Licitatii de 53 de milioane de euro pentru noi studii de fezabilitate pentru autostrazi. Vezi care sunt cele 10 tronsoane vizate

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2014, 19:58 Actualitate | Esenţial

10 Studii de Fezabilitate pentru noi autostrazi in Romania
Foto: Hotnews
Licitatiile pentru realizarea Studiilor de Fezabilitate pentru 10 tronsoane de autostrada au fost publicate, joi, in Sistemul Electronic al Achizitiilor Publice (SEAP), anunta Ministerul Transporturilor condus de Dan Sova. In total, cele 10 studii de fezabilitate care vor costa circa 53 de milioane de euro, o valoare care "va fi propusa spre a fi finantata din fondurile europene nerambursabila". Cele 10 studii de fezabilitate vor acoperi 995 de kilometri impartiti pe mai multe tronsoane din tara printre care autostrada Ploiesti-Buzau-Bacau-Siret, Brasov-Bacau, Craiova-Calafat sau Bucuresti-Alexandria.

"In data de 01.05.2014 au fost publicate in Sistemul Electronic al Achizitiilor Publice (SEAP) Anunturile de Participare pentru realizarea Studiilor de Fezabilitate pentru 10 tronsoane de autostrada. Termenul pentru depunerea ofertelor este 17.06.2014", a anuntat joi Ministerul Transporturilor.

Potrivit ministerului, cele 10 tronsoane de autostrada sunt prevazute in Memorandumurile aprobate recent de Guvern si care vizeaza autostrazile cu sursa de finantare europeana nerambursabila pe Fondul de Coeziune si Fondul de Dezvoltare Regionala.

Tronsoanele de autostrada vizate:

Autostrada

Lungime (km)

Valoare Euro

Craiova - Calafat

83

3,535,960

Ploiești - Buzău

75

3,589,720

Buzău - Focșani

67

3,902,823

București - Alexandria

85

4,371,173

Bacău - Pașcani

95

5,369,515

Brașov - Bacău

170

9,997,804

Focșani - Bacău

120

6,580,361

Pașcani - Siret

100

5,462,813

Alexandria - Craiova

140

7,218,613

București - Giurgiu

60

2,928,253

TOTAL GENERAL

995

52,957,035



Valoarea estimata a studiilor de aproape 53 de milioane de euro "va fi propusa spre a fi finantata din fondurile europene nerambursabila", mentioneaza ministerul condus de Dan Sova.

Potrivit declaratiilor facute de Sova intr-o conferinta de presa sustinuta marti, perioada de realizare a studiilor de fezabilitate va fi de patru luni.

"Totodata sunt in curs de finalizare si publicare documentatiile de licitatie pentru revizuirea Studiilor de Fezabilitate pentru celelalte 7 tronsoane de autostrada incluse in Memorandum-urile aprobate de Guvernul Romaniei care reprezinta aproximativ 580 de km", mai precizeaza institutia.

Despre memorandumurile mentionate de minister in comunicat si despre controversele iscate de acestea, puteti citi mai multe aici.

Trosoanele de autostrazi [n. traseu orientativ] pentru care au fost scoase la licitatie realizarea Studiilor de Fezabilitate:




Citeste mai multe despre   









22561 vizualizari
  • +23 (29 voturi)    
    harta (Joi, 1 mai 2014, 20:18)

    demaGOGU [utilizator]

    este trasata ptr alegerile din Nov 2014: sunt cele doua mari bazine electorale "rosii" (pun intended): Moldova si Sudul

    pesedeul pare hotarat sa nu riste nimic in toamna
    • +5 (5 voturi)    
      Exact !!!! (Vineri, 2 mai 2014, 12:15)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai "vederea" formata..:) In rest e ok....in mod sigur , tot Ardealul sustine , din suflet , autostrazile tov. Dragnea....Propun si ceva care sa treaca prin ...Caracal (sau....Dabuleni )!!! Hai , curaj.....acum ori nicodata !!!
  • +29 (31 voturi)    
    Cea mai buna afacere (Joi, 1 mai 2014, 20:48)

    nick24 [utilizator]

