Viscolul care incepe miercuri nu va fi la fel de puternic ca cel precedent, va fi mult mai scurt si va afecta o zona mai restransa - Ion Sandu, director ANM

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:07 Actualitate | Esenţial

Ion Sandu
Foto: Agerpres
Viscolul care incepe miercuri dimineata nu va fi la fel de puternic ca cel precedent, va fi mult mai scurt si va afecta o zona mai restransa, a precizat marti seara directorul Administratiei Nationale de Meteorologie (ANM), Ion Sandu, intr-un comandament de iarna reunit la Palatul Victoria, sub conducerea vicepremierului Liviu Dragnea.

Acesta a precizat ca de miercuri seara se va restrange numarul judetelor aflate sub incidenta Codului Portocaliu de ninsori si viscol valabil pentru 14 judete si Capitala, intre orele 06.00 - 23.00.

Acesta a precizat ca un cod rosu se va emite doar daca sunt reunite trei conditii: strat de zapada de peste 50 de centimetri, intesitate a ninsorilor de peste 10-15 cm pe ora si vant cu viteza peste 80 - 90 km pe ora. "Daca nu sunt indeplinite conditiile, nu se emite", a subliniat Ion Sandu.

Potrivit directorului ANM, joi, in jurul pranzului, vor fi ridicate avertizarile Cod galen si portocaliu.

In plus, viteza vantului va scadea rapid, pana la 40-45 km/ora, iar ninsorile vor inceta joi la pranz.

In Bucuresti, joi dupa-amiaza se va inregistra viscol, dar "mai slab decat sambata trecuta".























4067 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    viscol scurt (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:22)

    silviust [utilizator]

    Cam cât de scurt va fi viscolul, are ăla timp pentru o partidă mică de baschet, cu băieţii?
  • +4 (6 voturi)    
    Macar de (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:23)

    Kepler [utilizator]

    l-ar matura pe ponta viscolele astea.
  • +7 (11 voturi)    
    Cod roșu, verde numai portocaliu nu! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:24)

    Cocofifi [utilizator]

    Noi, cei care nu am apucat să ne mai vedem coșurile de pe casă din cauza viforniței, ne jurăm pe roșu că acum ne e muuult mai mai bine decât pe vremea lui Boc!

    Și ce dacă nu ajungem nici măcar la umblătoarea din fundul curții! Și ce dacă am ajuns să lingem varul de pe pereți (doar ăia bogați, că săracii stau pe bază de chirpici)?

    Boc a fost mitocan și nu ne-a dat nica, de fapt ne-a luat! Pe când noul guvern, în frunte cu Păunașul Codrilor, ne-a dat găleți și gumari. Măcar avem în ce să facem pipi!

    Fie vremea cât de rea, numai cod portocaliu să nu fie. Cu culoarea roșie suntem obișnuiți.
    • +1 (3 voturi)    
      recunosc .... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 0:46)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Cocofifi

      Odata mai mult recunosc un fapt cunoscut: numai simtul umorului ne sustine. " ... macar avem in ce sa facem pipi ..." . Excelent !
  • +2 (4 voturi)    
    deci or sa apara numai coduri portocalii? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:26)

    Wanheda [utilizator]

    vai de mine si de mine, tot periculos e....poa' sa ninga si 2cm, incompetenta autoritatilor va fi aceeasi si exemplara.
  • -3 (7 voturi)    
    iadul alb (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:31)

    Mazeta [utilizator]

    Păcat că noul viscol va fi mai slab. Presa și milioane de gură-cască va trebui să găsească alte subiecte de mestecat.
    • 0 (6 voturi)    
      Greu cu gramatica asa-i? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Tocmai tu mai mazeto, tu ala obisnuit cu munca in acord global.
  • +2 (6 voturi)    
    un viscol mic-mic... :D (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:29)

    Codruta N [utilizator]

    Un viscolash... un viscolishor... ashaaaa.... ;)
    Cat sa mai deconteze astia niste carburant si sa faca niste pontaje... pentru "deszapeziri"... nefacute!! >:
  • +1 (3 voturi)    
    Doar o observatie... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 23:00)

    mache [utilizator]

    ... Cam toti directorii de institutii de stat au fete de bugetari...
    Cum naiba schimbam asta?

    PS: da, exista semne distinctive intre manageri privati si 'de stat'