UPDATE Klaus Iohannis: Nu sunt de acord cu modificarea Art. 301 din Codul Penal, care urmareste dezincriminarea conflictului de interese / Voi purta discutii cu factorii de decizie in sensul renuntarii la aceasta modificare

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2015, 16:03 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a aratat marti ca nu este de acord cu modificarea Articolului 301 din Codul Penal, modificare care urmareste dezincriminarea conflictului de interese astfel incat sa existe libertatea angajarii unor membri ai familiei in cadrul cabinetelor parlamentare, se arata intr-un comunicat de presa al Presedintiei. Potrivit presedintelui, "nimeni nu poate sa favorizeze membri ai propriei sale familii in exercitarea functiilor si demnitatilor publice".

UPDATE Ora 16:48 Presedintele Klaus Iohannis a declarat marti ca intentioneaza sa poarte discutii cu factorii de decizie in sensul renuntarii la aceasta modificare a Codului Penal.
  • Declaratia presedintelui Iohannis:
"Urmaresc cu atentie si preocupare procesul legislativ din Parlamentul Romaniei privind intentia de a modifica prevederi ale Codului Penal in materia conflictului de interese.

Nu pot fi de acord cu modificarea Art. 301 din Codul Penal, care urmareste dezincriminarea conflictului de interese, astfel incat sa existe libertatea angajarii unor membri ai familiei in cadrul cabinetelor parlamentare.

Nimeni nu poate sa favorizeze membri ai propriei sale familii in exercitarea functiilor si demnitatilor publice.

Atrag atentia ca, in eventualitatea adoptarii de catre Parlament a acestor modificari, ele vor fi retrimise Parlamentului sau voi sesiza Curtea Constitutionala, in virtutea exercitarii atributiilor mele constitutionale.
"

Comisia juridica din Camera Deputatilor discuta in sedinta de marti un proiect legislativ de modificare a Codului Penal, din sfera conflictului de interese.

Adoptarea modificarilor la Codul Penal prin care o serie de dispozitii privind conflictul de interese sunt dezincriminate "ar putea afecta in mod serios activitatea de combatere a coruptiei la nivel inalt", o serie de inculpati trimisi deja in judecata ar fi achitati iar dosare in lucru risca sa fie clasate, se arata intr-un punct de vedere transmis de DNA la solicitarea HotNews.ro.

"Spre exemplu, persoane care,  la data faptelor, aveau urmatoarele  functii: presedintele CJ Constanta, presedintele CJ Braila, presedintele CJ Buzau, primarul mun. Constanta, prefectul judetului Suceava, presedintele CJ Hunedoara,  primarul mun. Miercurea Ciuc, etc", se arata in comunicatul DNA.

Prim-vicepresedintele PNL Catalin Predoiu sustine ca modificarile la Codul pena trebuiau respinse de Comisia juridica si solicita PSD sa "opreasca seria de initiative legislative prin care incearca sa distruga mecanismele legislative sau institutionale anticoruptie. "Proiectul de modificare a Codului penal prin care PSD incearca dezincriminarea conflictului de interese este o tentativa de legalizare a furtului din bani publici, adica din buzunarul fiecaruia dintre noi", afirma Predoiu, citat de Agerpres.










4612 vizualizari
  • +10 (44 voturi)    
    despre Iohannis (Marţi, 26 mai 2015, 16:05)

    peste ocean [anonim]

    un om civilizat si serios...dar vad ca stie sa isi arate si coltii cand trebuie si chiar si atunci o face intr-un mod prea normal pentru Romania...oamenii vor un Base sa injure la televizor si sa faca lichele pe oamenii statului :)))
    • +15 (23 voturi)    
      S-a mai trezit in ultima vreme, (Marţi, 26 mai 2015, 16:23)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      acum cateva saptamani era cam non-combat (ca sa nu zic blat).
      • -1 (3 voturi)    
        se trezeste cand trebuie (Miercuri, 27 mai 2015, 10:10)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        cam asta trebuie sa faca un presedinte. comunicatele de presa nu sunt emisiuni capatos
    • +17 (29 voturi)    
      Iluzii (Marţi, 26 mai 2015, 16:46)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      Sa te bati cu manusile cu borfasii... pierdere de vreme si adormirea populatiei...

