​Articol actualizat

Lucian Papici, procurorul care a finalizat rechizitoriul lui Liviu Dragnea, a fost revocat din functie din ordinul procurorului general Tiberiu Nitu. Papici a confirmat informatia

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:34 Actualitate | Esenţial

Tiberiu Nitu si Liviu Dragnea
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
La scurt timp dupa ce in spatiul public a aparut informatia ca dosarul lui Liviu Dragnea a fost finalizat si urmeaza sa fie trimis in judecata, procurorul general Tiberiu Nitu i-a revocat delegarea procurorului Lucian Papici din functia de sef al Sectiei I a DNA. Informatia, publicata in premiera de HotNews.ro, a fost confirmata ulterior de Papici, care tocmai fusese delegat pe functie in urma cu doua saptamani. Procurorul general Nitu (numit in functie in urma intelegerii dintre Victor Ponta si Traian Basescu, cu girul Ambasadei SUA si Ambasadei Marii Britanii) a trimis ordinul miercuri, in jurul orei 17.00. Gestul a fost interpretat mai degraba ca sanctiune, deoarece dosarul lui Liviu Dragnea ajunsese deja pe masa procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi. DNA a reactionat miercuri seara, luand pozitie printr-un comunicat oficial de presa fata de decizia procurorului general Nitu. Premierul Ponta a declarat ulterior ca Papici e "un mare basist" care "a facut dosare politice".

UPDATE 19.11: Lucian Papici a confirmat pentru HotNews.ro ca a fost revocat din functie.


In locul lui Papici a fost delegata pe functie Iuliana Bendeac (nu numita, ci tot delegata, cum fusese anterior si Lucian Papici), procuror din cadrul DNA fara multa experienta. Tot astazi a fost revocata din functia de adjunct al lui Lucian Papici si Mariana Alexandru. In locul Marianei Alexandru a fost numit, tot prin delegatie, procurorul Viorel Cerbu. Noii sefi ai Sectiei I a DNA au fost delegati pe functii pentru 6 luni, in timp ce Papici si Mariana Alexandru fusesera delegati pentru 3 luni.

De notat ca Lucian Papici fusese delegat pe aceasta functie tot de Tiberiu Nitu pe 23 septembrie, pentru 3 luni.


Ponta a spus miercuri seara la RTV, referitor la destituirea lui Papici, ca "am intrebat pe cine ati demis. Nu am demis dom'ne pe nimeni, i s-a terminat mandatul". Mandatul lui Papici urma sa se termine pe 23 decembrie, dat fiind ca el fusese numit in functie cu delegare pe 23 septembrie de Tiberiu Nitu.

DNA a reactionat institutional miercuri seara, anuntind intr-un comunicat de presa ca nu au fost aduse la cunostinta conducerii Directiei Nationale Anticoruptie motivele care au stat la baza acestei dispozitii. Tot DNA a spus ca nu exista motive care sa justifice incetarea exercitarii functiilor de conducere, precizand ca pentru delegarea celor doi "nu a fost solicitata in prealabil recomandarea prevazuta expres" in regulamentul de ordine interioara al institutiei.


Miscarea procurorului general Tiberiu Nitu - numit in functie in urma intelegerii dintre Victor Ponta si Traian Basescu - vine la scurt timp dupa ce expertii Comisiei Europene pe MCV au parasit Romania. Reamintim ca tot miercuri, ministrul francez al Afacerilor Europene declarase, in contextul disputei Schengen, ca "se pare ca raportul MCV nu va fi pozitiv".

Miza functiei detinute de Lucian Papici

Lucian Papici este seful sectiei a I-a din DNA din 2007. El a fost propus de fostul ministru al Justitiei, Monica Macovei. Ca procuror sef de sectie, Papici a girat toate marile dosare: Nastase, Voicu, Voiculescu, Valiza-Gigi Becali, Caltabosul-Remes, toate cazurile de magistrati corupti, politisti, vamesi, etc. Ca anchetator de caz, Papici a lucrat impreuna cu Mariana Alexandru in dosarele lui Adrian Nastase si impreuna cu Bocsan in dosarul Portul Constanta. Mariana Alexandru a fost numita de Laura Codruta Kovesi in functia de adjunct al sectiei I.

Papici si Mariana Alexandru au instrumentat impreuna dosarul fostului senator PSD Catalin Voicu. Procuroarea Alexandru a instrumentat si dosarul fostului ministru PDL al Tineretului si Sportului, Monica Iacob Ridzi. Numele ei ramane insa legat de anchetele impotriva fostului premier Adrian Nastase. Mariana Alexandru a fost practic anchetatorul principal care a reusit sa il trimita pe Nastase in spatele gratiilor.

Pozitia ocupata pana acum de Lucian Papici este extrem de importanta: Seful de sectie confirma sau nu rechizitoriile procurorilor de caz. Sectia I are in lucru marile dosare de coruptie.

