Antonescu: Casatoria se face intre un barbat si o femeie. Asta nu inseamna homofobie

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 5 iunie 2013, 20:42 Actualitate | Esenţial


Presedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, ca prevederea votata de Comisia de revizuire a Constitutiei potrivit careia familia se intemeiaza pe casatoria barbat-femeie nu limiteaza drepturile cetatenilor, indiferent de orientarea lor sexuala, si nu echivaleaza cu homofobia, transmite Mediafax.

 "Am votat si eu 'Da'. Asta este familia, asta este un lucru de nediscutat. Asta nu inseamna in niciun fel, cum inteleg ca pare tentat colegul Cernea, nici homofobie - asta e un lucru foarte grav - si Constitutia Romaniei tocmai a extins articolele impotriva discriminarii explicit vorbind despre orientarea sexuala - si nu inseamna nici o taiere a vreunui drept. Dar familia e familie, casatoria e casatorie si se face intre un barbat si o femeie", a spus Antonescu.

El a subliniat ca nu se poate confunda aceasta prevedere constitutionala cu vreo limitare a drepturilor cetatenilor, indiferent de orientarea sexuala.

Antonescu a admis ca nu era neaparat nevoie ca aceasta situatie sa fie reglementata si in Constitutie, avand in vedere ca prevederi explicite in acest sens exista in Codul Civil aflat in vigoare.

"Constitutia actuala vorbesete de familia intemeiata, liber consimtita, intre soti. Codul Civil in vigoare, la randul lui, spune foarte clar ca sotii acestia trebuie sa fie de sexe diferite, cand vorbeste de barbat si de femeie. A existat aceasta propunere solicitata, de clarificare in sensul acesta, la nivelul Constitutiei, si de Biserica Ortodoxa Romana, si propunerea de a introduce ce avem in Codul Civil si in Constitutie a intrunit o larga majoritate", a spus Antonescu.

Comisia de revizuire a Constitutiei a adoptat, miercuri, un amendament care prevede ca familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre "un barbat si o femeie", sintagma care inlocuieste cuvantul "soti", prezent in textul actual al Legii fundamentale.

Articolul 48, alineatul (1) din actuala Constitutie, care are continutul "Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre soti, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor" devine: "Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor".

Deputatul independent Remus Cernea a declarat, miercuri, ca Romania va fi pusa pe lista tarilor homofobe daca amendamentul adoptat de Comisia de revizuire a Constitutiei care defineste casatoria ca relatie dintre un barbat si femeie va fi validat de plen si de referendum.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3072 vizualizari

  • +2 (28 voturi)    
    nu, pe mama nevoii (Miercuri, 5 iunie 2013, 20:52)

    0m [utilizator]

    uite aici, ce inseamna homofobie

    Homophobia encompasses a range of negative attitudes and feelings toward homosexuality or people who are identified or perceived as being lesbian, gay, bisexual or transgender (LGBT). It can be expressed as antipathy, contempt, prejudice, aversion, or hatred, may be based on irrational fear, and is sometimes related to religious beliefs.

    IRATIONAL FEAR ... RELIGIOUS BELIEFS!
    Va recunoasteti, domnule Antonescu? si alti iachei?
    • +10 (16 voturi)    
      Nu, ca nu stie engleza... (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:31)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Asa ca degeaba....
    • +5 (21 voturi)    
      BOR (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:33)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      <<a existat aceasta propunere solicitata, de clarificare in sensul acesta, la nivelul constitutiei, si de biserica ortodoxa romana>>

      ce urmează?? să nu mai avem voie să ne sărutăm cu partenerul/partenera în public fiindcă aşa zice bor?? toate femeile să poarte năframă şi fuste lungi că aşa zice bor??

      ajungem să fim conduşi cu biblia pe masă!!!
      ruşine, nenorociţi de politicieni!!!
    • -3 (11 voturi)    
      Esti genial! (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:57)

      Adrian.. [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Te crezi acum istet ca ai scos de undeva o definitie in engleza, scrisa de mai stiu eu cine?!?

