Alianta Nord-Atlantica raspunde diplomatiei ruse: Romania este un aliat NATO de incredere, iar NATO isi apara aliatii in fata oricaror amenintari

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2015, 20:47 Actualitate | Esenţial

Exercitii NATO in Marea Neagra
Foto: MApN
Romania este un aliat NATO de incredere, iar NATO isi apara aliatii in fata oricaror amenintari, iar alianta isi apara membrii in fata oricaror amenintari, arata Alianta Nord Atlantica intr-un comunicat de presa. NATO raspunde astfel, prin intermediul adjunctului purtatorului de cuvant al aliantei, afirmatiilor facute de un inalt oficial rus care ataca orientarea pro-atlantica a Romaniei. Totodata, NATO a calificat declaratiile partii ruse ca fiind "provocatoare", "lipsite de fundament si inadecvate".

Comunicatul transmis de NATO este semnat de adjunctul purtatorului de cuvant al aliantei, Carmen Romero.
  • Pozitia NATO la declaratiile diplomatiei ruse
"Oficialii rusi continua sa faca declaratii provocatoare, care sunt lipsite de fundament si inadecvate, si nu contribuie la stabilitate si predictibilitate in Europa.

Rusia a violat, prin actiunile sale agresive in Ucraina, legislatia internationala si si-a incalcat angajamentele asumate prin Tratatul Fondator NATO-Rusia. NATO este o alianta defensiva si continua sa actioneze respectand in totalitate angajamentele pe care si le-a asumat prin Tratatul Fondator.
 
Ca raspuns la actiunile agresive ale Rusiei in Ucraina, am marit prezenta militara in partile estice ale aliantei. Aceasta prezenta se face prin rotatie si este mult sub orice definitie rezonabila a unei forte de lupta substantiale. Toate masurile noastre sunt defensive, proportionale si conforme cu angajamentele noastre internationale.

Romania este un aliat NATO de incredere, iar NATO isi apara aliatii in fata oricaror amenintari.
"

Purtatorul de cuvant al ministerului rus de Externe, Alexandr Lukashevici, a atacat miercuri, citat de agentia oficiala ruseasca Tass, pozitia Romaniei. Potrivit oficialului rus, conducerea Romaniei transforma tara intr-un cap de pod al SUA si NATO in apropiere de granita Rusiei si este gata, din motive "oportuniste", "sa sacrifice interesele de mentinere a stabilitatii" in regiunea Marii Negre".










14739 vizualizari
  • +39 (47 voturi)    
    Romania (Miercuri, 8 aprilie 2015, 20:59)

    Klaus_CT [utilizator]

    Romania este cea mai importanta piesa de pe tabla de sah.
    Trebuie sa fim alaturi de NATO, UE si NATO. Orice alta optiune inseamna restabilirea sferei de influenta rusa in estul Europei, pana la granita cu Austria.
    Evident ca rusilor le sta in gat Romania, evident ca sunt enervati de apartenenta noastra la NATO, pentru ca daca nu eram in aceasta alianta militara acum in Romania se intamplau exact aceleasi lucruri ce au loc in Moldova. Iar Moldova este neutra.
    Deci, da. Suntem membri NATO, alta optiune nu avem. Mai mult decat atat, de fiecare data cand Romania a fost in sfera de influenta rusa aceasta tara a fost ori rupta in bucati, ori elitele noastre au murit in puscariile comuniste.
    Si apropos, cu un republican la Casa Alba, posibil Jeb Bush, pozitia SUA va deveni si mai intransigenta.
    • -18 (22 voturi)    
      Iar marmota... (Joi, 9 aprilie 2015, 9:50)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Nu invatam nimic din istorie.
      • +16 (20 voturi)    
        adica? (Joi, 9 aprilie 2015, 9:57)

        Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        Ce anume nu invatam din istorie?
        Ma astept sa indrugi niste argumente made by trolls in Sankt Petersburg :)
        • +18 (20 voturi)    
          Postacul rus nu prea are ce sa atace, (Joi, 9 aprilie 2015, 10:28)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

          asa ca e fortat sa recurga la o critica voit neclara, amenintari voalate si alte metode rusesti de comunicare.

          Sincer sa fiu, modul in care comunica postacii mi se pare patetic, dar deh, daca astia sunt tot ce isi permite Putin...
      • +12 (14 voturi)    
        CUM AR FI? (Joi, 9 aprilie 2015, 11:25)

        daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        Ce nu invatam din istorie? Cum rusii ne-au ciuntit tara ori de cate ori aveau ocazia? Cum rusii ne-au jefuit de cate ori au putut? Cum rusii au uitat sa mai si plece de cate ori treceau pe aici? Cum au distrus totul pe unde au fost? Cum au jucat alba-neagra cu teritoriile statelor vecine si nu numai? Cum au invadat si anexat teritorii dupa bunul plac?
    • -18 (20 voturi)    
      Intransigenta (Joi, 9 aprilie 2015, 9:56)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Intransigenta = mai mult sange de roman in stepele calmuce.
      Dar tu nu esti roman, nu-ti pasa!
      Altfel nu te-ai bucura ca purtam razboiul altora.
      • +4 (6 voturi)    
        Sinteti terminati (Joi, 9 aprilie 2015, 15:25)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Falimentul bate la usa voastra. Cu propaganda o sa mai pacaliti o vreme o fractiune din populatia indoctrinata cu melancolii comuniste.

