VIDEO Cine este Crinuta Dumitrean: Miss Bistrita care l-a imbogatit pe "Stelu", la Restituirea Proprietatilor. Parcursul si "proptelele" ei

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2014, 19:22 Actualitate | Esenţial

Crinuta Dumitrean
Foto: AGERPRES
Crinuta Nicoleta Dumitrean, adusa, cu madat, luni, la Directia Nationala Anticorptie, in dosarul despagubirilor acordate omului de afaceri Stelian Gheorghe, a condus Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor in perioada octombrie 2009-octombrie 2011, post in care a fost promovata de PDL Bistrita-Nasaud, condus de Ioan Oltean.
 

Potrivit presei locale, Crinuta Dumitrean a castigat un concurs de frumusete, Miss Bistrita, inainte de a face cariera in administratia publica la varf.

Nascuta in 1974, incepand cu anul 1998, Dumitrean a lucrat 5 ani in mediul privat in Romania si in America, dar si la Distrigaz Bistrita, dupa care a intrat in Ministerul Integrarii Europene, in functia de consilier negociator, in anul 2003, in timpul guvernarii Nastase. In 2006, in guvernarea Tariceanu, a devenit director la Agentia de Plati si Interventie in Agricultura (APIA), cu atributii anti-frauda, iar in anul 2009, in guvernarea Boc, a ajuns vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, la Institutul National de Administratie, de la Ministerul Administratiei si Internelor.

In octombrie 2009, premierul Emil Boc a numit-o pe Dumitrean presedinta a Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), cu rang de secretar de stat. Potrivit presei locale bistritene, Crinuta Dumitrean s-a bucurat atunci de sprijinul lui Ioan Oltean, pe atunci vicepresedinte al PDL si presedinte al PDL Bistrita-Nasaud.

In octombrie 2011, Boc a eliberat-o pe Crinuta Dumitrean din functia de la ANRP, la cererea ei. Demisia ei de la conducerea ANRP a venit dupa ce, la sfarsitul lunii august 2011, vicepresedintele ANRP de atunci, Remus Virgil Baciu, a fost arestat preventiv pentru trafic de influenta. In aprilie 2014, Baciu avea sa primesca 5 ani de puscarie cu executare, pentru trafic de influenta. In august 2011, el a luat mita 270.000 de euro de la 3 petente pe care le-a favorizat in a obtine mai rapid depagubiri pentru un teren de 7.100 mp din Bucuresti.

In perioada in care conducea ANRP, Crinuta Dumitrean a facut parte din Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor (CCSD) din cadrul Autoritatii, care a stabilit despagubirile pentru omul de afaceri Stelian Gheorghe, zis "Stelu". Potrivit Directiei Nationale Anticoruptie, "Stelu" si inca 2 oameni de afaceri (Valentin Visoiu, Adrian Andrici) au primit de la stat despagubiri umflate cu 62 de milioane de euro prin decizia comisie din care facea parte Dumitrean. Alaturi de ea, in comisie mai erau  Alina Bica, cea care avea sa ajunga in 2013 sefa DIICOT, actual deputat Catalin Teodoroescu (PDL), precum si Remus Baciu, cel care avea sa fie apoi condamnat la 5 ani de inchisoare in alt dosar.

Intr-un raport al Curtii de Conturi din 2013, Crinuta Dumitrean a sustinut, referitor la sedinta CCSD din 13 martie 2011 in care i-au fost aprobate despagubirile lui "Stelu", ca "expertul evaluator contractant isi asuma intreaga raspundere conform contractului de prestari servicii incheiat".

In octombrie 2011, Dumitrean si-a reluat functia de director in APIA, in subordinea Ministerului Agriculturii, post pe care si-l pastrase si cat a fost vicepresedinta la INA si presedinta la ANRP. In paralel, ea desfasura si activitati de mediator, ca persoana fizia autorizata. Acest cumul de functii si activitati i-a atras Crinutei Dumitrean o decizie de incompatibilitate din partea Agentiei Nationale de Integritate, in 2012.

Ea a fost si membra a Comisiei de Supraveghere la Fondul Proprietatea, pe vremea cand conducea ANRP. La Fondul Proprietatea Stelu si altii ca el au primit actiuni la valoarea despagubirilor de la stat, acordate de ANRP.

