UPDATE Fosta presedinta a ANRP, Crinuta Dumitrean, adusa cu mandat la sediul DNA / Oana Vasilescu a fost retinuta de procurori

de CZ     HotNews.ro
Luni, 24 noiembrie 2014, 13:01 Actualitate | Esenţial

Crinuta Dumitrean
Foto: Agerpres
Fosta presedinta a Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP) Crinuta Dumitrean a fost adusa luni la sediul Directiei Nationale Anticoruptie, in cadrul procedurilor judiciare din dosarul in care fostul procuror-sef al DIICOT, Alina Bica, este arestat preventiv.

UPDATE 1 In cursul serii, Oana Vasilescu a fost retinuta de procurorii DNA, urmand a fi adusa in fata instantei cu propunere de arestare preventiva

UPDATE Anchetatorii DNA continua audierile in dosarul de coruptie al fostului sef al DIICOT Alina Bica. La sediul DNA s-a prezentat Oana Vasilescu, fost membru in Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor din ANRP.

La sediul DNA a ajuns si deputatul PDL Florin Catalin Teodorescu.

Crinuta Dumitrean, precum si deputatii Catalin Florin Teodorescu (PDL) si Marko Attila (UDMR), fosti vicepresedinti ai ANRP , au facut parte din comisia care, in 2011, l-ar fi despagubit ilegal pe Gheorghe Stelian, prejudiciul fiind impartit de acesta cu alti trei oameni de afaceri.

Procurorii DNA i-au retinut, joi noapte, pe sefa DIICOT Alina Bica, pe Lacramioara Alexandru si pe Dragos Bogdan, fost vicepresedinte al ANAF, pentru abuz in serviciu, dupa ce Comisia Centrala pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul ANRP din care cei trei au facut parte, a acordat, in 2011, o despagubire pentru un teren supraevaluat din Capitala.

Potrivit procurorilor DNA, membrii comisiei "au aprobat, in unanimitate, raportul de evaluare intocmit de expertul evaluator Nutu Emil, din cadrul S.C. Business Evaluator S.R.L., prin care a fost stabilita o valoare a terenului in suprafata de 13,0535 hectare de 377.282.300 lei, prin supraevaluarea acestuia cu suma de 263.327.559 lei (echivalentul a 61.714.021,6 euro), prejudiciind cu aceasta suma bugetul de stat", se arata in documentul obtinut de MEDIAFAX.

Astfel, potrivit procurorilor, ei au facilitat obtinerea unor avantaje patrimoniale de catre Gheorghe Stelian, Valentin Visoiu, Adrian Andrici, actionar la CS Universitatea Craiova, si Gabriel Gheorghe, care au impartit prejudiciul de peste 61 de milioane de euro, astfel: Stelian - 46.288.238 euro, Visoiu - 7.035.812 euro, Andrici - 4.196.800 euro si Gheorghe - 4.196.800,2 euro.

Crinuta Dumitrean a ocupat functia de presedinte al ANRP, cu rang de secretar de stat, in perioada 2009-2011. La numire, bistriteanca a fost sustinuta de secretarul general a PDL , Ioan Oltean, sef al organizatiei de Bistrita-Nasaud a partidului. Dumitrean a fost destituita de fostul premier Emil Boc, dupa ce, in august 2011, DNA l-a arestat pe Remus Baciu, unul dintre vicepresedintii de atunci ai autoritatii. In cele din urma, Baciu a fost condamnat la 5 ani de inchisoare cu executare, pentru coruptie, anul acesta.


Citeste mai multe despre   























22384 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    frumos (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:07)

    dandra [utilizator]

    brutaria are nevoie de angajati cat mai multi.
    ah, ce-mi plac aceste stiri.
    pacat insa ca pedepsele sunt foarte mici, iar incarcerea acestor mamuti ai nedreptatii si coruptiei este platita tot de noi, contribuabilii.
  • +24 (26 voturi)    
    E o avalansa (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:08)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    ni nimeni n-o sa scape de ea. Ce fain. In sfarsit.
  • +19 (23 voturi)    
    domnu' Ioan Oltean, stim, nu ne mai spuneti (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:10)

    derblauereiter [utilizator]

    n-aveti niciun fel de implicare in mafia retrocedarilor, n-ati discutat niciodata cu Crinuta despre activitatea ei la ANRP, n-ati vorbit decat despre posete, stim, am mai auzit...
  • +14 (16 voturi)    
    miss (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:22)

    dum_i [utilizator]

    doamna miss o sa faca senzatie in puscarie.
    • +7 (7 voturi)    
      Toate hoatele sunt Miss ! (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:24)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Hoatele frumoase : Bica, Crinuta, Oana etc sunt tinerele noii generatii !!! Bravo! Prea tinere ca sa nu fie tentate sa fure !!!!
      • +7 (7 voturi)    
        Si fiecare au un SPONSOR batraior (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:52)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        Si fiecare au un SPONSOR batraior