        Dar falimentul si secesiunea Rusiei nu pot fi stopate Sinteti terminati.
    • -13 (15 voturi)    
      Bla bla (Joi, 9 aprilie 2015, 9:59)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Da, trebuie sa fim alaturi de acel UE care iubeste neo-marxismul.
      Defapt acum marxismul classic se bate cu neo-marxismul. Cu stindardul inainte!
    • -12 (14 voturi)    
      Istorie (Joi, 9 aprilie 2015, 10:17)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Apropo' fara rusi, nu scapam de turci. A fost binevenit ajutorul lor.
      • +12 (14 voturi)    
        Poate era mai bine (Joi, 9 aprilie 2015, 10:44)

        gigiK [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Poate era mai bine cu turcii
        • +1 (1 vot)    
          germania si turcii (Vineri, 10 aprilie 2015, 1:13)

          Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

          Serios? Intreaba-i pe Germani ca au imigranti Turci, ce bine le este.
      • +9 (9 voturi)    
        habar n-ai (Joi, 9 aprilie 2015, 10:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        istorie
      • +10 (10 voturi)    
        Istoria e grea pentru unui (Joi, 9 aprilie 2015, 11:20)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Parca in 1877 rusi au cerut ajutor domitorului Carol I si Romaniei sa treaca Dunarea ca sa ii salveze si datorita armatei romane turci au fost izolati la Plevna si parca Carol I a condus armatele unite ruse si romane si parca Osman Pasa s-a predat armatei maiorului Cherchez. Asa ca nu prea s-au vazut rusi in afara de a cere ajutor. Daca vrei mai avem exemple de vitejie sovietica pardon rusa. In primul razboi mondial la Marasesti, Oituz si Marasti rusi au pus coada pe spate si au fugit lasand pe romani sa acopere golurile din front. A am uitat da au facut un bine Romaniei au uitat sa returneze tezaurul .
      • +9 (11 voturi)    
        daca ai fost si la scoala (Joi, 9 aprilie 2015, 11:22)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        daca ai fost si la scoala ai invatat dupa manualele de istorie care proslaveau prietenia de veacuri cu poporul Rus
        Daca nu ai fost la scoala, ceea ce inclin sa cred, repeti ca papagalul ce ai auzit de la alti propagandisti
      • +4 (6 voturi)    
        apropo de rusi (Joi, 9 aprilie 2015, 13:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Moldova si Valahia, dupa sute bune de ani sub turci si-au pastrat identitatea, limba, obiceiurile, religia.
        Republica Moldova, la 50 de ani de ruperea de Romania a a devenit tara populata de moldoveni, nu de romani, vorbesc limba moldoveneasca, nu romana, au armata a 14-a ruseasca pe teritoriul tarii, etc, etc.

        Asha ca... prefer oricind turcii rusilor...
        • 0 (0 voturi)    
          Mai invata (Vineri, 10 aprilie 2015, 1:16)

          Eucris [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Sa nu iti fie dor de turci, ca daca s-ar scula stramosi nostril si ar povesti prin ce au trecut, cat aur am platit, de cate ori a trebuit sa ne aparam, nu numai noi, dar si Sarbii, Maghiarii, Polonezii, etc. nu ai raspunde intr-o doara. Lepanto iti spune ceva? Dar asediul Vienei?
          • +1 (1 vot)    
            N-ai inteles ce-am vrut sa spun (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:00)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

            N-am zis ca imi e dor de perioada fanariota, ca am dus-o bine sub turci, ca nu ne luau copiii cu japca sa-i faca ieniceri, ca nu plateam biruri, etc, etc.

            Ce am zis e ca dupa multe sute de ani sub turci, am ramas tot romani, tot ortodcsi, ne-am pastrat identitatea culturala. O treime din Moldova, dupa 50 de ani sub rusi, deja nu mai stiu ce natie sunt, ce limba vorbesc, ce istorie au.

            Asta e diferenta cea mare. Turcii te storc de bani, iti iau copiii, dar nu-ti fura identitatea nationala, culturala, religioasa. Astfel incit, dupa ce roata istoriei se schimba, poti redeveni popor roman. Ceea ce cu rusii nu poti.
  • +19 (35 voturi)    
    Angajamentele internationale (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:06)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nu te apara de Rusia. S-a vazut cat ii pasa Rusiei de "angajamentele internationale".

    Aduceti tancurile NATO aici, sa le avem la indemana. Putin isi va instala bombardiere nucleare in Crimeea in 2016, ce mai asteptati?
    • -6 (12 voturi)    
      bune tancurile (Joi, 9 aprilie 2015, 8:53)

      gabi777 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Si cum te apara tancurile de bombardierele nucleare?
      • +8 (14 voturi)    
        stai pian (Joi, 9 aprilie 2015, 9:30)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui gabi777

        nu pe tine te apara.si nici pe alti cativa de pe aici!
        voi trolii rusesti,sunteti dovada ca rusii nu au fost si nu vor fi vreodata,buni vecini.voi si cele cateva milioane de romani morti!!
        Romania nu a devenit tinta pentru ca are rachete NATO pe teritoriul ei,ci ca a indraznit sa scoata barbia din piept..
      • +13 (15 voturi)    
        Asta e un site romanesc, (Joi, 9 aprilie 2015, 10:30)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui gabi777

        nu e nevoie sa iei totul literalmente.

        In acest context "tancuri" inseamna forte combinate NATO.

        In Romania ne permitem sa folosim metafore pentru ca avem creativitate si inteligenta, doua lucruri dispretuite de Kremlin.
  • +18 (20 voturi)    
    Vive la Roumanie! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:09)

    Tomy007 [utilizator]

    Vive la Roumanie!
  • -17 (35 voturi)    
    serios ? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:09)

    mentopic [utilizator]

    pai acuma cativa ani a fost acel incident cand ucrainenii au deschis focul asupra navelor romanesti; tineti aminte ce a spus nato atunci ? ``descurcati-va, nu e treaba noastra`` - asa isi apara nato aliatii de mana a doua, ca noi
  • -24 (36 voturi)    
    americanii le-au promis apararea si georgienilor (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:14)

