De ce minte Cristian Teodorescu. Si o mica poveste cu SOV

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2014, 10:54 Actualitate | Esenţial

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Pe Cristian Teodorescu l-am intalnit in 1998, deci in urma cu vreo 16 ani. Era seful sectiei Europa Libera la Bucuresti si m-a angajat colaborator. Ii datorez, asadar, un moment important din cariera si evolutia mea profesionala. Aici am intalnit oameni admirabili ca N.C.Munteanu, Andreea Pora, Sabina Fati, Andrei Manolescu si altii, care au ramas asa de-a lungul timpului. Din acest motiv n-o sa spun mai multe decat poate ar merita din cauza minciunii proferate in textul de mai jos.
  • Cristian Teodorescu despre protestul celor 500: "De asemenea nu pot semna alături de jurnaliști care au luat bani de la SOV și apoi s-au făcut că uită de acest amănunt, ca Dan Tăpălagă, Dan Andronic și alții. Nu pot semna alături de băsiști care nu acceptă că Traian Băsescu e principalul autor al războiului dintre susținătorii lui și cei care au alte simpatii". (Vezi textul integral aici)
Eram redactor sef adjunct la Cotidianul in primavara lui 2006  cand Sorin Ovidiu Vantu a recunoscut public ca a cumparat trustul Realitatea - Catavencu din care facea parte si Cotidianul. A doua sau a treia zi dupa ce SOV a facut anuntul, care ne-a cam inghetat unora sangele in vine, am publicat in paginile ziarului Cotidianul un editorial intitulat "Starea vremii in presa". Redau mai jos un fragment din textul publicat in mai 2006:

"Se aduna nori negri peste breasla si bate un vint rece de ingheata cerneala in calimara. Trei oameni vor controla agenda publica: Vintu, Voiculescu si Sirbu. Avem toate motivele de disperare si inca unul in plus sa stringem rindurile. De unde disperarea? Din lipsa de orizont. Din vulnerabilitate. Din neputinta si singuratate. Constiinta, cel mai valoros capital al unei natii, s-a intors integral in miinile Lor. Si-au recuperat un bun pretios, pazit exemplar o jumatate de secol cu sirma ghimpata, dar pierdut accidental in ‘89.

Vintu, Voiculescu sau Sirbu, marii latifundiari de constiinte din Romania, sint de fapt un singur personaj, fetele aceluiasi sistem. Experti in jocuri politico-financiare, tin pasul cu vremurile, concentrind jurnalistii in trei hipermarketuri media: Realitatea, Intact si MediaPRO. Printre zabrelele lor, vedem lumea si sintem liberi sa o judecam.Toti trei frecventeaza asiduu locurile comune ale coruptiei: politica, fosti securisti, paradisuri fiscale, afaceri, toate impletite ingenios. Toti trei au de aparat vaste teritorii de interese ilegitime si un trecut maculat. Cum o vor face?

In momente esentiale si pe teme cruciale: alegeri, justitie, reforma. Controlind subtil subiectele discursului public, din reglaj fin, din ton si nuanta. Stim, i-am vazut si nu ne facem iluzii: sint jucatori inraiti, versati, nu spectatori inocenti
".
  • (Nota: timpul mi-a aratat ca m-am inselat doar in cazul lui Sarbu, care s-a tinut departe de implicarea in toate murdariile politice ulterioare si a pozitionat corect trustul MediaPro si trustul Mediafax in piata media. Am intuit insa corect cum vor juca Vantu si Voiculescu).
Subliniez: scriam acest text despre Vantu in propriul lui ziar a doua sau a treia zi dupa ce anuntase ca l-a cumparat. Dupa aparitia textului, SOV m-a sunat si m-a invitat politicos la vila sa de pe strada Paris.

Am mers acolo cu un martor, Vantu l-a numit "depozitarul discutiei". N-am vrut sa fiu singur la discutia cu un borfas. I-am spus din nou de ce cred ca nu e bine ca presa incape pe mana mogulilor (martorul traieste) iar SOV mi-a explicat cat de habotnici sunt unii ziaristi, inclusiv eu, cu care nu se mai poate face nimic. Tot atunci SOV mi-a marturist dispretul profund pentru unii politicieni ca Traian Basescu, Monica Macovei etc.

Imi amintesc cateva scene antologice de atunci, dar nu Vantu este subiectul acum.

