Romania ar putea gazdui echipamente militare grele ale NATO. Gen Breedlove, comandantul fortelor aliate in Europa: NATO va lua o decizie in curand / Ministrul Mircea Dusa: Sunt discutii deja la nivel tehnic vizavi de pre-pozitionare

de Red Stiri     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 15:13 Actualitate | Esenţial

Philip Breedlove
Foto: NATO
Comandantul suprem al fortelor aliate din Europa (SACEUR) Generalul Philip M. Breedlove, aflat marti in vizita oficiala la Bucuresti, a declarat ca NATO va decide  in curand daca Romania va gazdui echipamente militare grele ale aliantei, informeaza Reuters. Ulterior, ministrul roman al Apararii, Mircea Dusa, a declarat, dupa intalnirea cu generalul american, ca sunt discutii la nivel tehnic privind pre-pozitionarea in Romania de tehnica grea de lupta".

Intrebat daca s-a luat decizia ca Romania sa gazduiasca inclusiv tehnica grea de lupta, generalul Philip Breedlove a declarat: "Da, aceasta decizie va fi anuntata foarte curand", potrivit agentiei Mediafax.

"Sunt sigur ca atunci cand lucrul acesta se va intampla, Romania va raspunde prompt, ca de fiecare data, si va fi de acord cu pre-pozitionarea acestei tehnici, fiind intotdeauna un partener de incredere pentru NATO", a mai spus, marti, la MApN, comandantul suprem al Fortelor Aliate din Europa, Philip Breedlove, in cadrul unei conferinte comune de presa cu ministrul Apararii, Mircea Dusa, potrivit agentiei Mediafax.

Oficialul roman a completat raspunsul la intrebare, precizand ca exista "discutii deja la nivel tehnic vizavi de pre-pozitionare".

Victor Ponta: Romania este dispusa sa gazduiasca orice capabilitati decide NATO / Mai mult nu am voie sa spun


Romania este dispusa sa gazduiasca orice capabilitati sunt decise la nivelul NATO, a declarat premierul Victor Ponta, fara alte detalii, intrebat de presa daca, in discutia cu seful Fortelor Aliate din Europa, s-a pus problema unor noi baze sau aducerii de armament greu in Romania.

Premierul Victor Ponta s-a intalnit, marti, la Palatul Victoria, cu comandantul suprem al Fortelor Aliate din Europa, generalul Philip M. Breedlove.

"Tot ceea ce va pot spune eu in acest moment este faptul ca Romania este dispusa sa se implice, sa gazduiasca orice capabilitati se decid la nivelul NATO. Mai mult de atat nu am voie sa va spun", a spus Ponta, intrebat daca Romania va gazdui noi baze NATO sau va fi adus armament greu al Aliantei.

Ponta a precizat ca, anul viitor, Romania va avea 12 avioane multirol, dar "si altele", si ca l-a asigurat pe generalul Breedlove ca exista un consens al clasei politice cu privire la respectarea angajamentelor tarii noastre in cadrul NATO.

"Eu l-am asigurat pe generalul Breedlove in primul rand de faptul ca in Romania exista tot sprijinul poltiic, stiu ca s-a vazut si cu presedintele, si l-am asigurat ca si in Parlament exista tot sprijinul politic pentru ca Romania sa-si indeplineasca toate obligatiile sale care tin de partea de securitate, adica sa aiba resursele finaciare pentru cele doua centre care se vor organiza in Romania de catre NATO, toate operatiunile, toate exercitiile comune si inclusiv partea de dotare a armatei romane. Anul viitor vom avea primele 12 avioane multirol, dar vom avea si altele, si asta l-am asigurat, ca desi nu ne e usor, exista un consens politic pe aceasta tema", a spus Ponta.

Chestionat despre acest subiect, presedintele Klaus Iohannis, care l-a primit si el, marti, pe generalul Breedlove, a precizat ca discutiile au vizat "chestiuni mai generale legate de pozitionarea NATO, de perspectiva NATO, de comandamentul de divizie, de NFIU, care se va realiza in putin timp, insa nu am dorit sa intru in discutii detaliate tehnice, lasand acestea intre militari si intre tehnicieni".

------------------------

Generalul Philip M. Breedlove se afla marti in vizita oficiala la Bucuresti. Pe agenda vizitei se numara o intalnire la Cotroceni cu presedintele Klaus Iohannis (ora 15:30), si o intalnire cu premierul Victor Ponta la Palatul Victoria (ora 16:00).

Inaintea de a ocupa postul de comandant suprem al fortelor aliate din Europa, generalul Breedlove a mai detinut, printre altele, pozitiile de comandant al fortelor aeriene americane din Europa, comandant al fortelor aeriene americane in Africa, comandant al componantei aeriene de la ramstein si director al centrului Joint Air Power Competence din Kalkar, Germania.

Generalul Breedlove a criticat frecvent interventia Rusiei in estul Ucrainei si, recent, s-a pronuntat pentru trimiterea de armament defensiv in aceasta tara.

-----------------------
Reamintim ca, la inceputul lunii martie, Statele Unite au trimis peste o suta de echipamente militare grele, in special tancuri si alte vehicule de lupta, in cele trei tari baltice, pentru a le intari capacitatea de aparare si pentru a descuraja Rusia sa le ameninte.

Aceste livrari au ca scop sa arate "presedintelui Putin determinarea noastra si Rusiei ca ne putem reuni fortele", a spus generalul american John O'Connor, insarcinat cu transportul echipamentelor.

Luni seara, Statele Unite au informat ca trimit si 3.000 de soldati pentru manevre militare in tarile baltice, anunta AFP.