    __alex__ [utilizator]

    atunci, cu Osetia...
    • +12 (16 voturi)    
      este Georgia membru NATO? (Joi, 9 aprilie 2015, 8:52)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      nu este.... deci pofta buna mai departe
    • +1 (7 voturi)    
      si? (Joi, 9 aprilie 2015, 12:06)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Au ocupat rusii Georgia?
      Rusii taiasera legatura maritima prin ocuparea portului Poti si erau la cativa kilometri de Tbilisi, dupa ce au ocupat Gori. Si s-au oprit. L-au lasat pe Saakashvili sa-si termine de mancat cravata si apoi s-au retras. De ce? Nu puteau sa ajunga la Tbilisi si sa-l schimbe pe Saakashvili? S-au retras si i-au lasat pe georgieni sa faca schimbarea.
      Normal ca americanii nu au avut nici un rol. Ei au roluri doar de agresori. Nu este asa? Hai zi de Irak, Afganistan si ce alte locuri mai sti.
  • -32 (44 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:15)

    Mazeta [utilizator]

    Din păcate, în tratat nu scrie că NATO „își apără aliații în fața oricărei amenințări”, ci că „va lua acele măsuri care vor fi considerate necesare”. Contează mai mult ce e scris și mai puțin ce zice adjunctul purtătorului de cuvânt.
    • +27 (37 voturi)    
      Adevarul e relativ Mazeto.. (Joi, 9 aprilie 2015, 0:46)

      nescu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ..cel putin cand e spus de la tine.

      Daca tot citezi din tratat macar zi-ne pana la capat..

      art. 5 (tratatul este publicat pe site-ul MAE):

      ".. va sprijini Partea sau Partile atacate
      prin efectuarea imediata, individual sau de comun acord cu celelalte Parti, a oricarei actiuni pe care o considera necesara, inclusiv folosirea fortei armate,
      pentru restabilirea si mentinerea securitii zonei nord-atlantice."

      In concluzie sper sa conteze, asa cum ai spus si tu, mai mult partea scrisa :)
      • -18 (20 voturi)    
        Propaganda (Joi, 9 aprilie 2015, 10:02)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui nescu

        Adica noi am fost atacati de Rusia? Sau NATO in marea grija s-a obosit sa vina pe teritoriul tarii noastre ca sa ne apere (cel putin asa se sustine). Orice pretext este bun pt a invada Rusia.
        • +15 (17 voturi)    
          Propaganda (Joi, 9 aprilie 2015, 10:34)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          vine de la Moscova, in Europa noi preferam adevarul.

          Adevarul este ca Rusia a invadat Ucraina - o tara suverana si nu un vasal al Rusiei, i-a furat o parte din teritoriu, a inceput un razboi si acum da vina pe NATO.

          In criminalistica, ceea ce face Rusia se numeste "blaming the victim", o continuare a comportamentului psihopat a dictatorului tarii tale - mama Rusia.
          • 0 (0 voturi)    
            Care Europa? cea multi-culti? (Vineri, 10 aprilie 2015, 1:23)

            Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

            Care Europa d-le? cea in care un muzulman are mai multe drepturi decat un crestin? Mai cititi si media alternativa nu numai presa vanduta.
        • +5 (7 voturi)    
          ai scris un Lucru Mare (Joi, 9 aprilie 2015, 10:39)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

          Invadarea uresese este ceva normal si necesar
          • +4 (8 voturi)    
            Aici sper sa nu ai dreptate (Joi, 9 aprilie 2015, 11:41)

            Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Invadarea Rusiei, de catre NATO cu un dictator psihopat ca Putin la conducere inseamna razboi nuclear si noi suntem in prima linie. Si nu rusii in general sunt problema, ci conducatorii lor, garda asta veche inavutita peste masura, sper ca poporul Rus, care este tinut in saracie, pentru ca mana asta de oameni sa fie extrem de bogata, sa se trezeasca si sa le ia butoanele din mana.
            • +1 (5 voturi)    
              BUTOANELE nucleare (Joi, 9 aprilie 2015, 12:03)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui Simona_Srb

              sovietice sunt ruginite (de votca lui Phutin), invazia poate fi facuta si de Black Ops - Zero Dark Thirty 2
    • +24 (32 voturi)    
      mazeto ! (Joi, 9 aprilie 2015, 2:13)

      Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ia citeste o caracterizare a idolilor tai :
      A avut dreptate generalul Patton: "ma inspaimanta cruzimea care se ghiceste sub spoiala de civilizatie a generalilor rusi. nu ne putem intelege cu ei caci ei vin din stepele mongole si gandirea lor este modelata dupa alte tipare decat cele europene. am luptat cu cine nu trebuia. am distrus un popor deosebit pt. ca s-a lasat condus de un nebun si iata ca astfel am deschis portile europei pt. hoardele mongole."
      iti doresc ca sa comentezi din gulagul siberian ori chiar esti pe acolo........
      un om fara creier= mankurt=mazeta=pontiac=echidistantul=potaisa====rebuturi =umane......
      • +9 (11 voturi)    
        Foarte inspirat sa citati din Patton... (Joi, 9 aprilie 2015, 6:50)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Raymond

        ...iata inca unul:


        "Dificultatea in a intelege Rusul este ca noi nu suntem constienti de faptul ca El nu este un European, ci un Asiatic, si de aceea gandeste draceste. Noi nu putem intelege mai bine un Rus decat un Chinez sau un Japonez, si din ce am vazut la ei, nu ma incearca nicio dorinta sa-i inteleg, cu exceptia aceleia de a aprecia cantitatea de plumb sau fier necesara sa-i omoare. In completarea altor caracteristici amicale, Rusului nu-i pasa de viata umana, nefiind decat niste bastarzi, barbari si betivi cronici
        -George S. Patton
        • -14 (18 voturi)    
          Cultura (Joi, 9 aprilie 2015, 10:20)

          Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Nu stiu cata cultura avea Patton, probabil nu a auzit de Lomonosov, Lobachevsky, Pavel Florensky, Pavlov, Ceaikovsky, Puskin, Lermontov, Rahmaninov, Tolstoi, Dostoievsky, etc.
          • +12 (12 voturi)    
            Si Soljenitsin unde e? (Joi, 9 aprilie 2015, 10:51)

            Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

            L-ai uitat pe asta, de ce? Pentru ca a fost impotriva nostalgiei comuniste?

