Remus Pricopie: Estimez ca din anul 2018 invatamantul va fi obligatoriu de la varsta de 3 ani

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 21 august 2014, 18:22 Actualitate | Esenţial


La gradinita
Foto: Agerpres
Urmatoarea modificare a Legii Educatiei poate introduce obligativitatea grupei mari la gradinita de la 5 ani, din 2015, si "estimez ca, din anul scolar 2018-2019, invatamantul va fi obligatoriu de la varsta de 3 ani", a anuntat ministrul Educatiei, Remus Pricopie. Ministrul a lansat ideea transformarii grupei mari in grupa obligatorie inca de anul trecut.

"Nu exclud ca urmatoarea modificare a Legii Educatiei Nationale, fie prin Parlament, fie printr-o ordonanta de urgenta, sa aduca deja o noutate referitoare la acest aspect, respectiv obligativitatea grupei mari la gradinita, de la 5 ani, din 2015, si, estimez ca din anul scolar 2018-2019, invatamantul va fi obligatoriu de la varsta de 3 ani", a declarat ministrul Educatiei, Remus Pricopie, intr-o conferinta la Suceava, transmite Agerpres.

Ministrul a precizat ca "invatamantul obligatoriu de la 3 ani nu se va intampla anul asta, nu se va intampla in doi ani, dar, progresiv, in maxim 4-5 ani, trebuie sa ajungem acolo".

Pricopie a facut aceste declaratii la Suceava, la deschiderea Congresului Asociatiei Generale a Invatatorilor din Romania (AGIRo), scrie Agerpres. Ministrul Educatiei a argumentat ca exista diferente majore intre dezvoltarea fizica si intelectuala a unui copil care a frecventat gradinita si nivelul de dezvoltare al unuia care nu a frecventat invatamantul prescolar.

Amintim ca Remus Pricopie a lansat posibilitatea variantei grupa mare de la gradinita - obligatorie inca din luna mai 2013, cand a declarat: "Intr-un an, maxim doi - maxim doi, ar trebui sa ne ducem in Parlament si sa spunem: este obligatoriu sa fii la gradinita la 5 ani si sa participi la grupa mare, dupa care sa intri in clasa pregatitoare". Detalii aici

Ulterior, fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu a anuntat ca sustine aceasta propunere. "Este o masura corecta. Daca Ministerul o va pune in practica, cred ca este o masura care trebuie sustinuta pentru ca atunci cand aduci un copil mai devreme intr-un mediu educational, sansele sale educationale cresc foarte mult", a precizat Funeriu.

Acesta a declarat ca "studiile de specialitate arata o crestere cu aproximativ 20% pana la 30% a performantelor scolare ale unui copil care a fost la gradinita, fata de un copil care nu a fost la gradinita. Daca ne uitam la studiile de specialitate, ar trebui sa ne asteptam ca generatiile care au inceput clasa pregatitoare, generatiile de copii unde generalizam invatamantul prescolar sa aiba rezultate mult mai bune". Detalii aici

Remus Pricopie si-a reiterat intentia de a transforma grupa mare de la gradinita in una obligatorie si la finalul anului 2013. Ministrul a explicat atunci ca ponderea de cuprindere in invatamantul prescolar a acestei categorii de varsta este de 98%, scrie Mediafax. Introducerea gradinitei obligatorii pentru copiii de 5 ani este o masura "adresata" procentului de 2% care nu este cuprins in invamantul prescolar, a declarat Pricopie.

In prezent, invatamantul obligatoriu incepe de la varsta de 6 ani, cu clasa pregatitoare. Potrivit Legii Educatiei, invatamantul general obligatoriu este de 10 clase si cuprinde invatamantul primar si cel gimnazial.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3480 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Funeriu! (Joi, 21 august 2014, 18:29)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Cand a propus Funeriu introducerea clasei 0 va dadeati de ceasul mortii ca saracii copii nu o sa mai aiba copilarie. Acum vreti invatamant obligatoriu de la 3 ani! Bravo!
  • +12 (14 voturi)    
    Mai bine (Joi, 21 august 2014, 18:30)

    lulu123 [utilizator]

    il faci obligatoriu din burta mamelor. in felul asta se desteapta si copiii si le spun mamelor sa nu mai voteze niste pasarute ambulante
    • +6 (6 voturi)    
      Si drept de munca de la 10 ani (Joi, 21 august 2014, 22:25)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui lulu123

      Ca cineva trebuie sa tina in spate tot aparatul de bugetari, basca pensionarii.
  • +7 (7 voturi)    
    vise (Joi, 21 august 2014, 18:38)

