Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, vrea ca gradinita sa fie obligatorie pentru copiii de 5 ani

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 27 mai 2013, 15:23 Actualitate | Esenţial

Ministrul Educatiei a anuntat ca trebuie modificata varsta la care copiii sunt obligati sa intre in sistemul de educatie. "Intr-un an, maxim doi - maxim doi, ar trebui sa ne ducem in Parlament si sa spunem: este obligatoriu sa fii la gradinita la 5 ani si sa participi la grupa mare, dupa care sa intri in clasa pregatitoare", a declarat ministrul Remus Pricopie la Digi 24.

"Voi merge in Parlament, dar nu acum, trebuie sa vedem momentul potrivit in care sa cer modificarea momentului in care copiii sunt obligati sa mearga la scoala. Am avut sapte ani, am coborat la sase ani. Sunt state europene care au obligativitatea de a merge, nu la scoala, ci la gradinita, de la 4 ani. Deci probabil ca noi, intr-un an, maxim doi - maxim doi, ar trebui sa ne ducem in Parlament si sa spunem este obligatoriu sa fii la gradinita la 5 ani si sa participi la grupa mare, dupa care sa intri in clasa pregatitoare", a sustinut ministrul Educatiei, Remus Pricopie.

Precizam ca in prezent invatamantul este obligatoriu incepand cu 6 ani, copiii de aceasta varsta fiind obligati sa urmeze clasa pregatitoare. Invatamantul obligatoriu de la 6 ani a fost introdus prin Legea educatiei nationale nr. 1/2011 si anul acesta scolar este primul care se deruleaza conform acestei prevederi. 


Citeste mai multe despre   






















15556 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    alt prost (Luni, 27 mai 2013, 15:36)

    marr.io [utilizator]

    pe post de ministru. mai aveti putin si hotarati sa dam copiii la scoala din "faza de proiectare". Chiar asa ovulele si spematozoizii nu trebuie scolarizati?
  • +10 (12 voturi)    
    Si cu locurile cum faceti? (Luni, 27 mai 2013, 15:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ai calculat cam care ar fi necesarul de locuri in plus in gradinite? Sau intii dai legea, dupa aia vezi ca nu incap decit jumate din copii, si ab ia dupa aceea iti pui problema cum suplimentati numarul de locuri?

    Sau e doar o idee care zburda libera prin capshorul ministerial?

    Asta ca sa nu mai vorbim de asigurarea finantarii unei astfel de masuri, de la contructia/inchirierea de noi gradinite pina la angajarea de educatoare. Apropos, ai facut vrun studiu sa vezi daca exista in tara personal calificat necesar pentru asha ceva?
  • +15 (17 voturi)    
    Tov. Pri(copie) (Luni, 27 mai 2013, 16:16)

    mache [utilizator]

    ... ce faceti cu copiii ai caror parinti vor sa-i 'scoleasca' primii 6-7 ani acasa? Ii amendati? De unde atatea obligatii pentru niste copii care vor doar sa se joace si sa invete cate ceva? De ce ar trebui sa se supuna unui sistem (dovedit) pagubos si incompetent?

    PS: exemplul altor tari nu este relevant cat timp noi suntem la coada dpdv al educatiei
    • -1 (3 voturi)    
      Gradina pentru copii? (Luni, 27 mai 2013, 17:24)

      relate4ever [utilizator] i-a raspuns lui mache

      Vezi http://cunostinta.wordpress.com/2013/05/13/gradinita-cea-mai-buna/

      Deasemenea in Engleza http://relate4ever.wordpress.com/2012/10/03/kindergarden-holocaust-or-homeschool/ pentru parintii care nu sunt comunisti.
  • +7 (9 voturi)    
    pai (Luni, 27 mai 2013, 16:32)

    jescu [utilizator]

    Sa se faca programul gradinitelor de stat pana la ora 19:00. Ca sa aiba parintii timp sa-i ia de la gradinita. Nu toti parintii au bani de after school.