            Pentru ca a criticat noua "democratie" rusa?
          • +10 (12 voturi)    
            ha ha (Joi, 9 aprilie 2015, 10:56)

            I [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

            Dostoievsky cel tinut in inchisoare de catre RUSI?!
          • +6 (8 voturi)    
            poate stia poate nu stia (Joi, 9 aprilie 2015, 11:30)

            vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

            Stalin, Beria. Lenin, Molotov, Rasputin, Echipa care la impuscat pe tarul Rusei fara nici un proces, Ivan cel Groaznic, da astia somitati si valori venite din Siberia.
          • +7 (7 voturi)    
            Astia au cam mers impotriva curentului (Joi, 9 aprilie 2015, 12:56)

            Irizat [anonim] i-a raspuns lui Eucris

            Rahmaninov a fugit cat l-au tinut picioarele de urgia sovietica si a devenit cetatean american.
            Stravinsky la fel.
            Sostakovici a fost persecutat si pus sub urmarie.
            Uita-te azi de exemplu la Sharapova. Traieste in US si cand a dat Putin ordin ca cetatenii rusi care traiesc in strainatate sa-si repatrieze averile, Sharapova i-a raspuns cu degetul mijlociu.
            Deci mai subtire cu cultura si stiinta rusa/sovietica/post-sovietica in registru de propaganda care sa scuze politica criminala a Kremlinului. Un om inteligent, de valoare, un spirit elevat niciodata nu va fi de acord cu sistemul represiv rusesc. Ma rog, exceptii or fi peste tot, dar discutam ca trend general...
      • -9 (15 voturi)    
        Offf (Joi, 9 aprilie 2015, 8:24)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Raymond

        Saracul Patton, trebuia sa mai invete ceva istorie: rusii de fapt s-au batut cu hoardele mongole toata istoria lor, inca de la inceputurile Marelui Ducat - pe la 1200 toamna!
        • +13 (13 voturi)    
          Patton a avut dreptate - 1 (Joi, 9 aprilie 2015, 11:00)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Patton a avut dreptate; din punct de vedere mental (si nu numai, dar restul sunt chestiuni secundare), exact asta sunt rusii: invadatori primitivi si brutali, care valorizeaza individul nu mai mult decat o furnica in musuroi.
          Da, stim cu Marele Ducat Kievean...este inceputul istoriei lor, si este de origine europeana. Dar de atunci ea s-a redus din ce in ce - in mod firesc, caci cea mai mare parte a teritoriului lor este asiatic (si cred ca si populatia la fel - nu am cautat in statistici).
          Si cel mai important, in istoria recenta (comunista) au reprimat cu brutalitate orice gandire de tip occidental. Ultimul episod major in acest sens a fost "Complotul medicilor", episod care era de fapt indreptat impotriva evreilor, vazuti ca fiind ultima comunitate cu legaturi in afara URSS si deci posibil sa influenteze din afara, cu tipare occidentale. O data epurata aceasta comunitate s-a considerat ca URSS a fost rupt de orice influenta occidentala. De atunci si pana azi au stat ca intr-un cocon, in gandirea lor limitata, rupti de exterior, cu o pauza de 10 ani in pseudo-democratia din anii '90, in fapt o bataie sangeroasa pe bani si resurse (cu parfum puternic kgeb-ist) intre oligarhii lor de sorginte sovietica. Iar Putin a preluat politica de extirpare a tiparelor occidentale printr-o propaganda de diabolizare a Occidentului, de o virulenta care cred ca a depasit net orice s-a creat in perioada sovietica.
          PS: Ca sa va dati seama cat de praf sunt rusii. Legat de "Complotului medicilor"...campania pornita de la Kremlin spunea ca medicii evrei au format o retea subversiva in intreaga URSS prin care urmaresc sa otraveasca toate cadrele de partid si de stat si orice sustinator al sistemului sovietic. Acesta a fost de fapt motivul oficial pt. care a fost declansata ultima campanie masiva de epurare (lichidare fizica) a unei clase de cetateni: atentat impotriva statului sovietic. Unde vroiam sa ajung?
          • 0 (4 voturi)    
            Vai...... (Joi, 9 aprilie 2015, 19:29)

            Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

            Simplul fapt ca-ti iei 11 plusuri pentru o afirmatie precum

            "exact asta sunt rusii: invadatori primitivi si brutali, care valorizeaza individul nu mai mult decat o furnica in musuroi."

            imi dovedeste inca o data ca xenofobia si tembelismul desantat, ba chiar nesimtit, e regula in sfera sociala romaneasca.

            Frumoasa tara avem, pacat ca-i locuita!

            Ref. la Marele Ducat "Kievean"......mai citeste istorie, Marele Ducat e ceva complet diferit de Kievan Rus, dar ma rog, ce mai conteaza, ti-ai luat 11 plusuri, prostimea te urmeaza neconditionat!
        • +11 (13 voturi)    
          Patton a avut dreptate - 2 (Joi, 9 aprilie 2015, 11:01)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Unde vroiam sa ajung? La consecintele secundare: o consecinta a acestui fapt este ca cetateanul de rand a inceput sa nu mai mearga la medic, nu carecumva sa fie otravit (!). Este scris in memoriile lui Sudoplatov (redactate in 1993), unul din cei mai importanti oameni ai spionajului sovietic, membru in Politburo. Practic rusii de rand inghit orice galusca vine de la Kremlin, oricat de absurda sau criminala ar fi ea. Mergeau in fata plutoanelor de executie slavindu-si conducatorii. Sa ne miram despre cum functioneaza mintea rusului de rand? Nu e cazul...
          Patton a avut dreptate!
      • -14 (18 voturi)    
        Romania - tara agresoare (Joi, 9 aprilie 2015, 9:59)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Raymond

        Asa au caracterizat-o in 1945 atat angloamericanii cat si rusii.
        Acuma, repetam istoria. Degeaba inchizii ochii, Romania este bagata de conducatorii ei in rahat pana in gat.
        Au cedat fara sa traga un glont Basarabia si Bucovina. Apoi au invadat URSS-ul pana au fost facuti una cu pamantul la Cotul Donului.
        Eu inca nu stiu de nici un batalion roman care sa lupte pe teritoriul Romaniei impotriva URSS-ului :P
        • +14 (16 voturi)    
          Esti blocat in secolul trecut (Joi, 9 aprilie 2015, 10:36)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          la fel ca Putin.