      Bun, Iohannis nu e de acord. Si?
      • +1 (9 voturi)    
        Inainte de intrebarea (Marţi, 26 mai 2015, 18:30)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        " si? " din final, citeste Constitutia si vezi ce-ai face
        daca ai fi in locul lui.(presupunind ca te vezi traind intr-o tara nebananiera}. Dup
        a ce ai citit si ai cugetat, modifica finalul prin fraza:
        " in strada fratilor sa-l ajutam!Eu dimineata la ora..
        voi fi in locul.... cu o vuvuzea in mina.
        Cine mai vine?"
        Ei, ce zici?
        • +4 (8 voturi)    
          De acord (Marţi, 26 mai 2015, 19:10)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui canuta

          De acord, in strada, dar sa nu uitam ca cineva trebuie sa ne scoata.

          Deocamdata Base incearca sa se scoata pe el insusi.
          Basescu a fost si el un jucator inclusiv fortand uneori Constitutia, e bine stiut. Borfasii o violeaza nonstop si noi facem doar declaratii...

          PS: Cand imi zici ora/locul, voi fi si eu acolo.
          • +1 (5 voturi)    
            Nici eu nu sunt de acord! (Marţi, 26 mai 2015, 23:51)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            Dar de cateva luni merg la toate mitingurile care au loc. Sambata am fost doar 12. Am fost acolo! Incerc sa misc lucrurile. Tu doar vorbesti. Si iti spun si de ce. Pentru ca esti intr-un blat urias cu Ponta de pe vremea cand erati in USL. Sunteti la fel, aceeasi mizerie!
        • +3 (3 voturi)    
          "Inainte de intrebarea" (Miercuri, 27 mai 2015, 9:35)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui canuta

          Dar domnia sa, Iohannis insusi, cind candida la presedintie nu citise Constitutia?
          Iar domniei voastre nu vi se pare ca in acea perioada, si mai ales in cele doua dezbateri, domnul Iohannis afisa multa fermitate?
    • +1 (5 voturi)    
      plutind (Marţi, 26 mai 2015, 17:08)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      Eu cred ca ai luat ceva la bord de-ai ajuns sa plutesti peste ocean. Cand ajungi deasupra norisorilor sa ne spui si noua cum se vad dintii iubitul conducator deacolo de departe. De aici de jos dintisorii lui se vad usor catifelati.
    • +14 (14 voturi)    
      coltii? (Marţi, 26 mai 2015, 18:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      e o vorba in popor: cainele care latra nu musca.

      DIICOT are un nou sef - Daniel Horodniceanu - o marioneta aflata la cheremul PSD. Johannis l-a numit. Blat pe fata. Orice explicatie este tardiva si inutila. PSD = mafie.. crima organizata.. DIICOT = Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism. Actualul sef DIICOT a condus DIICOT Iasi timp de 6 ani. Realizari? Pana si primarul colabora cu clanul Cordunenilor...

      Ce va face presedintele Johannis daca parlamentul (in care PNLul din care a plecat inca mai exista) va vota aceasta lege? O intoarce o data in parlament si apoi o semneaza "ca primaru".. pentru ca atat poate face. La fel a facut si cu Codul Silvic. Si promisiunea ca se va discuta in CSAT? :) Pai in CSAT cine cu cine discuta? guvernul, SRI, SIE, armata.. toti numiti de Ponta/PSD...
    • -4 (4 voturi)    
      Hai Johannis! (Marţi, 26 mai 2015, 20:48)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      Scapa-ne de leprele astea care nu stiu sa dea legi decat pentru ei, Tot poporul vede asta si-i vrea pe PSD-ei afara cu acolitii lor cu tot,
    • +3 (5 voturi)    
      aduceti pampers... (Marţi, 26 mai 2015, 21:06)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui peste ocean