Tancurile Abrams, vehiculele de lupta Bradley si vehiculele Scout Humvees vor ramane in Estonia, Letonia si Lituania atat timp cat "va fi necesar pentru a descuraja Rusia in fata unei agresiuni", a subliniat el.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
17111 vizualizari
  • +46 (56 voturi)    
    Veniti mai repede (Marţi, 31 martie 2015, 14:28)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cu echipamente grele in primul rind. E foarte bine.

    Dar avem nevoie si de echipamente usoare. Bratari electronice pentru arestatii la domiciliu. Vreo 10 mii de bucati in prima faza. Le-om plati in rate, din confiscari.
    • +22 (24 voturi)    
      Asta daca (Marţi, 31 martie 2015, 16:33)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ANAF invata vreodata sa faca marile confiscari.
    • +16 (22 voturi)    
      eu cred ca NSA TREBUIE sa ajute DNA (Marţi, 31 martie 2015, 17:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      in maxim 12 luni am terminat cu Clasa Politica
      Number One across the nation fiind p$d apoi ciracii lui Blaga si compania....SPER ca cineva de la NSA sa citeasca si sa realizeze ca avem nevoie de ei...nu imi este clar daca la SRI conducerea este pro moscovita ...sau nu
    • +15 (23 voturi)    
      ii asteptam deja de 70 de ani (Marţi, 31 martie 2015, 18:56)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      se pare ca intr-un final vor veni... se mai gandesc ei asa un pic dar vor veni.

      haideti numa mai iute !
    • -4 (14 voturi)    
      mulțumim convoiului de vehicule blindate (Marţi, 31 martie 2015, 21:39)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      pentru caldurosul mesaj de reasigurare.
      Așa a dat-o Breedlove sau o fi o regretabila eroare de traducere a unui traducător cu simpatii putiniste?
    • +4 (6 voturi)    
      Să și le plătească. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:51)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Eu zic că arestații la domiciliu ar trebui să-și plătească//brățările//.Chiar și cei arestați cu închisoare ar trebui să suporte cheltuielile de //găzduire//.Să se învețe minte și să nu mai facă mișto că stau pe banii noștri.
    • -1 (5 voturi)    
      Bravo, aveti 10 la manipulare (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:17)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      1. Se da tonul discutiei prin deturnarea atentiei de la subiectul principal si inacceptabil, respectiv, razboiul, catre un aspect fara legatura, respectiv anti-coruptia. Ba se face si o asociere pozitiva intre acestea.

      2. Se asociaza artificial o tema legitima si corecta, respectiv patriotismul si obiectivitatea, cu una blamabila, adica atitudinea pro-rusa. Nu cunosc nici macar alfabetul slav, dar daca as indrazni sa spun ca nu vreau sa ne expunem bombardamentelor, toti mi-ar sari in cap ca as fi postac platit pro-rus.

      Dar atentie, manipulatori, manipularea se intoarce intotdeauna ca un bumerang. S-ar putea obtine acceptarea legaturii artificiale create de voi, populatia va putea spune: "ok, daca a fi patriot inseamna imperativ a fi pro-rus, atunci asta e. Devenim pro-rusi."

      Dar, asa cum toti ar trebui sa fim , sint doar si numai pro-roman. Nu sunt implicit si irational nici pro si nici anti rus, american, UE, semit, rrom, etc.
      • +1 (1 vot)    
        asta e vrajeala ieftina (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:31)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Singurul mod prin care putem sa nu ne expunem atacutilor Rusiei e sa avem armament cu rare sa ripostam Sau, alternativ, sa iesim din NATO si UE si sa intram in CSI. Altfel, nu prea cred ca avem vro sansa doar bagand capul in papamt ca sa nu fim vazuti.
      • +2 (2 voturi)    
        Ce-am facut eu?! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 18:07)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Am deturnat atentia?! Am asociat pozitiv?! Zau asa, imi supraestimezi inteligenta. Eu doar am scris sincer ceea ce cred.

        Critica ideile mele, dar nu ma acuza pentru prostia altora. Eu nu pot fi de vina pentru pro-rusismele altora. E treaba lor, si fiecare decide in dreptul lui. E greu de crezut ca un comentator oarecare detine nu stiu ce mare putere de influenta. M-as bucura sa fie asa in cazul meu, dar ne imbatam cu apa rece. Eu n-am nici o influenta majora, nici macar pe HN. Sint un oarecare si atita tot. Oricum, merci pentru complimentul involuntar.

        Si vizavi de pro-roman cu orice pret. Nu. Nu sint de acord. Ma simt roman patriot numai prin alaturare cu virtutile romanesti si romanii cinstiti. Dar prin alaturare de hotia romaneasca, coruptia, minciuna, comunismul, prostia, inapoierea, etc. ??!! Nu. Nu prea simt unire si patriotism fata de fractiunea infractionala a populatiei romanesti. Nu ma leaga nimic de mizeria lor sufleteasca. Mai degraba mi-s dragi strainii virtuosi decit romanii pacatosi.
  • +37 (49 voturi)    
    Necesitate (Marţi, 31 martie 2015, 15:30)

    Soljenitin [utilizator]

    Atata vreme cat dinspre mujicstan sufla vant de razboi, pentru Europa si lumea evoluata nu exista alta optiune decat cea a inarmarii, inclusiv nucleare.
    • -32 (56 voturi)    
      ciudat! (Marţi, 31 martie 2015, 17:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      cand ma uit pe site-urile de stiri si pe harta vad ca, dimpotriva, USA a atacat o gramada de tari si s-a instalat la granitele Rusiei, nu invers!
      • +20 (32 voturi)    
        E DE BINE..... (Marţi, 31 martie 2015, 17:30)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        DACA VENEAU DIN 1945.....ERA SI MAI BINE.
      • +24 (36 voturi)    
        Pe cine a atacat SUA in Europa? (Marţi, 31 martie 2015, 18:35)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Rusia a atacat Ucraina, SUA n-a atacat pe nimeni in Europa dupa al Doilea Razboi Mondial.