La cateva luni de la acest episod, mai precis in septembrie 2006, mi-a fost luata conducerea sectiei politice fara explicatii. Indepartarea abuziva de la sectia politica echivala in cazul meu cu o concediere de la ziarul lui Vantu. Stiam ca mai devreme sau mai tarziu voi pleca. Am preferat sa demisionez de la Cotidianul, desi Doru Buscu sustinea cu jumate de gura ca doreste sa raman. In realitate, toti rasuflau usurati ca-au scapat de mine. Am parasit Bucurestiul intr-un auto-exil la Cluj, convins ca nu voi reveni prea curand intr-o presa incaputa pe mana mogulilor unde nu-mi gaseam nicicum locul.

In timpul celor cateva luni petrecute la Cluj (octombrie 2006 - mai 2007), am mai primit o oferta de a lucra la Realitatea, mai precis de a realiza o emisiune impreuna cu un ziarist care avea sa faca bani frumosi din afaceri cu SOV (case, terenuri). Am spus nu, desi era o suma cam greu de refuzat, de ordinul catorva mii de euro, si nu stateam deloc pe roze.

Pe scurt,  nu am luat niciodata un leu de la Vantu, cu exceptia celor cateva luni cat am luat leafa de la Cotidianul dupa ce SOV cumparase ziarul. Au fost singurele luni din viata mea cand am fost angajat la un mogul. Nu am insa apasari cata vreme lui SOV i-am zis din prima zi ca nu-mi place fata lui, ca regret sincer ca presa incape pe mana unora ca el. I-am spus-o si public, in propriul ziar si personal, dupa publicarea textului cu pricina cand m-a chemat la el.

In schimb, Cristian Teodorescu a ramas bine-merci la Cotidianul pana prin 2009, apoi l-am tot vazut comentand la Realitatea TV.

Dovada ca lucrurile stau exact asa cum le-am descris, va sugerez sa vedeti articolul publicat in Cotidianul in mai 2006, dupa ce Vantu cumparase ziarul, si altul publicat de HotNews.ro in septembrie 2006 cand am fost practic mazilit de echipa Buscu, Grosu&Vantu, in care dl Teodorescu a ramas ani de zile. Iata mai jos cele doua texte:
Acesta a fost de altfel contextul in care i-am cunoscut pe cei de la HotNews.ro. Cristian Pantazi m-a sunat atunci sa le explic motivele plecarii mele. Asa am ajuns cateva luni mai tarziu in acest loc liber unde muncesc de sapte ani alaturi de cei mai onesti oameni pe care i-am cunoscut vreodata in presa romaneasca.

Sa spui azi ca nu semnezi un protest deoarece printre semnatari ar fi unii care au luat bani de la Vantu, realitatea fiind exact pe dos, mi se pare prea mult. Nu stiu care e situatia lui Andronic, dar in ce ma priveste faptele sunt usor de verificat, informatiile disponibile, martorii traiesc, Vantu la fel. Ma abtin de la orice alte comentarii din motivele explicate la inceput.

Nota: Imi cer scuze cititorilor mei ca-i obosesc cu detalii de natura personala, insa nu pot sta cu bratele incrucisate cand in spatiul public apar minciuini grosolane menite sa discrediteze un protest fara precedent in media ultimelor doua decenii.


Citeste mai multe despre   









34743 vizualizari
  • +82 (88 voturi)    
    cine e Cristian teodorescu ? (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:03)

    un domn [utilizator]

    falanga INTACT pe internet ? Proprietarul Adevarului ? nu al ziarului ci ca Prinicpiu si Institutie Sociala ? mi se pare ca Uleiul gretzos de la Antene se scurge si la Realitatea, bannata mai nou de Judecatori..e cantecul lebedei Domnule Tapalaga..e catnceul usr de descries in luna lui Eminescu...pe scara sociala cand nu poti ca sa urici / te multumesti cu atat / sa o barfesti si sa o spurci/ ..cred ca acesta este acest ipochimen Teodorescu..
    • +76 (80 voturi)    
      esti politicos! (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:21)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cr.T este LATRAU permanent la Raitaru TV. Si are opinie despre orice [expert, vezi doamne!] si solutie la orice: Jos Basescu.
      • +58 (62 voturi)    
        catavencii (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:28)

        sindbad [anonim] i-a raspuns lui cinic

        de fapt intrebarea pe care si-o poate pune theodorescu e: de ce scrie la o revista condusa de Bucsu, un tip mufat clar la hidrant si de Dinescu, care primea 100000 euro de la boier la o singura transa (inregistrari cu Vantu)
        • +50 (52 voturi)    
          Asta-i culmea!!! (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:23)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

