Victor Ponta a cerut CEDO extinderea cu cel putin 3 saptamani a termenului pentru legea restituirilor

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 20 martie 2013, 10:58 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a cerut, miercuri, la Palatul Victoria, in urma discutiilor cu secretarul general al Consiliului Europei, Thorbjørn Jagland, sprijinul Comisiei de la Venetia pentru modificarea Constitutiei din Romania, dar si un nou termen pentru legea restituirii proprietatilor conficate in perioada comunista, potrivit B1.ro.

In urma intalnirii cu oficialul european, premierul Romaniei a dezbatut mai multe probleme importante ale societatii romanesti, printre care cazurile proprietatilor confiscate de regimul comunist.

In acest sens, Victor Ponta a afirmat ca legea restituirii proprietatilor confiscate in comunism nu va fi adoptata miercuri, dupa ce Guvernul a cerut CEDO o amanare a legii restituirii cu cel putin 3 saptamani pentru ca Guvernul sa poata dezbate problema in detaliu cu insitutiile europene.

"Cea mai buna solutie este sa avem o discutie detaliata asupra textului legii inainte de a fi adoptat. Iar daca vor exista observatii pentru propunerea legislativa din partea departamentelor specializate, aceste observatii trebuie si vor fi avute in vedere in textul legii. Din acest motiv vom face o solicitare oficiala pentru prelungirea termenului de 12 aprilie, cu o perioada de trei saptamani, maxim o luna, pana cand avem finalizata aceasta discutie tehnica", a spus el.

Saptamana trecuta, premierul a anuntat ca guvernul isi va asuma raspunderea pe proiectul de lege privind restituirea proprietatilor nationalizate de regimul comunist in 26 martie.

Victor Ponta precizase, dupa o sedinta a conducerii USL, ca restituirea in natura a proprietatilor nationalizate de regimul comunist va fi prioritara.

In cazul imobilelor folosite ca scoli, spitale sau institutii culturale ar putea fi inclusa obligatia pastrarii destinatiei actuale timp de 20 de ani.

Procesul de restituire in natura ar urma sa dureze doi ani, dupa care in al treilea an se va trece la "restituiri in echivalent pentru terenuri de la ADS (Administratia Domeniilor Statului) sau unde mai pot fi gasite", a explicat Ponta.

Potrivit proiectului de lege va propune cel mai probabil ca restituirile in bani sa se faca pe o perioada de 7 ani.

Restituirile care vor fi obtinute de persoanele care au cumparat drepturile litigioase de la fostii proprietari vor fi impozitate cu 85%, a spus Victor Ponta, care a adaugat ca nu se teme de o eventuala contestare in fata Curtii Constitutionale a acestei prevederi, intrucat este vorba de impozite si taxe.

Premierul a mai adresat o cerere oficiala de a avea asistenta Comisiei de la Venetia in procesul de modificare a Constitutiei din Romania. "Vreau ca acest proces sa fie un proces deschis nu doar pentru Romania, ci si pentru toti partenerii europeni si vrem sa beneficiem de expertiza CE pentru modificarea Constitutiei", a declarat Ponta.

El a precizat ca va trimite o solicitare oficiala in acest sens si ca va ruga si conducerea Parlamentului sa efectueze o astfel de cerere.























1225 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    varza (Miercuri, 20 martie 2013, 11:19)

    rozbo [utilizator]

    inca o data acest guvern si-a aratat " competentele " profesionale ! Bravo ! a trebuit sa vina un raspuns concret de la CEDO sa va traga de urechi ca promovati o lege ilegala? neconstitutionala? mai vreti timp? ati avut suficient !!!!!!!1 da-ti banii oamenilor si gata ! incepeti sa platiti corect nu sa va faceti campanie electorala pe bani negrii !
  • +3 (3 voturi)    
    demisia! (Miercuri, 20 martie 2013, 11:22)

    rozbo [utilizator]

    incompetenta = demisie ! gresec cumva?
  • +2 (2 voturi)    
    Din nou extindere (Miercuri, 20 martie 2013, 12:33)

    ty [utilizator]