        Tarile din Europa de Est au aderat la NATO din proprie initiativa, tarile astea au facut mari eforturi ca sa fie incluse in NATO, totul din teama de Rusia.

        Deci sa ne intalnim intr-o zi, sa-mi explici si mie despre ce vorbesti.
        • -4 (8 voturi)    
          Locatia conteaza (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:27)

          Marian74 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Ce bine ca nu locuim in Afganistan, Irak, Libia, Siria si alte astfel de locatii.
          • 0 (2 voturi)    
            Eu chiar cred ca e bine (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:39)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marian74

            Eu chiar cred ca e bine ca nu locuim in Afganistan, Irak, Libia, Siria si alte astfel de locatii. Da' daca tu crezi altfel, poti incerca sa emigrezi acolo. In tari din astea sigur vei avea sensibil mai multi sustinatori ai ideilor tale anti - sua.

            Dar chiar si asha, nu cred ca ai vrun exemplu de tara care odata ajunsa sub ocupatia puterii burghezo-mosieresti a capitalismului putred america, deci zic, o tara ocupata de americani, care dupa 50-60 de ani sa-si nege indentitatea. Pe cind sub rusi, e deajuns sa pronunt numele republicii moldova, care in 50 de ani a devenit, din parte integranta a romaniei, popor moldovean, nu roman, limba moldoveneasca, nu romana, etc, etc.

            Asha ca eu prefer inclusiv ocupatia austro-ungara sau turca. Dupa 1000 de ani de ocupatie, transilvania era inca locuita de romani, la fel ca si moldova sau valahia dupa sute bune de ani sub turci.
      • +18 (24 voturi)    
        xxxxxxxxxxxxx (Marţi, 31 martie 2015, 22:25)

        Centurion [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        La nivelul tau de cultura generala tipica de mormoloc, asa o fi.
      • +13 (17 voturi)    
        Vezi ca tii harta invers (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Propaganda rusnaca e pe cat de imbecila pe atat de insistenta. Sa fii intr-o tara ocupata si sfasiata de rusnacii primitivi si sa sustii ca acestia isi doresc doar pacea si americanii sunt adevaratii criminali e sa nu fi evoluat cu nimic din anii 1950.
        • 0 (2 voturi)    
          propaganda e propaganda (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:27)

          Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          imbecili sunt cei care o fac in romaneste!
      • -2 (4 voturi)    
        alo (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:27)

        ciumas [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        bine frate da crezi ca mormolocii astia mai vad ce se intapla in lume? nu vezi ca toti asteapta razboiul si america. uni cred ca ei sunt salvarea :)) . ar trebui intrebati cei din ..... cambodia sai peru sau colombia sau.... cacat aproape peste tot si au bagat nasul , da prostanaci vad doar moscova in fata ochilor , normal numa de ei isi amintesc ... da sa citeasca o carte sa vada mai exact ce si cum?
    • -24 (48 voturi)    
      ... te arde undeva ... (Marţi, 31 martie 2015, 17:50)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ... sa devenim teatru de operatzii ( = carne de tun ) ??
      • +18 (32 voturi)    
        Ah nu, tu esti in siguranta (Marţi, 31 martie 2015, 18:37)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        la Sankt Petersburg.

        Postacii rusi sunt usor de identificat, pentru ca repeta aceleasi aiureli, iar si iar.

        Asta cu "romanii carne de tun" e deja veche.

        Ma rog, nu te-au angajat pentru imaginatie, ci pentru faptul ca il sustii pe tiranul de la Kremlin.
        • -15 (29 voturi)    
          ... bine ... (Marţi, 31 martie 2015, 19:04)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          .. da tu exemplu personal si sa fii in prima linie !!
          • +18 (24 voturi)    
            Iar tu , Observatorule (Marţi, 31 martie 2015, 21:18)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

            unde vei fi ? In linia a doua ca sa-i impusti de la spate pe cei din linia intai ?
            • -11 (17 voturi)    
              ...ai vrea tu .. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:38)

              Observatore [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              ... imi iau concediu platit si cu o escala in Dubai ma duc in Maldive .
              PS Sa nu uitzi sa iei niste confratzi din Buzescu cu tine .
        • -7 (23 voturi)    
          Scuze, dar el se adresase clonului tau (Marţi, 31 martie 2015, 19:50)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          sua mai bine zis unul dintre clonele stapanului vostru ,el postase un raspuns lui Soljenitin, dar ce conteaza ,voi multi ,sau doar tu sub n`spe Nickuri ,tot rahat postati...
        • -10 (22 voturi)    
          Daca (Marţi, 31 martie 2015, 22:38)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          - tu ai fi facut ceva pentru Romania

          - tu ai contribuit cu ceva in folosul Romaniei

          - tu ai plati macar amaratul de impozit pentru tatra ta...

          atunci aveai dreptul sa vorbesti. Asa....las-o!

          PS Pe vremuri se facea armata. Serveai patria. Ai citit macar de asta , agitatorule?
          • -7 (13 voturi)    
            ... bine punctat... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:59)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            ... alde astia sunt mindrii si semetzi ca spicul fara boabe . ( Mai stiu pe unul care a cerut statuie ecvestra ).
        • +2 (6 voturi)    
          Garantezi tu ca nu vom fi carne de tun? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:23)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          Si daca rizi de un adevar, el tot adevar ramine.

