Klaus Iohannis, despre pensiile speciale ale parlamentarilor: Mi s-ar parea exceptional sa fie pentru oamenii de cultura

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2015, 21:09 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat, joi, intrebat fiind despre proiectul pensiilor speciale pentru membrii Legislativului, ca i s-ar parea "un lucru exceptional" ca de acest drept sa beneficieze "oamenii de cultura", scrie Mediafax.

"Mi s-ar parea un lucru exceptional daca in Parlament ar aparea ideea sa se dea pensii speciale pentru oamenii de cultura", a spus presedintele, in timpul unei vizite la Teatrul National Bucuresti.

Propunerea legislativa pentru modificarea si completarea Legii nr.96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor, care prevede pensiile speciale ale parlamentarilor, a fost depusa joi la Camera Deputatilor si este semnata de 255 de deputati si senatori, din toate partidele parlamentare.

Liderii PNL au anuntat ca aceasta initiativa nu are girul formatiunii liberale si mai multi parlamentari ai PNL au anuntat ca isi vor retrage semnaturile de sustinere a proiectului.

Peste 100 de parlamentari ar urma sa beneficieze de acest tip de pensii, daca propunerea va fi aprobata de Legislativ.










10208 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    Care,cati (Joi, 16 aprilie 2015, 21:31)

    Curiosu' [anonim]

    Sunt oamenii aia de cultura care ar merita sa beneficieze de pensii de speciale ? Care ar fi criteriile de departajare ca asa avem nenumarati care se considera oameni de cultura ? Numai in uniunile de creatie sunt peste zece mii de membri care sigur se considera "oameni de cultura", plus dascalimea,plus...
    • +12 (14 voturi)    
      cam ciudat.. (Vineri, 17 aprilie 2015, 3:34)

      vivatcrescatfloreat [utilizator] i-a raspuns lui Curiosu'

      1/-Sa se defineasca termenul de "oameni de cultura".
      2/-Stiu ca de multzi ani, membrii Uniunilor de arta /creatie (scriitori, muzicieni, sculptori, pictori, etc) au pensiile marite cu inca o jumatate , PLUS Indemnizatii de merit -neimpozabile- egale cu 3 salarii medii. Asta pe langa beneficii majore gen premii, deplasari gratuite in lume, case de creatie la mare si munte, etc.
      Exact HOW MUCH is ENOUGH?
      3/-Ce multiple beneficii in afara de serviciul lui, avea Eminescu? Iar alti mari creatori ai Romaniei au trait din sume din alte surse: O.Goga a fost Prim -Ministru, etc
      4/- In lume , in zilele noastre majoritatea MARE a creatorilor nu traiesc doar din creatiile lor, fie ele de Nobel, ci sunt profesori universitari, sau au o ferma, sau o editura , sau..sau
      • +4 (6 voturi)    
        Post Scrptum (Vineri, 17 aprilie 2015, 7:58)

        vivatcrescatfloreat [utilizator] i-a raspuns lui vivatcrescatfloreat

        Functie de definitia "oameni de cultura" poate cineva estima CATI oameni de cultura are Romania?
        Si ce impact financiar pentru bugetul Romaniei = pentru contribuabili ar insemna pensii speciale -DECI MARI (oricum MARITE fata de prezent) pentru acesti "oameni de cultura"?
      • 0 (0 voturi)    
        O precizare (Vineri, 17 aprilie 2015, 13:27)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui vivatcrescatfloreat