          Niciun rus nu vede ca s-au schimbat vremurile, lumea s-a schimbat, numai Putin se crede pe vremea Imperiului Tarist.

          Acum toti oamenii isi doresc libertatea si o pot obtine, doar nu in Rusia unde tirania e implacabila.
      • +7 (9 voturi)    
        Trecut-prezent (Joi, 9 aprilie 2015, 10:03)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Raymond

        Asta a fost atunci. Traim in 2015.
    • +10 (18 voturi)    
      inca o data mazeto... (Joi, 9 aprilie 2015, 8:55)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      citezi partial ca sa poti interpreta cum minciuni favorabile intereselor ostile ale rusiei....
      un fel de a spune...mananci cu lingurita.
      • +10 (12 voturi)    
        thehehe (Joi, 9 aprilie 2015, 10:37)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        se pricepe mazeta,nu gluma.asta nu e platit la randuri,are grad tovarasu',o face din credinta.
    • +8 (16 voturi)    
      Minciuna sau prostie (Joi, 9 aprilie 2015, 9:15)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cu astfel de propagandisti moscova isi saboteaza propriul interes. Minciuna e prea graosa si prostia prea adanca. In tratat scrie clar, si acest lucru e puterea politica a NATO, lucru ce sperie rusnacii, ca tarile actioneaza ca una in cazul unei amenintari externe (celebrul art 5). Poate varianta ruseasca e diferita
    • +6 (6 voturi)    
      Ha ha Ha (Joi, 9 aprilie 2015, 11:25)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa au facut si rusi cu tezaurul Romaniei de la Moscova. Asa ca noi romani suntem obisnuiti dar parca rusi de cite ori au trecut pe aici au jefuit tot in timp ce americani nu au facut asa ceva
  • +22 (30 voturi)    
    Agresivitate chiar obraznica... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:15)

    Lucky1 [utilizator]

    ...specifica Rusiei. Sa ne aducem aminte de Hrusciov care, aflat ONU, si-a folosit pantoful pentru a lovi cu el furios in pupitru in semn de protest.

    Parca sunt turbati... Pentru ca oamenii normali nu tipa decat daca sunt loviti. Or, nu Rusia a fost lovita...Ba din contra, Rusia este cea care loveste si urla de "durere".

    Nu mai poti avea mila de astfel de oameni. Sa-i vad ca mor ca sobolanii si nu as misca un degat sa-i ajut.
    • -15 (19 voturi)    
      Idiot util (Joi, 9 aprilie 2015, 10:07)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Hruscev a murit demult. Nici noi nu putem fi comparati la infinit cu vremurile de sub Ceausescu, nu?
      Occidentul manipuleaza la greu de o vreme. Are interese sa se extinda.
      Nu ar urla oare SUA daca Rusia si-ar adduce armata in Cuba? Mai gandeste-te inainte sa fi un idiot util.
      • +11 (15 voturi)    
        Cine s-a extins in ultima vreme? (Joi, 9 aprilie 2015, 10:37)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Rusia s-a extins, cand a anexat Crimeea.

        Hai justifica-mi furtul de teritoriu al unui stat suveran.

        In care lege internationala scrie ca ce face Rusia este legal?
      • +12 (14 voturi)    
        uresese NU mai are bani (Joi, 9 aprilie 2015, 10:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        nici de hartie igenica..dovada ? submarin incinerat de un aparat de sudura
        • +10 (10 voturi)    
          Rusia nu mai gaseste nici (Joi, 9 aprilie 2015, 10:52)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          100 de milioane de dolari pt Transnistria, "tara" fabricata de ei.

          Ce sa mai zicem, e dezastru.
  • +15 (19 voturi)    
    Romania este membru NATO (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:38)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    ...
  • +26 (32 voturi)    
    DECI.... (Miercuri, 8 aprilie 2015, 22:05)

    flyngangel [utilizator]

    Mai are Cineva in Romania, un singur dubiu cat de mic, in privinta securitatii nationale, aparata de scutul NATO ?

    Eu nu ..
  • -17 (27 voturi)    
    mi-a placut poza (Joi, 9 aprilie 2015, 2:16)

    paraipan [utilizator]

    ...cu teava aia care nu se mai vede de valvataia cadentei, pacat ca tuburile trase nu se vad pe nicaieri. Nu zic, or fi colectate intr-un recipient special ca sa nu se faca mizerie pe puntea navei second hand...Pacat ca in anii de dupa revolutie am asistat la dezmembrarea indistriei natinoanale de aparare precum si la desfiintarea efectiva a armatei pentru apararea teritoriului national. Nu stiu altii cum se simt dar eu nu ma simt aparat, ma simt de-a dreptul tradat. La prima bubuiala mi-am incarcat parintii in masina si v-am pupat.
    • +10 (14 voturi)    
      Mult succes cu strategia asta (Joi, 9 aprilie 2015, 4:08)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      Da,ne-am distrus industria de aparare ca dobitocii.Nu,nici in momentul de maxima glorie si inzestrare armata RO nu avea nici o sansa in fata Armatei Rosii dincolo de perspectiva unui razboi de partizani.Intreaba pe cineva care era in armata prin '68 ce parere are pe subiect.
      "eu nu ma simt aparat, ma simt de-a dreptul tradat. La prima bubuiala mi-am incarcat parintii in masina si v-am pupat"
      Ok,hai sa risipim cateva iluzii pe tema asta
      1.daca un conflict cu rusii nu escaladeaza,ai la dispozitie cateva tari neutre europene,cam toata Africa,America de Sud,o parte a Asiei.Incarca-ti familia in avion daca ai sansa si sari peste partea cu pupatu'multam fain.