          Nu pacalesti pe nimeni, "decit" pe cel ce plateste degeaba.
      • +10 (20 voturi)    
        Intreaba-l pe Phutin daca il arde. (Marţi, 31 martie 2015, 21:24)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

        Sau poti accepta raspunsul meu...il arde rau pe Phutin sa faca o operatie majora in estul Europei, asa, teatral in spirit mujic.
        • -10 (20 voturi)    
          Alt clon... (Marţi, 31 martie 2015, 22:39)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

          Citeste postul precedent. Se adreseaza tie....
          • +7 (19 voturi)    
            In romaneste (Marţi, 31 martie 2015, 23:58)

            Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            ... se spune "clona". E mai greu pt rusi sa invete ca lumea limba romana... dar apreciez efortul :P
            • -9 (15 voturi)    
              ...deci .. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:34)

              Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

              ...la invatzarea limbii romane ai restantze.
              Vezi " clon " in dex !
          • -4 (4 voturi)    
            Esti o shoparla de stepa (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:05)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            Ia-ti bah un job cinstit si lasa slugareala mujica.
  • +33 (43 voturi)    
    Ar fi cazul (Marţi, 31 martie 2015, 15:41)

    Caligula [utilizator]

    Romania poate ramane izolata pe flancul estic iar aducerea de echipamente militare grele ar putea sa nu mai fie posibila mai tarziu. E si un fel de asigurare ca Ungaria nu va avea un folos in cazul cand s-ar declara neutra.
    • +20 (26 voturi)    
      Neutralitatea Ungariei (Marţi, 31 martie 2015, 16:33)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Membra a NATO fiind, ma indoiesc ca are posibilitatea de a se declara neutra in cazul activarii art. 5.
      • +3 (9 voturi)    
        Principiul muschetarilor... (Marţi, 31 martie 2015, 21:02)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ...nu prevede nimic in legatura cu iesirea din alianta, care e o masura suverana in esenta:

        The Parties agree that an armed attack against one or more of them in Europe or North America shall be considered an attack against them all and consequently they agree that, if such an armed attack occurs, each of them, in exercise of the right of individual or collective self-defence recognised by Article 51 of the Charter of the United Nations, will assist the Party or Parties so attacked by taking forthwith, individually and in concert with the other Parties, such action as it deems necessary, including the use of armed force, to restore and maintain the security of the North Atlantic area.

        Any such armed attack and all measures taken as a result thereof shall immediately be reported to the Security Council. Such measures shall be terminated when the Security Council has taken the measures necessary to restore and maintain international peace and security.
        • +1 (1 vot)    
          si unde ar urma sa "ne bagam" (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:30)

          Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

          dupa ce vom iesi din alianta cu SUA in special ca alta nu functioneaza ?
  • +9 (23 voturi)    
    Daca lasati jocul dublu (Marţi, 31 martie 2015, 16:16)

    CititorulComentator [utilizator]

    Atunci super. Cand zic jocul dublu ma refer la toleranta fata de coruptia si hotii din Romania gen Ponta, Sova si cam toata clasa politica.

    Astia sunt veriga slaba!
    • +9 (15 voturi)    
      de ce (Marţi, 31 martie 2015, 18:01)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Si ce te astepti ma rog, sa iti urmareasca institutiile americane cine ce face in Romania, sa tii aresteze si condamne?
      Le platesti cumva salariile ca sa faca asta pentru tine?
      SUA este o tara ca oricare alta, care are relatii cu alte state si are si aliati. Unii dintre acesti aliati au probleme interne, tare, coruptie in diferite grade. Americanii iti transmit niste mesaje legate de valori, stat de drept etc dar e treaba Romaniei sa isi faca singura curat acasa.
      • +6 (8 voturi)    
        Totusi (Marţi, 31 martie 2015, 21:51)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        ar fi bine sa se puna in practica institutia Procurorului European. Ar merge si mai bine lupta anticoruptie.
  • -18 (32 voturi)    
    US military hardware on display (Marţi, 31 martie 2015, 16:55)

    zizin [utilizator]

    HN: ”Gen. Breedlove a mai aratat ca un convoi de vehicule blindate care a calatorit pe drumurile din Republica Ceha a trimis un mesaj de reasigurare aliatilor din aceasta parte a Europei.”

    Acuma, nu știu dacă generalul a relatat aici la București că deplasarea convoiului militar al Armatei SUA "Dragoon Ride" a fost amânată timp de șapte ore din Polonia, duminică, în apropiere de orașul de frontieră Harrachov din Republica Cehă, după ce unul din cele peste o sută de vehicule blindate ”Stryker” s-a defectat.