        Indemnizatia de merit e cuantumul a trei salarii minime, nu medii (era o eroare grosolana).
        Majoritatea artistilor nu au parte de deplasari gratuite in lume, exceptand pe cei invitati de tari straine sau sprijiniti (putini, foarte putini) de ICR.
        Intrebati la USR cati scriitori au fost sprijiniti de USR pentru deplasari straine...
    • +10 (12 voturi)    
      nu merita nimeni (Vineri, 17 aprilie 2015, 6:40)

      adyQ [anonim] i-a raspuns lui Curiosu'

      cine vrea pensie special;a sa isi traga o pensie privata si sa contribuie acolo cu o parte dine spaga si se rezolva
    • +1 (11 voturi)    
      mie mi (Vineri, 17 aprilie 2015, 7:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Curiosu'

      se pare o aluzie, o ironie la adresa puliticienilor si nu neaparat o sugestie facuta de johanis.
      • +3 (11 voturi)    
        Bravo domnule, (Vineri, 17 aprilie 2015, 9:13)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        sinteti singurul( din ce am citit pina la ora asta) dintre cei care-si dau cu parerea pe aici, sinteti singurul, deci, care s-a prins ca Presedintele facea
        misto de gasca hotilor (parlament). Trebuia ascultata si intonatia cu care a rostit cuvintele!
        • +2 (6 voturi)    
          ce se intampla cu hotnews? (Vineri, 17 aprilie 2015, 11:12)

          Harpalete [utilizator] i-a raspuns lui canuta

          Ori e invadat de "trolli" cum tot aud in stanga si dreapta, ori au capatat acces la internet si mortii lui Dragnea.

          Fara voia lui, Iohannis e prea subtil pentru natia pe care o prezideaza. Pentru cine are o secunda, asa cat de o sinapsa, e evident ca mesajul era "banii astia ar fi mai bine meritati de orice alta categorie profesionala din Romania decat de gloata din parlament".

          Nu stiu ce-i asa greu de inteles si de ce se agita toti ca nu a fost nominalizat jobul lu' mama sau tata.... E un exemplu, putea fi altul, care-i baiul?

          In alta ordine de idei, eu habar nu aveam ca 'oamenii de cultura' in general o duc bine in Romania. Eu toti pe care-i cunosc sunt la limita decentei...
          • 0 (0 voturi)    
            nu e de (Vineri, 17 aprilie 2015, 14:16)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Harpalete

            mirare ca multi din cei ce simt nevoia sa-si dea cu parerea, sunt partizanii vreunei idei si, de aici, reactia de tip alb sau negru.
            ce dovada mai buna decat postari de genul pisicii @Le Meow, de mai jos? el/ea a luat ad literam spusele presidentiale.
  • +25 (29 voturi)    
    Serios?? (Joi, 16 aprilie 2015, 21:32)

    Le Meow [utilizator]

    Exceptional daca ar beneficia oamenii de cultura??

    Dar de ce ei si nu agricultorii, sau medicii, sau invatatorii, sau pompierii, sau chiar gunoierii?

    Parca ideea era sa eliminam pensiile speciale, sau cel putin sa clarificam cine chiar are dreptul la astfel de exceptii, si de ce. Acum dl. presedinte arunca o vorba despre pensii speciale pentru oameni de cultura, in baza motivului ca... se intampla sa fie la Teatrul National la momentul respectiv. Bine ca nu l-au prins naibii in vizita la vreo biserica, sau la vreo banca, sau la vreo primarie, ca cine stie cu ce nazbatie de sugestie ne pomeneam pe cap...

    Acelasi stil ca Ponta - arunca o vorba negandita doar ca sa dea bine alora in preajma carora se intampla sa fie la momentul respectiv. Si dup-aia gata, altii la rand la vrajeala.

    Iar o luam de la inceput? Nici n-am stabilit bine o regula, si incepem deja sa vorbim de exceptii?

    Ori esti serios in intentia asta (dar atunci explica si de ce ar fi atat de 'extraordinar' sa dai pensii speciale 'oamenilor de cultura'), ori taci naibii din gura, ca mai mult rau faci!


    PS: Cantaretii sunt si ei oameni de cultura? Daca nu, de ce?? Daca da, BUG Mafia se califica pentru pensii speciale? Dar Nicolae Guta? Dar Inna si toate celelalte dezbracate? Dar Benone Sinulescu? Parazitii? Irina Loghin? Animal X? 3 Sud Est? Dan Bitman? Delia? Smiley? Alex Velea? Dar de ce nu?