    Pana se fac autostrazile, studiile de fezabilitate isi pierd valabilitatea si trebuie facute din nou pe alti bani.
    • +3 (3 voturi)    
      But..of course! (Vineri, 2 mai 2014, 14:21)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      O sa mearga doi nene la pas pe-acolo...se fac ca masoara si screm creierele un pic si uite-asa se fac 9 milioane de euro pentru o suta si ceva de km.

      Misto, nu ?

      Romania.....mereu surprinzatoare!
  • +15 (19 voturi)    
    Pitesti - Sibiu nu gasesc pe lista, (Joi, 1 mai 2014, 21:07)

    Ionutzelu [utilizator]

    deci iar "s-au schimbat" sova si cu pm-ul...
    • +18 (20 voturi)    
      Te asteptai la altceva decat tradare de la P$D? (Joi, 1 mai 2014, 23:52)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      Dupa atatea tradari, iata cine va vota cu P$D-ul: 1) Prostii; 2) Mortii; 3) Manipulatii lui Voiculescu; 4) Slugile care se inchina la Ponta.
    • +7 (9 voturi)    
      subminarea economiei nationale (Vineri, 2 mai 2014, 9:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      a fost scoasa intentionat in Martea Neagra de United Shpagas of Democracy, defuncta USLam..acum intelegfem de ce ...
    • +9 (9 voturi)    
      Argesenii ii voteaza oricum presupun (Vineri, 2 mai 2014, 10:06)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      Nimic nu va clinti PSDul din Arges. In momentele mai proaste Pitestenii isi pot petrece clipe minunate la fintina cintatoare din centrul orasului care le aminteste ca acelasi primar de acum 25 de ani a facu "ceva" si pentru oras. Nu conteaza ca drumurile sunt proaste , militienii corupti (pleonasm ?), pietele au ajuns simple afaceri ale tiganilor . In ultimii 10 ani a disparut marea majoritate a industriei. Combinatul petrochimic a ajuns doar o umbra din ca a fost odata, fabrica de cauciuc demolata si inchise fabricile de mobila, incaltamintea , subansamble auto , berea (demolata de altfel daca nu gresesc). Toate astea nu conteaza atita vreme cit ei au o fintina cu muzica si culori .
      In plus ei mai au ura impotriva dictatorului, cauza tuturor relelor...
    • +6 (6 voturi)    
      cred ca e inca valabil cel de acum (Vineri, 2 mai 2014, 11:25)

      rz_ [utilizator] i-a raspuns lui Ionutzelu

      Sau gresesc, o fi expirat? E vorba de studii de fezabilitate pentru tronsoanele unde nu s-au facut inca sau unde au expirat. Oricum pana la constructia efectiva a autostrazii mai e cale de macar 20 ani.

      Autostrada Buc - Alexandria - Craiova - Calafat e o porcarie, poate cand nu vom mai avea pe ce sa mai cheltuim. Oare un drum expres sau chiar o autostrada Pitesti - Craiova nu e de ajuns? Facem una paralela pe la 50 km sud?
  • +14 (16 voturi)    
    am fost si eu proiectant (Joi, 1 mai 2014, 21:08)

    nedumeritul [utilizator]