      2.daca un conflict cu rusii escaladeaza-asta inseamna utilizarea de arme nucleare tactice,factor decizional la nivel de unitate,perfect permis de doctrina in conditii disperate-sansele sa se creeze un efect de amplificare sunt maxime
      ai la dispozitie-zone de centru si sud ale Africii si Americii de Sud,cat mai departe de tarm,relief muntos si ar fi bine sa-ti fi pregatit detaliile dinainte;Incarca-ti familia cu ceva timp inainte de prima bubuiala,si sari peste partea cu pupatu'multam fain.Si nu-ti fa iluzii ca ti-ai creste nepotii,oricum.

      Daca nu ma crezi pe cuvant,fa un pic de research prin diverse studii din perioada razboiului rece referitoare la posibilitatea unui conflict NATO-Pactul de la Varsovia.Sa stii ca MAD nu era nickname pt liderul de la Kremlin
      • +4 (8 voturi)    
        la kremlin va fi iarna nucleara (Joi, 9 aprilie 2015, 12:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

        nu in alta parte..pasarile lui Phutin sunt amortite rau..sau vandute indiei sau koreea de nord...uresese este precum Iraq ul lui saddam Hussein, trebuie mers acolo si lichidat tembelul prin taxidermie
    • +9 (13 voturi)    
      ce mai astepti (Joi, 9 aprilie 2015, 4:45)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      ....du-te de acum.
      Dupa numele ales, probabil ca provi de prin India - Pakistan. Te intorci la origini ?
      Daca veneau rusii, ca in Ucraina, te simteai mai aparat ?
    • +11 (15 voturi)    
      next stop (Joi, 9 aprilie 2015, 7:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      Moscow..cica te asteapta fara viza acolo si numele tau va fi scris in limba rusa
    • +7 (11 voturi)    
      Mai vedem... (Joi, 9 aprilie 2015, 10:13)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      Trol,tu unde sa fugi? Esti deja in Rusia. O sa ai o surpriza cu "romanii care fug". O sa aveti o surpriza! Sfat: Mai bine stati acasa de data asta.
    • +8 (8 voturi)    
      de ce (Joi, 9 aprilie 2015, 10:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      mai astepti prima bubuiala?
      tai-o de-acuma. nu mai sta. iti ia ceva timp pana vei ajunge in stepele siberiene.
  • +10 (14 voturi)    
    STABILITATE (Joi, 9 aprilie 2015, 8:56)

    gabi777 [utilizator]

    Rusii ne acuza ca ne inarmam si astfel deranjam stabilitatea regiunii. Pai daca ce au facut ei cu Transnistria, Crimeea si acum estul Ucrainei numesc "stabilitate:, atunci multumim, nu avem nevoie de stabilitatea ruseasca!
    • -11 (15 voturi)    
      Fapte istorice (Joi, 9 aprilie 2015, 10:09)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui gabi777

      Crimeea a fost a rusilor, fapt dovedit si demographic.
      • +9 (11 voturi)    
        Crimeea a fost data Ucrainei (Joi, 9 aprilie 2015, 10:39)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        de catre Rusia in 1954.

        Deci era teritoriu ucrainean pana au venit soldatii rusi de la GRU.
        • -1 (7 voturi)    
          pai ce nu a primit Ucraina (Joi, 9 aprilie 2015, 12:17)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Bucovina, sudul Basarabiei, Transcarpatica, Galicia, Crimeea. Si cica asta e stat. O facatura bolshevica.
      • +9 (9 voturi)    
        te pomenesti (Joi, 9 aprilie 2015, 10:58)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        ca tot asa gandesti si de zona harghiteana, covasneana si tg. mureseana.
        apropo, stii ca sunt traitori vreo 300.000 de cetateni romani de nationalitate maghiara? ce facem? facem Bucuresti capitala Ungariei?
      • +6 (6 voturi)    
        si ce ? (Joi, 9 aprilie 2015, 11:38)

        vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Si tinutul Hertei, si Nordul Bucovinei si Basarabia erau ale Romaniei iar Rusia a luat si a incorporate Herta, Nordul Bucovinei si sudul Basarabei in Ucraina. Dupa Logica ta Romania ar trebui sa ocupe aceste teritorii. Crimeea a fost a tatarilor pana sa vina ursul tarist peste ei dar teritorile enumerate mai sus au fost ale romanilor inainte ca rusi sa fi contat pe harta lumi.
      • +4 (6 voturi)    
        fapte istorice? (Joi, 9 aprilie 2015, 16:43)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Nu cumva Crimeea a fost a tatarilor?
  • +10 (12 voturi)    
    CINE NU E CU NOI .... (Joi, 9 aprilie 2015, 9:46)

    arheopterix [utilizator]

    E impotriva noastra ! Acum se va vedea clar : Cine e in slujba Moskva si cine apara RO . Palkovnyk MAZETA , ca de obicei suna goarna : La ataaak..., iar din transee apar ...Alex ..., metopic.... (in scurta vreme altii... sa-i vedem si noi ) . Oricum pina in present Raymond , nescu , Luky ,Alpha Si Omega riposteaza viguros . Asteptam ajutoare... Daniels 2026...unde esti ?
    • -9 (17 voturi)    
      Pragmarism (Joi, 9 aprilie 2015, 10:10)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Lasa sumarizarile, mai bine educa-te si nu fi un iddiot util.
      Fi fara grija, NATO nu ne iubeste, se foloseste de noi.
      • +11 (15 voturi)    
        Tu chiar crezi ce scrii (Joi, 9 aprilie 2015, 10:39)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        sau ti se dicteaza de la centru?

