Articol actualizat

VIDEO Un preot din Timisoara profera mesaje violent antisemite in timpul orei de religie. Biserica l-a demis din functia de sef al Parohiei, dar poate sluji in continuare in Biserica

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 18 februarie 2014, 10:36 Actualitate | Esenţial

Preot din Timisoara vorbeste despre tigani
Foto: Captura YouTube
Un preot din Timisoara si fost profesor de religie la Liceul Pedagocic Carmen Sylva a fost filmat cand facea remarci rasiste la adresa tiganilor si evreilor in timpul orei de religie. O sursa anonima a publicat recent pe YouTube o inregistrare video nedatata in care preotul le spunea elevilor, in timpul orei, despre tigani ca "daca i-as vedea la semafor, as trece cu masina inainte si inapoi" si "Ma, daca Antonescu a facut un lucru bun, a facut bine ca i-a exterminat", referindu-se la evrei.


UPDATE 12.20 Contactat de Hotnews.ro, purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Timisoara, Lucian Florea a declarat ca preotul a fost demis din functia de sef al Parohiei, dar poate sluji in continuare in Biserica.

"A fi paroh inseamna a fi conducatorul Oficiului Parohial, iar parintele Andrei Lehaci a fost demis din aceasta functie, dar ramane in continuare slujitor in cadrul Bisericiii, la Biserica Parohiei Timisoara Mehala. Incidentul de care vorbiti s-a intamplat in urma cu 7-8 ani, cand parintele a fost pentru cateva luni profesor suplinitor. Acum dansul nu mai are aceasta functie. Este un incident regretabil de care Arhiepisciopia Timisoarei se delimiteaza clar", a declarat purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Timisoara, Lucian Florea.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Potrivit publicatiei Timisoara Express, Andrei Lehaci este preot paroh la Biserica Ortodoxa din Mehala.

Consiliul Eparhial Timisoara a decis, luni, dupa vizionarea filmuletului de pe Youtube, revocarea preotului Andrei Lehaci din functia de paroh al bisericii din Mehala.

"In urma sedintei Permanentei Consiliului Eparhial, din data de 17 februarie 2014, preotul Andrei Lehaci de la Parohia Timisoara-Mehala a fost revocat din functia de conducator al oficiului parohial", se arata intr-un comunicat al Biroului de Presa al Arhiepiscopiei Timisoarei, citat de deBanat.ro.

 

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7627 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    Ia uite! (Marţi, 18 februarie 2014, 10:52)

    Berzelius [utilizator]

    Asta-i crestin vrednic a-i invata cele duhovnicesti pe copiii de scoala??!!! Cica sa faci ce zice popa...

    Bravo mah! Cu ce esti tu mai bun decat un islamist extremist?
    • -2 (4 voturi)    
      Inca unul ce ar trebui demis de biserica sa! (Marţi, 18 februarie 2014, 11:32)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Iata ce mesaj a postat pe bogul lui Ion Iliescu un oarecare Mihnea Georgescu, de meserie popa (nu ortodox), nepotul lui Teohari Georgescu, fost membru de seama al Partidului Comunist.

      Citat restrins:
      "Domnul Nicolas Sarkozy face în prezent o frumoasă lucrare de curăţire a Franţei de români şi de alte populaţii inferioare, indezirabile"

      Citat complet:
      "Dr. Mihnea GEORGESCU-DOBROGEA:
      13/08/2010 at 5:59 am

      Salutăm prezenţa distinsului Preşedinte al Israelului Shimon PERES la Bucureşti. Aşa cum a afirmat şi Excelenţa Sa, Preşedintele României, Domnul Traian BĂSESCU, România este un Aliat Strategic Stabil pe care fraţii americani şi evrei se pot baza în lupta împotriva terorismului islamic.

      Adevărul este că populaţiile inferioare din Orientul Apropiat au toate şansele să fie puse la punct în curând, cu tot sprijinul Rusiei. Rusia a fost şi rămâne antisemită, mereu va ţine partea Arabilor. Populaţiile slave au în comun cu populaţiile arabe dispreţul şi invidia faţă de Poporul Ales. Singura speranţă a Israelului este alianţa strategică cu Statele Unite, această Oază a Libertăţii. Poporul american este învăţat de mic să se teamă de Dumnezeul Evreilor, să respecte şi să citească Biblia Ebraică, deci susţine în mod natural Cauza Israelului.