    cat muncesc cei care fac studiul de fezabilitate ?
    Au pus un profit de 3000 la suta.Nerusinare strigatoare la cer.Ca jaful din perioada de pana 1996.
    In facultate la noi la politehnica la economie ni s-a predat ca o activitate economoca cu profit 3.....10 la suta este o activitate decenta si normala.Era pe vremea lui Ceausescu.Astia s-au smintit de tot.Cea ce ne paralizeaza este neobrazarea fara limita.....
    • +10 (10 voturi)    
      diferenta trebuie sa ajunga asa (Vineri, 2 mai 2014, 9:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      in conturile lui Felix pentru propaganda electirala pe bani..oricum audienta lui felix este sub nivelul marii si implicit publicitatea pe spongi..badea , gadea au salarii babanee, rest ciuvivii si altii presteaza cu ora..iar restul de bani sa ajunga la dottore..pentru Campania cotroceni..ROMANI treziti va si aveti grija ce votati !!!! un dottore presedinte este NOCIV Romaniei.....daca il urati pe Base veti constata ca Base era un inger fata de Dottore !
  • +11 (15 voturi)    
    Pascani-Siret ? (Joi, 1 mai 2014, 21:09)

    Tomis [utilizator]

    Ca sa ce? Sunt multi turisti pe axa Bucuresti - Kiev?
    Iar Iasi - Tg. Mures nu mai este o prioritate, nu? Ca doar prostii din Moldova care va voteaza de 25 de ani nu au nevoie de autostrada, doar galeti cu faina si ulei.
    • +3 (9 voturi)    
      Pascani Siret (Joi, 1 mai 2014, 23:58)

      andymarius [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Pascani Siret este facuta in idea unei conexiuni Liviv - Varsovia
      Iasi-Tg Mures nu dispune de fondurile necesare si nu "incanta" decat locuitorii din zona Iasi ignorand restul zonei de N-E
    • +10 (12 voturi)    
      Belgrad - Moscova! (Vineri, 2 mai 2014, 1:01)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Cum ca să ce? Ca să lege Moscova de Belgrad, şi evetual de Sofia. Infrastructura urmează direcţia spre care merge şi guvernul. Spre Putin.
  • +12 (14 voturi)    
    Alexandria? (Joi, 1 mai 2014, 21:39)

    Draky [utilizator]

    De ce ar trebui sa treaca o autostrada prin Alexandria?
    De ce nu direct Bucuresti-Craiova? sau Pitesti-Craiova?
    Dar Pitesti-Sibiu?
    Dar Bucuresti-Brasov? (proiect vechi de-al lui Ceausescu!)
    • -2 (12 voturi)    
      simplu (Joi, 1 mai 2014, 23:52)

      andymarius [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      Autostrada Bucuresti-Alexandria a fost probabil proiectata in ideea unei prelungiri pana la Sofia
      La fel si Bucuresti-Giurgiu ce se va uni cu autostrada ce va traversa Bulgaria de la N-S
      Autostrada Pitesti-Sibiu este cea mai dificil de construit atat tehnic cat si financiar si din acest motiv nu reprezinta o prioritate, mai rentabil e sa construiesti mai multi km de autostrada la campie, cu ocazia asta aduni si mai multe voturi ;).
      Iar pentru Bucuresti-Brasov exista proiectul Brasov-Comarnic.
      Nu incerc sa ii apar pe cei de la conducere insa cred ca aceasta este logica folosita.
      • +6 (8 voturi)    
        repetent? (Vineri, 2 mai 2014, 10:07)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui andymarius

        cum stai cu geografia?
        Ca sa ajungi la Sofia de la Buc treci pe la Giurgiu (POD). Celalalt pod e la Calafat. Mergi de la Buc la Calafat si apoi spre Sofia?
        • +1 (1 vot)    
          Stau bine cu geografia (Vineri, 2 mai 2014, 13:12)

          andymarius [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          Dumneavoastra nu ati inteles ca o autostrada noua presupune si un pod nou, nu am zis sa se utilizeze infrastructura existenta. Ci doar am evidentiat distanta cea mai scurta dintre 2 puncte.
    • +12 (12 voturi)    
      cum adica "de ce"? (Vineri, 2 mai 2014, 0:55)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      nu e clar de ce trebuie sa treaca autostrada prin alexandria?

      pentru ca toti sa putem vizita conacul lui dragnea.

