Corespondenta din Vilnius

UPDATE Vlad Filat, fostul premier moldovean: Declaratia lui Basescu ii ajuta pe rusi

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2013, 11:30 Actualitate | Esenţial

Politician moldovean explicand jurnalistilor rusi declaratia de miercuri a lui Traian Basescu
Foto: Hotnews
Fostul premier al Republicii Moldova Vlad Filat considera ca recenta declaratie facuta de Traian Basescu, potrivit careia urmatorul proiect national al Romaniei trebuie sa fie unirea cu Moldova, ii ajuta pe rusi si pe comunistii din tara vecina.

UPDATE: Traian Basescu a refuzat sa comenteze declaratia lui Vlad Filat.

Reporterul HotNews.ro l-a intrebat, la Vilnius, pe Vlad Filat "Cine este ajutat de aceasta declaratie a lui Traian Basescu?".

"Pe comuniști, pe cei de la Moscova, ii ajuta. Vreau sa fiu foarte sincer: proiectul national al Republicii Moldova este integrarea in UE. Asta inseamna ca va deveni tara membra, acolo unde nu mai sunt frontiere", a raspuns acesta.

Vlad Filat mai spune si ca Traian Basescu nu s-a consultat cu liderii PLDM inainte de a face declaratiile de miercuri. "Mai bine il intrebati pe Traian Basescu ce a avut in vedere cand a facut declaratiile. Reiterez pozitia mea: noi urmarim ca prin acest proces de integrare europeana sa avem un stat suveran, independent, puternic, care sa fie intr-o perspectiva nu foarte indepartata membru al UE."

​Presedintele Romaniei, Traian Basescu, se va deplasa vineri in Republica Moldova, dupa summit-ul de la Vilnius, el fiind asteptat la o receptie la ora 18, afirma surse moldovene. Administratia prezidentiala nu a confirmat oficial.

Cel mai probabil, Traian Basescu va participa la receptia oferita cu ocazia Zilei Romaniei. 

Presedintele se afla vineri la Vilnius la Summit-ul Parteneriatului Estic, unde Moldova a parafrat Acordurile de Asociere cu Uniunea Europeana. 

Basescu a declarat miercuri, la TVR 1, ca urmatorul mare proiect politic pentru Romania este unirea cu Republica Moldova."Mai devreme - nu va ganditi maine - sau mai tarziu, acest lucru se va intampla, pentru ca sangele apa nu se face. Romania a avut un proiect fundamental de tara - NATO. A avut un al doilea proiect de tara, UE. Eu cred ca un al treilea proiect fundamental trebuie sa fie unirea cu Moldova", a afirmat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6897 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    Cred ca declarati lui Filat ii ajuta pe rusi! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 11:40)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nu coneaza ce zice Baescu,conteaza ce sarfici poate face Romania pentru sora pierduta Basarabia!

    Si mai mult, conteaza ce voresc liderii romanilor din Basarabia!
    • +13 (25 voturi)    
      Oameni mici, oameni mari. (Vineri, 29 noiembrie 2013, 11:53)

      SerbanB [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Declaratia lui Basescu va ramane in istorie. Despre Filat nu vor vorbi prea multi.
      • 0 (4 voturi)    
        cred (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:56)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui SerbanB

        ca este filat sau la gilaj....contract fara licitatie cu markeul// /marca kgb!?
      • -3 (9 voturi)    
        Declaratia lui Basescu (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:06)

        Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui SerbanB

        Declaratialui basescu este incheie un proiect prost conceput , deloc sustinut, esec cras.Istoria nu retine declaratii ci fapte. Basescu ramane in istorie ca presedintele demis tinut in scaun de UE contrar vointei electorilor romani, o pagina rusinoasa pentru Romania si pentru UE daca va rezista.
        • -1 (3 voturi)    
          @dr.Man (Vineri, 29 noiembrie 2013, 18:55)

          bobocia elena [anonim] i-a raspuns lui Dr.Man

          Daca as avea atat de mult narcisism m-as declara si eu dr.Narcis. Cu ce drept, iti arogi tu, un analfabet, titlul de dr. man,( reciteste-ti textul, mai pune burta pe carte ,apoi mai posteaza cate ceva. Postura de a critica , cere si un minim de cunoastere a gramatcii limbii romane). Ti-am scris intentionat numele cu litere mici ca sa-ti arat micimea doctoratului pe care il detii, daca il detii cu adevarat ,sau detii un "doctorat" la fel de "valoros" ca al ""prim-dottore"" made in Rmania, cel declarat (nevalid sau invalid ???!!!!) de Academia Romana ."Unde esti tu Tepes, Doamne??.....
        • 0 (2 voturi)    
          ! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 19:12)

          melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Man

          Dar cu ce te-a suparat gramatica asa de mult incat n-o bagi in seama deloc,dottore? (Incep a-mi pierde respectul pentru " doctori")
  • +7 (17 voturi)    
    E cunoscut ca fiind rusofil (Vineri, 29 noiembrie 2013, 11:50)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Filat...nu e de mirare...plus ca nu ii convine ca are multe bijnitarii care nu prea i-ar merge daca basa ar reveni la Ro
    • 0 (0 voturi)    
      Si la noi is multe bijnitarii (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 10:37)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Care nu prea merg de cand cu UE....
  • +13 (21 voturi)    
    Obiectivele Romaniei (Vineri, 29 noiembrie 2013, 11:58)

    fane_grija [utilizator]

