Avocatul Poporului anunta ca s-a sesizat din oficiu privind situatia de la Pungesti

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:44 Actualitate | Esenţial

Institutia Avocatul Poporului anunta ca s-a sesizat din oficiu in legatura cu situatia din comuna vasluiana Pungesti in urma recentelor proteste de pe raza acestei localitati.

"Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu in legatura cu situatia din comuna Pungesti, judetul Vaslui, si evenimentele petrecute pe raza acestei localitati, cu prilejul recentelor proteste", afirma purtatorul de cuvant al institutiei, Matei Vartosu, intr-un comunicat transmis sambata si citat de Agerpres.

De asemenea, sursa citata precizeaza ca in exercitarea atributiilor conferite de lege, reprezentantii institutiei Avocatul Poporului s-au deplasat in comuna Pungesti, unde au discutat cu oficialitatile din cadrul primariei.

"De asemenea, au fost initiate intalniri cu reprezentantii Jandarmeriei si urmeaza sa aiba loc discutii cu participantii la protest. Verificarile sunt in curs de desfasurare, iar concluziile vor fi aduse la cunostinta opiniei publice", mai precizeaza comunicatul Avocatului Poporului.

La inceputul acestei saptamani, Jandarmeria a precizat intr-un comunicat de presa ca este prezenta in continuare in Pungesti, "pentru asigurarea unui climat de normalitate, prevenirea oricaror incidente ce pot duce la tulburarea ordinii si linistii publice, precum si interventia ferma in situatiile in care se incalca legea".

In judetul Vaslui au existat in ultima perioada mai multe proteste, unele soldate cu violente intre protestatari si jandarmi, fata de intentia companiei Chevron de a trece la exploatarea gazelor de sist in regiune. Mai multi cetateni din comuna vasluiana Pungesti au sustinut ca reprezentantii Jandarmeriei comit o serie intreaga de abuzuri si ca oamenii nu sunt lasati sa iasa din case fara sa fie perchezitionati si chestionati.

Compania americana Chevron a anuntat duminica dimineata ca si-a reluat operatiunile de explorare din perimetrul Silistea, comuna Pungesti, judetul Vaslui, dupa ce sambata trecuta lucrarile au fost sistate in urma violentelor dintre protestatari si jandarmi.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5978 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    S-a trezit din somn (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:00)

    emaduma [utilizator]

    Mai exista institutia asta? S-a trezit din somnul luuuung?
    • +15 (19 voturi)    
      Avocatul Poporului e de fapt sluga USL (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:37)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui emaduma

      asta cu sesizarea din oficiu e o minciuna, avocatul poporului e slugoiul USL, Guvernul Ponta a emis peste100 de ordonante de urgenta si nu s-a sesizat niciodata
      • +5 (7 voturi)    
        Avocatul USL (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 19:37)

        max# [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ca să fim mai preciși.
    • +2 (2 voturi)    
      Avocatul Poporului (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 23:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui emaduma

      drege busuiocul.
  • +23 (23 voturi)    
    curiozitate (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:00)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    De ce nu o fi facut-o inainte de a se rasti ieri Ponta la americani?
    • +18 (20 voturi)    
      aveti grija la greci atunci cand va aduc daruri (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:06)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      Oare de ce s-a sesizat AP ? De cate zile nu ati mai auzit ceva de Pungesti? Jurnalistii si mass media sunt sustinatorii independentei energetice a tarii cu sponsorizari de la corporatii energetice asa ca de unde sa mai aflam ce se intampla in Pungesti.(la cate sonde trebuie construite pentru independenta energetica, adica zeci de mii, vom avea tot atatea cazuri Pungesti, adica ceva ce va deveni banal ) Cel mai probabil urmeaza si aici un scandal facut de organizatii occidentale care au aflat ca in Pungesti locuitorii traiesc sub stare de asediu. Nimeni nu trece pe acolo nelegitimat. Nimeni nu se opreste pe raza de sute de metrii de terenul Chevron. Toti stau cu jandarmii in coaste ca sa inteleaga SA TACA DIN GURA. Asa ca de frica si pentru a amortiza scandalul care va urma peste cateva zile guvernul si-a facut strategia. Uitati-va pe webcam in Ucraina, vedeti live ce se intampla in piata Independentei. Uitati-va la fetele ucrainienilor, uitati-va cum arata Kievul. Sunt fete UE dar cu tara inafara UE. La noi- tara UE nu avem nicicum fata de asa ceva. Toate camerele web care erau la consiliile judetene si primarii in tara au fost scoase din functiune, inclusiv Piata Universitatii si de oriunde s-ar putea aduna oamenii sa protesteze. Manifestatia de azi la guvern a fost facuta intr-un tarc lateral sau in spatele guvernului, sa nu fie vazuti demonstrantii din piata. Poate nu va dati seama dar de acum incolo o sa incepeti sa fiti informati NUMAI CU CE TREBUIE. Strategiile de manipulare si pe retelele de socializare au inceput sa functioneze. Cand oamenii vor mai incerca sa se adune intr-un loc, se vor mai face tot felul de anunturi ca de fapt „dincolo” – in alt loc este ceva mai interesant. Aveti deci grija la „darurile grecilor”. Ne vedem maine in strada.
    • +5 (5 voturi)    
      Maria Ta, (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 22:37)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ai ghicit! E continuarea santajului la americani !!! Sa vedem acum cum muta ei!
  • +19 (21 voturi)    
    "Institutia Avocatul Poporului"..... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:00)

    translativus [utilizator]

    ....Mai avem asa ceva ? Dupa linistea de dupa cucerirea poporului roman de aceasta monstruoasa coalitie, am crezut ca aceasta institutie s-a desfintat.