      zeci de milioane de masini vor face un ocol doar pentru ca dragnea vrea sa ajunga putin mai repede in feuda lui.

      regards,
      ws
    • +5 (5 voturi)    
      motivul (Vineri, 2 mai 2014, 11:03)

      Lamaia [utilizator] i-a raspuns lui Draky

      Din cauză de Dragnea!!!
  • +14 (16 voturi)    
    drumuri pt populime (Joi, 1 mai 2014, 21:49)

    baronulmunchausen [utilizator]

    se vede de unde vin voturile psd :)
  • +12 (14 voturi)    
    ... (Joi, 1 mai 2014, 22:32)

    CristiRu [utilizator]

    E o mare PACALEALA!!! Banii pentru studiile de fezabilitate sunt luati de clientela politica si noi vom folosi in continuare E 85... sau alte E- uri....
  • +9 (9 voturi)    
    dupa ce 2 ani de zile ne-ati pus la pamant (Joi, 1 mai 2014, 23:20)

    qwerasdf [utilizator]

    (Sectorul de proiectare infrastructura transporturi) acum aveti dintr-o data bani pt studii de fezabilitate. Dragi romani... ne vom merita soarta daca astia ies la alegeri invingatori.
    Autostrada spre alexandria...? ce cretinatate... si chiar lucrez in domeniu, nu-si are alt rost decat politic si ambitii puerile ale lui dragnea si care mai sunt din partea aia...
  • +11 (11 voturi)    
    Totul este o prostie (Joi, 1 mai 2014, 23:46)

    sebas90 [utilizator]

    Trebuie sa mergem pe axa E-V .
    Iasi->Targu Mures->Cluj Napoca -> Oradea
    Braila/Galati/Buzau etc->Brasov->Sibiu/Targu Mures
    Craiova->Ramnicu Valcea->Sibiu sau direct spre Lugoj/Timisoara
    • +9 (9 voturi)    
      Nu vezi tu direcţia (Vineri, 2 mai 2014, 0:59)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui sebas90

      Când politic mergem spre Moscova, cum crezi tu că autostrăzile ar putea merge spre vest?
  • +10 (10 voturi)    
    53 milioane furati in 4 luni, furt record pt P$D! (Joi, 1 mai 2014, 23:48)

    Matrafirefox [utilizator]

    Trebuie sa plec din tara cat mai pot, pacat ca dureaza asa mult cu viza. Poate face Corlatean o fapta buna cu vizele.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca-i lasti astia fura si ouale de sub closca (Vineri, 2 mai 2014, 0:36)

    andreesanu [utilizator]

    S-au gindit ca ce-i in mina nu-i minciuna ,pun azi mina pe ceva zeci de milioane ,miine de-i lasati in pace mai pun laba iar si tot asa .
    Pentru mine ce-i ciudat este ca astia se joaca cu zecile si sutele de milioane de euro ca la bambilici !!!.
    Fara studii geologice,fara studii de solutie fara planuri cadastrale totu-i varza ,tutul e gargara ,totul e vorba-n vint ala nu-i studiu de fezabilitate .
    Joaca cu marcherul pe harta e treaba de giga ,de clasa
    I a,alea nu-s planuri ,asta-i nivelul lui Sova si al hahalerelor ce se fac ca guverneaza si ies in presa cu bazaconii fara cap si coada.
    Cine arunca banii pe pe mizgileli !!!
  • +7 (7 voturi)    
    de ce (Vineri, 2 mai 2014, 4:46)

    lars [utilizator]

    toate studiile de fezabilitate sunt pentru construirea de autostrazi in cele mai sarace zone din Romania?de ce e ocolita Transilvania, zona cu cea mai mare contributie la bugetul Romaniei?!?!?
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru ca.... (Vineri, 2 mai 2014, 14:23)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui lars

      Pentru ca voturile moldovenilor si sudului sarac sunt cele mai ieftine.

      O galeata colea, o punga de orez acilea, un tricou lu' mos Costache si uite-asa Ponta ajunge presedinte!

