Inca o tentativa de modificare a legii Agentiei Nationale de Integritate. Cine si de ce ce a initiat-o ignorand o decizie a Curtii Constitutionale

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 16 septembrie 2014, 12:08 Actualitate | Esenţial

Cristiana Anghel nu va mai fi parlamentar din 2016
Foto: Hotnews
Profesoara grevista Cristiana Anghel (PC), intens mediatizata de Antena 3 in timpul protestelor din 2012, a depus la Senat, la sfarsitul lunii iunie, un proiect de lege de modificare a legii ANI astfel incat persoanele condamnate definitiv sa fie sanctionate cu interdictia de a mai ocupa timp de trei ani aceeasi functie care a generat starea de incompatibilitate sau conflict de interese, nu orice tip de functie publica. In expunerea de motive, senatoarea Anghel sustine ca legea nu este clara, in sensul ca nu e limpede daca interdictia se refera doar la functia care a generat interdictia sau la toate functiile eligibile sau numite.
  • Curtea Constitutionala a transat insa aceasta problema in 2013, in cazul parlamentarului Mora Akos Daniel, dupa ce Senatul a refuzat sa puna in aplicare sentinta ANI si sa-i revoce mandatul. 
Comisia Juridica din Senat si-a motivat refuzul cu argumentul că starea de incompatibilitate stabilită de Agenţia Naţională de Integritate a domnului Mora Akos Daniel atrage interdicţia de a mai ocupa, pe o perioadă de 3 ani, funcţia eligibilă care a generat starea de incompatibilitate, respectiv cea de consilier judeţean, iar nu cea de senator. Comisia a interpretat astfel ad literam reglementarea in vigoare care prevede ca persoana codamnata nu mai poate ocupa "aceeasi functie".

Or, Curtea Constitutionala a transat aceasta problema in 2013: "...putem concluziona că atribuirea pentru sintagma «aceeaşi funcţie» a înţelesului de «funcţia care a generat starea de incompatibilitate» este profund greşită, aceasta fiind, practic, de natură să lipsească de eficacitate norma juridică respectivă. Căci, a permite o astfel de interpretare în care unei persoane constatate a fi în stare de incompatibilitate să i se aplice rigorile legale, doar în condiţiile în care aceasta ocupă şi la momentul rămânerii definitive a constatării A.N.I. aceeaşi funcţie cu cea care a generat starea de incompatibilitate, ar pune, practic, la îndemâna celor vizaţi de Legea nr. 176/2010, un procedeu extrem de simplu de ocolire a legii şi mai ales de sustragere de la aplicabilitatea sancţiunilor instituite de aceasta, în sensul că, prin realizarea unei rotiri periodice a funcţiilor elective în intervalul de timp necesar parcurgerii întregii proceduri prevăzute de lege pentru constatarea stării de incompatibilitate (şi care de cele mai multe ori este destul de îndelungat, incluzând şi etapa procedurilor desfăşurate în faţa instanţelor de judecată), subiecţii de drept vizaţi de regimul juridic al incompatibilităţilor pot obţine, cu destul de multă uşurinţă, o eludare a cadrului legal referitor la acest regim".

In expunerea de motive, Cristiana Anghel isi sustine proiectul de lege invocand opinia concurenta a judecatorului Valer Dorneanu de la Curtea Constitutionala, "care reflecta si punctul de vedere al Comisiei juridice, de numiri, disciplina, imunitati si validari din Senat". Astfel, senatoarea PC propune modificarea lege intr-un singur punct, adaugand dupa sintagma "aceeasi functie" precizarea clara ca se refera la "aceeasi functie care a generat starea de incompatibilitate sau existenta conflictului de interese". Proiectul de lege initiat de Cristiana Anghel a intrat pe circuitul parlamentar, fiind trimis in 9 septembrie pentru avize la Guvern si la Consiliul Legislativ.