      Da si tu o definitie dintr-un dictionar recunoscut, si o accept!. Promit!
      • -1 (9 voturi)    
        hahaha (Joi, 6 iunie 2013, 0:21)

        0m [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

        ..dar mă doare în cot dacă accepţi sau nu definiţia de mai sus :)
        Homosexualitatea nu s-a inventat azi-ieri
        Şi, apropo, dacă tot veni vorba de biserică.

        Ia să mergem să facem investigaţii la mănăstirile din ţară.
        Ai fi şocat să afli că, de fapt, sunt o grămadă de călugări sau călugăriţe homosexuale?
        Ia caută pe Internet video-ul cu călugărul care făcea dragoste cu un alt bărbat (pardon, băiat) hehe
      • +1 (9 voturi)    
        Eşti fariseu! (Joi, 6 iunie 2013, 0:23)

        0m [utilizator] i-a raspuns lui Adrian..

        ..dacă ţie nu îţi place să fii făcut homofob, nu înseamnă că nu eşti!
    • +2 (8 voturi)    
      Vezi ce inseama "tabula rasa" (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:31)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Ignori definitia casatoriei si vii cu definitia homofobiei, care nu se aplica deloc.

      1. Poti sa nu fi de acord cu o aberatie fara sa urasti.
      2. A avea sentimente negative fata de o aberatie nu e ceva rau.
      3. Nu e deloc frica irationala, ci perfect rationala. Irationala e atitudinea ta.

      Apoi daca de exemplu unui orb nu i se permite sa fie pilot, e homofobie?
      • -2 (10 voturi)    
        răspuns (Joi, 6 iunie 2013, 0:15)

        0m [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        <<Apoi daca de exemplu unui orb nu i se permite sa fie pilot, e homofobie?>>

        Dacă pune doar viaţa lui în pericol nu văd de ce să nu i se permită unei persoane nevăzătoare să piloteze avioane.
        Pe tine cu ce te deranjează FIZIC că 2 bărbaţi sunt căsătoriţi? Nu îţi perturbă cu nimic liniştea cotidiană. Nu se mută la tine acasă!!
        Te deranjează doar gândul că doi bărbaţi sunt căsătoriţi.
        Uite, şi pe mine mă deranjează că am un conaţional îngust la minte ca şi tine
  • +9 (25 voturi)    
    vechiul articol (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:03)

    get-beget [utilizator]

    era mai inteligent, lasand reglementarea ´sexelor´pe mana legilor organice.
    prin noua formulare se inchide aceasta varianta fiind necesara reamendarea constitutiei legate cu sarma romaneasca, in caz ca ne decidem vreodata sa ne extragem din secolul al XIV- lea.
  • +2 (22 voturi)    
    casatoria (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:19)

    torp [utilizator]

    Casatoria e oricum o relicva a obiceiurilor crestinesti.

    Faptul ca ai o hartie semnata de un functionar nu schimba aboslut nimic in relatie.

    Probleme artificiale creeate de oameni superficiali.
    • -3 (11 voturi)    
      n-ai inteles nimic! (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:39)

      goodgirlgonemad [utilizator] i-a raspuns lui torp

      ia stai tu cativa ani intr-o relatie fara a fi casatorit, investeste bani, sentimente etc etc, si apoi sa ti se dea cu flit pur si simplu, poate asa o sa vezi folosul casatoriei la un moment dat in viata, in cazul in care unul dintre parteneri se satura de celalalt.
      • +2 (8 voturi)    
        geniala explicatie! (Joi, 6 iunie 2013, 2:26)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

        deci casatoria este importanta pentru tine ca sa fii sigura ca dupa ce s-a saturat de tine amaratul ala, totusi o sa ramana pe aproape pentru bani? :))
    • -1 (9 voturi)    
      Ba schimba (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:50)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui torp

