​EXCLUSIV

Cutremur in Sanatate: sub amenintarea conflictului de interese, zeci de medici demisioneaza din comisiile Ministerului Sanatatii de care depind castigurile industriei farmaceutice

de V. Mixich     HotNews.ro
Marţi, 23 decembrie 2014, 8:47 Actualitate | Esenţial

Medicamente
Foto: MorgueFile.com
Comisiile de specialitate din cadrul Ministerului Sanatatii sunt formate in principal din profesorii universitari lideri ai domeniului respectiv in centrele universitare din Romania. Comisiile au fost esentiale si inca joaca un rol important in decizia autoritatilor de a compensa anumite medicamente sau de a achizitiona aparatura avansata pentru spitale. Aceste decizii au o miza financiara importanta pentru industria farmaceutica.

Un ordin al ministrului Sanatatii, intrat in vigoare la sfarsitul lui noiembrie, extinde de o asa maniera aria conflictelor de interese incat o buna parte din medicii-membri se retrag pentru a nu cadea sub incidenta legii. Practic, in ultima saptamana din 2014, comisiile de specialitate din Ministerul Sanatatii sunt decimate.


Din cei zece membri ai Comisiei de Boli Infectioase de pilda, 8 sunt in potential conflict de interese conform noului ordin 1406/2014 publicat de Ministerul Sanatatii. Aceasta este una dintre comisiile cele mai importante pentru industria farmaceutica, caci de ea depinde modalitatea de compensare de catre stat a medicamentelor folosite in bolile infectioase.

Presedinte al acestei comisii, profesorul Adrian Streinu-Cercel, intentioneaza sa se retraga atat din aceasta pozitie, cat si din cea de membru in comisia anti-SIDA, au confirmat surse oficiale pentru HotNews.ro. Alti presedinti de comisii si profesori universitari s-au retras sau sunt pe punctul de a se retrage din comisiile de specialitate ale Ministerului Sanatatii.

Din cei 7 membri ai Comisiei de Oncologie, o alta cu miza importanta pentru industria farma, 6 sunt in potential conflict de interese conform noului ordin al Ministerului Sanatatii.

Acelasi lucru este valabil pentru Comisia de Neurologie, condusa de profesorul Ovidiu Bajenaru – cu 10 din 12 membri aflati in potential conflict de interese – sau pentru Comisia de Obstetrica-Ginecologie, unde din cei 11 membri peste jumatate sunt in potential conflict de interese.

Surse guvernamentale au explicat pentru HotNews ca “multi dintre medici se retrag deoarece altfel ar fi aruncati automat in conflict de interese”.

Conform ordinului in vigoare din 28 noiembrie 2014, este definit conflict de interese sau incompatibilitate situatia in care membrii acestor comisii:
  • castiga bani din efectuarea de studii clinice sau actiuni care stimuleaza prescrierea sau consumul anumitor medicamente,
  • daca sunt sponsorizati sau finantati “direct sau indirect” de catre industria farmaceutica pentru a participa la conferinte si congrese,
  • daca primesc cadouri sau consiliaza producatorii si distribuitorii medicamentelor.
Conform declaratiilor de interese depuse in ultimul an si consultate de HotNews, un numar semnificativ din membrii comisiilor de specialitate din Ministerul Sanatatii au obtinut venituri din una sau mai multe dintre activitatile incadrate de ordinul mentionat la capitolul conflict de interese.

Miza financiara este foarte importanta deoarece, pe langa rolul atribuit acestor comisii in achizitiile publice centralizate din sistemul sanitar, ele pastreaza un rol si in mecanismul de determinare a compensarii medicamentelor. Desi acest mecanism este acum in mare parte in jurisdictia Agentiei Nationale a Medicamentului, comisiile de specialitate elaboreaza protocoalele terapeutice pentru medicamentele compensate.

Practic ele decid cat de grava trebuie sa fie o boala pentru ca pacientul respectiv sa primeasca medicamentul compensat 100%, adica platit integral de stat, sau doar 50%. De astfel de detalii tehnice depind o parte din castigurile companiilor farmaceutice.

Dar si iesirea Ministerului Sanatatii cu fata curata dintr-o dilema aritmetica caci, desi a decis in plina campanie electorala compensarea altor 23 de noi medicamente, guvernul Ponta nu a prevazut si o crestere bugetara adecvata pentru Sanatate.

