Mihai Sora: Preotul nu poate predica de la amvon cui sa i se dea votul. Facand lucrul acesta, cade din calitatea de preot si ar trebui caterisit

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2014, 17:15 Actualitate | Esenţial

Filosoful Mihai Sora a postat pe pagina sa de Facebook un mesaj in care critica faptul unii preoti ortodocsi le-au cerut enoriasilor lor sa il voteze pe Victor Ponta in alegerile de duminica, aratand ca preotul nu are dreptul sa se amestece in diviziunile politice ale masei credinciosilor si nu are dreptul sa predice de la inaltimea amvonului cui sa i se dea votul. Mihai Sora considera ca un preot care face acest lucru "cade, pur si simplu, din calitatea de preot" si ca "in buna regula, ar trebui caterisit".


Mesajul transmis de Mihai Sora


"Sunt fiu de preot. Si preotul acesta era si cetatean. El vota dupa cum credea el ca e bine s-o faca. Dar niciodata, pentru nimic in lume, nu si-ar fi ingaduit, de la inaltimea amvonului, sa-si indemne credinciosii sa voteze pentru un partid sau pentru altul, pentru un candidat sau pentru altul.

Preotii sunt pastorii tuturor credinciosilor. Credinciosii pot sa fie divizati pe probleme politice, ei sunt uniti din punctul de vedere al credintei.

Preotul nu ar de ce sa se amestece in diviziunile politice ale masei credinciosilor. Pentru el, ei toti - fara deosebire - sunt fiii bisericii. El nu poate predica de la amvon cui sa i se dea votul. La drept vorbind, facand lucrul acesta, cade, pur si simplu, din calitatea de preot. Pur si simplu. In buna regula, ar trebui caterisit.
"


Presa a relatat saptamana aceasta despre mai multe cazuri in care preoti ortodocsi s-au implicat deschis in campania pentru al doilea tur al alegerilor prezidentiale din Romania, cerand credinciosilor sa sustina un "candidat ortodox".

Parintele duhovnic Sebastian de la Manastirea Teghea a tinut, duminica, o predica la biserica din Moftinu Mic (Satu Mare) in care ii indeamna pe credinciosi sa mearga la vot pe 16 noiembrie "si sa voteze un presedinte ortodox, pe Victor Ponta". La predica de duminica, cand a avut loc si sarbatorirea hramului, a participat si Mircea Govor, vicepresedintele Consiliului Judetean si liderul PSD Satu Mare. Mircea Govor apare intr-o stenograma a sedintei PSD Satu Mare dupa turul I al alegerilor, obtinuta si publicata luni de Gandul, care arata cum seful organizatiei judetene a PSD ii ameninta pe membrii de partid cu rezultate slabe la turul 1: primari, consilieri, directori de deconcentrate sau directori de scoli.

Un inalt prelat, in public, le da ordin preotilor ca in ziua votului, direct de la biserica si in tinuta de slujba sa mearga direct la votare si sa se asigure ca enoriasii voteaza un ortodox (adica pe Victor Ponta pentru ca Klaus Iohannis este crestin de confesiune lutherana), potrivit stiripesurse.ro care citeaza nordvest-tv.ro.Acesta  mesajul adresat public de PS Iustin Sigheteanul, episcop-vicar al Episcopiei Maramuresului si Satmarului (de fata erau deputatul Ovidiu Silaghi si seful CJ Satu Mare, ambii din gruparea rupta din PNL cu Tariceanu si aliata cu PSD).

"Sa dati dovada de iubire de neam si tara si de purtare de grija. Nu sunt demnitarii voievozi, nu mai avem capete incoronate si nici regi, dar sunt de-ai nostri si e bine sa le dam credit pentru ca fiecare a facut cat a putut, poate mai mult nu a putut, dar important e daca nu face bine sa nu faca rau. Siguri ca demnitarii sunt doua tabere si unii vor spune Votati-l pe al nostru si ceilalti Votati-l pe al nostru, iar noi va spunem Votati-l pe al nostru! Trebuie sa fie crestin, sa fie ortodox, sa se inchine, sa faca Sfanta Cruce.", a fost indemnul PS Iustin Sigheteanul(sursa: nordvest-tv.ro).

Totodata, mai multi preoti ortodocsi din judetul Cluj ar fi primit o circulara de la Mitropolia Clujului Maramuresului si Salajului prin care li se cere sa spuna credinciosilor sa voteze cu un presedinte care sa fie "crestin, ortodox, roman", potrivit TVR Cluj. Reporterii postului de televiziune au au inregistrat mai multi preoti care au recunoscut ca au primit asemenea indicatii si care spun ca le vor urma. Reprezentantii Mitropoliei neaga toate acuzatiile si spun ca preotii trebuie sa respecte neutralitatea bisericii fata de politic.

"O sa le spunem oamenilor ca trebuie sa mearga la vot si sa aleaga un presedinte crestin, ortodox, roman, din ce am inteles eu", spune un preot inregistrat de reporterii TVR Cluj.