          Teodorescu a fost cu Vantu pana a intrat la inchisoare, a lucrat pentru el fiind platit pentru asta. Toata ziua a fost pe Realitatea intorcand armele impotriva lui Traian Basescu de indata ce Vantu a intrat in colimatorul justitiei.
          Teodorescu nu-si poate depasi conditiia de mizerie umana...
    • +30 (30 voturi)    
      Cristian Teodorescu are probleme psihice (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:19)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cristian Teodorescu se lauda ca e ziarist si scriitor desi nu-l citeste nimeni si singurii care-l invita in emisiuni sunt stapanii lui politici, dar nu pt ca i-ar interesa parerea lui ci pt ca omul e platit sa minta

      E un om terminat, un asa zis ziarist de fapt un slujitor ordinar de partid care isi termina cariera intr-un mod jenant, se taraste prin televiziunile de partid, pe la picioarele turnatorului securist Dan Voiculescu

      PS MEDIAPRO e implicat puternic in politica de partea USL, as vrea sa stiu cine sunt cei care scriu stirile politice de la ora 19, acolo e o propaganda grava
    • +9 (9 voturi)    
      cine? (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:04)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      acest... cristian teodorescu, e unu vlad nistor?
      • +7 (7 voturi)    
        Nu, e altul dar amandoi sunt la fel (Vineri, 24 ianuarie 2014, 3:11)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui georgegeorgescu

        Vlad Nistor s-a inscris in USL pt ca n-a mai suportat sa se prefaca prin emisiunile de la Antena 3, Realitatea TV si Romania TV ca e impartial. Cristian Teodorescu inca rezista desi miroase a USL de la o posta
        • +2 (2 voturi)    
          ce imi spuneti (Vineri, 24 ianuarie 2014, 9:54)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          m a ingretosat CUMPLIT, am mancat o lamiae intreaga pe nerasuflate sa nu vomit..nu de lectura textului ..ci de continut..constat ca pretinsi oameni de presa sunt mai rai, mai toxici decat Clasa Politica Insasi...El Insusi..pfauuu..avem de dat cu mopul mult in aceasta tzara..
    • +2 (2 voturi)    
      dl. c. teodorescu... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 9:13)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .. în 2007, la prima suspendare a lui băsescu, îşi făcea de lucru prin piaţa universităţii - mai corect, poate, se făcea că lucrează. sau chiar o fi lucrat, nu?
  • -75 (87 voturi)    
    hehe (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:20)

    Mazeta [utilizator]

    De remarcat că dl. Tapalagă strigă de disperare încă din anul 2006. Cred că a devenit deja un motiv literar.
    • +45 (55 voturi)    
      de ce-l citesti? (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:46)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      daca tot nu-l apreciezi
      • -48 (58 voturi)    
        dimpotrivă (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:21)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

        Mie îmi sunt simpatici toți ziariștii, fără excepție. Am trei fete și toate trei lucrează în presă: Cearta, Invidia și Manipularea.
        • +44 (52 voturi)    
          Si toate trei (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:41)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          sunt angajate I trustul Intact, nu?!
          Cunoastem!
        • +46 (50 voturi)    
          Nici nu e de mirare! (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:44)

          CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Cu asa tata nu puteai sa ai altfel de fete!
          Din tine putea sa mai iasa doar lucruri prea scarnave pentru a le scrie aici!
          Totusi nu pot sa nu remarc masochismul tau: scrii aici ca iesi in evidenta prin minusuri. Probabil pe siteurile latrailor a3 te pierzi in multime...
          • +27 (29 voturi)    
            pot paria ca e Gadea sau Badea (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:13)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

            adica multimea se reduce la 2 Latrai, latrinari !
        • +24 (26 voturi)    
          Cu astfel de fete (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:09)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          se lauda doar cei certati cu legea.
        • +13 (15 voturi)    
          cu al lor tata! (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:03)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          numit postac! cum e cu mercenariatul mazeto?
        • +12 (14 voturi)    
          L-ai uitat pe tatal lor: (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:36)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Minciuna
      • +27 (31 voturi)    
        O varianta (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:32)