        Cum e vremea la marginea Sankt Petersburgului?

        Macar daca ai vedea cat esti de manipulat.
        • +8 (10 voturi)    
          se pegateste de Paste (Joi, 9 aprilie 2015, 11:01)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          iar pasca lui va fi murata in votca
        • +5 (7 voturi)    
          Nu stie cum e vremea acolo (Joi, 9 aprilie 2015, 16:42)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          ca nu a fost niciodata in Rusia, ei posteaza din Romania si am impresia ca sint angajati de un trust al lui Voiculescu.
      • +9 (11 voturi)    
        aha, (Joi, 9 aprilie 2015, 11:02)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        nu NATO ne iubeste ci mama rusie?
        apropo de educatie : "pragmarism", "iddiot", "fi". de ce nu colationezi inainte de a posta comentariul?
      • +4 (6 voturi)    
        Eu nu am nevoie de iubirea NATO (Joi, 9 aprilie 2015, 12:03)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

        Am nevoie de armele si trupele lor, oricat nu ne-ar iubi NATO, conducatorii Rusi ne urasc, iar soldatii Rusi, din ce mi-au povestit bunicii, sunt exact cum erau descrisi mai sus printre citate. Cum imi povestea bunica, nemtii cand au venit au luat tot ce le-a trebuit, dar au platit tot, pana la ultimul ou, inclusiv cand ne-am dat de partea Rusiei si ei devenisera invadatori, cand au venit rusii, desi ne erau aliati, luau tot si nu plateau nimic, daca comentai ceva te si omorau, daca aveau chef faceau si violuri si altele.
    • +2 (4 voturi)    
      Ori la bal, ori la spital! (Joi, 9 aprilie 2015, 16:29)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Archeopterix, tu esti corspondent de razboi?!

      Mai bine loveste cu sete in propaganda rusilor sau pro-rusilor, sau anti-americanilor, sau ce-or fi ei, platiti si neplatiti. Scintei sa iasa!
  • -14 (18 voturi)    
    Reducerea populatiei (Joi, 9 aprilie 2015, 10:16)

    Eucris [utilizator]

    Noi suntem baieti de mingi pt NATO si ne mangaie la EGO ca sa fim copilasi cuminti si obedienti.
    E usor sa incepi un razboi, mult mai greu sa il termini.
    Ceea ce face Vestul si SUA este strigator la cer, pur si simplu cauta pretexte de conflict. Treburile intre Ucraina si Rusia trebuie lasata pe mana lor!
    Vor muri multi oameni nevinovati si miliardarii care promoveaza Noua Ordine Mondiala distrug omenirea.
    Nu este un secret ca se doreste reducerea drastica a populatiei globului la 500 milioane. Asta inseamna ca fiecare al 16-lea om va trai. D-l Soros a spus ca 9/10 din populatie, sunt guri inutile de hranit.
    Cu astia sa tin? Nu mi-am pierdut mintile.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu, voi sunteti postaci rusi, (Joi, 9 aprilie 2015, 10:42)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

      nimeni din Europa nu ar posta ce minciuni evidente postati voi.

      Arma propagandei ruse nu va functiona, traim in era informationala, iar Putin nu poate cenzura internetul decat in Rusia.

      Noua Ordine Mondiala este tentativa Rusiei de a subjuga din nou Europa, prin propaganda si prin sponsorizarea partidelor extremiste care s-au intalnit cu Putin la Sankt Petersburg:

      http://www.themoscowtimes.com/news/article/russian-european-far-right-parties-converge-in-st-petersburg/517839.html
    • +7 (11 voturi)    
      poti incepe cu tine si familia ta (Joi, 9 aprilie 2015, 11:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eucris

      apoi lumea va fi mai buna
  • -12 (16 voturi)    
    daca incepe un razboi (Joi, 9 aprilie 2015, 10:56)

    xanti [utilizator]

    Vom fi sacrificati,Germania,Franta ,Uk prefera ca rusii sa ia cu japca Romania,Bulgaria si fostele tari satelite decat sa inainteze pana la ei.
    Pentru bunastarea lor,pentru o cafeluta la Monaco sau Paris bauta in liniste la terasa vor face ceva pe articolul 5.
    Pentru toti fanaticii care pupa americani in fund si doresc razboi cu orice pret cu Rusia va doresc sa vedeti cu ochii vostrii cum o sa fiti tradati chiar de catre cei pe care ii idolatrizati.
    • +8 (10 voturi)    
      Nu incepe niciun razboi, (Joi, 9 aprilie 2015, 11:14)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      desi Putin incearca din rasputeri sa ameninte lumea cu razboiul.

      Amenintarile lui Putin ma lasa rece, e ca un mare pampalau care face zgomot ca sa nu arate cat de panicat e de fapt.
      • -5 (9 voturi)    
        pampalau (Joi, 9 aprilie 2015, 14:10)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Pai atunci de ce avem nevoie de trupe americane daca pampalaul de Putin nu ne ataca?
        Inteleg de fapt ce o afacere romano americana ?
        Pai atunci stam relaxati ca pampalaul nu ataca,eu cred ca nu o sa atace pentru ca nu va fi nevoie ,odata si odata vor veni unii la conducere care vor sti sa trateze civilizat cu rusii.
        La urmatoarele alegeri prezidentiale mutulica va pleca cu coada intre picioare ,garantez asta, nu va mai vota nici dracu PNL dupa teapa pe care si-a luat-o cu dom profesor de americanisme.
        • +8 (8 voturi)    
          Shhhh! (Joi, 9 aprilie 2015, 16:38)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Daca afla sefu ca l-ai facut pampalau pe Putin, iti taie din salariu.
          • -7 (9 voturi)    
            hahaha (Joi, 9 aprilie 2015, 16:50)

            xanti [utilizator] i-a raspuns lui DT34

            Era unul deasupra mea care afirma asta.
            Eu doar am raspuns altuia,apropos de asta care e mai pampalau dom profesor din deal sau Putin?
        • +2 (2 voturi)    
          Descurajare antirusa superba (Joi, 9 aprilie 2015, 20:37)

          Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          De asta avem nevoie de trupe americane.Plus ca un eventual conflict nu va incepe cel mai probabil cu EMP hit+ First Strike Delivery in secunda 1,exista o faza coventionala inainte sa o ia totul razna.(asta daca a ramas un gram de luciditate la Kremlin).Rusii se vor gandi de 10 ori inainte sa atace tancuri americane si doar de 4-5 ori inainte sa atace tancuri romanesti.Daca nu exista forte de reactie rapida+suficienta rezistenta locala pot avea avantaje tactice bune pana sa se urneasca deciziile politice NATO.Daca au atacat insa,sa zicem niste Abramsuri fii sigur ca din Mediterana/Marea Rosie au plecat niste Tomahawkuri chitite pe bazele lui Ivan inainte ca toti membrii NATO sa apuce sa-si dea buna ziua la telefon in reuniune de urgenta.
          De ce crezi ca tot razboiul rece au pastrat US o brigada in Berlinul de Vest?O puneau rusii la pamant in 30 de min maxim fara posibilitate de sprijin.Da' dupa aia Dumnezeu cu mila unde se ajungea pentru ambele tabere din zona arctica pana pe linia Fulda.
          In 54 de ani de Cold War nu exista UN SINGUR moment in care sa fi luptat oficial rusii cu americanii;proxy wars,gramada;dar,Doamne fere,in caz de ceva,in RO ca membru NATO nu va fi proxy war
          cateodata ma gandesc ca daca tot o scalda pro Moskva cineva,macar sa citeasca un pic,sa nu se umple de ridicol
  • +8 (8 voturi)    
    lozinca Traiasca in veci prietenia (Joi, 9 aprilie 2015, 11:19)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    lozinca Traiasca in veci prietenia Romano-Sovietica NU mai este de actualitate !
  • +6 (8 voturi)    
    USOR ...USOR ... (Joi, 9 aprilie 2015, 11:42)

    arheopterix [utilizator]

    Din transee au aparut timid postacii rasariteni ,Eucris ,... Pontiac ... miscare slaba la un subiect atit de gras . Ma asteptam la un desant viguros .Restul companiei cred ca zace beata moarta dupa pasca muiata in votka .Asta nu place la Moskva , tare ma tem de ceva judecati sumare urmate de pedepse exemplare
    • -1 (5 voturi)    
      hehe (Joi, 9 aprilie 2015, 21:53)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      va si vad ,gasca de la onanorium ,cum va stoarceti neuronul pentru a scorni noi teorii "democratice".Mai nene ,dar ce viata de sobolan duceti....
      Hai , mai striga inca o data dupa ajutorul postacilor de serviciu sa te ajute. Ca la gradinita!
  • -7 (11 voturi)    
    Din pacate NATO ne-a facut carne de tun (Joi, 9 aprilie 2015, 15:52)

    RRP [utilizator]

    O neutralitate ne deranja?
    • +4 (8 voturi)    
      Tu neutru mujicului??? (Joi, 9 aprilie 2015, 18:13)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      In 300 de ani nu ai realizat ca pt mujic esti "sub ciubota" sau dusman?
    • +3 (5 voturi)    
      Neutralitatea nu e pentru toti,dragilor (Vineri, 10 aprilie 2015, 1:16)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      De mi-oi face vreodata blog voi povesti,cu factori geografici,militari si politici de ce unele state isi permit sa fie neutre si unele nu.

      da'sa-ti dau doar doua exemple pe scurt ca deja mi-e greata de argumentatia infantila tip "HUOOO,NATO!NU puteam fi neutri?"Nu,dragii mosului
      Elvetia-neutra;daca facem abstractie de situatia ei de paradis financiar;geografic-inconjurata de munti 3k+ altitudine si de state prietene;militar-una din cele mai bune retele de raspuns ce combina armata regulata si rezervisti-isi permite neutralitatea;da' nu bag mana -n foc ca,in cazul Ultimului Razboi,nu vor avea chef sa pupe ceva ivani pe tichie
      Finlanda-aud atata: Finlanda,vecina cu Rusia,nu e in NATO=orgasm intelectual;
      Finlanda a luptat extrem de eficient cu URSS in 39-40; A PIERDUT teritorii,nu multe,dar asta e;chit ca o sa va doara maselele ,Finlanda a luat in considerare integrarea in NATO;inca e o optiune;daca decidem sa ne bagam ceva in ea de viata,ca specie, si sa o sfarsim all Ragnarock,mi-as paria ultimul ban ca in Ultimul Razboi Finlanda va lupta IMPOTRIVA Rusiei;
      geografic FInlanda e in stat atacabil dintr-o zona continua,cu zone de vecinatate sigure continue de asemenea.Iar apropo de frig,rusilor le place,finlandezilor si mai si Sa vad cati se joaca de-a Rambo la minus -40 grade pe langa cercul polar-fie vorba intre noi jur ca 95% din muschiulosii de pe forum n-au vazut un -35 Celsius in viata lor.
      Asadar,Rusia POATE cuceri Finlanda;nu merita sa depuna efortul.Finlanda e neutra,ca si Elvetia de alfel,pentru ca INVESTITIA depusa pentru a cuceri respectivul stat nu va fi compensata in veci de beneficiile postcucerire.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 16 aprilie 2015, 9:12)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui RRP

      Pe rusi in mod sigur nu i-ar fi deranjat o Romanie neutra.