Cazul agresarii ministrului Daniel Barbu: Au fost identificati 9 suspecti/ Ministrul Culturii nu a depus plangere

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2013, 9:39 Actualitate | Esenţial


Noua persoane au fost identificate in urma incidentului de joi seara, din Centrul Istoric, in care opozanti ai proiectului minier de la Rosia Montana au spart luneta masinii ministrului Daniel Barbu, doua dintre acestea au fost audiate, iar celelalte sapte vor fi citate sa dea declaratii.

Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, Emilia Mihai, a declarat vineri, pentru Mediafax, ca barbatul care a spart luneta masinii in care se afla ministrul Culturii si o alta persoana au fost audiati la Sectia 10 Politie inca de joi seara, acestia fiind gasiti de politisti in zona in care s-a produs incidentul. De asemenea, joi seara a fost audiat si soferul ministrului Culturii.

Alte sapte persoane care ar fi participat la agresiune urmeaza sa fie citate si audiate de politisti. Totodata, in cursul zilei de vineri urmeaza sa fie audiati aproximativ 40 de martori, a precizat Emilia Mihai.

Potrivit anchetatorilor, luneta autoturismului in care se afla ministrul Daniel Barbu a fost sparta de o singura persoana, care s-a urcat pe masina si a lovit geamul cu pumnul.

Pana in prezent, ministrul Culturii nu a depus nicio plangere la Politie, motiv pentru care indivizii nu pot fi cercetati pentru distrugere. Incadrarea juridica a faptelor este de ultraj contra bunele moravuri si tulburarea linistii si ordinii publice, potrivit Agerpres.

Politistii Sectiei 10 vor sta de vorba, vineri, cu toate persoanele care au participat la eveniment, fie ca vorbim despre protestatarii impotriva proiectului Rosia Montana, cei care i-au si vandalizat autoturismul demnitarului, fie ca este vorba despre alti oameni care au asistat la incident.

Deocamdata, nicio persoana nu a fost retinuta.

Ministrul Culturii, Daniel Barbu, a fost huiduit joi seara intr-un club din Centrul Vechi al Capitalei, unde demnitarul participase la o dezbatere. Barbu a declarat ca opozanti ai proiectului minier de la Rosia Montana i-au spart luneta masinii, dupa care a iesit din autovehicul si le-a spus acestora ca "se poarta ca niste neofascisti". Un clip urcat pe contul Youtube al miscarii Rezistenta Urbana arata momentul in care luneta masinii a cazut, fara a se putea vedea cin a spart-o anterior. Trei protestatari au fost dusi la audieri. Premierul Ponta a declarat ulterior ca "Agresorii trebuie identificati si sanctionati".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5318 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Nix (Vineri, 18 octombrie 2013, 9:42)

    Pseudonimescu [utilizator]

    Alooo, n-a fost nicio agresiune.

    http://www.youtube.com/watch?v=z3CVwT0uZzI&feature=youtu.be&t=7m14s
  • +8 (14 voturi)    
    vai (Vineri, 18 octombrie 2013, 9:50)

    laila [utilizator]

    sunt orpilata .
    Si eu care credeam ca "organele" vor sta de vorba cu ministrul care vrea sa vandalizeze o intreaga zona si sa distruga o tara ...
  • -8 (16 voturi)    
    am inteles (Vineri, 18 octombrie 2013, 10:16)

    omega [utilizator]

    Ministrul nu a fost agresat caci protestatarii urlau doar de dragul dialogului. Mai loveau unii in masina,dar nu cu gandul s-o distruga ci doar s-o mangaie.In concluzie,
    Ministrul si-a spart luneta si a scapat pe jos banii trasi la xerox pe care i-a primit ca spaga
  • +13 (17 voturi)    
    Pentru Ponta: (Vineri, 18 octombrie 2013, 10:18)

    Andor74 [utilizator]

    In sfarsit! Hai sa punem capat debandadei din tara! Sanctionati borfasii!
    Dar sanctionati cu aceeasi masura cu care au fost sanctionati si ceilalti. O luneta costa cca 100 Euro. Prin regula de 3 simpla (e prea complicata ca sa v-o explic, dar cei care au facut 4 clase pe bune stiu despre ce vorbesc), fata de Nastase care a luat 8 luni pentru 750.000 Euro - tinerii astia ar trebui sa faca 2 min si 23 secunde puscarie!
  • +8 (10 voturi)    
    Cu câtă voioşie (Vineri, 18 octombrie 2013, 10:29)

    Audit [utilizator]

    "gestionau" aceeaşi oameni politici mitingurile antiBăsescu!
    Acum, lucrurile s-au schimbat; "Javra ordinară" este altcineva.
    Şeful jandarmeriei cel nou, pus ca să nu-şi facă treaba atunci, iată că nu şi-o face nici acum.