Data pana la care membrii comisiilor de specialitate trebuie sa decida daca se retrag sau nu este 28 decembrie 2014. In prezent, oficialii Ministerului Sanatatii nu stiu exact cum vor completa locurile vacantate.

O solutie ar fi numirea unor medici din esaloanele inferioare ale ierarhiei universitare sau chiar medici tineri, aflati la inceput de cariera. Dar in acest caz activitatea comisiilor ar putea fi pusa la indoiala din punct de vedere al expertizei.

O alta varianta vehiculata este numirea de grupuri de experti de catre societatile medicale de specialitate care sa evalueze punctual anumite dosare. Si aici exista probleme deoarece liderii societatilor medicale sunt uneori aceleasi persoane cu cele care fac/faceau parte din comisiile de specialitate ale ministerului.  

Alternativa, numirea acestor grupuri de experti direct de catre ministrul Sanatatii, ar pune sub control politic direct intregul mecanism de evaluare de care depind fonduri publice in valoare de miliarde de euro. Agentia Nationala a Medicamentului, in prezent institutia cu atributii de prim rang in domeniul farma, este condusa de un presedinte numit de ministrul Sanatatii pentru trei ani.

Conform legii, comisiile de specialitate “sunt formate din personalitati ale lumii medicale, numite prin ordin de ministrul Sanatatii”.

Dar ce se intampla atunci cand un numar semnificativ dintre aceste personalitati au relatii financiare cu companiile ale caror medicamente trebuie sa le evalueze si, prin urmare, sunt incompatibile cu calitatea de evaluator?


Citeste mai multe despre   











VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
29220 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    sanatate (Marţi, 23 decembrie 2014, 9:01)

    MIHAIL NICA [anonim]

    se pune iar de o mare teapa !
    • -1 (19 voturi)    
      sa scada pretul (Marţi, 23 decembrie 2014, 9:58)

      ridichie [anonim] i-a raspuns lui MIHAIL NICA

      avem atatia medici si farmacisti bogati. avem si pacienti care mor pentru ca nu au bani de medicamente. care e diferenta intre un farmacist si un vanzator? si de ce farmaciile cu "inima" au pretul mai mare decat al celorlalti?
      • +4 (14 voturi)    
        Diferenta (Marţi, 23 decembrie 2014, 11:43)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ridichie

        este in primul rand capacitatea intelectuala. Un vanzator nu e capabil sa duca la bun sfarsit o facultate grea, la zi, de cinci ani. Unui vanzator ii ceri 2 kile de cartofi si un kil de ceapa. Unui farmacist ii spui ca ai dureri/usturimi/etc (pentru ca nu vrei sa dai bani la doctor pentru investigatiii). Farmacistul trebuie sa cunoasca interactiunile dintre medicamente, trebuie sa te intrebe ce alte afectiuni mai ai pentru a nu-ti elibera ceva contraindicat, poate raspunde cu liberatea/profesia daca-ti elibereaza ceva aiurea. Mai sunt multe alte lucruri pe care le face un farmacist, dar nu are rost sa detaliez pentru persoanele pentru care farmacist==vanzator.
        Farmacisti bogati? Au trecut de mult vremurile farmaciilor independente, acum lanturile fac legea si sufoca orice farmacie de cartier. Farmacistii sunt simpli angajati la lanturi (cu un salariu spre decent, nimic SF si nu de invidiat avand in vedere si responsabilitatile).
        De ce nu stiu care farmacii au preturile mai mari? Pentru ca e o piata relativ libera iar tu esti liber sa cumperi de la ce farmacie vrei. Pentru ca multe farmacii au carduri de fidelitate si probabil ridica usor preturile astfel incat sa te motiveze sa aplici pentru un card pentru a beneficia de preturi mai mici. Dar in afara medicamentelor ce au pret impus de la minister, pentru restul jongleaza cum vor, ca orice comerciant. Scopul lor este profitul, nu bunastarea ta. Oricat de crud suna, asta e capitalismul.
        PS: Nu sunt farmacist, dar am in familie.
        • -5 (13 voturi)    
          de google nu ai auzit cucoana? (Marţi, 23 decembrie 2014, 12:28)

          ridichie [anonim] i-a raspuns lui aladdin

          face acelasi lucru ca un farmacist dar mult mai ieftin. normal ca ii aperi pt ca ai in famelie. am destui colegi de liceu care nu au cine stie ce istetime si au ajuns doctori si farmacisti. nu e piata libera din moment ce eu platesc din salariu pentru sanatate.
          • +2 (8 voturi)    
            La farmacie ca la piata (Marţi, 23 decembrie 2014, 15:33)

            aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ridichie

            Uscaturi sunt in orice meserie si pe orice site ;). Inteleg ca de la tine din clasa, aia mai prostuti au ajuns medici/farmacisti iar cei mai isteti se trateaza singuri de pe Google.
            Nu ii apar pe farmacisti dar ideea e ca, spre deosebire de tine, se pare ca stiu mult mai bine dedesubturile acestei meserii si modul in care functioneaza o farmacie. Trezeste-te, farmaciile sunt o afacere gandita sa scoata bani. Farmacistul e un angajat: nu el stabileste preturile, nu el face politica firmei, el doar iti elibereaza medicamentele, iti face recomandari cand tu vii sa cumperi laxative pentru dureri in gat ca asa ai citit pe Google, etc. De fapt, dupa logica ta, si doctorii sunt in plus, poti sa cauti pe Gogle cum se face o operatie si te operezi singur. Poti incepe de la cap. Daca tu consideri ca țața Leana care vinde varza in piata ar putea la fel de bine sa elibereze medicamente intr-o farmacie, atunci nu pot decat sa-ti urez sa o intalnesti in urmatoarea farmacie in care vei intra.
            PS: Țața Leana din piata nu cauta pe Google, ea se duce in farmacie si spune ce o doare, deci, macar pentru ea, e nevoie de meseria de farmacist.
            PS2: Ce anume din comentariul meu te-a determinat sa mi te adresezi cu apelativul 'cucoana'?
        • 0 (4 voturi)    
          profit pe sanatatea noastra (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:49)

          ridiche_na [anonim] i-a raspuns lui aladdin

          atunci de ce se mai numeste farmacie si are voie sa vanda madicamente care nu sunt de vazare la orice alt magazin. "Au trecut de mult vremurile farmaciilor independente" - deci stii cum era. Nu, nu au trecut. Tot mai sunt cabinete individuale de dentisti si de doctori. Si tot au meserii supraevaluate. Castiga enorm pentru ce stiu sa faca. Sunt tot aceleasi vremuri dar voi, ziaristii, politicienii samd nu vreti sa le vedeti. Si mai sunt si farmacii.
          • +1 (3 voturi)    
            Lamurire (Marţi, 23 decembrie 2014, 15:47)

            aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ridiche_na

            Anumite combinatii de medicamente sunt letale, probabil si de asta medicamentele nu se pot vinde la taraba de catre oricine.
            Nu contest faptul ca mai sunt farmacii independente, dar au ramas putine si fac greu fata concurentei neloiale a lanturilor. Imagineaza-ti ce discount-uri obtine un lant cu 200-300 farmacii care achizitioneaza o cantitate imensa de produse direct de la producator/importator, fata de o farmacie mica ce achizitioneaza de la un intermediar.
            Despre medici, dentisti, nu pot sa-ti spun prea multe, ca nu am contacte cu mediul lor, dar da, se pare ca o duc bine (cei cu cabinete individuale). Dar ai idee cat te costa o vizita la dentist in restul Europei?
            Castiga enorm pentru cat stiu sa faca? Depinde cat pret pui pe sanatatea/viata ta si cui le incredintezi. Daca ti se pare ca ca ar castiga atat de mult pentru o munca usoara, de ce nu ne facem toti medici/stomatologi?
            • -2 (4 voturi)    
              si dc bagi mana in priza te ucide (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:56)

              ridiche [anonim] i-a raspuns lui aladdin

              mai lasa-ne! google isi face treaba mai bine. nu se fac medici pentru ca statul nu face mai multe facultati sau facultatile nu fac mai multe locuri. nu ca ar fi o meserie grea aia de dentist. totul este controlat de stat.
              • +1 (3 voturi)    
                Va las cu Google (Marţi, 23 decembrie 2014, 18:06)

