Alegeri prezidentiale 2014

VIDEO Predica la biserica din Moftinu Mic (Satu Mare): Sa fim uniti si sa votam un presedinte ortodox, Victor Ponta, caci el poate sa ne ajute sa ne ducem viata noastra pe calea desavarsirii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:18 Actualitate | Politic

Parintele duhovnic Sebastian de la Manastirea Teghea a tinut, duminica, o predica la biserica din Moftinu Mic (Satu Mare) in care ii indeamna pe credinciodi sa mearga la vot pe 16 noiembrie "si sa voteze un presedinte ortodox, pe Victor Ponta". La predica de duminica, cand a avut loc si sarbatorirea hramului, a participat si Mircea Govor, vicepresedintele Consiliului Judetean si liderul PSD Satu Mare. Mircea Govor apare intr-o stenograma a sedintei PSD Satu Mare dupa turul I al alegerilor, obtinuta si publicata ieri de Gandul, care arata cum seful organizatiei judetene a PSD ii ameninta pe membrii de partid cu rezultate slabe la turul 1: primari, consilieri, directori de deconcentrate sau directori de scoli.



La predica tinuta duminica in biserica din Moftinu Mic, parintele duhovnic Sebastian de la Manastirea Teghea le-a spus credinciosilor: "Noi nadajduim si ne dorim ca in aceasta tara sa fim impreuna frati intru Hristos care marturisim credinta ortodoxa. Trebuie sa invatam ca in sufletul unui ortodox nu trebuie sa existe viclesug. Ortodoxia nu sta la masa cu viclenia. De aceea sa incercam sa ne unim, sa fim frati impreuna cu noi. Iar duminica, cand vor fi alegerile, ne indeamna pe noi, pe toti, oamenii care sunt crestini si ortodocsi, sa mergem si sa dam un vot pentru tara noastra. Este in jurul nostru si vicele presedinte Mircea Govor, care si el este ortodox, si el este impreuna cu noi si ne indeamna si el pe noi, pe toti, sa fim uniti si sa votam cu cei care sunt ortodocsi: Victor Ponta, caci el poate sa ne uneasca, sa ne ajute sa ne ducem viata noastra pe calea desavarsirii."

Potrivit stenogramei obtinute de Gandul, Mircea Govor a fost surprins spunand, in sedinta PSD Satu Mare dupa turul I al alegerilor: "Deci nu se mai poate. Daca vreti sa lucram bine impreuna, bine, daca nu cu asta basta. (...) Cei care nu veti avea rezultate in turul doi, cat sunt eu in Consiliul Judetean si cat am posibilitate, nu o sa primiti niciun cinci bani. Cand se repartizeaza bugetul - zero si garantez ca niciunul nu mai primeste nimic. Stati si muriti, asta e viata. (...) Si-o spun foarte clar. Toti directorii de deconcentrate care au fost numiti politic, directorii de scoli, toti care au fost numiti politic daca nu participa efectiv la campanie, pleaca acasa".

Cu taierea fondurilor au fost amenintati si reprezentantii bisericii, cu care, sustine Govor, a discutat pentru sprijin pe 16 noiembrie. In inregistrare se poate auzi planul pe care il face seful PSD Satu Mare il face penru duminica alegerilor in care cere mobilizare maxima a activului de partid in fata sectiilor de votare, unde sa-i sfatuiasca pe oameni sa voteze cu Ponta.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
5501 vizualizari
  • +8 (8 voturi)    
    parintele (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:26)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuie sa afle ca ponta nu are absolut nimic cu ortodoxia (in schimb viclenia il caracterizeaza). In rest cei in drept trebuie sa se sesizeze pentru incalcarea impartialitatii politice a bisericii.II recomad sa vada si filmul-De ce eu?
    • 0 (0 voturi)    
      Am ascultat (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:25)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      online predica inalt preabarbosului. Spunea foarte clar, pe intelesul prostimii: cacamaca, cacamaca, kkmak, kkmak. Pardon, de trei ori cacamaca.
  • +12 (12 voturi)    
    De ce nu a continuat preotul ala... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:28)

    finutza [utilizator]

    ... cu predica sa: "... si sa-l puna prim-ministru pe d-l Calip Popescu Tariceanu, de religie catolicaaaa...".
  • +7 (7 voturi)    
    am citit stenograma aia (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:31)

    subcultura [utilizator]

    parca era Faust primind indicatii si mustrari de la Satana
    Se vedea si lipsa de incredere, Mircea Govor ii ameninta ca va trimite si cate un om la fiecare biserica sa ii urmareasca pe preoti daca indeamna la vot cu Ponta asa cum s-a ordonat sau nu.
  • +5 (5 voturi)    
    din pacate in rom.. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:34)

    exilatul [utilizator]

    majoritatea nu a auzit de teoria lui darwin...de aceea sunt asa de "credinciosi"...ma duc sa v-mit...
  • +6 (6 voturi)    
    Precizare (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:51)

    Lucris [utilizator]