    https://www.youtube.com/watch?v=Zbz1_7ggp6E

    Întârzierea a fost oarecum o dezamăgire pentru zeci de spectatori cehi din orașul Harrachov veniți să asiste la cea mai mare manevră militară din zonă din 1968 încoace. Ei au așteptat convoiul să apară în jurul orei 10:30, conform programului, dar au avut de așteptat până la ora 17:00 ca să poată admira marșul de hardware militar american rulând prin oraș în direcția cazărmilor de la Liberec unde americanii au fost cazați peste noapte. Până în momentul în care convoiul și-a făcut în sfărșit apariția, jumătate din grupul inițial de NATO-entuziaști a renunțat să mai aștepte și a plecat acasă, după cum relatează agenția Czech News Agency (CTK).
    • +15 (17 voturi)    
      cheii la manevra din 1968 (Marţi, 31 martie 2015, 16:54)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      au fost din alte motive dezamagiti.
      Atunci s-ar fi bucurat sa se defecteze ceva T-uri.
    • +18 (28 voturi)    
      zizin..hai ca te am uitat gospodine (Marţi, 31 martie 2015, 17:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      intzelege ca si baiatzii din Black Ops, CIA, FBI sunt mult mai cordiali vs mujicii Oleg Magiunov, Rogojina, Javrov, Phutin cu voia ta...NU mai vreau Picior de Mujic in Romania pentru cel putin 100 de ani, voi mujicii l ati creat pe ceaushescu, ceuashescu l a creat pe Iliescu, Iliescu pe nastase si ultima creatura Dottore di Catania....ajunge cu figurantzi de stanga care in fapt se comporta ca veritabili capitalishti - ascund tablouri, bani in banci din UK vezi Hrebe..si cate si mai cate exemple de invatutire pe..pe PROSTEALA alegatorilor vostrii..NU puteti transforma Romania in ANEXA A URESESE sa va intre bine in cap mujicilor
      p.s include si pe eruditul Gustav care nu mai poate dormi de postarile mele (dormi ar somnul de veci odata)
      • -13 (27 voturi)    
        Numai de curiozitate... (Marţi, 31 martie 2015, 20:49)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Tu doar la limba romana ai ramas repetent sau si la istorie? bleah....
        • +7 (15 voturi)    
          se scrie clovn nu clon (ului) (Marţi, 31 martie 2015, 22:14)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          esti un ass hole 100%
        • +2 (6 voturi)    
          ... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:25)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          voi cand nu aveti argumente insultati doar
          sunteti toti la fel
    • +14 (22 voturi)    
      List of 10 Russian Military Disasters (Marţi, 31 martie 2015, 18:03)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Link: http://listverse.com/2014/02/02/10-epic-russian-military-disasters/

      Grozniy 1994-1995:
      "Russia gave Grachev 38,000 troops and hundreds of tanks to quash the Chechen separatist movement. And it still took him almost two years to end the war (by losing it)."

      "armored columns, complete with anti-aircraft vehicles to counter the nonexistent Chechen air force"

      "air strikes [...] accidentally destroyed city roads the Russian tanks needed."

      "In just hours, the Chechens destroyed 400 Russian tanks and armored vehicles"

      Rusia nu i-a putut omori pe ceceni, asa ca le-au dat 30 de miliarde de dolari, ca nu-si mai bata joc de "mareata armata" rusa. Cati bani va primi NATO ca sa nu-si bata joc de toata "armata" rusa?
      • +7 (17 voturi)    
        vom recupera tezaurul (Marţi, 31 martie 2015, 19:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        asta e CLAr si la kremlin vom aranja un parc frumos cu verdeata in loc de cladirile aalea coshcovite, pline de comunism
        • -10 (22 voturi)    
          Vei recupera pulpa (Marţi, 31 martie 2015, 20:50)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Putin te lasa sa astepti. Petru ca poate.
          • +3 (5 voturi)    
            Chiar trebuia sa raspunzi? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:20)

            DT34 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            Serios, chiar trebuia sa raspunzi la chestia cu tezaurul? Chiar a trebuit sa ii ridici osanale lui Putin? Numai chestia asta denota ca esti unul din trolli platiti de propaganda rusa.
      • -1 (1 vot)    
        sa nu minimizam (Miercuri, 1 aprilie 2015, 19:32)

        Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Armata rusa este "rusa", e foarte buna si necesar sa existe in Federatia Rusa.
    • +8 (14 voturi)    
      Zizin (Marţi, 31 martie 2015, 21:54)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      trebuie sa recunosc ! Nu te citesc niciodata pana la capat daca scri mai mult de doua randuri.
      Iti dau minus automat. Pentruca esti postac a lui Putin si nu merita sa-mi pierd timpul sa citesc minciunile tale.
      Dar merita sa te ard cu un minus de fiecare data !
      • -6 (6 voturi)    
        ... esti foarte activ tovaraselule... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:47)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        ... ai zi libera de la udrea ???
  • +23 (33 voturi)    
    Welcome to Romania ! (Marţi, 31 martie 2015, 16:57)

    Raymond [utilizator]

    Welcome to Romania!
    Welcome to Romania !
    Welcome to Romania !
  • -10 (28 voturi)    
    suspans (Marţi, 31 martie 2015, 17:39)

    jaz [utilizator]

    e ca la hollywood; se baga echipament greu sau nu? poate facem si un referendum, este totusi Romania si chestia asta ne afecteaza pe toti
    o sugestie, sa ne dea si echipament usor ca de exemplu body bags
    in orice caz pe hot propaganda (hotnews rebranduit) este consens. toti se bucura ca suntem cu un pas mai aproape de razboi
    solutia este dialogul si pacea nu razboiul
    • +9 (23 voturi)    
      Daca te prezinti asa pacifist, (Marţi, 31 martie 2015, 18:29)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      de ce nu postezi pe RT ca vrei pace in Ucraina? Pacea s-ar face usor, daca s-ar retrage trupele rusesti.
      • -7 (19 voturi)    
        ... te lasa pe tine ... (Marţi, 31 martie 2015, 19:09)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        ... ca mediator ca esti priceput la toate !!!
      • -8 (24 voturi)    
        Nu ...nu numai... (Marţi, 31 martie 2015, 20:53)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        daca ar arata si NATO ceva diplomatie.Si EU.Stiai ca 73% din ucrainieni simpatizeaza cu Rusia?
        • +5 (11 voturi)    
          eu am auzit ca si (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:59)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          100% din postacii lui Putin simpatizeaza cu el
        • +2 (4 voturi)    
          Pentru potaisa (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:41)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Stiai ca 98% dintre ucrainieni il urasc pe Putin ?
          • 0 (0 voturi)    
            ...deci daca afirmi ceva ... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:04)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            documenteaza-te !
            Ucrainienii l-au urit pe Stalin pt marea foamete produsa de el care i-au costat pe ucrainieni 7 milioane de mortzi . Asa ca in 1941 au primit aramata germana ca pe niste eliberatori .
            Care este situatzia acuma este o alta poveste .
            • -1 (1 vot)    
              Pentru Observator (Miercuri, 1 aprilie 2015, 23:00)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

