Victor Ponta: Adrian Sirbu a fost la mine in birou sa ma intrebe daca pot opri niste controale ANAF, i-am spus ca nu pot

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2014, 21:01 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a sustinut luni ca Adrian Sirbu, care detine agentia de presa Mediafax si cotidianul online Gandul, a venit la el in birou pentru a-l intreba daca poate opri niste controale ale Fiscului asupra firmelor sale. Acesta ar fi motivul, potrivit lui Ponta, pentru care se insista asupra subiectului legat de un presupus trafic de influenta in biroul sau, in dosarul baronului PSD Adrian Duicu.

"Singurul care a fost (la mine in birou) a fost dl (Adrian) Sirbu, care mi-a zis ca are niste controale de la ANAF si daca pot sa le opresc. I-am spus ca nu pot", a spus Ponta, invitat la postul de televiziune B1 TV, unde a fost intrebat cum comenteaza pasajul din referatul procurorilor DNA legat de un presupus trafic de influenta in biroul sau: "Aici, de la cabinetul prim-ministrului, l-a sunat pe Ponea, transmitandu-i ca la premier se afla ministrul afacerilor interne. Apoi, Duicu i-a transmis lui Ponea un SMS, transmitandu-i ca prim-ministrul l-a chemat pe Toba Petre (seful Politiei Romane - n.red)la Guvern. La solicitarea primului ministru, Toba s-a prezentat la Guvern, prilej cu care aici s-a intalnit cu Duicu care i-a solicitat mentinerea temporara a lui Ponea in functia detinuta si promovarea sa ulterioara in functia de director adjunct al Directiei Ordine Publica, solicitare cu care numitul Toba Petre s-a aratat de acord".

Victor Ponta considera ca acesta este motivul pentru care agentia Mediafax si cotidianul Gandul, pe care le-a mai atacat in trecut, scriu pe marginea acestui subiect.

"Ca sa intelegeti de ce se insista", a subliniat Ponta, precizand ca din punctul sau de vedere nu exista "moguli" buni sau rai, ci doar patroni de presa care isi platesc taxele sau nu.

"Stilul asta practicat multi ani, vrei sa iti platesc taxe, ia sa vezi ca te cert un pic in trust, ia mai lasa-ma cu ANAF si incep sa te laud ... Eu un lucru pe care nu l-am acceptat si nu il accept", a sustinut primul ministru.

In ceea ce priveste cazul Duicu, Victor Ponta a precizat ca Petre Toba s-a prezentat la DNA unde a declarat "sub imperiul legii" ca nu a existat o chemare a sa la guvern de catre primul ministru, ci doar "o declaratie la telefon a dl Duicu care putea sa spuna sunt la Ponta sau sunt la Traian Basescu" in birou.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
9517 vizualizari
  • +10 (18 voturi)    
    cine stie (Luni, 7 iulie 2014, 21:13)

    gigi1 [utilizator]

    Cand zive viorel ceva cine stie care e adevarul dar sigur nu e asa.
    • +1 (1 vot)    
      UN canticel de copilasi, dedicatie PM-ului (Marţi, 8 iulie 2014, 15:21)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Ma cheaamaaa Pinochioooo/ Si am nasuuul luuuuuung/La Presidentieeeeee/ Vreau si eu s-ajuuuuuung/ La douuaaa cuvinteeee/ Eu spuuuun treeei minciuni/Votati-ma dacaaaa/ Sunteti oameeeniii buuni!
      • +1 (1 vot)    
        De cantat (Marţi, 8 iulie 2014, 15:34)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        in metrou, cu fata de copil al strazii
  • +15 (21 voturi)    
    ce vorbesti, ba Pontanocchio (Luni, 7 iulie 2014, 21:15)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    si tu, atat de grijuliu cu microfoanele si traficul de influenta-n biroul tau, nu l-ai inregistrat pe nenea asta cand debita asemenea chestii penale? Ba ai si tacut complice. Banuiesc, totusi, ca ai vreo caseta sau vreun registru pe undeva care sa confirme macar prezenta lui Sarbu in biroul tau?

    Sau poate l-ai incurcat pe Adrian Sarbu cu Ilie Sarbu? Data viitoare sa-l cauti de oo, socru mic are doar unul, neprietenu-ti Nascase stie de ce.
  • +10 (14 voturi)    
    Povesti ! (Luni, 7 iulie 2014, 21:20)

    banateanul. [utilizator]

    Mi-sa parut ca asist la o sedinta de partid din vremea impuscatului ! In afara de bla bla bla, nimic concret , doar lauda de sine !
  • +15 (19 voturi)    
    Ăsta probabil (Luni, 7 iulie 2014, 21:24)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    isi imagineaza că dă interviu la una din cele două haznale de partid . Acolo ar fi avut 70 % credibilitate o astfel de informatie , aici 0 % .
  • +9 (13 voturi)    
    Chiar " doctore " ? Stia de ce vine si la cine ! (Luni, 7 iulie 2014, 21:28)

    Plagarus [utilizator]

    Mitomanul se vrea " spalat " de eticheta binemeritata de pafarist ( din lexiul consilierului Palada-matrafoxatul
  • +9 (13 voturi)    
    concluzie (Luni, 7 iulie 2014, 21:33)

