu apa curata ce apa vom avea? Dar daca punem un strop de apa curata intr-o galeata cu apa murdara?
          Evident e un raspuns simplu dar cu siguranta greu de inghitit de toti cei fara creier
      • 0 (0 voturi)    
        ...... (Duminică, 7 iunie 2015, 18:50)

        Cineva [anonim] i-a raspuns lui semperfidelis

        De ce sa fie suspendat fratilor? Este doar invinuit, nu inseamna ca a si facut acele fapte pentru care este invinuit! ///, "hai sa iesim in strada, etc".

        Al dracu Basescu nu a mai fost escroc de talie internationala, impreuna cu Boc! Sunteti voi nervosi domne, ce sa mai! ///
  • -25 (29 voturi)    
    poti dormi linistit , DNA lucreaza (Vineri, 5 iunie 2015, 12:18)

    mnicku [utilizator]

    .
  • +21 (23 voturi)    
    DEMITE-L! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:10)

    Sani [utilizator]

    MAINE!

    Daca nu, IN STRADA!
    • -3 (7 voturi)    
      demisi (Vineri, 5 iunie 2015, 14:01)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      „Demisia dintr-o funcție de conducere reprezintă un act unilateral de voință, care nu poate fi determinat sau influențat de nicio autoritate publică, deci nici de Președintele României.” Klaus Iohannis
  • +26 (28 voturi)    
    In cele din urma... (Vineri, 5 iunie 2015, 13:10)

    Johanis [utilizator]

    VVP si-a sapat singur groapa!
    Isi merita soarta!

    Noroc cu DNA, altfel mai pierdeam 25 de ani cu exemplarul acesta!
  • +16 (18 voturi)    
    Ce sec! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:11)

    Eugenn [utilizator]

    ...dar suficient
  • -29 (33 voturi)    
    abia aștept (Vineri, 5 iunie 2015, 13:11)

    Mazeta [utilizator]

    Sper ca noul prim-ministru să fie dl. Prune-n-Gură.
    • +12 (14 voturi)    
      Si are si parul alb (Vineri, 5 iunie 2015, 13:28)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tipic pentru trollii psd. Omul lor e infractor (plagiatul dovedit !) si suspect de furt dar adversarii lor au defecte fizice care ii aduc la acelasi nivel. Penibil ca de obicei. bine ales nick-ul, o mazeta consecventa, chiar daca firava intelectual.
      • +3 (5 voturi)    
        suspect... (Vineri, 5 iunie 2015, 15:32)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        suspect si de crima...sa nu uitam de Panait!
      • 0 (0 voturi)    
        despre... (Luni, 8 iunie 2015, 0:32)

        marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Domnule inainte sa arunci cu noroi in cineva chiar si adversar priveste in jurul tau si mai ales unde tii dumneata picioarele. E cu siguranta acelasi namol.
    • +4 (4 voturi)    
      Turbati, nu? (Vineri, 5 iunie 2015, 13:54)

      Un roman aqnonim [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Mai trol fedesenaro-putinist alte argumente decat glume puerile rasuflate nu ai? Cam atat va ajuta mintea pe voi.
  • +30 (32 voturi)    
    Daca nu-si da Demisia, iesim in Strada? (Vineri, 5 iunie 2015, 13:15)

    uluit [utilizator]

    Acum este momentul real al schimbarii.
    Sa nu-l pierdem!
    Copy-Paste trebuie sa raspunda penal, ca orice cetatean al acestei tari, fara alte manevrele de protectie ale Parlamentului deja dovedite cu Sova.
    • +6 (8 voturi)    
      Da! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:23)

      Patrula10000 [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Particip si eu...
    • -17 (21 voturi)    
      VVP (Vineri, 5 iunie 2015, 13:34)

      DIANA [anonim] i-a raspuns lui uluit

      Cum se face ca Basescu este liber si DNA il vrea pe Ponta dupa gratii. Chiar toata tara asta este plina de ura si dihonie?. Chiar toti sinteti basisti, securisti, comunisti, hoti, acoperiti, dornici de posturi mari, de televiziuni asa zise libere?. Chiar va place Basescu, Blaga, Macovei, Kovesi, Stanciu si toata sleahta lor?. Pe parintii vostri i-ati intrebat ce parere au?. Basescu nu este la fele de batrin si de comunist ca si ei?. Ce aveti in cap, dar in suflet?. Iesiti in strada pebtru tara, pentru o idee nobila, nu pentru un nenorocit. Sa va fie rusine.
      • +3 (5 voturi)    
        Esti total pe alaturi. Rusine tie! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:52)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui DIANA

