Vaslui: Echipaje de jandarmi actioneaza in continuare la Pungesti

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 decembrie 2013, 11:30 Actualitate | Esenţial

Mai multe echipaje de jandarmi se afla in continuare in comuna vasluiana Pungesti, acolo unde reprezentantii companiei Chevron amplaseaza prima sonda de explorare a gazelor de sist din judet, relateaza Agerpres. Potrivit maiorului Marius Taranu, ofiter relatii publice in cadrul Brigazii Mobile de Jandarmi Bacau, in zona atmosfera este una linistita.

"Pe drumul judetean care face legatura dintre Vaslui si Pungesti se circula normal. Atmosfera in zona este una linistita. Mai exista doar cateva echipaje de jandarmi", a declarat, luni, pentru Agerpres, Marius Taranu.

Potrivit unor informatii, mai multe camioane cu jandarmi au fost vazute in zona Crasna, masinile indreptandu-se spre municipiul Vaslui. Intrebat depre aceasta situatie, Marius Taranu a declarat ca nu se pune problema suplimentarii fortelor de ordine in comuna Pungesti.

Reprezentantul Jandarmeriei a spus totusi ca, "in functie de situatia operativa dintr-o anumita zona, dispozitivele de jandarmi pot fi modificate".

***

Chevron a reluat, duminica dimineata, operatiunile din perimetrul Silistea - comuna vasluiana Pungesti, la mai putin de o zi dupa ce suspendase temporar, sambata la pranz, lucrarile de amplasare a unei sonde in vederea explorarii gazelor de sist, pe fondul  protestelor din zona.

Sambata, in jur de 400 de localnici au rupt cordonul de jandarmi si au patruns pe perimetrul Chevron unde lucrau muncitorii. Protestele de sambata au culminat cu daramarea zidului ce imprejmuia terenul concesionat Chevron, dar si cu ridicarea unor protestatari care au fost dusi la politie si audiati. O parte dintre ei au fost acuzati de ultraj si tulburarea linistii publice si amendati.

Duminica, dupa anuntul Chevron privind reluarea lucrarilor, localnicii au incercat sa se mobilizeze pentru un nou protest, insa au acuzat abzurile jandarmilor. Ei sustin ca nu au fost lasati sa iasa din case fara sa fie perchezitionati si chestionati. "La fiecare casa sta cate un jandarm. Nici in drum nu avem voie sa iesim fara sa dam socoteala jandarmilor", a declarat un locuitor din Pungesti citat de Agerpres. De asemenea, autoturismele care circulau pe drumul judetean ce face legatura intre Vaslui si Pungesti au fost oprite, iar conducatorii auto intrebati unde merg si cu ce scop.

Explicatia Jandarmeriei: comuna vasluiana Pungesti a fost declarata zona speciala de siguranta publica. Potrivit unui ordin al Jandarmeriei, in zonele in care au loc manifestari violente se impun masuri speciale, a declarat pentru Agerpres un reprezentant al Jandarmeriei.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5699 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Jandarmii (Luni, 9 decembrie 2013, 11:39)

    nano2k [utilizator]

    Ar trebui sa ia exemplul colegilor tailandezi:

    http://politicalblindspot.com/police-in-thailand-lay-down-vests-and-barricades-in-solidarity-with-protestors/
    • +5 (5 voturi)    
      ar trebui... (Luni, 9 decembrie 2013, 12:33)

      T34 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      ... dar la noi e si mai fain: jandarmii incita cetatenii sa distruga gardurile, dupa care ii bat fiindca le-au distrus. Manevre securiste, invatate de Paul Smantana - seful jandarmilor vasluieni - pe vremea cand era securist, sef al unui detasament USLA.

      Priviti aici:
      http://www.youtube.com/watch?v=aRMf1-Zv08Y

      sau aici, cum jandarmii se afla printre cei care distrug gardurile sau se intorc cu spatele si se fac ca nu vad:
      http://www.vrn.ro/cum-a-fost-stricat-gardul-de-la-chevron-cu-ajutorul-jandarmilor-video
  • +10 (10 voturi)    
    "conducatorii auto intrebati unde merg si cu ce " (Luni, 9 decembrie 2013, 11:41)

    hot news [utilizator]

    la prima vedere, pare o masura comunista, asa cum spre sfarsitul anilor '80 erai oprit pe sosea si pus sa deschizi porbagajul, daca se gaseau cumva cartofi de "contrabanda", erau consfiscati!
    Dar daca a fost declarta zona SPACIALA, totul se lamureste! Este perfect explicabila si prezenta masiva a jandarmilor, si suspendarea unor drepturi si libertati cetatenesti. Cui ii mai arde de prostii precum libertatea de circulatie pe drumurile publice, sau dreptul presei la informare, cind in joc sunt interesele firmei Chevron, ce vine dela Marele Licurici?!
    • 0 (0 voturi)    
      Ei..... (Luni, 9 decembrie 2013, 16:18)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      .... o sa-i vedem noi pe Jandarmi astia viteji cand se schimba regimul !!!!!!:)))))
      • 0 (0 voturi)    
        ie sclus! (Luni, 9 decembrie 2013, 18:15)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Un asemenea regim, extrem de fidel lui Chevron, nu cred ca se va schimba vre-o data!
        Va beneficia de toata sustinerea, chiar si atunci cind UE va incepe sa strambe din nas la abuzuri, la cianuri sau la fracking!
        Romania este tara tuturor posibilitatilor!
  • +7 (7 voturi)    
    Cozi de topor (Luni, 9 decembrie 2013, 12:07)