      alde Ponta si-a udat deja nadragii in urma celor spuse de KWJ. Ba chiar si Zgonea si Iordache si Tariceanu..
    • +3 (5 voturi)    
      plăgiuță îi dă peste lăbuțe zi de zi (Miercuri, 27 mai 2015, 0:31)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      plăgiuță îi dă peste lăbuțe zi de zi iar iohannisul zice că își cere scuze
    • +1 (3 voturi)    
      COLȚI DE MUCAVA (Miercuri, 27 mai 2015, 8:57)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      Colții se rup imediat în pielea de porc mistreț a lui plăgiuță. La reuniunea SEECPde la Tirana au participat președintele Albaniei, președintele Bulgariei și.... Plăgiuță de România, iohannisul ori a fost fentat de plăgiuță ori nu avea avionul de lux la dispoziție (s-au gătat banii?) ori nu era gata rochița primei doamne de Romanica.
    • 0 (2 voturi)    
      Fiti bun si aratati-ne si noua, astora d-acilea, (Miercuri, 27 mai 2015, 9:37)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui peste ocean

      macar "doi colti" (ca sa respectam "pluralul") aratati de Presedintele Iohannis. Nu de alta da' pare ca noi suntem orbii din Braila...
  • -11 (21 voturi)    
    tot azi (Marţi, 26 mai 2015, 16:32)

    Mazeta [utilizator]

    Se reia procesul în care Iohannis însuși este acuzat de conflict de interese.

    http://www.evz.ro/se-reia-procesul-lui-iohannis-cu-ani.html
    • +4 (6 voturi)    
      de azi ar fi bine sa Actionam pentru a (Marţi, 26 mai 2015, 16:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dizolva Parlamentul si initierea de laegeri Anticipate..cu OBLIGATIA de a fi acceptati NUMAI oameni care nu au facut politica timp de 25 de ani..indifferent ca e basist/panelist/pechist/latrinist/uneperist/iudemerist...NICI unul din cei care Contribuie Zilnic la inapoierea Romaniei
    • +7 (7 voturi)    
      bine (Marţi, 26 mai 2015, 16:42)

      da [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      bine mai moscovitule sursa evz si e clar ca nu se reia nimic acolo e doar o chestie de anulare esti un manipulator kgb-ist, mars la moscova.
    • +3 (3 voturi)    
      Asa, si? (Marţi, 26 mai 2015, 16:43)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu vad legatura. Poate o detaliezi tu un pic
    • +13 (13 voturi)    
      si expulzarea ta din tara ar trebui discutata (Marţi, 26 mai 2015, 16:46)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mazico.
  • +6 (8 voturi)    
    Foarte bine ! dar..... (Marţi, 26 mai 2015, 16:42)

    gica43 [utilizator]

    ...in continuare ce faceti daca hotii persista in aceasta noua magarie ??
  • -22 (22 voturi)    
    mda (Marţi, 26 mai 2015, 16:43)

    Iohannis [anonim]

    Iohannis este clar omul americanilor in Romania a primit ordine sa abuzeze de putere...eu sincer prefer Rusia sa ne faca ordine in tara, parca nu erau asa de multe abuzuri.
    • +6 (6 voturi)    
      ba (Marţi, 26 mai 2015, 16:57)

      axismundi [utilizator] i-a raspuns lui Iohannis

      voi de unde tot iesiti?
    • +6 (6 voturi)    
      marsh la corea de nord (Marţi, 26 mai 2015, 17:11)

      duru curu [anonim] i-a raspuns lui Iohannis

      acolo iti este locul.
      Sunt satul de rusi. Ne-au facut ei nitzica ordine in secolul trecut si uite ce a iesit. VARZA.
    • +6 (6 voturi)    
      cere te Cetatean Mujic (Marţi, 26 mai 2015, 17:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Iohannis

      e simplu..te asteapta cu sare si Paine Phutin la moscova..zau..hai..pashli ivan turbinka !
    • +6 (6 voturi)    
      PAI CE MAI ASTEPTI?! (Marţi, 26 mai 2015, 17:51)

      GODFATHER [anonim] i-a raspuns lui Iohannis

      Dute invartindu-te in Rusia mercenarule fsb-ist si lasane pe noi, "abuzatii", ca ne-om descurca cu "omul americanilor"! Lui Putin nu-i place "neamtul" nostru si-a trimis postacii fsb-isti sa-i intxice&manipuleze pe romani?!
    • +4 (4 voturi)    
      Tu erai ironic? (Marţi, 26 mai 2015, 17:51)

      simona_srbn [anonim] i-a raspuns lui Iohannis

      Sper sincer ca esti ironic si sunt eu prea obosita ca sa mai inteleg ironia.