Pozitia lui Papici a mai fost amenintata in urma cu cateva saptamani
. In luna septembrie, surse judiciare declarau pentru Hotnews.ro ca ministrul justitiei, Robert Cazanciuc, a inaintat la CSM propuneri verbale ca procurorii Gheorghe Bocsan (care s-a ocupat initial de dosarul Dragnea) si Gheorghe Popovici (care lucreaza in dosarul lui Voiculescu) din cadrul DNA  sa ocupe functia de sefi ai sectiei I, insa ele n-au fost agreate in CSM si la varful DNA.

In consecinta, ministrul Cazanciuc a renuntat sa mai trimita propunerile in scris la CSM. Oficial, ministrul justiei, Robert Cazanciuc a negat ca a facut acest propuneri, declarand pentru HotNews.ro: "Am discutat pana acum cu cinci procurori DNA, fiecare are sansa lui". Pasul inapoi facut de Ministerul Justitie s-ar putea explica prin faptul ca de luni, 23 septembrie, adica exact din ziua in care expirau cele doua mandate la sectia I si la sectia judiciara, incepuse vizita la Bucuresti a delegatiei de experti europeni din cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare (MCV).

DNA are 3 sectii. Sectia a I-a de combatere a coruptiei se ocupa de coruptia pura si flagrantul in delict. Sectia a II-a de combatere a infractiunile conexe coruptiei se ocupa de fraude sau evaziune fiscala. Exista si sectia militara care se ocupa de infractiunile de coruptie savarsite de militari. Sefii de sectii supervizeaza in mod direct anchetele, cunosc cel mai bine situatia dosarelor si confirma sau infirma deciziile de inchidere a cazurilor sau de trimitere in judecata.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
20332 vizualizari
  • +94 (98 voturi)    
    alo domnu' procuror ! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:41)

    math [utilizator]

    Unde te crezi aici ? Vii tu la Teleorman sa ne inveti cum se face democratia sau cum se castiga alegerile ? Vezi-ti de treaba stimabile, este anul victoriei. Cine nu e cu noi e impotriva noastra.
    • +87 (91 voturi)    
      Să zică mersi, se putea şi mai rău (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:07)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui math

      Bine că nu s-a "sinucis" ca procurorul Cristian Panait în 2002 (de moartea căruia se leagă numele lui Victor Ponta...).
      A fost dat afară, să-şi bage minţile-n cap, păi pe Liviu Dragnea s-a găsit să-l ancheteze?

      Lăsând gluma (amară) la o parte, e grav că în România , membră UE,se mai pot petrece asemenea fapte. E foarte grav.
      • +37 (43 voturi)    
        Trebuie sa scapam de USL, altfel emigrati!!! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:40)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        Monica Macovei, suparata de demiterea lui Papici: "USL e o banda de hoti care dau afara procurorii care instrumenteaza cazuri de coruptie profesionist!"
        Cum Shengen-ul si MCV-ul sunt doua cauze pierdute, penalii din USL isi desavarsesc opera de pedepsire a procurorilor care nu raspund la comenzi politice prin mana lui Tiberiu Nitu, procurorul general cu fata si apucaturi de bolnav mintal!!!...
        Trebuie sa iesim in strada si sa-i dam jos pe cei din USL, altfel ajungem economic mai rau ca Grecia si democratic mai rau ca in dictatura!!!
        • -19 (31 voturi)    
          si sa punem pe cine in loc,ma rog? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:47)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          pe mafiotii de la PD-L? Da, trebuie sa iesim in strada. Sa iesim sa cerem curatenie generala pe scena politica! De la Ponta,la Basescu, sa faca toti un pas inapoi.
          • +32 (36 voturi)    
            a cam venit timpul.... (Joi, 3 octombrie 2013, 1:30)

            nova [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            sa mai lasati lamentarile de laptop. vreti sa faceti ceva? Daca nu vreti marsuri cu Rosia Montana macar iesiti duminica in fata guvernului si aratati-va acolo nemultumirile. De pe scaune se pare ca problema este numai o sueta. Hai sa va vad !
            • +10 (14 voturi)    
              Îmi pare rău... (Joi, 3 octombrie 2013, 8:59)

              marius v [utilizator] i-a raspuns lui nova

              ... că nu-ți pot da decât un singur vot (+). Revolta sedentară ne-a adus 45 de ani de comunism. Rămâne de văzut cât capitalism mafiot de cumetrie ne va aduce. Este foarte greu să-i faci pe români să acționeze, pentru că au înfiptă în capete tradiția descurcărelii individuale. Este foarte greu să-i faci pe oameni, în general, să gândească; vor internet nereglementat, ca expresie a libertății, dar se încolonează și se agregă pe facebook, un mediu cu mult mai ușor de controlat și manipulat. Așa că am o previziune tristă pentru tine: n-ai să-i vezi.
        • +6 (8 voturi)    
          raspuns marian Eugen (Joi, 3 octombrie 2013, 12:26)

