Ministerul de Interne este amendat pentru ca respinge candidatii scunzi la scoala de agenti de politie

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:05 Actualitate | Esenţial

Ministerul Afacerilor Interne este amendat cu 1.000 de lei pentru discriminare indirecta, din cauza conditionarii inscrierii in functie de inaltimea candidatului (femei - 165 cm / barbati - 170 cm) la examenul de admitere la Scoala de agenti de politie "Vasile Lascar" din Campina, anunta Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii. 

Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a decis in sedinta de astazi, 20 noiembrie, sanctionarea Ministerului Afacerilor Interne si a IPJ Arges cu cate 1.000 de lei, anunta CNCD intr-un comunicat remis HotNews.ro.

"Conditionarea inscrierii in functie de inaltimea candidatului (femei -165 cm / barbati - 170 cm) la examenul de admitere la Scoala de agenti de politie 'Vasile Lascar' din Campina constituie o fapta de discriminare indirecta, potrivit art. 2 alin. (3) coroborat cu art. 11 alin. (1) din O.G. 137/2000", informeaza Consiliul. Hotararea a fost adoptata cu unanimitatea celor prezenti.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2988 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    O mare porcarie ... (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:23)

    A_Radu [utilizator]

    Aceste atitudini politicaly corecti. E de la sine inteles ca pentru a fi politist tre sa impui si fizic o anumita prestanta .
    Ce autoritate are un politist de 1.5 m - 1.65 in fata unui tigan malac care-si face veacu pe la Obor de exemplu ....
    • +3 (9 voturi)    
      ee (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:45)

      I [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      decizia asta e buna. Inaltimea nu e intodeauna un avantaj. Trebuiesc teste fizice si oricine le trece e bun.
    • 0 (6 voturi)    
      aoleu (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 18:19)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Vorbesti de parca politistii tre sa adune mere.

      Deci o femeie de 1,65 e mai impunatoare decat un barbat de 1,69? In acte vad ca e.

      Un barbat de 1,69 e mai putin impunator decat unu de 1.75 dar cu burta mare si 120 de kile?

      Ii injuri pe politisti ca-s prosti ca noaptea dar ii apreciezi ca sunt inalti ca bradul?

      Bruce Lee are 1,71m. Ipotetic vorbind daca natura nu-i dadea aia 1-2 cm in plus, crezi ca ajungea vanzator de legume-fructe? Nu zic ca ar fi politist, dar nu asta vreau sa subliniez, sper ca ai inteles ideea (pentru ca nu conteaza cat de inalt esti ;).

      Ia spune-mi, cat la suta din problemele cu care se confrunta politistii pe strada se rezolva cu inaltimea lui si cat cu capacitatea lor intelectuala?

      Nu sunt atitudini politically correct, sunt naturally correct. Vad ca toti cei 3 comentatori acum vizibili au dat-o de gard...deci ma astept la minusuri.
      Ideea mea de baza e ca ministerul de interne trebuia amendat ca angajeaza prosti, iar limita de inaltime ar trebui sa se transforme in limita de IQ.
      O seara faina.
    • -1 (3 voturi)    
      Cum ce autoritate? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 20:22)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Autoritatea data de faptul ca a indeplinit cerintele non-discriminatorii stabilite de CNCD... ;)
      Cand o vedea malacul ala din Obor un politist in scaunul cu rotile (ca si daca esti paralizat nu ar trebui sa fii respins la examenul de admitere, ca altfel e discriminare nu-ia asa?) care il someaza sa stea... ii va ingheta sangele in vine si va sta smirna! ;)
  • +2 (8 voturi)    
    Ok! (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:33)

    AlinNeculai [utilizator]

    Sa plateasca an de an amenda dar sa ridice inaltimea la 1.75 minim. Ne-am saturat de parodii de politisti!
  • +5 (9 voturi)    
    Excelent, pe cind si fara burta? (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:38)

    LiviuIordache [utilizator]

    Buna masura, asa este peste tot in lume, numai ca in lumea care se ia in serios politistii nu au nici burti de macelari iesiti la pensie, au sali de sport, trag la fiare, arata intr-un fel! La noi din 3 vazuti 2 expulzeaza in vazduhul patriei 2 nasturi de la camasa si unul de la veston daca fac un pas mai saltat! Puneti-le si limite de greutate, ca nici nu-i mai putem ocoli! Cit priveste decizia consiliului asta, iata cel mai bun motiv pentru desfiintarea a 11 posturi de secretar de stat ocupate de tot atitea circumvolutiuni (adunate de la toti)! Pai daca eu fac o echipa de baschet profesionista si resping unul de 1,40 m ma amendeaza? Atunci sa consideram discriminati si orbii respinsi la examenul de sofer! Multe lipitori care se baga in seama ne fura banii!
  • +1 (5 voturi)    
    yellow (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 17:50)

    meandmyfriends [utilizator]

    Pe langa faptul ca nu se bucura de niciun respect, si faptul ca nici nu au suport legislativ, mai pui si politisti mici ca sa creezi pricina de poticneala.
    Plus ca persoanele de statura mica, ca si animalele, sufera de complex de inferioritate; Iar acest complex in combinatie cu profesia de politist e horror.
    Deci da, este o masura corecta. Sa angajeze pe cei mici in departamente administrative, dar NU in strada. In strada e nevoie de minim 180 cm.
    De exemplu in SUA, TOTI POLITISTI SUNT SUPER INALTI ; din asta rezulta convins ca au criteriu de statura la angajare. E logic, nu stiu de ce se mai discuta !?!?
    pa !
  • -1 (3 voturi)    
    o porcarie corecta politic (Miercuri, 20 noiembrie 2013, 23:11)

    AliKimiku [utilizator]

    in curand o sa impuna Scoli de tanchisti de la Pitesti sau unde o mai fi sa angajeze indivizi de 1,80 m. Ce daca nu incape in tanc? sa se cumpere alte tancuri care sa ofere sanse egale.
    Cat despre politisti sustin ideea de mai sus cu inaltimea minima de 1,75 si forma fizica de invidiat.
  • +2 (2 voturi)    
    Politistii = Inalti ca bradul si prosti ca gardul (Vineri, 22 noiembrie 2013, 3:26)

    Uciga-lToaca [utilizator]

    @Liviu Iordache si altii cu IQ invizibil ca el
    Ca tot vorbea de baschetbalisti, Anthony Jerome "Spud" Webb , masurand 170cm a castigat concursul de NBA Slam Dunk in 1986. Salm Dunk - Adica sa inscrii in cosul de baschet de deasupra lui.
    Sa nu mai vorbim de Leonard Doroftei care masoara 162 cm si sigur pune la pamant 99% din politzaii romani sa nu vb de "prietenii" lui Liviu din Obor.
    Asa ca argumentul cu inaltimea nu tine apa.
    Aptitudinile fizice conteaza, nu inaltimea... sa nu mai vb despre IQ. Multi politisti fac munca de birou, la care scuza cu inaltimea iar nu ajuta pe cand niste frunti mai late cine stie, poate poate lumineaza birourile politiei si le da o imagine mai buna.