Centrul Academiei Romane care studiaza problemele etnice a fost amendat de Consiliul pentru Combaterea Discriminarii pentru ca a dat afara un angajat. Acesta atacase Centrul tocmai la CNCD

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 4 decembrie 2013, 18:09 Actualitate | Esenţial

"Desfacerea contractului de munca venit ca o reactie la o petitie formulata catre CNCD reprezinta victimizare", anunta Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD). Institutia a decis sa amendeze "Centrul European de Studii in Probleme Etnice, reprezentat prin Radu Baltasiu, director", cu 8.000 lei. Decizia CNCD vine dupa ce in vara a anuntat ca a sanctionat cu avertisment Academia Romana pentru publicarea de catre Centrul European de Studii in Probleme Etnice a doua studii in care se fac referiri discriminatorii la minoritatea maghiara. Ambele studii au fost coordonate de directorul Radu Baltasiu si au fost atacate la CNCD de catre cercetatorul Cristian Gojinescu, care ulterior a fost demis. 

Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii a decis in sedinta de miercuri, 4 decembrie, ca "desfacerea contractului de munca venit ca o reactie la o petitie formulata catre CNCD reprezinta victimizare potrivit art. 2, alin. (7) din O.G. 137/2000, modificata si republicata". "Centrul European de Studii in Probleme Etnice, reprezentat prin Radu Baltasiu, director, a fost sanctionat cu amenda contraventionala in valoare de 8.000 lei. Vot: in unanimitate a celor prezenti", informeaza CNCD intr-un comunicat remis HotNews.ro.

Amintim ca pe 10 iulie 2013, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a sanctionat cu avertisment Academia Romana in urma publicarii a doua studii in care se fac referiri discriminatorii la minoritatea maghiara. Ambele studii au fost coordonate de directorul Centrului European de Studii in Probleme Etnice (CESPE), Radu Baltasiu, si au starnit controverse in randul cercetatorilor.

Cercetatorul Cristian Gojinescu a sesizat in ianuarie CNCD in legatura cu acele studii, iar Consiliul a decis ca afirmatiile "Elitele maghiare au chiar un aparat conceptual care denota preocuparea pentru organizarea-influentarea proceselor demografice. Astfel, principala lor grija este asigurarea 'reproducerii etnice maghiare'. Din acest punct de vedere, familiile mixte, in special acelea unde 'femeile maghiare nasc copii romani' primesc o atentie speciala" incalca prevederile Ordonantei privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare.

La sfarsitul lunii iulie, Adevarul scria ca cercetatorul Cristian Gojinescu a fost dat afara din Centrul European de Studii in Probleme Etnice (CESPE) al Academiei Romane. Presedintele Academiei Romane, Ionel Haiduc, a declarat atunci ca a cerut un audit si ca acest caz ar putea ajunge in justitie.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1771 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Ar trebui desfiintat (Miercuri, 4 decembrie 2013, 18:24)

    CatalinPetrica [anonim]

    Consuliul asta e demonic, un adevar nu reprezinta o discrimare, cei de la academie au constatat un adevar nu poti sa schimbi adevarul pentru ca asa considera unii de la un consiliu
    Eu zic sa dea o o amenda si lui Ohm pentru ca legea lui Ohm este descrimantorie fata de femei
    • +2 (4 voturi)    
      ar trebui sa gandesti inainte sa vorbesti (Miercuri, 4 decembrie 2013, 20:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      cel care a facut plangerea nu era maghiar, iar CNDC a luat decizia in unanimitate.. tre' sa fie undeva un sambure de adevar, nu?

      oricum deciziile cndc sunt inutile. sanctioneaza institutia cu amenda contraventionala? pardon? adica o instititutie finantata de bugetul statului este 'pedepsita' sa plateasca inapoi niste bani statului? in realitate nu raspunde nimeni pentru nimic, doar amaratul ala a ramas fara loc de munca.
      • 0 (0 voturi)    
        logica (Joi, 5 decembrie 2013, 12:08)

        ionutbizu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        bre, nu tre sa fii cu nume de ungur ca sa te foloseasca ungurii. ca acum se joaca tare, se da la gioale, ca miza-i mare. saracu nici nu stie in ce s-a bagat, ca daca ar sti cati bani sunt la mijloc, nu s-ar mai juca. sau ar cere mult mai mult.

        iar unanimitatea - ca in orice institutie de militie politizata - e singura varianta posibila.
  • -2 (8 voturi)    
    bravo mister ferenc asztalos (Miercuri, 4 decembrie 2013, 18:30)

    vladimir [anonim]

    asa e cand ii lasi pe unguri de capul lor si le mai dai si putere, iti dau amenzi in propria tara.
    Cine-l tine in brate pe acest domn ? Ne facem ca nu stim si nu vedem?
    • 0 (0 voturi)    
      pare o decizie buna (Miercuri, 4 decembrie 2013, 20:58)

      hap [anonim] i-a raspuns lui vladimir

      Radu Baltasiu e un individ straniu. E un paria in toata comunitatea sociologilor - nimeni nu vrea sa vorbeasca cu si despre el fiindca e foarte agresiv.

      Studiile facute de cespe in harcov sint foarte slabe. Nu stiu cazul cu Gojinescu, dar cunoscindu-l pe Baltasiu pare plauzibil
  • 0 (6 voturi)    
    Unanimitate!!!! (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:56)

    IoanB [utilizator]

    Pe acolo (prin CNCD) nu exista nici o fiinta ganditoare?
  • 0 (0 voturi)    
    ufff (Miercuri, 4 decembrie 2013, 20:50)

    ggigel [anonim]

    Cercetarile facute de CESPE au fost nu doar foarte proaste ci si f. stranii. Domnul Baltasiu este cel ce sustine calcularea indicelui cefalic la secui. Asta nu mai e patriotism sau nationalism. E o forma de prostie combinata cu rasism.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti cu capu (Joi, 5 decembrie 2013, 11:47)

    doina [anonim]

    bineinteles ca cncd face jocurile. vor sa discrediteze orice rezultat care nu e conform cu udmr-ul pt ca...tocmai au instituit un centru de studii etnice..sub guvern. HA!
    cine zicea ca ungurii nu is la guvernare? :))))

    iar de gojinescu numai bine. am intrebat pe toti pe care ii stiu din moldova de el, da nimeni nu a auzit de un asemenea personaj, desi se da mare spion pro romania =)))
  • 0 (0 voturi)    
    no shit sherlock! (Joi, 5 decembrie 2013, 11:56)

    pandele olteanu [anonim]

    super tare fratee!
    Umbla barfa ca schmitt zicea ca conceptele politice sunt concepte teologice secularizate...

    Acuma... singura institutie de sorginte religioasa corespondenta CNCD care imi vine in minte este... guess what - INCHIZITIA :)))
  • +1 (1 vot)    
    N/A (Joi, 5 decembrie 2013, 12:15)

    ani=onim [anonim]

    textul "Elitele maghiare au chiar un aparat conceptual care denota preocuparea pentru organizarea-influentarea proceselor demografice. Astfel, principala lor grija este asigurarea 'reproducerii etnice maghiare'. Din acest punct de vedere, familiile mixte, in special acelea unde 'femeile maghiare nasc copii romani' primesc o atentie speciala" este defapt un citat al unui autor maghiar, redat in raportul realizat de CESPE. Nu ii apartine domnului Baltasiu. Asadar, poltizati fara nici un scop!