          Livut [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ai dreptate-n USL incalca toate principiile unui stat democreatic- daca nu scapam cat mai repede de ei vom amunge la Dictatura Ponta - Drangea - Antonescu-Dictatura hotilor parveniti - erpii morti la lovitura de stat din Decembrie 1889 se vor rasuci in mormant cand vad de acola de sus pt. ce s-au jertfit
    • +40 (42 voturi)    
      operațiune ”liceenii băgați în dubă” amprenta lui (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:25)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui math

      Tiberiu Nițu este...nu a fost Băsescu sau Voiculescu ori infractorul Năstase Adrian; misiunea dela liceul Capitalei a fost ordnată de Tiberiu Nițu...
      când Prim_ministru est eplagiator, restul de sub el sunt analfabeți; este ceva neclar în afirmația mea?
      • +23 (25 voturi)    
        Coruptia se-nvata din scoala! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:18)

        TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui visio

        Asa ca e bine ca si consecintele sa se invete tot acolo, fara pardon!
        • +12 (12 voturi)    
          trebuia început cu profesorii (Joi, 3 octombrie 2013, 6:51)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui TimantiusRaptor

          elevii trebuiau speriați...
    • +32 (34 voturi)    
      Nu suntem la putere... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:38)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui math

      Atata timp cat nu avem justitia. Va spune ceva propzitia asta?
    • +6 (22 voturi)    
      Mafia uselista... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:19)

      TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui math

      ...de dupa mafia pedelista!
      Frumoasa tara, pacat ca noi o locuim!
      • +18 (18 voturi)    
        corect, numai că noi numim guvernanții (Joi, 3 octombrie 2013, 6:52)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui TimantiusRaptor

        deci, mai multă inteligență din partea votantului produce un nivel de trai mai bun...însă e greu cu telenovele, etc...
    • 0 (0 voturi)    
      Degeaba faci glumele astea ! (Marţi, 8 octombrie 2013, 13:55)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui math

      Babici este un procuror cu multe dosare penale respinse si ajunse la CEDO unde petentii au castigat si acum si tu si eu platim despagubiri. Papici ce a patit? Nimic! El se plange la RETEAUA BASESCU ca ii este atacata onoarea profesionala. Dar greselile lui ce onoare i-au patat ??
  • +84 (86 voturi)    
    doar un amanunt (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:41)

    break a leg [utilizator]

    as vrea sa se retina ca Papici este cel care a semnat si rechizitoriul pentru Bradisteanu - favorizarea infractorului Nastase si, de asemenea, pe cel al Antenei3, dan si Camelia Voiculescu :D
    • +62 (64 voturi)    
      amanunte...... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

      ......semnificative.
      Sunt curios sa aflu motivatia oficiala a acestui gest.
      Se pare ca Dragnea, dupa ultima palma dupa ceafa data plagiatorului mincinos referitor la dualitatea acestuia in problema Rosia Montana, s-ar putea sa fie in carti pentru preluarea functiei de PM si sef al PSD.

      De aceea "dosarul de cadre" trebuie sa fie curat iar procurorul Lucian Papici tocmai le-a tuflit fesul.
      Subiectul trebuie urmarit !
      • +6 (6 voturi)    
        raspuns translativius (Joi, 3 octombrie 2013, 12:33)

        Livut [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Corect- fiindca nu mai sunt tanar imi aduc aminte de perioada lui Ceausescu cand omul corect si destept era aruncat la gunoi pt. a face loc jigodiilor si lingailor - oare acest fenomen a devenit pt. biata Romanie ciclic si o sa ajungem din nou la dictatura ?- Totul e posibil in guvernarea USL
  • +72 (76 voturi)    
    Nu se poate!!! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:42)

    Lovelock [utilizator]

    Este înfiorător dacă se dovedește adevărat!

    Asta merită de proteste de 10x mai mari ca cele pentru RM! Doar că la apatia din vară (evenimente care au strâns doar câteva mii de susținători ai CCR și legalității în țara asta) mi-e teamă că va conta...

    Sper să nu fie adevărat. În general, oscilam între un pesimism de tip Tapalagă și un optimism precaut (alți jurnaști/comentatori). Dacă este însă adevărat, DT va avea din păcate dreptate. Este adevărat că nu se face iarnă cu un fulg, dar semnalul este de răcire serioasă a luptei anti-corupție.
  • +53 (57 voturi)    
    Si nu doar atat ! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:43)

    banateanul. [utilizator]

    Urmeaza distrugerea totala a dosarului .
    • +9 (9 voturi)    
      pentru banateanu (Joi, 3 octombrie 2013, 9:35)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      Se pare ca nu vor reusi distrugera totala. Deja dosarul este la Kovesi.
      • +7 (7 voturi)    
        Sova (Joi, 3 octombrie 2013, 10:28)

        ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Bine ca n-avem un Sova la DNA ca pierdea imediat dosarul.
      • +5 (5 voturi)    
        raspuns adrian (Joi, 3 octombrie 2013, 12:36)

        Livut [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Asta in cazul in care D-nei Kovesi nu i se intampla vreo nenorocire - cu actuala circulatie oricand i se poate inscena un accident ca doar avem pregatirea in acest domeniu ( sau poate altceva )
      • +2 (2 voturi)    
        Da , este o (Vineri, 4 octombrie 2013, 16:44)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        problema pentru Coza Nostra romaneasca ! Si sper .....speram , ca va ajunge pe mana unor judecatori care nu au tremurici dupa comenzile politicienilor !
  • +61 (63 voturi)    
    "suna" prost (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:47)

    CristiRu [utilizator]

    Acel procuror"schimbat" si-a facut treaba bine... rezultatul a fost schimbarea. tara asta e condusa de smecheri... dar eu simt ca la alegeri a fost ceva!!
  • +55 (57 voturi)    
    pai si ce vreti.. (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:49)

    exilatul [utilizator]

    ca ''eminenta cenusie'' a psd ului sa ajunga pe la tribunale...sa l lase singur pe impostorul plagiator...mai lasati l putin pt ca o sa ajunga unde ii este locul acompaniat de alti citiva escroci din cei aflati la putere in prezent..
  • +50 (54 voturi)    
    Liviu dragnea are dosar? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:51)

    agent_smith [utilizator]

    Liviu dragnea are dosar penal si el va vota ptr legea Rosia Montana?
  • +51 (53 voturi)    
    Déjà vu.... cumva? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 18:54)

    Wan Ted [utilizator]

    Tănase Joiţa redivivus ! Dreptate până la capăt tovarăşi ! Acesta este anul victoriei !!! Uraaa!!!! Uraaaaa!!!
    • +20 (22 voturi)    
      .... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:35)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui Wan Ted

      O avem in suflet...
      Aplauze prelungite!
  • +59 (61 voturi)    
    ... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:00)

    kido [utilizator]

    inca un motiv de iesit in strada. duminica trecuta a fost cod galben, acum e cod rosu...
  • +48 (50 voturi)    
    Acesta e primul pas (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:02)

    v_sile [utilizator]

    USL-ul nu a avut curaj sa actioneze brutal, caci reactiile dinspre UE ar fi fost foarte dure. Si cand ai un accord cu FMI si UE, plus un deficit de finantat, nu iti permiti asa ceva: te asteapta pensionarii si bugetarii la colt sa le dai banii promis in campanie.

    Asa ca miscarile or sa fie lente, pas cu pas. Procuror incomod cu procurer incomod. La fel in randul judecatorilor si CSM-ului.

    Intre timp politicienii cu dosare penale o sa isi lungeasca cat de mult pot procesele prin chichite avocatesti, asteptand "liberarea" finala de sub dictatura tiranului.
  • +57 (61 voturi)    
    Revolutia borfasilor continua (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Este clar ca USL nu este un o alianta politica, pur si simplu sunt mafioti si afaceristi care mimeaza politica.

    Isi permit asfel de excese pt. ca poporul nu reactioneaza in strada.
  • +56 (58 voturi)    
    Nu se poate asa ceva! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:06)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu se poate atita nedreptate! Tiberiu Nitu, omul procurorului plagiator Victor Ponta Isi bate joc pe fata. Trebuie sa luptam pentru o justitie independenta fata de politicieni.

    Trebuie sa iesim in strada, sa protestam, sa cerem respectarea principiilor.
  • +45 (47 voturi)    
    Revocat ? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:23)

    adrian88000 [utilizator]

    Tare as dori sa stiu ce a scris in Ordinul de revocare
    Tiberiu Nitu. Ce motive a invocat ?
  • +46 (48 voturi)    
    De ce va mira? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:30)

    Joseph Porta [utilizator]

    Asta este abia inceputul restauratiei unor vremuri pe care le credeam apuse. Furia politicienilor mafioti impotriva sistemului justitiei nu este intamplatoare. Nu are nici un farmec sa fii la putere in RO si sa nu furi liber si netulburat, asta este mentalitatea Dragnea, Fenechiu, Voiculescu & Co. Ca doar nu s-au chinuit atat sa castige alegerile ca sa faca ceva bun pentru tara..
    • +8 (8 voturi)    
      pentu Money2 (Joi, 3 octombrie 2013, 9:39)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      Mi-e sila de politicienii care intra in Parlament slabi si ies obezi. As vrea sa vad invers. Politician care intra in parlament gras, si iese slab.
  • +47 (49 voturi)    
    . (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:32)

    NeoRomanul1 [anonim]

    Da. Trebuie sa iesim in strada. Lantul ala din jurul Parlamentului trebuie sa nu mai fie de o singura persoana grosime.