      Drept la mostenire, partaj, dreptul de a lua anumite decizii pentru partener, daca acesta este in incapacitatea de a o face etc. Sunt lucruri neplacute, dar si lucrurile neplacute fac parte din viata. Si sunt importante.
      De pilda, daca unul din parteneri sufera un accident, ceva, si e inconstient, familia poate sa ii opreasca celuilalt vizitele, dreptul de a fi alaturi de cel drag, de a afla evolutia starii, orice. Ti se pare putin lucru ? Mie nu. Si mi se pare o incalcare grava a libertatii individului, sa ii spui ca nu are dreptul sa hotarasca cine poate avea acces la informatii in legatura cu starea sanatatii sale, in caz de o nenorocire.
      Si mi se pare o incalcare INFINIT de grava a drepturilor tuturor, sa ai, intr-un stat care asigura, teoretic, libertatea religioasa, prevederi bazate pe o religie.
      Cum ar fi: nu poti sa beneficiezi de asigurarile de sanatate daca nu prezinti dovada puparii de moaste :D Ca daca nu pupi moasta, nu te-ajuta Barbosul barbosilor, si atunci geaba se strica banii contribuabilului roman credincios cu tine :D
      Gluma-i gluma, dar azi sunt homosexualii. Daca tot introducem BOR-eala in lege, maine, poimaine, ne putem oricare trezi cu BOR-ul pe noi. Interzicerea avorturilor, anyone ?
      • +2 (10 voturi)    
        Anatomia si biologia nu sunt inventate de BOR (Joi, 6 iunie 2013, 2:16)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        ...asa ca lasati aberatiile si frustrarile pentru alta ocazie.

        "Gluma-i gluma, dar azi sunt homosexualii." Maine pedofilii, zoofilii, necrofilii etc
        • 0 (2 voturi)    
          Esti mandru rau (Joi, 6 iunie 2013, 12:17)

          RazvB [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          Cred ca ti s-a spus de mii de ori care e diferenta dintre deviatiile mentionate la finalul comentariului tau si homosexualitate, dar ca orice homofob care se respecta te-ai facut ca ploua. Intr-o relatie homosexuala avem de-a face cu doua persoane mature, in deplinatatea facultatilor mentale care isi dau consimtamantul sa isi traiasca viata impreuna. Acuma, ia vezi tu de ce nu se pupa cu deviatiile mentionate de tine. Am incredere ca esti detul de destept.
          Raman uimit de cat de mult ii freaca pe unii grija de viata altora in loc sa isi vada bine mersi de viata lor.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai, tocmai, ca nu au inventat-o (Joi, 6 iunie 2013, 23:18)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

          ei, BORistii sa isi vada de ale lor, sa lase legile in pace. Sa-si indrume turmele de oi ale domnului spre rai, si sa-i lase sa-si vada de ale lor pe cei care sunt multumiti sa fie doar oameni si nu au nevoie de un cioban sa-i mane.
          Iar ovinitatea specifica BORistilor habotnici (pentru ca nu toti sunt habotnici, am intalnit si ortodoxi, desi cam putini; ortodoxii, spre deosebire de BORisti, sunt oameni), si in consecinta, lipsa de logica/ratiune, se vede si din comentariul cu pedofilii, zoofilii si zoofilii. Casatoria, homosexuala sau nu, se refera la un drept - acela de a hotari cu cine iti imparti bunurile, cine are posibilitatea de a afla anumite lucruri despre tine in anumite situatii etc. Asta implica a-ti da consimtamantul, ceea ce implica fiinte rationale care pot intelege consecintele unei astfel de decizii, ceea ce implica si o anumita varsta. . Vi se pare ca un mort, un copil sau un caine indeplinesc aceste conditii ? Pe de o parte, nu ma mira ca niste oi, fie ele si ale domnului, nu vad diferenta dintre un mort, un copil, un caine, si un om aflat la varsta consimtamantului, si ca faceti aceste comparatii. Dar mai existam si noi, oamenii, si noi vedem diferenta chiar foarte bine.
    • +5 (7 voturi)    
      Relicva (Joi, 6 iunie 2013, 0:06)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui torp

      "Distrugeti familia si ati distrus natiunea." (V. I. Lenin)

      “This triangle of truisms, of father, mother and child, cannot be destroyed; it can only destroy those civilizations which disregard it” (G. K. Chesterton)