      Nu am încredere în perverşii de francezi, în numele unui umanism prost înţeles sunt gata să îi susţină pe Arabi, deşi Domnul Nicolas Sarkozy face în prezent o frumoasă lucrare de curăţire a Franţei de români şi de alte populaţii inferioare, indezirabile.

      Cred că, până la urmă, voi emigra în America sau în Israel. Acolo este adevărata Democraţie, nu pe Bătrânul Continent!"
      Sursa: http://ioniliescu.wordpress.com/2010/07/08/comentarii-la-%e2%80%9creflectiile-lui-j-attali%e2%80%9d/#comment-13618
      • -2 (4 voturi)    
        demis ca demis (Marţi, 18 februarie 2014, 14:08)

        lucadd [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        dar o sa fie urmarit penal pentru instigare la ura rasiala?
    • +2 (8 voturi)    
      Evident toti preotii gandesc la fel (Marţi, 18 februarie 2014, 11:36)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      ... dar nu toti scot pe gura chiar tot ce gandesc. El a avut "un moment/exces" de sinceritate in fata copiilor. Noroc ca sunt pedepsiti pentru ceea ce spun, nu pentru ceea ce gandesc ca altfel era jale!
      Religia trebuie scoasa de urgenta din scoli.
      Oare de ce preotii nu conving parintii sa-si aduca odraslele la bisericile de la fiecare colt de bloc si sa degreveze scoala cu astfel de oameni?///
      • -1 (1 vot)    
        ce sa-ti povestesc... (Marţi, 18 februarie 2014, 19:15)

        Elsil [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        Eu zic sa scoatem toate disciplinele unde profesorul nu-si face datoria asa cum vrem noi. Asa ar fi cinstit, nu? Mai oameni buni...sanctionam profesorul, nu disciplina...
  • +7 (13 voturi)    
    religia - acolo unde ii este locul (Marţi, 18 februarie 2014, 10:52)

    Dedalus [utilizator]

    Ehhh... parca e singurul incompetent total care preda religia la scoli.

    Cei care predau religia sunt de 2 feluri:
    a) Cei care recita Biblia - care plictisesc pe toata lumea
    b) Cei care bat campii prezentand diverse pareri proprii formate nu prin lectura si studii, ci prin barfa cu prietenii

    Saracii aia care stiu despre ce e vorba in religie, vai de ei! Sunt minoritari.

    De-aia am spus ca ar fi bine sa fie scoasa afara religia din scoala, trimis in biserica. Acolo ar fi sub controlul si responsabilitatea parohului respective, nu si-ar mai permite sa vorbeasca prostii sau daca ar face-o, ar fi trasi la raspundere.

    Mai mult, cred ca ar trebui lasata material educatie moral-religioasa, in scoala, care sa fie sustinuta de profesri calificati de stiinte sociale, in urma unui curs specific organizat de culte, sau a unui curs post-universitar.
  • -13 (27 voturi)    
    nu sunt de acord. (Marţi, 18 februarie 2014, 10:54)

    Crop [utilizator]

    nu sunt de acord cu faptul ca preotul facea remarci rasiste. Nu sunt de acord cu victimizarea a tiganilor si evreiilor. Mi se pare exagerata.
    • 0 (6 voturi)    
      hm (Marţi, 18 februarie 2014, 11:12)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      Tu te-ai uitat la videoclip?

      "Ma daca a facut un lucru bun, o facut ca i-o exterminat...un an daca mai ramanea...".