    Vai de capul nostru si de tara asta de ne-am luat-o inapoi!
    • +18 (24 voturi)    
      bulibaseala uselista..... (Joi, 16 aprilie 2015, 23:18)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      BOC si BASESCU s-au luptat din rasputeri sa elimine aceasta magarie, pensiile speciale / nesimtite , iar astea dela usl reiau povestea asta.....pai asta-i in limbajul lor, chestea cu "dreptatea"....dusa pana unde....la pensiile nesimtite??
    • -3 (7 voturi)    
      oameni de cultura (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:53)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      Stiti contextul in care a spus acest lucru ? La Teatrul National. E clar o ironie la adresa politicienilor.
  • +16 (18 voturi)    
    demisia pungasilor (Joi, 16 aprilie 2015, 21:44)

    gogu [anonim]

    demisia > la puscarie. alegeri anticipate. repetat pana se satura de furat
  • +26 (28 voturi)    
    atentie la oamenii de cultura. (Joi, 16 aprilie 2015, 21:55)

    thebblack [utilizator]

    sa nu uitam ultima generatie de mari scriitori, george copos, meme stoica, cristi borcea, gigi becali...
  • +21 (23 voturi)    
    serios? (Joi, 16 aprilie 2015, 21:57)

    Nevermind [utilizator]

    Mi s-ar parea exceptional sa NU EXISTE pensii speciale, ci doar dupa contributivitate. Incepand cu exceptionalii de la CURtea constitutionala care s-au exceptat primii de la o lege corecta.

    Legea, in variata initiala, este una dintre singurele masuri/legi ok facute de base/boc. Oricat de mult iubesc personajele astea abjecte, cand este cazul sa-i laud, ii laud.
    • +3 (11 voturi)    
      da (Vineri, 17 aprilie 2015, 1:08)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      matale cind vrei sa lauzi, lauzi.
      • +1 (1 vot)    
        exact (Vineri, 17 aprilie 2015, 11:48)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Doar cand e cazul si nu pentru orice, ca nu pun botul la imagini construite sau inghitite pe nemestecate. In cazul asta, base/boc au avut dreptate. Ca poate si aici motivatia din spate o fi fost, ca si la alte masuri economico-legale, bani mai multi pentru ei si neamul lor, nu ma intereseaza, atat timp cat masura in sine este logica dpdv economic si corecta. La marirea tva si forfetar au dovedit retardare maxima, ca si la alte masuri mostenite si pastrate de psdisti (deductibilitate tva si cheltuiala masini pentru activitati normale societate comerciala, pfa-uri etc). Ah... uitam de impozitul multiplicat pe proprietati multiple... o adevarata masura de dreapta... ihi...
        In rest... ramane cum am stabilit: doua personaje la fel de abjecte ca si psdistii, dar care pentru unii miros a trandafiri.
        • +1 (1 vot)    
          de acord cu dvs (Vineri, 17 aprilie 2015, 16:07)

          lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          sub rezerva ca banii economisiti sa nu fi fost furati
  • +14 (18 voturi)    
    asta, parca e cazut.. (Joi, 16 aprilie 2015, 22:02)

    exilatul [utilizator]

    din cer...poate sa ne spuna de ce "oamenii de cultura" si ce intelege el prin "oamenii de cultura"...
  • +12 (14 voturi)    
    Acu ca DNA isi face treaba si politicienii nostri (Joi, 16 aprilie 2015, 22:28)

    ty [utilizator]

    au restrictii la ciordit, cum naravul nu si-l pot schimba, sau gandit la o lege speciala. Doar toti cetatenii sunt egeali in fata legilor. Cetatenii obisnuiti. Astia specialii isi fac legi speciale. Ei si judecatorii. Adica cei mai putin performanti dintre bugetarii nostri. Pardon mai e unul.
  • -8 (20 voturi)    
    Absolut corect! (Joi, 16 aprilie 2015, 23:03)

    marius v [utilizator]