    S-a ajuns la lupta finala. Ori ei pe noi, ori noi pe ei.

    Hai sa fim noi pe ei.
  • +42 (46 voturi)    
    Uniti? Salvam? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:40)

    Trojan.H [utilizator]

    Uite ceva mai toxic decit cianura: GIP (Grupul Infractional Organizat).
    • +20 (28 voturi)    
      Pai Grupul baga Cianura (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:00)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Pai Grupul baga Cianura

      Nici macar de asta nu te-ai prins?

      Sau vrei sa aburesti lumea.
      • +5 (5 voturi)    
        pentru Alex1234 (Joi, 3 octombrie 2013, 9:42)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

        Nu te enerva. A spus Trojan ca nu baga cianura Grupul? A dat de inteles ca face mult mai multe nenorociri , pe langa cianura. Sunteti in aceeasi tabara. Nu are rost sa te certi cu cel care e in aceeasi directie cu tine. Ai destui pe care ii poti lua la rost !
        • +1 (1 vot)    
          Am completat (Vineri, 4 octombrie 2013, 15:06)

          alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Am completat

          Trojan "a uitat sa spuna" ce face Grupul

          Grupul baga Cianura
  • +45 (49 voturi)    
    Pentru ce a fost Revocat? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:43)

    alex1234 [utilizator]

    Pentru ce a fost Revocat?

    Alo Nitu se-aude?

    Pentru ce a fost Revocat?

    Nitule urmeaza randul tau sa fii judecat ....
    • +7 (7 voturi)    
      sa speram... (Joi, 3 octombrie 2013, 10:06)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ca o sa ajungem sa vedem asta.
  • +46 (48 voturi)    
    de la cap (Miercuri, 2 octombrie 2013, 19:46)

    dan-titus [utilizator]

    nenicuta ! 70% .
    NU AVEM NICI O SANSA .
    ne-am intors in urma cu 20 ani. acum ...de la capat.
  • +38 (40 voturi)    
    Noroc cu UE si MCV (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:15)

    Parzivall [utilizator]

    Ca altfel il sinucideau si pe asta.
    • +20 (22 voturi)    
      care e norocul? (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:53)

      Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Pai, daca SUB monitorizare au facut asta, oare le pasa atat de mult?? Au vazut că oricum nu primesc nici Schengen nici MCV pozitiv si au zis paguba in ciuperci... hai sictir.

      Tupeul lui Ponta sa ridice din umeri si sa zica ca e un procuror basist Papici este mizerabil. Ma sufoca mania...
  • +33 (35 voturi)    
    strigator la cer! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:28)

    Brucan [anonim]

    Acum e lare de ce dorea Ponta sa-l planteze pe sotul verisoarei lui, fostul coleg de faculta,T.Nitu in functia de pROCUROR GENERAL!
    Prima miscare a fost clasarea dosarului de plagiat.
    Urmatoarea miscare, indepartarea rand pe rand, a procurorilor incomozi, cei care instrumenteaza Dosarele USLAMULUI,
    Urmatoarea miscare :-iesirea in strada a 100.000 de oameni cu scaun la cap si indepartarea guvernului Plagiatorului.
  • +38 (40 voturi)    
    Romania trezeste-te, (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:32)

    morometu [utilizator]

    Toleram astfel de metode comuniste - revocare politica. Oare cum era:"Cine nu este cu noi este impotriva noastra"?
    N-ar fi mai simplu sa redeschideti lucrarile la Canal? Ar fi transfer .
    Si se mai intreaba (demagogic) de ce MCV nu este pozitiv si de ce nu suntem primiti in Schengen...
    Hei, voi ce ati luat plasa cu USL ce ziceti???
    • -10 (30 voturi)    
      am luat plasă cu toţi (Miercuri, 2 octombrie 2013, 20:49)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      nu doar cu USL. Mafioţii sunt peste tot. PDL şi USL aceeaşi mizerie! Clasa politică ar trebui schimbată radical!
      • +24 (30 voturi)    
        PDL n-a intrat cu bocancii in DNA! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:00)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        PDL a lasat DNA in pace, USL vrea sa-l desfiinteze!
        Nu toti sunt la fel, asa cum nici noi doi nu suntem la fel.
        • +17 (21 voturi)    
          ... (Joi, 3 octombrie 2013, 0:58)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Nu-i laud pe PDL-isti ca au "namolitii" lor...Nici pe marinel ca am cam amestecat apa prin porturi...

          Dar ma amuza putin ipocrizia si memoria scurta a votantilor romani...

          Nu era in 2004 cand marinelu' se lauda cu tepe cu coruptii prin piata Victoria? sau era 2009? Pe mine ma intereseaza mai putin anul, am retinut ideea. Azi avem "tepe", unu' cu un glont, unul dirijand echipe de la vorbitor, unu' care nici macar nu mai sufla, unu' care acum numa' pisicut numai este, etc...

