Varujan Vosganian spune ca a trimis Garda Financiara la edituri in perioada in care era, concomitent, ministrul Finantelor si vice-presedinte al Uniunii Scriitorilor

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2015, 14:14 Actualitate | Esenţial

Varujan Vosganian
Foto: Agerpres
Senatorul Varujan Vosganian a povestit, intr-un interviu pentru Ring, ca in anul 2008, cand era ministrul Finantelor, a "rugat" Garda Financiara sa controleze editurile, intrucat se inregistra o evaziune fiscala pe timbrul literar, precizand ca el ocupa, in acelasi timp, si functia de prim-vicepresedinte al Uniunii Scriitorilor (functie pe care o ocupa din 2005 pana in prezent).

El a declarat ca in cadrul Uniunii Scriitorlor a sustinut "mereu" ca timbrul cultural nu trebuie crescut, insa afirma ca evaziunea fiscala a fost foarte mare.

Ce spune senatorul, membru in Comisia de cultura din Senat:

"Legea asta este din 1994. De atunci pana in 2005, editurile, o mie si ceva, n-au platit nimic. In 2005, am venit la Uniunea Scriitorilor ca vicepresedinte. In acel moment, am reluat legea, am facut un tur pe la edituri si le-am spus: n-ati platit timbrul si trebuie sa-mi platiti si cu trei ani in urma.  Editurile au zis car, mar si au inceput sa plateasca. In 2006 au platit. In 2007 deja eram ministrul finantelor si probabil ca rugamintea mea le suna mai bine, deci atunci s-a platit cel mai mult, adica 900.000 lei. In 2008 s-au platit 650.000 lei. Stiti cat s-au platit anul trecut? 85.000 de euro. Asta inseamna 15% din cat ar trebui sa se plateasca. Poate ca 85% evaziune pare putin."

Intrebat de ce Garda Financiara nu a facut controale la edituri pentru ca acestea sa fie obligate sa plateasca, Vosganian afirma:

"Pentru ca banii astia nu se duc la buget. Garda Financiara n-a avut niciun interes sa controleze. Ministerul Finantelor trebuie sa faca control. Dar cum Ministerul Finantelor nu este interesat, pentru ca banii sunt foarte putini... Ganditi-va ca sunt 1.500 de edituri care ar trebui sa dea 500.000 de euro. Daca imparti 500.000 la 1.500, ar reveni in medie cateva sute de euro pe an de fiecare editura. Va dati seama ca Ministerul Finantelor ar trebui sa-si foloseasca toti oamenii ca sa controleze peste o mie de edituri. Si atunci nu le-a controlat niciodata. Cand am devenit ministrul finantelor si am vazut ca in 2008 iarasi incepe sa scada colectarea, am rugat Garda Financiara: 'Dom¬le, evaziunea e foarte mare pe timbru!' (...) Si atunci Garda Financiara s-a dus la editurile mari."

In anul 2008, Vosganian a incasat suma de 47.000 de lei pentru functia de vicepresedinte al Uniunii Scriitorilor, potrivit declaratiei sale de avere.

Citeste si: DOSAR Timbrul pe carte, o batalie intre "ne-ru-si-nati" si cei care "ies din mocirla tragandu-se singuri de par". Mizele luptei din Parlament pentru innoirea taxei pe cultura























2824 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    am varsat o Lacrima (Joi, 26 februarie 2015, 14:15)

    un domn [utilizator]

    chiar e penibil varujan asta
  • +14 (14 voturi)    
    Un borfas, un incompetent, un las (Joi, 26 februarie 2015, 14:24)

    neagoe [utilizator]

    Taxa pe cultura pentru a mentine USR, o structura mafioto-comunista.

    Un om de cultura ar fi propus o taxa pe cazinouri, pe produse de lux, pe poluare dar nu o taxa pe carte!