    Un cititor [utilizator]

    Jandarmeria si-a pierdut onoarea si menirea. In ceea ce ma priveste , nu voi mai avea respect fata de jandarmi. Ii voi considera doar niste slugi care se multumesc cu farimaturile de la masa politicienilor.
    • +3 (3 voturi)    
      nu jandarmeria..... (Luni, 9 decembrie 2013, 12:47)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ....este vinovata.
      Oameni buni treziti-va. De vina pentru rautatile pe care le traim nu este bicul care ne loveste ci mana care manuieste biciul !

      Oare jandarmii ar fi actionat daca nu ar fi primit ordin ? Ordinul primit nu s-a dat in baza unor legi ? Legile nu au fost facute de "alesii neamului" ?
      Degeaba ii spurcam pe jandarmi sau pe cei de la Chevron pentru ca ei actioneaza in baza unor legi si contracte legale.

      Marea noastra problema este aceasta clasa de escroci politicianisti care au jefuit tara de 23 de ani si care acum se pregatesc sa si-o imparta intre ei prin asazisa "regionalizare", marca USL.

      Daca vom fi intr-atat de idioti incat sa acceptam asa ceva, inseamna ca nici nu meritam sa avem o tara a noastra !
      • +1 (1 vot)    
        Bun, si jandarmul ala nu gindeste ? (Luni, 9 decembrie 2013, 13:54)

        it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Daca cdt de a intra in corpul de jandarmi este lipsa creierului, inteleg ...
        • 0 (0 voturi)    
          amandoi aveti dreptate! (Luni, 9 decembrie 2013, 18:19)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

          Da, vina principla este a celor ce au dat ordinele abuzive si ilegale.
          Da, Jandarmeria este un corp militarizat, unde "ordinele nu se discuta".
          Totusi ... cam de la procesul de la Nurenberg incoace, stim ca justificarea "eu doar am executat ordinele primite!" nu tine intotdeauna - mai ales daca pierzi razboiul ...
  • +11 (11 voturi)    
    incompetenta doare ..... (Luni, 9 decembrie 2013, 12:10)

    cbogdan [utilizator]

    Nu stiu cine are dreptate in acest conflict. Dar se pot observa doua lucruri:
    1. Jandarmii sunt depasiti de situatie pentru ca actioneaza impotriva unei COMUNITATI INTREGI. Nu poti considera ca o intreaga comunitate a devenit ASOCIALA SI VIOLENTA fara sa te intrebi de ce. Din aceasta cauza jandarmii folosesc proceduri pe care le utilizeaza la ACCESUL GALERIILOR PE STADIOANELE DE FOTBAL, ceea ce este ridicol (ca sa nu spunem altfel).
    2. Avem o comisie de ancheta parlamentara pentru CAZUL CALARASI ( a devenit un CAZ !) dar nu am auzit de un parlamentar (de orice culoare politica) care sa mearga si sa se informeze despre ce se intampla la Pungesti (si oamenii aceia sunt cetateni si alegatori). Si se mai mira de ce sunt dispretuiti politicienii in Romania
    • +1 (1 vot)    
      a fost dr. Ciohodaru (Luni, 9 decembrie 2013, 12:26)

      marius123 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      si au mai fost si altii parca
      • +4 (4 voturi)    
        scuze .. (Luni, 9 decembrie 2013, 12:51)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui marius123

        Daca au fost acolo parlamentari rog sa fiu scuzat. Pe cand o COMISIE DE ANCHETA DESPRE CAZUL PUNGESTI ?
  • +2 (2 voturi)    
    Democratie (Luni, 9 decembrie 2013, 12:46)

    Mirobo [utilizator]

    Daca pe viitor se gasesc gaze si in alte zone din tara unde proprietari ar fi politicieni,oare cum ar mai reactiona "organele".
    Zona speciala de interes guvernamental ar fi un statut mai bine intitulat. Romania a ajuns dintr-o femeie frumoasa intr-o doamna siluita in toate "orificiile".
  • -4 (4 voturi)    
    totuși (Luni, 9 decembrie 2013, 12:49)

    Mazeta [utilizator]

    De ce tace cucul?