    Asa a facut Ponta si cu FMI. A cerut o extindere de 3 luni a termenului. Acum a cerut doar 3 saptamani. Au nevoie de timp pentru a gasi formula cea mai buna pentru a pune mana pe cit mai multi bani din cei ce ar trebui dati fostilor proprietarii. Un cabinet cu puscariabili incorporati la ce s-ar putea gindi.
  • +3 (3 voturi)    
    in atentia CEDO (Miercuri, 20 martie 2013, 13:24)

    rozbo [utilizator]

    sa facem un apel public spre CEDO cu privire la ilegalitatea acestei prelungiri de termen. CEDO a spus 18+9 = 12 aprilie, atunci asa sa fie!!!!
  • +1 (1 vot)    
    AMINAREA NU ESTE LEGALA (Miercuri, 20 martie 2013, 14:25)

    dincannes [utilizator]

    Visteria are bani, bàncile pot da cu imprumut. Se pot face ipotecàri.
    Banii restituiti, se vor intoarce in consum (TVA) si vor sustine investitiile, adicà salariile, deci impozitele.
    • 0 (0 voturi)    
      bani (Miercuri, 20 martie 2013, 14:54)

      rozbo [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      asa cum a confirmat, din banii distribuiti spre campaniile electorale ( acei bani negrii ) sa-i dea oamenilor indreptatiti !
  • +2 (2 voturi)    
    AMANARE ?! (Miercuri, 20 martie 2013, 14:35)

    loony [utilizator]

    Dl. Prim Ministru Victor Ponta a primit informatii ca Proiectul de Lege pentru restituiri si despagubiri este plin de aberatii si ineptii, cum ar fi despagubirea in 7, ... 9, ...12 ani, sau pastrarea destinatiei unor imobile timp de 20 de ani, ori mega-supra periculosul impozit de 85% si toate aceste tampenii si idiotenii dupa cei 23 de ani in care Reprezentantii Statului Roman nu au facut aproape nimic pentru rezolvarea acestei probleme nationale si sociale. Sau Dl. Premier V.Ponta nu a fost atent la lectura proiectului de lege fiind foarte ocupat cu eliberarea arogantului sau "mentor" si "tata politic" Adrian Nastase. Oricum Proiectul acesta de Lege este foarte slab singurul lucru bun din Proiectul de Lege fiind prioritizarea retrocedarii, dar si acolo unde s-o mai putea, ca nu prea mai e de unde. Acest Proiect de Lege trebuie modificat si scoase ineptiile si aberatile din el, timpul de efectuare a platii despagubirilor banesti trebuie mult scurtat si trebuie sa inceapa in cel mai scurt timp posibil, cel mai tarziu cu data de 15 mai 2013. Sa fie achitate pana la sfarsitul acestui an, cel putin, persoanele indreptatite care au primit Decizile, finale, de Plata in Numerar, care au fost blocate in mod abuziv de OUG ale Guvernelor BOC si UNGUREANU, precum si de alte Legi.
  • +1 (1 vot)    
    discriminare totala (Miercuri, 20 martie 2013, 14:40)

    rozbo [utilizator]

    haideti sa vedem citeva aspecte vis-a-vis de aceste probleme:
    aceasta lege ar trebui sa ia in calcul, ca element prioritar si principal, persoanele fizice expropriate de statul roman, nu de o conjunctura politica internationala prin care s-au reorganizat teritorial niste state ! ( in acest context, respectivele persoane au avut posibilitatea de a alege : asimilare si pastrare de proprietate, sau parasirea acesteia in favoarea cetateniei romane --- au avut posibilitatea de a alege, si au ales ). insa persoanele care au fost direct expropriate de statul roman FARA A AVEA POSIBILITATEA DE A ALEGE, de ce trebuie sa astepte? din punctul meu de vedere ar trebui analizate aceste aspecte separat si prioritar astfel :
    - primii cei care ar trebui sa fie direct despagubiti sa fie persoanele care au fost expropriate direct de statul roman, ca urmare a politicii de nationalizare interna, fara a aborda acte de natura a politicii externe ( tratate ), deoarece acesti proprietari nu au avut nici o sansa la apararea acestui drept.
    - cultelor religioase, dupa opinia mea, ar putea suporta mult mai usor o esalonare accentuata a acestor retrocedari.
    - expropriatii pe baza tratatelor internationale sa nu mai fie privilegiati in acest context, deoarece au avut dreptul de a-si apara acele bunuri prin pastrare si asimilare ( incorecta totusi ).