Victoria Nuland despre legea amnistiei si gratierii: Nu este deloc clar pentru mine care e traiectoria viitoare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 12:48 Actualitate | Esenţial

Victoria Nuland, asistentul secretarului american de stat, a declarat sambata referitor la legea amnistiei si gratierii ca "am fost informata in ultimele 24 de ore despre posibilele solutii de viitor aici si nu este deloc clar pentru mine care e traiectoria viitoare". Inaltul oficial american a spus ca a primit "asigurari" din partea guevrnului roman "cu privire la intelegerea reactiei internationale fata de acele evenimente specifice" (evenimentele din martea neagra, cand Parlamentul a adoptat modificari majore care afecteaza lupta anticoruptie - n.red.).

Victoria Nuland a mai spus, intr-o scurta conferinta de presa desfasurata sambata, dupa intalnirea cu ministrul Afacerilor Externe, ca "este important sa existe o dezbatere sincera si deschisa despre importanta transparentei si importanta statului de drept".

Reamintim ca Parlamentul Romaniei a promovat un proiect de lege privind amnistia si gratierea unor categorii de fapte penale, proiect care ar duce la eliberarea din inchisoare a unor politicieni sau clienti politici. In urma presiunii opiniei publice interne si a reactiilor externe nefavorabile, Camera Deputatilor a decis in sedinta din 10 decembrie sa retrimita proiectul de lege la Comisia Juridica, urmand insa ca proiectul sa reintre pe agenda plenului in prima sesiune parlamentara din 2014.

In plus, au existat informatii potrivit carora Guvernul ar fi luat in calcul o ordonanta de urgenta cu aceeasi tematica in preajma ultimului termen al procesului lui Adrian Nastase. Premierul Victor Ponta a recunoscut indirect aceste discutii, dar a spus ca nu intentioneaza sa dea o astfel de ordonanta de urgenta: "Nu s-a pus problema vreodata. Atunci cand s-a pus problema sa se dea ordonanta, am explicat foarte clar ca e neconstitutional si nu intentionez sa fac asa ceva".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6114 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    normal (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 16:54)

    radiola [utilizator]

    Basescu spune ce-i convine,corlatean la fel.
    Pe madalin voicu trebuia sa-l intrebe nu pe TB.
    Sau poate l-a confundat la culoare.
    • +5 (5 voturi)    
      tu esti Mazeto? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 20:36)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui radiola

      sau il plagiezi?
  • +9 (11 voturi)    
    E clar! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 16:58)

    sebagain [utilizator]

    Traiectoria e clara pentru USL. Se intorc la Parlament hartiile si sunt votate de penali. Toti scapa si traiesc fericiti pana la adanci batraneti cu prada luata. Ce atatea explicatii si intrebari?
  • +11 (11 voturi)    
    Pentru mine e foarte clar (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 17:05)

    AliB [utilizator]

    Ponta a ales baronii.
  • +7 (7 voturi)    
    Da pai ca de obicei (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 18:26)

    Ciribanstula [utilizator]

    Nu au inteles ei bine din cauza traducerii!

    DEH!
  • +6 (6 voturi)    
    nu e clara traiectoria (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 19:34)

    nedumeritul [utilizator]

    "si nu este deloc clar pentru mine care e traiectoria viitoare".... cand un om informat in cel mai mic detaliu si la ultima ora (de catre serviciile lor) declara diplomatic acest lucru, este echvalent cu :
    -voi una spuneti si faceti contrariul....
    Vad si ei ca la noi justitia se face asfel:
    aliniem toti hotii ,talharii si penalii si aplicam regula: lu' asta deocamdata nu-i facem nimic,pe asta il atentionam,pe asta il speriem,pe asta il bagam la puscarie...si toate dupa regula "asa vrea muschii mei...asa e drept si corect"
    Comparati cu judecata tiganeasca si veti gasi multe asemanari, aia macar respecta niste reguli morale,subtiri dar totusi reguli...
  • +5 (5 voturi)    
    evident ca nu e clara (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 21:15)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    nu e clara in mod public, pentru ca adevaratele intentii ale politicienilor sunt scandaloase .
    La fel de evident e ca si incercarile de amentine o spoiala de democratie si stat de drept, fiind facute cu sila, sunt neconvingatoare si creeaza aceasta situatie confuza.
  • +2 (2 voturi)    
    Intre bare (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 23:53)

    sebagain [utilizator]

    Nu poate hotnews sa ridice pe primul loc subiectul pentru a vedea mai multe reactii?
  • +1 (1 vot)    
    Nu-l credeti pe premierul Disney ! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 4:08)

    Plagarus [utilizator]

    Doamna Noland, sunt sigur ca stiti foarte bine, ca nu trebuie sa aveti incredere, in aceasta caricatura de premier poltron !!
  • +1 (1 vot)    
    O fi stiind dna. Nuland multe, dar nu destule! (Duminică, 12 ianuarie 2014, 8:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca vrea sa ii fie clar, ca lumina zilei, doamna Nuland sa faca bine si sa se inscrie in PSD, sa initieze o 'filiala PSD, la Casa Alba'.
    Sa citeasca buchia cartii de capatai 'cum sa minti si sa plagiezi, cum sa iei totul in bascalie', scoasa la lumina de editura 'Parlamentul Romaniei', ca recunostinta si elogiu, fata de monumentalul Viorel Intaiul.
  • +1 (1 vot)    
    cum e cu traiectoria (Duminică, 12 ianuarie 2014, 8:54)

    gear six [utilizator]

    Nuland spune de fapt ca nu suntem predictibili.

    ramine ca USL si guvernarea actuala sa inteleaga faptul ca impredictibilitatea se asociaza ( in limbaj diplomatic) cu hotia,coruptia si in general cu prostia.
    prostul/hotul e imprevizibil.

    incepind cu vara lui 2012, guvernarea a devenit impredictibilia.
    din moment ce USL a inceput in felul asta( cu o mica lovitura) cine din lumea larga ar putea crede ca va fi altfel si USL ar putea face altceva decat surprize de acest gen in viitor?

    pentru USL ar trebui sa sune a avertisment ( adica "suntem cu ochii pe voi").

    exista (cu siguranta) posibilitatea ca USL sa mai pregateasca ceva , ambasada sa fi aflat si Nuland sa fi venit aici ca sa avertizeze.

    despre Nastase:
    nimeni nu spune nimic despre adevarata avere a familiei Nastase.nici un ziarist nu a incercat un singur subiect pe tema asta.
    cati bani are Nastase?cum i-a obtinut?unde isi ascunde banii?

    la toate platile facute (obligat de instanta) nici n-a clipit la plata lor( iar declaratia de avere nu acopera platile prejudiciilor )

    n-as crede ca departamentul de stat n-ar sti pe unde isi tin banii( si ce bani au) alesii nostri fosti si actuali ( din moment ce un Snowden a putut afla asa multe).cat de naiv sa fii sa sustii in continuare ca esti Alba ca Zapada ???