        zum-zuum [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

        ar fi că aşa-i cere fişa postului. Uită-te la el, pare mai spălăţel, nu e ca postacul de rând, să primească în plic tema zilei şi comentariul gata făcut.
        O altă ar fi masochismul. Şi pe mine mă contrariază băieţii ăştia care-i tot dau cu presa băsistă şi ziariştii ei compromişi, dar îi vezi zi de zi citindu-le articolele şi comentând abitir în josul lor. Pe fiecare site "băsist" găseşti căţiva, aceiasi in fiecare zi, pufnind din nas la orice citesc.
    • +21 (25 voturi)    
      exact (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:10)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Este mai bine sa iei bani de la Voiculescu, Vantu, Patriciu, etc decat nimic, nu? Disperarea asta...
    • +21 (21 voturi)    
      hehe (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:41)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in loc sa ranjesti scarbos poate ne impartasesti din experientele tale personale legate de tara asta.......ai ceva comparativ cu tapalaga sau stii doar sa latrii si sa dai cu pietre....ridici tu primul piatra?......
    • +10 (10 voturi)    
      consecventa (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:16)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pana nu ei palme peste bot,nu te simti bine!!!! Oare cum se numeste asta???!!!
  • +53 (57 voturi)    
    deraiat (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:21)

    sindbad [anonim]

    tipul e complet dus; are obsesii cu basescu mai dihai dacat Gadea, care de fapt pare ca nu are nici o obsesie, joaca doar un rol platit f bine.
    textele lui bolnavicioase cu un singur subiect din catavencu cred ca sunt unele din motivele pentru care nu mai citeste mai nimeni revista.
  • +46 (54 voturi)    
    marele ulcerat, (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:23)

    victor L [utilizator]

    asa il consider eu pe marele prozator Teodorescu.
    Pentru el procurorii sint "hoardele lui Basescu", telefoanele ii sint ascultate, normal, de/sau la ordinul lui Basescu, nereusitele in viata lui se numesc "dictatura Basescu".
    Teodorescu este uomul care a sperat sa primeasca ceva fonctii si, lingindu-se pe bot, acum imprastie ura, venin si minciuni cit poate.
  • -22 (44 voturi)    
    Ok, n-ati luat bani de la Vintu (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:31)

    it_s__not_news [utilizator]

    Intrebare: cum ramine cu RMGC ?
    • +16 (20 voturi)    
      ! (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:28)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      Ce-are s...a cu subprefectura?Subiectul e altul, n-ai citit articolul?
    • +16 (20 voturi)    
      Fleosc (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:45)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      .
    • +12 (12 voturi)    
      Problema e ca... (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:55)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      sa fie acuzat de ceva de unii care nu au facut acel "ceva", nu de slujbasii lu' Vantu.
    • -6 (8 voturi)    
      Eu chiar astept un raspuns aici ... (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:36)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

      ... dincolo de isteriile de presa, cu rusii, cu americanii, cu gazele de sist.

      Stiu ca este o intrebare incomoda, dar onestitatea, daca exista, trebuie sa va impinga sa raspundeti.

      Nu de alta, dar afirmati: "Sa spui azi ca nu semnezi un protest deoarece printre semnatari ar fi unii care au luat bani de la Vantu, realitatea fiind exact pe dos, mi se pare prea mult. "

      Luam aceleasi cuvinte si schimbam subiectul: "Sa spui azi ca nu agreezi un protest deoarece printre protestatari ar fi unii care au idei trasnite [...] mi se pare prea mult. "
  • +43 (49 voturi)    
    dle. Tapalaga, era necesara aceasta (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:36)

    __alex__ [utilizator]

    clarificare pentru a evita orice dubii, desi nu stiu citi dintre cititorii HN urmaresc ce spune c. teodorescu.
    • +20 (20 voturi)    
      teodorescu (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:55)