              La acesta postare nu era nevoie de documentare. Am dat o replica in acelasi stil Potaisei. Poate va intelege sa nu mai dea cifre asa, la plesneala. Fara sa se documenteze.
              Slabe sperante...
              Iar tu vorbesti de Holodomor. Ucrainienii nu au uitat acest genocid facut de rusi.
        • +1 (1 vot)    
          Stiai ca... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:21)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Stiai ca 99% din romani urasc Rusia?
    • +2 (18 voturi)    
      dialog cu mujicii ? (Marţi, 31 martie 2015, 18:51)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      bata toaca la urechea lui Phutin..same shit (si toaca si Phutin)
      • -6 (24 voturi)    
        Tu nu te mai saturi (Marţi, 31 martie 2015, 20:52)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        sa bati apa-n piua ca o lelita oltenca cu prazu-n gura? Esti de mult penibil ,devii insuportabil. Schimba si tu CD-ul....
        • +5 (11 voturi)    
          am o pofta de a da castane la mujici (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:22)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          azi de 1 aprilie incep cu Tine
          • +1 (3 voturi)    
            Un post demn (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:04)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            de un rebel rus din estul Ucrainei.Tampit dar mandru.Mda ,fiecare cu cat poate. De unde nu este ,nici Dumnezeu nu cere...
        • -1 (3 voturi)    
          hehehe (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:23)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          cine vorbea de penibil...si de cine bate apa-n piua...hehehe
    • +7 (11 voturi)    
      da, discutam de 70 de ani cu ei (Marţi, 31 martie 2015, 18:56)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      si nu ai cu cine...
  • -5 (29 voturi)    
    Istoria se repeta (Marţi, 31 martie 2015, 18:58)

    echidistantul_ [utilizator]

    din ziua de 7 septembrie 1944 , Armata româna a intrat în subordinea Armatei sovietice, fiind împartita la diferite grupuri de armate sovietice, iar Marinei române i-au fost debarcate echipajele la 3 septembrie si înlocuite cu echipaje sovietice.
    Poporul, pentru ca nu avea internet si forumuri, ioesea in strada cu pancarde cu " Traiasca Armata Rosie eliberatoare!".
    Au urmat 45 de ani de oribili si 25 de ani de degringolada.

    Au trecut 70 de ani si in locul sovieticilor au aparut americanii. Armata Romana intra in subordinea lor.
    Poporul, pentru ca acuma are internet, se bucura de armata eliberatoare :).
    Urmeaza 40 de ani...
    • +10 (22 voturi)    
      Fascistii RUSI. (Marţi, 31 martie 2015, 20:24)

      bob69 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Esti doar un idiot ce are senzatia ca face exercitii de logica Inversa. Atat...... doar un FASCIST RUS
      • -9 (25 voturi)    
        De ce? (Marţi, 31 martie 2015, 21:11)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui bob69

        Pentru ca nu ma umezesc cand vad in Romania tancuri STRAINE???
        Tu nu intelegi ce inseamna sa traiesti intr-o tara OCUPATA???.
        Ca-s rusi, ca-s unguri, ca-s americani, toti vin aici sa captureze resurse.

        Acuma, ca te-ai rasuflat pe net injurand un roman dupa ce ai lucrat 12 ore la o companie straina sa-ti castigi salariul mizerabil sa-ti platesti rata la o banca straina mergi linistiti la culcare. Maine o sa o iei de la capat.. pana vei imbatrani, si vei lasa copiilor tai mostenire o tara vanduta. Rusilor, englezilor, francezilor, ungurilor... oricui vrei tu. Esti un vanzator.
        • +6 (14 voturi)    
          Ucraina... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 0:46)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          ...e de una singura si uite ce se intampla.

          Ne insulti inteligenta prin propaganda asta transparenta. Incearca ceva mai hazliu ca sa r(e)usesti, ca la logica pari cam afumat.
          • -4 (12 voturi)    
            Ucraina (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:04)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

            In Ukraina este razboi civil inceput cu miscarea din Maidan.
            Daca ai avea prieteni in Ucraina, ti-ar povesti mai mult decat afli din presa propagandista rusa sau americana.
            Recunosc ca esti foarte inteligent, dar esti rupt de realitate, Dupa inteligenta ta, de ce intr-o tara este nevoie de "Garda Nationala" ca sa supravegheze Armata acelei tari? Cumva pentru ca cetatenii trebuie fortati sa duca razboiul intr-o directie dictata?
            De ce antrenamentele americanilor nu se fac cu Armata Ucrainieana ? Ele se fac cu "voluntarii" din Maidan, asa zisa Garda Nationala. Dupa ce iti insulti inteligenta gasind raspunsuri corect politic, am sa-ti spun adevarul. Desi o sa te supere...
            • +1 (1 vot)    
              Antrenamentele ? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:47)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

