Notariatul care a legalizat cumpararea terenului din Calarasi de catre Ioana Basescu, verificat de Uniunea Nationala a Notarilor

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:30 Actualitate | Esenţial

Biroul notarial unde a fost intocmit contractul de vanzare-cumparare pentru terenul achizitionat de Ioana Basescu a fost verificat de Uniunea Nationala a Notarilor Publici din Romania (UNNPR), au declarat pentru reprezentantii uniunii pentru Mediafax. Se controleaza daca in contract au fost respectate procedurile legale. Concluziile verificarii urmeaza sa fie facute publice joi.

 "S-a verificat legalitatea actelor autentificate de Biroul Notarial Aequitas care a realizat contractul de cumparare a terenului pentru Ioana Basescu", a spus directorul de comunicare al UNNPR Alin Briceag, precizand ca acest control a fost dispus in 14 noiembrie.

Rezultatele controlului urmeaza sa fie facute publice in cursul zilei de joi, a mai spus Briceag.

Fiica cea mare a presedintelui Basescu, Ioana, a cumparat un teren agricol de peste 300 de hectare in zona localitatii Nana din judetul Calarasi, consilierul prezidential Adrian Radulescu mentionand ca a consiliat-o la cumparare.

Ioana Basescu preciza in 14 noiembrie ca in septembrie a achizitionat un teren agricol de 290,41 hectare in judetul Calarasi, contractand un credit ipotecar pe 30 de ani de peste un milion de euro si achitand din surse proprii aproape 280 de mii de euro. Creditul a fost contractat de la Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) Bank.

Presedintele Traian Basescu a declarat, in 15 noiembrie, ca a convins-o pe fiica sa cea mare, Ioana, sa cumpere un teren de 290 de hectare, pentru ca vrea sa fie fermier si a adaugat ca, din familie, doar aceasta era eligibila pentru a primi un credit ipotecar.

In 17 noiembrie, premierul Victor Ponta, intr-o interventie telefonica la RTV, ca, in opinia sa, presedintele CEC, Radu Ghetea, ar trebui schimbat din functie, mentionand ca il sustine total pe ministrul Finantelor, Daniel Chitoiu, in verificarea activitatii manageriale a lui Ghetea.

Conducerea Senatului a aprobat, pe 18 noiembrie, infiintarea unei subcomisii de ancheta privind activitatea CEC Bank. Vicepresedintele Senatului Cristian Dumitrescu (PSD) a declarat, dupa sedinta Biroului permanent de luni, ca decizia de infiintare a acestei subcomisii a fost luata de Biroul Permanent in urma unei solicitari adresate de Comisia buget, finante, activitate bancara si piata de capital.

Premierul Victor Ponta a precizat marti ca se va infiinta o comisie parlamentera a Camerei Deputatilor si Senatului care va ancheta "intreaga afacere Calarasi", referindu-se la imprumutul acordat Ioanei Basescu, fiica presedintelui, de catre CEC, fiind vorba de o alta comisie pe langa sub-comisia parlamentara de la Comisia de buget-finante a senatului care ancheteaza doar modul in care CEC-ul a respectat legile.

Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca declaratia lui Ponta privind infiintarea comisiei de ancheta i-a luat prin surprindere si pe PSD-isti, care convenisera cu liberalii ca pentru anchetarea tranzactiei Ioanei Basescu sa se infiinteze o sub-comisie parlamentara.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5332 vizualizari

  • +43 (51 voturi)    
    Pe cand si... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:35)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    dactilografa?!
    Pe producatorii de hartie cine ii ia la purecat?!
    Pe cel care are pe tarlaua lui pomul din care s/a facut hartia, cine il ia la refec?!
    Pana la urma, cine e Dumnezeu asta, care le cam detine pe toate?! Pentru asta, nimic, nici o comisie, ceva?!
    • +19 (23 voturi)    
      to be continued... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:42)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Ponta stie tot , face tot ....
    • +11 (11 voturi)    
      mie mi se pare (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:31)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      ca Pontanocchio e cam basist la toata faza aceasta. Foloseste "organul" suprem al tarii pentru a verifica daca toata procedurile si actele aferente terenului cumparat de Ioana Basescu sunt in regula, sa nu ia biata fata vreo teapa =))
  • +35 (43 voturi)    
    Iti sta mintea-n loc! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:42)

    triciupa [utilizator]

    Facem prinsoare ca seful uniunii asteia de notari e un brav pesedist / penelist / varanist?
    Urmeaza ca INMH sa declanseze un control care sa verifice daca la Calarasi n-a fost un tsunami in ziua semnarii contractului, caz in care se va demonstra fara putinta de tagada ca Basescu a incalcat constitutia si trebuie suspendat.
    Se pare ca in Romania nu doar simtul masurii a murit dar si simtul ridicolului a trecut la cele vesnice.
    • +17 (17 voturi)    
      alesii nostri (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:44)

      valesco [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      pai cine sa fie domnul deputat Varga Vasile !
  • +24 (30 voturi)    
    ? sa nu-mi spui... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:55)

    karula [utilizator]

    ??? dar nu si-a facut actele la notariatul ei???
    Ponta cade in penibil....
    • +11 (11 voturi)    
      e deja penibil (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:05)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui karula

      :))))))))
  • -19 (33 voturi)    
    Ce facatura...! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:58)

    finutza [utilizator]

    Controlul asta a fost ordonat tocmai pentru a "legaliza" tranzactia. Cum sa-si dea cu stangu-n dreptu' tocmai tagma asta, a notarilor, catre care au curs cu toptanul tot felul de facilitati, cresteri de tarife, reglementari protectioniste, etc? Si asta, ia ghiciti!, de ce? Tocmai pentru a netezi cariera fiicei... Iar in privinta controlului, tot nu v-ati obisnuit? Pai nu s-a mai facut o cercetare, cu procurori, cu tot tacamul inainte? Ce mai inseamna inca un control si dupa...?
    • +16 (16 voturi)    
      Auzi... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:09)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      recunoaste, tu nu esti aici ca sa postezi nu?!
      • +7 (7 voturi)    
        Asta (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:18)

        ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        e ca aia cu vanatorul si cu ursul :))))
  • +26 (32 voturi)    
    si eu (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:02)

    coor [utilizator]

    sustin schimbarea din functie ! a lui ponta , bineinteles !
  • +46 (54 voturi)    
    Mama lor de hoti ! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:02)

    dan tulceanu [utilizator]

    Propun cateva masuri pentru evitarea pe viitor a acestor vanzari :
    - firma care a vandut terenul sa fie desfiintata
    - patronii firmei sa fie arestati si comdamnati pe viata
    - notarul care a legalizat vanzarea sa fie ars pe rug,
    ajutorului de notar urmand ai fi taiate mainile
    - Sefii CECBANK care au aprobat imprumutul sa fie
    biciuiti in piata publica
    - terenul sa fie parjolit si apoi contaminat cu cianura
    - simpatizantii USL sa vina la sediu pentru verificarea neuronului .
    - simpatizantii lui Base sa se predea de buna voie,
    mama lor de hoti !
  • +15 (19 voturi)    
    Verificare ilegala (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:41)

    catalin72 [utilizator]

    Ce e cu debandada asta ?? Numai si numai o COMISIE PARLAMENTARA poate stabili daca actele alea is legale sau nu !
    • +18 (18 voturi)    
      greşit! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:56)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

      Corect e "numai o COMISIE PARLAMENTARA stabilită de domnul prim-ministru Victor Ponta"
      • +9 (9 voturi)    
        dottore (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:49)

        yesn [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Te rog frumos....dottore Ponta
      • +3 (3 voturi)    
        sau... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 23:08)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        "DECÂT o comisie parlamentară, stabilită de domnul Dragnea".
  • +26 (26 voturi)    
    ponta cade in ridicol (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:57)

    DT34 [utilizator]

    se agata de orice, poate, poate prinde el ceva in neregula.
    De ce nu controleaza nimeni cum si-a luat el un doctorat? Sau cum a disparut?
    De plagiat nu mai zice nimeni nimic? S-a facut o asa obisnuinta din plagiatul lui ca la noi e ceva normal?
    Pe cei din comisia aia facuta de el, si care i-au verificat plagiatul, pe aia cine ii verifica?
    Toate minciunile spuse de domnul Ponta aproape zilnice, cine le verifica?
    • +13 (13 voturi)    
      DAR TOATE RETROCEDARILE... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:28)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Facute cu acte mai mult sau mai putin dubioase, casele luate de tiganu' ala din Timisoara si altele, le-a anchetat aceasta "uniune"?
      • +2 (12 voturi)    
        Va rog sa comentati si viceversa! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:35)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        IPOTEZA:
        Daca unul din liderii USL ar fi indraznit sa faca o asemenea manopera agro-bancara si Presedintele ar fi cerut instituirea unei comisii parlamentare de ancheta, cum ati fi reactionat si comentat?! Vreau sa constat cat de integrii si echidistanti puteti sa fiti!
        • +6 (8 voturi)    
          fix la fel (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 21:06)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

          as fi comentat fix la fel, daca uselistul facea un credit si avea un job banos, nu aveam absolut nicio problema. Dar stai, uite ca sunt cazuri deja in care uselisti sau rude ale uselistilor au luat credite dubioase (mama lui Ponta si Rosca Stanescu sunt doua cazuri) si, ce sa vezi, Basescu n-a cerut nush ce comisii parlamentare pt creditele alea!
        • +7 (7 voturi)    
          ?!? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 21:22)

          DT34 [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

          Ahhh, ce manopera agro-bancara? Ne explicati si noua putin, mai in detaliu, poate stiti dumneavoastra mai mult decit ceilalti.
          Iar USL...pai fura ca in codru si nimeni nu mai ia nici o atitudine, USL promulga legi ca sa fure ei legal. Ponta? Pai ala minte si cand doarme, una zice dimineata, alta zice dupa-amiaza.
    • +8 (8 voturi)    
      Vine și timpul lui (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:47)

      SKBjull [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      La toți cei care s-au crezut stăpânii absoluți, la toți le-a venit rândul.
  • +9 (9 voturi)    
    si (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 19:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cind va verifica unpr si notariatele din timisoara unde s-au facut actele de vinzare ale mafiei tiganesti din oras? Dar noatariatul care a legalizat cumpararea apartamentului din zambaccian de catre bombonel?
  • +5 (5 voturi)    
    Iata ca..... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 21:26)

    polonyca [utilizator]

    ...... exista Notari de dreapta si notari ,.......comunisti !!! Halal......Bravos Uniunea Notarilor.........USL-isti !!!!
  • -5 (7 voturi)    
    Ce sa-i faci... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 21:36)

    taticutu [utilizator]

    Raspuns pentru toti postacii dinainte : baieti,ce sa-i faci,incet,incet se duce si era Basescu ! Comparati ce averi ,si cum ,au facut cei dinaintea lui, Iliescu si Constantinescu,si cum a procedat el in mandatul lui,pentru el si familia lui ! Toate par legale,insa parca ar mai fi fost nevoie si de o legalitate morala,pe care omul nu o are,trebuie sa recunoastem ! Cand cineva ne lamureste ca ceeace vedem cu ochii nostri ,in clar,nu e adevarat ( vezi cazul baiatului lovit ),ca totul este numai virtual,inseamna ca ne considera pe noi,restul, niste trepanati...buni numai de prostit...