      Aprod [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Cind vezi cum se screme( scuze pentru termen!) Teodorescu sa produca "idei geniale" iti vine sa fugi : n-am urmarit niciodata o emisiune cu el cap-coada.Vazindu-l, auzindu-l, chiar ma intrebam cine poate urmari prolixitetea omului asta! Din ce citesc aici, ma bucur ca nu sint singur!
    • +13 (13 voturi)    
      si mai este necasara..... (Joi, 23 ianuarie 2014, 14:27)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      clarificarea pozitiei si altor jurnalisti. Am citit protestul celor 500. Ar fi necesar un tablel pe fiecare publicatie importanta cu 2 coloane Jurnalisti care au semnat si care nu au semnat.
      Nu de alta dar cei care va citesc 90% nu va vor cauta in liste si problema voastra va ramane difuza . Demersul vostru va fi judecat si analizat intre voi si nu va fi folositor. (Sincer pe mine ma intereseaza cine NU semneaza dar nici nu am timp din curiozitate sa verific liste).
      Despre aces CT, probabil este sageata varanului pe alte posturi ca si Ciutacu.
  • +31 (33 voturi)    
    Amanunte antologice (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:42)

    marty70 [utilizator]

    Vrem daca se poat sa auzim si despre scenele antologice. Ele sint interesante, la fel mult poate ca subiectul principal al discutiei.
  • +34 (38 voturi)    
    Mai nou,acest latrau (Joi, 23 ianuarie 2014, 11:57)

    Gabi M [utilizator]

    Teodorescu "presteaza" si la RomaniaTV.O hahalera si atat.Ascultam Europa Libera dar pe asta nu l-am auzit niciodata.
    • -3 (5 voturi)    
      apropo (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:10)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Gabi M

      ...mi s-a parut mie sau chiar l-am vazut si pe Cristoiu la RTV dandu-si cu parerea? Nu era invitat in platou dar un webcam tot era pe el...deci tot un fel de invitat in platou dar in varianta digitala.
      Wow...cum vine asta?!
  • +33 (37 voturi)    
    Dai atentie unora care nu merita (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cristian Teodorescu e doar o sluga pe mosia mogulilor, platit sa arunce cu laturi in cei care nu cinta cum dicteaza stapinul. Nu are sens sa-ti consumi energiile cu specimene din astea fara unrma de constiinta.

    Iti nteleg revolta. E normal sa te enervezi cind vezi slugoiul lui Vintu cum te acuza pe tine ca iei bani de la mogul. Da' asta e modul lor de a reactiona, asha sunt ei invatati sa rgumenteze. Si din pacate sunt suficienti gura-casca care ii cred pe cuvant. Dar incearca sa faci un pas inapoi si sa vezi cui ii raspunzi. Pin la urma Teodorescu e un altfel de Ciutacu/Gidea/Badea. A-i raspunde la acuze inseamna sa-l legitimezi ca si interlocutor. Cind el de fapt e doar un titirez care joaca dupa cum cinta stapinul.
  • +25 (27 voturi)    
    Recunosc (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:07)

    ionamaru [utilizator]

    si ma bucur ca-l citesc pe Dan Tapalaga - nu-i un compliment ci mai mult il salut pt. franchetea sa ..
    In schimb , CT minte mereu , mai ales in ultima vreme de cand e pontist ( sa ajungi sa-i sorbi vorbele ,e ceva ! ).. auzi sa-i fie greata de basisti ! ....poate suntem 30 %.... esti penibil CT .
  • +27 (31 voturi)    
    Molusca morbida Cristian! (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cristian si-a scos la suprafata, cu trecerea timpului, tot ce zacea mai rau in el.
    A ajuns intr-un stadiu in care devine incredibil de cum apare in public, de cum deschide gura.
    Limbajul corpului (de taratoare nevertebrata), taraganarea prefabricata, pretioasa, a frazarii, evitarea totala a privirii conlocutorului, perfidia vorbelor ce se vor de duh, afisarea unei echidistante ipocrite, de doi lei, o aroganta disimulata prin limbajul molatic al corpului, a unuia convins ca 'lucrurile stau asa, cum spun eu!', ca 'eu am de dat lectii tuturor'.
    Adoptarea pozitiei anti-Basescu nu provine dintr-o judecare obiectiva a presedintelui. Este o fixatie pe care si-a cultivat-o in vremurile cand i-a servit 'la plina vedere', pe moguluii-bofasi- adversarii presedintelui, pe care o practica si acum, vrajit de gramada de bani a patronilor, de la care vrea sa-si asigure sugerea 'laptelui vital'.
    A devenit atat de disgratios- dupa cum arata si cum vorbeste tanguit- atat de disipator de stare normala, incat iti provoaca o stare de greata, te determina sa il ocolesti.
  • +20 (24 voturi)    
    nu ai de ce sa te justifici (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:25)

    corvus coraX [utilizator]

    Cu toate ca si acum consider ca ai avut o pozitie absolut nefericita in cazul Rosia Montana, nu ai de ce sa te justifici Dane. Cel putin in raport cu individul asta. Interesant este altceva. A fost director la Europa Libera! Asta spune mult! Si Emil Hurezeanu a lucrat acolo si vedem cam unde se pozitioneaza. Tot in acelasi context, cazul BBC Romania (cum au fost inlaturati jurnalisti excelenti precum Gelu Trandafir). Sa privim numai cam ce hram poarta Christian Mititelu.