              Probabil sunt instruiti mai intai cei care au nevoie mai mare sa fie instruiti. Armata regulata are parte de instructie zilnic. Garda Nationala este formata din voluntari, dupa cum chiar tu afirmi.Acesti voluntari au nevoie de instrructie, mai ales ca am vazut in Garda Nationala si femei de 40- 50 ani///
          • -1 (3 voturi)    
            ..." Ne insulti inteligenta "... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 18:21)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

            ... asta de unde ai invatzat-o ?
            ...de la " Godfather " ???
            ( te credeam mai elevat ) .
        • +7 (11 voturi)    
          Un exemplu practic (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:46)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Germania, Italia, Japonia, Korea S - ocupate de SUA; Romania, Bulgaria, Polonia ocupate de rusi. Nu vezi nici o diferenta ? Cum traiesc oamenii, cat de liberi sunt, ce nivel de trai ?
        • +8 (12 voturi)    
          echidna tata (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:19)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Va sa zica tancuri americane = tancuri sovietice?
          Hai sa vedem ce s-a intamplat cu Germania de Vest vs Est. In vest tancuri americane, in est tancuri ruse. Dupa 45 de ani tragem linie si ?
          Surpriza Estul avea un GDP cam de trei ori mai mic decat al Vestului? Gurile rele spun ca era cam cu 24 de ani in urma Vestului. Deci tancurile americane nu au omorat economia germana dimpotriva.
          Pe de alta parte sa faci abstractie de miile de morti in inchisori, de decimarea elitelor politice de catre rusi si comunistii romani sub comanda Moscovei mi se pare o nesimtire crasa.
          • 0 (0 voturi)    
            ... tata draga ... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:06)

            Observatore [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ... asta s-a decis la Ialta !
            (astea sunt consecintze).
            Churchil a fost singurul care a tzinut piept lui Stalin ! ( Atit cit a putut ).
            Asa ca sorry !
        • +1 (3 voturi)    
          tara ocupata?!? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 15:25)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Si Germania a fost ocupata, nu? Si Franta, si mai tot vestul, de aceeasi ocupanti de care ti-e tie frica, si uite ce "rau" o duc ei.
    • +8 (14 voturi)    
      Urmeaza (Marţi, 31 martie 2015, 22:02)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      40 de ani de prosperitate si pace.Armata U.S. a stat in Germania de vest din 1945. Si doar sa rusii nu au indraznit sa " unifice Germaniile ".
      Armata americana este in Coreea de sud din 1954.
      Si doar asa a stat Coreea de Nord potolita.
      Tawan, Japonia, iti spun ceva ?
      • -6 (14 voturi)    
        40 de ani... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:00)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        "Prosperi" la fel ca si in Chile, cu Pinochet.
        La fel ca si Serbia.
        Ca si in orice tara ocupata, va fi vai de kuru nostru.Ca-s rusesti sau americane, cand vezi tancuri sa nu ai ganduri optimiste.
        Dar o sa mai cresti putin la minte si o sa-ti dai seama de asta.
    • +5 (15 voturi)    
      Poti sa-ti iei pastilele, ai infrant (Marţi, 31 martie 2015, 22:16)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Poti sa te si culci.
    • +7 (9 voturi)    
      eliberatori ? jigniti cuvantul .. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:43)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      la 7 Septembrie Romania a parasit Axa si a intrat de partea aliatilor, in componenta carora era USA si URSS.

      Daca URSS era eliberatoare de ce a "subordonat" Armata Romana ?

      Cati din cei care au iesit cu lozinci au facut-o de buna voie intr-o tara unde comunistii nu reprezentau nici 1000 de membri in timp ce "in 1945, în epoca ocupației sovietice, PNȚ avea înscriși 2.125.000 de aderenți" (Coposu) ? Taranii aveau propriul pamant si nu-si doreau colectivizarea..

      apoi a urmat comunismul impus, tehnic prin falsificarea alegerilor din 19 Noiembrie 1946, inversand rezultatul alegerilor, dar si alte siruri de evenimente.. Nu conteaza cum voteaza, important e cine iese castigator prin ajustare fara scrupule a orice nu se conforma sau le statea in cale..

      Eu sper sa nu se repete Istoria asta odioasa si slava Domnului ca am reusit sa intram in NATO si EU la timp ..
      • +4 (4 voturi)    
        " Nu conteaza cum voteaza, (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:52)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        conteaza cine numara voturile".
        Stalin dixit !
  • +12 (20 voturi)    
    Celulele de postati bulshevici baga mare (Marţi, 31 martie 2015, 21:27)

    Locke Lamora [utilizator]

    La articolele legate de Nato, America. Ei cred ca o fac organizat....hahahaha....stiu mujicii ce-i organizarea my assssss.
    • -9 (15 voturi)    
      Postaci , mosule ,postaci! (Miercuri, 1 aprilie 2015, 6:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Mai lasa si tu vinul....
      • +5 (9 voturi)    
        Postati (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:55)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        la post. Sunteti postaci postati in posturile din beciurile ambasadei Rusiei.
        Deci Direwolf a scris corect. Stie el ce stie !
        • -1 (3 voturi)    
          :)))))))) (Miercuri, 1 aprilie 2015, 20:06)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Clar ca stie el ce stie. Purul adevar. Vazut la CNN
      • +1 (3 voturi)    
        Typo nu exista la mujici asa-i? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:03)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Voi postati perfect.
  • +7 (9 voturi)    
    Păi să poziționeze (Miercuri, 1 aprilie 2015, 7:04)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Că împuțiturile ruse garantează acum ca întotdeauna că nu o să mai avanseze, și după ce se ia decizia.....surprize, avansează spre republica pridnistrovă
  • -4 (16 voturi)    
    Incredintare catre domnie (Miercuri, 1 aprilie 2015, 8:59)