    Sa imi fie ingaduit, Parinte, sa fac o precizare: Victor Ponta a lepadat ortodoxia de mult timp. S-a lepadat de Hrisos atunci cand a ales sa intre in francmasonerie. Acolo a facut juramant de obedienta dusmanului lui Hristos. Deci, CE si PE CINE uneste acest sarman? Un crestin (si, sa ma iertati, nici musulmanii simpli cu care sunt prieten) nu se comporta asa cum se comporta acest om. El vrea sa fie Presedintele Romaniei. Un om care s-a inchinat lui satana. Dumneavoastra, un preot al lui Hristos, promovati ACEST OM? Cel care v-a indemnat sa faceti aceasta este si el, cumva, membru al aceleiasi loji cu domnul Ponta?
  • +3 (3 voturi)    
    O noua zi,o noua culme a nesimtirii !! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:53)

    gica43 [utilizator]

    Popii ,daca nu sunt securisti,sunt comunisti II Hotii trag tot la hoti !!
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate omul (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cu Ponta presedinte, si eventual si cu Tariceanu premier, se desavirseste postcomunismul romanesc. E adevarat ca si PSD-ul si biserica are nevoie de cit mai8 multi oameni sar
  • +6 (6 voturi)    
    ..... ortodoxia ..... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 15:59)

    cbogdan [utilizator]

    "Ortodoxia nu are nimic in comun cu viclenia" .... dar nici cu prostia. Din pacate unii clerici vor sa ne convinga de contrariu ( si da, sunt ortodox si scriu cu mahnire aceste randuri)
    • +1 (1 vot)    
      pe sf ioan hrisostom (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:48)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      colegii din sinod l-au dat pe mana imparatesei ca sa-l ucida....
  • +3 (3 voturi)    
    Preotie, haina grea (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:06)

    Mihai_Silas [utilizator]

    Vezi-ti tu de moastele tale, si lasa-te de preotie daca vrei sa intri in politica. Ne trebuie un presedinte care sa construiasca spitale nu biserici,. Romani desteptati-va
  • +6 (6 voturi)    
    O incalcare flagranta a legilor si canoanelor (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:11)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Daca BOR nu ia masuri de eliminare a acestui propagandist politic se compromite. Sa-si schimbe denumirea in PSD sectia de propaganda mistico-religioasa anexa a BORuse. Rusine. Martirii ortodocsi nu au murit in inchisorile comuniste ca acesti farisei momiti de uneltele diavolului sa sustina deschis ateii comunisti. Tradatori de tara si de neam.
  • -1 (1 vot)    
    Iliescu si Basescu sunt fara viclesug? (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:18)

    sec_o [utilizator]

    Pai sigur ca da, si Iliescu si Basescu sunt ortodocsi si ne-au desavarsit de tot.

    Asta imi aminteste de o batrana care ma certa ca de ce spal rufe duminica: Uite vecina de la 2, spala rufele duminica si a facut cancer si a murit iar aia de la 3 care nu a spalat niciodata duminica traieste si in ziua de azi!
  • +6 (6 voturi)    
    slujitor al lui Mammona (Marţi, 11 noiembrie 2014, 16:21)

    Kentt [utilizator]

    nu al lui Dumnezeu
  • +3 (3 voturi)    
    Pacat... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 17:29)

    Atlant [utilizator]

    Se spune ca pe fiecare dintre noi are cine sa ne judece, mai ales pe preoti(nu-i treaba mirenilor !).
    Asadar fac doar o constatare legata de atitudinea unor prelati: anume ca din varful de lance al luptei anticomuniste, tagma preoteasca (indiferent de confesiune) care a umplut puscariile (si cerurile de sfinti inca necanonizati pe pamant) a ajuns acum sa nu se limiteze la imbisericirea si mantuirea credinciosilor ci la aplicarea de saruturi dinaintea cinei, tot pentru niste arginti.Trist ! Foarte trist !!!
  • +1 (1 vot)    
    Numele si gradul (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:41)

    anaana [utilizator]

    Vrem numele adevarat al duhovnicului Sebastian si eventual gradul ? Deja adventistii au luat atitudine si ma astept ca si alte culte sa reactioneze la acest film. Sper ca reprezentantii BOR nu se vor mai mira de ce trec romanii la cultele neoprotestante ! Multi preoti care mai cred ca cei care renunta la religia ortodoxa sunt atrasi de avantajele materiale ale altor culte, sa priveasca de 100 de ori acest film. Duhovnicul din film si-a batut joc de credinciosi dar si de martirii bisericii morti in inchisori.
  • +1 (1 vot)    
    popa era si caiafa (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:23)

    kripton [utilizator]

    e un popa cu haine de popa dar un lup in blana de oaie. am bagat de seama ca ponta ORTODOXU vrea ca prim ministru un catolic adica un membru al unei biserici eretice si care a incalcat chiar legile bisericii catolice care interzice divortul iar tariceanu este la a 5a casatorie,iar mai grav,muuuult mai grav ministrul de finante al al ortodoxului vrea legalizarea prostitutiei si impozitarea banilor castigati din curvie bani cu care sa plateasca salarii si pensii.
    asta nu e ortodoxie dar el habar nu are ce inseamna sa fii ortodox. si nici maimuta cu barba care predica pt el,sa-l voteze lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    pastorii s-au inteles cu lupii (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:58)

    feral [utilizator]

    Biserica precurveste cu Ponta si e mare pacat, urmarile se vor vedea in anii urmatori si ma indoiesc ca preafericitii si preinaltii isi vor asuma greseala, probabil ca vor da vina tot pe credinciosi.