    Nu vă mai întrebați anapoda de ce oamenii de cultură și nu agricultorii, medicii, dacălii etc! Sigur că toți merită salarii și pensii care să le asigure un trai decent, însă, în condițiile unui buget anemic, există priorități. În esență, un popor se definește prin limba și cultura sa. De-aia oamenii de cultură! Trebuia să vă spună asta tocmai un președinte sas?! Oameni buni, poate nu v-ați prins, dar acesta este motivul principal pentru care s-au purtat războaiele - ca să-ți impui limba și cultura în alte teritorii. Luați aminte ce se întâmplă cu popoarele care nu se mai strâng în agora, ci în jurul unui lighean cu fistic.

    Am citit și știrea potrivit căreia angajații de la Dacia au strigat „Jos Johannis!“ și „Jos Ponta!“. Pentru primul este prea devreme, pentru al doilea, prea târziu.
  • +16 (16 voturi)    
    care oameni de cultura ? cei care scriu 2 carti ? (Joi, 16 aprilie 2015, 23:35)

    dorel [anonim]

    asa .. in "pasi" ?
    • +9 (11 voturi)    
      cum ar fi.... (Vineri, 17 aprilie 2015, 1:07)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      Becali, Copos, etc...
  • +7 (9 voturi)    
    Pensiile speciale (Vineri, 17 aprilie 2015, 0:01)

    Koczka Gyorgy [anonim]

    sunt pentru cei care nu au putut sa ciordeasca suficient ( de la 3-4 milioane EUR ) pentru a-si asigura o batranetze fericita si prosperitate neamurilor pentru doua generatii de dupa ei. Mai sunt si cei care urmau sa ciordeasca dar nu au mai apucat si cei care s-au imprumutat la greu de la banci si care pe cale de a-si pierde osul de ros nu vor mai putea achita ratele.
    Rectific, pentru astia se mai pregateste o lege 'speciala'.
    Mai urmeaza o lege pentru transformarea penitenciarelor 'speciale' in pensiuni de 4-5 stele ca sa se mai poata ciordi linistit si in continuare.
  • +10 (16 voturi)    
    oficiali rusi haituiesc Romania de cateva (Vineri, 17 aprilie 2015, 1:22)

    dorel [anonim]

    saptamani cu declaratii belicoase.
    Prima data acest individ care este presedinte in prezent si-a lansat a 2-a carte, apoi in concediu in Madeira, acum e in Bucuresti.

    Politica externa parca este unul dintre atributele presedintelui ... el nu simte nevoia sa declare nimic ? Pentru ce e platit acest individ din impozitele noastre ? Se crede rege sau ce este in capul lui ?
  • +8 (10 voturi)    
    Si scriitorii (Vineri, 17 aprilie 2015, 5:12)

    verid [anonim]

    Becali,Copos,Johannis,Năstase,etc.
    Daca DNA acționează in continuare o sa avem inflație de scriitori.
  • +8 (8 voturi)    
    Sarlatanoparlamentarii nu mai pot fura en-gros? (Vineri, 17 aprilie 2015, 6:41)

    Plagarus [utilizator]

    KiWI ia-ti un concediu prelungit si-ti dam o pensie
    "speciala" !
    " Cultura, arta, sportul, acele activităţi care se credea că se bazează pe fair play, talent, putere de muncă, corectitudine, au fost şi ele băgate în acest troc sau troacă politică.
    Am văzut mari actori care păreau serafici, undeva deasupra acestei lumi, făcând propagandă în favoarea unui candidat sau altul.
    Am văzut foste glorii sportive făcând sluj în faţa unor amărâţi şefi de partid repetenţi, care habar nu au ce culori are steagul românesc, sau stând imobile ca un tablou în spatele câte unui candidat lipsit de orice valoare, ca o pomadă aplicată de cei de la serviciile funerare doar pentru a da culoare mortului, am văzut actori care păreau verticali, stând în gradenă şi scoţând două cuvinte profesioniste pentru susţinerea unui candidat şi m-am întrebat ce a putut determina aceşti oameni cu o certă valoare sau faimă, să coboare atât de mult în lanţul trofic."(.in-cuiul-catarii.info)
  • +10 (10 voturi)    
    Si pentru cei cu peste 1,5 mil "like"-uri pe fb (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:04)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Asa ar fi corect.
  • +6 (6 voturi)    
    populism (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:51)