                aladdin [utilizator] i-a raspuns lui ridiche

                Nicio meserie nu pare grea privita din afara, asa-i? Mai ca ai putea face orice. Si programatorii de exemplu, stau in cur pe scaun toata ziua si tacanesc tastatura aia, ce poate fi atat de greu de sunt platiti atat de bine?
                Medici "se fac" destui, dar pleaca in tari mai calde. De bine. Locuri sunt destule la facultati (numai la mine in oras ar trebui sa iasa cam 100(O SUTA) de medici pe an), dar multi incep, unii se lasa, altii nu termina, altii termina dar isi dau seama ca nu e pentru ei. Iar o buna parte din cei care termina fac ce spuneam la inceput. Iau avionul. Si doctorii buni care raman aleg fie sa-si deschida cabinet individual unde castiga mult mai bine (desi unii fac si abuzuri, lucrand in spitale si trimitandu-si pacientii la cabinet), fie sa lucreze la clinici private unde primesc salarii decente, fie sa ia spaga. Asta e sistemul pe care vrem sa-l schimbam dar nu vom reusi cu mentalitatea ca medicii sunt deja platiti prea bine pentru munca "usoara" pe care o fac. Cat despre stomatologi... banuiesc ca nici macar nu stii cum se numesc toti dintii pe care ii ai in gura.
                Si acestea fiind spuse, Sarbatori Fericite tuturor!
                • 0 (2 voturi)    
                  Programatorii (Miercuri, 24 decembrie 2014, 11:29)

                  barbilian [anonim] i-a raspuns lui aladdin

                  nu sunt musai cu studii superioare.
                  Dentistii fac cam prea multa scoala sa stie ceva mai mult decat cum se tencuiesc dintii si cum il cheama pe fiecare; cei cu lucrarile mai complexe sunt deja savanti sau... tehnicieni dentari ! Astia cu medicina ce pleaca cu avionul catre zone mai "calde" ar trebui sa-si cam plateasca scoala facuta gratis in Ro (de fapt si pe banii mei!). Oricum, spiritul lor etico-profesional este o functie cu o necunoscuta: plicul sau castigul (din fericire nu chiar la toti).
              • -1 (1 vot)    
                ridiche draga (Miercuri, 24 decembrie 2014, 9:14)

                ellias [anonim] i-a raspuns lui ridiche

                esti pe din-afara de tot. Pai tu stii ca pe Google poti scrie si tu ? Deci pentru cultura ta generala ( care se pare ca are mult de suferit din cauza doctorilor-nu ca as fii un mare fan al lor) acolo pot scrie toti, tot felul de bazaconii. Daca stii cum sa cauti site-urile "autorizate" care pot fii credibile cat de cat, atunci mergi si ai sa vezi cate altele sunt "false" , care nu sunt 100% corecte si , care, daca te duce capul sa le urmezi..s-ar putea sa rada si curcile de afirmatiile tale de pe Google. Asa ca vino cu alte argumente ca sa fii crezut, Citeaza dintr-o carte de specialitate, ceva...si te credem. Acum sa iti spun despre doctori...hai sa alegem un dentist. Aici unde sunt eu, si numai o extractie de masea fara anestezie prea multa, platesti cel putin $250.00, ca sa iti faci o extractie de nerv "root canal" platesti nu mai putin de $2500, si exemplele pot continua cu implant dentar care costa cel mai ieftin pentru cel mai mic dintzishor, cel putin $3000, si stii de ce? Scoala care se plateste, ca sa ajungi dentist, e cam in jur de $35000 pe an inmulteste cu 4 sau 5 ani, si ai sa vezi cam cat investeste un doctor, ca sa poata profesa. Asta fara sa mai pui practicile, stagiatura, etc. Asa ca eu, ca sa imi permit sa imi fac un pod dentar, mai bine iau avionul, vin in Romania , imi fac dintii in tara, imi vad si rudele, si imi mai raman si bani pentru biletul de avion urmator. Asa ca nu mai plange: problema e ca romanul a fost invatat sa nu plateasca nimic la doctor..insa nu stii cat se plateste in alte tari. Deci Aladdin are dreptate, insa tu te tii cu dintii de googel-ul tau. Mai bine taci ca te faci de ras. Specificatie: eu nu am doctori, farmacisti nici in casa, nici prieteni. Asa ca vorbesc ce traiesc si ce am intalnit..fiind plecat din tara.
        • 0 (2 voturi)    
          Felicitari ... (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:01)

          Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui aladdin

          Si eu am in familie ..ai dreptate ..
        • +2 (2 voturi)    
          Mafia medicamentelor (Miercuri, 24 decembrie 2014, 10:26)

          barbilian [anonim] i-a raspuns lui aladdin

          este una din cele mai puternice si bine organizate. In cardasie cu sistemul de sanatate, scot bani din taxarea tuturor si-i folosesc dupa bunul plac. Cea mai bogata femeie din Ro este patroana unui lant de farmacii. Inainte (si acum?!) lucra cu securitatea. Multi politicieni sunt angrenati in mafia medicamentelor. Farmacistul este un vanzator cu studii superioare, cu memorie exersata pe retete si substante. Este in acceasi linie cu vanzatorul de aparatura tehnica, componente electronice, ingrasaminte pentru agricultura...Lumea-i mai sensibila la astia ca si la medici, popi, avocati...
          • +1 (1 vot)    
            Corect. (Joi, 25 decembrie 2014, 21:27)

            Connaisseur [anonim] i-a raspuns lui barbilian

            Este stabilit ca mafia medicamentelor este de departe cea mai puternica, peste cele ale armamentului, drogurilor si prostitutiei luate la un loc. Asta este rezultatul exploatarii suferintelor fizice ale oamenilor. Vorba aia, n-ai bani nu iti cumpri pistol, nu te droghezi sau nu mergi la fete(stai cu nevasta), se poate trai si fara chestiile astea, dar sa te vad ce faci cand ai criza de inima, dureri de masea sau de rinichi ?
        • +1 (1 vot)    
          Care este diferenta ? (Joi, 25 decembrie 2014, 20:50)

          Alex One [anonim] i-a raspuns lui aladdin

          Cei care vand produsele sunt in cel mai bun caz asistenti de farmacie deci nu au studii de cinci ani. "Specializarea' lor consta in a lua produsul din raft,precum alt vanzator ia borcanul cu mustar, sa elibereze bonul si sa incaseze c/val. Am cerut in doua randuri medicamente, un unguent pentru genunchi si Strepsils pentru raceala,la farmacii diferite din Bucuresti, nu de de la Cracanatii de Sus. specificand ca sunt pentru o persoana cu afectiuni cardiace. Ajuns acasa si citind prospectul am aflat ca unguentul era nerecomandat cardiacilor iar in loc de Strepsils mi s-a dat Strepsils Intensiv de asemene interzis cardiacilor dar era evident mai scump..Si atunci, despre ce vorbim ?Am aflat ca pe vremuri Farmacii se numeau cele care si preparau in baza retetei eliberate de medic produse farmaceutice, avand in schema chimisti si farmacisti cu facultate, cele care vindeau doar peoduse ambalate se numeau Drogherii. Asa, ca sa nu existe confuzii.
  • +12 (18 voturi)    
    Jos impostorii (Marţi, 23 decembrie 2014, 9:42)

    Un cititor [utilizator]

    Dl. Cercel este invitat în agricultură. Să recomande vaccinarea oilor.
  • +18 (22 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 23 decembrie 2014, 9:49)

    mitg [utilizator]

    Nu ma asteptam sa-i duca (,) capul pe politicienii nostri, dar uite ca se poate.

    Se cam duc vremurile in care inclusiv banaldle analgezicele prescrise sunt de la GSK sau alt producator strain, vandute cu 20-30 de lei.

    E foarte lipsit de etica (si legalitate mai nou) lobby-ul asta farmaceutic, ma bucur ca se iau masuri pentru combaterea lui.

    PS: daca aveau baronii vreun interes, credeti ca ar mai fi aprobat cineva asa ceva? Dar na, "la ei merge decat banii" din retrocedari ...
  • +11 (15 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 23 decembrie 2014, 9:58)

    Mirceaq [utilizator]

    si-au dat seama ca sunt in conflict de interese. Eu zic sa dea banii inapoi, nu banii primiti de la sponsori, ca aia nu sunt inregistrati, banii luati de la stat ca expert. Si sa ne lase cu expertiza care e zero in Romania si expertul e vandut firmelor ce comercializeaza medicamente !!!
  • +17 (23 voturi)    
    Ei au blocat Institutul Cantacuzino. Genocigasi (Marţi, 23 decembrie 2014, 10:05)

    D-or [utilizator]

    Vaccinurile antibacteriale si anticanceroase produse de Cantacuzino le deranjau grav afacerile.

    Nu ma refer la cele antigripale. Acelea sunt praf in ochi, gripa trece in 7 zile, gripatul nu ramine tributar medicilor pe viata.
    Dar lipsa vaccinurilor anti TBC, antistafilococice, antistreptococice, anti-Echericha Coli, anti-cancer (CANTASTIM), etc., acelea da, creaza dependenti pe viata de doctori si pastile.