      Mie mi se pare suficient.
      • -1 (5 voturi)    
        poate ar fi cazul (Marţi, 18 februarie 2014, 12:27)

        was [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Poate ar trebui instalat in fiecare clasa o camera video cu sunet si aparatura de inregistrare care sa stocheze cateva saptamani-luni tot ce se intampla in clasa. Si daca cineva face o reclamatie, imediat se poate verifica totul vizualizand ziua si ora respectiva.
        Dar oare ce or-fi in capul meu, doar suntem in anul 2014 Romania, si nu undeva prin SUA.
        Momentan acest lucru in Romania nici nu se prea poate materializa intr-un fel incat chiar sa functioneze, totul din cauza mai multor motive pe care cei intelepti o cunosc deja.
  • +9 (17 voturi)    
    mesaje antisemite, rasiste si misogine (Marţi, 18 februarie 2014, 10:56)

    FFF T [utilizator]

    Nu sunt numai mesaje antisemite acolo, sunt si rasiste si misogine. Sa-ti tot lasi copilul la ora de religie, sigur ajunge un cetatean "model".
  • 0 (6 voturi)    
    foarte educativ... (Marţi, 18 februarie 2014, 11:17)

    corvus coraX [utilizator]

    Din pacate sunt o sumedenie de acest gen. Si ne miram ca o iau copii razna! De remarcat ca unii dintre elevi incearca sa il corecteze dar el o tine una si buna.
  • +4 (6 voturi)    
    Remarcă (Marţi, 18 februarie 2014, 11:26)

    Tescovin [utilizator]

    Din câte îmi dau seama, copiii se cam hlizesc la glumițele părințelului. Și n-am impresia că ei au venit cu political corectness-ul învățat de acasă și nea Sutană ăsta i-a stricat. Remarcile părințelului puteau să fie făcute la fel de bine (poate că și sunt, dar încă n-au ajuns pe YT !) de un profesor de istorie, educație civică, limba română sau sport. Mă întreb dacă într-un astfel de caz am pune în discuție nocivitatea orelor de istorie, română, chimie...
  • +6 (10 voturi)    
    Poveste veche (Marţi, 18 februarie 2014, 11:38)

    Bazil [utilizator]

    Intamplarile sunt din anul scolar 2006-2007. Adica marilor nostri infractori financiari li se prescrie furtul, dar pe "fascistul" asta il putem judeca si dupa 8 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Prescriere (Miercuri, 19 februarie 2014, 14:38)

      batranulprof [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Prostia si stricarea mintii tinerilor nu se prescriu!
  • 0 (4 voturi)    
    Din pacate (Marţi, 18 februarie 2014, 11:54)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Neoficial cam asa isi invata BOR oamenii. Nu 1data si in cazuri total diferite m-am trezit in discutii anti-semite cu seminaristi care veneau la mine cu argumente din diferite carti. Aproape sa fac comotie cerebrala cu unii spalati la cap deastia
  • +1 (1 vot)    
    haideti sa haidem (Marţi, 18 februarie 2014, 12:09)

    Dedalus [utilizator]

    Sa fim seriosi. Copiii stiu extraordinar de mult iar "profesorul" respectiv e complet pe dinafara de orice.

    Chiar credeti ca ajunge un astfel de "mesaj" la tienri?!

    Ca sa fiu sadic, chiar si daca ar fi vrut acest cetatean sa fie antisemit, ar fi trebuit sa-si argumetneze parerea pe diverse surse istorice sau pe un rationament macar.

    Altfel spus, cetateanul respectiv nici macar de antisemit nu e bun....

    Astfel de incompetent umplu scolile romane. La religie se vede cel mai bine, pentru ca nu exista nic un fel de control, nici al inspectoratului, nici al confesiunii respective. In plus, prositiile sunt mult mai evidente si mai savuraose la religie.

    Asa ca de fapt la religie vedem doar una dintre partile unui invatamant catastrofal.

    Nimeni nu face nimic pentru imbunatatirea invatamntului, dar toata lumea se revolta "in principiu" si gata.

