Dedicatie-autografa a lui Gabriel Liiceanu pe volumul recent aparut, Fie-va mila de noi si alte texte civile, catre Patriarhul Daniel

de D.T.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2014, 17:22 Actualitate | Esenţial

Dedicatia lui Gabriel Liiceanu catre Patriarhul Daniel
Foto: Hotnews
Gabriel Liiceanu i-a trimis astazi Patriarhului Daniel volumul recent aparut, Fie-va mila de noi si alte texte civile, cu urmatoarea dedicatie: "Preafericitului Parinte Daniel, Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, si tuturor preotilor care, in aceste zile, considera rusinoasa si nu accepta tararea Bisericii noastre in alegerile prezidentiale". Biserica Ortodoxa a fost criticata in aceste alegeri pentru implicarea pe fata in campanie pentru Victor Ponta. HotNews.ro a publicat recent un inventar al cazurilor de prelati ortodocsi transformati in agenti electorali pentru PSD.

Textele din volumul "Fie-va mila de noi si alte texte civile" au fost scrise de pe pozitia unui membru al "societatii civile" in perioadele in care febra organismului social a atins in tara noastra grade paroxistice. Acesta este si motivul pentru care subtitlul volumului este Texte civile.

"Intelectualul roman traieste nevrotic si dramatic, prins intre tentatia de a gesticula vehement pe scena publica si cea de a tranti, scarbit, poarta istoriei si de a se incuia in camera lui. Mereu am avut, ca romani, ceva de infruntat, de indreptat, de luat de la capat. Traim, epuizant, o stare de insurectie cetateneasca.
 Bolnava noastra Romanie, cu smecherii, lichelele sau incapabilii care au condus-o periodic, ne-a cerut, de prea multe ori, sa nu uitam ca suntem <<cetateni>> si <<romani>>. Visez o Romanie de care sa nu trebuiasca sa-mi aduc aminte mai mult de o data la patru ani." - Gabriel LIICEANU


Citeste mai multe despre   






















11170 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Liiceanu (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:54)

    Sani [utilizator]

    Liiceanu reprezinta eleganta insasi intr-o societate de mitocani, mincinosi, plagiatori si interlopi!

    Ce bine ar fi daca romanii ar vedea in oameni de acest calibru pe liderii lor!

    TREZIREA, VOTATI CU PONTA!
    NEFERICITI ROMANI!
  • -10 (14 voturi)    
    Fie'ti mila (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:54)

    yyxx [utilizator]

    Dle Liiceanu
    Mila se cere de la Mantuitor nu de la fariseu
    Nu asa te'au invatat cei pe care'i mostenesti ?
  • +6 (8 voturi)    
    I-a zis-o ! (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Filosofic si la obiect. Cu patriarhul Miron Cristea cum ramine ?
  • +2 (4 voturi)    
    Mare om mare caracter... (Joi, 13 noiembrie 2014, 22:33)

    Excelsior [utilizator]

    Plagiatorul pierde si sper sa se duca dreaq toata sleahta de infractori.
  • +3 (3 voturi)    
    campanie electorala contra bani pentru Catedrala (Joi, 13 noiembrie 2014, 22:51)

    Thomas_chase_Jerald [utilizator]

    Nici-o reactie din partea BOR la derapajele cinstitelor fete bisericesti care au facut campanie electorala candidatului PSD.
    Tacerea asta nu poate sa insemne decat un singur lucru: Preafericitul Daniel a facut un troc rusinos cu prea zambaretul Victor.
    Adica: "iti dau bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului dar preotii trebuie sa-i indemne pe drept credinciosi sa apuce pe calea cea dreapta a... stangii".
    In caz ca ipoteza asta se confirma iar scenariul e dus la bun sfarsit, lacasul de cult ce se inalta acum in spatele Casei Poporului ar trebui sa-si gaseasca un nou nume: "Catedrala Gratierii Baronilor Rosii".
  • +3 (3 voturi)    
    Sa fie un loc blestemat ? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 1:46)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Am locuit in cartierul din spatele Operetei... Vad multi turisti straini care se inghesuie sa se uite la un monstru de beton-Palatul Parlamentului. Si un copil de 4-5 ani ce s-ar juca cu cuburi, ar realiza o macheta mai armonioasa dpdv arhitectural. Pentru mine aceasta constructie pare neterminata. Atunci de vina a fost Ceausescu. Acum, in aceeasi zona blestemata, se ridica un alt monstru de beton- Catedrala Mantuiri Neamului. Oameni buni, uitati-va la manastirile din Nordul Moldovei si veti vedea supletea, armonia si dimensiunile bisericilor romanesti. Dar ce poti sa faci in tara in care COMISIONUL este direct proportional cu devizul/factura lucrarii..?
    Jos palaria pentru curajul si determinarea cu care Domnul Gabriel Liiceanu incearca permanent sa stopeze derapajele politicienilor, demnitarilor si acum, conducatorului BOR.
  • -1 (1 vot)    
    Sunt ipocrit? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 15:08)

    voce [utilizator]

    Declar ca sunt adeptul independentei justitiei si dezvoltarii economice, ca sunt un dusman al coruptiei si totusi voi vota Ponta. Sunt deci un Ipocrit ? Eu zic ca nu si am sa ma explic de ce.




    Sunt doua motive serioase pentru a nu fi votat Ponta:

    1. Faptul ca este seful unui partid mai mafiot decat PDL si celelalte partide la un loc;

    2. A plagiat.

    Este totusi votat pentru ca are si circumstante atenuante serioase:

    1. El nu a furat si nici nu a permis colegilor sai de pardit sa fure in mandatul sau de sef de partid si de prim-ministru (din cei 38 politicieni PSD urmariti penali, numarul celor care au facut infractiuni in mandatul sau este foarte mic). Din contra: nu a blocat in nici cea mai mica masura ca sa fie anchetati, judecati si inchisi baronii PSD. Si sunt foarte multi anchetati in mandatul sau. Nu el nu a permis ca unii deputati/senatori anchetati sa fie arestati ci baronii din parlament si consilii judetene. Dar sa nu uitam ca acestia sunt totusi anchetati in continuare si pot fi , fara probleme, judecati si inchisi in penitenciar de catre judecatori. Deci protectia impotriva arestarii preventive este doar o amanare a inchiderii definitive, daca cel urmarit penal este vinovat. Impiedicarea arestarii preventive e o favoare prea mica in raport cu judecarea. Si DNA exagereaza cu arestarea preventiva si daca Ponta ar fi official foarte ferm impotriva protejarii ,atunci ar fi inlaturat de la govern si de la partid si ne-am trezi cu un sef corrupt la guvernare si partid (vezi Dragnea care abia asteapta)si ar fi foarte rau pentru tara. Deci micile compromisuri facute de Ponta este politica cea mai benefica pentru toata Romania;

    2. In anii 90 80% dintre studenti si doctoranzi fie au plagiat alte lucrari de diploma/doctorat fie au platit un cadru didactic care le-a facut de la cap la coada lucrarea de diploma/doctorat. Cred ca Ponta nu a plagiat deloc ci a primit lucrarea de doctorat gata facuta....

    Dat fiind faptul ca in anii 90 aceasta era o practica ac