4602 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    Alo! (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:33)

    avint [utilizator]

    Alo, Preafericite Daniel, a ajuns si la inaltimea voastra acest mesaj?
    Asteptam un raspuns.
    • 0 (0 voturi)    
      oamenii (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:13)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui avint

      sunt divizati nu numai politic, social, educational, cultural, lingvistic... dar din moment ce vin la biserica si cred in valorile bisericii, sunt uniti prin aceste valori, cum isi permite un preot sa-i divida?
      • 0 (0 voturi)    
        Corecta intrebare (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:49)

        avint [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        Mi-ar placea sa primim si un raspuns.
        Din pacate, cred ca va ramane doar o intrebare retorica.
  • +14 (14 voturi)    
    O exprimare simplă, civilizată... (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:46)

    felis_tigris [utilizator]

    ... dar şi logică!
  • -8 (8 voturi)    
    Chiar ashe!? (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:30)

    ievocam_acinom_rcp [utilizator]

    Si ma rog frumos care ar fi aceasta buna regula dupa care preotul ar trebui sa fie caterisit?
    Dar cu preotii care isi indeamna enoriasii sa voteze cu Iohannis cum ramane? Aia sunt buni? Sa inteleg ca majoritatea 'tolerantilor' de pe aici sunt bipolari? Suntem toleranti, dar Iohannis bun si Ponta rau, deci daca esti cu Ponta te calcam in picioare, mama ta de bandit nenorocit...
    • +1 (1 vot)    
      nu (Joi, 13 noiembrie 2014, 21:12)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ievocam_acinom_rcp

      nu are legatura numele pt care preotii fac astfel de indemnuri, ca e Ponta sau ca e Iohannis. Ce e interesant este ca Sora nu a zis nimic despre Ponta aici dar ai sarit ca ars cum ca ce avem cu Ponta
    • +1 (1 vot)    
      usurel (Joi, 13 noiembrie 2014, 21:31)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ievocam_acinom_rcp

      preoti carea sa indemne la vot pentru Johannis nu sunt, prostane, nu mai incerca sa deviezi discuria! ramanem la ce se discuta: Pontalaul si-a cumparat BOR.
  • -8 (10 voturi)    
    re-educare ateista (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:31)

    ievocam_acinom_rcp [utilizator]

    Ma distreaza sa vad cum cei mai multi dintre toleranti fac din tantar armasar cum nu s-a mai pomenit: au fost 3 cazuri mediatizate pana acum (din care doar doua vadite, al treilea, cel al PS Justin de la Maramures, neffind deloc propaganda electorala) si brusc, subit si dintr-o data TOATA BISERICA este rea? Bai oameni, voi ganditi?
    Nu vedeti ca de fapt voi vreti sa faceti exact ceea ce au facut comunistii in Pitesti, sau Sighet, sau Targu Ocna, sau Gherla? Si ei aveau exact acelasi scop: omul nou, ateu, fara nici un Dumnezeu, robotul perfect care executa ordinele fara sa cracneasca, fara sa gandeasca?
    Si acum sa vedem cum imi dau simpatizantii lui Turcanu si ai lui Nicolschi voturi negative.
    • +1 (1 vot)    
      tu gandesti? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 8:55)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui ievocam_acinom_rcp

      ce legatura are Dumnezeu cu biserica? Biserica inseamna o organizatie facuta de oameni , din oameni. Sa critici Biserica nu inseamna sa fii ateu, ce faci tu acum este exact tipic comunist, exact ca la Gherla, daca criticai pe X-ulescu tipau ca critici partidul comunist. Biserica nu este opozabila lui Dumnezeu, avem voie sa crticam preotimea si Biserica cand se indeparteaza de Dumnezeu. Daca te dai credincios zi-mi ce a facut Isus cu preotii , ia zi-mi, stii?
  • +6 (8 voturi)    
    Preoti parsivi! (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:23)

    vali47 [utilizator]

    Mai sunt vii in minte momentele cand,pe timpul lui Ceausescu,preotii ne predicau despre preamarirea lui Ceausescu si Leana lui(Sa ne rugam pentru iubitii nostri conducatori NC si EC,etc,etc).Acum fac la fel cu Ponta . BOR de la nivelul ajuns dupa Dec.1989,se va prabusi si nu se va mai ridica.Si asa in cadrul BOR nu sa facut curatenia necesara prin excomunicarea turnatorilor,securistilor si securistilor.Dupa fudulia si luxul afisate de unele fete bisericesti,zici ca suntem in Coreea de Nord si nu la Biserica in Romania.Biserica trebuie sa inteleaga ca nimic nu-i a lor,ci a comunitatilor unde isi desfasoara activitatea.Ar trebui sa spun: predica cuvantul lui D-zeu,dar as minti si minciuna este specialitatea lui Ponta,cel iubit si sustinut de maharii BOR.
  • 0 (0 voturi)    
    abdicarea ratiunii (Joi, 13 noiembrie 2014, 21:37)

    VladBerliba [anonim]

    Ratiunea a abdicat: cea a politicienilor in fata alegerilor, a preotilor in fata politicienilor, a Curtii Constitutionale in fata cetateanului, a cetateanului in fata Statului.

    Statul vrea sa se substituie bisericii, cetateanul e grabit sa renunte la religie, dar in lipsa de alte repere, alege sa
    creada in Stat. Biserica ramane, fara obiectul muncii ...

    Rezultatul un Stat care dicteaza de la centru credinta: Sa fiti fericiti romani! Statul vegheaza ... sa nu iesiti din rand!