    Cand s-au dus la Pungesti, la "discutiile" cu protestatarii, si-au luat si bastoanele cu ei?
  • +10 (12 voturi)    
    Cam tirziu , dar bine-i si acuma ! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:08)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    Sarbatori fericite !Avems perante desarte ca puteti face ceva ,macar de forma !!! Astia de la Chevron au sustinere de la toti mafiotii !!!!
  • +12 (12 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Cam tarziu si cam in sictir. Crap de curios ce va face avocatul poporului ala pus de tonta.
  • +19 (19 voturi)    
    Ce gluma sinistra! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:29)

    Andradda [utilizator]

    S-o fi sesizat avocatul poporului din oficiu dar toata lumea stie ca e vb de "oficiul Plagiatorului"!.
    I-a dat Ponta ordin: bai, fa si tu ceva, fa-te ca lucrezi, ca uite sare lumea in capul nostru. Fa-te ca te sesizezi tu din oficiu ca sa avem cat de cat un argument ca in Romania totul functioneaza perfect!"
    Iar sluga a executat ordinul!
    Rusinea lumii!
    • +9 (9 voturi)    
      Bah..... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:59)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      .....sesizeaza-ta !!!!!!..:)))))))))))
    • +14 (14 voturi)    
      e legat de santajul ambasadei americane (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:12)

      Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu vi se pare că Ponta pune in aplicare amenintarea (care lui i se părea) subtilă ca răspuns la atentionarile primite de la ambasada americana?

      Mie, da.
  • +8 (8 voturi)    
    si avocatul popului (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:36)

    7imist [utilizator]

    e preocupat de gazele de shit... :-)
  • +12 (12 voturi)    
    bine ca asta nu s-a sesizat dupa ce (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:48)

    gopo111 [utilizator]

    incepea jandarmi sa bage oameni in spital, oricum nu vad de ce e zona speciala de siguranta, aaaa ca mickey mouse ponta si ceilalti au luat bani de la chevron si acum au trimis brutele sa bata poporul pt ca altfel le ia bani aia inapoi, asta arata pe fata ca parlamentari este minjiti :)
  • +15 (15 voturi)    
    Avocatul lu' peste (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:19)

    CristianDragoi [utilizator]

    Acum inteleg de ce Avocatul Poporului este prea ocupat sa se sesizeze in legaturile cu abuzurile din Parlament... Ar trebui sa isi schimbe numele in Avocatul Parlamentarilor...
  • +13 (13 voturi)    
    Nesimtire (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:28)

    veto [utilizator]

    Acest avocat al poporului ar trebui scos in suturi afara , insasi denumirea de "avocat al poporului " il obliga sa ia atitudine fata de ilegalitatile ce se fac la Pungesti , dar parca vad ca si el o sa apere Chevronul, trebuie tot schimbat pana la radacina.
  • +10 (12 voturi)    
    Rolul avocatului poporului (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:34)

    george_neagu [utilizator]

    Avocatul poporului ar trebui sa se sesizeze pe unele ordonante ale guvernului nu pe evenimentele petrecute in acea comuna.
    Atunci sa se sesizeze si pe taierile ilegale de paduri, de exemplu.
  • +11 (11 voturi)    
    E bine ca.... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:01)

    polonyca [utilizator]

    ....acest avocat traieste , adica uite domne, avocatul e in viata !!!!! Eu putea sa jur ca nici nu exista asa ceva pe plaiurile noastre....
    • +2 (2 voturi)    
      nici nu exista (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 21:15)

      ionelcoroiu2010 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      nicinu exista numai de forma !!Aintervenit acuma dupa ce afost asaltat de catre demonstranti !!! Vai de capul lui !
  • +3 (3 voturi)    
    occupy (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 18:40)

    andreexe [utilizator]

    Oare le-a prins bine occupy-ul de marti :D?
  • +3 (3 voturi)    
    miercuri dimineata (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 21:58)

    thebblack [utilizator]

    atunci trebuia sa se autosesizeze.
  • +1 (1 vot)    
    Dar de ce /// (Duminică, 15 decembrie 2013, 6:12)

    dan tulceanu [utilizator]

    nu s-a sesizat cand au incercat parlamentarii sa violeze justitia. Titulatura este de "Avocat al POPORULUI" , nu al lui Ponta si al intereselor lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Bulane pe spinare de la " doctor-malpraxis " (Duminică, 15 decembrie 2013, 8:03)

    Plagarus [utilizator]

    ponta-"Din cate stiu eu, Chevronul investeste in Romania sau poate sa plece din Romania daca nu se aplica legea....."
    Carevasazica babele din Pungesti si-au luat bulane pe spinare pentru a se adopta legile de modificare a codului penal + SUPERIMUNITATI !!????
  • +2 (2 voturi)    
    PM (Duminică, 15 decembrie 2013, 10:54)

    soundtrack [utilizator]

    este implant kgb. Uitati-va la fata lui si ganditi-va la populatiile stepei!!
  • 0 (0 voturi)    
    mda! (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:42)

    asspeeda [utilizator]

    totuşi,ştie cineva care este numele acestui...manechin al USL?cum îl cheamă,cum îi spune lumea la cozi(aiurea)??cine este acest mizerabil,cu nume şi prenume??ar trebui '' promovat'' îin fiecare minut,să ştie cei care au votat USL!