APADOR-CH cere demisia senatoarei Gabriela Firea, dupa ce CNCD a decis ca acuzatiile pe care i le-a adus lui Klaus Iohannis pe motiv ca nu are copii sunt discriminatorii

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2014, 11:49 Actualitate | Esenţial

Daciana Sarbu, Gabriela Firea si Victor Ponta la confruntarea de la Realitatea
Foto: Agerpres
"Pentru ca statutul de senator este incompatibil cu cel de discriminator, APADOR-CH solicita public demisia din functie a doamnei Gabriela Vranceanu Firea", anunta organizatia. Apelul vine dupa ce Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis ca declaratiile purtatorului de cuvant al campaniei prezidentiale a PSD, Gabriela Firea, prin care aceasta l-a atacat pe Klaus Iohannis pe motiv ca nu are copii "reprezinta fapta de discriminare si incalca dreptul la demnitate al persoanelor, pe criteriul situatiei familiale".

APADOR-CH sustine ca "savarsirea de fapte de discriminare este incompatibila cu calitatea de parlamentar, care presupune nu numai practicarea, ci si promovarea unui comportament si a unui limbaj care, printre altele, sa nu discrimineze".

"Imprejurarea ca doamna senator Gabriela Vranceanu Firea a fost sanctionata cu avertisment, iar nu cu amenda, pentru comiterea faptei de discriminare, nu are nicio relevanta cu privire la existenta unei incalcari a legii care interzice discriminarea, incalcare retinuta in sarcina sa de catre autoritatea specializata in constatarea si sanctionarea unor astfel de fapte", continua Asociatia Pentru Apararea Drepturilor Omului in Romania - Comitetul Helsinki (APADOR-CH).

Potrivit organizatiei, "caracterul vadit al faptei de discriminare - savarsite de doamna senator intr-o campanie electorala, din pozitia de purtator de cuvant al unui partid politic - justifica solicitarea demisiei imediate a doamnei senator din aceasta functie, chiar in conditiile in care hotararea Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii poate fi atacata in justitie".

Ce a decis Consiliul Nationale pentru Combaterea Discriminarii:
 
Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a decis in sedinta de ieri, 19 noiembrie, ca afirmatiile Gabrielei Firea referitoare la familiile fara copii sunt discriminatorii si incalca dreptul la demnitate al persoanelor.
 
Decizia CNCD:

"Afirmatiile doamnei Gabriela Vranceanu Firea, senator in Parlamentul Romaniei, facute in cadrul conferintei de presa de la sediul Partidului Social Democrat, din data de 07.10.2014, cu privire la urmatoarele declaratii:
  • '(...) Nu esti un om complet fara sa cresti un copil (...)'
  • (...) 'Eu va spun sincer ca am prieteni de familie care nu au putut avea in mod natural, biologic, copii din motive de sanatate si au infiat (...) pentru ca un parinte este mult atent, mult mai sensibil, la viata celor din jur pentru ca se gandeste la propri copii. Un om, din punctul meu de vedere, este mult mai bun la suflet atunci cand creste un copil de la primele zile pana la maturitate. Sunt niste etape ale vietii pe care un om fara copii, un om care traieste intr-o casa rece, fara sa se auda ganguritul bebelusilor, primii pasi, primele note de la scoala, nu are cum sa le simta. Si iti marcheaza psihologic intreaga existenta acest fapt.' (...)
  • (...) 'poti sa infiezi un copil, daca vrei sa ai o familie completa din toate punctele de vedere' (...)
  • (...) 'In toate statele civilizate cei care doresc sa ajunga presedinti provind din familii complete, sunt casatoriti, au copii, au nepoti, au trecut prin toate etapele vietii. Toate familiile din Romania nu au aceste aspiratii sa ne conduca pe noi toti ceilalti, romanii, laolalta' (...)
  • Totodata, la intrebarea unui jurnalist prezent la conferinta de presa - 'Deci asta ar fi un defect pentru un viitor presedinte?', doamna senator a raspuns: 'Categoric'.
reprezinta fapta de discriminare si incalca dreptul la demnitate al persoanelor, pe criteriul situatiei familiale, conform art. 2, alin. (1) coroborat cu art. 15 din O.G. nr. 137/2000, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. Reclamatei i s-a aplicat sanctiunea contraventionala a avertismentului.