    Oare de ce oamenii mai înţelepţi din staff-ul PSD-ului (că în PNL nu există aşa ceva), gen Ilie Sârbu, nu sunt luaţi în seamă.
    Atenţie!! Ce ţie nu-ţi place, altuia nu face sau Cu ce măsori, cu aceea vei fi măsurat.
  • +6 (8 voturi)    
    Iliescu a ars un autobuz si a atacat SRI (Vineri, 18 octombrie 2013, 10:32)

    LiviuIordache [utilizator]

    Cit s-a degradat pina si diversiunea. Pai Iliescu, pe 13 iunie 1990, a pus foc unui autobuz, nu sa se sparga o biata luneta de masina, iar "protestatarii" lui au atacat sediul SRI, abia infiintat, nu un biet propagandist tip Antena 3, recompensat pentru prestatiile de pe post cu functia de ministru al culturii. Unul care da avize pentru orice si nu scoate o vorbulita despre demolarea fostei case a Monseniorului Ghika, la o luna dupa sanctificarea acestuia. Adica un pafarist clantau, numai bun de sacrificat. Ca autobuzul. Asadar, nici diversiunea nu mai e ce era. Tatuca o facea di granda, Ponta subtirel...
  • +2 (4 voturi)    
    sunt de acord cu Domnul CRISTOIU (Vineri, 18 octombrie 2013, 11:05)

    gabbi [utilizator]

    Este o provocare, un pretext al poanelor de la putere de a putea interveni în forţă asupra protestatarilor paşnici (de săptămâni întregi).
    Scena este însă cusută cu aţă albă şi iată de ce:
    Ce căuta acolo dl ministru al guvernului POANTĂ? Unde era şi ce făcea SPP, protecţia şi jandarmi de faţă?
    Cum şi ce aştepta atât de relaxat, dl mai sus menţionat, pe bancheta luxoasă a limuzinei?
    Numai că...
    Domnilor guvernanţi
    NU VĂ JUCAŢI CU FOCUL!
  • +2 (2 voturi)    
    diversiune? (Vineri, 18 octombrie 2013, 11:13)

    Gheorghescu [utilizator]

    nimeni nu trebuie sa sparga geamuri la masini.
    Protestele anti-RMGC au fost ultracivilizate si asa trebuie sa ramana. Huliganii sa mearga la pushkarie.

    Aici intervine ipocrizia autoritatilor: in cazul unui accident, chiar daca nu exista plangere, incepe automat cercetarea impotriva soferului daca au fost raniti in masina. Ei bine - cum ar zice fatucile de la stiri - in cazul altor infractiuni, fie si cu violenta, nu se face cercetarea fara plangere.
  • +3 (5 voturi)    
    cosmic dramatism (Vineri, 18 octombrie 2013, 11:33)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Intr-o scena de un "cosmic dramatism" domnului Barbu i s-a spart luneta.

    La cate minciuni a turnat pe sticla dansul si seful direct, sa zica mersi ca nu i s-au spart lunetele...
    • -1 (1 vot)    
      Tie, (Vineri, 18 octombrie 2013, 12:22)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      ti-ar conveni sa ti sa sparga lunetele?
      Tot timpul,inante de a emite o parere pune-te in locul celulalt si apoi vorbeste!!!
      • +2 (2 voturi)    
        daca vroiau sa-l agreseze (Vineri, 18 octombrie 2013, 12:30)

        alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        aveau locul si momentul perfect jos, in Club A (o pivnita cu o singura iesire). acolo nu erau jandarmi, nu avea unde sa fuga, putea sa iasa urat. dar oamenii au scandat, au pus intrebari pe care le-a ignorat, si l-au lasat sa plece cand a vrut.
        singur a recunoscut ca NU a fost agresat. iar acum se plange ca o fata mare...
  • +2 (2 voturi)    
    luneta (Vineri, 18 octombrie 2013, 16:51)

    liviusmaximus [utilizator]

    i-a spart luneta cu pumnul ? :))))
    apropos, a cui era masina ? A ministerului ? Folosita in timpul liber pe banii celor care i-au blocat strada ???