    As vrea sa-i vad pe autori in lanturi pentru asta. Ar trebui judecati pentru genocid.
  • +9 (13 voturi)    
    vai soro! (Marţi, 23 decembrie 2014, 10:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    ne dispar comitetele si comitiile! pai si sereacau domn' mitica el unde mai activeaza? hai mars lepre care ati facut cascaval din suferinta altora si din banii lor!
  • +12 (14 voturi)    
    O masura excelenta dar numai pe jumatate facuta! (Marţi, 23 decembrie 2014, 10:50)

    foarte bine [anonim]

    Trebuie continuata cu acele comisii din CNAS care aproba dosarele pentru medicatia scumpa! Acolo exista exact aceleasi conflicte de interese!

    Cine vrea sa depinda de banii companiilor farmaceutice nu trebuie sa aiba dreptul de a decide ce se intampla cu produsele acelorasi sponsori!
  • +7 (9 voturi)    
    Multi sunt excroci (Marţi, 23 decembrie 2014, 11:21)

    Dragos [anonim]

    In aceste comisii sunt unii dintre cei mai mari excroci medicali, unii dintre ei avand averi de milioane de euro...din munca cinstita ? Luati cazul Prof. Luiza Spiru, care conduce mai multe afaceri personale din interiorul Sp. Elias, pe spinarea sectiei de geriatrie pe care o conduce. Vine la spital cel mult o zi pe luna si realizeaza trafic de influenta, utilizand si functia de "expert" la MSF, pentru omologarea de medicamente in Ro. Este vorba de o imensa mafie....nu toti sunt corupti, unii sunt si buni profesionisti, insa sistemul in ansamblu contine multe uscaturi si filiere de imbogatire. Probabil ca de sus s-a dat un semnal si ulterior pe unii poate ca o sa-i vedem cum fac parada la DNA...MSF isi protejeaza astfel imaginea. PS Unii sunt experti MSF din anii '90...chiar nu mai sunt altii in domeniul lor care sa preia aceasta activitate ?
    • +1 (3 voturi)    
      Controlul averilor nesimt este pe ordinea de zi (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:06)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Sa fie confiscate averile nesimtitilor care au furat si nu pot sa le justifice prin munca cinsitita!
      Copiii nostri muncesc prin tari straine si noi ne pierdem mintile de dorul lor si aici, cateva sute de profitori fac legi numai pentru ei ?? Pana cand fratilor ? Astia numai de FRICA reactioneaza ...
  • +5 (7 voturi)    
    sanatate (Marţi, 23 decembrie 2014, 11:31)

    oros [anonim]

    nu va pare ciudat ca de cand doctori,asistente,sunt legati strans de mita,de nedreapta luare,toti se dau de8o parte.direcori de spitale care au furat cel putin de-o vila,traiesc iau ciubuc cu doua maini cu un ca medici,sefi de sectii,cabinete private etc.mai lasati sa-i plangeti de mila.
  • +3 (5 voturi)    
    conflict de interese... (Marţi, 23 decembrie 2014, 11:34)

    Johoman [utilizator]

    ... sau îi mustră conștiința, ori frica de repercursiuni ?

    A pornit o avalanșă, și sper că o să-și facă efectul contat?!

    Scepticul din mine spune însă, că o rândunică nu aduce primăvara.

    Cine reușește să pună puțin pe bot, această caracatiță uriașă a industriei farmaceutice ?
    • 0 (2 voturi)    
      excelenta intrebare .. (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:09)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Johoman

      Sa vedem CINE .. Daca nu se va gasi nici un personaj politic, , vom face noi, societatea civila putina ordine .. Intrebarea este retorica ??.
  • +5 (7 voturi)    
    Nesatuli (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:19)

    oarecare [anonim]