Initiativa senatoarei PC se inscrie intr-un lung sir de tentative de modificare a legii ANI, promovate atat de PSD cat si de UDMR. Legea ANI n-a suferit inca modificari substantiale, insa parlamentarii au modificat alte legi care afecteaza activitatea inspectorilor de integritate. Astfel, in aprilie a fost modificata legea administratiei publice. La initiativa parlamentarilor PSD, Gabriela Vranceanu Firea si Darius Valcov, Parlamentul a modificat legea administratiei publice la inceputul lunii martie astfel incat primarii si presedintii de Consilii Judetene sa-si poata delega atributiile catre un numar mare de angajati din cadrul institutiei.

Astfel, prestatorii de servicii din subordinea Primariei sau Consiliului Judetean vor putea incheia contracte cu societati controlate de alesii locali, sefi de CJ sau primari, fara ca acestia sa mai poate fi acuzati de conflict interese daca isi deleaga atributiile catre sefii institutiilor din subordinea lor, se arata intr-o analiza realizata de Agentia Nationala de Integritate consultata de Hotnews.ro.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8292 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Pe cine nu lasi sa moara... (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:40)

    Radu-Mihai [utilizator]

    ... nu te lasa sa traiesti!
    De la cineva care se dadea de ceasul mortii ca "vai, sistemul!" m-as fi asteptat la o modificare de genul "interdictie pe viata in administratia publica" si tot ce tine de stat, guvern, etc.
    Parca ar fi "Filantropica" - le creeaza o poveste, o mediatizeaza si romanul iese la vot...
    • +4 (4 voturi)    
      he he (Marţi, 16 septembrie 2014, 15:53)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Cum spunea Tapalaga in articolele sale , romanul cu dublu discurs, una zice alta face/...sau nu spune nimic (interesul poarta fesul - tacerea este de aur (Rosia MOntana)
    • +5 (5 voturi)    
      Interviu din 2012 (Marţi, 16 septembrie 2014, 16:01)

      Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      De fapt, este un politician care s-a tinut de cuvant!
      Citez dintr-un interviu din 2012, dupa ce a fost aleasa parlamentar:

      "Nu le-am promis alegătorilor nimic concret, le-am promis că, dacă voi ajunge în Parlament, voi rămâne aceeași Cristiana și voi face în așa fel încât să nu-mi încalc principiile. Or, principiile mele coincid cu dorințele lor.

      Rep.: Care sunt principiile alea?
      C.A.: În primul rând, respectarea legii. Că-i o lege bună sau nu, trebuie respectată. Dacă nu ne convine, o schimbăm, dar o respectăm apoi toți."

      Initiative legislative conform principiilor enuntate mai sus:
      1 - 13 iunie 2014 - graţierea pedepselor cu închisoarea de până la doi ani inclusiv(...)
      2 Modificarea legii ANI - interdictia de a mai ocupa timp de trei ani aceeasi functie care a generat starea de incompatibilitate sau conflict de interese, nu orice tip de functie publica!

      Daca astea au fost dorintele "alegatorilor", cine era ea, Cristiana, ca sa le ignore?
  • +30 (32 voturi)    
    Victimele dictaturii (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:46)

    MPopa [utilizator]

    Iata cine sunt victimele dictaturii Basescu & Boc. Oameni simpli, profesori onesti ... Vad ca de problema manualelor scolare nu zice nimic doamna profesoara Anghel, in schimb e foarte preocupata de problema incompatibilitatii in functii publice.
    • +20 (24 voturi)    
      invatatoarea a facut foamea (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ca sa fie acum nesimtit de nehalita in parlament..e foarte clar !
      • +11 (13 voturi)    
        Care foame? (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:46)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        A stat cateva zile pe perfuzii nutritive, crezi ca asta e in stare de foame?
  • +26 (28 voturi)    
    teroristii statului de drept... (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:51)

    dadan [utilizator]