    Cobra_Ro [utilizator]

    in tara sunt cca 300000 de analfabeti.....abandonul scolar este cel mai ridicat din UE.....Starea invatamantului este la pamant....totul ca urmare a inteleptelor directive ale lui Iliecu-kgb si laborioasei atrivitati a Ecaterinei garantat Vanghelie....ACUM SUNTETI RAZNA CU TTOTUL
  • +8 (8 voturi)    
    La fel ca în Statul Islamic (Joi, 21 august 2014, 18:50)

    Nyk1 [utilizator]

    Și acolo, încă de la 2-3 ani, bebelușii sunt învățați să recite din Koran.
  • +5 (7 voturi)    
    da (Joi, 21 august 2014, 18:56)

    goguleana lugojana [utilizator]

    daca mai ramane ceva din educatia romaneasca pana atunci si daca profesorii rezista nemancati inca 5 ani.
  • +6 (6 voturi)    
    a (Joi, 21 august 2014, 18:58)

    abrahamlincoln [utilizator]

    esti nebun ??
  • +4 (4 voturi)    
    n'ar fi mai bine (Joi, 21 august 2014, 19:24)

    nash pandelica [utilizator]

    din maternitate, direct in anul zero ?!
    asa facem zero din scoala !
  • +10 (10 voturi)    
    Mare gresala (Joi, 21 august 2014, 19:30)

    Un cititor [utilizator]

    Se va ajunge la invatamint obligatoriu de la 1 an. Pentru ca, nu-i asa , parintii e prosti , lasa ca stie statul ce trebuie invatati copii. Parintii sa mearga la service , sa lucreze si sa plateasca impozite , ca de-aia sunt scalvi pe plantatie. De educare si reeducare , ne ocupam noi, sistemul.
    D-le Procopie , tare esti spalat pe creier cu sampon comunist.
  • +7 (7 voturi)    
    Doamne ce cretin e si asta (Joi, 21 august 2014, 19:32)

    Matrafirefox [utilizator]

    La 3 ani nici nu stii sa vorbesti.

    Trebuie sa plec din tara asta, nu se mai poate.
  • +5 (5 voturi)    
    de la Bucuresti (Joi, 21 august 2014, 20:14)

    Paul_ [utilizator]

    ... din biroul ministrului lucrurile se vad deformate.

    Poate domnul ministru ar trebui sa se uite la numarul elevilor dintr-o clasa si de la gradinita, sa citeasca legea invatamantului si sa vada care este numarul maxim de elevi dintr-o clasa si apoi sa se gandeasca la altele.

    Cu alte cuvinte ... sa incerce sa respecte legea actuala si apoi sa se gandeasca la alte modificari (si eventual propria imagine).
  • +6 (6 voturi)    
    eu zic sa bagati invatamant de vand sunt in burta (Joi, 21 august 2014, 21:10)

    misa2002_2006 [utilizator]

    eu zic sa bagati invatamant de cand sunt in burta mamei.. ce dracu atata pierdere de timp?
    3 ani? e prea multa asteptare..
    Doamne inchide-le gura pe veci la idiotii astia!
    sa nu mai apuce sa isi bata joc de copii si de copilaria acestora...
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Joi, 21 august 2014, 22:17)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Eu estimez ca tu in 2018 nu vei mai avea nici o legătură cu Educația. Cum de altfel nici nu ai!
    Vreți să nenorociți oamenii de la 3 ani că de la șase este prea târziu.
    Voi chiar ați luat-o razna sau vreți cu totdinadinsul să vă fugărească lumea pe stradă.
    Mare este grădina lui Dumnezeu și mulți p......trăiesc în ea.
  • +5 (5 voturi)    
    scoala (Joi, 21 august 2014, 22:30)

    leftyke [utilizator]

    Cel mai trist adevar se gaseste insa in urmatoarea fraza: "modificarea Legii Educatiei, fie prin Parlament, FIE PRINTR-O ORDONANTA DE URGENTA".
    Adica dumnealor fac ce ii taie capul? Aloooo, tovarasi, de dezbatere publica ati auzit? Aloooo, ONG-uri de cacao, voi pe ce dumnezeu tocati banii, ai? Pina la urma oamenii, parintii care sint afectati direct de astfel de decizii, nu au un cuvint de spus?
    Bagati copiii intr-un sistem infect si defect, care pune accentul pe uniformizare si toceala, care indoctrineaza religios si promoveaza non-valori si care - cum spunea un clasic in viata - produce timpiti. Si votanti "constiinciosi".
    Poate asta e scopul, stiu eu....