        Daca nu esti un trol fedesenaro-putinist imi e mila de tine. Parintii mei sunt anti fedesenari si chiar daca nu le plac cei enumerati de tine nu le place nici gasca penala fedesenara. Si mai sunt destui alti parinti care gandesc la fel pentru ca nu toatatara e formata din milogi care nu sunt in stare sa gandeasca singuri. Sa iti fie rusine tie ca insulti batranii considerandu-i pe toti fdesenari. Cat despre obsesia voastra cu Basescu e cazul sa consultati psihiatrul. Probail ca si acum tot Basescu e de vina in viziunea voastra, desi el e istorie din decembrie.
        • 0 (0 voturi)    
          despre... (Luni, 8 iunie 2015, 0:38)

          marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

          Pai bre democratistilor sunteti suspecti de partinire. Pai cum dracu a disparut Basescu din Decembrie? Poate ca ai hibernat nitel trezestete
      • +3 (5 voturi)    
        Stai jos (Vineri, 5 iunie 2015, 13:52)

        ekek [utilizator] i-a raspuns lui DIANA

        Si incearca sa nu-ti mai bati capusorul cu lucruri pentru oameni mari.
      • +3 (5 voturi)    
        Chiar asa! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:53)

        aamitz [anonim] i-a raspuns lui DIANA

        Daaaa, noi toti nu avem nimic in cap, noroc cu tine ca ne destepti.....chiar ne este rusine.....
        Oare nu traiesti in aceeasi tara ca si noi?!....
      • +3 (5 voturi)    
        mai DIANA mai... (Vineri, 5 iunie 2015, 14:08)

        ucc [utilizator] i-a raspuns lui DIANA

        mi-e mila de tine.
      • +5 (7 voturi)    
        Cine te plateste Diana (Vineri, 5 iunie 2015, 15:16)

        delacerbi [utilizator] i-a raspuns lui DIANA

        binenteles ca ne place Basescu, Macovei, DNA, si
        inca cativa care stiu ce este democratia,
        Tin sa te anunt ca inca nu am uitat perioada cand domnii politicieni erau intangibili erau asa sa zic niste dumnezei, din cauza lor am plecat din tara la inceputul anilor 2000, mai tarziu i-am ´revazut prin diverse colturi ale lumii la fel de ingamfati si infatuati, plini de ei si plini de bani furati, asa ca ma bucur din plin ca exista DNA etc etc
      • +3 (5 voturi)    
        chiar crezi ce scrii ? (Vineri, 5 iunie 2015, 15:22)

        delest [anonim] i-a raspuns lui DIANA

        Saraca de tine !
      • +1 (3 voturi)    
        :-) (Vineri, 5 iunie 2015, 15:39)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui DIANA

        :-)
      • +3 (5 voturi)    
        Cui sa fie rusine? (Vineri, 5 iunie 2015, 16:19)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui DIANA

        Nu toti cei care au scris mai sus sunt basisti. Dar ce are a face Basescu cu asta? Tot el e de vina ca pontalaul a semnat in fals si a spalat bani? Ca asa inteleg ca sunt acuzatiile.
        L-a pus cineva sa faca asta?
        Ce are a face ce avem noi in suflet cu masinatiunile pontalaului?
        Draga DIANA (daca asta ti-e numele), incearca sa mai urmaresti si alte posturi tv decat haznaua3 si RTV. Nu spun ca alea ar fi mai grozave dar se mai exprima acolo si alte puncte de vedere si nu se fac drame telenovelistice din orice anchetare a cuiva la care tin ei.
        Largeste-ti orizontul si lasa-ne parintii in pace. Noi nu iesim in strada pentru un nenorocit (daca te-ai gandit ca pontalaul e nenorocitul nu mai inteleg meandrele gandirii tale ). Noi iesim pentru idei, asa ca indemnul tau e redundant (adica e de prisos).
    • 0 (0 voturi)    
      despre... (Luni, 8 iunie 2015, 0:35)

      marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      pestele se-mpute de la cap sau de la coada? Lasam dosare de 10 ani prin sertare si bagam in fata ce doriti voi sau vreti un adevar simplu. Ascundeti cazul Rarinca rusine romanasilor rusine
  • +22 (24 voturi)    
    puterea strazii (Vineri, 5 iunie 2015, 13:16)

    un cetatean [anonim]