    AdrianUrsu [utilizator]

    inseamna ca isi permitea si stia ca avea cu cine sa negocieze. Dece nu l-a denuntat pe Sirbu atunci?
  • +11 (15 voturi)    
    Mai crede cineva pe Dottorul Mitoman? (Luni, 7 iulie 2014, 21:47)

    Locke Lamora [utilizator]

    Fa' Poanta, minti de ingheata apele. De ce nu ai chemat militia sa-l aresteze atunci? Si ce dreaku cauta ala la tine sa iti ceara asa ceva? Esti tanar bah dar cu mentalitate fanariota.
    Sluga de Bonbonel cu doctrina Iliesciana in cap, asta decat tu esti.
  • +9 (13 voturi)    
    of of (Luni, 7 iulie 2014, 21:50)

    the [utilizator]

    minti din ce in ce mai penibil ...
  • +9 (13 voturi)    
    Ce poate scoate omul asta din el! (Luni, 7 iulie 2014, 21:51)

    Alius [utilizator]

    Ce povesti domnule! Si-a ratat cariera, trebuia sa se faca scriitor de basme, ceva.. Sau macar copiator de basme.
  • +6 (10 voturi)    
    publicitatea e asigurata !!! (Luni, 7 iulie 2014, 21:54)

    mirceacr [utilizator]

    acu ..la inceput de campanie !! si-a dat deja foc la valiza
  • +10 (14 voturi)    
    CE SPUNE si CE NU SPUNE W PONTA (Luni, 7 iulie 2014, 22:05)

    ofCAER [utilizator]

    1. CE SPUNE
    "Singurul care a fost (la mine in birou) a fost dl (Adrian) Sirbu, care mi-a zis ca are niste controale de la ANAF si daca pot sa le opresc. I-am spus ca nu pot".
    2. CE NU SPUNE
    "Singurul care a fost (la mine in birou) a fost dl (Nicusor) Constantinescu, care mi-a zis ca are niste controale de la Curtea de Conturi si daca pot sa le opresc. I-am spus ca pot".
    Noapte buna, romani!
  • +7 (11 voturi)    
    ce sa caute (Luni, 7 iulie 2014, 22:11)

    Ar3s [utilizator]

    patronul unei agentii media comerciale in biroul unui prim ministru? Pesemne ca amandoi cauta...puscaria, pentru ca un prim ministru are treaba doar cu Televiziunea Nationala, Casa Radio sau alte mijloace de comunicatii ale statului.
    Un sistem politic putred...s-o spuneti voi lu' mutu ca Adrian Sirbu nu a contribuit la campaniile voastre electorale imputite! De unde tupeul de a cere favoruri?
  • +8 (12 voturi)    
    adca (Luni, 7 iulie 2014, 22:16)

    bec [utilizator]

    hai sa-l mai spalam pe varan, care nu este nici santajist dovedit, nici altceva rau, altii sint, numai varanul nu.
    Minciuni grosolane in stilul deja patentat de cocalarul mongo.
  • +9 (13 voturi)    
    da da (Luni, 7 iulie 2014, 22:26)

    lucadd [utilizator]

    Cand o sa se sparga bula asta cu gunoi care se numeste guvernul Ponta X multe mizerii vor iesi la suprafata!
  • +8 (14 voturi)    
    Copilotul (Luni, 7 iulie 2014, 22:29)

    rcaon.ro [utilizator]

    Cat de mizerabil poate fi copilotul. Mi se face greata doar cand ii citesc declaratiile...
    • +1 (7 voturi)    
      Nu le mai citi (Luni, 7 iulie 2014, 23:11)

      Quod Erat Demonstrandum [utilizator] i-a raspuns lui rcaon.ro

      ...
  • +8 (14 voturi)    
    minciuni (Luni, 7 iulie 2014, 22:35)

    Windu [utilizator]

    asta minte si cand respira! ... si de ce aflam abia acum, de ce nu a facut publica atunci asa zisa "incercare" a lui Sirbu.
    Are si Basescu bubele lui insa, Doamne, ce-o sa-l mai plangem dupa ce vor incaleca astia si scaunul presedintiei ...!
    • +2 (2 voturi)    
      Eroare, tovarase! (Marţi, 8 iulie 2014, 15:36)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Windu

      Ponta minte si in apnee - cand isi tine rasuflarea!!!
  • +12 (18 voturi)    
    Pai, da (Luni, 7 iulie 2014, 22:45)

    Matrix-4 [utilizator]

    si Sarbu a venit deghizat in Duicu!
  • +8 (14 voturi)    
    Ai chemat DNA-ul? (Luni, 7 iulie 2014, 23:02)

    aac [utilizator]

    No?
    Ești bun de facultate la Jilava.
  • +9 (15 voturi)    
    si denuntul (Luni, 7 iulie 2014, 23:05)

    Aramis [utilizator]

    domnul ex-procuror nu cunoaste ?
  • +7 (9 voturi)    
    daca nu e 100% adevarat... (Marţi, 8 iulie 2014, 1:23)

    ecm [utilizator]

    proces sarbu 1 mil euroi....