In plus, ANI a gasit-o pe fosta sefa de la Restituirea proprietatilor cu 150.000 de euro avere in plus fata de cat putea sa agoniseasca din veniturile declarate. Agentia a sesizat atunci Comisia de cercetare a averilor de pe langa Curtea de Apel Bucuresti.

Dupa proces, Dumitrean a fost declarata in stare de incompatibilitate, prin decizia definitiva si irevocabila a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, in iunie 2014 .

La APIA, Crinuta Dumitrean a mai lucrat cel putin pana in ianuarie 2013, in guvernarea Ponta, pana atunci figurand cu declaratii de avere si interese pe site-ul institutiei. In prezent, ea este mediator, lucrand in ultimii doi ani la Bruxelles si la Bucuresti, potrivit CV-ului ei de pe LinkedIn.

Si la capitolul studii, Crinuta Nicoleta Dumitrean are un CV bogat. Ea a terminat Facultatea de Management la ASE Bucuresti, in 1997, iar in 2004 si-a luat licenta si in Drept, la Universitatea Ecologica, privata. In anul 2009, Dumitrean si-a luat si doctoratul, in Doctrine Economice, la Universitatea Babes Bolyai din Cluj-Napoca. Ea mai are doua masterate si cateva diplome de studii post-universitare, printre care unul la Colegiul National de Aparare.

Referitor la averea sa, Crinuta Dumitrean a intrat in ANRP cu o avutie deja maricica, la varsta de 35 de ani: teren intravilan de 1000 mp in Voluntari, judetul Ilfov, cumparat in 2009, precum si 66.000 mp de teren agricol in Afumati, Dascalu si Tunari, din acelasi judet.

Ea mai avea o garsoniera (32 mp) din un apartament (85 mp) in Bucuresti, cumparate in 2001, respectiv 2006. Cand a preluat presedintia ANRP, Crinuta Dumitrean avea su un audi A4 (fabricatie 2001) si un BMW (fabricatie 2006), dar si datorii de 15.000 de euro.

Dupa cei doi ani in fruntea Restituirii proprietatilor, Crinuta Dumitrean si-a amintit ca mai avea ceva pamant, pe care nu l-a trecut si in declaratia de avere din octombrie 2009. Astfel, in noua sa declaratie, din noiemnrie 2011, figureaza 1.675 mp de intravilan in Voluntari, cumparat in perioada 2006-2009. Coroborand cu declaratia cealalta, rezulta inca 675 mp de teren intravilan cumparat in perioada 2006-2008. De asemenea, in declaratia de avere din octombrie 2009 ea declarase ca are in Dascalu 34.600 mp de teren agricol cumparati in anul 2006, pentru ca in februarie 2010 pamantul de la Dascalu sa masoare 42.000 mp, cumparati in perioada 2006-2009.

In declaratia din februarie 2010, Crinutei Dumitrean nu-i mai apare masina Audi A4, dar nici nu figuraza la capitolul bunurilor instrainate. La fel si in 2011, dupa ce a plecat de la ANRP.

 

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

77235 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    bine mah (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:48)

    Armadilo [utilizator]

    S-a meritat din plin tot efortul de studiu aprofundat al economiei si dreptului pentru un asemenea tun. Sa zicem ca din 60mil sa fi avut parte si numai de 4 mil cocos, tot se merita.


    Sincer, ma tenteaza sa ma apuc din nou de facultate, specializare restituire proprietati. Mai are cineva interes??
    • +10 (12 voturi)    
      eh, (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:27)

      ernst [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      armadillo tata, nu ai citit mai sus: e din bistrita fata...ma tem ca ai un handicap deja :)
      • +2 (20 voturi)    
        Are si PDL stricaciunile lui (Marţi, 25 noiembrie 2014, 0:17)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui ernst