    Astia promovati de PSD si A3 sunt grupari infractionale organizate care ataca statul de drept si democratia in fiecare zi.
    Ar trebui facuta o lista cu toate leprele astea care isi urmaresc interesele proprii si de grup infractional macelarind orice urma de democratie in tara asta... am ajuns sa se planga infractorii in public ca sunt urmariti de organele de ancheta si ca nu mai pot dormi noaptea de grija mascatilor.
    Majoritatea romanilor nu pot dormi de grija datoriilor si a viitorului incert (joburi,taxe, etc) pe cand politicienii se plang ca nu mai au liniste la furat... in ce tara traim? Imi vreau tara inapoi.
  • +16 (18 voturi)    
    media si partidu varanului (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:55)

    un domn [utilizator]

    sunt dupa chipul si Asemanarea Sa
  • +20 (22 voturi)    
    Pai asta-i stire? (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce poti cere de la viermii astia hraniti cu tain de varan? Singura lor grija e sa propuna cit mai des tot felul de trasnai din astea, ca sa vada dom'profesor ca se munceste. Ca altfel imediat taie finantarea si gaseste alta profesoara care sa faca greva foamei pe trotuar.
  • +15 (17 voturi)    
    In concluzie (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:59)

    codo [utilizator]

    Conu mircea e incompatibil sa ne reprezinte la bruxelles. Cine se ocupa sa ii impiedice plecarea? Mai exista o procedura prin care bec sa ii invalideze mandatul? nu de alta dar se incalca clar decizia CCR
  • +16 (18 voturi)    
    invatatoarea lui felix (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:26)

    crisab [utilizator]

    parca era INVATATOARE aceasta tov. "profesoara"! a facut intre timp o facultate? spiru haret?
  • +13 (15 voturi)    
    nimic nou (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:35)

    TataNorvegiu [anonim]

    valuri de prostie se abat dinspre parlamentul nulitatilor
    • 0 (0 voturi)    
      se numeste nemernicie ! (Miercuri, 17 septembrie 2014, 11:45)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui TataNorvegiu

      guvernantii, parlamentul, (o sa vedti si sindicate, ong-uri, asociatii de bloc) au fost mobilizati-pe mai multe fronturi- pentru a inlatura orice incidenta a legii care aduce sau ar putea sa aduca atingere libertatii lor de a fura, de a dispune dupa bunul plac de resursele statului !!!! Se contimua legalizarea coruptiei inceputa de nastase (evaziunea fiscala nu aduce atatia bani si are riscuri)..........
  • +13 (13 voturi)    
    Foamea (Marţi, 16 septembrie 2014, 14:18)

    Bogdan Chireac [utilizator]

    Ba oameni buni cu totii trebuie sa-i multumim lui Osama bin Laden fara 9-11-01 nici acum nu eram noi in Europa..!
  • +12 (12 voturi)    
    Parlamentari (Marţi, 16 septembrie 2014, 14:48)

    Bazil [utilizator]

    habarnisti ca cea din fotografie sunt in toate partidele, dar parca in parlamentarii psd a dat molima.
  • +5 (5 voturi)    
    si eu fac greva foamei... (Marţi, 16 septembrie 2014, 15:43)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    Cum spunea un clasic in viata "In Romania fanariota singura solutie de eradicare a coruptiei este legalizarea ei" Q.E.D. Oare nu asta e vulpea de la care au supt Romulus si Remus. Poate ma-nsel...poate nu...
  • +2 (2 voturi)    
    «aceeaşi funcţie» (Miercuri, 17 septembrie 2014, 6:54)

    minus [utilizator]

    Este foarte adevarat ce spune CCR...«aceeaşi funcţie» in interpretarea «funcţia care a generat starea de incompatibilitate» face norma juridică ineficace.
    Doar ca nu interpretarea este de vina, ci chiar textul legii, pentru simplul motiv ca aceeasi functie inseamna .... aceeasi functie, ce Dumnezeu sa insemne? In plus, este CCR garantul eficacitatii legilor? Daca da, mai sunt cateva sute de legi ineficace...
    Este chiar caraghios ca ne dam de ceasul mortii gandind ca Parlamentul Romaniei ar fi vrut sa faca o lege eficace. Senatoarea confirma ca noi nu intelegem ce a vrut si ce vrea Parlamentul: hotie pe fata!
  • +2 (2 voturi)    
    OH. (Miercuri, 17 septembrie 2014, 9:17)

    letsoc [utilizator]

    Dar de ce nu o modificati adaugand din TOATE functiile ? Va bazati ca tara geme de prosti . Cu stima , NC .