          Nu il laud...dar... lupta anticoruptie a fost pricipalul lui slogan. Si s-a tinut de el...
          Pe mine asta m-a facut sa il apreciez si sa fiu catalogat "basist" desi din alte puncte de vedere nu am fost de acord (vezi forfetarul in 2009 o masura idiotica pro-ciclica in plina criza, de exemplu, si tigancile, grobianismul marinaresc, etc.)
          • +10 (10 voturi)    
            Buna remarca (Joi, 3 octombrie 2013, 9:59)

            Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            nici eu nu halesc basescu pe paine neconditionat, dar pentru sprijinul acordat Justitiei in a-si obtine independenta, respectiv pentru politica fata de Basarabia, are respectul meu. Daca ne raportam la ce presedinti a mai avut Romania, e cu sapte clase peste inteligenta (diabolica) a lui ilici, iar despre carpa de emil ce sa mai vorbim..
    • +27 (31 voturi)    
      cei ce au luat plasa cu USL (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:42)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      acu se uita sa vada ce le-a mai ramas din kilu de faina si litru de ulei. Daca nu le ajunge pana la anu si daca nu primesc alta plasa USL plina cu produse UE, ies si ei sa ceara. Plasa, nu altceva.
  • +28 (30 voturi)    
    Ponta are minte de gaina... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:32)

    Lucky1 [utilizator]

    caci nu este greu de inteles cine se gaseste in spatele noilor atentate la bunul mers al Justitiei romane, ca si Polonius ascuns dupa perdea...

    Are minte de gaina caci nu vede in ce intra. Un MCV nefavorabil Romaniei ca si acumularea tensiunilor interne ce va declansa, cu certitudine, un cutremur de natura sa-l ingroape pentru totdeauna.
    Ponta se zbate din greu sa-si salveze complicii in infractiunile comise. Si cu cat se zbate mai mult cu atat reactia cauzata de aceste porcarii va fi mai puternica.

    Asa ca, da-i inainte Ponta, sapa-ti groapa cat mai adanc ca atunci cand vei cadea in ea, si sper ca acest moment sa vina cat mai curand, sa nu mai auzim niciodata de tine...
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns Lucky (Joi, 3 octombrie 2013, 16:59)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      AI partial dreptate- corect este gaina sau oaia are minte mult mai multa decat Ponta care a dovedit tot timpul ca poate fi inlocuit in functia de primministru de o gaina sau oaie - deci ar fi timpul sa-l inlocuim de oameni competenti , corecti si de bun simt.
  • +30 (32 voturi)    
    daca il pune la colt pe PAPICI -vedeti (Miercuri, 2 octombrie 2013, 21:46)

    fosta zoezoe [utilizator]

    mai sus ce istoric are -inseamna ca :
    1 dosarul lui dragnea e beton
    2 i-a numit acum o saptamana iar acum cand ponta a inteles ca raportul MCV -ul e naspa si expertii Comisiei Europene au plecat, gata, nu trebuie sa ne mai facem ca facem, nu avem coruptie!
    3.Observam ca ponta prin neata ii pedepseste pe procurorii care au indraznit sa-l priponeasca pe nastase !
    • +23 (25 voturi)    
      corect! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:57)

      Lovelock [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Cat de mare sa fi fost panica pentru ca Nitu sa isi dea jos masca si intre cu bocancii?? Se pare ca intr-adevar e un dosar foarte serios...

      Ce nu inteleg e: de ce isi permite Dragnea sa dea in Ponta tocmai acum? de ex faza cu dedublarea...?
      • +7 (7 voturi)    
        isi permite sa dea (Joi, 3 octombrie 2013, 9:29)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Lovelock

        pentru ca Pontanocchio e la mana lor. Doar l-am vazut ce-i poate capul, e clar ca Mi's Plagiator a ajuns in pozitia lui prin impingere de la spate, nu prin merite proprii. Dar nu isi pot greii PSD permite sa urce pe tronul partidului pe-n tzangau ce nu poate fi controlat. Asa ca i-au facut un dosarel sa-l tina-n lesa :)
  • +30 (34 voturi)    
    inca ceva (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:22)

    fosta zoezoe [utilizator]

    daca acesti procurori sunt "basisti", daca anti-coruptia=basist si eu sunt BASISTA si ma voi prezenta si manifesta ca atare.
  • +26 (28 voturi)    
    asta pare cat 3 ROSIA MONTANA ! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:43)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Vreau sa vad daca la inlaturarea acestor 2 procurori, avem aceeasi reactie ca si la anularea lui Morar, a lui Patapievici si cine mai stie cator profesionisti anonimi, care si-au facut corect treaba dar au suparat partidele tulburand apele linistite ale coruptiei din Romania.
  • +8 (12 voturi)    
    Vai, vai, vai (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:51)

    KostasP [utilizator]