        dar totusi, PSD e mafia intruchipata, hoti de meserie, fraudatori, plagiatori, mincinosi si multe altele.
        • +4 (4 voturi)    
          gura (Marţi, 25 noiembrie 2014, 7:45)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          pacatosului, adevar graieste.
          ai vrut, tov. colonel, sa faci misto, dar ti-a iesit pasarica pe gura :))
          • 0 (0 voturi)    
            am zis ce ai vrut tu sa auzi (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 2:15)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Ca in propria curte nu stii sa te uiti.
        • +7 (7 voturi)    
          PSD are coerenta (Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:58)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Adica atubnci cand fura PSD-ii se acopera bine unii pe altii. La ei a functionat foarte bine omerta. D-aya guvernarile PSD-iste au avut coerenta in ceea ce faceau, nu cum a fost cu CDR-ul sau cu guvernele lui Boc...
          Speram ca va fi destructurat acest grup organizat pt comiterea de infranctiuni contra economiei nationale.
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:11)

          vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Doamne ce creier spalat ai! Nici la Nufarul nu se spala mai bine.
    • -2 (22 voturi)    
      62 mil. platiti de stat fara ca DNA sa intervina!? (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:01)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Cind vezi ca se acorda dreptul la o despagubire de 62 milioane Euro (nu este clar daca s-au platit efectiv toti banii), DNA-ul nu-si pune nici o intrebare, suma ce urma sa fie achitata de la buget fiind enorma?!

      Afacerea s-a perfectat in perioada 2009-2011 cind aceasta Crinuta Nicoleta Dumitrean conducea Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor. Acum s-a trezit Divizia sa ancheteze cazul? Daca erau fraude mai mici, de zeci, sute de mii de Euro, mai intelegeam ca s-ar fi putut strecura nereperate dar 62 mil. iti sar in fata.

      Cit timp Elena Udrea, prietena presedintelui, a fost nevasta lui Dorin Cocos, implicat in pagubirea statului cu 62 mil. Euro, DNA-ul a tacut. Acum, cind nu mai este casatorita cu afaceristul, Divizia Anticoruptie a descoperit frauda cel mai probabil deoarece Udrea nu a luat suficienti bani si necaz fiindu-i si-a pus marinarul sa asmuta DNA-ul asupra fostilor parteneri de afaceri pentru a-i santaja, determinindu-i in final sa-i dea parte "ce i se cuvine".

      Citat: "Potrivit Directiei Nationale Anticoruptie, "Stelu" si inca 2 oameni de afaceri (Valentin Visoiu, Adrian Andrici) au primit de la stat despagubiri umflate cu 62 de milioane de euro prin decizia comisie din care facea parte Dumitrean. Alaturi de ea, in comisie mai erau Alina Bica ..."
    • +16 (18 voturi)    
      ...buna (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:04)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Dar este intr-adevar miss! e buna de p...romovat!
      • +7 (13 voturi)    
        Decolteu de inalt functionar de stat (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:45)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui a4

        n-o sa vedeti un astfel de personaj cu asa un decolteu in Austria, Franta, Italia...dar in Rusia si alte tari inapoiate unde exista o stransa legatura cu politica, da.
        • +4 (6 voturi)    
          lasa asa (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:08)

          ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Eu n-am nimic cu decolteul, dincontra :), nu m-ar deranja deloc sa-i fac o perchezitie corporala, cine stie ce secrete mai ascunde? trebuie dezbracata de toate obiceiurile rele pe care le are ... sau nu ?...
  • +21 (23 voturi)    
    de la un om de dreapta (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:56)

    Acasa [utilizator]

    Cum mai are PNL-ul in componenta un individ ca Oltean sau ca Chiuariu (cacofonie sesizata)?
    Or intelege "ai nostri" ca au destui infractorii in casa sau daca am ajuns presedinti, restul se uita
    • +7 (9 voturi)    
      .... (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:17)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Acasa

      nu e cacofonie din cate stiu, insa restul e corect :)
      • +5 (7 voturi)    
        Avand in vedere de indivizii (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:02)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

        de care vorbim, mie mi se pare ca Oltean, sau ca Chiuariu, sau ca Ddragnea, sau ca altii sunt niste cacofonii .... de toata ... cacofonia :D
  • +11 (13 voturi)    
    Restituiri (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:59)

    Snitzelvienez [utilizator]

    In ritmul asta se curata clasa politica..he he
  • +23 (25 voturi)    
    Got milk? (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:09)

    cocosila [utilizator]

    Crinuta umbla cu arme neconventionale. Inca un cap de acuzare.
    • -5 (9 voturi)    
      bah, neseriosuleeee (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:53)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      nu ti rushineee??

      nu m-ar mira sa dea astia numele la dosar Milchziege

      ca ii la moda

      Sincer ma bucur enorm pentru Klaus, tot ce face acum DNA-ul cel putin la prima vedere pare neutru: altoieste si in stanga si in drepata.