      Iata doi adversari ideologici care sunt de acord.
  • +3 (9 voturi)    
    saracul Cernea (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:20)

    Un cititor [utilizator]

    la cite carti o citit la viata lui si la cit o inteles din viata asta, efortul lui de a parea om normal poate fi considerat remarcabil.
  • +4 (10 voturi)    
    no comment (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:32)

    ciufutul [utilizator]

    mai bine tăcea!
    de fapt cel mai bine era dacă rămânea acasă la un somn prelungit și nu se prezenta. ar fi avut o scuză mai bună!
  • +9 (13 voturi)    
    casatoria (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    gay-lor e diversiune pentru fraieri, ia vedeti cum e cu interceptarea telefoanelor, detentia preventiva, votul prin corespondenta, dizolvarea parlamentului, cvorum de 30% la referendum si altele asemenea. Alea sint adevaratele scopuri ale grupului infractional organizat, ii doare la basca de casatoria oricui. Cacarau e doar partea vizibila a aisbergului.
    • +1 (1 vot)    
      Frate, si astea sunt bune la tara... (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:40)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Daca de cvorum sau vot in corespondenta ii doare undeva pe cetateni macar prostiile astea sa-i trezeasca.
  • -1 (17 voturi)    
    Cealalta jumatate de adevar (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:39)

    Eucris [utilizator]

    Homophobia nu se refera numai la atitudinea fata de LGBT! si o persoana care are aversiune fata de oameni religiosi este tot homofob.
    Familia este celula societatii, daca familia se dezagrega, toata societatea se decompune. Trebuie numai sa ne uitam imprejur se vad consecintele dezastruoase.
    Cei care se considera progresivi sunt defapt nihilisti.
  • +6 (16 voturi)    
    Zice unul.. (Miercuri, 5 iunie 2013, 21:46)

    alex1234 [utilizator]

    "Casatoria e oricum o relicva a obiceiurilor crestinesti."

    Foarte necitit esti....parac vorbestye Ana Pauker
    si Karl Marx cu "religia e opium popoarelor"

    Nici o diferenta....

    Indo-Europeeni aveau o familie mono-gama
    foarte bine pastrata in termenii de baza a limbilor indo-europene
    - tata
    - mama
    - fiu
    - fiica
    - bunic
    - bunica
    - strabunic
    - starbunica
    - socru
    - soacra
    - nora
    - casatorie
    etc...etc...

    Casatoria nu e o inventie crestina decat pentru cei necititi
    • +4 (6 voturi)    
      Cred ca se referea la casatoria religioasa (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:29)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      dar chiar si asa nu stiu cum e la alte religii. Problema e insa ca articolul incriminat nu face distinctie sau clarifica la ce fel de casatorie se refera (civila, religioasa, alta??!!) asa ca nu e un articol bun atat timp cat lasa loc la interpretari. Consitutia ar trebui sa fi clara, simpla si fara ambiguitati. Dar cine sa o faca asa???
    • 0 (6 voturi)    
      Invatati, invatati, invatati ! (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:34)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Sper ca greselile ortografice "comise" de tine
      nu au de a face cu calitatea ta de om citit.
      Oricum, lista (incompleta) a gradelor de rudenie
      ( cu exceptia "casatorie" si "etc etc")
      este paralela cu casatoria.
      Nu am inteles, la care familie Indo-europeana te referi:
      Indo-Iranian? Indo-Aryan? Anatolian? Din cele peste 100
      de sub-familii toti au fost monogami? Rajashtani, Yazgulami,
      Walloon, Welsh, Gharwali-nu cumva aveau atitea neveste,
      cat le permitea bugetul?
      Recunosc insa, ca "bunic" suna aproape la fel ca "grandfather",
      avind in vedere radacinile lingvistice indepartate, dar comune.
      Cat priveste pe Karl Marx, este un filozof a carui opera este
      studiata la majoritatea universitatilor din SUA.
      Si da, religia este opiul popoarelor. Ca si telenovelele,
      Coca-Cola, fotbalul, Hollywood..in fine, ca si stirile online.
    • -1 (5 voturi)    
      poate tu esti indo (Joi, 6 iunie 2013, 0:22)

      get-beget [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ca io-s european. Laic bre, mancati-as barba ta de trader de moashte.
  • -2 (10 voturi)    
    Eh (Miercuri, 5 iunie 2013, 22:22)

    nano2k [utilizator]

    Mai are si Crin cate o clipa de luciditate/responsabilitate.
    • 0 (8 voturi)    
      In vis! (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:16)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Cateodata viseaza ca este atat de lucid si obiectiv....