    Cert este ca multi asa zis jurnalisti au ciugulit din partea banditului de Vantu. Un tip absolut infect...
    • +11 (13 voturi)    
      multe "ciudatenii" de-a lungul timpului... (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:45)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      ... in timp ce Dan Tapalaga a confirmat obiectivitatea sa, Emil Hurezeanu a fost o mare dezamagire pentru mine, intrebandu-ma chiar, la un moment dat, daca nu a jucat un rol de cartita cat a fost la Europa Libera...

      Din lista citata de Dan, despre Sabina Fati, ca de altfel si despre Pippidi, inca nu sunt sigur unde sa le plasez. Ce este evident cu cele doua doamne, totusi, una pare de dreapta iar cealalta de stanga, cel putin dupa cum isi sprijina falcile in mana, pe dreapta sau pe stanga...
  • +20 (26 voturi)    
    Latraul lui Iliescu (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:26)

    Hristu2878 [utilizator]

    Cr. Teodorescu, latraul de serviciu al lui ilici, profanataorul sondajelor de opinie ale anilor '90, un sociolog modest nascut la coltul de strada a mahalalelor din Bucuresti. Atat am avut de spus.
  • -20 (30 voturi)    
    Si totusi.. (Joi, 23 ianuarie 2014, 12:28)

    Bosz [utilizator]

    Eu nu stiu cine e Cristian Teodorescu asta, dar tehnic vorbind, are dreptate. Ati luat cateva luni bani platiti de SOV. Asa cum si recunoasteti in articol. Daca nu va placea sa lucrati pentru el paraseati Cotidianul imediat, a doua zi. Dar ati continuat sa lucrati la un mogul si sa luati salariul din bani facuti de SOV cine-stie-cum. Ca dupa aceea sa dati cu piciorul si sa faceti pe mielul moralist. De altfel, lucrul asta e valabil pentru multi din moralistii din presa, gen CTP care a facut bani sub aripa Taher-Tinu, dupa care si-a construit profilul asta bine-studiat de moralist care-si permite sa critice pe oricine, cand contul din banca ii asigura spatele in orice eventualitate.
    • +13 (17 voturi)    
      Interesant! (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:03)

      marty70 [utilizator] i-a raspuns lui Bosz

      Tu ai refuza pe principia morale un salariu de citeva mii de euro?
      Inclin sa cred ca nu. Nu de altceva dar nu cred ca ai morala
    • +15 (19 voturi)    
      Salariu (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:40)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Bosz

      Eu cred ca a incasat salariu pentru activitatea de la publicatie, nu "a luat bani de la SOV". De multe ori nu-ti place sa lucrezi pentru cineva, dar daca este corect ceea ce faci nu vad unde e problema.
  • +24 (26 voturi)    
    mai bine (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:04)

    LeBaron [utilizator]

    mai bine mai dădeai niște detalii despre întâlnirea cu vantu decât să fi scris de moșu ăsta insipid.
    • +20 (22 voturi)    
      "Mosul asta..." (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:27)

      florin.budescu [utilizator] i-a raspuns lui LeBaron

      LeBaron, "mosul asta insipid" a mancat sufletul a cel putin cinci oameni de calitate pe care ii cunosc bine si care nu aveau nici o vina ca trebuiau sa-l suporte zi de zi. Iar eu numai printr-o minune nu am ajuns sa lucrez cu el...
  • +17 (19 voturi)    
    FARA SCUZE ! (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:14)

    solar [utilizator]