      Ce am putea sa spunem despre lipsa de abuzuri a ordinii sovietice: inchisorile si tortura, infometarea populatiei, distrugerea culturii, deformarea istoriei, distrugerea intelectualitatii, distrugerea clasei de mijloc si a tuturor afacerilor si in cele din urma deformarea totala a moralitatii societatii. Cam astea ar fi cele mai importante. Unele au inca urmari puternice. Da si eu cred ca era mai bine cu rusii.
    • +3 (3 voturi)    
      si? (Marţi, 26 mai 2015, 17:52)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Iohannis

      te-au abuzat americanii, cumva? sau te-au abuzat si unii si altii si ai ajuns la concluzia ca rusii au facut-o mai bine?
  • -14 (16 voturi)    
    nu pricep (Marţi, 26 mai 2015, 16:47)

    srpc [utilizator]

    parlamentarul are o suma forfetara pe care o foloseste cum vrea pentru biroul lui din teritoriu; de ce sa-si angajeze un strain si nu pe cineva apropiat, in care are incredere? nimeni n-a avut o explicatie logica pentru asta, doar izbucniri umorale.
    • +4 (4 voturi)    
      se vede ca nu pricepi (Marţi, 26 mai 2015, 16:58)

      axismundi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      crezi ca suma aia forfetara vine din buzunarul lui? E din al nostru. Sunt bani publici. De ce sa nu aiba oricine sansa sa se angajeze pe banii aia publici, care sunt ai nostri, ai tuturor?
    • +2 (4 voturi)    
      Pentru.... (Marţi, 26 mai 2015, 20:19)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Parlamentarul ala e votat ca sa isi reprezinte alegatorii cat mai bine iar asta inseamna selectarea si recrutarea din piata a celei mai bune persoane disponibile pentru pozitia respectiva pe salariul respectiv. Angajarea unei rude inseamna reprezentarea interesului propriu al parlamentarului / rudei.
  • +9 (15 voturi)    
    mda... (Marţi, 26 mai 2015, 16:52)

    Patrula10000 [utilizator]

    ...eu cred ca aranjamentele facute cu Puie Monta o sa ii cam iasa pe nas domnului presedinte.
  • +5 (5 voturi)    
    despre conflictul de interese (Marţi, 26 mai 2015, 16:53)

    ULLMANN [anonim]

    Ar trebui legiferat ca costurile cu cabinetele parlamentare sa fie suportate de catre partide, si nu de la bugetul statului, situatie in care nimeni nu si-ar mai permite sa angajeze pe ochi frumosi mafia familiei de trantor.
  • +11 (13 voturi)    
    Eleganta inainte de toate ! (Marţi, 26 mai 2015, 17:02)

    mircea_cjn [utilizator]

    Eleganta mare de tot !
    Klaus aduna partidele si discuta. Sa fie bine, sa fie armonie, nu ca la dictator. Partidele ies de la discutii , "au fost foarte bune, civilizate, nu ca la dictator", promit sa faca numai fapte bune.

    Apoi, in deplina armonie partidele de la putere uita si voteaza ceva rau de tot. Cu imunitatea. Klaus spune "nu e bine". Partidele primesc cu satisfactie critica civilizata, onesta , nu aia cu injuraturi ca la dictator. Si trimit legea. Johannis o respinge cu delicatete, nu ca dictatorul. Partidele o retrimit cu aceeasi delicatete si legea este aprobata din oficiu.
    Johannis zambeste, partidele zambesc.