      Daca iesea altcineva la alegeri poate parea altfel aceste actiuni....... asa nu are nimeni nimic de obiectat
  • +19 (21 voturi)    
    e buna crinuta asta... (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:14)

    qwerasdf [utilizator]

    buna de... functia pe care o detine. Insusita bineinteles pe merite deosebite la invatatura...
    • +16 (18 voturi)    
      Miss (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:47)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      daca o fost Miss Bistrita, atunci are sanse mari sa devina Miss Penitenciar! O mica rautate!
      • +12 (14 voturi)    
        O rautate mica, dar nu stiu cat (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:05)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        de realista, ca poate ii face concurenta Miss Ponta :D
  • +3 (37 voturi)    
    nu va luati de ardeleni, miticilor de la DNA (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:16)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    No, ardeleni cinstiti, dom'le!
    • +8 (20 voturi)    
      Esti tufa de Venetia (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:54)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Coruptia nu are natie
      • +8 (10 voturi)    
        serios? (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:46)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        noi stim asta, altii se dau virgine si zbiara de altii ca's c.rve

        Bine, sarcasmul si ironia presupun anumite conditii pentru a fi intelese.
      • +6 (10 voturi)    
        nu te supara, frate... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 0:45)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Tufa de Venetia e o trestie ginditoare fata de bita de Romania cea lipsita de umor...
  • +20 (22 voturi)    
    cine e... (Luni, 24 noiembrie 2014, 20:29)

    amycus [utilizator]

    E amanta olteanului de la Bistrita, aia e. Restul sunt amanunte.
  • +12 (14 voturi)    
    ..de necrezut (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:47)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..Eu ma intreb de ce locurile de munca la stat se dau prin numire ?! Poti fi numit ( avansat ) doar in cadrul aceleas institutii ...si asta in functie de merite. Cum as face eu sa ma angajez la stat pe un post similar cu cel al duduitei ? Nu reusesc sa inteleg. Mie nu mi s a oferit nici un loc de munca niciodata. Tot ce am gasit, am gasit prin fortele propri...si am dat cel putin ....un interview. Este ordinar ceea ce se intampla in tara aia. Pina nu se restructureaza toata administratia publica ( dati toti afara si organizate concursuri pe post ....sau cel putin interview ) va fi o continua hotie si mafie ...aiiaia enoriasilor ...
    • +9 (11 voturi)    
      Problema. (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:52)

      Ceauceau [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      Este foarte important sa ai relatii in RO. De exp. eu as vrea sa ma angajez la o firma din Sibiu (nu dau nume) si caut sa am un interviu de vreo zece ani acolo ,totusi nimeni nu ma suna.LOL. Toata (toata) lumea vrea angajati cu experienta min 1, 2 sau poate 3 ani pe posturi. Pentru mine exista o intrebare fundamentala apropo de ce inseamna a munci in Romania: Ce vrea statul roman?? Vrea sa fie o piata de desfacere a marfii?, vrea sa pupe in cXr firmele din occident? NU INTELEG. Care este rostul invatamantului universitar din Romania?
    • +13 (13 voturi)    
      termina cu prostiile.. (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:53)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      pai tu nu vezi ca fata asta are la 35 de ani , citeva facultati, masterate si doctorate..atitea cit nu ai timp sa le obtii nici daca ai avea creier fooooooooooorte mult si ai trai 100 de ani ( exgerez un pic )...asa ca lasati o in pace, ca poate se supara si mai obtine vreo citeva doctorate...in tara cu cei mai multi "telectuali....
    • 0 (0 voturi)    
      Schimba-ti sexul (Vineri, 27 noiembrie 2015, 10:15)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      Ar fi conditia eliminatorie. Dupa care mai apar si alte conditii.
  • +18 (18 voturi)    
    si inca ceva (Luni, 24 noiembrie 2014, 21:55)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..cind dracu a avut timp asta sa invete atata, sa si ia doua titluri universitare, un doctorat si cite si mai cate alte diplome ........ca eu am facut aceeas facultate de doua ori ( a doua oara la U of T ) si va spun ca nu aveam timp nici macar de o bere....
  • +10 (12 voturi)    
    doua merita (Luni, 24 noiembrie 2014, 22:28)