Totodata Colegiul director condamna public astfel de declaratii, considerandu-le ca fiind discriminatorii si reitereaza apelul catre persoanele care detin functii publice sau sunt formatori de opinie in societate sa promoveze un comportament si un limbaj nediscriminatoriu, precum si sa ia atitudine fata de eventualele incalcari ale principiului egalitatii de sanse.

Vot: in unanimitate a celor prezenti (6 voturi).

Hotararea motivata va fi comunicata partilor, in termen legal, si este supusa caii de atac la instanta de contencios administrativ."

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

33717 vizualizari

  • +49 (55 voturi)    
    Bravo! (Joi, 20 noiembrie 2014, 11:53)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Insfarsit o cerere care intruneste parerea unei mari majoritati!
    • +17 (21 voturi)    
      O asemenea tzatza nu are bun simt pt o demisie (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:54)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Cobra_Ro

      ...
    • 0 (0 voturi)    
      discriminare (Vineri, 21 noiembrie 2014, 10:02)

      RodicaOtelea [anonim] i-a raspuns lui Cobra_Ro

      De ce n-au cerut si demisia lui Basescu atunci cand CNCD l-a sanctionat de discriminare cu "tiganca imputita ". Asta-i ONG-ul procuroarei comunista si betiva MMacovei
  • +31 (33 voturi)    
    APADOR-CH ?! (Joi, 20 noiembrie 2014, 11:59)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Asociația Pentru Apărarea Drepturilor Omului în România-Comitetul Helsinki
    Felicitari ! www.apador.org/
    • +12 (16 voturi)    
      cel mai bun proiect pentru PSD (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:11)

      cosminbut [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Victor Ponta face toate demersurile pentru implementarea masurilor de limitare a numarului de parlamentari la 300 si o singura camera!
      • +6 (8 voturi)    
        proiect... (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:39)

        isis999 [utilizator] i-a raspuns lui cosminbut

        minciuna gogonata-o putea face de mult,acum se teme de....ce?
      • +5 (9 voturi)    
        aveti dovezi ? sau doar dezinformati !? (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:45)

        PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui cosminbut

        aveti dovezi ? sau doar dezinformati !?
  • +38 (38 voturi)    
    o cerere corecta (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:03)

    nalbaroiu [utilizator]

    E o cerere justa si trebuie sustinuta. Un mare BRAVO pentru initiatori, mergeti mai departe cu cererea. Astfel de persoane, cum e d-na firea nu au ce cauta in politica in orice tara. Singura tara care a putut accepta asa ceva a fost Romania, dar se pare ca nici la noi nu prea mai mai merge, ea a putut face parte din gasca asta doar pe un mandat al ca cel al lui ponta....deci daca ar avea onoare s-ar retrage singura, dar sigur nu e cazul la astfel de specimene.
  • -3 (11 voturi)    
    eu zic (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:08)

    popescu_dtru [utilizator]

    s-o bage si la inchisoare, without parole.
  • +8 (16 voturi)    
    Ati pus-o! (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:10)

    batmanss [utilizator]

    Dreptatea este întotdeauna de partea învingătorilor. Ghinion , coană Firea !
  • +19 (23 voturi)    
    Mahalagioaica (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:15)

    spanac [utilizator]

    Nu demisioneaza una ca asta. Comunistii nu au cum sa aiba bun simt. Plus ca daca demisioneaza sare protectia animalelor in apararea ei!
  • +19 (21 voturi)    
    Decizia CNCD este jenanta (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:29)

    Serban. B [anonim]

    Cum sa ii dai doar CONTRAVENTIE unui SENATOR al ROMANIEI care gandeste asa? Gabriela Firea a venit cu un INTREG CAZ de demolare al lui Iohannis. Daca era o scapare as fi inteles avertismentul. Dar ea a venit premeditat cu un atac abject catre acest om. Pentru un fost om de televiziune cu presupusa deontologie profesionala, mi se pare prea putin ce amenda i s-a aplicat.
    • +1 (1 vot)    
      nu este corecta (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:36)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

      Serbane, vehementule, probabil si tu esti pe contra.Nu-i asa,ce rost are sa mai faci copii traiasca gaoaza .
  • +10 (14 voturi)    
    Dar Gadea? (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:29)

    Martinezu [utilizator]

    Gadea face spume, vrea si el cu Badea.
  • +13 (17 voturi)    
    Pai si Ponta? (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:38)

    Daenerys [utilizator]