        Ioan Oltean e UNUL dintre ei...
  • +9 (13 voturi)    
    o la la (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:23)

    demaGOGU [utilizator]

    piept ardelenesc!
  • +12 (14 voturi)    
    nesimțita a fost adusă de DNA... (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:30)

    visio [utilizator]

    singură nu știa drumul! Cât tupeu!
    • +13 (15 voturi)    
      Esti rau (Luni, 24 noiembrie 2014, 13:45)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ... cred ca nu avea marunt pentru taxi.
      • +13 (15 voturi)    
        Intrebare (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:16)

        LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        Era in tara sau a fost adusa de la Paris/Dubai/Abu Dhabi ???
        Propun un concurs: cine ghiceste primele trei locuri la Miss Jilava & Rahova 2015 ! Cu premii !
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate, a vrut să evite o situație penibilă (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:37)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        pentru taximetrist :)
  • +5 (21 voturi)    
    DNA (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:01)

    kronk [utilizator]

    Dar Stelica fara frica und e?Si Udrutza posetutza e la rind?Ar trebui pedepse peste 10 ani si recuperarea 100% a banilor furati.Cred ca nici matrozelul turmentat nu-i departe.Santa Klaus e cu ochii pe ei.Da Doamne
  • +13 (15 voturi)    
    Crinuta Dumitrean, adusa la DNA (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:16)

    Solitaire [utilizator]

    Lupii guvernarilor pdsr/psd-pnl-pd/pdl-udmr-unpr-pc si-au plasat "mieluseii" in posturi cheie pe care le-au controlat din umbra,
    Sa plateasca toti "mieluseii", dar sarcina DNA este sa-i bage la puscarie pe toti Oltenii si Hrebenciucii tranzitiei; si sa le confiste toate averile.
    Pedepsele nu sunt prea mici daca li se confisca averile.
    • +1 (1 vot)    
      Dupa stinta mea (Marţi, 25 noiembrie 2014, 7:43)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Solitaire

      sarea este inca un produs cautat, bine inteles trebuie si muncitori in salinele, cred ca este destul loc pentru acesti infractori, dece sai hranim degeaba, la munca cu ei !
  • +11 (11 voturi)    
    Ce vrem? (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:37)

    GigelStrainu [utilizator]

    REcuperarea prejudiciului in totalitate + Dobanda aferenta+ marirea pedepselor = Coruptia eliminata
  • +9 (9 voturi)    
    Crinuta Dumitrean (Luni, 24 noiembrie 2014, 14:40)

    CititorulComentator [utilizator]

    For men - Prison Edition! :) lol
  • +6 (8 voturi)    
    DNA!!! (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:06)

    Alalalt [utilizator]

    Mai ho! baietii, nu ii lua-ti pe toti ca ramanem fara functionari publici in tara asta...
  • +5 (5 voturi)    
    Crinuta se da huta! (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:38)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Crinuta unde-si face cumparaturile de ziua indragostitilor?
  • +1 (1 vot)    
    CRINUTZa (Luni, 24 noiembrie 2014, 15:56)

    Craciunitza [anonim]

    cum ai ajuns tu Presedinta la A N R P ? Ce merite deosebine ai tu ? Romania a fost jefuita 25 ani de politicieni corupti in cardasie cu aceste creaturi - gen Barbie- puse la inaintare..Recuperarea banilor este prioritatea numarul unu! Pedepsirea pe masura faptelor!
    • +1 (1 vot)    
      @Ciuleandra (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:49)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Craciunitza

      3 indicii:
      1: Ioan Oltean
      2: Codrut Marta
      3: Sorin Blejnar
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 24 noiembrie 2014, 17:39)

    vitan.sandu [utilizator]

    Ma inspaimant cata ura poate razbate din comentariile de mai sus!!! Nimeni nu are un cuvant de compatimire, toata lumea se bucura. Asta este rezultatul "domniei" basiste, a unei perioade de dezbinare, de punere a unora contra altora. Numai ca aceiasi postaci sareau in apararea lui Basescu pana mai ieri imediat ce li se parea ca cineva il critica. Si a oamenilor lui. Acum ii sfasie cu mare satisfactie. Nu ca nu trebuie facuta dreptate, dar sa te bucuri de raul altuia, nu este de loc crestineste. Oare cum mai rabda Dumnezeu atata rautate, atata ura cand El insusi, Creatorul, este iubire, dragoste, lumina, iertare?!
    • +1 (1 vot)    
      Creatorul are niste porunci (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:38)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Creatorul de care spui, facatorul tuturor lucrurilor, imi aduc aminte ca a lasat niste porunci, printre care una legata si de hotie! Nu am nici un fel de compatimire fata de hoti, sa ajunga acolo unde merita. Baselu nu are nici o legatura cu asta!
    • 0 (0 voturi)    
      stima pentru hoti (Luni, 24 noiembrie 2014, 19:44)

      sascha [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      mai eu pentru hoti si parveniti din astia din Miss n-am nici stima, nici respect.
      Tu daca vrei sa dai la coada de sapa de cauciuc, e problema ta.

      Noi, basistii, se pare ca avem ceva coloana vertebrala.

      la lopata frailor cu ei.