    Ce a spus Basescu despre unire este in asentimentul multor romani indifere de ce parte a Prutului se afla.

    Daca acest obiectiv se atinge sau nu, asta depinde numai de ei si de felul in care stiu sa speculeze oportunitatile ce li se ofera (inclusiv prin unire in cadrul UE).

    Pe cine supra, deranjeaza sau agita acest obiectiv al romanilor nu ar trebui sa fie parte din imaginea generala.

    Pana acum am vazut ca au comentat un fost sef de serviciu secret din epoca Voronin si fostul PM moldovean (unul care a ezitat in a promova valorile UE in Moldova). Nu mi se par relevanti in acest context.
  • +3 (21 voturi)    
    adio, Filat! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:00)

    Mazeta [utilizator]

    Moldovenii, ca pedeliştii. O gaşcă de nerecunoscători, care nu reuşesc să aprecieze contribuţia de seamă a preşedintelui Băsescu.
    • +8 (12 voturi)    
      Aproape corect (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:39)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu moldovenii, Filat =)))

      In rest, ti-am pus plus plus cu placere
    • +4 (10 voturi)    
      Ca Ponta! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:51)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Zici una si se intelege alta
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 10:59)

      ak [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      buna asta
  • +5 (15 voturi)    
    Base' (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:37)

    Xorciser [utilizator]

    E baiat destept, stie ca parlamentarii/ministrii din R Moldova nu vor unirea pt ca isi pierd sinecurile.

    In schimb primarii nu au decat de castigat (locul lor nu se va schimba, ba din contra pot primi bani pt primarii dintr-un buget mult mai generos), si de-aia Base' tot socializeaza cu Chirtoaca...
  • +11 (17 voturi)    
    Fara duplicitate. (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:38)

    Teh-nik [utilizator]

    Ce sa intelegem de aici ca presedintele Basescu trebuia sa nu afirme nimic, ci doar sa-i perie pe unii si altii cum facea fostul presedinte Iliescu. Adicatelea sa stam morcoviti , tacuti si sa plasam mesaje cu limba de lemn. Fireste ca sunt nuante in cele declarate de presedinte, dar mesajul e destul de clar. Pe de alta parte populatia cu aspiratii rusofone din Basarabia nu are de ce sa se teama, pt ca n-am vazut minoritati etnice care sa nu se bucure de drepturi depline in Europa sau Romania. Asadar e timpul sa spunem ce gandim si sa nu fim duplicitari, chiar daca se supara unii sau altii.Iar daca populatia majoritara din R Moldova nu considera oportun o unire, e foarte bine sa -si doreasca sa fie in primul rand in UE, pt ca setul importand de valori democratice la care aspiram cu totii, pe acolo chiar functioneaza.
    • -1 (5 voturi)    
      aprecierile dvs (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:01)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Teh-nik

      sunt in general corecte,,,cu amendamentul ca acum ,in acest an lucrurile difera de acei ani 90
      mu aveam naro
      nici ceva ue! atunci eram mult mai vulnerabili la suflul rece al siberiei acum mai avem ceva znaga! macar politica! intre timp si badarabenii sau mai schimbat au mai umblat in lumne s-au mai lamurit cata dragoste vine de la moscova! atat doar! atunci era situatia cam exploziva si rusii intretin focul acesta!...dar susrpriza..nemtii sunt de acord cu ei a de retine! ue nu e chiar o domnisoara nebinovata!
      • +6 (8 voturi)    
        de acord... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:22)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        cu d-ta, dar ... scuze, ai guturai? m-am distrat putintel cind ti-am citit textul :)
        • +1 (3 voturi)    
          !!!!! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:46)

          sabo [utilizator] i-a raspuns lui brita

          graba
          constat si eu umorul involuntar!
  • +8 (12 voturi)    
    declaratie (Vineri, 29 noiembrie 2013, 12:52)

    dan [anonim]

    n-am ineles nici de la filat, nici de la ponta, nici de la corlateanu in ce fel ii ajuta pe rusi declaratia lui basescu
  • -5 (11 voturi)    
    Sunt absolut de acord cu Filat (Vineri, 29 noiembrie 2013, 13:55)