    Nu-ti cere scuze, nene Tapalaga, de la cititorii care -i ai. Ei te inteleg cel mai bine si tot ei stiu cel mai bine de ce te citesc si se pun chezasi la opiniile dumitale. HOTNEWS a facut deja istorie in presa romaneasca, pe bune.In fata clicilor din presa, a gruparilor mafiote sau semi, dar oricum de o moralitatea maculata , nu ai pentru ce sa ceri scuze. S-a format in timp. aici la HOTNEWS ,o scoala a democratiei romanesti care-si arata si isi va arata si mai mult roadele. Ea s-a format dimpreuna cu cititorii acestui sit, criticand si autocriticandu-se unii pe altii , intr-un efort de a deslusi cat mai corect contururile unei democratii nascande, dar intens resimtite ca necesare precum painea si ca aerul.Nu stiu cui apartine acest HOTNEWS, carei societati anume. Nu stiu cat de numeroasa e ecchipa voastra. Stiu doar ca sunt cativa pe care-i poti numara pe degetele de la o mana care au tras dupa ei acest HOTNEWS pana la ceasul de fata al zilei, cand este frecventat poate de zeci de mii de oameni Tare mi-ar placea sa nu apartina nimanui , ci sa apartina acelor jurnalisti demni de meseria lor, de meseria de oameni, de si mai greaua meserie de intelepti Pentru cititorii lor, pentru tara lor.O asociatie de astfel de condeie, de credinte si de idealuri mi se pare a fi tocmai cel mai potrivit lucru in presa de astazi a Romaniei.
    Asa ca - FARA SCUZE ! Nu oricine se poate bucura de privilegiul de a i se cere scuze
  • +22 (24 voturi)    
    Teodorescu Cristi Teodorescu (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:25)

    florin.budescu [utilizator]

    Dar nici nu trebuie, draga Dane, Cristi Teodorescu sa semneze acest protest. Bai, dar ce tupeu are omulatul acesta! Ba chiar (o spun raspicat), ma bucur ca Cristi Teodorescu nu semneaza acest protest. Sa nici nu semneze acest protest, ar fi o rusine pentru mine sa fiu alaturi de el pe aceeasi lista. Sa nu semneze acest protest nici Cristi Teodorescu, nici ceilalti ca el. Gata, sa despartim apele. Unii dintre noi inca iubim aceasta meserie. Altii avem o cu totul alta, avand cu totul alt nume. Aia sa semneze protestele lor fake, sa intoxice, sa minta, sa degradeze limbajul public si sa ajunga la groapa de gunoi a presei. Sa-si faca, nush, Liga Jurnalistilor Eolieni si sa duca toti in ea, sa stea acolo si sa nu mai iasa.
  • +19 (21 voturi)    
    lămurire necesară (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:36)

    taranistu [utilizator]

    mulțumim Dan Tăpălagă!
  • +20 (22 voturi)    
    Domnule Dan Tăpălagă (Joi, 23 ianuarie 2014, 13:54)

    Fisherman [utilizator]

    Este corectă atitudinea dumneavostră !
    Dacă demersul domnului Gabriel Liiceanu ”Apel catre lichele” a fost tratat nu cu indiferență ci cu obrăznicie - lichelele facînd mulți pași înainte în loc de unul înapoi - poate că se impune demascarea tuturor celor care sunt servitorii acestor lichele folosindu-se de cerneala infamiei pentru a le promova mediatic prin metoda acoperirii prin minciuni, manipulări, denigrări, linșaj public și alte mizerii a celor cărora le-au uzurpat dreptul la viața publică și cea politică !
    Prin aceasta s-ar putea crea un cap de pod pentru un catharsis general al mass-media românești greu încercate în zilele noastre și-i va obliga să facă un pas înapoi acum, când încă nu este prea târziu.
    O mass-media eliberată de infecția asta poate că ar căpăta o mai largă respirație iar dezvăluirile despre multiplele cazuri de abuzuri ale celor care se folosesc de avantajele Puterii politice vor oferi un rating consistent atât on-line cât și pe print.
    O țară întreagă așteaptă de douăzecișicinci de ani Adevărul.
  • +13 (15 voturi)    
    Lămurire superfluă (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:12)

    marius v [utilizator]

    Domnule Tapalagă,

    Discuția ar fi mai lungă, dar am să încerc să o scurtez.
    Stelian Negrea a fost primul care a refuzat să semneze acel protest, pe motive, zic eu, întemeiate. I-au urmat Ion Cristoiu, dintr-un motiv năucitor (nu i-a cerut nimeni să se alăture protestului!!!) și acest domn Teodorescu, în legătură cu care m-am întrebat mereu cum naiba a ajuns în presă - este un antitalent perfect.
    Acum, dumneavoastră ne întoarceți în 2006, însă în presa românească apele s-au despărțit definitiv în 2009, când presa a dovedit că poate fi mai ticăloasă decât clasa politică; veți fi de acord cu mine, o adevărată performanță. Părerea mea este că putea să vă plătească și Fane Spoitorul sau Nuțu Cămătarul, din moment ce reușeați să nu faceți compromisuri. Robert Turcescu a lucrat la mogulul Vântu, dar nu-mi aduc aminte să fi făcut vreun compromis. Același lucru îl pot spune despre Liana Pătraș, dar cu siguranță sunt mai mulți.