      Sa va pregatiti bine ca o sa fie prapad!
  • +6 (6 voturi)    
    lasati telecomenzile !!! (Vineri, 2 mai 2014, 6:27)

    scorillo666 [utilizator]

    Nu cred ca un om normal la cap mai poate crede PSD –ul .Toti cei care ii sustin sunt direct implicati , profitori , platiti sau naivi .Acesti sustinatori ai PSD-ului ,in totalitatea lor vreo 30 % din votanti , formeaza populatia “toxica” a Romaniei , care vor avea castig in cazul in care cealalta parte nu se mobilizeaza la vot (fiecare vot conteaza).
  • +8 (10 voturi)    
    PITESTI - SIBIU! (Vineri, 2 mai 2014, 8:46)

    schroedinger [utilizator]

    Restul este gargara! Acesta este proiectul vital in acest moment!
    • -2 (4 voturi)    
      Vital pentru cine? (Vineri, 2 mai 2014, 13:39)

      andymarius [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Romania trebuie privita ca un intreg. Cu Moldova ce facem, iar uitam de ea?
      • +1 (1 vot)    
        Pai tocmai (Sâmbătă, 3 mai 2014, 11:08)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui andymarius

        cu intregul este problema! O cale de comunicare rapida care sa aduca beneficii INTREGII TARI, trebuie sa fie legata de caile corespunzatoare din restul Europei.
  • +8 (8 voturi)    
    furt in stilul psd (Vineri, 2 mai 2014, 10:05)

    jackalphonse [utilizator]

    mai bine puneau toti banii disponibili numai pentru fezabilitate, ca oricum nu se construieste nimic
  • +3 (5 voturi)    
    Guvernul hotilor! (Vineri, 2 mai 2014, 11:51)

    ssgl [utilizator]

    este incredibila nesimtirea actualilor guvernanti, plimba o autostrada prin obscura Alexandrie sa-i faca pe plac lui Dragnea si ignora complet a 2-a aglomerare urbana din tara zona Galati/Braila unde se regasesc 500 milioane de locuitori! Aceasta ignorare va duce iremediabil la depopularea acestei zone de traditie si cu un potential formidabil!
  • +5 (5 voturi)    
    Asta-mi aduce aminte de Nemuriciu, (Vineri, 2 mai 2014, 12:46)

    Gigell [utilizator]

    de episodul ala cu Pax Dacica si studiile de facubilitate :D
  • +1 (3 voturi)    
    Autostrada Bacau Brasov (Vineri, 2 mai 2014, 12:49)

    Euunul [utilizator]

    nu o sa se faca NICIODATA. Idem Buc-Alex-Craiova pentru ca NU se justifica nici macar economic. Sova nu intelege nimic din ce inseamna mari proiecte transposrt.....
    • +1 (1 vot)    
      Brasov-Bacau (Vineri, 2 mai 2014, 13:38)

      andymarius [utilizator] i-a raspuns lui Euunul

      Autostrada Brasov-Bacau reprezinta cea mai facila solutie de a a conecta Transilvania cu Moldova. Teoretic fondurile pentru o astfel de autostrada exista deja iar Bacaul a semant un contract pentru centura ocolitoare (aceasta va fi cel mai probabil prima "autostrada" din Moldova).
      Daca prin partea economica va referiti la costurile de constructie a unei autostrazi sa stiti ca Tg. Mures-Iasi ar costa de 3 ori mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara dedicatie! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 18:32)

    MirceaRusu [anonim]

    Si inca o data le-am tras-o europenilor. Le luam banii, pentru a putea face campanie electorala pe patru benzi: una de animale, alta de caruta, una de DACIA si una pentru MERCEDESURI (nu va ganditi la MERCEDESA din Chitila!). Asta-i pohta ce-am pohtit! (deocamdata nuvela!) de? Care-vo so-va sa zica!