    Acum trebuie sa se iasa in strada. Ponta nu-si va da demisia, Camera nu va vota pentru începerea urmaririi. Presedintele e singur si Constitutia nu-i permite prea multe. Puterea strazii va decide.
    • +11 (13 voturi)    
      E timpul (Vineri, 5 iunie 2015, 13:25)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un cetatean

      E timpul sa dam o mina de ajutor DNA-ului si SRI-ului in lupta lor impotriva crimei organizate dirijata de la Moscova.
      • 0 (0 voturi)    
        e timpul trecut pentru tine (Luni, 8 iunie 2015, 1:14)

        marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Pai DNA-ul tau tocai ce am aflat ca se ocupa si de cazul Rarinca. Ce solutie ne dai?
  • +20 (22 voturi)    
    Era de așteptat. (Vineri, 5 iunie 2015, 13:16)

    vali47 [utilizator]

    Ponta a dat dovadă de o prostie crasă.Nu sa gândit că fervoarea în protejarea lui Șova va duce la studierea cu mare atenție a implicării premierului în faptele de care este acuzat Șova.Ponta și-a săpat singur groapa.Ajutat puțin(din prostie)de Tăriceanu.
  • +16 (20 voturi)    
    o zi frumoasa! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:18)

    Lorelei 123 [utilizator]

    Pentru atitudinea de astazi, Presedintele a meritat votul meu din toamna! Mai vedem pe parcurs, dar sa ne bucuram astazi!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru votul tau... (Luni, 8 iunie 2015, 1:03)

      marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Lorelei 123

      dar pentru atitudinea din cazul Rarinca ? Ar trebui sa-i retragi si votul tau si al altor cateva milioane.
  • +5 (11 voturi)    
    o zi frumoasa! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:18)

    Lorelei 123 [utilizator]

    Pentru atitudinea de astazi, Presedintele a meritat votul meu din toamna! Mai vedem pe parcurs, dar sa ne bucuram astazi!
  • +8 (12 voturi)    
    Bravo, dl Klaus! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:19)

    Dan [anonim]

    N-am stat degeaba in ploaie si frig 8 ore 15 minute ca sa votez. Puie Monta! Hai Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      Ba ai stat degeaba (Luni, 8 iunie 2015, 1:06)

      marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      la cum te exprimi ar fi trebuit sa stai la polul nord vreo 8 ani si 15 luni ca tot degeaba. In cazul Rarinca e normala reactia lui Iohannis? Daca tu ai fi urmatorul caz Rarinca? Raspunde simplu si sincer si cu frica de Dumnezeu.
  • +3 (5 voturi)    
    Jos cu Puie Monta! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:19)

    Patrula10000 [utilizator]

    La parnaie cu el!!!
  • +17 (19 voturi)    
    Herr Presedinte, Fii Barbat! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:20)

    baimarean [utilizator]

    Foloseste Constitutia - Suspenda-l!

    Ar fi un lucru constitutional si bine facut.
    Ar fi UN PAS (mic) pentru omenire, mare (poate) pentru tara.
    • -1 (13 voturi)    
      Suspendarea primului ministru (Vineri, 5 iunie 2015, 13:40)

      maricica [anonim] i-a raspuns lui baimarean

      Din pacate nu am vazut in constitutie cum poate fi suspendat de presedinte. Ai tu vreun articol de lege?