    Nu stiu de restul, dar domnul Cercel-Strain e profesor la UMF, de unde in 2012 castiga 17500 lei/luna, manager la Matei Bals unde lua aceeasi suma, 3500euro ii lua lunar pentru proprietate intelectuala si mai lucra si ca secretar de stat pentru 5000 lei/ luna.
    Acum descoperim ca mai e si prin 100 de comisii.
    Este si presedintele senatului UMF si cine stie cate si mai cate functii.
    Nu stiu cum pot face unii atatea in 24 de ore cat are o zi si nu inteleg la castiguri de genul acesta la ce le mai trebuie bani luati de la farma. Sunt totusi 9000euro/luna, hai 8000 ca nu mai e secretar de stat. La ce le mai trebuie sa fure ca manageri sau de la pacienti prin pretul medicamentelor?
    Chiar merita un astfel de om un salariu urias fata de restul profesorilor din UMF? Fura astfel si de la studenti.
    Sa ne facem repede un vaccin de aviara sa-i mai crestem veniturile.
    Mai sunt si alti oameni capabili in tara asta pentru functiile detinute de incompatibilii de fata. Daca aveau o minima decenta plecau singuri daca nu puteau trai fara banii de la farma.
  • +5 (7 voturi)    
    conflicte de interese (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:44)

    carmen_i [anonim]

    Asa-zisele "mari peronalitati" care infesteaza lumea medicala romaneasca se afla de multa vreme in tot felul de incompatibilitati si conflicte de interese, ocupand cat mai multe functii de conducere si control si desfasurand in paralel afaceri banoase cu furnizorii de medicamente sau cu firmele lor private.

    Din pacate, reactia autoritatilor este aproape inexistenta, lasand fondurile publice la cheremul unor grupuri de ineterse mafiote.
    Sa ne amintim si de "onorabilul" Astarastoae, care, desi a fost gasit in conflict de interese, continua sa reprezinte Colegiul Medicilor din Romania. Si ca el sunt o multime.
  • +1 (3 voturi)    
    intelectual vs prostanac (Marţi, 23 decembrie 2014, 13:47)

    kata [anonim]

    Se pare ca intre un gainar de doi bani si un intelectual de mare calibru nu prea mai e mare diferenta in Romania. Sistemul i-a mutilat in acelasi mod.
    Asta e o mare problema avand in vedere ca speram la un viitor normal.
    Ambii nu se gandesc la altceva decat bani! Nu conteaza mijlocul! Ce respect sa mai avem pentru aceste caractere abjecte? Se fac ca ploua ca orice hot de buzunare, pana se gaseste cineva sa-i traga de maneca!
  • -1 (1 vot)    
    MOS CRACIUN (Marţi, 23 decembrie 2014, 14:13)

    Craciunitza [anonim]

    sa-i sari pe astia mentionati mai sus .. ca ei nu au nevoie de nimic..Sunt inbuibatii sistemului ! Poate la anul, pe vremea aceasta, nu vom mai citi despre ei.. Sa fie intr-un ceas bun ..nemtesc!! La multi ani.. la puscarie ..cu cei nesimtiti si hoti! Societatea civila .. din jurul lui Santa Klaus ..
  • +3 (5 voturi)    
    sa se termine cu aceasta afacere oneroasa cu medicamente (Marţi, 23 decembrie 2014, 15:20)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    majoritatea medicilor din romania sunt vraci cu interese in industria medicamentelor
  • 0 (2 voturi)    
    constatare (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:16)

    x [anonim]

    Constat, din nou, o ingrozitoare tendinta a comentatorilor de a-si exprima ceva, ca punct de vedere sau opinie nu e, fara a avea un minimum de informatie si de a vedea doar pete in soare. Si acest linsaj media duce, din pacate, la situatii de medici atacati prin spitale, la autotratare pe google, la impolitete fata de medic si farmacist (da-l ma dracu` de imbuibat/sclav al pharma/ las` ca-i stiu eu pe astia, etc). Toti sunt zmei pe net insa in cabinete toti fac sluj, se inconvoaie de spate, fugaresc medicul cu plicul.
  • +1 (1 vot)    
    decimat inseamna 1 din 10 (Marţi, 23 decembrie 2014, 16:21)

    decimat [anonim]

    ..nu 8 din 10 :), 6 din 7 samd. atat.
    • +1 (1 vot)    
      ...DACA ai fost la scoala (Marţi, 23 decembrie 2014, 17:15)

      valeriu [anonim] i-a raspuns lui decimat

      Ceri prea mult de la redactor.Asa a auzit el ca da bine in titlu.E totusi decent, altul ar fi scris:Halucinant!
      Profesorii se cer afara din comisii!
  • +1 (3 voturi)    
    La sfarsitul anului... (Marţi, 23 decembrie 2014, 17:29)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...agentii de vanzari de la companiile farmaceutice merg cu catalogul de masini de lux (mercedes, audi, etc.) pe la doctorii care le-au prescris medicamentele si ii pun sa aleaga masina care le place... Dupa ce te-au indopat cu Preductal isi dau seama ca nu are niciun efect (poate doar advers). Doctorul de la spital te trimite la clinica lui privata ca sa iti faca consultatie, etc.
  • -1 (1 vot)    
    saracii de ei (Marţi, 23 decembrie 2014, 18:11)