    Vosganian si-a depasit cu mult limitele competentelor. De foarte mult timp.
    • +4 (4 voturi)    
      da (Joi, 26 februarie 2015, 15:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      si e si mindru de propria ticalosie, nenea guzganian, a asmutit garda pe edituri....
    • +4 (4 voturi)    
      Asa e (Joi, 26 februarie 2015, 15:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Structurile infiintate de comunisti, cum e acest USR, trebuie desfiintate prin lege. „Scriitori” de genul Traian Dobrinescu - niste importori - trebuie sa infunde inchisoarea pentru trafic de influenta si servicii aduse interesului privat, in dauna celui social. Orice parlamentar nu poate fi decit un mafiot gata sa jefuiasca pentru folosul celor care l-au finantat.
  • +6 (6 voturi)    
    Mesaj deschis către marele autor Vrajbujan (Joi, 26 februarie 2015, 14:44)

    Gelu [anonim]

    Măi, Varujane! De ce nu plângi tu un pic?! Că ai văzut... funcționează! Plângi și primești bănuțu după care tânjești.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai daca nu sunt datorate bugetului NU e evaziune (Joi, 26 februarie 2015, 14:57)

    Maniu [utilizator]

    logic. HUO VOSGANIAN!
  • 0 (6 voturi)    
    Unde-i ştirea? (Joi, 26 februarie 2015, 15:02)

    _CK_ [anonim]

    Aşa şi? Care este ştirea? Era în atribuţiile lui să facă asta.

    E ca şi când aş face o ştire din: "Piloţii de avioane anunţa turnul de control, înainte de aterizare".

    Îi daţi prea multă importanţă pentru nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    of of mai mai (Joi, 26 februarie 2015, 15:06)

    amanda13 [utilizator]

    Ce mai lupta interioara, ce mai zbucium, ce mai varujale! Mai varsam o lacrima pentru acest corupt, mai miruim de-un volum, mai scriem o poezie pe care o publicam la edituri care nu au fost controlate!
  • +5 (5 voturi)    
    Abuz (Joi, 26 februarie 2015, 15:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Abuz in functie, fara indoiala. Colectarea acestor sume este mai costisituoare decit sumele incasatem asta e cert, Gindire de contabil marginit in tara lui Papura Voda, unde fiecare face ce vrea el.
  • +3 (3 voturi)    
    Cine este Varujan? (Joi, 26 februarie 2015, 15:37)

    Ion [anonim]

    Despre el, numai de bine!
  • +5 (5 voturi)    
    Și era legal asta? (Joi, 26 februarie 2015, 15:43)

    vali47 [utilizator]

    Borfașul de Vosganian spune cu nonșalanță că a trimis Garda Financiară la Uniunea Scriitorilor,de parcă a trimis șoferul după țigări.Cu ce drept a trimis Vosganian garda?Nu rețin ca un ministru să aibă ca sarcini de serviciu coordonarea unor inspectori fiscali.Vă închipuiți ce fapte vitejești a făcut Vosganian cât a fost ministru!Dacă liberalii nu-l bagă urgent la pușcărie pe Vosganian vor contabiliza toate păcatele și hoțiile acestuia.Și nu merită.
  • +5 (5 voturi)    
    dle poet (Joi, 26 februarie 2015, 15:53)

    gogu-milogu' [anonim]

    ati plans si cand ati trimis Garda peste edituri sau atunci erati "tare de caracter"?
    • +4 (4 voturi)    
      Gura pacatosului (Joi, 26 februarie 2015, 17:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gogu-milogu'

      Aflam de la sursa cum a fost folosita Garda si alte organisme ale statului ca mijloc de represiune a celor care 'deranjau'. Felicitari Varujane! Asta ar trebui sa iti mai aduca citiva ani in pls, tie si ceor cu care ai guvernt.
  • +6 (6 voturi)    
    Guzganian-i doamna cu barba ? (Joi, 26 februarie 2015, 16:43)

    Plagarus [utilizator]

    La concurenta cu Conchita Wurst,VarulJean va incepe un turneu de promovarea a Cartii (ultimelor) soapte prin puscariile romanesti !
    Un sobor de preoti, va binecuvanta lucrarea acestei doamne cu barba alba si extrem de pioase