      Multumesc.
      • -1 (3 voturi)    
        Ordonanta de Urgenta a Strazii (Vineri, 5 iunie 2015, 14:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui maricica

        DECRETEAZA
        Oameni Buni care nu iubiti USLamul iesiti in strada !!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        pe bune?? (Vineri, 5 iunie 2015, 16:10)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui maricica

        Din pacate nu se poate suspenda prim ministrul, ati dat 16 + unuia care este clar ca nici nu a citit constitutia, dar are sfaturi despre ce ar trebui sa faca Presedintele "constitutional si bine" si 6- unuia care i-a spus celui dinainte ca vorbeste putin aiurea. Nu tot ceea ce ne convine este si realizabil, chiar daca e plin netul de sfaturi pentru Presedinte despre cum ar trebui el sa-l suspende pe Ponta, mai cerniti si voi putin informatia, constitutia Romaniei nu e nici macar mare, e cat o brosura.
      • -1 (1 vot)    
        mea culpa: ai dreptate (Vineri, 5 iunie 2015, 21:32)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui maricica

        Curtea Constitutionala a spus ca "singurele autorităţi competente să ceară urmărirea penală a membrilor Guvernului care au şi calitatea de parlamentar sunt Senatul şi Camera Deputaţilor, după caz", ( Decizia nr. 270 din martie 2008)
  • +5 (7 voturi)    
    Si plagiatoru' ce zice? (Vineri, 5 iunie 2015, 13:22)

    IancuJianu [utilizator]

    Nu l-a luat iar in zeflemea pe presedinte, cum face el mereu, cind e vorba de raspundere?
  • +1 (3 voturi)    
    Dle ponta ! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:22)

    astronaut [utilizator]

    ai ocazia sa demonstrezi ca ai ceva sub par si sa-ti dai DEMISIA si nu te lua dupa ce-ti canta ''haznalele ,unii ciraci , pretenii , taica popa , raspopitii etc"Sa te ajute Dzeu !
  • -3 (5 voturi)    
    Suspendare (Vineri, 5 iunie 2015, 13:30)

    Anca Badea [utilizator]

    Pai nu putea direct sa-l suspende?
    • +1 (3 voturi)    
      Replica (Vineri, 5 iunie 2015, 14:21)

      Eldruin [utilizator] i-a raspuns lui Anca Badea

      Cred ca intai trebuie sa fie in stare de urmarire penala, adica trebuie sa isi dea acordul Parlamentul.

      De-abia apoi poate sa il suspende.

      Daca ar cineva alte informatii, il rugam sa faca lumina :)
  • +8 (10 voturi)    
    Sah mat (Vineri, 5 iunie 2015, 13:30)

    and Justice for all [anonim]

    Viorele, pregateste-ti niste vaselina pentru mutarea la brutarie, pentru ca te asteapta calzi tovarasu Felix si compania.

    Acestea fiind zise, iti urez traditionalul:
    La multi ani cu executare!
  • +6 (8 voturi)    
    soriciul e gros si interese multe (Vineri, 5 iunie 2015, 13:31)

    goto [anonim]

    gestul presedintelui e unul normal. dar sa nu uitam ca vvp nu are rusine, asa cum a dovedito mereu. va lua in brate replicile cu prezumntia de nevinovatie, proces politic, base e de vina, si mai nou pnl-ul e de vina. apoi dupa cateva zile apele se vor calma si nimeni nu va mai zice nimic. iar parlamentarii, daca in cazul lui sova au facut scut, in cazul lui ponta il vor sustine indiferent care ar fi consecintele, pentru ca daca pica ponta in urma acestui scandal isi pot lua adio de la orice alegeri in urmatorii ani.
  • +5 (7 voturi)    
    vox populi (Vineri, 5 iunie 2015, 13:32)

    daniel [anonim]

    Voi fi in strada alaturi de toti cei care l-au votat pe presedintentele Iohannis daca dl.Ponta nu va avea bunul simt sa-si dea demisia. Nu este o problema de partid ci una de persoana, PSD fiind majoritar in Parlament poate desemna viitorul prim-ministru care sa-l inlocuiasca pe dl.Ponta.
  • +4 (10 voturi)    
    cand va spuneam... (Vineri, 5 iunie 2015, 13:36)

    jijelul [anonim]

    ca Iohannis acorda "chipurile" sansa unui dialog civilizat in politica romaneasca, dar cand rabdarea ii ajunge la capat, v-a lovi pe unul ca Ponta de nu se va mai ridica. m-ati umplut de minusuri...
  • 0 (2 voturi)    
    MDA (Vineri, 5 iunie 2015, 13:43)