    Pe ansamblu , s-a adoptat o ma-garie, dar cu cata delicatete, in ce atmosfera de civism si armonie!...
  • +1 (9 voturi)    
    Olario Klaus. Arata-ne ca poti si vrei ! (Marţi, 26 mai 2015, 17:12)

    Plagarus [utilizator]

    Singurul om politic ce are cu adevarat legitimitate este Iohannis !
    • +2 (2 voturi)    
      Are degeaba! (Marţi, 26 mai 2015, 23:53)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      E in blat cu Ponta!
  • +8 (8 voturi)    
    Se mimeaza... (Marţi, 26 mai 2015, 17:26)

    cobra [anonim]

    Cu borfasii nu se poate discuta asa ...Trebuie fermitate iar formularile incropite evident de Mihalache sunt frectii la picior de lemn..Miroase a blat!
  • +4 (6 voturi)    
    ...ha,ha... (Marţi, 26 mai 2015, 17:30)

    ALTAN [utilizator]

    ...si parlamentarii au intrat in fibrilatie cind l-au auzit...
  • +4 (8 voturi)    
    Presedintele J-FB...... (Marţi, 26 mai 2015, 18:31)

    polonyca [utilizator]

    ............... bla,bla,bla...!!!!! Iar am ales rau.....:(
  • +3 (3 voturi)    
    în cot, drept în cot... (Miercuri, 27 mai 2015, 0:25)

    timp tamp [utilizator]

    Pe plăgiuță și mafioții roșii îi doare în cot, apoi mătăluță ce faci cu soțioara? A început să o depășească pe Udrea la vestimentație. Undrea avea bani de la cocoș, mătăluță de unde? Din salariul de profesor? De curând Liviuța, șantajata, te-a scăpat de o incompatibilitate(în compensație-a băgat pe altcineva la pușcărie)
  • 0 (0 voturi)    
    Statul roman a fost prost croit in anii post revo (Miercuri, 27 mai 2015, 3:24)

    Pentru o noua Constitutie [anonim]

    Constitutia Romaniei e proasta si in ea e radacina raului.

    Desi majoritatea romanilor nu au citit Constitutia actuala (ce sa mai vorbim de constitutiile altora, ca sa poata compara) si habar nu au cit de putine si slabe sint puterile presedintelui in comparatie cu cele ale guvernului sau ale parlamentului, in virtutea unor traditii seculare si a unei mentalitati de slugi / sclavi ai unei dictaturi, sau asistati ai unui stat paternalist, asteapta totul de la un singur om: de la voda, rege, presedinte, oricum s-o numi cel din capul statului. (Seful statului, cum ii placea lui Ion Iliescu sa se creada.)

    In realitate statul roman de azi nu mai are un sef. I-a avut pe Ceausescu, pe Carol II, pe Ion Antonescu, pe Burebista... Statul roman de azi are un presedinte care, in anumite conditii si DOAR prin intermediari si influenta, poate sa aiba foarte multa putere. Sau poate sa fie un simplu figurant pe scena politica daca partidul lui si oamenii lui nu sint majoritari in parlament si, deci, nici la guvernare.

    Problema e ca Iohannis, sau oricine altcineva in locul lui, cit ar fi el de bine intentionat, nu va reusi sa guverneze, sa reformeze statul sau sa promoveze o legislatie de bun simt decit printr-un prim-ministru de tip proxy (om de paie, marioneta), in maniera Basescu-Boc.

    Si asta e o mare problema. Nu pentru Iohannis in primul rind, ci pentru Romania ca stat prost alcatuit.

    Situatia actuala trebuie schimbata. Ori il faci pe presedinte seful executivului, ca in USA, si-atunci poti sa-l tragi de sireturi zilnic, ori ii iei si putinele puteri pe care le are si il transformi intr-un presedinte decorativ, ca in Ungaria sau Germania.
  • +2 (2 voturi)    
    vai (Miercuri, 27 mai 2015, 8:49)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    pai dupa ce ati acceptat sa va "dezincrimineze" pe dvs, numai asta putea urma.

    Acum cereti anularea raportului ANI de catre judecatoria Alba care va declarat incompatibil.

    Ce faceti daca nu va aproba cererea?