    In conditiile unui invatamant catastrofal, numai grija religiei ne mai trebuie. Mai bine o trimitem in biserica, eliberam scoala de povestea asta si ne concentram pe ce e de facut:
    - programa simplificata
    - manuale unice (temporar, pana la desfacerea mafiei manualelor...)
    - recalificarea in masa a profesorilor
    - intorducerea examinarilor anuale ale profesorilor
    - "finantarea urmeaza elevul"
    - incurajarea unitatilor prescolare independente
    samd.
  • +2 (2 voturi)    
    asta cu religia in scoala... e cu dus si intors (Marţi, 18 februarie 2014, 12:57)

    qwerasdf [utilizator]

    eu sunt ateu convins, stiu ca biserica in general e industrie de facut bani si ii detest pentru asta

    insa acum vreo 15-20 de ani cand eram eu la scoala am avut la orele de religie 2 preoti/profesori, ambii erau persoane exemplare si in nici un caz nu se practica indobitocirea noastra la scoala. Dar cred ca au ramas doar cazuri singulare acum.

    lumea se preoteste pentru bani, preotul nu mai e persoana aceea care ajuta neconditionat un batran, un copil amarat, etc..

    bani, bani... catedrala de 200 de milioane de euro, sute de biserici. Asta a vrut D-zeul vostru?
  • +2 (2 voturi)    
    sursa anonima (Marţi, 18 februarie 2014, 13:18)

    adrian_rolland [utilizator]

    Mda... foarte anonima sursa. Filmatorul se afla in banca 2 de pe rindul din mijloc in partea din dreapta. Uploaderul este la fel de anonim, nu-i trebuie decit un cont de gmail....
    • 0 (0 voturi)    
      Anonim (Miercuri, 19 februarie 2014, 14:42)

      batranulprof [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Si crezi ca cel mai performant si extins serviciu de informatii pe care il are biserica si pe care il pune in slujba puterii (acum, ca si inainte de '90) nu poate afla cine e "faptasul"? O sa-l excomunice???
  • +2 (2 voturi)    
    ce mirare mare (Marţi, 18 februarie 2014, 13:41)

    Francisc 1 [utilizator]

    de iustin parvu ati auzit? ca-i fac mai nou statuie si la tvr?
    mare dizident luptator anticomunist care punea maicile sa-i cante cantece legionare si tinea copii in frig sa repete salutul nazist! de protrocronism ati auzit ? tot de astia care binevoitori iti explica : antonescu nu era asa rau cum ne invata istoria , da-ti spun numa tie ca sa stii.../// astia trebuie deferiti justitiei si atat, nu sa li se faca statuie!
  • +1 (1 vot)    
    conditie de promovare (Marţi, 18 februarie 2014, 14:15)

    nedumeritul [utilizator]

    poate ca preotul nu are sentimente antisemite dar se comporta asa deoarece este conditie minimala de promovare in societatea romaneasca.Uitati-va in jurul vostru si veti vedea ca cei cu functii au acest crez...e adevarat...nemarturisit public.
    Daca nu scapa "porumbelul" ar fi fost promovat....asa a fost destituit taman cand incepuse sa urce pe scara functiilor.
  • 0 (2 voturi)    
    ciudat (Marţi, 18 februarie 2014, 16:43)

    Nevermind [utilizator]

    un popa chiar misto
  • +1 (1 vot)    
    domnu' dascal (Marţi, 18 februarie 2014, 18:45)

    Ar3s [utilizator]

    nu a citit observatiile lui Cioran referitoare la Antonescu. Daca facea acest lucru, cu totul diferita ar fi fost parerea despre ,,exterminarea" evreilor.
    In Romania acelor vremuri, planul strategic a fost de alungare, nu exterminare.
    Educatie dupa ureche.
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Marţi, 18 februarie 2014, 20:57)

    rocknum [utilizator]

    nu suportam tiganii dar le ascultam muzica si le copiem comportamentul...
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Marţi, 18 februarie 2014, 22:37)

    beee [utilizator]

    Orice profesor de religie face modul de psihopedagogie, psihologie si pedagosie scolara. El urmeaza o programa clara aprobata de Ministerul Invatamantului folosind manuale acreditate.
    Ceea ce se intampla la aceasta clasa nu are nimic de a face cu ora de religie. Este o discutie colocviala care derapeaza intr-o zona gri, aceste subiecte nu aveau ce cauta acolo.
    Acolo nu este vorba despre o ora de religie.