    IO [anonim]

    ..Mda..oamenii lui Basescu lucreaza! ..KGb..si altii sunt activi in statul roman !
    Atentie mare natiune! Acum se da o lovitura de stat prin falanga procuraturii!
    KGB ajunge la putere!
  • -1 (1 vot)    
    dottore in postare pe retele de socializare (Vineri, 5 iunie 2015, 14:12)

    nash pandelica [utilizator]

    am avut o discutie amicala la cotroceni. ce a spus dl. presedinte a fost o pozitie publica.

    cam lasa de inteles, ca una e pe sticla, alta intre cei doi domni. :))

    asa cum multi spun, p'acilea, e cazul sa vorbeasca poporul.
    dreptate pan'la capat: afara cu palavramentul cat si cu guvernul dr. tonta.
    asta se negociaza numai in strada.
  • +1 (3 voturi)    
    Mesaj pentru Klaus Iohannis (Vineri, 5 iunie 2015, 14:12)

    neagoe [utilizator]

    Domnule Presedinte, va rog sa va adresati personal Parlamentului, in sedinta publica, pentru a solicita demiterea lui Victor Ponta. Efectele sunt multiple.
  • -1 (1 vot)    
    numai fortaat pleaca (Vineri, 5 iunie 2015, 14:18)

    cobra [anonim]

    derbedeul national va apara furtisagurile si minciunile pana la capat!
  • -1 (1 vot)    
    problema (Vineri, 5 iunie 2015, 14:33)

    Marius [anonim]

    e ca Ponta a dat ca si Tariceanu fara numar stiind ca vin alegerile, iar acum cine vine nu va mai putea sa tina ceea ce a promis Ponta si in virtutea faptului ca vin alegerile cei care vor veni dupa Ponta vor fi sinucigasi.
  • -1 (5 voturi)    
    Gresit adresat (Vineri, 5 iunie 2015, 15:19)

    tepesvoda [anonim]

    Draga PAMATUF cum spune Banciu ai gresit adresatul. Cand ti s-a cerut sa le demiti pe Stanciu si Kovesi ai spus ca CSM -ul poate sa le demita si ca demisa este un act unilateral. Ei acum ai gresti adresantul. Trebuie sa te adresezi parlamentului iar demisia lui Pontic Copy Paste e un act unilateral. ma ce va mai pupati voi in cur unui pe alti si cum sunteti legati unui de alti Mai bine va luati toti bagajele si plecati in Congo da toti si PAMATUFcu Copy Paste, cu Stanciu, cu Sova, cu toti hoti. Circ si iar circ.Voi cand plecati ca ne am saturat de voi , porcilor
    • +2 (4 voturi)    
      Cum adica? (Vineri, 5 iunie 2015, 16:16)

      Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      Da, demisia e un act unilateral, i s-a adresat lui Ponta si i-a spus ca ar trebui sa-si dea demisia , nu poate sa-l oblige, dar poate sa-i ceara.
  • +4 (6 voturi)    
    ha? (Vineri, 5 iunie 2015, 15:29)

    gigi amoroso [anonim]

    Ponta e batut in cap, ce legatura are de ex. reducerea TVA cu ilegalitatile pe care le-a facut? Vrea sa explice cit de bun la suflet e el?
    Ca si cum e judecat unul pentru sa zicem furt din apartament si el zice ca saptamina trecuta a ajutat o batrina sa treaca strada!?!
    • +3 (5 voturi)    
      nici macar (Vineri, 5 iunie 2015, 16:27)

      lambrusco [anonim] i-a raspuns lui gigi amoroso

      de fapt suspectul ala nici macar nu ajutase batrina sa treaca strada, el a VAZUT pe cineva care ajutase batrina sa treaca strada.
  • +2 (4 voturi)    
    Demisia Premierului Ponta!!! (Vineri, 5 iunie 2015, 16:35)

    Gheorghe [anonim]