    Adrian1 [utilizator]

    carcotasilor, are doua merite pentru care a fost promovata!
    • +8 (10 voturi)    
      doua merite si-un triumf (Marţi, 25 noiembrie 2014, 0:48)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Le vedem si-n poza, bine sustinute de bustiera...
  • +5 (7 voturi)    
    e Grăjdan în varianta feminină (Luni, 24 noiembrie 2014, 23:06)

    Kentt [utilizator]

    (şi, pentru unii, sexy)
  • +9 (11 voturi)    
    Becali ar trebui (Marţi, 25 noiembrie 2014, 0:50)

    cocosila [utilizator]

    sa colaboreze cu DNA

    http://youtu.be/Xp5c7p7wJVE
    • +9 (9 voturi)    
      Inregistrarea asta ar trebui difuzata (Marţi, 25 noiembrie 2014, 7:41)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      pe toate platformele de stiri, posturi tv. etc.; pt. public e cel mai relevant material, alaturi de raportul curtii de conturi;

      cu dna pare complicat sa colaboreze Becali in speta asta, ca tocmai aici inteleg ca era problema lui, nu reusea sa intre pe filiera din cauza tarifelor prohibitive :))

      pt. cine n-are timp sa se uite: brokerii ANRP erau Cocos si Oltean, punct; mercurialul spagii era minim 30%;
  • +12 (12 voturi)    
    Ce "diplomata" (Marţi, 25 noiembrie 2014, 2:12)

    Oana_Mtl [utilizator]

    Eu cand vad atatea diplome, masterate, doctorate, studii post-universitare, la o doamna care lucra 40 de ore pe saptamana, imi spun ca doamna era un geniu nestiut. Ma mir ca n-au sunat-o aia de la Harvard sa dea conferinte despre utilizarea eficace a timpului.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:28)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Oana_Mtl

      Nu ii iau apararea, dar nu e singura care procedeaza asa. In UPB, pentru ca acolo cunosc cel mai bine, cursurile de master se tin dupa ora 6 seara si chiar si-asa vin foarte putini (cateodata 2-3). Toti cei cu functii in administratie au doctorate, masterate etc. pentru sporuri la salariu.
      • 0 (0 voturi)    
        Doctorate luate cu mouse-ul de pe net (Marţi, 25 noiembrie 2014, 17:54)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        de visu, if you know what I mean....:)
  • +6 (6 voturi)    
    de ce sinteti rai (Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:07)

    asdff [utilizator]

    si nu recunoasteti efortul si munca?

    La cum arata putea sa primeasca totul pe tava. Dar ea nu s-a multumit cu atat s-a zbatut sa fure.
  • +3 (3 voturi)    
    crinuta... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 8:27)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    nume de prostovani imbogatiti peste noapte
  • 0 (2 voturi)    
    Petitie ANRP (Marţi, 25 noiembrie 2014, 9:56)

    CristianCojocaru [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/cerem_anularea_tuturor_retrocedarilor_anrp
  • +1 (5 voturi)    
    ANRP (Marţi, 25 noiembrie 2014, 12:33)

    jidanul [utilizator]

    Nici acum nu-i mai bine la ANRP. Pe vremea Crinutei, Boc a sistat platile pe "motiv ca e criza", dar in realitate ei dadeau mega-tunuri de zeci, sute si e posibil chiar de miliarde de euro, in timp ce cei indreptatiti sa primesca corect despagubirile banesti trebuie sa astepte cu anii. Dar, Crinuta si Alinuta nu sunt decat papusile manuite si acum sacrificate, de papusarii (Cocos-Udrea, Basescu si toata gasca). Vrem sa-i vedem si pe papusari langa papusi cu averile sechestrate si prejudiciul recuperat. Asta trebuie sa fie tinta principala: recuperarea banilor.