    Cred că ar fi fost necesar să existe restricții la semnarea acelui protest pentru cei care, într-un fel sau altul, de-a lungul carierei, și-au bătut joc de profesia de jurnalist. Asta, pentru a se putea face o distincție între protestul semnat de dumneavoastră și petiția (sau ce naiba a fost acolo) inițiată de Antena 3.
  • +8 (10 voturi)    
    dantapisti (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:56)

    hamangiu [utilizator]

    Toti suntem oamenii lui Tapalaga..dantapisti...zi de zi ii citim articolele ..le comentam cu vecinii..daca vedeti ..cele mai multe comentarii apar la articolele lui.Deci cea ce scrie ne incita,ne face sa ne dam cu parerea deci Dan Tapalaga este si va fi un ziarist..Multumim d-le Tapalaga ca existi..cum spune poetul daca nu existai trebuia sa fi inventat..pentru mine Cristian Teodorescu nu exista...si nu va exista.
  • +7 (9 voturi)    
    Lichelele raman lichele (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:53)

    UnOarecare [utilizator]

    Si Oamenii raman Oameni... restul e gargara lichelelor.
    Succes!
  • +6 (8 voturi)    
    Pentru ce scuze? (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:59)

    EMP [utilizator]

    Scuzele de la finalul articolului nu-si au rostul. Ne faceti un serviciu noua, cititorilor, aducandu-ne la cunostinta realitati din culisele mass-media. Mie articolul dvs. mi s-a parut binevenit.
  • +8 (10 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:29)

    redmc [utilizator]

    Semnatura unuia precum Cristian Teodorescu ar dilua demersul si l-ar transforma dintr-o indignare autentica intr-una mimata.
  • +3 (5 voturi)    
    nicio problema (Joi, 23 ianuarie 2014, 23:22)

    verdeata [utilizator]

    Domnule Tapalaga, stim prea bine cine sunteti, de aceea va respectam, de aceea va citim. Sunteti necesar pentru noi. Sa fiti sanatos si sa aveti putere sa continuati. Eu sunt sigur ca nu va veti schimba.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine ca nu a semnat Teodorescu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 9:42)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Ar fi fost o rusine sa-i apara numele pe lista dvs.

    CT este individul care comenteaza cu barbia pe masa la Romania TV, cu un vocabular impiedicat si un ton de satir batran cu creier obosit.

    L-am vazut de cateva ori si de atunci nu ma mai uit la RTV nici daca arde.
  • 0 (0 voturi)    
    conflict Basescu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 10:49)

    lzrd [utilizator]

    Dlor ,foarte des se uita ca "razboiul" impotriva lui basescu a fost pornit-declansat de INTACT ;
  • +1 (1 vot)    
    se pare ca... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 12:27)

    laurcat [utilizator]

    dl tapalaga a rezista 3 luni ca sef si vreo 2 ca simplu ziarist.
    avem aici si rasunsul d-lui teodorescu...http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/ia-sa-vedem-care-minte-eu-sau-dan-tapalaga-102292.html
  • +1 (1 vot)    
    Principiul și „orientarea”. (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:12)

    Viceversa [utilizator]

    Atunci când v-a angajat trebuie să vă fi considerat un „băiat deștept”, care se„orientează”. Agățându-vă de niște „nenorocite” de principii, l-ați dezamăgit pe d-l Teodorescu.
  • +1 (1 vot)    
    C.TEODORESCU,ETC (Vineri, 24 ianuarie 2014, 16:10)

    corneliu1950 [anonim]

    Securitatea a avut o multime de CARTITEnu numai la Europa Libera.Probabil unii dintre ei servesc si acum pe fostii sefi.De ce nu ar fi tovarasii c.teodorescu si e.hurezeanu uni dintre acestia?