      Ghinionul Romaniei nu este ca Crin doarme mult, este ca se mai si trezeste din cand in cand!
  • +4 (8 voturi)    
    si poligamia musulmana? (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:21)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Si menage a trois va ramine in afara "Constitutii"?
  • +2 (6 voturi)    
    daca tacea, filozof ramanea (Miercuri, 5 iunie 2013, 23:58)

    georgiana47 [utilizator]

    nu se cheama homofobie, se cheama prostie fudula si populism ieftin
  • +2 (4 voturi)    
    Caragiale (Joi, 6 iunie 2013, 1:30)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Sa se respecte drepturile, primesc, dar sa nu fie lasati homosexualii sa se casatoreasca.

    Ciubotica cucului e tare la discursuri luuuungi, dar are o problema cu propozitiile scurte.
  • -2 (4 voturi)    
    Iar o luam in freza (Joi, 6 iunie 2013, 7:00)

    feisbuk [utilizator]

    A baga un astfel de subiect in Constitutie este o prostie fara margini. Dar cum cei 500+ necuvantatori reprezinta majoritatea retarda a celor care se numesc romani, nici o problema.

    Codul Civil (lege care nu se modifica prin referendum) trebuie sa se ocupe de astfel de probleme sensibile. Si ca parere proprie, cred ca putem vorbi de casatorie doar intre un barbat si o femeie. Si mai cred ca ar fi necesara instituia parteneriatului civil, prin care cei de acelasi sex sa beneficieze de cele mai multe drepturi (si obligatii) oferite de casatorie.
  • +1 (1 vot)    
    Căcărău nu e chiar prost, deși ce i-a făcut Felix (Joi, 6 iunie 2013, 11:14)

    visio [utilizator]

    se numește relație liber consimțită; ca și completare, propun să legalizăm pedofilia și zoofilia; să nu uităm de vitezomani; trebuie să permitem consumul de alcool minorilor; profesorii să vină cu alcool pentru elevi, iar violatorii să fie eliberați și despăgubiți iar victimele acestora trebuie să își prezinte scuzele cu o atitudine umilă...
    avem câteva constante în biata noastră existență:
    1. sexul este clar definit,
    2. apartenența la o specie oarecare,
    3. acordul general acceptat asupra prezenței unei divinități, dumnezeu, etc.

    concluzie: pentru câteva deviații comportamentale, nu e cazul să schimbăm sistemul.
    • 0 (0 voturi)    
      lamuriri (Vineri, 7 iunie 2013, 7:38)

      Cristi.M [utilizator] i-a raspuns lui visio

      te-as ruga sa raspunzi la urmatoarea intrebare: care este legatura clara intre homosexualitate si zoofilie? si unde se afla baza analogiilor pe care le faci? in ce carte de stiinta, medicala sau orice ar fi? a pune semnul egalitatii intre om, creat, se spune, dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si...o oaie sau un cal sau un viezure, chiar daca si acestea au suflet, mi se pare o forma vadita de anticrestinism.
      in plus, nici o tara din lume, oricat de liberala ar fi, nu a legalizat si nu va legaliza vreodata pedofilia sau zoofilia, conaiderandu-le drepturi fundamentale ale omului. ceea ce inseamna ca exista o limita a libertatii si a drepturilor chiar si ptr o tara ca suedia sau olanda.
      deviatie comportamentala sau sexuala? fiindca deviatie comportamentala poate fi si tendinta constanta a unora de a da la cap celorlalti.