    Iar in mediul rural, cum or face in locurile unde gradinita e la cativa kilometri ? Un copil de 7 ani mai sta el pe scaun cuminte in microbuzul scolii, dar unul de 5 ani ce-o mai face ? O sa stea impreuna cu cei de clasa a 12-a ?
  • +4 (6 voturi)    
    Intrebare (Luni, 27 mai 2013, 17:10)

    J.C.Denton [utilizator]

    Domnu' ministru,
    Dumneavoastra ce gradinita ati urmat ca sa ajungeti ministru?
  • +3 (5 voturi)    
    avem ,,gradina'' mare ! (Luni, 27 mai 2013, 17:21)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    tov. ministru pricopie, mai aveti vreo ...copie ?
  • +2 (2 voturi)    
    ne pricopsi pricopie cu o noua emanatie... (Luni, 27 mai 2013, 18:15)

    vio-e1 [utilizator]

    De unde va vin ideile astea "neastamparate" ( am fost elegant, sa stii, pricopsitule !) nu pot pricepe , neam !
    Va retrageti , ca regele in singuratatea lui, si mai emanati cate una, sau sunt chiar produsul monocelularului vostru creier??? ( tot una, tot vant se numeste...). Numai ca vedeti, semanati vant, veti culege furtuna
  • 0 (4 voturi)    
    hm (Luni, 27 mai 2013, 18:30)

    Conservator [utilizator]

    Nu mi-as da copilul la scoala nici la 5, nici la 7, nici la 15 ani. Nu e nimic la scoala ce n-ar putea invata acasa. A, ba da: sa devina un "animal social", sa cultive relatiile sociale si interactiunea cu alte fiinte umane, sa invete sa fie diplomat, sa minta si sa-si utilizeze relatiile, sa invete, de asemenea, invidia, trufia, competitia pentru buline pe bastonase, minciuna, ura, golaneala, injuratura.
    Adica sa devina un viitor pilon de baza al statului, sa se alinieze, sa intre in rindul lumii, sa fie un bun cetatean si sa-si plateasca taxele si sa faca, la rindul lui, minim 4 copii (ca sa nu scada natalitatea si deci veniturile din taxe) si, tot la rindul lui, sa nu obiecteze ca statul il obliga sa-si inscrie odraslele in sistemul idiot de la 4 ani. Pentru ca sistemul e atit de idiot si atit de prost construit incit nu se mai poate tine in picioare decit prin propte idioate: ieri s-a inventat clasa pregatitoare, azi e obligatorie si gradinita iar miine, daca situatia va fi de asa natura, Statul atotputernic va putea cere ca pensionarii sa mearga direct la azil.
  • 0 (0 voturi)    
    Numai daca... (Luni, 27 mai 2013, 19:34)

    malika ela [utilizator]

    Daca sunt locuri la gradinitele de stat si daca e program pana la 19.00 (cat sa ai timp sa-ti iei copilul acasa dupa job), de ce nu? Asta numai daca zona beneficiaza de o gradinita (caci ce ne facem in anumite zone rurale in care gradinita e la mama naibii si nu au timp parinti sa-l duca? Nu mai fac deloc copii?). E o decizie prea importanta incat sa nu fie gandita bine. Deci inainte de implementare, spor la constuit gradinite de stat!
  • 0 (0 voturi)    
    Dvs ce ati face cu copilul dvs.,d-le? (Marţi, 28 mai 2013, 13:49)

    OanaGhita [anonim]

    D-le ministru v-ati intrebat daca exista crese cum erau odata?Stiti ca sunt copii care stau de la 2 la 3 ani cu cine pot pana sunt primiti la gradinita de stat?Nu toti parintii au salarii sa plateasca gradinite particulare sau bone,stiti asta?Dvs. ce ati face cu copilul dvs?Pana la 5 ani ce sa faca un copil acasa daca mama si tata sunt la servici,sa creasca ,asa,cu valul??
    Mai bine faceti crese si gradinite de stat si terminati cu prostiile, ca si asa ati zapacit tot sistemul de invatamant.Sau si mai bine ;intrebati parintii ,cum ati mai facut-o pentru pregatitoare ,sa vedeti ei ce zic???