    Cand va veni randul lui Ponta pentru mizeriile de genul fluturarii Bibliei pe sub nasul lui Iohannis la dezbatere sau, la aceeasi dezbtere replica "Nu sunteti stapan de sclavi PE AICI PRIN ROMANIA". Bineinteles, acestea au fost discriminari mascate, indirecte, doar insinuate de maestrul insultelor, de prim-mitomanul si prim-mitocanul Romaniei. Dar cred totusi ca ar trebui macar analizate aceste replici. Asa, de ochii lumii, de gura "presei care cere sange".
    Ma rog, daca CNCD si-ar lua catusi de putin treaba in serios Ponta ar fi fost admonestat de mult, este fara doar si poate cel mai misogin politician roman, le vorbeste femeilor cu "fa", le face proaste si urate, considera ca singura politiciana acatariie Daciana, dragostea lui.. Nu, este inadmisibil, nici nu pot sa vorbesc despre asta ca mi se ridica tensiunea.
  • +10 (10 voturi)    
    Jos cu santajista! (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:46)

    OmulNou [utilizator]

    Avem destui santajisti in politica, sa dispara cu totii!
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta ar trebui sa se debaraseze de multi. (Joi, 20 noiembrie 2014, 12:52)

    vali47 [utilizator]

    Firea,Palada,Gadea,Anghel,Mazare,Zgonea,Ciuvica,Abraham au devenit un balast pentru Ponta.Atitudinea lor sfidatoare a contribuit la dezastrul din alegeri.Daca Ponta vrea sa arate ca a inteles mesajul alegatorilor trebuie sa scape de prostii cu tupeu.La trimiterea propunerilor de noi ministri conslierii si Secretariatul General l-au facut de ras in cazul Ministrului de Externe.Ori sunt prosti,ori puturosi si nu sau documentat.Si intr-un caz si in altul trebuie schimbati.
    • +6 (8 voturi)    
      Pierzi esentialul (Joi, 20 noiembrie 2014, 13:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Ponta ar trebui sa se debaraseze in primul rind de ... ponta. Pentur oamenii cit de cit decenti, un plagiat in halul in care l-a comis Ponta + dizolvarea comisiei care-i verifica plagiatul in mijlocul dezbaterilor e un act mai grav decit mortii lui Dragnea sau trancaneala mirlaneasca a fufei Firea.

      De altfel, PSD pentru a deveni un partid decent ar trebui sa cam renunte la toata conducerea. Eu inafara de Rus nu prea mai stiu oameni decenti pe la ei.
      • +1 (1 vot)    
        de pungasi (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:58)

        tepes [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ce atita mirlanie,la zid cu ei ,desfintati acest partid-etnic romanesc xenofob,si anti minoritati.Taiati capul hidrei ponta si a ciracilor sai-raul suprem in romanica si aduceti la putere toata slehta cea vestita a intregului apus ca deh,capul plecat sabia nu-l taie
        • +1 (1 vot)    
          Asta ai priceput tu? (Joi, 20 noiembrie 2014, 16:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tepes

          Tu probabil esti din aia care se vor uita la antena3 si dupa ce postul va fi dat faliment.
  • +4 (4 voturi)    
    SUPERBA LOVITURA!!! (Joi, 20 noiembrie 2014, 13:31)

    misa2002_2006 [utilizator]

    D-na Firea.. ti-ai furat-o original!!!
    Ma bucur!!!
    La cratita, acolo ti-e locul, si la barfa de la coltul blocului...
    Daca nu stim sa ne facem dreptate, vin altii sa ne invete!
    Felicitari APADOR-CH!
  • 0 (4 voturi)    
    Intrebare.. (Joi, 20 noiembrie 2014, 13:38)

    taticutu [utilizator]

    Foarte corecta pozitia Consiliului pt. combaterea discriminarii fata de dna senator G.F. ,insa cred ca trebuie sa punem intrebarea celor de la APADOR-CH si asa :"savarsirea de fapte de discriminare este incompatibila cu calitatea de parlamentar si de Presedinte " ! De ce nu au reactionat si in situatiile cand Presedintele a fost sanctionat,pe drept, pentru aceleasi motive de discriminare ? Vrem sa devina societatea noastra ,o societate morala ? Hai sa fim obiectivi si legali in toate actiunile noastre publice si nepublice !
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:16)

    Acasa [utilizator]

    APADOR-CH a fost si ramane un adevarat exemplu pentru societatea civila
  • +1 (1 vot)