    ploiesteanu [utilizator]

    prostia lui Basescu se va resimti.
    • +4 (8 voturi)    
      prostia......... (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:21)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      e a celor care nu gandesc.
      • 0 (6 voturi)    
        Moldova (Vineri, 29 noiembrie 2013, 15:36)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        nu vrea sa se uneasca din n motive, pe teritoriul ei sunt gagauzi, ucrainieni, rusi si alte neamuri plus o populatie romaneasca rusificata. Moldova vrea sa se uneasca cu bunastarea UE. Simplu ! Basescu zice cam asa, noi va facem partie, va ajutam sa intrati in Europa, dar voi ce faceti ? O unire, ceva ? NImic nimic ? Moldova zice pas si se arunca (in Europa). Basescule, ai pierdut si mana asta si mai ai putine jetoane.
    • -2 (2 voturi)    
      si cu voronin,nu?! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 16:54)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      daca ai putea sa detaliezi care e prostia! toti murim de curiozitate sa ne spuneti. haideti spuneti-ne, nu tineti pt dumneavoastra :)))
  • +2 (6 voturi)    
    Declaratie reparatorie (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:04)

    mircea_cjn [utilizator]

    Pai sa apara acum Ponta , Filat si alti mari patrioti grijulii si sa declare : ROMANIA NU SE VA UNI NICIODATA CU REPUBLICA MOLDOVA!

    Sa vedem atunci ce vor zice rusii si comunistii, dar ce vor zice si romanii din dreapta si stanga Prutului.
  • +4 (8 voturi)    
    Cineva trebuia sa o spuna. (Vineri, 29 noiembrie 2013, 14:17)

    mircea [anonim]

    Daca o asemenea declaratie era facuta de un functionar marunt,nu avea rasunetul necesar.,dareactiile unora sau altora sunt normale.Unele reactii contra facute de dragul de a fi contra Basescu sunt nepotrivite.Despre Filat pot spune ca este invidios pe Iurie Leanca si ca ,politicienii din Basarabia mai au multe de invatat despre democratia europeana.Sa ne amintim de Romania anilor '90.Asa sunt politicienii basarabeni acum,dar semnarea acordului cu UE le vor deschide noi perspective,oportunitati si vor invata multe.Gresim noi,duipa atatia ani,dar ei.
  • 0 (4 voturi)    
    Daca citesti si intelegi istoria! (Vineri, 29 noiembrie 2013, 17:32)

    GRANDFATHER [anonim]

    -23 august 1939 sau Pactul care a rupt Basarabia de România! Pe 23 august 1939, naziştii şi sovieticii aveau să dea o grea lovitură civilizaţiei europene. Hitler şi Stalin se vor înţelege la acea dată peste capul celorlalţi, aşa cum de multe ori au mai făcut-o marile puteri. România a devenit victima directă a celor două puteri în 1940, atunci când Rusia a solicitat României cedarea Basarabiei dar şi a Nordului Bucovinei, deşi aceasta din urmă nu era o componentă a pactului semnat pe 23 august 1939.
    Anul acesta s-au implinit 73 de ani de la raptul teritorial din 28 iunie 1940, când în urma ultimatumurilor din 26 și 27 iunie 1940 armatele comuniste sovietice au ocupat vechile teritorii ale Basarabiei, nordului Bucovinei și Ținutului Hertei, o suprafață de 50.762 km2 cu aproximativ 4 milioane de locuitori, majoritatea etnici români.
    Decizia de acceptare a ultimatului sovietic și de executare a unei „retrageri” (s-a evitat folosirea cuvântului „cedare”) din Basarabia și nordul Bucovinei a fost luată în Consiliul de Coroană din noaptea de 27 – 28 iunie 1940. După cum este consemnat în jurnalul regelui Carol al II-lea, rezultatul votului a fost următorul: 6 voturi impotriva, 20 voturi pentru si o abtinere.
    In dreptul international se spune ca statul care cedeaza fara lupa o bucata din teritoriul sau, pierde ori ce drep asupra acelui teritoriu! In iunie 1940, administratia si armata romana s-a retras si a abandonat Basarabia in mana armatei sovietice, fara sa traga un singur cartus impotriva invadatorilor! Chiar daca am fi fost infranti pe campul de lupta, jertfele soldatilor nostri ar fi constitit un argument, care nu ar fi putut fi ignorat niciodata! Si daca astazi exista un curent antiunionist in Moldova, el se datoreaza tocmai acestui comportament al statului roman, care in 1940 nu a aparat teritoriul si locuitorii Basarabiei, pe care au abandonat-o cedand-o fara lupta!
    Asa iti place istoria, Dane?!
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, 6:33)

    Arl [utilizator]

    Zise cel care poarta ceasul pe aceeasi mana ca si Putin....