    Cum se poate asa ceva, domne'? Auzi sa-l dea afara pe procurorul care a instrumentat cazul lui dragnea. Bai baieti trezirea, sunteti in romania, tara prostilor, hotilor, lenesilor, nesimtitilor si a naivilor. Voi din care categorie faceti parte?
  • -22 (24 voturi)    
    Pa,Papici!!!!! (Miercuri, 2 octombrie 2013, 22:53)

    xrogo [utilizator]

    !!!!!.
  • +18 (20 voturi)    
    Domnule Tapalaga (Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:22)

    un dac [utilizator]

    de data asta e groasa rau.
    cred ca ar trebui finalmente sa va hotarati:
    1. ori sustineti protestele de strada care au fost declansate de Ponta si de incalcarea flagranta a legilor statului roman;
    2. ori sustineti RMGC si atunci, fiind alaturi de Ponta, sunteti partas la demiterea acestor doi minunati procurori.
    Cred ca nu mai tine abureala cu "jos Ponta", dar in acelasi timp "jos hipsterii". Cred ca acum este clar ca buimacii domnului Aligica sunteti dvs, jurnalistii.
    Cei din strada stiu ce vor. Vor ca legile UE sa fie respectate si in Romania (licitatie, dezbatere corecta, pedepsirea spagilor, neimplicarea pe fata a clientilor publicitari in politicile editoriale, contraexpertiza la rezervele reale din Rosia Montana etc).
    A, sa nu uit! Mai vrem si o presa fara cenzura. Multumesc pentru ca cititi, de publicat, mai rar!
  • +15 (17 voturi)    
    amar... (Miercuri, 2 octombrie 2013, 23:28)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Cateva aspecte care au dus la aceasta situatie, din punctul meu de vedere de profan politic...
    1. Alianta USL e pe duca...Nu se stie inca cum va arata urmatoarea :constructie"
    2. Raportul MCV cica va fi negativ, in Schengen oricum nu intram.."FUCK the west"..."noi oricum nu o sa mai fim la putere" este gandirea de baza. Insa cine are sforile?
    3. In cazul in care cele doua puncte de mai sus sunt valabile...Ponta are nevoie de "baroni" si de "locali" pentru a deveni "prezidentiabil"

    Domnilor eu sunt tanar nu am experienta, dar am parerea ca urmeaza un moment "Dupa mine potopul". Alta criza...

    Oricum jegurile trebuie sa ia laba de pe DNA!
  • +7 (7 voturi)    
    unde locuieste tiberiu nitu? (Joi, 3 octombrie 2013, 8:31)

    sorin3 [utilizator]

    daca tortionari comunisti merita mesaje de incurajare pe pereti tortionarii nostrii ce merita?
  • +9 (9 voturi)    
    Lucian Papici (Joi, 3 octombrie 2013, 8:38)

    rov [utilizator]

    Un singur mesaj la manifesatiile din strada:
    Lucian Papici.
  • -5 (5 voturi)    
    Zic si eu (Joi, 3 octombrie 2013, 9:02)

    Unamic [utilizator]

    Orice om mentinut sau sustinut intr-o funcție de conducere mai mult de 1 an devine controlabil. Este in firea omului sa-si doreasca sine die șefia si in special cei care au urcat in astfel de scaune, numiti pe diverse criterii, mai putin cele de competenta. Este discutabila atât numirea cat si demiterea domnului papici. In orice caz sper ca acești tineri procurori sa participe la solutionarea cazului basescu, ponta, videanu, sârbu,udrea,falca, oprescu, etc. Sa ma ierte cei pe care nu i-am menționat dar sunt prea mulți. Măcar basescu si ponta si ar fi deajuns!
  • +5 (5 voturi)    
    eu nu cred... (Joi, 3 octombrie 2013, 10:15)

    ecm [utilizator]

    ...decit ce spune dl PM! Nu este el cel mai informat din tara? Nu a spus el ca toti basistii tre inlaturati? Inseamna ca are toate informatiile necesare pentru a elimina aceste elemente dusmanoase ! Si pentru ca acusa e revelionul dintre ani va urez cele bune in noul an 1957!
  • -4 (4 voturi)    
    "procurori"???? (Joi, 3 octombrie 2013, 11:16)

    luciu08 [utilizator]

    bine le face............
    cate mandate vor in functii acesti "domni procurori"???
    pentru ei(procurorii)nu trebuie respectata legea madam macovei???????
    • +5 (5 voturi)    
      dai afara un om dupa ce tot tu l-ai numit (Joi, 3 octombrie 2013, 12:12)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui luciu08

      cu o saptamana inainte, pentru ca intre timp a fost trimis in judecata dragnea si/sau ca este "basist"??!
      In aceeasi zi dragnea (care e un baron local) i-a dat si o scatoalca "in direct"asa ca, nu vorbim aici despre ce voia sau nu procurorul ci despre cum a fost inlocuit la o saptamana dupa ce fusese numit pentru 3 luni....
  • -7 (7 voturi)    
    foarte bine a facut procurorul general (Joi, 3 octombrie 2013, 12:07)

    adrian4511 [utilizator]