    Nici nu se pune problema ca Premierul sa NU-si dea demisia...cine ar mai incheia acorduri, contracte cu o tara al carui reprezentant este urmarit Penal?!!! Ce garantie mai prezinta semnatrura oficiala a unui Premier cercetat penal?!!! Astazi cand la granita avem un posibil conflic armat, cand cerem UE sa intram in Schengen, noi prezentam dret garant si reprezentant un Premier urmarit penal?!!!!!! Suntem o anomalie pe intreg mapamondul...nici in salbatica Africa si nici in cele mai negre Dictatuti NU se intampla asa ceva!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      despre Gheorghe (Luni, 8 iunie 2015, 1:21)

      marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe

      Chiar asa Gheorghe? Acum toata sleahta voastra nu mai e asa influenta in exterior . Na ca v-ati luat-o cu totii.
  • -2 (4 voturi)    
    revocare sae suspendarea lui ponta. (Vineri, 5 iunie 2015, 17:48)

    petre marin [anonim]

    IOHANIS habar nuare de constitutie. NU-l poate revoca atrage dna la fel ca basescu pentru destabilizarea tarii pentruca vrea guvenul si parlamentul lui'
  • 0 (0 voturi)    
    Ati uitat - (Duminică, 7 iunie 2015, 18:53)

    Cineva [anonim]

    - cand stateati in Piata Universitatii in ninsoare ca sa plece Basescu? Ati uitat cu totul de Boc si Basescu, el sa nu mai fie cercetat pentru nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Slicita demisia un infractor ? (Duminică, 7 iunie 2015, 19:09)

    TitiGutan [anonim]

    Spuneam inca din iarna ca Ponta si greii PSD vor fi anchetati ori arestati pana in vara pentru a putea face loc clanului sinistru cese ascunde sub sigla pnl .
    Uite ca am avut dreptate ,iar SRI-ul lui Coldea ce l-a facut preshe pe /// d'amparatelea meditator si DNA-ul lui Kovesi nu au nevoie de pospaiul de democratie numita motiune .Ei darama un guvern si o majoritate foarte simplu .Invinuind si condamnand oameni ca in celebrul caz Rarinca .Pentru ca sun incomozi ! O vina capitala !
    Stat de drept ? Auzim schelaiturile celor de PE ,UE ca se incalca toate normele democratiei si ca SE DA LOVITURA DE STAT IN MOD FATIS ? Nu ! Fuhrer Merkel e ocupata cu Facebookul si masina de spalat vase . Licheaua de Barosso a iesit la pensie ,iar urmasul lui nu ii trimite cele unsprezece porunci lui fritz d'amparatelea caci sefii lui ,Coldea si Kovesi au hiperimunitate data de Dumnezeul ce salasuieste la Inalta Poarta a terorismului mondial .
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratia zilei putea fi: (Duminică, 7 iunie 2015, 23:09)

    gigel [anonim]

    Klaus Iohannis: Solicit demisia premierului Victor Ponta
    Apoi mi-o dau si eu ca sunt la fel si desfintez Parlamentul ca sunt ca noi.
    • 0 (0 voturi)    
      declaratie (Luni, 8 iunie 2015, 1:24)

      marius.ioan [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Gigele ai dreptate domle' bravo
  • 0 (0 voturi)    
    DESPRE TOTI SI TOATE (Luni, 8 iunie 2015, 1:00)

    marius.ioan [utilizator]

    Eu cred ca e normal sa existe pareri pro si contra asta e democratia, dar nu e normal sa ascundem unele faradelegi cu altele asta e prostia. Si din pacate prostia duce la involutie nu la evolutie. A avea bun simt inseamna sa asculti si vecinul de palier dar si sa iti exprimi parerea proprie. Asa cum Iohannis are ceva voturi in spate si e suspect si cu dosar la fel si Ponta are ceva voturi in spate si are un dosar. Daca antiPontisti vor sa iasa in strada sa nu doreasca a iesi in strada si proPontisti ca e nasol pentru urmasii lui Basescu. In final adevarul e ca tara inca nu si-a revenit dupa plecarea lui Baselu si noi simpli cetateni suntem impartiti in 2 grupuri. Majoritatea celor antiPonta nu sunt decat Basisti vopsiti si revopsiti.