    GTX23 [utilizator]

    "Sunt sigur ca atunci cand lucrul acesta se va intampla, Romania va raspunde prompt, ca de fiecare data ...", zise Breedlove ridicand din spranceana.
    "Romania este dispusa sa gazduiasca orice capabilitati decide NATO / Mai mult nu am voie sa spun" raspunse de-ndata, pitigaiat si umil vataful. "Vom face cum ni se va porunci cand ni se va porunci. Romania va dovedi ca e cea mai supusa colonie americana. Pentru idealul comun,... ehh, bunastarea si buna pohta a Inaltei Porti - America". Daca zic ei "sariti", apai sarim, ... adica voi, rumanii de rand sariti, ca eu si Klaus tre' sa stam sa primim comenzi, ca de-aia suntem aici, nu? ..hi, hi ...
    • +4 (10 voturi)    
      bocitzi mujicilor (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui GTX23

      NU sunteti doriti pe Planeta, e mai bine sa va autoincinerati cu Augustul Phutin in frunte..la kremlin va fi un frumos parc verde..unde NIMENI nu va pomeni de mujici vreodata..asa..ca un black out
      • +6 (6 voturi)    
        Am aflat (Miercuri, 1 aprilie 2015, 11:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca se fac inscrieri pentru un zbor fara intoarcere pe planeta Marte.E cam scump , dar poate facem o cheta pentru Putin ( el nu va spune niciodata unde tine ascunse miliardele ). Daca il ia si pe Dughin,
        pe vicele prim ministru si pe ambasadorul Magiun , cu ata mai bine.
        Ne vor face cu mana de acolo, de departe .
  • -2 (6 voturi)    
    consecinta repozitionarii tehnicii grale NATO (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:59)

    father [utilizator]

    Amplasarea lor pe teritoriul nostru va transforma tara intr- o tinta sigura pentru inamic orica ar fi el,Rusia, Iran,Koreea.Israel si USA in cazul capturarii acestora de catre inamic.
    • +1 (1 vot)    
      Interesant.... (Joi, 2 aprilie 2015, 0:09)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui father

      Deci si Coreea si Iranul ne pot captura ? Mare iti este teama !
      Eu credeam ca te temi doar de Putin ca ar vrea sa ne captureze.
  • -2 (8 voturi)    
    Ares (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:11)

    alunescu [utilizator]

    Orice pas care ne apropie de razboi ar trebui sa va dea un fior rece pe sira spinarii. Caci un razboi cu Rusia ar fi devastator pentru Europa. Si cu atat mai devastator pentru noi cei care suntem atat de aproape de ei. Va veti bucura poate si cand se vor instala acele echipamente militare grele, cand se vor instala si rachete cu incarcatura nucleara sau cand veti fi incorporati si trimisi in prima linie. Dar oare va veti bucura si cand toata Europa va fi trecuta prin foc? Un razboi nu este ca in jocurile pe comp, nu este Counter-Strike! Daca americanii ar fi venit cu investitii serioase in economie si nu cu Bechtel sau Chevron as fi inteles bucuria voastra. In 25 de ani ar fi avut timp sa fie macar unul din primii trei investitori straini din Romania. Pana una alta, SUA este al 13 investitor strain in Romania. Eu as fi preferat investitii americane serioase si nu tancuri americane.
  • -1 (3 voturi)    
    hmmmm... (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:31)

    arletty [utilizator]

    mare curaj, sa aduci asemenea tehnica intr-o tara rusofila la virf !
  • -2 (6 voturi)    
    Pe cai! Dar caii, ei ce parere au? (Miercuri, 1 aprilie 2015, 12:58)

    D-or [utilizator]

    Ultimii 25 ani nu au dat mari motive de gratitudine majoritatii saracite si umilite. Dimpotriva. Acum i se cere sa si moara pentru o miza neclara.
    Teritoriile romanesti ce ar trebui recuperate sint in Ucraina, nu in Rusia. NATO si UE ne-au impus sa semnam tratul de pace cu Ucraina si sa renuntam la ele.
    UE a recunoscut independenta Moldovei, desi, prin denuntarea Tratatului Ribentrop-Molotov, aceasta devenise de iure teritoriu romanesc.
    NATO si UE ne-au lezat din start interesele teritoriale nationale., iar previzibilul razboi nu ne garanteaza ca vom recupera ceva.

    Care va fi motivatia soldatului roman?
    • +3 (3 voturi)    
      Iliescu, agentul sovietic (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:40)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      a fost primul care a recunoscut statul Moldovean :)

      si care stie multe cate s-a facut si s-a taiat in tara asta..
    • +1 (3 voturi)    
      apropo (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:43)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Molotov era rus sau ucrainean ?
      • +4 (4 voturi)    
        Era bandit ! (Joi, 2 aprilie 2015, 0:13)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Ianukovici este ucrainean sau rus ?
      • 0 (0 voturi)    
        Molotov era bandit ! (Vineri, 3 aprilie 2015, 9:26)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Ianukovici este rus sau ucrainian ?
  • +2 (6 voturi)    
    Prezenta armamentului greu (Miercuri, 1 aprilie 2015, 17:08)

    Locke Lamora [utilizator]

    pe teritoriul Romaniei o sa fie garantia ca mujicul Phutin nu o sa-si trimita omuletii verzi. Daca s-ar putea alunga si postacii bullshevici, mancurtii de beci ar fi superb.
    Mujici, go home, nu va vrea nimeni aici...si cand ajungeti in huciurile stepei...trimite-ti Tezaurul inapoi...nu e al vostru.