    Taitta [anonim]

    Culmea penibilului, populism scarbos, tocmai din cauza populismului desantat al PSD l-am votat pe Iohannis, pai nu se stie ca o gramada de oameni de cultura ipocriti deja au prea multe privilegii
  • +4 (6 voturi)    
    fauna analfabeta din Parlament vrea pensiispeciale (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:52)

    lili [anonim]

    Pensiile speciale ale parlamentarilor…
    Mi-amintesc de profesorul medic Alexandru Pesamosca, decedat in 2011, care a facut pentru Romania ceea ce NU a facut nici un parlamentar in cei 25 de ani de democratie originala romaneasca…avea o pensie de 1000 Roni…. cam asa arata azi pensiile medicilor si inginerilor(care NU au avut functii de conducere), ale profesorilor si ale celor cu studii superioare(adica, cu multa scoala), pensionati pe Legea 19/2001 sau pe legea actuala, care este si mai dura..
    Iar incompetentii si fauna analfabeta din Parlamentul Romaniei vrea pensii speciale, pentru CE?!
    Ca actualul Parlament-fauna incompetenta de neegalat NU a dat in aproape 3 ani NICI o lege pentru Romania, nici una!
    Sila.
    Dle Johannis, Dvs stiti cat este azi in Romania pensia unui profesor sau a unui medic sau a unui inginer?!
    De marii artisti ai Romaniei nici nu mai comentez... o rusine...
    Sila.
  • +8 (8 voturi)    
    Buna treaba, (Vineri, 17 aprilie 2015, 9:17)

    doi si-un sfert [utilizator]

    N-ar fi exceptional sa primeasca pensie fiecare dupa cat a contribuit ?????
    Sau asta e valabil numai pentru prosti(adica cei care muncesc in sistemul privat si tin toata adunatura de paraziti)?
  • +2 (4 voturi)    
    f.f.f. important (Vineri, 17 aprilie 2015, 11:17)

    Dan Stefan [anonim]

    Nu am vazut comentariul presedintelui; vreau sa stiu daca fraza a fost citita sau exprimata liber. Cred ca asta este cel mai important.
  • +3 (3 voturi)    
    Pensii nesimtite (Vineri, 17 aprilie 2015, 11:58)

    Sorin Onita [anonim]

    Daca nesimtitii astia care dorm si fura vor pensii nesimtite, atunci sa se faca astfel de pensii si pentru cei ce lucreaza (sudori, lacatusi, tubulatori, etc.) iarna la -10, sau -20 grade si vara la +40 - 50 grade. Tare as vrea sa vad un politician lucrand in astfel de conditii. Eu as vedea o mina sau o ocna de sare in care sa lucreze toata clica politica si i-as plati cu salariul minim pe economie; sa-i vad cum se descurca!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ficusul de la cotroceni dejamageste pe zi ce trece (Vineri, 17 aprilie 2015, 17:41)

    ConstantinOseriu [anonim]

    Omul e paralel. Plagiatorul l-a incalecat iar ficusul de la cotroceni mai da doar cate-o zvanca pe facebooc (si aia scrisa de consilieri ca el e ocupat cu dineurile, cu lamnsari de carte, concedii dupa concedii...iar mai nou il imita si mongoloidul....bine de tot am ajuns. dezamagire totala d-le Presedinte!