    zarjinski [anonim]

    care-i treaba, nu mai exista altii fara conflict de interese?
    "O solutie ar fi numirea unor medici din esaloanele inferioare ale ierarhiei universitare sau chiar medici tineri, aflati la inceput de cariera."
    • 0 (2 voturi)    
      exista (Miercuri, 24 decembrie 2014, 9:59)

      floppsy [anonim] i-a raspuns lui zarjinski

      Exista tinere insa coruptia trebuie eradicate de la toate nivelurile nu doar de unde vrei tu.
  • -2 (2 voturi)    
    oferta (Marţi, 23 decembrie 2014, 18:49)

    Rodica [anonim]

    Noutate absoluta, doar acum! Oferta este acum un fenomen, pentru ca tot mai multi oameni s-au convins de seriozitatea noastra! NU este necesara niciun fel de experienta! Oferim curs gratuit si complet de instruire de la zero! Selectam urgent dezvoltatori de proiect pentru piata nationala si mondiala. Plata castigurilor realizate este garantata prin contract legal. Se lucreaza part-time (in timpul liber) sau full-time, la alegere. Cerem seriozitate maxima si dorinta de a invata ceva absolut nou si de viitor. Va oferim alte detalii dupa ce trimiteti textul ”Info” la adresa de email rodimunteanu@gmail.com
  • 0 (2 voturi)    
    spagatronica (Miercuri, 24 decembrie 2014, 9:58)

    floppsy [anonim]

    E o masura buna iar medicii ar trebui sa hotarasca si sa aleaga intre postura de cersetor sau de medic.
    Nu poti fi impartial in alegerea unor medicamente cata vreme o firma specializata te plateste in functie de medicamentele pe care le recomanzi sau le impui.
    Suntem o tara primitiva in acest domeniu si din acest motiv marii producatori ne calca pe cap profitand de guvernarea corupta.
    Ar trebui sa mergem pe modelul polonez in care dupa adoptarea unei legi anti-spaga in medicina au bagat in puscarie cei mai buni medici pentru luare de mita dupa care s-a asternut linistea si nimeni nu a mai luat spaga doar ca noi vrem sa le descoperim pe toate pana sa ajungem la concluzia ca solutia polonezilor a fost cea mai buna.

    Floppsy
  • +1 (1 vot)    
    bine (Miercuri, 24 decembrie 2014, 17:02)

    xox [utilizator]

    O incercare buna in sanatate de a se scoate medici care sunt cumparati de companiile farma de a le tripla vanzariile , respectiv a medicilor de a fi triplu plati (vezi plata studi medicament , speeker si promovator comprnsare)
  • 0 (0 voturi)    
    Cand o competenta este comentata de orcine ! (Joi, 25 decembrie 2014, 12:27)

    andreesanu [utilizator]

    Este tot mai comentata competenta unora care si-au tocit coatele in biblioteci ,invatind,muncind fara a fi interesati de ce face vecinul sau de cit cistiga altul si cum !!!.
    Competenta ,pregatirea ,responsabilitatea nu ti-o da strada,mahalaua,or un neica nimeni !!!si de aceea nici nu trebuie pusa in balanta ca si un chil de cartofi !!!.
    Lumea merge inainte prin MUNCA ,prin ELITE,prin COMPETENTE,prin SACRIFICIU si nu prin gargara or datul cu parerea.
    De ce nu puneti in balanta cit v-au furat derbedeii di politica pina azi si cit au cistigat prin munca si rasundere acei incriminati de voi !!!.
    Voi furati de 25 de ani si faceti legi ce va apara pe voi ,aveti imunitati !!!,ei aia de la care asteptati insanatosirea si speranta de viata ii incriminati pentru cistiguri salariale echivalente cu cit spargeti voi la resturant intr-o seara in Emirate or in Monaco !
  • 0 (0 voturi)    
    excursii... (Joi, 25 decembrie 2014, 20:03)

    likurici [utilizator]

    ...se zice ca multi medici-desi nu sunt de la universitati-au platite multiple excursii costisitore in lume ca sa vanda medicamentele alora; asta nu e conflict de interese ci conflict moral