    Este in atributiile procurorului general sa schimbe un sef numit cu delagare.
    In consecinta, vad ca "guvernatorul" Basescu se amesteca in treburile justitiei.
    Ne-am saturat sa fim prostiti de Basescu.
    • +6 (6 voturi)    
      dar justificare demiterii are?? (Joi, 3 octombrie 2013, 12:49)

      tazzio [utilizator] i-a raspuns lui adrian4511

      E problema ta ca te simiti prostit? De acord ca il poate demite, dar justificare are? sau tu esti de acord sa te concedieze/realoce seful dupa toanele lui fara nici o explicatie?
      • -4 (4 voturi)    
        legal nu este nevoie de motivare (Joi, 3 octombrie 2013, 16:59)

        adrian4511 [utilizator] i-a raspuns lui tazzio

        Pentru inlocuirea unui sef de sectie al caror 2 mandate consecutive au expirat nu este nevoie de motivare
        • 0 (0 voturi)    
          Adica e legal sa asculte de partid ? (Sâmbătă, 5 octombrie 2013, 18:56)

          BubuTodo [anonim] i-a raspuns lui adrian4511

          Nu-s clare motivele pentru tine ? Faptul ca I-a facut dosar lui Dragnea. Sau toti politrucii de partid trebuie protejati de DNA ? Nimeni sa nu atinga moastele politicienilor infipti in functii si pusi pe ingrasat la conturile din banca, nu ? In ce tara traim ???
    • +4 (4 voturi)    
      raspuns Adrian (Joi, 3 octombrie 2013, 13:02)

      Livut [utilizator] i-a raspuns lui adrian4511

      Stimate Domn cu nivel de cultura 0 si devorator de minciuni Antena 3 nu este de mirare cum gandesti mai rau decat in timpul lui Ceausescu Dl L. Papici a fost demis fiindca a avut nesabuitul curaj sa se ia de baronii USL care ca in timpurile de trista amintire pedepsesc crunt pe cei ce le turbura linistea. Oare pana cand ? Si o alta informatie care nu apare la A 3 - Dl. Presedinte Basescu nu a intervenit niciaodata in treburile justitiei ci din contra a luptat ca ia sa fie independenta
      • -3 (3 voturi)    
        astazi presedintele Basescu (Joi, 3 octombrie 2013, 17:01)

        adrian4511 [utilizator] i-a raspuns lui Livut

        Astazi presedintele Basescu a declarat ca l-a sunat pe procurorul general si i-a cerut sa renunte la aceasta schimbare.
        Aceasta este independenta a la Basescu?
  • +2 (2 voturi)    
    chiar ? (Joi, 3 octombrie 2013, 13:18)

    junghiul politicianului [utilizator]

    Probabil ca tu esti de fapt Adrian Nastase iar in acest caz, iti inteleg....decizia !
  • +5 (5 voturi)    
    guvernul Ponta (Joi, 3 octombrie 2013, 16:40)

    Livut [utilizator]

    Oameni buni, stimti liberali si social democrati , Rosia Montana si gazele de sist sunt un pericol OK dar devarul dezastru national il reprezinta guvernul Ponta condus din umbra de baronii USL- ei sunt adevratii dusman ai Romaniei i-odata imlaturati totul se va rezolva in timp cu calm si diplomatie. Asa sa ne ajute Dumnezeu si intelegerea romanilor
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta NU te-am vrut niciodata!!! (Joi, 3 octombrie 2013, 22:09)

    MirceaIo [utilizator]

    Ponta l-a facut pe procurorul Lucian Papici:"basist"!!!
    Ponta este premierul Romamiei!!!
    Ponta are sustinere USL!!!
    USL a fost votat de 75%%%%
    Romanii nu tampiti!!! sau cel putin nu in proportie atat de mare75%%
    PSD fura la vot dintotdeauna!!!!!

    CE dovezi ai Ponta ca Papici e BASIST!!!!
  • +1 (1 vot)    
    idioti (Sâmbătă, 5 octombrie 2013, 20:52)

    rasaritean [utilizator]

    Romani prosti si idioti, vedeti ce jeguri ati ales? Ne tot lamentam ca rusii au venit peste noi cu sovietizarea, insa dupa 23 de ani de libertate, oltenii si moldovenii voteaza tot cu securisto-comunistii, spre bucuria dar si surprinderea acestora dupa tot ce au facut din tara asta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      da ... din pacate ai mare dreptate (Duminică, 6 octombrie 2013, 4:12)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui rasaritean

      as mai adauga numai hoti si prosti... ca daca esti si hot si prost e evident ca a ajunge idiot nu e prea greu.

      plusul e de la mine... restul nu te voteaza ca suntem si sensibili pe deasupra ! (ca orice prost ce se respecta, nu ?)